Waterschap legt drie ton toe op ontpoldering J2 CDA worstelt met volkshuisvestingsbeleid Eensgezindheid treedt toch niet toe tot CTW Première Bachkoor in Leiden op hoog niveau Eerste sleutel huizen aan St. Jacobsgracht --r j Demonstratie op de fiets flCHTEHGROHH ZATERDAG 12 NOVEMBER 1983 Hohe Messe van J.S. Bach door het Bachkoor Holland o.l.v. Charles de WolfT m.m.v. Het Amsterdam Ka merorkest en Wim van Beek. orgel. Solisten: Ellen Bollongino sopraan, Sylvia Schlüter alt, Hein Meens te nor, en Henk Smit bas/bariton. Ge hoord op 11 november in de Pieters- LEIDEN - In een inleiding bij de plaatopnamen van de Hohe Mes- se, een uitvoering waarin ge tracht wordt de authenticiteit zo veel mogelijk te benaderen, merkt Nicolaus Harnoncourt op dat het hem er in de eerste plaats om gaat Bachs werken te ont doen van de vertekening die de 19e eeuwse romantische uitvoe ringstraditie er in heeft aange bracht. Dat hij daarbij het ge bruik van barok-instrumenten als alleenzaligmakend wou be schouwen is onjuist, getuige zijn jaarlijkse uitvoering van de Mat- thaeus Passion met het Concert gebouworkest. Uitgangspunt voor Charles de Wolff is, zoals hij in een inter view in deze krant opmerkte: een zo stijlvol mogelijke uitvoering met een hedendaags instrumen tarium. Hiermee staat hij minder ver van Harnoncourt dan hijzelf veronderstelde. De vraag blijft natuurlijk, hoe het begrip 'stijl vol' ingevuld wordt. Stijl had de uitvoering van het Bachkoor in ieder geval in hoge mate. Dit kleine semi-professio- nele koor had weinig moeite met de hoge eisen die dit werk stelt, zelfs in de hoge tempi die de Wolff zich wist te kunnen veroor loven. Niet alleen het gediscipli neerde zingen waardoor de com plexe polyphonie doorzichtig bleef maar ook de evenwichtige samenklank en de tot in de pun tjes verzorgde dynamiek dwon gen grote bewondering af. In het pianissimo ingezette en toch klankhoudende 'Et incarnatu- s'en 'Crucifxus' werd schitterend naar de verrassende harmoni sche wending in de slotmaten toegewerkt. Over de keuze de solisten kan men van mening verschillen, tenminste voor wat betreft hun stemtype; de Wolff geeft blijkbaar de voorkeur aan wat dramatisch getinte stam- Afgezien hiervan niets dan lof voor de wijze waarop alle vier hun moeilijke partijen brachten. Hun veelvuldige medewerking aan uitvoeringen van het Bachkoor. verzekerden een vlekkeloze in passing in het geheel. In het duet' Domine Deus' bleek Ellen Bolongino's stem nog wel wat aan volume te missen ten opzich te van Hein Meens' tenor. Sylvia Schlüter zong de aria 'Lauda- mus' te zeer expressief. Henk Smit, die in zijn eerste aria nogal onduidelijk zong, rehabiliteerde zich in 'Et in Spiritum' aanzien lijk. De begeleiding was in han den van leden van het Concert gebouworkest, verenigd onder de naam Amsterdamse kamer or kest. Hun grote instrumentale en muzikale kwaliteiten bewezen zij in hun gezamenlijke en indivi duele bijdragen. De meer dan 1500 bezoekers van de Pieters kerk, naar verluidt uit alle delen van het land, hebben zeer lang en nadrukkelijk van hun dankbank- heid voor de uitvoering op hoog niveau getuigd. Of de Pieters kerk zich werkelijk geschikt is voor een dergelijk groots opgezet concert is voor mij nog de vraag. Het klank beeld zal sterk afhan kelijk zijn van de plaats waar men zit. MIES ALBARDA. LEIDEN - Wethouder Tesselaar heeft gisteren de eerste sleutel gekregen van de woningen die in en naast Huize St. Maarten aan de St. Jacobsgracht worden ge realiseerd. Gedeeltelijk gebeurt dit door nieuwbouw en gedeelte lijk door verbouwing en restau ratie van het voormalige wees- en oudeliedenhuis, dat de laatste jaren als vrouwenopvangcen trum heeft gediend. Architect B. Veldman overhandig de Tesselaar de sleutel. Niet om dat de wethouder aan de St. Ja cobsgracht gaat omdat hij namens de gemeente als opdrachtgever fungeert sa men met wethouder Waal (links). Negentien woningen zijn nu klaar. Het totale complex zal ne gentig woningen bevatten, be stemd voor één— en tweeper soonshuishoudens. In maart 1984 moet dit karwei zijn ge klaard. Een groot deel van de werkzaamheden is en wordt uit gevoerd door leerling-bouwvak kers die op deze leerlingenbouw plaats praktijkervaring opdoen. 11 Si I X i j§l Bachkoor zong zo gedisciplineerd dat de complexe polyphonie doorzichtig bleef. LEIDEN Woningbouwvereni ging De Eensgezindheid treedt niet toe tot de Centrale Techni sche Dienst van Woningbouw vereniging (CTW). De vereniging geeft er de voorkeur aan haar ei gen onderhoudsdienst in stand te houden. De ledenvergadering, gisteravond in de Vredeskerk bijeen, heeft dit met een stemverhouding van 31-26 besloten. Dit besluit kan te vens worden beschouwd als een stap om te komen tot ontslag van drie personeelsleden van de on derhoudsdienst. Deze kwestie speelt op het ogen blik bij de kantonrechter. Het be stuur van De Eensgezindheid, een vereniging die met een om vangrijk tekort kampt, had al eerder besloten drie personeels leden te ontslaan, maar kreeg van de kantonrechter te horen dat het eerst maar eens moest kijken of het onderhoud niet bij de CTW kon worden onderge bracht. De CTW liet weten dat wanneer de ze dienst het onderhoud zou overnemen, het ontslag van de drie personeelsleden van De Eensgezindheid niet nodig zou zijn. Zij zouden, net als de overi ge leden van de onderhouds ploeg, bij de CTW in dienst kun nen treden. Voorzitter Nagetaal van De Eensgezindheid bena drukte gisteravond echter nog eens dat toetreding tot de CTW het onderhoud veel duurder zou maken. Eerder deze week ver klaarde wethouder Tesselaar (volkshuisvesting) dat dat ver schil niet zo groot zou zijn: hoog uit tienduizend gulden. In een gesprek gistermiddag heeft het bestuur van De Eensgezind heid Tesselaar en zijn ambtena ren voorgehouden dat het werkelijke verschil veel groter is: 75.000 gulden. Kort voor de le denvergadering van gisteravond heeft Tesselaar volgens Nagte- gaal toegegeven dat het verschil in elk geval 50.000 gulden zou be dragen. "Maar die berekening hebben we verder niet kunnen controleren", aldus Nagtegaal na de vergadering. De hogere onderhoudskosten die toetreding tot de CTW met zich mee zou brengen, was voor een krappe meerderheid in de leden vergadering in elk geval reden om de eigen onderhoudsdienst in stand te houden en het ontslag van drie leden daarvan op de koop toe te nemen. Maandag dient deze laatste kwestie ander maal voor de kantonrechter. LEIDEN - "Het besluit van minis ter Smit-Kroes (VVD) is niet al leen een tegenvaller van De Ou de Veenen. maar voor alle water schappen. Het is jammer, dat de minister haar uitspraken die zij eerder heeft gedaan, niet heeft waar gemaakt". Zo reageert secretaris De Blaey van het waterschap op het be richt, dat de minister van verkeer en waterstaat de Meren wijk met ingang van dit jaar wil ontpolde- ren. Volgens De Blaey scheelt dat De Oude Veenen jaarlijks cir ca driehonderdduizend gulden aan inkomsten op een totaal van twee miljoen. Het waterschap moet zich nog beraden op de ont stane situatie, maar De Blaey neemt aan, dat de polderlasten over 1982 gewoon geïnd zullen worden. Veel Merenwijkbewo- ners hebben de betaling gewei gerd. Het actiecomité Merenwijk heeft de beslissing toegejuicht. "Een moedige en rechtvaardige in greep. Deze ontpoldering bete kent dat een halt is toegeroepen aan het opleggen van dubbele belasting door polder en ge meente", aldus het comité. Het stelt vast dat fouten zijn gemaakt bij alle betrokken overheden: waterschap, provincie en ge meente. Voor Leiden zou met na me wethouder Waal (PvdA) hier voor de politieke verantwoorde lijkheid dragen. De ontpoldering is volgens het actiecomité te dan ken aan een ruim vier jaar volge houden actie van de kant van de burgerij. Op visite WD-raadslid Bakker betwijfelt of die eer wel helemaal aan het ac tiecomité toekomt. Gerard Bak ker en zijn partijgenote, wethou der Jos Fase zijn maandagmid dag nog bij de politiek bevriende Neelie Smit-Kroes op visite ge weest. Tijdens die bijeenkomst in Den Haag heeft Bakker nog eens op een rijtje gezet, wat het standpunt van de gemeente is. In kringen van de gemeenteraad bestond al langer de vrees dat de lobby van de Unie van Water schappen sterk was en dat het standpunt van de gemeente on voldoende dreigde door te drin gen tot de hoogste instanties in Den Héag. Bakker is overigens met het actie comité van mening, dat op alle bestuurlijke niveaus "niet zo slim is gehandeld". Maar de grootste verantwoordelijkheid ligt volgens hem toch bij De Ou de Veenen. waarvan hij zich af vraagt of het waterschap wel al tijd te goeder trouw heeft gehan deld. "De Oude Veenen wist toch dat zijn rechtsvoorganger op het punt stond een contract met de gemeente te sluiten. Men wist toch ook dat de bewoners dubbel aangeslagen werden", aldus Bakker. LEIDEN - Een 79-jarige vrouw uit de Professorenwijk is gisteren het slachtoffer geworden van twee nep-schoorsteenvegers. De twee mannen boden aan haar schoorsteen te vegen, verrichtte enige niet noemenswaardige werkzaamheden en incasseerden daarvoor 850 gulden. De vrouw schakelde later de politie in, die dit advies geeft: maak eerst een afspraak, telefonisch of schrifte lijk, met schoorsteenvegers en laat ze dan pas binnen. aanvang van de tocht op het Stadhuisplein. LEIDEN - Het Leids Werklozen- komitee fietste gisterochtend demonstratief door de Leidse binnenstad. De demonstranten bezochten verschillende in stanties om blijk te geven van hun bezorgdheid over de kor tingsplannen van de regering voor uitkeringsgerechtigden. De leden van het comité bezoch ten eerst de Sociale Dienst waar met personeel en directie werd gesproken over mogelij ke gezamenlijke acties. Vervol gens werd de vacaturebank van het Gewestelijke Arbeids bureau met een flinke hoeveel heid vacatures aangevuld, waarna een bezoekje werd af gelegd aan de Centrale Boek houding van de woningbouw verenigingen. Daar werd infor meel geproken over de huur- problemen van uitkeringsge rechtigden. Het valt niet mee om in deze tijd raadslid te zijn voor het CDA. Hoe vertel je bijvoorbeeld de Leidse CDA-kiezer dat het be leid van de regering Lubbers funest is voor de gemeente Lei den? Want dat is de belangrijk ste conclusie die valt te trek ken uit de discussie die deze en vorige week is gevoerd over de gemeentebegroting voor 1984. Funest, niet alleen voor het huishoudboekje van de ge meente maar met name voor de Leidse huishoudens die van een minimum inkomen moe ten rondkomen. Ronduit desastreus zijn de gevol gen te noemen die de kabinets plannen hebben voor het Leid se volkshuisvestingsbeleid dat met instemming van het Leid se CDA ten uitvoer wordt ge bracht. De gemeente heeft sinds vorig jaar een volkshuis vestingplan, kortweg VOP ge naamd. Daaruit blijkt dat de woningbehoefte in Leiden een produktie van zo'n 1200 wonin gen per jaar rechtvaardigt. De nieuwbouw zou zowel in de be staande (binnen)stad als in de uitbreidingsgebieden (Ste- venshofjespolder) moeten plaatsvinden. De belangrijkste pijlers van het VOP zijn de doorstromingsfi losofie en de individuele huur subsidie. Doorstroming wil zeggen dat tegemoet wordt ge komen aan de behoefte van veel Leidse gezinnen om van een goedkope flat naar een eengezinswoning met een tuin tje te verhuizen. Gebleken is dpt men bereid is daarvoor meer huur te betalen, mits een deel van die hogere huurprijs wordt gecompenseerd door de individuele huursubsidie. De huursubsidieregeling is daar mee tot een onmisbaar instru ment gemaakt van het Leidse volkshuisvestingsbeleid. Een gevolg van de doorstroming is ook dat de goedkope wonin gen in Leiden beschikbaar ko men voor de laagste inkomens groepen en de 'starters' op de woningmarkt. Die vormen met elkaar de grootste groep inge schreven woningzoekenden (zo'n 80 procent), voor wie een nieuwbouwwoning eigenlijk al onbetaalbaar is geworden. Plumpudding De belangrijkste voorwaarde voor het welslagen van het Leidse volkshuisvestingsbe leid is uiteraard dat de ge meente van het rijk voldoende woningen mag bouwen. "Krijg je de financiering voor het ge vraagde aantal woningen niet, dan stort het volkshuisves tingsplan als een plumpudding in elkaar", aldus wethouder Tesselaar twee jaar geleden bij de presentatie van het plan. Vorige week werd in volle om vang duidelijk wat velen al lang vreesden: het volkshuis- vestingbeleid van de gemeente Leiden is door CDA-staatsse- cretaris Brokx (volkshuisves ting) min of meer op de helling gezet. De verhoging van de aanvangshuren van nieuwe woningen, snelle harmonisatie van de huren, aantasting van de huursubsidie en een drasti sche vermindering van het aantal te bouwen goedkope huurwoningen heeft de plum pudding nagenoeg tot instor ten gebracht. Het Leidse plan om een eind te maken aan de woningnood moet volgend jaar op belangrij ke punten worden bijgesteld, zo is de algemene conclusie. Vast een paar wapenfeiten: door de verhoging van de aan vangshuren zal de huurprijs van een nieuwe woning in de Stevenshofjespolder over vier jaar honderd gulden per maand duurder zijn dan een vergelijkbare woning op dit moment. Ook de huurprijs van de reeds gebouwde woningen gaat over een aantal jaren extra omhoog. Onnodig te vertellen dat deze maatregel een nadeli ge invloed zal hebben op de be reidheid van mensen om hun goedkope flat in te ruilen voor een eengezinswoning. Overloop De aangekondigde premieverla ging voor premie-A-koopwo- ningen draagt daar evenmin toe bij. Gebleken is dat het aantal kandidaat-kopers voor een premiekoopwoning in Lei den al aanzienlijk is afgeno men. Eén en ander kan niet zonder gevolgen blijven voor de exploitatie van de Stevens hofjespolder. Vorige week gin gen daarom weer stemmen op of Leiden toch maar niet moet gaan bouwen voor de Haagse overloop om uit de financiële problemen te komen. Bouwt men in de Stevenshofpolder gestaag door dan zal dit boven dien ten koste gaan van de Leidse stadsvernieuwing. Dan is er nog het plan van staats secretaris Brokx om te bezui nigen op de huursubsidie en om nieuwe bewoners van wo ningen met een huur boven de 600 gulden per maand (was 735 gulden) helemaal geen huur subsidie meer te geven. Ge vreesd wordt dat dit zal leiden tot een aanzienlijke leegstand van de duurdere flats in de Me renwijk. De afbraak van de huursubsidie zou wel eens de doodklap kunnen betekenen voor de doorstroming. In het afgelopen jaar is die door stroming van gezinnen uit de goedkopere woningen naar de nieuwbouw in de Stevenshof jespolder nog goed gelukt. Daarvoor heeft PvdA-wethou- der Tesselaar van alle kanten, ook van de CDA-oppositie, lof toegezwaaid gekregen. Niet al leen de wethouder zal door de kabinetsplannen problemen krijgen bij de voortzetting van zijn beleid. Ook veel gezinnen die in een duurder huis zijn ge trokken op basis van de huur subsidie, dreigen in moeilijk heden te komen nu daarop wordt bezuinigd. Worsteling Geen wonder dus dat de CDA- en WD-vertegenwoordigers in de Leidse gemeenteraad zich de afgelopen weken ver twijfeld zullen hebben afge vraagd hoe zij het regeringsbe leid aan hun kiezers in de Ste venshofjespolder en in andere Leidse wijken moeten uitleg gen. De WD-fractie in de raad hield wijselijk haar mond dicht. Het CDA daarentegen lijkt al geruime tijd te worste len om een afdoend antwoord te vinden op de nijpende huis- vestings- en woonlastenpro- blematiek. De christen-demo craten verklaarden zich al te gen de invoering van het lor zingsrecht en het CDA-raads- lid Geelkerken maande het college van B en W vorige week tot het matigen van ge meentelijke heffingen en be lastingen. Volgens het CDA-raadslid zou de gemeente Leiden vooral de hand in eigen boezem moeten steken en niet steeds met het vingertje naar Den Haag moe ten wijzen. Een opmerkelijke uitspraak. Terwijl duizenden Leidse huishoudens door een combinatie van stijgende huur- en stookkosten beneden het bestaansminimum dreigen te komen als gevolg van het door het CDA gesteunde rege ringsbeleid, wijst het Leidse CDA-raadslid er op dat de ge meentelijke lastenverhogingen zoveel mogelijk moeten wor den beperkt. Een uitspraak dat, zoals het PvdA-raadslid Eikerbout terecht opmerkte, doet denken aan het Bijbelse verhaal van de balk en de splinter. Het is vanzelfsprekend dat de ge meente al het mogelijke moet doen om de woonlasten te drukken. De verklaring voor de snel stijgende gemeentelij ke tarieven moet echter vooral worden gezocht in het rege ringsbeleid dat aandringt op een hoger dekkingspercentage bij gemeentelijke diensten ep bij de verlaging van de algeme ne uitkeringen aan de gemeen te als gevolg van de bezuini gingsoperaties. door Jan Rijsdam Hypocriet Uit becijfering van de Ver eniging van Nederlandse Ge meenten (VNG) is gebleken dat de gemeentelijke heffingen niet meer dan vijf procent uit maken van het totaal aan woonlasten. Matiging van de kant van de gemeente zou dus maar weinig zoden aan de dijk zetten. Zelfs bij een aanzienlij ke verlaging van de gemeente lijke tarieven, met bijvoor beeld tien procent, zouden de woonlasten met niet meer dan een half procent zakken. Daar tegenover staat dat de gemeen te veel minder inkomsten heeft, zodat weer extra bezui nigingen in het verschiet lig gen. Als het Leidse CDA werkelijk begaan is met de hoge woon lasten voor de meest kwetsba re groepen als bejaarden, bij standsmoeders en arbeidson geschikten dan zou de fractie zich niet alleen moeten stoten aan de verhoging van gemeen telijke heffingen. Verwacht mag worden dat het CDA zich dan ook zal uitspreken tegen de voorgenomen verhoging van de aardgasprijs voor 1984 en dat men zich zal keren tegen andere lastenverhogingen die de regering Lubbers voor het komend jaar heeft afgeroepen. Als het raadsfractie van het CDA niet verder komt dan het vingertje op te heffen tegen ge meentelijke lastenverhogingen dan is die inbreng nauwelijks serieus te nemen, of erger nog, gewoonweg hypocriet.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3