Ife Het einde van een kwelling in zicht A ZATERDAG 12 NOVEMBER 1983 PAGINA 21 Bijlage van het Leidsch/Alphens Dagblad De Hoge Rijndijk: al jaren overbelast. Niet minder dan 20.000 automobilisten bevolken dagelijks de Hoge Rijndijk. Dat maakt de verbindingsweg tussen Leiden en Alphen tot de drukste verkeersader van de Randstad. Al in 1958 leek men er een oplossing voor te hebben gevonden: rijksweg 11 (Leiden-Bodegraven). Nu, een kwart eeuw later, lijkt die dan eindelijk te worden aangelegd. Het einde van een kwelling is nabij. De Hoge Rijndijk, de al jaren overbelaste verbindingsweg tussen Leiden en Alphen, wordt als verkeersader afgedankt. De automobilist kan rond 1990 de nieuwe rijksweg 11, tegemoet zien, een tweebaans autoweg langs de spoorlijn tussen beide steden. Rijkswaterstaat begint volgend jaar zowel in Alphen als in Leiden met de werkzaamheden. Werkzaamheden die aan het eind van de jaren tachtig zullen worden afgerond. Lange wachttijden en filevorming moeten dan goeddeels tot het verleden gaan behoren. Direct na dit werk wordt de aansluiting naar Bodégraven tot stand gebracht. De aftakking naar Voorschoten komt pas na de eeuwwisseling in beeld. Overigens betwijfelt men bij Rijkswaterstaat of dit gedeelte ooit zal worden aangelegd. Hoe dan ook:minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) heeft de Iknoop definitief doorgehakt. Zij laat rijksweg 11 met voorrang aanleggen. Een week geleden stelde zij de Tweede Kamer van haar voornemen op de hoogte. Het besluit van de minister is in Alphen met gejuich ontvangen. Al jaren proberen overheid en bedrijfsleven hier aan te tonen dat het wegennet op alle fronten tekortschiet. Daarom zegt de Alphense wethouder van ruimtelijke ordening Gerard van As: "Eindelijk gerechtigheid. Het wordt hoog tijd dat het centrum van onze stad eens van die enorme verkeersstroom wordt verlost." Wat gereserveerder voegt hij eraan toe: "Maar ik ga pas echt jubelen als iedereen door de bocht is." Provincie Met die opmerking duidt Van As op de provincie. Zij moet als laatste het verlossende woord spreken. Hoewel Gedeputeerde Staten (het dagelijks bestuur van Zuid-Holland) als één man achter de aanleg van rijksweg 11 staan, moet er nog wel overeenstemming worden bereikt over de bestemmingsplannen waarin de weg is opgenomen. De bezwaren die hiertegen zijn ingediend komen vrijdag 18 november aan de orde. Rijksweg 11. De voorgeschiedenis is lang. Waarschijnlijk is er nooit zoveel ophef over een weg gemaakt. Al aan het eind van de jaren vijftig wordt er voor het eerst gedacht aan een andere verbinding tussen Alphen en Leiden dan de Hoge Rijndijk. Alphen is dan nog maar een dorp. De verkeersdrukte op het centrum en op de Hoge heeft ons altijd voorgehouden dat het zeker 1990 zou worden voor die rijksweg aan de orde zou komen. Heel wat boeren hadden dan nog wat speling gehad. Nu wordt het ineens 1986 en dat is toch wel erg dichtbij. Als met die ruilverkaveling nu pas zou worden begonnen, dan is er niet één boer die ermee zou instemmen. Dat geef ik je op een briefje." Rijkswaterstaat spreekt de lezing van Jan Kerkvliet tegen. Ir. J. Maas: Lees de stukken er maar op na. Wij hebben altijd op het standpunt gestaan dat we rond 1986 met de werkzaamheden zouden gaan beginnen. Het plan is nu om in 1985 aan de slag te gaan. Een jaar eerder dan gedacht. Dan kun je toch niet spreken van een écht versnelde uitvoering? Waterstaat heeft trouwens nooit beweerd dat het wel eens 1990 zou kunnen worden voordat de eerste spade de grond in zou gaan. Het ligt wat anders, denk ik. De boeren hebben te lang met de gedachte rondgelopen dat het nog wel even zou gaan duren. Nu ze ineens met de werkelijkheid worden geconfronteerd schrikken ze." Grond Rijkswaterstaat rest overigens nog behoorlijk wat werkzaamheden alvorens de twaalf kilometer lange weg (kosten tussen de tachtig en negentig miljoen gulden) kan worden aanlegd. Grond aankopen, bij voorbeeld. Ingewijden zeggen dat Rijkswaterstaat praktisch geen stukje grond in zijn bezit heeft. Dat komt omdat twee ministeries elkaar voor de voeten lopen. Het departement van landbouw en visserij koopt grond ten behoeve van de ruilverkaveling, het ministerie van verkeer en waterstaat onderhandelt met de boeren over grond voor de aanleg van de rijksweg. Over de prijs zou verkeer cn waterstaat geen overeenstemming kunnen bereiken. Er wordt zelfs gesproken van een onderlinge competentiestrijd: de één wil voor de ander niet onderdoen. Maar zo brengt men de ruilverkavelingscommissie wel in een lastig parket. Rijkswaterstaat doet alsof er niets aan de hand is. Ir. Maas zegt er het volgende over: "In Alphen hebben we zo goed als alle grond in handen. De gemeente heeft die aan ons verkocht. En verderop langs de spoorbaan hebben we ook al wat gekocht. We zijn met de ruilverkavelingscommissie nog aan het onderhandelen over de aankoop van diverse stukken grond." Over de belangen van twee ministeries in hetzelfde gebied merkt ir. Schroten op: "We doen alles in overleg. Je kunt niet stellen dat we elkaar voor de voeten lopen. Integendeel. We gaan allebei in dezelfde richting." Hoge Rijndijk Als aan het eind van de jaren tachtig rijksweg 11 een feit zal zijn, zal er danig worden gesleuteld aan de Hoge Rijndijk. Voor sluipverkeer wordt de weg onaantrekkelijk gemaakt. Samen met de betrokken gemeenten zal Rijkswaterstaat een plan opstellen waardoor het een stuk aangenamer wordt voor de mensen die langs deze weg wonen. Wat die plannen precies inhouden, weet ir. Schroten niet. "Wie meent er nog met een gangetje van tachtig kilometer te kunnen rijden, moeten we teleurstellen. Dat is onze eerste zorg. Maar", relativeert hij, "we moeten het ook niet al te moeilijk maken voor het verkeer. Eenderde van de auto's die over de Hoge Rijndijk rijden, moeten hier ook werkelijk zijn. Kortom, die mensen moetje niet te veel belemmeringen in hun schoenen schuiven." De grote verliezer in de strijd lijkt de Leidse werkgroep Milieubeheer te worden. Je jaren achtereen afzetten tegen een plan dat uiteindelijk toch wordt uitgevoerd. Voelt Evert Meelis zich een verliezer? "Duidelijk niet", zegt hij. "Loop het hele proces maar eens na. Tien jaar geleden warer. er twee autosnelwegen tussen Leiden en Alphen gedacht: rijksweg 11 en de secundaire weg 6. De laatste werd afgevoerd. De rijksweg bleef over. Het eindpunt ervan was aanvankelijk de kust. Kijk nu eens wat ervan overgebleven is? Slechts het stukje Bodegraven-Leiden. Bovendien is de vierbaans autosnelweg veranderd in een tweebaans autoweg. Een weg die in eerste instantie van nationale betekenis was is nu niet meer dan een weg die voor deze omgeving wat betekent. Zo hoort het ook, want de problemen zijn plaatselijk. De discussie die is gevoerd heeft wel degelijk vruchten afgeworpen." Niet verslagen hmb Tevreden? "Nee, dat zijn we nog lang niet", zegt Meelis. "Maar wc hebben de strijd ook nog niet opgegeven. Tenslotte zal de Tweede Kamer geld beschikbaar moeten stellen voor die weg. Dat is een behoorlijk bedrag. Je kunt zeker niet stellen dat de werkgroep Milieubeheer verslagen is. We blijven de politiek met argumenten bestoken. Op het moment dat het geld voor de aanleg van rijksweg 11 op tafel komt, tja, dan verlies je de strijd." Rijndijk is niet zodanig dat er la minute maatregelen nodig zijn. Als de verkeersdrukte in de loop der jaren toeneemt en tellingen uitwijzen dat er dagelijks rond de 20.000 auto's van deze weg gebruik maken, wordt het menens. Er gebeuren ongelukken aan de lopende band en de bewoners klagen steen en been over stank en lawaai. Hun klachten worden serieus genomen. Zo'n drukke route door een bebouwde kom kan niet, zijn de deskundigen van mening. Minister Tuijnman (verkeer en waterstaat) laat Rijkswaterstaat een nieuwe rijksweg tussen Bodegraven en Voorschoten ontwerpen. Zijn opvolger, Zeevalking, pakt de draad op en stelt in 1978 het tracé vast. De Nederlandse Spoorwegen laten in die periode weten te willen praten over de verdubbeling van de lijn Alphen-Leiden. De NS eisen wel dat de autoweg dan niet wordt aangelegd. Het draait op niets uit. W revel De wrevel groeit. Niet iedereen is even gelukkig met de komst van rijksweg 11. Hazerswoude ligt dwars: er moet maar voor een andere oplossing worden gekozen, zo laat men weten. Voorschoten is ook niet gelukkig: de weg loopt veel te dicht langs de bebouwde kom. En ook milieugroepen, die het groene hart van de Rijnstreek zien aangetast, trekken steeds luider aan de bel. "Terecht ook", zegt ir. M.H. Schroten van Rijkswaterstaat nu. "Juist zij hebben bij ons het besef wakker geschud dat we natuurgebieden niet zo maar moesten omploegen. Bij de opzet van de plannen hadden we daar helemaal geen rekening mee gehouden." Gevolgen heeft het wel. Rijkswaterstaat projecteert de weg zo dicht mogelijk tegen de spoorlijn Leiden-Alphen. Hazerswoude gaat 'om', maar 'vergeet' een motie tegen de aanleg van de rijksweg in te trekken. "Toen de provincie haar verzet staakte, hebben wij dat ook gedaan", vertelt burgemeester J. ten Heuvelhof. "We hebben er wel bij gezegd dat onze woonwijk Rhynenburch absoluut geen overlast van rijksweg 11 mag hebben. Dat is ons toegezegd." Maar verzet blijft er toch. Vooral van de Leidse werkgroep Milieubeheer. Geen mogelijkheid laat zij voorbijgaan om te protesteren. Tot grote woede van het Alphense CDA-raadslid J. de Jong. Denigrerend haalt hij in een raadsvergadering uit in de richting van de werkgroep. Hij noemt het geschrijf van Milieubeheer 'onzin en geleuter van gefrustreerde lieden'. "Onder het mom van door Jan Westerlaken wetenschap worden smoesjes verkocht", is zijn verwijt. Gerard van As, toen nog gewoon raadslid voor de WD, steunt hem: "Die opmerkingen zijn mij uit het hart gegrepen", voegt hij aan de woedeuitbarsting van De Jong toe. Argumenten Evert Meelis, lid van de Leidse werkgroep, zit niet met die beschuldiging. "Wij komen met argumenten en niet met losse opmerkingen. Onze onderzoeken zijn gedegen en met cijfers onderbouwd. Heel wat knelpunten kunnen ook worden opgelost zonder dat die rijksweg wordt aangelegd. Dat geven wij duidelijk in onze bezwaren tegen die rijksweg aan. Rijkswaterstaat hanteert nu nog cijfers van jaren terug. En dat terwijl het verkeer niet toeneemt, sterker nog, zelfs terugloopt. Op dit moment is er sprake van een daling van acht procent. Het gescherm dat er vanuit de Bollenstreek met bloembollen naar Duitsland wordt gereden, is betrekkelijk. Voor zo weinig auto's hoef je echt geen nieuwe rijksweg aan te leggen. Let maar op; hoe verder we in de jaren tachtig komen, hoe sterker onze argumenten worden. Eén ding staat als een paal boven water: wij blijven ons tot het allerlaatste tegen rijksweg 11 verzetten." Verzet ook van de boeren die hun bedrijf uitoefenen aan de Hoge Rijndijk. Ze hebben een stukje land tot aan de spoorlijn, waarop ze wat spullen kunnen opslaan. De koeien grazen óver de railverbinding Leiden-Alphen. Als achter de spoorlijn over enkele jaren een drukbereden rijksweg ligt, is het voor hen afgelopen. Tenzij ze willen verkavelen. Maar dat kost handenvol geld. Zo is daar Jan Kerkvliet. Een kleine driejaar geleden nam hij de boerderij tussen de Oude Rijn en de spoorbaan van zijn vader over. Hij weet niet beter dan dat omstreeks 1990 een begin zou worden gemaakt met rijksweg 11. Nu komt die verbinding er jaren eerder. Wat zijn de gevolgen voor de jonge ondernemer? "Als die weg er eenmaal ligt krijg je aan de ene kant een boerderij met een heel klein strookje land en de rest aan de andere kant. Hemelsbreed is de afstand misschien honderd meter. Als ik hier zou blijven zitten moet ik wel elke dag óf over Alphen óf via de Gemeneweg in Hazerswoude-dorp bij mijn dieren zien te komen. Nou, daar is toch geen beginnen aan? Dat is een omweg van zeker tien kilometer." Geen kapitaal Maar hij kan toch verkassen, zoals die twintig andere boeren die zich voor de ruilverkaveling hebben aangemeld? "Hoe moet ik dat betalen? Mijnbedrijf is nog jong, ik heb geen kapitaal achter de hand om zo'n grote stap te kunnen maken. Een nieuwe boerderij bouwen en grond kopen kostje meer dan een miljoen gulden. En wat krijg je voor je oude boerderij terug? De ervaring is datje die aan de straatstenen niet kwijtraakt. Tenzij je bereid bent de prijs flink te laten kelderen. Wat ook een rol speelt is dat de banken bepaald niet staan te dringen om je geld te lenen, 't Is triest, maar voor mezelf zie ik de toekomst heel somber in. Ik houd er rekening mee dat ik over een paar jaar de strijd moet staken." Gezamenlijk een vuist maken heeft nu weinig zin meer. De ruilverkaveling is in volle gang. De klok terugzetten kan niet meer. "Weetje wat het belazerde is? Men Boer Kerkvliet: hoe kom ik bij mijn dieren?

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21