2 Over en zonder de Centrumpartij J £2, TV-rubriek Veronica is ten onrechte berispt Vivienne Newport op HOT-dansfestival Uit in de Randstad T v-film bekroond CONCERT AGENDA (Suöi&ieutos; ZATERDAG 12 NOVEMBER 1983 Radio - tv - kunst Het VPRO-programma 'Tijdver schijnselen' ging woensdag avond over 'het verschijnsel Centrumpartij'. Een heel merkwaardig program ma. eigenlijk. Nu zijn alle discussieprogram ma's met veel discussianten in de zaal al een beetje merkwaar dig, omdat er onvermijdelijk een soort voetbalwedstrijd ont staat tussen tweeëntwintig elf tallen van elk één man of vrouw. Maar dat maakt ook de levendigheid van zo'n pro gramma uit. Het enige werkelijke bezwaar te gen zo'n opzet is, dat het maar een uur duurt, want je gaat je na één of twee optredens hech ten aan een spreekster, of je krijgt een beetje een hekel aan een andere spreker, en dan hoop je dat die eerste nog een keertje terugkomt, en je hoopt dat de tweede de discussie niet opnieuw voor de voeten gaat lopen, of, wat ook voorkomt, je hoopt dat die 'erge' nog een keer komt, om te kijken of hij zijn vorige mallotige uitspra ken nog verbeteren kan in erg- te. Het is in de eerste plaats kijk spul, zo'n programma. Kijk- èn luisterspul. Ik vraag mij altijd af, wat de indirecte invloed er van op de kijkers is. Stel je bent een aanhanger van de Centrumpartij, en je vindt dat er veel te veel buitenlanders in Nederland zijn, wier voedsel bovendien heel anders riekt dan onze gekookte bloemkool, om er nog maar over te zwijgen dat zij op geparkeerde auto's gaan zitten, en je dan zo'n Turk in veel beschaafder en samen- hangender Nederlands dan zo'n Nederlander... ga je dan twijfelen aan je oordeelsvor ming? Even los van het feit wat de een of de ander precies zegt? Wat is de indirecte invloed van zo'n vergelijkingsmogelijk heid? Een instinctieve keuze voor de beschaafdere buiten lander? Of een even instinctie ve keuze tegen die buitenlan der? Immers hoe gearticuleer der hij zich uit, des te bedrei gender is zijn aanwezigheid hier, terwijl die Hollander, on danks alles, herkend wordt als 'my own people'? Ik vroeg me dat even af, omdat het, zoals ik al zei, zo'n merk waardig programma was. Het ging immers over 'Het ver schijnsel Centrumpartij', zon der dat er iemand van die Cen trumpartij bij aanwezig was. Misschien dat een of twee van de discussianten tot de aan hangers van die partij gere kend mochten worden, maar dat kon je alleen maar bevroe den, terwijl er in elk geval geen vertegenwoordigers van de Centrumpartij aanwezig wa ren, zoals van de PvdA, de WD, het CDA, de PSP, D'66 en de CPN. Dat mogen we, in een democratische samenle ving, toch op z'n minst curieus noemen, maar niemand zei daar iets over in de discussie. Over hen, zonder hen. Het merkwaardige zit hem hier in, dat de andere partijen in de Tweede Kamer juist tot de con clusie zijn gekomen dat het 'contraproduktief is als ieder een wegloopt zodra Janmaat over (bijvoorbeeld), naturalise ring begint, omdat hij dan vrij spel krijgt en niet met zinnige tegenargumenten wordt be streden. Dat probleem kun je natuurlijk omzeilen door Janmaat of Konst of een der andere promi nente geschiedenisleraren van de Centrumpartij domweg niet uit te nodigen voor zo'n discus sie over hun eigen reilen en zei len in de Nederlandse politiek. Je voorkomt daardoor ook dat politieke tegenstanders moe ten zeggen: sorry, maar met zo iemand ga ik niet in een dis- cussiegroepje zitten. Wat ik op zichzelf een honorabel stand punt vind. Maar een reële dis cussie over goed en kwaad van de Centrumpartij ga je daar door wèl uit de weg, en ik had met name mijn favoriete deel nemers aan de discussie (in volgorde van kwaliteit: Andrée van Es van de PSP, dominee Bob ter Haar en Ina Brouwer van de CPN) wel eens willen zien opboksen tegen een of twee Centrumpartij-bestuurs leden. Wie in de democratie gelooft, moet er toch van overtuigd zijn dat zijn argumenten waarde vaster zijn dan die van de Cen trumpartij. Durft men die dis cussie dan toch niet aan, dan kan dat twee dingen beteke nen: men vertrouwt niet op de overtuigingskracht van zijn ei gen argumenten, vergeleken met die van de tegenstander. Of men vertrouwt niet op het door Nico Scheepmaker incasseringsvermogen van de kijkers, die opeens zouden ont dekken dat die lui van de Cen trumpartij ook mensen van vlees en bloed zijn die hun ver haal samenhangend kunnen brengen en zowaar enkele zin nige argumenten te berde brengen. Zoiets heeft niemand ooit belet toch tegen de politiek van (bij voorbeeld) de CPN, of de WD, of het CDA, of de PSP te zijn, maar de Centrumpartij-bonzen zijn zozeer als de baarlijke dui vels uitgebeeld, dat kennelijk de vrees bestaat, dat de men sen niet goed meer in de gaten hebben dat hun opvattingen onfatsoenlijk en voos zijn. Is die vrees reëel? Ik denk: bij Janmaat niet, bij Konst wel. Ad 's Gravesande heeft me overigens verzekerd dat dit geen argument voor hem ge weest is om geen CP-bestuurs- leden uit te nodigen. Maar om 'politiek Den Haag' in zijn pro gramma te krijgen, moest hij het wel zonder Janmaat doen, bovendien wou hij na zo'n eer ste 'verkenning' van het terrein bekijken of er in een later pro gramma wel met Janmaat, Vierling of wie dan ook gespro ken zou kunnen worden. Nu al waren de boze reacties en be dreigingen van anti-fascisme- comités en dergelijke niet van de lucht... PEN HAAG (GPD) - De minister g van WVC (destijds CRM) heeft de Veronica Omroep Organisatie (V00) ten onrechte een officiële berisping gegeven voor de uit- "-zending van de door Kwantum- Hallen gesponsorde voetbalwed strijd Ajax-Oranyankees begin 1981. Dit heeft de afdeling recht spraak van de Raad van State be- paald. De toenbemalige bewindsvrouwe was destijds van oordeel dat er in jj het televisie-verslag van de in het Ajax-stadion gespeelde wed- strijd te veel reclame voorkwam. f De reclame voor Kwantum-Hal len werd naar het oordeel van de J minister nog extra onderstreept, omdat andere reclameborden waren afgeplakt. De activiteiten van Veronica waren in strijd met de nieuwe, door het departement uitgevaardigde reclame-richtlij- Veronica heeft er steeds op gewe-" T zen dat in sportuitzendingen van I andere zendgemachtigden min- t stens evenveel, zo niet meer re clame voorkwam. Bij wijze van voorbeeld liet Veronica begin dit jaar videobanden aan de leden van de afdeling rechtspraak van de Raad van State zien. Daarop stonden fragmenten, door con currerende omroeporganisaties uitgezonden, van de Peugeot Hockey Champion Trofee, de Ennia Gold Cup, het ABN-ten- nistournooi, het Roxy Dual-ten- nistournooi eb de Camel Trofee '82 Autoralley. Omdat de minister tegen deze om roeporganisaties niets heeft on dernomen, had hij ook Veronica niet voor een vergelijkbare regi stratie mogen berispen, zo is het standpunt van het hoogste admi nistratieve rechtscollege. Door dit „ernstige gebrek" acht het college het berispingsbesluit van de minister in strijd met de be ginselen van behoorlijk bestuur en dient het derhalve te worden vernietigd. Bovendien had de uitzending niet getoetst mogen worden aan de nieuwe WVC- richtlijnen betreffende reclame in sportprogramma's, omdat de ze richtlijnen ten tijde van de uit zending nog niet golden. HILVERSUM (ANP) - De televisie film "What goes up" van de We reldomroep is bekroond met een onderscheiding tijdens het 26 ste internationale film- en televisie festival van New York. Volgens de Wereldomroep geeft de docu mentaire een indruk van de Ne derlandse bijdrage aan de inter nationale burgerluchtvaart. De film toont beelden van een in tercontinentale vlucht met een hedendaags verkeersvliegtuig. Afgewisseld met veel nog niet eerder vertoond archiefmateriaal uit de twintiger jaren. Oud-KLM-gezagvoerder 'Fiets' van Messel vertelt in de film over zijn ervaringen van vroeger van uit de cockpit van een Fokker F- 'What goes up' is voor de We reldomroep gemaakt door regis seur Richard Wade en camera man Marten Grootjans en is be stemd voor internationale televi siedistributie. LEIDEN - Benjamin Britten^ 'Curlew River' doet van avond tijdens een enkele we ken geleden in Amsterdam begonnen tournee door ons land de Leidse Marekerk aan. De uitvoering van deze door Britten in 1963 gecomponeer de kerkopera heeft plaats on der auspiciën van K&O. Naast solisten als de tenor Ja mes McLean, de bariton Pe ter Krijn, de bariton James Tucker en de bas Lodewijk Meeuwsen werken jongens sopranen van de Haarlemse Sint-Bavokoorschool aan de al eerder in deze krant be sproken voorstelling mee. De Leidse sopraan Ellen Looyestijn geeft samen met de pianistes Hetty de Vries en Mieke Walta-Van Driel morgenmiddag een koffie concert in 'Het Drieluik' in Oegstgeest. Het programma vermeldt composities van Fauré, Debussy, Bosmans, Eissler en Weil. Dit K&O- concert begint om twaalf uur. De bariton Meinaard Kraak voert maandagavond Schu berts bekende liederencyclus 'Die schone Mullerin' in zijn geheel uit. Hij zal worden be geleid door de pianiste Joke Boon. De grootmeester van het Duitse kunstlied compo neerde dit romantische werk in 1823. (van onze kunstredactie) DEN HAAG - De Vivienne Newport Com pany is de meest opvallende naam onder de groepen, die optreden op het HOT Dansfestival, dat dit jaar alweer voor de achtste keer van 15 november tot 11 de cember wordt gehouden in het HOT thea ter aan de Oranjebuitensingel in Den Haag. Vivienne Newport is een oorspron kelijk uit Engeland afkomstige danseres, die een deel van haar opleiding volgde aan de beroemde Folkwangschule in Es sen, waar ook Pina Bausch werd ge schoold. Zij maakte zeven jaar deel uit van het Wuppertaler Tanztheater van Bausch. Newport bedient zich vaak van thema's uit de wereldliteratuur, zoals uit werk van Jean Cocteau en Eric Satie. Op dinsdag 22 november brengt de Vivien ne Newport Company haar nieuwste stuk 'Weder den Tag noch die Stunde', dat ekele weken eerder in Frankfurt in pre mière ging. 'Presicaire', geïnspireerd op een romanfiguur van Jean Cocteau, wordt op 23 en 24 november gebracht. Op 25 en 26 november worden twee stukken per avond opgevoerd: 'Trrigger' en 'Hin- ter der Scheune überfrisst sich ein Och- se'. Dit laatste stuk wordt gespeeld in de foyer van het HOT. 'Tanztheater Wien is de tweede buitenland se groep op dit dansfestival. Ook deze groep treedt voor het eerst in Nederland op en wel op 15 en 16 november. Dan worden de choreografieën 'Mid Atlantic', 'Ionisation', 'Westwarts' en 'On land' ge bracht. Marten Tromp. een ex-danser van het Nederlands Dans Theater, is één van de artistieke leiders van deze groep, die zich als enige in Oostenrijk met moderne dans bezighoudt. Het festival is verder gevuld met Neder landse dansgroepen, die voorstellingen brengen die al eerder in première gingen. Introdans komt 17 november met 'Duen- de' van Hlif Svavarsdottir, 'Quartet 2' van Nils Christe en 'Stemmen' van Lukas van Dapperen. Bewegingsgroep Bart Stuyf komt op 18 en 19 november naar het HOT met haar nieuwste stuk *Stitch'. 'Mus- k:red', een combinatie van dans en slag werk wordt op 28 november gebracht door Kirstie Simson, Julyen Hamilton en Matthieu Keijser. Werkcentrum Dans uit Rotterdam brengt 29 november een programma bestaande uit 'Zwaar terrein', 'Ricochet' en 'Final Alice'. Op 30 november worden de eerste twee balletten verwisseld voor 'Ve vlucht' en 'Barsten'. Stichting Arena uit Groningen komt 1 december met 'Arena' en Dansgroep Krisztina de Chatel brengt 3 december haar nieuwste stuk 'Wieder- kehr'. Het HOT dansfestival wordt van 6 tot 11 de cember afgesloten met de kleine-zaalpro- duktie van het Nationale Ballet, die daar mee voor het eerst buiten Amsterdam wordt opgevoerd. Het programma be staat uit 'In and out' van Hans van Ma nen, 'Confectiepassen' van Toer van Schayk, 'Momentum' van Jan Linkens en 'Ik hou gewoon m'n adem in' van Rudi van Dantzig. Lombard De Poolse popgroep Lombard treedt vanavond op in het Leids Vrijetijdscentrum. Deze vijf le den tellende formatie heeft in twee jaar tijd enorme sucessen geboekt in de landen achter het ijzeren gordijn. De Rotterdamse stichting Defecti- ca, die zich tot doel heeft gesteld om buitenlandse popgroepen met weinig financiële mogelijk heden naar Nederland te halen, heeft Lombard kunnen strikken voor een korte toernee. Langdu rig onderhandelen met de Poolse autoriteiten ging daar aan vooraf. Lombard schijnt veelzijdige maar in elk geval stevige en swingen de popmuziek te maken. In het voorprogramma treedt van avond de 'huisband' van de stichting Defectica, de punk- groep Defect, op. Europe De op de puinhopen van Kayak ge formeerde groep Europe treedt vanavond in het Alphense Kas teel op. Deze vijfmans formatie wordt aangevoerd door de be faamde toetsenist Ton Scherpen- zeel die zich verzekerd weet van de muzikale steun van onder an dere zijn voormalige Kayak-col- lega, gitarist Johan Slager. V.O.F. de Kunst De vennootschap onder firma de Kunst treedt donderdagavond op in de Koets-o-theek. Deze door de hit 'Suzanne' abrupt bekend geraakte groep bestaat uit zes leden die verschillende baantjes in de popmuziek achter de rug hebben. Ferdi Lancee (de 'componist' van Suzanne) is de meest bekende van het zestal dat op het Nederlandstalige pad ein delijk het grote succes hoopt en lijkt te bereiken. De Hoofdstad Operette geeft van 18 november tot en met 4 decem ber in Carré in Amsterdam een serie voorstellingen van "lm Weissen Rössl". Deze revue-ope rette wordt gebracht in een cho reografie van Gerhard Senft en regie van Alexander Pichler. W.O.F de Kunst, donderdag 17 november in de Koets-o-theek. (foto pr> ROTTERDAM De Doelen za 12, gr. zaal, 20.15 uur, Westlands Mannenkoor, zo 13, gr. zaal, 20.15 uur, 'Gambuh', muziek en dans uit Balie, ma 14, gr. zaal, 20.15 uur, Arie Keijzer, woe 16, kl. zaal, 20.15 uur, Nikita Ma- galoff, piano, do 17, vr i8, gr. zaal, 20.15 uur, Rotter dams Philharmonisch Orkest o.l.v. Edo de Waart. Luxor Theater za 12 t/m vr 18 (beh. ma), 20.15 uur. 'Evenaar' nieuwe musical van Jos Brink en Frank Sanders. Hofpleintheater za 12, zo 13, 20.15 uur, Theatershow Robert Paul, m.m.v. Eileen Egas, beg. combo o.l.v. Bert Stoots, vr 18, 20.15 uur, 'Cherchez la femme', nieuwe theatershow van Liselore Gerritsen. Rotterdamse Schouwburg za 12, 20.15 uur, 'Richard III', toneel spel van William Shakespeare, Zuidelijk Toneel Globe, di 15, 20 uur, 'Hofmans Erzahlungen', opera van Jacques Offenbach, De Nederlandse Operastichting, m.m.v. Claudia Cummings, Ale- xandru Ionita e.a. woe 16, do 17, 20.15 uur, 'Oblique', dans, Shusakq Dormu Dance Theatre. vr 18, 20.15 uur, 'De onweerstaanbare opkomst van Arturo Ui' van Bertolt Brecht, Publiekstheater. Theater Zuidplein za 12, arlecchino, 20.30 uur, 'Nieuwe depressies van Margreet Dolman', treurige jeugdherinneringen, war- 14, arlecchino, 20.30 uur, Tanz Theater Wien met 'Atlantic', 'Inisa- tion', 'West-Warts' en 'On Land', di 15, gr. zaal, 20.15 uur, 'Square Dan ce', mime herleid tot geordende dans-etudes. di 15, woe 16, arlecchino, 20.30 uur, 'Sneeuwengel', toneelspel van Le wis John Carlino, toneelgroep Vi trage, m.m.v. Harry van Zanten en Bertine Hobbelman. do 17, gr. zaal, 20.15 uur, 'Das Mad- chen von Andros', Nationaal Thea ter Boekarest, do 17, vr 18, arlecchino, 20.30 uur, so loprogramma Sharon Landau. AMSTERDAM Carré t/m di 15, 20.15 uur, zo alleen 14 uur, 'De zoon van Louis Davids' van Gerben Hellinga en Jacques Klö- ters, regie: Dimitri Frenkel Frank, woe 16, do 17, 20.15 uur, Compagnia d'Opera Italiana di Milano 'Mada me Butterfly' van Puccini, vr 18 t/m zo 4, 20.15 uur, beh. ma, zo alleen 14 uur, Hoofdstad Operette Tm weissen Rössl' van Ralph Be- natsky. Concertgebouw za 12, di 15, gr. zaal, 20.15 uur, Amster dams Philharmonisch Orkest o.l.v. Thomas Sanderling/Jean-Yves Thi- baudet piano, zo 13, gr. zaal, 14 uur, Concertge bouworkest o.l.v. Bernard Haitink/ Theo Olof viool, Theo Bruins, pia- zo 13, gr. zaal, 20.15 uur, Louis van Dijk, Daniel Wayenberg, piano, woe 16, gr. zaal, 20.15 uur, Youri Ego- do 17, ^gr" zaal, 20.15 uur, K.C.O.V. Amsterdam/Amsterdams Philhar monisch Orkest o.l.v. Martin Kam- minga. 8, gr. zaal, 20.15 uur, Concertge- Nieuwe De La Mar Theater t/m zo 27,20.15 uur, beh. ma, zo alleen 14 uur, 'Huwelijkscarrousel' van Leslie Stevens met o.a. André van de Heuvel en Kitty Janssen. ma 14, 20.15 uur, Adèle Bloemendaal met 'Adèle's keus', m.m.v, Frans Ehlhart. Stadsschouwburg za 12, 20.15 uur, zo 13, 14 uur. Het Pu bliekstheater 'De nacht, de moeder van de dag' van Lars Norén. ma 14, 20 uur, Nederlandse Opera Stichting 'Idomeneo' van Mozart. do 17, vr 18, 20.15 uur, Het Nationale Ballet 'Midzomernachtsdroom' Ashton, 'Onder mijn voeten' Dant zig. DEN HAAG Koninklijke Schouwburg Scène uit 'Prettige feestdagen' bij de Haagse Comedie met v.l.n.r. Gaston van Erven, Wim van den Heuvel en Francine Dreessen. (foto anp» za 12, zo 13, woe 16, 20.15 uur, zo al leen 14 uur, Haagse Comedie 'Pret tige Feestdagen' Diligentu zo 13, 20.15 uur, Haagse Comedie 'Het za 12, 20.15 i 1 de etalagepoppen'. Haghe. ir, Opera-ensemble Die Circustheater za 12, 20.15 uur, Nederlands Dans Theater 'Love Songs/Ghost Dan- ces/Psalmensymfonie'. woe 16, 20 uur, Nederlandse Operas tichting 'Idomeneo'. zijn i kei'. vr 18, 20.15 uur, De Timdelerclub met 'De terugkeer van mevrouw "Sava ge' van John Patrick. LAK-Theater za 12, 20.30 uur. Werkcentrum Dans met o.a. 'Final Alice', zo 13, 15 uur, kindervoorstelling Werkcentrum Dans. woe 16, 20.30 uur, Toneelgroep Thea ter 'Een grimmige Feydeau'. do 17, 20.30 uur, Wiebe Brouwer: 'Hoogleraar vol verlangen', vr 18, 20.30 uur, Orkater productie. Jim v.d. Woude 'Kopzeer III'. Globe 'Richard za 12, 20.30 uur, Haagse Comedie 'Kerstmis aan het front', ma 14, 20.30 uur, Lantaren-Drama 'Katarakt'. di 15, woe 16, 20.30 uur, Tanztheater Wien 'Mid Atlantic, Ionisation, Westwürts. On Land. Appeltheater t/m woe 16/11 (beh. ma), 20.15 uur, zo 14 uur, De Appel 'De vrek'. 16 t/m 26, beh. zo. ma, di, 20.15 uur, Fons Jansen 'Zullen we hand haven'. di 15, 20.15 uur, Toneelgroep Venster 'In de holte van je arm'. Congresgebouw t/m do 17, beh. ma, 20.15 uur, zo 14.30 uur, Conny Stuart e.a. 'De dader heeft het gedaan'. ma 14 t/m woe 16, 20.15 uur, Anglo- American Theatre Group 'The Tea house of the August Moon'. Marekerk za 12, 20.15 uur, Curlew River, een kerkopera van Benjamin Britten. K&O-gebouw ma 14, kapelzaal, 20.15 uur, Meinhart Kraak, bariton, Joke Boon, piano; Schubert, Die Schone Mullerin cy- Stadsgehoorzaal vr 18, 20.15 uur, Harry Sacksioni in concert. Microtheater Imperium 312, vr 18.20.30 uur, 'Tango' van Sla- r Mrozek. ADVERTENTIE NA.IAARS. ZENDINGSWEEK1983 Gezonden zijn Ook in Sulawesi. Sulawesi. Een eiland in Indonesië. Bijna zes keer zo groot als Nederland. Waar kerken zijn ontstaan. Ook daar werkt de hervormde zending met kerken samen en stelt mensen en geld beschikbaar Het meeste geld en de meeste mensen komen echter uit dat land zelf. De hervormde zending geeft extra steun aan medisch werk. kerkelijke kadertraining, cursuswerk voor jeugd- en vrouwenorganisaties, theologisch onderwijs, landbouwvoorlichting aan rondzwervende stammen, vervoermiddelen, 0e hervormde zending vraagt u om een EXTRA gift Ooet u mee' Zo ja, bedankt GIRO 6074 Zendingsbureau - Postbus 12 2340 AA Oegstgeest. 12 november 1983 Honderd jaar geleden stond in de krant: De beroemde katholieke dom proost prof. Boellinger te Mün- chen heeft in een schrijven aan zijn geloofsgenooten te Bremen verklaard, dat Luther, geheel afgezien van zijne positie welke hij als hervormer innam, zóóv eel grootsch. en blijvends voor taal, gezang, schoolwezen en li teratuur gedaan heeft, dat alle Duitschers zonder onderscheid van geloofsbelijdenis hem feestelijk kunnen herdenken. (Adv.) Kieler Sprot, groote, goudgele en duurzaam gerookt, wordt verzonden in kisten van 240 stuks a 1,50, 2 kisten 2,50, 4 kisten 4,75, A L. Mohr, firma Eduard Meyer, Altona bij Hamburg. (Adv.) Verkooping der Bi bliotheek van prof. R. Dozy (1820-1883, na 1850 hoogleraar te Leiden, vermaard door zijn geschriften over de geschiedenis der Arabieren in Noord-Afrika en Spanje, Red.). Geschiedenis, Aardrijkskunde en Reizen, waarbij zeer zeldzame werken over Spaansche geschiedenis, bij E.J. Brill, Leiden. (Adv.) Op een gezond dorp, gelegen aan den Stoomtram Haarlem-Leiden, bestaat voor' één a drie Meisjes of Indische Kinderen, gelegenheid tot kost, inwoning en liefderijke zorg. Degelijk onderwijs hetzij intern of extern wordt verstrekt. Brie ven franco onder letter P aan het Bureel van dit Blad. Vijftig jaar geleden: Een ongewoon hevige epide mie van tropische dysenterie in Chicago heeft de laatste dagen aan vijftien personen het leven gekost. De ziekte, welke ver spreid zou zijn door bezoekers der wereldtentoonstelling, heeft zich intusschen ook elders in het land voorgedaan. Hoteliers hebben reeds bijzondere voor zorgsmaatregelen getroffen. Op verzoek van het Instituut voor de Volksgezondheid zijn eenige weldadigheidsbanketten afge zegd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 37