LEIDSCH Wt DAGBLAD Partijen gaan weer praten Reagan haalt stevig uit naar Noord-Korea Demonstraties in Polen Schadereparatiesaan alle merken Nog geen teken van Heineken Inbrekers 'joggen' in riool Rechter vordert nieuw overleg minister-ambtenarenbonden Bloedige steekpartij in Leiden Vandaag begint de grote St-Nicolaas prijsvraag. Zie pagina 6 Twijfels bij CNV-bond over doorgaan met acties data voor uw AlAlBI Weer vluchten naar Suriname Wat fijn dat u tóch iedere dag het Leidsch Dagblad thuis kunt krijgen ZATERDAG 12 NOVEMBER 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37241 Directeur: G. Koopman rtt^/UBLeiden wSuT:R.D.-paaMrlaar HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Sinds 1958 is er heel wat te doen geweest rond het ontwerp van rijksweg 11, die de huidige drukbereden verkeersader Leidén-Alphen-Bodegraven moet ontlasten. Vorige week ging de kogel door de kerk: de nieuwe weg wordt met voorrang aangelegd. Rond 1990 zal het zo ver zijn. Een reportage. PAGINA 21 Precies een jaar is in de Sowjet-Unie de hand voelbaar van Joeri Andropov. No-nonsense beleid in het Kremlin, op zichzelf al een paradox. De twee gezichten van een werkpaard dat van Miles Davis houdt. PAGINA 23 De waardigheid van het apothekersambt staat hoog in het vaandel van de eerste Nederlandse hoogleraar in de geschiedenis van de farmacie, prof. dr. Bosman uit Oegstgeest. "Een apotheek is geen suikerwinkel". PAGINA 25 AMSTERDAM (GPD) - Ruim zes tig uur na hun ontvoering is pu bliekelijk nog steeds geen le vensteken bekend van biermag naat A. H. Heineken en zijn vaste chauffeur A. Doderer. De ge meentepolitie van Amsterdam en het Heineken-concern hou den zich strikt aan de eis van de ontvoerders om geen nadere me dedelingen te verstrekken aan de publiciteitsmedia. De crisiscentra op het hoofdbu reau van de Amsterdamse politie en op het Heinekenhoofdkan- toor zitten potdicht. Er is nie mand die naar de pers iets laat doorlekken over de vorderingen van het onderzoek of over de contacten met de kidnappers. Om die reden blijven alle verhalen over de hoogte van het losgeld niet meer dan speculaties. Nog geen uur na de ontvoering van Heineken en Doderer, afgelopen woensdag, werd al gezegd dat 20 miljoen gulden zou zijn geëist. Op dat moment was er echter nog geen contact geweest met de overvallers. Op het Amsterdamse politiebu reau is gisteren wóedend gerea geerd op een advertentie van het weekblad Panorama. Dit pu bliekstijdschrift loofde gisteren een beloning uit van 50.000 gul den voor hét verhaal van de ont voering van Heineken. CANNES (AP) - De politie van de Zuidfranse stad Cannes heeft vrijdag een poging van een bende verijdeld om via het riool in te breken bijeen bank. Een medewerker van de plaatselijke vestiging van de Crédit Commercial de France had vrijdagoch tend de politie gewaar schuwd, dat hij verdachte geluiden van onder de grond had gehoord toen hij langs het bankgebouw liep. De po litie blokkeerde enkele rioolgangen en zette een on dergrondse klopjacht in. Twee leden van de bende werden ingerekend toen zij, gehuld in trainingspakken, naar boven kwamen. "Wij waren aan liet 'joggen", ver klaarden zij volgens de poli tie. De politie ontdekte dat de ben de met een rubberboot zwa re apparatuur naar een punt hadden gebracht van waar uit zij een tunnel konden graven naar de bank. Vrij dag 11 november waren de banken in Frankrijk geslo ten wegens wapenstil standsdag en de bende had kennelijk gehoopt drie da gen de tijd te hebben om in alle rust de kluizen te legen. In 1976 maakte een bende op soortgelijke wijze ettelijke miljoenen buit bij een in braak in een bank in Nice. Zonnig DEN HAAG (GPD/ANP) - De ambtenarenbonden en de minister van binnenlandse zaken gaan weer praten. De president van de Haagse rechtbank mr. Wijnholt door brak gisteren de impasse door de partijen naar de onder handelingstafel terug te sturen. Daarbij moeten nieuwe vormen van onderhandeling aan de orde komen, die de bonden een meer gelijkwaardige positie geven als onder handelingspartner. Bij hun aankomst in de Zuidkoreaanse hoofdstad Seoel krijgen de Amerikaanse president Reagan en zijn echtgenote bloemen aangeboden. De Amerikaanse gasten kwamen vandaag in Korea aan na hun vertrek uit Japan. In het midden de Zuidkoreaanse president Chun Doo Hwan. doto anpj SEOEL (Reuter-AFP) - Zuid-Ko- rea kan blijven rekenen op de steun van de Verenigde Staten in zijn strijd tegen Noord-Korea dat „klaar is voor een oorlog". Dit zei president Reagan vandaag in een rede tot de nationale vergadering van Zuid-Korea, waar hij eerder op de dag aankwam na een be zoek van vier dagen aan Japan. Dertig jaar na de Koreaanse oorlog zijn de VS vastbesloten hun bondgenoot te helpen tegen elke militaire aanval. Reagan, die niet eerder zo scherp uitviel naar het bewind in Pjongjang, veroor deelde Noord-Korea vanwege de „verachtelijke daad in Rang oon". In Rangoon, de hoofdstad van Bir ma, kwamen bij een moordaan slag op 9 oktober vier Zuidkore aanse ministers om het leven. President Chun Doo Hwan ont snapte daar maar net aan de dood. „Noord-Korea voert een intimidatiecampagne met 50 di visies en brigades en 750 ge vechtsvliegtuigen zijn ze klaar voor een oorlog". De president zei begrip te hebben voor de „moeilijkheden" bij de „politieke ontwikkeling" van Zuid-Korea „als, zelfs op dit mo ment, een granaat uit het noor den deze vergadering kan tref fen". Hij prees president Chun Doo Hwan met de „doelstellin gen van zijn regering op politiek gebied en zijn groeiend respect voor de mensenrechten". dissidenten onder huisarrest ge- Dlaatst en circa dertig studenten gearresteerd uit veiligheidsover wegingen. Alles is erop gericht demonstraties te voorkomen die pijnlijk zouden zijn voor zowel Reagan als Chun Doo Hwan, zo zeiden zegslieden op grond van politieverklaringen. Ook zal een tijdstip voor beëindi ging van de acties moeten wor den afgesproken. Mr. Wijnholt wilde de acties in zijn vonnis niet verbieden. De Haagse recht bankpresident verwees naar het vonnis dat eerder zijn Utrechtse collega had gewezen in een kort geding dat de spoorwegen had den aangespannen tegen de ver- voersbonden. Deze had de acties niet onrechtmatig genoemd. Om een verbod was gevraagd door de Nederlandse Organisatie van Tijdschriftuitgevers (Notu) die de verzending van weekbladen en andere tijdschriften in de knel zag komen door de stakingen bij de PTT. De grootste ambtenarenbond, de AbvaKabo, concludeert uit het vonnis dat ook de rechtbankpre sident vindt dat er „lang genoeg eenzijdige dictaten bij de ambte naren op tafel zijn gelegd". Tot dusver kan de minister de ar beidsvoorwaarden voor het over heidspersoneel eenzijdig vast stellen en opleggen. De bonden verkeren daardoor in een onder geschikte positie in tegenstelling tot de organisaties in het be drijfsleven, waar collectieve ar beidsovereenkomsten (cao's) slechts van kracht kunnen wor den wanneer deze door beide partijen, werkgevers en werkne mers, worden aanvaard. Ook de andere ambtenarencentra- les zijn van mening dat de nieu we ontmoeting met de minister geen vrijblijvende affaire mag worden. „Eenzelfde overlegsi tuatie als in het particuliere be drijfsleven: daar hebben wij na tuurlijk wel oren naar", aldus een woordvoerder van de CCOOP, de centrale die onder meer de CFO (de CNV-bond van ambtenaren) overkoepelt. Het gesprek tussen de bonden en (Van een onzer verslaggevers) LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag een 30-jarige man aangehouden wegens een poging tot doodslag. Hij was betrokken bij een bloedige steekpartij die zich rond de klok van vier uur in de Ravenhorst voordeed. Slachtoffer was een 26-jarige man, met wie de dader al enige tijd een heftige ruzie had. Inzet was deze vraag: wie heeft het 'recht' om een van de leegstaande wonin gen in de Ravenhorst (een flatge bouw in de Merenwijk) te kraken en er zijn familie in onder te brengen. Het slachtoffer zou zijn tegenstan der gisteren naar buiten hebben gelokt en hem vervolgens een messteek hebben toegebracht, die op diens leren jasje af schampte. De politie is hier niet zeker van. Daarop greep de der tigjarige man naar een zeventig centimeter lang hakmes en stak het slachtoffer daarmee zes maal, waarvan vijfmaal kruiselings in het gelaat. De door omstanders gealarmeerde politie trof hem hevig bloedend op de galerij van de eerste etage van het flatgebouw. Hij werd met grote spoed naar het Elisabeth Ziekenhuis in Leiderdorp over gebracht, waar een spoedopera tie werd uitgevoerd. Er moesten zowel inwendige als uitwendige hechtingen in het gezicht van de man worden aangebracht. De da der is in zijn woning aangehou den. Morgen is het droog en zonnig, maar de middagtemperatuur wordt niet ho ger dan 6 graden. Aan de kust waait het af en toe krachtig. 13 NOVEMBER 1983 Zon op: 07.55 uur, zon onder: 16.53 uur. Maan op: 14.57 uur, maan onder: 14 NOVEMBER 1983 Zon op: 07.57 uur, zon onder: 16.51 uur. Maan op: 15.04 uur, maan onder: 00.29 WARSCHAU (UPI) - In de Poolse steden Gdansk, Krakow en War schau is de oproerpolitie opge treden tegen duizenden mensen die de straat op waren gegaan om de traditionele onafhankelijk heidsdag te gedenken. Het ging om de hevigste botsing en tussen de communistische autoriteiten en aanhangers van het verboden vakverbond Solidariteit in meer dan twee maanden. Slechts hier en daar werd geweld gemeld tijdens de protesten van Polen die kerkdiensten bijwoon den en uiting gaven aan hun na tionalistische gevoelens. De re gering, die de onafhankelijkheid van de staat viert op de datum dat na de Tweede Wereldoorlog een socialistische regering aan de macht kwam op 22 juli, heeft de afgelopen jaren toegestaan dat men op 11 november de voor oorlogse onafhankelijkheidsdag gedenkt. Honderden auto's met oproerpoli tie hadden zich geposteerd op plaatsen die zich voor demon straties lenen. De autoriteiten hielden waterkanonnen voor ge bruik gereed, en getuigen in Kra kow meldden dat drie gepantser de voertuigen paraat stonden om eventuele demonstranten af te schrikken. In Warschau trokken ongeveer 7.000 mensen van de Sint Jan-ka thedraal naar een militaire her denkingsplaats. De menigte werd uiteengedreven door ge helmde politiemensen die met plastic-schilden de optocht te- DEN HAAG (GPD/ANP) - On danks hernieuwde pogingen van de Rijksluchtvaartdienst om luchtvervoer tussen Nederland en Suriname te verhinderen, heeft de Surinaamse luchtvaart maatschappij SLM een overeen komst gesloten met een Ameri kaans charterbedrijf, Arrow Air, voor het verkeer tussen Amster- minister Rietkerk zal waar schijnlijk worden hervat op dins dag, de uiterste datum die de rechter toeliet. De onderhandelingen tussen mi nister van binnenlandse zaken Rietkerk en de ambtenarencen- trales liepen vorige week vast. De minister was niet bereid de voorgenomen verlaging van de ambtenarensalarissen ongedaan te maken. Hij wenste evenmin te garanderen dat ambtenaren in de jaren 1985 en daarna wel weer ge lijk zouden worden behandeld als werknemers in het bedrijfsle ven. Na de wekelijkse vergade ring van de ministerraad gisteren liet minister-president Lubbers weten dat het kabinet niet van plan is die garantie te geven. Vrijdag wil het kabinet praten met de Stichting van de Arbeid, het overlegorgaan van de overkoepe lende centrales van werkgevers- en werknemersorganisaties in het particuliere bedrijfsleven. Een eerder gesprek,werd enige weken geleden afgebroken, toen het kabinet zich niet bereid toon de tegemoet te komen aan ver langens van de vakbeweging. In het bijzonder de plannen die de FNV op tafel legde als alternatief voor het beleid van het kabinet, leidden tot de breuk in het over leg. In de uitnodiging aan de Stichting van de Arbeid om weer verder te praten, worden ook geen nieuwe handvaten voor 1984 geboden. Het kabinet wil in het bijzonder praten over het beleid in de jaren 1985 en '86. Het heeft steeds ge zegd, dat voor 1984 slechts een gelijke behandeling van de amb tenaren met het bedrijfsleven zou kunnen worden bereikt als het bedrijfsleven zich vrijwillig dezelfde beperkingen zou opleg gen als de regering aan de ambte naren oplegt, zoals onder meer de salarisverlaging met 3 pro cent). Na het mislukken van het geding van de Notu heeft nu de Neder landse Bond van Postorderbe drijven een geding aangespan nen. Het richt zich echter niet, zoals dat van de Notu, tegen de PTT (en in haar tegen de staat) maar uitsluitend tegen de Abva Kabo. Het geding dient dinsdag voor de Haagse president. DEN HAAG (ANP) - De Ver- voersbond CNV neemt in de loop van volgende week een beslissing over het al dan niet stopzetten van de stiptheids acties bij de Nederlandse Spoorwegen en het streek vervoer. Voorzitter C. Groe nendijk heeft zich sterk ge maakt voor stopzetting, dat het effect op langere ter mijn ook voor de actievoer ders nadelig zal zijn. Bij de spoorwegen komen steeds meer klachten van verladers binnen, die worden gedupeerd door de vertragin gen in het NS-goederenver- keer. Sommigen dreigen hun contract op te zeggen als de situatie niet snel verbetert, al dus een woordvoerder van de NS. Hij wijst er op dat het goederenvervoer per spoor bijzonder kwetsbaar is gezien de "moordende" concurren tie met het vervoer over weg en water. "Er staan nu al 500 banen op de tocht", aldus de woordvoerder. Intussen gaan tal van acties ko mende week nog door. Bij het streekvervoer in Midden- Nederland zal vandaag en morgen wórden gestaakt. Een woordvoerder van de Veroersbond FNV zei giste ren te verwachten dat met uitzondering van Amsterdam in alle vestigingen van Cen traal Nederland het werk zal worden neergelegd. De Amsterdamse afdeling van de Algemene Bond voor On derwijzend personeel (ABOP) heeft haar leden op geroepen volgende week donderdag en vrijdag niet aan het werk te gaan uit pro test tegen de dreigende kor tingen op de ambtenarensala rissen. Voorzitter Bosma van de Amsterdamse afdeling verwacht dat honderd scho len in de hoofdstad geheel of gedeeltelijk gesloten zullen worden. Het personeel van de Rotterdamse Maasvlakte- centrale heeft gisteren beslo ten voor onbepaalde tijd stipt te gaan werken, zo heeft een woordvoerder meegedeeld. I data makelaardij bv breestraat 106 leiden 071-12 16 45 genhielden. Uit de hoofdstad is geen geweld gemeld, maar in Krakow en Gdansk zat de politie demonstranten na met stokken. Waarnemers zeiden dat de in het algemeen vreedzame stemming van de menigten de kans op bot singen minimaal maakte. Maar toch deed zich de grootste con frontatie voor tussen politie en demonstranten sinds de verjaar dag van Solidariteit op 31 augus tus, toen zich in l?et hele land tientallen demonstraties voorde den. dam en Paramaribo. Vandaag is de eerste vlucht van Arrow met een Boeing-707, waarbij een tus senlanding wordt gemaakt op Puerto Rico. Ook British Caledo nian komt met vluchten naar Pa ramaribo, waarvan de eerste maandag zal zijn, vanaf het Lon- dense vliegveld Gatwick. Rooseveltstraat 61. Leiden 071-76 48 00 Blijft u (tenminste) op de hoogte Nog geen eigen abonnement? Bel (071) 144941 en laat uw krant morgen nog bezorgen. «CTP* Legbatterijen -lijken hun mz t langste tijd te hebben gehad. De kip krijgt wettelijk meer ruimte. Maar aan dat toekomstige onderkomen wordt nog driftig gesleuteld. Verslag van een

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1