De ambt< snaar, de acties en de pul blieke afkeuring WtPimi ft Meevallers ondanks acties Beursweek Klantenservii Post Extra Deze berekening werd vorige week gemaakt: Werknemer Ambtenaar Trendvolger Jaarsalaris (incl. 7,5 pet. vakantiegeld) 38.227 38.227 38.227 af: pensioenpremie 1.146 2.249 1.456 vut (1,5 pet.) 573 Sociale premies af: ziektewet 365 368 WW 1.489 1.508. ziekenfonds 1.788 1.802 wao 2.196 2.227 Inhoudingswet 3.211 (5.838) (3.211) (5.905) aow/aww 4.381 4.402 loonbelasting 3.378 4.548 3.427 netto 22.911 28.219 23.037 ziektekostenverz. -4.507 tegemoetk. werkgever 1.500 Vergelijkbaar netto 22.911 25.212 23.037 Driemaal een veroordeling van de ambtenarenacties. De verbale agressie op een werkweigerende brievenbus, de ZATERDAG 12 NOVEMBER 1983 Tal van lezers vragen ons: maak nu eens een vergelij king tussen de ambtenaren salarissen en de inkomens die werknemers in het parti culiere bedrijfsleven verdie nen. De een is ervan over tuigd dat dan het bewijs ge leverd zal worden, dat de ambtenaar in de watten ligt en niets te klagen heeft. De ander weet zeker dat zo'n vergelijking zal aantonen dat de acties van het over heidspersoneel gerechtvaar digd zijn. De ambtenaren zijn in deze dagen van stakingsacties onderwerp van heftige dis cussies in menig huiskamer en op het werk, om nog maar te zwijgen van de hoog oplo pende emoties aan de diver se stamtafels. In dit artikel willen wij een poging doen om een antwoord te geven op de vraag: Wat bezielt de ambtenaren? en: Waarom is het zo moeilijk om de sala rissen van het overheidsper soneel en van het bedrijfsle ven met elkaar te vergelij ken? De radionieuwsdienst van maan dagavond: „Het openbare leven wordt in toenemende mate ont regeld door acties van ambtena ren die daarmee protesteren te gen de korting van 3,5 procent op hun salarissen". Daarna volgt een opsomming van alle onge makken. De post wordt gedeelte lijk niet meer bezorgd, de doua ne werpt overdreven controle- barrières op tegen een vlot ver loop van het goederenvervoer, op de wegen ontstaan files door controle-acties van de politie, in een aantal plaatsen wordt het vuilnis niet opgehaald, Schiphol en de havens worden getroffen. Het streekvervoer laat het in ver scheidene delen van het land af weten. Nederland beleeft een unieke stipt heids- en stakingsactie. De amb tenaren pikken het niet meer. De regering heeft een bezuiniging uitgedacht, die -het 'nekkie' van de staat niet wenst te accepteren. En als het nekkie niet draait, dan raakt het lichaam ontregeld. Tachtig jaar geleden kregen de overheidsdienaren een stakings verbod opgelegd - de worgwet- ten van Kuyper - na een spoor wegstaking. Vier jaar geleden werd dat verbod ingetrokken, een gevolg van het Europees So ciaal Handvest. Sinds 1979 mag het overheidsper soneel ook staken, net als gewo ne werknemers. Maar de wet die hun stakingsrecht regelt moet nog worden ingediend. In het ju ridisch vacuum waarin de acties zich thans afspelen, zijn de amb tenaren van geval tot geval aan gewezen op de rechter. Veel 'gewone' burgers hebben hun oordeel al geveld: 'Schande!' Nog nooit werd over werkne mers, die hun rechten via het ui terst middel van een staking wil len bevechten, zo meedogenloos geoordeeld. Als de ambtenaren rekenen op begrip en sympathie bij Het Grote Publiek, dan ko men ze bedrogen uit. De publie ke opinie is duidelijk niet op de hand van de actievoerende over- heidswerkers. Nogal logisch: het publiek kan er immers weinig aan doen dat de ambtenaar Boos is op Koos, maar voelt zich wel gedupeerd. Bovendien borrelt bij de burgers het verontwaardigde gevoel op, dat de ambtenaar hun belasting centen misbruikt door na te laten wat van hen verwacht wordt, na melijk zijn werk doen. Staatsruif Wie het ambtenarenprotest louter ziet als het nastreven van een ei gen belang, doet Var de Scheur en zijn volgelingen geen recht. Het kabinet heeft in het regeer akkoord vastgelegd dat op de sa larissen in de collectieve sector in deze kabinetsperiode 6 tot 10,5 miljard gulden moet worden be zuinigd. Het zijn niet alleen de 800.000 ambtenaren, die uit de staatsruif eten. De 500.000 trend volgers - in het welzijnswerk, de gezondheidszorg, het openbaar vervoer, het bijzonder onderwijs zijn voor hun inkomen even eens van de staat afhankelijk. Ook vrijwel alle niet-actieven krijgen hun inkomen via de over heid. Dat zijn in totaal circa 3 miljoen mensen. Werklozen, bij standtrekkers, arbeidsonge schikten, en gepensioneerden. Om de staatskas kloppend te krij gen heeft het kabinet-Lubbers besloten tot een kortingsoperatie op de salarissen van ambtenaren en trendvolgers en op de uitke ringen van niet-actieven. Vol gend jaar moeten ze 3 procent achteruit, het jaar daarop en ook in 1986, zullen opnieuw extra kortingen worden toegepast. Kortingen, die niet gelden voor werknemers in het particuliere bedrijfsleven. Bij elkaar opge teld moeten de ambtenaren, trendvolgers en uitkeringstrek kers in die drie jaar 10 tot 12 pro cent achteruit, vergeleken met werknemers uit het particuliere bedrijfsleven. Wie in deze dagen vanuit een be grijpelijke ergernis over de stipt heids- en stakingsacties oordeelt dat het schandalig is wat de amb tenaren met hun protest in de sa menleving ontwrichten, zou op zijn minst zichzelf de gewetens vraag moeten stellen wat hij of zij zelf zou doen bij een dergelij ke inkomensachteruitgang. De meerderheid van ons volk is, blij kens vele onderzoeken, best be reid om in deze tijd van economi sche teruggang in te leveren. Maar niemand wil meer in koop kracht achteruitgang dan zijn buurman of zijn broer. De amb tenaar protesteert tegen het feit dat het kabinet-Lubbers het principe van gelijke monnikken en gelijke kappen heeft losgela ten. Voorsprong Ook dat blijkt, gelet op de stem ming onder het publiek, niet voor iedereen overtuigend. De ambtenaar heeft immers een 'ge weldige' voorsprong? Hij is toch zeker van zijn baan? De werk loosheidscijfers zijn het bewijs daarvan. Onder de ruim 825.000 werkloze Nederlanders zijn slechts weinig ambtenaren te vinden. Als aparte categorie ko men ze in de opsomming van het ministerie van sociale zaken zelfs niet voor. Toch moet ook hierbij een kantte kening worden gemaakt, niet ter rechtvaardiging van het ambte narenprotest, maar wel om alles in de juiste proporties te zien. Als de overheidsdienaar de zeker heid van zijn vaste baan niet had, wat dan? Het schrikbarende ge tal van de werklozen zou zich dan dik boven het miljoen heb ben bewogen. Zouden de werk lozen die uit het bedrijfsleven af komstig zijn als gevolg daarvan nu beter af zijn geweest? Het ant woord is nee. Eerder zouden de actieven een nog grotere premie last moeten ophoesten om de uit keringen van de niet-actieven te kunnen bekostigen. Alles in de ergernis over de ambte narenacties draait om het aan ie dereen bekende feit dat de amb tenaar netto beter af is dan de door Frans de Lugt vergelijkbare werknemer in het bedrijfsleven. Wie de tabel beziet die bij dit artikel is gevoegd over het bruto- en nettoinkomen van een modale ambtenaar, een mo dale trendvolger en een modale werknemer in het bedrijfsleven, kan die conclusie inderdaad trekken: de ambtenaar hoeft niet te klagen, hij houdt schoon in het handje per jaar immers zo'n 2500 gulden meer over. Vanwaar dan toch dat protest, waarom dan toch die grimmige acties? Ook dat willen we trach ten uit te leggen. Het zij her haald: niet ter rechtvaardiging van het feit dat de bus vandaag Jaap van de Scheur: eigenbe lang? niet rijdt of dat de trein vanmor gen in de spits stil bleef staan, maar louter als een poging om duidelijk te maken wat de amb tenaren bezielt. Want iedereen die een ambtenaar in zijn familie of kennissenkring heeft (en wie heeft dat niet?) kent hem of haar toch als plichtsgetrouw persoon, als het soort burger dat nu niet direct de inslag heeft om de vuist te ballen en de samenleving te ontwrichten. Vijf jaar De bruto-nettocijfers tonen het beeld van een bevoorrechte be volkingsgroep, die geen aow hoeft te betalen, die minder so ciale premies betaalt, die een be tere pensioenregeling heeft. Die cijfers zeggen niet alles. Die cij fers laten bijvoorbeeld niet zien dat de ambtenaren al enige jaren veel meer hebben moeten inleve ren dan hun collega's in het be drijfsleven. Het Centraal Bureau voor de Sta tistiek heeft daar onderzoek naar verricht over de periode januari 1977 tot januari 1982. In die vijf jaar, waarin het kabinet-Van Agt- Wiegel regeerde, bleef de groei van de ambtenarensalarissen bruto negen procent achter bij de inkomens in het bedrijfsle ven. Het gaat uiteraard om een gemiddelde. Dat verschil werd bewerkstelligd door een korting van drie procent als gevolg van het bestekbeleid, door een be perking van 3,6 procent in het doorberekenen van een aantal cao-effecten, door het inhouden van achteraf berekende toesla gen over de jaren 1980 en 1981 (1,6 procent) en door een extra af topping van 0,5 procent. De woede van de ambtenaren da teert dus niet van vandaag, maar al van gisteren. Wie ambtenaar is, onderscheidt zich niet van een 'gewoon' mens. Hij richt zijn le ven in naar zijn inkomen. Hij moet ook zijn huur betalen of zijn hypotheek aflossen als hij een huis heeft gekocht dat bij zijn inkomen past. Of hij heeft zich andere schulden aange haald. Iedereen moet de tering naar de nering zetten, maar de nering van de ambtenaar wordt rigoureuzer aangetast dan veelal wordt verondersteld. Daar komt bij dat in het bedrijfsle ven vrije onderhandelingen mo gelijk zijn over de nieuwe cao's. In de actie die nu wordt gevoerd, komen de ambtenaren voor een gesloten deur: het parlement heeft al besloten dat de korting over 1984 moet doorgaan. Over de jaren 1985 en 1986 heeft de Tweede Kamer nog geen absolu te uitspraak gedaan, maar het ka binet is daarover heel stellig: Rietkerk heeft niet willen garan deren dat in de jaren na 1984 van extra kortingen zal worden afge- Afgunst Volgens menig burger aan de bor reltafel zou het verschil tussen ambtenaren en particuliere werknemers in ene klap opgehe ven kunnen worden als de aow- regeling gelijkgeschakeld zou worden. Een begrijpelijke bena dering. De pensioenvoorziening van het overheidspersoneel ver vult menig niet-ambtenaar met jaloezie, om niet te zeggen af gunst. Een particuliere werkne mer betaalt een dikke premie van meer dan 12 procent, de ambtenaar ziet die premie door zijn baas (de overheid) betaald. Hier is een kleine duik in de histo rie nodig. De Algemene Ouder domswet is in 1957 ingevoerd als, het woord zegt het al, een alge mene ouderdomsvoorziening. Voor die bodem in de pensioen voorziening moest iedereen pre mie gaan betalen, dus zowel de particuliere werknemer als de ambtenaar. Die laatste had ech ter al een goeie pensioenrege ling. Toch moest ook hij voor de aow premie gaan betalen. Om te voorkomen dat de ambtenaar na zijn 65ste meer geld zou gaan ontvangen door de samentelling van pensioen- en aow-uitkering is toen besloten dat de aow-pre- mie voor 80 procent in het amb tenarensalaris ingebouwd zou worden. Daar heeft hij toen wel een stuk van zijn salaris voor in geleverd. Jaren later is die pre mie volledig ingebouwd. Nog steeds is de pensioenvoorzie ning voor ambtenaren circa 20 procent gunstiger dan in het be drijfsleven. De vertekening is dat de ambtenaar voor dat inderdaad fraaie verworven recht, zelf heeft betaald. Welke werknemer zou zich willoos zijn verworven rech ten laten afpakken? De enige oplossing voor de salaris- problemen van de ambtenaren is te vinden in een pakketvergelij king. Daaraan wordt al enige ja ren driftig gewerkt, maar tot nu toe zonder succes. In een eerlijke pakketvergelijking moet niet al leen worden gekeken naar sala rissen, maar zal vooral moeten worden gekeken naar functiever gelijking. Voorts moeten mee spelen de bijkomende belonin gen, de onkostenvergoedingen, de promotiemogelijkheden, de totale werkomstandigheden. Wat hier allemaal om de hoek komt kijken blijkt helaas een niet te nemen veste. Vele deskundigen hebben zich erin vastgebeten, en even zovele malen hebben zy zich er in verslikt. Pakketvergelij king Op 7 juli van dit jaar heeft minister Rietkerk een Commissie Pakket vergelijking geinstalleerd onder voorzitterschap van prof. Wei- tenberg, de adjunct-directeur van het Centraal Planbureau. De werkgevers weigeren aan die commissie mee te werken en hebben er geen vertegenwoordi gers voor geleverd. Zij vrezen dat een stroomlijning van de betalin gen in de overheidssector met die in de particuliere sector slechts tot een verstarring van de beloningsstructuur kan leiden. Voor de grootste ambtenaren- centrale, de ACOP (waarin opge nomen de AbvaKabo), was het wegblijven van de werkgevers reden om ook niet aan het onder zoek mee te doen. Een eerlijke vergelijking is alleen mogelijk wanneer alles boven ta fel komt. Dus zowel de auto van de zaak, de telefoonvergoeding, als de laatste cent van represen tatievergoedingen. Het lijkt een illusie dat dit zal lukken. Voor uitlopend hierop gaat de werkge ver van de ambtenaren, de minis ter van binnenlandse zaken, door met extra kortingen op hun sala- risen. Zy zijn hiertegen in op stand gekomen, niet omdat ze de zwakste groep in onze samenle ving zouden zijn, maar omdat zij zich als ambtenaar toch ook ge wone werknemers, voelen, voor wie de maat eens vol is. Het verschil is dat een werknemer in het bedrijfsleven in een cao conflict zijn baas kan treffen als hij naar het stakingswapen grijpt. De ambtenaar kan zijn werkgever slechts via een om weg treffen, namelijk ten koste van veel ongerief voor zijn mede burgers. Of dat gerechtvaardigd is moet iedereen zelf maar beoor delen. De publieke reacties op de acties zijn voor de ambtenaren weinig hoopgevend. door C. Wagenaar Het koersbelcop op de Amster damse effectenbeurs viel deze week mee. Er was, gezien de onoverzichtelijke situatie van stakingen en acties, begrijpelij kerwijs de nodige terughou dendheid bij het grote publiek en nog meer in het buitenland. Maar na drie dagen handel hadden de meeste beursgroe- pen op hun index niet meer dan een halve punt verloren en dat was eigenlijk te verwaarlo zen. Alleen de banken moesten tijdelijk meer inleveren en stonden in de eerste helft van de week 4 punten af. Donder dag herstelde de beurs zich evenwel krachtig en werden al le indexverliezen weggewerkt. De aanvankelijke terughoudend heid in Amsterdam werd ook in de hand gewerkt door de blijvende aarzeling in Wall Street. De week daar zette iets lager in, maar woensdag trad er een krachtig herstel op met een sprong van 17 punten. De handel bleef echter matig, zo- - dat ook daar het publiek er de voorkeur aan gaf de kat uit de boom te kijken. Binnenslands was er het probleem van de grote behoefte aan nieuwe middelen ter financiering van de enorme overheidsuitgaven. Voor Amsterdam blijft de inter pretatie van de ambtenarenac- ties en stakingen een moeilijk probleem. De klaagzangen vanuit het bedrijfsleven over oplopende schade nemen toe, maar ook door het beroep op de stakingskassen van vak bondszijde zijn al toespelingen gemaakt op waarschijnlijke beursverkopen om geld voor uitkeringen vrij te maken. Dit zou een zekere druk kunnen betekenen, maar voorlopig blijven de stakingsuitkeringen nog beperkt. Doordat naar alle waarschijnlijkheid allereerst obligaties voor liquidatie in aanmerking zullen komen, zet te de obligatiemarkt hier te lande de week vrij flauw in, maar gaandeweg trad een her stel op. Na drie dagen handel was de obligatie-index boven het ni veau van eind vorige week uit gestegen, zodat ook hier van een meevallende ontwikkeling sprake was. Wel viel het op dat buitenlandse belangstelling zeer gering bleef. Dat was in feite ook het geval voor de aan delenmarkt. Daar was het bui tenland zelfs eerder aan de markt, maar doordat de beurs zich thans vlak voor de winst- publikatie over het derde kwartaal van de grote concerns bevindt, neemt ook de specula tie daarop toe. En hoe verschil lend dat nog kan uitpakken, bewees deze week het afwij kende koersbeloop voor aan delen Koninklijke Petroleum en Philips. Gunstige verwachtingen voor de oliecijfers deden hier de koers in sneltreinvaart oplopen van f 130 tot f 137,50. Toen bekend werd dat de Koninklijke Shell over het derde kwartaal en de eerste negen maanden van het jaar 43 procent meer had ver diend, trad aanvankelijk wel enige winstneming op. maar ons hoofdfonds ter beurze hield er toch een fikse koers winst aan over. Geheel anders verging het Phi lips, die door tegenvallende marktontwikkeling voor vi deorecorders in Europa bij de Europese Commissie in Brus sel verlenging heeft aange vraagd van de hogere import tarieven voor de Japanse con currentie. Onmiddellijk gingen geruchten de ronde doen dat het Eindhovense wereldcon cern problemen zou hebben met zijn videorecorders en tot grote extra afschrijvingen over het derde kwartaal zou zijn ge dwongen. Zoals vaak by loze geruchten het geval is, zwol toen het totale bedrag aan tot ruim 1 miljard gulden, maar Philips maakte aan die onge breidelde fantasie met een ca tegorische ontkenning een ein de. Hoewel het kwaad reeds ge schied was en de koers van f 43,50 op f 40 was ingezakt, trad nadien een flink herstel op. Dat was ook het geval voor vele andere aandelen door de positieve reactie donderdag op het koersherstel in Wall Street. Vele aanvankelijke verliezen konden hierdoor worden weg gewerkt. Akzo liep op goede verwachtingen van het derde kwartaal zelfs een kleine vijftal guldens op en KLM kon. door het fraaie resultaat in het zo merkwartaal, nog een tiental guldens stijgen. Vooral de uit gevers blonken uit door een scherp herstel, met eveneens winsten van vyf tot tien gul den. Ballast-Nedam verloor echter rond vijf gulden op een tegen vallend resultaat en Crédit Lyonnais zakte naar nieuwe dieptepunten weg, hoewel ook hier nadien ook enig herstel in trad. De Europese Optiebeurs bleef in de afgelopen verslag periode vry wel op het omzetni veau van de vorige week. In to taal werden er rond 68.000 con tracten afgesloten, met een daggemiddelde van 13.600, te gen respectievelijk 66.000 en 13.200 in de voorgaande perio de. De grootste omzet stond op rekening van Philips. Vooral toen woensdag de notering wegviel, steeg het aantal call- opties fors. Voor januari zelfs tot meer dan 4000.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 29