twee gezichten van Andropov De ■c Een jaar no-nonsense in het Kremlin Extra Andropov als de onkreukbare leider, zoals het Russische persbureau Tass hem graag portretteert. «foto Tass> Deze week een jaar geleden, werd Joeri Andropov benoemd tot Sowjet-partijleider als opvolger van Leonid Brezjnjev. Even opzienbarend als zijn verrassend snelle benoeming waren zijn kort daarop ingezette kruistocht tegen de luiheid, zijn pleidooi voor loon naar werken en zijn allergie voor de ambtelijke molen. Wie is de man die de nagedachtenis van Brezjnjev zo snel heeft doen verbleken? Maken zijn plannen een kans en staat de Sowjet-Unie aan de vooravond van een voorzichtige hervorming van het zo heilige systeem? Hoe groot is Andropovs macht? Ditmaal niet de schijnwerper op Polen, Afghanistan of kernraketten, maar aandacht voor de kansen van Andropov in eigen land. ZATERDAG 12 NOVEMBER 1983 Als de radio alleen nog klassie ke muziek laat horen, nieuwslezers in zwarte kos tuums hun post bemannen en belegen Lenin-documen- taires worden afgedraaid, dan weten de Russen dat er iets mis is.Wat, hoe, wie? Het antwoord laat veelal op zich wachten. Ditmaal werd het nieuws pas een dag later be kend, twaalf uur na aanvang van de ceromoniële program mering van radio en televisie. Leonid Brezjnjev, de mach tigste man van de Sowjet- Unie, was op 75-jarige leeftijd aan een hartaanval overle den. Russen wacht in zo'n geval een ein deloze reeks reportages en sa menvattingen rond de betreurde. Op de westerse televisie echter is niet hij het middelpunt, maar steken diplomaten, politici, com mentatoren en andere Moskou beschouwers elkaar in wijsneu- zerigheid naar de kroon rond thema's als "wie nu" en "wat nu". Aan het einde van de uitzen ding moet het minimum aan fei ten in een maximum aan zeker heden zijn omgezet, maar veel verder dan een uitwisseling van waarschijnlijkheden ("moeilijk uit te sluiten valt" en "het is niet denkbeeldig dat") komen de ge sprekspartners doorgaans niet. De Kremlinologen, beroepshalve belast met het staren naar de dik ke muren van het Russische re geringscentrum en het doorne men van de meest onleesbare kranten ter wereld, zaten er vorig jaar vrijwel zonder uitzondering naast. De inkt van krantekoppen als "taak voor één man te zwaar", "collectief leiderschap op komst", "Tsjernenko favoriet" en "opvolging kan lang duren" was nog nauwelijks droog of het Sowjet-persbureau Tass meldde de unaniem door het Politbureau aanvaarde benoeming van Joeri Andropov tot nieuwe partijlei der. Met een door niemand ver wachte voortvarendheid werd 48" uur na de dood van Brezjnjev een nieuw tijdperk ingezet. Spraakmakend Nu, een jaar later, is het tijd voor een eerste balans. Andropov heeft een aantal spraakmakende redevoeringen afgestoken en wist in het record tem po van ze ven maanden de topfuncties (partijleider, voorzitter van de defensieraad en president) te vergaren, die Brezjnjev pas na dertien jaar aan zich kon trek ken. Maar de duidelijkheid die dat alles brengt, wordt nu al overschaduwd door de vraag die ook de jarenlange herfst van Brezjnjevs leiderschap domi neerde: hoe lang houdt hij het nog vol? De Amerikaanse vice-president George Bush werd na de begra fenis van Brezjnjev als één van de eerste westerse leiders door Andropov ontvangen. "Een vita le, intelligente man. Het was zeer duidelijk dat hij de leiding had en zich zeker voelde van zijn po sitie", meldde hij na afloop. Het was een van de schaarse ontmoe tingen met buitenstaanders die met een positief bericht over Andropovs gezondheid werden afgesloten. De afgelopen 365 dagen zijn de Russische leider alle denkbare ziekten toegedicht. Een bloemle zing dient zowel een vöetbalknie en een tennisarm als hartkwalen, nier- en leveraandoeningen, zwakke longen en de ziekte van Parkinson te vermelden. Hij zou slecht lopen, moeilijk lang kun nen zitten, bleekjes en mager zijn. Het Kremlin zelf heeft een steeds terugkerend antwoord op alle rampspoed: de leider is ver kouden. Een uitzondering daarop werd 24 maart jl. gemaakt toen officieel werd bevestigd dat Andropov een dag in het ziekenhuis had doorgebracht vanwege hart- en nierklachten. Een nogal onge bruikelijk bericht dat daarom een stroom van speculaties over zijn positie tot gevolg had. Op merkelijk is ook dat het persbu reau Tass met grote hardnekkig heid een sterk verouderd portret blijft verspreiden van een rim pelloze Andropov met een blo zend gezicht. Het is niet onge bruikelijk dat officiële foto's een wat opgepoetst beeld geven van Russische leiders, maar in dit ge val spreekt het contrast met de schaarse beelden van westerse fotografen nogal tot de verbeel ding. Brezjnjev vergeten Dat geldt evenzeer voor Andro povs afwezigheid die inmiddels ruim tachtig dagen voortduurt. In weerwil van een zesenzestigja- rige traditie ontbrak hij zaterdag bij de herdenking van de revolu tie en was hij ook maandag bij de militaire parade op het Rode Plein niet van de partij. Een me disch medewerker van het Fran se dagblad Le Monde wist deze week na analyse van filmmate riaal te melden dat Andropov leidt aan een langzaam voort schrijdende degeneratie van de bloedvaten in zijn hersenen. Een kwaal die al een beroerte in zijn rechterhersenhelft tot gevolg zou hebben gehad en het voortdu rend trillen van zijn linkerhand moet verklaren. Andropovs portret werd maandag echter veelvuldig in de parade meegevoerd en minister van de fensie Oestinov sprak niets an ders dan lof en dat zijn de gebrui kelijke signalen dat afwezigheid niet met afbrokkelend leider schap in verband mag worden gebracht. Dat had heel goed anders kunnen zijn. In officiële publikaties mag worden benadrukt dat Andropov gezien moet worden als een waardig beheerder van Lenins erfgoed en een voortzetter van de traditionele partijlijnen, dat neemt niet weg dat Brezjnjev nu al een vergeten man is en dat Andropovs binnenlandse koers is ingegeven door een openlijk beleden afkeer van de onder zijn voorganger onmiskenbaar inge treden verloedèring. Nog geen veertien dagen na zijn benoeming gaf Andropov in een rede tijdens een vergadering van het Centraal Comité een uiteen zetting van wat hem voor ogen stond. De voedselvoorziening verloopt slecht, mensen zijn lui en hebben te weinig verantwoor delijkheidszin, er wordt ondoel matig gewerkt, er is onnodig cen tralisme en te veel bureaucratie, aldus zijn schets van de tekort komingen, die hij zei te willen bestrijden door ondernemingen meer onafhankelijk te laten ope reren, controle op verzuim op te voeren en loon naar prestatie mogelijk te maken door luie baantjesjagers in rang te vermin deren en boetes te zetten op on geoorloofde afwezigheid. Pragmatische aanpak» Zijn "no-nonsense" rede viel op door zijn korte duur, heldere toonzetting en het ontbreken van eindeloze ideologische verhan delingen. Zijn reputatie van een charismatische pragmaticus met theoretische bagage was geves tigd. Het zijn die kwaliteiten die Andropov tot de hoogste rangen in de partij deden doordringen en die hem uiteindelijk het lei derschap opleverden. Begonnen als leider van de Kom somol, de jeugdbeweging van de communistische partij en in de oorlog actief in het verzet, werd hij in 1951 door "Moskou" ont dekt en uitverkoren een oplei ding voor hoge regeringsfunctio narissen te gaan volgen. Hij is de zoon van een spoorwegarbeider, werkte als telegrafist, filmopera teur en als bootsman op de Wol- ga. Op zijn 22e ging Andropov naar de universiteit, maar maak te zijn studie (onbekend is wel ke) door het uitbreken van de oorlog niet af. In 1953 kreeg hij een topfunctie op het ministerie, dat zich vooral be zighield met Polen en Tsjecho- slowakije, maar kort daarna al kwam zijn benoeming tot zaak gelastigde van de Russische am bassade in Boedapest en eveens kort daarop zijn aanstelling tot ambassadeur in Hongarije. In die tijd legde Andropov, de basis voor zijn latere carrière. In Hon garije tartte de regering Nagy de Russische leiders met een libera lisering van het systeem, hetgeen uiteindelijk leidde tot de inval van '56. Michael Soeslov, tot zijn dood vo rig jaar de tweede man in de Sowjet-Unie, kwam aan de voor avond van de invasie naar Boe dapest en logeerde lange fijd in de ambassade. Het staat vast dat Soeslov de architect van het Rus- siche optreden is geweest. On duidelijk is de rol van Andropov zelf. Veel diplomaten en verslag gevers uit die Hongaarse jaren hebben nadien herinnerd aan de vriendschappelijke banden tus sen Andropov en de zittende re gering Nagy. Andropov zou een bewonderaar van de economi sche hervormingen zijn geweest en de premier tot op het laatste moment hebben verzekerd dat een ingrijpen uitgesloten was. Andere bronnen meldden dat het juist Andropov is geweest die Janos Kadar wist over te halen zijn vriend Nagy te laten vallen en een meer Moskou-gezinde re gering te vormen. Hetgeen later door Ton van Brussel gebeurde. Interessant is in dit verband dat Hongarije in de ja ren zestig onder Kadar wederom een poging tot liberalisering on dernam. Andropov was toen al weg uit Boedapest, maar moet vanuit zijn toenmalige functie van partijsecretaris, belast met contacten met andere regerende communistische partijen, nauw bij de nieuwe koers betrokken zijn geweest. Soeslovs steun»™"— Sinds de dood van Stalin in 1953 gold Soeslov als de ideoloog van het Kremlin, een man die zelf geen partijleider wilde worden, maar onzichtbaar regeerde. Hij zou de aanstichter zijn geweest van het gedwongen vertrek van Chroesjtsjov en de benoeming van Brezjnjev in wie hij een meer getrouw volger van de leer ver moedde. In Boedapest zou Soes lov gefascineerd zijn geraakt door Andropovs intelligentie en crisisbeheersing. Zeker is dat zonder Soeslovs goedvinden, Andropov nimmer zijn baan bij het partijsecretariaat zou hebben gekregen. Zeker is ook dat And ropov destijds al een voorstander was van een minder centralisti sche aanpak van de economie. Soeslov overleed in januari vorig jaar en een paar maanden later werd Andropov benoemd tot lid van het partij secretariaat, nadat hij al eerder in het Centrale Co mité en het Politbureau functio neerde. Een combinatie van deze functies maakte hem tot een van de kanshebbers voor de opvol ging van Brezjnjev. Zijn kansen verbeterden nog toen hij kort daarop zijn leiderschap over de geheime dienst, de KGB neerleg de. Andropov leidde die dienst sinds 1967 en voerde' een volledige reorganisatie uit. De KGB gold voordien als synoniem voor moord en doodslag, een staat in de staat, verantwoordelijk voor vriendjespolitiek en corruptie en een toonbeeld van willekeur en arrogantie. Onder Andropov werd de bezem er flink doorheen gehaald en verminderde het ne gatieve beeld. Maar een combi natie van het leiderschap daar en functies in de hoogste bestuur sorganen werd toch niet als wen selijk ervaren, om de schijn van belangenverstrengeling te ver mijden. Voor Andropovs eigen ambities was de KGB ook niet langer no dig. Zijn lange ervaring daar moet hem een enorme voor sprong hebben gegeven op zijn collega's in het partijsecretariaat en Politbureau. Want ondanks alle veranderingen is het beeld blijven bestaan van een KGB die alles van iedereen weet en ook zeer goed op de hoogte is van wat er op straat leeft. Tsj ernenko Als belangrijkste rivaal voor het leiderschap is altijd Konstantin Tsjernenko afgeschilderd. Hij is inmiddels 71 jaar oud, gold als een protégé van Brezjnejv en werd lange tijd als diens favorie te opvolger genoemd. Maar dat was nog voordat Andropov zijn banen vergaarde en de intellec tuele leemte in de partijtop, na de dood van Soeslov, naar later bleek moeiteloos wist op te vul len. Hoewel Tsjernenko Andro povs benoeming tot partijleider bekendmaakte en uitvoerig de loftrompet over hem stak, zijn er nog steeds aanwijzingen dat Tsjernenko een nieuwe koers af wijst. Zijn redevoeringen zijn op merkelijk anders van toon dan die van Andropov. Zo kondigde Tsjernenko deze zo mer een aanmerkelijk strenger cultuurbeleid aan. Juist het te gendeel lag in de lijn der ver wachting. Over het privé-leven van Russische leiders is meestal buiten de sfeer van anekdotes niet veel bekend, maar voor And ropov geldt dat minder, omdat hij in zijn Hongaarse jaren con tacten met westerse diplomaten en verslaggevers niet uit de weg ging. De auteur van de onlangs versche nen biografie "The Andropov Fi le" (Sidgwick en Jackson, Lon den), de Ruslandkenner Martin Ebon, gaat in zijn boek uitvoerig in op de voorkeuren van Andro pov. die hij een absoluut werk paard noemt. Hij beschrijft een man met een verfijnde smaak, een groot fan van zowel Glenn Miller als Miles Davis, een lief hebber van opera, literatuur en moderne schilders en een kenner van Franse wijnen. Brie is zijn lievelingshapje en op recepties drinkt hij nooit wodka maar stee vast Johnnie Walker. Opmerkelijk is ook Andropovs kennis van de Verenigde Staten, een land dat hij nooit bezocht, maar dat hij al van jongsaf volgt. Hij is als enig lid van het Politbu reau het Engels machtig, leest de Amerikaanse pers en beluistert de Engelstalige radiozenders. Van hem werd ten minste een herstel verwacht van de culture le vrijheden die met Chroesjtsjov ten grave werden gedragen. Degradaties Op andere terreinen is de hand van Andropov opvallend duidelijker aanwezig. Het partijblad Prawda bevatte nog geen maand na de benoeming van Andropov een duidelijke waarschuwing: "Het is dienstig erop te wijzen dat lo kale partijcomités en partijcellen niet voldoende verantwoorde lijkheidsbesef aan de dag leggen bij hun keuze van de kandidaten voor deze of gene post. Op die manier worden nog altijd som mige functionarissen die niet te gen hun taak zijn opgewassen, die hun positie misbruiken of niet willen luisteren naar de me ning van hun medewerkers van post naar post gesleept". Het be richt luidde een reeks overplaat singen en degradaties in tot het niveau van partijfunctionarissen, die in sommige gevallen geheel uit het gezichtsveld verdwenen. Veel ex-KGB-medewerkers en andere Andropov-getrouwen verwierven belangrijke posities. Tijdens de bijeenkomst van het Centrale Comité afgelopen zo mer, werkte Andropov zijn visie op vernieuwing van het econo misch beleid verder uit. In een andermaal korte en heldere toe spraak noemde hij zeven punten, die vermoedelijk de basis gaan vormen van het nieuwe partij programma, waaraan op het ogenblik wordt gewerkt. - automatisering van bedrijven, verhoogde inzet van robots en computers. Vermindering van arbeidsplaatsen. Van fabrieken die daartoe overgaan wordt een tijdelijke vermindering van pro- duktie geaccepteerd. - Meer discipline. Loon naar pres tatie. - Meer aandacht voor kwaliteit, desnoods ten koste van de om vang van de produktie. - Verbreding van de sector dienst verlening. meer aandacht voor de vraag van de burgers op het gebied van huisvesting, cultuur en vrijetijdsbesteding. - Hervorming van ministeries en verbetering van het manage ment. - Meer aandacht voor industriële innovatie. In zijn rede kondigde hij een nieu we wet op de arbiedsverhoudin- gen af, die personeel van land bouwbedrijven en fabrieken meer invloed geeft op het mana gement. Tekortkomingen Met dit pakket van maatregelen speelt Andropov nadrukkelijk in op tekortkomingen in de econo mie, zowel het gevolg van de sinds de groei in de jaren zestig toegenomen grootschaligheid, als veroorzaakt door de stagnatie sinds het midden van de jaren ze ventig. Of het er allemaal van komt is een moeilijk te beantwoorden vraag, maar dat een nieuwe leider zo kort na zijn aantreden al in de po sitie is om ingrijpende verande ringen als deze alleen al voor te stellen, is hoogst opmerkelijk'. Geen Sowjet-leider die de bevol king beterschap belooft met een beroep op de kracht van de ideo logie, maar een man die grenzen verlegt en bereid lijkt het kwaad in de buurt van de wortel aan te pakken. Het is vooral de campagne tegen de luiheid, die tot dusver een stempel op het dagelijks leven heeft gedrukt en een einde poogt te maken aan het onuitroeibare beeld van lanterfantende Rus sen. Nieuw zijn de controles op de werkplek van zowel arbeiders als partijfunctionarissen. Op straat is het rustiger, badhuizen zijn overdag opvallend minder druk beklant en het beroemde warenhuis Gum heeft een verrui ming van de sluitingstijden door gevoerd, omdat het boodschap pen doen onder werktijd door Andropovs campagne onder zware druk is komen te staan. Geen rivaliteit Centrale vraag is natuurlijk hoe groot de speelruimte van Andro pov is om zijn economische her vormingen echt van de grond te krijgen. Voor een serieuze, voortslepende rivaliteit in het Kremlin zijn geen aanwijzingen, maar dat is niet het enige dat telt. Andropov mag de laatste maan den veel aandacht aan "perso neelsbeleid" hebben geschon ken, in de hoogste organen valt niet veel vernieuwing te bespeu ren. In de opvattingen van de partijleider past een verjonging, maar prominente intellectuelen als Geidar Afijev en Mikhail Gor- batsjov zijn nog niet tot wezenlij ke posten doorgedrongen. Toetssteen moet het partijcongres worden dat over ruim twee jaar het nieuwe partijprogramma vaststelt en ook een nieuw Cen traal Comité kan benoemen. Dan zal de buitenwereld meer weten over de echte macht die Andro pov heeft verworven. De aanhou dende geruchten over zijn ge zondheid, maken dat de be schouwers zich tot dat moment vooral zullen bezighouden met de klemmende vraag: haalt And ropov 1986?

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23