Industriebond eist pakketvergelij king VctKah' DE LANGZAAMSTE. MPPERvanDuuren Ruding aanvaardt gelijkblijvend tekort Weidenaar (CNV): haast geboden -C Geen salariskorting personeel Schiphol Verarming Nederlandse bossen schrijdt voort BIJ VAN DUUREN WORDT HEEL WAT MEER INGELEVERD DAN 31/2PROCENT! Hooigracht 18, Leiden, Tel. 131493 ZATERDAG 12 NOVEMBER 1983 UTRECHT (ANP) - De Industrie- en Voedingsbond CNV vindt dat er zeer snel duidelijkheid moet komen over de vraag of ambtenaren qua loon en arbeidsvoorwaarden nu wel of niet beter af zijn dan werknemers in het bedrijfsleven. Deze zogenoemde pakketvergelijking is gezien de maat schappelijke onrust als gevolg van de ambtenarenacties zo urgent geworden, dat de vakbeweging desnoods zelf, zonder werkgevers en overheid, aan het rekenen moet gaan, zo vindt bondsvoorzit ter S. Weidenaar. Binnenland SCHIPHOL (ANP» - De 1500 me dewerkers van de nv Luchtha ven Schiphol zullen met ingang van 1 januari 1984 geen korting van 3.5 procent op hun salaris be hoeven te ondergaan. De directie van de nv Luchthaven Schiphol heeft gistermiddag tijdens over leg met de ambtenarenbonden AbvaKabo. CFO en met de ver eniging voor luchthavenperso neel VPS. toegezegd deze maat regel niet te zullen doorvoeren. De bonden hadden al eerder sterk aangedrongen op het niet korten van de salarissen van het Schiphol-personeel. voorwaarden steeds de gemeen te Amsterdam gevolgd. Tot 22 januari 1958 was de luchtha ven Schiphol een zogeheten dienstonderdeel van de gemeen te Amsterdam en waren de me dewerkers ambtenaren in de zin van de ambtenarenwet. Bij de overgang van een gemeente lijk onderdeel naar een zelfstan dige nv is het personeel slechts ambtenaar gebleven in de zin van de thans geldende algemene burgerlijke pensioenwet. Vanaf januari 1958 werden voor het nv- personeel de primaire arbeids voorwaarden zoveel mogelijk ge lijk gehouden met de inhoud en de strekking van het arbeids voorwaardenpakket van de ge meente Amsterdam. Behalve dat geen 3.5 procent zal worden ingehouden is de lucht havendirectie met de bonden overeengekomen dat de prijs compensatie per 1 januari zal worden gecompenseerd met ar- beidsduurverkortende maatre gelen. De luchthavendirectie heeft zich echter niet vastgelegd om voor wat betreft de invulling daarvan de overheidsmaatrege len te volgen. "Wanneer er mede uit arbeidsduurverkortende maatregelen er een bedrijfsmatig verantwoorde behoefte aan ar beidsplaatsen zal ontstaan, zul len deze opgevuld worden", al dus een verklaring van de nv-di- rectie. Volgens Weidenaar heeft de Ne derlandse vakbeweging voldoen de deskundigheid in huis om op eigen kracht een objectieve en exacte vergelijking tussen amb tenaren en werknemers in de particuliere sector te maken. De christelijke industriebond signa leert dat er de laatste tijd overal in discussies en in stukken in kranten in het wilde weg verge lijkingen worden gemaakt. Door dat de teneur meestal is dat amb tenaren nog op rozen zitten en dus best wat meer kunnen inle veren. v-alt dit niet goed bij de achterban, zo constateert de voorzitter van de Industrie- en Voedingsbond in zijn bondsblad. Het wordt nu hoog tijd dat er dui delijkheid komt over de vraag wie er in welke omstandigheden nu beter af is. Alleen een vergelij king van het bruto- en netto-loon is dan onvoldoende, aldus Wei denaar. Er zal ook naar het soort werk moeten worden gekeken om een eerlijke vergelijking te maken. Binnenskamers De voorzitter van de CNV-indus- triebond. die vorige week vrijdag nog heftig uitviel naar de ambte narenacties, is dit keer wat mil der in zijn kritiek op het over heidspersoneel. De CNV-ver- bondsraad van afgelopen maan dag, waarbij de bonden op het hart werd gedrukt om de onder linge "straatgevechten" te sta ken en binnenskamers de dis cussies voort te zetten, heeft hier kennelijk effect gesorteerd "De niet-ambtenaren in dit land moeten zich wel realiseren dat ook zij in de goede jaren hebben geprofiteerd van de vrijgevig heid van de overheid. Het zijn beslist niet alleen de ambtena rensalarissen die ons de das om hebben gedaan. Wat werd niet gesubsidieerd? Wie heeft er niet van geprofiteerd?", zo houdt Weidenaar zijn leden voor. Ook ambtenaren zijn mensen die in goed overleg met hun werkge ver, de overheid, tot overeen stemming wensen te komen en er weinig voor voelen zaken een zijdig gedicteerd te krijgen, zo stelt Weidenaar. Ook hier gaat de kruik net zo lang te water tot ze barst, en niemand zal ambtena ren dan het recht ontzeggen om actie te voeren, aldus de voorzit ter. die vorige week nog geen en kel begrip voor de acties had en toen pleitte voor een extra verla ging van ambtenarensalarissen en uitkeringen, op de allerlaagste "Helaas moeten we constateren DEN HAAG (ANP) - Evenals in Duitsland worden ook in ons land de bossen aangetast door luchtverontreiniging zij het in minder ernstige mate. Vooral de grove dennen, dé meest voorko mende boomsoort, moeten het ontgelden. Bijna de helft van de ze bomen zou van wat men noemt de zure regen te lijden hebben, aldus Staatsbosbeheer. Omdat nergens in Nederland echt schone lucht voorkomt, wordt vergelijkend onderzoek bemoei lijkt. Bovendien zijn er tal van andere factoren die een rol kun nen spelen bij het afbraakproces. Daarom is het thans niet moge lijk exact aan te geven wat er gaande is. Duidelijk is volgens Staatsbosbeheer dat er in de laat ste decennia grote veranderin gen in de beboste gebieden zijn opgetreden. Er zijn nog geen bossen aan het af sterven, zoals dat in Duitsland het geval is. Wel is overal de in vloed te zien van een slopende natuurverandering, die voorals nog toegeschreven moet worden aan de toenemende luchtveront reiniging. Als deze negatieve ont wikkeling zo doorgaat, zal er re kening mee moeten worden ge houden dat ook in ons land de "School laat spijbelaar te snel lopen" ARNHEM (GPD) Veel scholen in Nederland dulden stilzwij gend veelvuldig verzuim van leerlingen en gaan daarna over tot uitschrijving van die leerlin gen. Dat gebeurt zonder overleg te voeren met de gemeentelijke leerplichtambtenaren en naar wegen te zoeken iets aan het schoolverschuim te doen. Scho len schieten tekort in hun verant woordelijkheid ten opzichte van die leerlingen. Die beschuldiging uitte gisteren bestuurslid M. van Duimen van de Landelijke Vereniging van Leerplichtambtenaren (LVLA) tijdens een algemene ledenver gadering van de vereniging in Arnhem. De LVLA is, zo maakte Van Duimen duidelijk, voorstan der van een wettelijke regeling waarin staat dat contact met de leerplichtambtenaar verplicht is voordat de school tot verwijde ring overgaat. De leerplichtamb tenaar zou toestemming moeten verlenen voor die verwijdering. Daarnaast moet volgens de LVLA aan optimale preventie gewerkt worden. Volgens CBS-gegevens zijn er in Nederland 11.000 (par tieel) leerplichtigen die niet meer naar school gaan. Ruim 30 pro cent van de brugklassers die nu naar het VWO gaan halen dat di ploma niet. Een even groot aan tal moet bij de havo afvallen en 20 procent bij de mavo. Bij het LBO haalt 30 pet de eindstreep niet. Volgens Van Duimen neemt de be reidheid bij directies en leer krachten van scholen om extra aandacht aan „moeilijke leerlin gen" te geven af. Oorzaken van het slechte functioneren van veel leerlingen waardoor verwijde ring vaak voorkomt zijn vol gens hem het ontbreken van mo tivatie en een positieve toe komstverwachting. bossen uiteindelijk het loodje zullen leggen. In de afgelopen 50 jaar is de flora van de bossen duidelijk ver armd. Tijdens het onderzoek van Staatsbosbeheer is gebleken dat bepaalde schimmels, zoals de stekelzwam en cantharel die in het verleden in de bossen voor kwamen en kenmerkend zijn voor een gezond bos, zijn ver dwenen. In plaats daarvan zijn er andere schimmels gekomen die de groei van de bomen geen goed doen. dat ons niet blijkt dat er een gro te solidariteit tussen werkenden en niet-werkenden bestaat", al dus Weidenaar nu. Nettolonen in bedrijfsleven stegen meer DEN HAAG (ANP) - Een gehuw de ambtenaar met twee kinderen is er in netto-inkomen in de pe riode oktober 1977 tot oktober 1983 18,1 procent op vooruit ge gaan. Een werknemer in het par ticuliere bedrijfsleven, ook met twee kinderen, is er in diezelfde periode netto 26.6 procent op vooruit gegaan. Dit blijkt uit cij fers die het Centraal Bureau voor de Statistiek (CBS) bekend heeft gemaakt. Volgens de berekeningen zijn de netto-lonen voor ongehuwde werknemers in het bedrijfsleven in die vijf jaar met 25,8 procent gestegen. Voor ongehuwde amb tenaren bedroeg die stijging 18,2 procent. Het CBS is in de verge lijking uitgegaan van de verdien de netto-lonen. De maandelijks gepubliceerde in dexcijfers van regelingslonen (bruto basisionen volgens cao's en bezoldigingsbesluiten) lenen zich volgens het CBS niet voor een vergelijking omdat het bru- to-netto-traject tussen beide ca tegorieën verschilt. Zo betalen ambtenaren sommige sociale premies niet en andere op een andere wijze. De stijgingspercentages die door het CBS worden genoemd slaan op lonen in guldens. De percen tages geven niet de koopkracht ontwikkeling weer. Daarvoor zou rekening gehouden moeten worden met de prijsontwikkelin gen. ïa*ni9»; moot. 4ï^f< jp /s Vt^/JJVEN f i. 4 Een zee van spandoeken op de Singel in Amsterdam. Geen stakinggeen stiptheidsactie, maar een 'gewone' demonstratie. Zij het dat de bibliothe ken er wel een dagje voor werden gesloten. (Foto anpi Laatste' protest bibliotheken AMSTERDAM (ANP) - Een paar duizend werknemers van openbare bibliotheken en de vakbonden hebben gisteren in Amsterdam een de monstratie gehouden tegen de voorgenomen bezuiniging van 55 mil joen gulden op het openbare-bibliotheekwerk in 1984. Dit zou volgens de openbare bibliotheken betekenen dat ruim tweeduizend medewer kers hun baan bij de bibliotheken zouden kwijtraken. Met de manifes tatie wilden de actievoerders de Tweede-Kamerleden oproepen niet akkoord te gaan met de bezuinigingsplannen. De demonstratie werd gehouden onder het motto "Help, uw bibliotheek verzuipt". De betogers trokken van het Beursplein naar het Leidse- plein. Daar zweeg de menigte een paar minuten. "In natura moet daar mee duidelijk gemaakt worden hoeveel mensen in de openbare biblio theken ontslagen zouden moeten worden", aldus het actiecomité. Later trokken de demonstranten naar paradiso, waar gesproken werd door woordvoerders van de bibliotheken, het lezerspubliek en de vakbon den AbvaKabo en CFO. De landelijke actiedag was het sluitstuk van de acties die de bibliotheken gehouden hebben tegen de bezuinigingen. Naast de demonstratie werd vrijdag in een aantal bibliotheken actie gevoerd door de bibliotheken de hele dag of een gedeelte van de dag te sluiten. Schoolgeldplamien naar toekomst verschoven Hulp Poolse hartpatiëntjes DEN HAAG/SCHIPHOL (GPD) - In januari volgend jaar zullen de eerste kinderen uit Polen met een aangeboren hartafwijking in het Utrechtse Wilhelmina Kinderziekenhuis worden geope reerd. Tevens zal dan een begin worden gemaakt met de oplei ding van Poolse medici en verpleegkundigen voor het verrich ten van hartoperaties in eigen land. Het project is opgezet door het Wilhelmina Kinderziekenhuis en de hulporganisatie Terre des Hommes. Het is de bedoeling dat jaarlijks een honderdtal Poolse kinderen zullen worden geholpen. Met ingang van januari volgend jaar .zullen wekelijks twee tot drie kinderen voor een hartoperatie naar Utrecht overkomen. Het transport van de kinderen wordt door de Poolse autoriteiten betaald. Voor de behandeling van de kinderen zullen in Nederland acties worden gevoerd. DEN HAAG (GPD) - Het over heidstekort zal in 1984 nauwe lijks dalen. Dat is een gevolg van het kabinetsbesluit om een groot deel van de wensen van de Twee de Kamer te betalen door geld hiervoor te lenen. Volgens pre mier Lubbers wordt de „reeds geringe vermindering van het te kort nog aanzienlijk minder". De ministerraad heeft nu onder meer besloten volgend jaar niet over te gaan tot het heffen van schoolgeld van 12- tot 17-jarigen. De beslissing om een groot deel van de gaten te financieren door het tekort op te rekken betekent een afwijzing van de opvattingen van minister Ruding (financiën). Deze verklaarde maandag in Apeldoorn, en herhaalde dit don derdag in het partijblad van het CDA, dat het tekort niet verder mag stijgen. Hij zei dat eventuele tegenvallers gecompenseerd moeten worden in de betrokken begrotingen. Het kabinet wilde het tekort vol gend jaar met 0,3 procent ver minderen. Het zou moeten uitko men op 12,1 procent. Maar door het besluit van het kabinet is een verlaging van het tekort nu on waarschijnlijk geworden. De te gemoetkoming aan de eisen van de Tweede Kamer kosten alles bij elkaar zeker f300 miljoen. Daarnaast moet het kabinet nog geld vinden om de beperking van de kortingen op de ambtena rensalarissen en de uitkeringen te financieren. De minister-president becijferde de toezeggingen vrijdag na af loop van het kabinetsberaad als volgt: het niet doorgaan van het school geld: kosten in 1984 f140 mil joen, waarvan de helft betaald wordt uit de begroting van on derwijs en de helft via het over heidstekort; - een impuls voor de bouw ter waarde van f100 miljoen zoals gewenst door CDA en WD, te financieren door middel van het tekort; - verlaging van de huurverhoging tot 3 procent en bijstelling van de individuele huursubsidietabel. kosten ongeveer f80 miljoen, te financieren door de begroting van volkshuisvesting (50 pro cent) en tekortvergroting (50 pro cent); - vergoeding hogere bijstandskos ten voor gemeenten, bedrag (ge schat op f 70 miljoen) nog niet in geboekt. wordt verrekend bij de Voorjaarsnota; - extra subsidie voor isolatie, kos ten enkele tientallen miljoenen, te financieren via de begroting volkshuisvesting; - afzien van nieuwe trendvolgers (omroep, bedrijfsverenigingen, ziekenfondsen), kosten f90 mil joen: f25 miljoen uit begroting wvc en bezuinigingen op de om roep. restant via de bedrijfsver enigingen; - verlaging korting uitkeringen tot 3 procent: kosten f 50 miljoen ten lasten van begroting sociale za ken. f 170 miljoen uit de sociale fondsen, cn- beperking korting ambtenarensalarissen tot 3 pro cent; kosten enkele honderden miljoenen, nog geen afspraken over gemaakt. Door nu af te zien van de heffing van schoolgeld en dit besluit ge deeltelijk te financieren uit de begroting van onderwijs, heeft het kabinet de opvattingen van minister Deetman (onderwijs) op dit punt afgewezen. Hij verklaar de onlangs voor de radio dat er op zijn begroting geen nieuwe bezuinigingen mogelijk zouden zijn. Lubbers zei vrijdag over de ze uitspraak, dat iedereen wel eens onderhandelt. Op verzoek van het kabinet zal Deetman nog volgend vooijaar met een nota komen, waarin uit putten dwordt ingeggaan op het probleem van de eigen bijdrage op onderwijsgebied. Uit de woorden van Lubbers viel te op maken. dat het kabinet nog niet definitief heeft afgezien van het heffen van schoolgeld. ADVERTENTIE Van onze speciale verslaggever. Wij deden u reeds uit de doeken hoe door een permanente stiptheidsaktie bij tapijtlegger Van Duuren te Leiden klanten j&ren wegblijven. Door Van Duuren gelegd tapijt bobbelt niet. het krult niet en het wil nauwelijks slijten. De oorzaak van dit alles: Van Duuren's tergend langzame leg- methodiek! Van het tot op de millimeter pas-snijden, via het secuur en strak opspannen, tot en met het nog eens rondom vastlijmen van kamerbreed tapijt over 25 centimeter. Het resultaat van deze pietluttige werkwijze is dat Van Duuren het vooral moet hebben van nieuwe klanten. Van mensen die naar dit verouderde soort vakwerk wel oren hebben. Het zij zo! In ons laatste artikel bepalen wij ons tot de prijzen die Van Duuren voor dit alles durft te rekenen. 20 tot 30procent inleveren is voor mij heel gewoon,"stelt Van Duuren. Op Al m'n tapijten geef ik de hoogst mogelijke korting. En dat kan er gerust af, want ik krijg het nog steeds drukker. U moet trouwens ook niet uitvlakken dat deze jongen regelmatig lapjes van zo 'n 1000 of meer meter bij de prijslijstje uit de la trekt, fabrikanten afneemt. Voor Begrijpt u? ziekenhuizen, kantoren. Ook daar mogen de mensen gerust van mee profiteren. Zodat je nergens in Leiden mijn kwaliteit tapijt voor mijn prijzen ziet. Én dat langzame leggen, dat blijf ik gewoon gratis bedrijven, theaters, enzovoort. Want ook daar is Fer kind aan huis. Met het gevolg dat zo'n fabrikant als Fer binnenkomt wél even een ander doen.' Zet u dat er nog wel even bij. Mag ik dan nu even snel een klant helpen?' Bij tapijt boven 75.- p/ r een echte vakman kent nu eenmaal geen haastwerk

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5