Winst van Shell belangrijk hoger Stirling-motor op Nederlandse markt 'Een op de tien werlmemers in cafés verdient te weinig' Kort zakelijk Marktberichten Vraag naar olie neemt toe Beurs Amsterdam VRIJDAG 11 NOVEMBER 1983 Unilever Unilever heeft in het derde kwar taal van dit jaar ten opzichte van dezelfde periode van 1982 de to tale nettowinst zien stijgen met negen procent van 423 tot 461 miljoen. Over de eerste negen maanden trad een stijging op met twee procent van 1273 tot 1298 miljoen. Er zal een onver anderd interimdividend worden uitgekeerd van 4.44 per ge woon aandeel van 20. aldus Unilever. Rolinco Rolinco, aandelenfonds van de Ro- beco-groep, heeft in het op 31 au gustus afgesloten boekjaar 1982- 83 goede zaken gedaan. De koers van een aandeel Rolinco steeg van 207,50 naar ƒ303.50. Het vermogen vóór winstdeling be droeg per 31 augustus 3.88 mil joen (vorig jaar 2.67 miljoen), zo blijkt uit het jaarverslag. De directie stelt aandeelhouders voor om het dividend per ge woon aandeel vast te stellen op 7,40. In het vorige boekjaar was dat 7,80. De winst per aandeel is lager dan in het vorige boek jaar doordat er in 1982-83 gemid deld meer aandelen uitstonden dan in 1981-82. Creusot-Loire Het Franse industriële concern Creusot-Loire (werktuigbouw, kernenergie en ijzer en staal), met dertigduizend werknemers, heeft gisteren verklaard in te kunnen stemmen met een red dingsplan dat is opgesteld met de regering en enkele banken. Eerder had Creusot-Loire ge dreigd faillissement aan te vra gen. Het verlies van de onderne ming voor dit jaar wordt ge raamd op 1.2 tot 1,4 miljard frank (440 tot 515 miljoen gulden). De besprekingen over het reddings plan hebben enkele maanden ge duurd. Airbus Algerije wil twee vliegtuigen ko pen bij Airbus Industrie, het Eu ropese consortium van vliegtuig fabrieken. Dit heeft een officiële Franse woordvoerder donderdag meegedeeld na besprekingen tussen president Francois Mit terrand van Frankrijk en presi dent Chadli Benjeddid van Alge rije in Parijs. Om welk type vlieg tuigen het gaat is niet bekend. Indonesië De Wereldbank heeft Indonesië gisteren een lening toegezegd van 43 miljoen dollar. Het geld zal worden gebruikt voor de uitvoering van plannen op het terrein van het elementair onder wijs en het opzetten van beroeps gerichte opleidingen voor werk loze jongeren. Door deze projec ten krijgen 860.000 jongeren die geen of gebrekkig onderwijs hebben genoten alsnog de kans hun beroepsperspectieven met een opleiding te verbeteren. Groenteveiling 11 november. Aardappelen 0,37-0.46. andijvie 1,17—1,78, snijbonen 8,50-9,00. kro ten gek. 1,40, boerenkool 0,70-0,94, rode kool 0,44-0,62, postelein 0,53-0,58, prei 0,82-1,07, stoofsla 0,62, ijsbergsla 0,31, broccoli 2,90-3,45, venkel 1,75-2,00, spruiten A 0,80-0,90, spruiten B 0,92-0,97, spruiten C 0,52, spruiten D 0,73-1,26, uien 0,35-0,39, waspeen 0,39-0,40, winterpeen 0,26-0,53, witlof 2,40—3,60, bloemkool 6 per bak 1,50—1,75, bloemkool 8 per bak 1,05-1,50, bloemkool 10 per bak 0,65-0,90, knolselderij 0,21-0,54, sla 0,36-0,57, bleekselderij 0,45-0,49, bospeen 1,31-1,36, peterselie 0,41-0,70, raapstelen 0,14-0,22, radijs 0,30-0,35, selderij 0,47-0,62, paprika st. 0,12-0,41. KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling: Datum van 10 november. Andijvie per kg. 0,89, Boerekool per kg. 0,48-0,55, Rode Kool 0,50-0,57, Groene Kool 0,50-0,59, Bospeen I 1,00-1,09, Waspeen AI per kist 6,70-10,80, BI 3,90-12,50, Cl 4,00-4,70, Aanvoer: 153 Breekpeen BI per kist 2,90-6,00, Cl 6,80- 8,40, Prei A per kg. 0,65, Prei B per kg. 0,37-0.38, Spinazie 0,92-1,02, Uien per kg. 0,42-0,45, Peterselie (krul) 0.65- 0,96, Selderij 0,36-0,39, Bloemkool 6 per bak 1 1,35-1,63,81 1,07-1,32,10 10 I 0,97-1,17, 12 I 0,78-0,92. Economie DEN HAAG (ANP) - Bij de Koninklijke-Shell Groep is de nettowinst in het derde kwar taal van dit jaar zeer aanzienlijk gestegen (met 43 procent) in vergelijking met die over dezelfde periode van 1982. Het nettoresultaat ging van 451 miljoen naar 645 miljoen pond sterling. Over de eerste negen maanden kwam het nettoresultaat dit jaar uit op 1774 miljoen pond tegen vorig jaar op 1245 miljoen pond. Berekend op basis van geschatte actuele aankoopkosten van de verkopen zou het nettoresultaat over het derde kwartaal uitko men op 678 miljoen pond verge leken met 303 miljoen pond vo- rig jaar. Dc Uroep noemt het resultaat over het geheel genomen bevredi gend. Voor het derde achtereen volgende kwartaal gaf het cijfer een verbetering te zien. Dat was grotendeels te danken aan toene ming van de produktie van eigen ruwe olie, waarbij Shell Oil en Shell Canada buiten beschou wing werden gelaten. Hoewel de resultaten van verwer king, zeetransport en verkoop van het olie- en gasbedrijf daal den, stegen zij op basis van ge schatte actuele aankoopkosten van de verkopen aanzienlijke ten opzichte van het relatief lage ni veau in het derde kwartaal van 1982 en waren zij op die basis ook beter dan in het tweede kwartaal van 1983. De chemische sector rapporteerde een positief resultaat vergeleken met een verlies verleden jaar, de metaalsector bleef verliezen lij den al werden die kleiner en de kolensector leverde een klein verlies op. De niet aan sectoren gebonden kosten waren fors la ger, enerzijds doordat de koers verliezen bij groepsmaatschap pijen met dollarleningen gering waren en anderzijds doordat de rentelasten aanzienlijk daalden. De vergeleken met een jaar gele den zwakkere positie van het pond sterling ten opzichte van de dollar en de meeste andere be langrijke valuta's zorgde even eens voor een positieve bijdrage aan de groepsresultaten in pon den sterling. Shell Oil in de V.S. behaalde een resultaat, dat in dollars 2 procent hoger was. De resultaten bij zo wel de opsporing en winning van olie en gas als in de olieproduk- tensector waren lager. Deze da ling werd echter goedgemaakt door de verbetering van de resul taten in de chemische sector en de opbrengst van circa 50 mil joen dollar uit de verkoop van geothermische concessies in Ca- lifornie. De stijging van het re sultaat in dollars werd nog ver sterkt door het effect van het zwakkere pond ten opzichte van de dollar, waardoor de in ponden omgerekende bijdrage tot de net towinst van de groep 17 procent hoger was dan een jaar geleden. De winst van Shell Canada was iets lager door een daling van de resultaten in de olieprodukten- sector en hogere rentelasten. Wat betreft het economische kli maat zegt de maatschappij dat er in de V.S. nog steeds sprake is van een door de consumptieve vraag aangevoerd krachtig her stel, terwijl elders hier en daar Boskalis stoot dochters af SLIEDRECHT (ANP) - Boskalis heeft met de directies van Inter nationale Gewapendbeton- Bouw IGB in Breda, Hollandse Bouwcombinatie HBC in Den Haag en Planconsult vastgoed in Breda in beginsel overeenstem ming bereikt over de verkoop van de aandelen van deze bedrij ven aan IGB Holding i.o. in Bre da. De bedrijven, die voorname- Ogem—enquête AMSTERDAM (ANP) -Pas enkele dagen voor Kerst, op 22 decem ber, zal de Ondernemingskamer van het Amsterdamse Gerechts hof uitspraak doen over verzoe ken van de Stichting Onderzoek Bedrijfsinformatie (SOBI) en de Vereniging Effectenbescher ming (VEB) om een enquêtepro cedure in te stellen naar de gang van zaken bij het inmiddels fail liet verklaarde en reddeloos ver loren Ogem-concern. lijk in Nederland opereren, heb ben samen ongeveer 450 mensen in dienst en een jaaromzet van circa f 130 miljoen. Alle onderhanden werken op het gebied van utiliteits-, woning- en scholenbouw zijn door IGB- HBC per 1 januari 1983 overge nomen en voortgezet. De resulta ten van de bedrijven zijn bevre digend en voor 1984 mag volgens Boskalis tenminste een onveran derde omzet en een gelijkblij- vend resultaat worden verwacht. De samenstelling van het garan tievermogen en de financierings structuur waarborgen de conti- nuiteit en eventuele verdere uit breiding van de activiteiten. Volgens de Bouw- en Houtbond FNV is de afstoting van de werk maatschappijen het gevolg van de vorig jaar aangekondigde reorganisatie bij Boskalis. Op 22 november gaat de bond praten met Boskalis. Daarbij wil men met name horen wat er gaat ge beuren met de 150 werknemers bij het onderdeel Dirk Verstoep in Dordrecht. vooruitgang valt waar te nemen. Bij een voor 1984 geraamde eco nomische groei in de vrije wereld van ongeveer 3 procent op reële basis is de verwachting dat de vraag naar olie enigszins zal toe nemen en dat zou de eerste stij ging op jaarbasis zijn sinds 1979. Duitsland voor EG-hof om kwestie bierhandel DEN HAAG (ANP) - De Europese Commissie gaat West-Duitsland voor het Europees hof van justi tie dagen wegens schending van de bepalingen waarbij de EG is opgericht. De Bondsrepubliek, zo heeft het "dagelijks bestuur" van de gemeenschap meege deeld in antwoord op vragen van een Frans lid van het Europees parlement, de communist Fran cis Wurtz, overtreedt de regel volgens welke kwantitatieve in voerbeperkingen en alle maatre gelen met een soortgelijke wer king zijn verboden. Volgens Wurtz beroept West- Duitsland zich op een uit 1516 daterend "Reinheitsgebot" om protectionistische maatregelen te nemen tegen de invoer van buitenlands bier. De Franse uit voer naar West-Duitsland daalde van 170.000 hectoliter in 1974 tot 7000 hectoliter in 1982. "Importbier", aldus Wurtz, "wordt niet conform (aan het Reinheits gebot) genoemd en als chemisch gekwalificeerd. Tegelijkertijd wordt met veel tamtam een grootscheepse campagne ge voerd waarin importbier wordt afgekamd. Een groot dagblad bracht zelfs onlangs een artikel onder de kop "chemisch bier uit het buitenland maakt impo tent...". Een lid van de Bondsdag zou eveneens hebben gezegd dat buitenlands bier "het seksuele vermogen zou kunnen vermin deren". De commissie heeft laten weten dat de in West-Duitsland voor het brouwen en verkopen van bier geldende bepalingen onver enigbaar zijn met het EG-ver- drag voor zover zij een belemme ring vormen voor de invoer van in een ander EG-land rechtmatig geproduceerd en in de handel ge bracht bier. Zij is daarom een procedure wegens verdrags schending begonnen. ROTTERDAM Op het vliegveld. Zestienhoven vond gisteren de presentatie plaats van Rotterdam Airlines (RAL). Met ingang van l december start RAL een vliegverbinding tussen Zestienhoven en Londen-Gatwick Vanaf half december zullen tevens vluchten naar Innsbruck in het programma worden opgenomen Op de foto directeur RAL. A.A. Verlinden (r) en de voorzitter van de Kamer van Koophandel in Rotterdam. M. van den Bos. De stewardess biedt de heren een model aan van de Boeing 737, waarmee de vluchten worden uitgevoerd ROTTERDAM (ANP) - Rotter dam Air Lines (RAL) zal op 1 de cember van start gaan met twee retourvluchten per dag tussen Zestienhoven en Londen-Gat wick, uitgevoerd met een Boeing-737 vliegtuig. In januari van het volgend jaar zal deze dienst viermaal en mogelijk in februari vijfmaal worden uitge voerd op werkdagen. Medio de cember gaat de RAL bovendien twee maal per week een lijn- vlucht Zestienhoven-Innsbruck met een Boeing-737 uitvoeren. Dit heeft RAL-directeur André Verlinden gisteren op de thuis basis van de RAL, Zestienhoven, bekendgemaakt. André Verlinden deelde mee dat de tarieven die zullen worden be rekend, gelijk zullen zijn aan de nu geldende Iata-taneven, die ook worden geheven door de maatschappijen die op de routes tussen Londen en Zesienhoven en Schiphol vliegen. Verlinden wilde aanvankelijk een lager ta- or de toeris- Vliegen van Rotterdam naar Londen tenklasse. Daarvoor had hij al toestemming van de Nederland se rijksluchtvaartdienst. De toe stemming van de Britse autori teiten hing echter af van overleg tussen alle maatschappijen die tussen Londen cn Nederland lijndiensten onderhouden. Deze maatschappijen waren fel gekant tegen de lagere tarieven die de RAL had voorgesteld. Een van deze maatschappijen is Air UK. die al besloten heeft per 1 december haar lijndiensten Ze- sienhoven-Londen Gatwick op te schorten wegens de komst van de RAL op dc markt. Rotterdam Air Lines zal bij de start 25 medewerkers in vaste dienst hebben. Het maatschappelijk ka pitaal bedraagt 25 miljoen gul den. waarvan vijf miljoen is ge stort. Volgens Verlinden is het volledig Nederlands kapitaal. Over de aandeelhouders weiger de hij iets naders mee te delen, omdat deze aandeelhouders on bekend wensen te blijven. De vloot van de RAL bestaat voor lopig uit een Boeing-737, die is gehuurd van de Belgische lucht vaartmaatschappij Trans Euro pean Airlines. Dit toestel kan maximaal 119 passagiers vervoe ren. De Boeing wordt door een eigen, Nederlandse bemanning gevlogen. Verlinden zei te verwachten dat in april van het volgend jaar een tweede vliegtuig aan de RAL- vloot zal kunnen worden toege voegd, maar nadere gegevens daarover kon hij gisteren nog niet meedelen. Als extra service biedt RAL haar passagiers een zacht gekookt eitje bij het ontbijt, een zilveren peper- en zoutvaatje en verzil verd bestek. DEN HAAG (GPD) - Bijna tien procent van het personeel in ca fés en andere drankverstrekken- de bedrijven ontvangt minder dan het wettelijk minimumloon Dat blijkt uit een onderzoek dat de Loontechnische Dienst van het ministerie van sociale zaken en werkgelegenheid in maart en juli 1980 heeft uitgevoerd. In maart betrof het 8.3 procent, in juli 9,9 procent. In de totale hore- ca-sector lagen de percentages in maart op 4.1 (2000 werknemers) en 6,2 (3500 werknemers) in juli Minister De Koning heeft deze cijfers genoemd in een toespraak voor de ledenvergadering van Horecaf, donderdag in Eindho ven. De definitieve publikatie van de re sultaten van het onderzoek naar het niet-naleven van de Wet op het Minimumloon in het Horeca- zal plaatsvinden gesprek met de betrokken partij en. Als reden waarom werkge vers de wet niet na bleken te le ven, werd vooral genoemd de on bekendheid met de wet als zoda nig, of met de minimumbedra gen. Ook het afspreken van net tolonen die, later omgerekend in brutolonen in een aantal geval len te laag bleken te zijn wordt als oorzaak genoemd. In het voorseizoen waren het voor al de vrouwelijke parttime werk nemers die minder uitbetaald kregen dan het wettelijk mini mumloon, in het hoogseizoen kwamen daar dc groep jeugdige vrouwelijke fulltimers en vol wassen mannelijke parttimers bij, zo blijkt verder uit het onder zoek, dat werd verricht naar de loonadministraties van 20 orn- EINDHOVEN (ANP) - Ir. Frits Philips, eertijds president van het Philips-concern, is voorne mens een vennootschap op te richten die in Nederland de pro duktie en verkoop van de Stir ling-motor ter hand moet nemen. Dat heeft hij gisteravond beves tigd tegenover het ANP. Het Philips-concern heeft in het verleden vele miljoenen guldens gestoken in de ontwikkeling van de Stirling motor. Het project is enkele jaren geleden min of meer in de ijskast gezet omdat het con cern er geen toekomst in zag. Volgens ir. Philips is de ontwik keling in de Verenigde Staten doorgegaan. "We geloven dat het nu mogelijk is de motor commer cieel op de markt te brengen", al dus ir. Philips. In de Verenigde Staten zijn met na me bij de NASA vindingen ge daan die het commercieel ge bruik van de Stirling-motor mo gelijk maken. Ir. Philips is mo menteel in onderhandeling met de NASA en met het Philips-con cern om gebruik te mogen ma ken van de bestaande kennis en de patenten. Bij de start van de nieuwe onder neming speelt ook ir. Meijer een belangrijke rol. Hij was destijds leider van het Stirling-onderzoek in het natuurkundig laborato rium van Philips. Meijer heeft een aantal eigen patenten voor wat betreft de Stirling-motor. Het principe van de Stirling-motor is niet gebaseerd op een explosie in een cilinder, zoals het geval is bij gangbare motoren, maar op uitzetting van gas in een cilinder door verwarming van buiten af. De motor is vrijwel geruisloos en kan in principe werken op alle soorten brandstof. Volgens ir. Philips is de Stirling motor dan ook bij uitstek ge schikt om bijvoorbeeld elektrici teit op te wekken in motorhomes en dergelijke en in woningen in afgelegen streken. Verder kan de Stirling-motor gebruikt worden voor verwarmingsinstallaties van grote gebouwen en kanto ren. Dat zou volgens ir. Philips een energiebesparing kunnen opleveren van veertig procent. Jc nieuwe b.v. zal volgens ir. Phi lips een beroep doen op de Ne derlandse overheid om in aan merking te komen voor een inno vatiepremie. Het streven is er, al dus ir. Philips, op gericht om en kele duizenden Stirling-motoren per jaar te produceren. Hoeveel arbeidsplaatsen de nieuwe b.v. gaat opleveren valt in dit sta dium niet te zeggen, aldus ir. Philips. cent van alle werknemers in de horeca. Dertig procent van de werknemers ontving precies het wettelijk minimumloon of iets meer. Ongeveer 65 procent zat daarboven. Na de publikatie van het rapport zullen, volgens De Koning, de so ciale partners in de horeca en de Loontechnische Dienst van zijn ministerie zich buigen over de vraag op welke wijze het niet-na leven van de Wet op het Mini mumloon kan worden beperkt. Ook de mogelijk van een verbe tering van de informatie over de wet zal worden onderzocht. Vol gens de minister kan een betere naleving bijdragen tot een verbe tering van het beeld van de hore- casector en bovendien ten goede komen aan de motivatie van de werknemers en aan de binding met het bedrijf waar zij werken. Dieselmotor AMSTERDAM (ANP) - Stork Werkspoor Diesel heeft bij het ministerie van economische za ken een ontwikkelingskrediet van ƒ21 miljoen aangevraagd voor het ontwerpen van een nieuwe dieselmotor. Een woord voerder van het bedrijf heeft dat gisteren bevestigd. De nieuwe motor die rond 1990 in gebruik genomen zou moeten worden is bedoeld als opvolger van de TM 410. Volgens Stork Werkspoor Diesel zal de ontwik keling van het nieuwe produkt 30 miljoen kosten. Het ministe rie van economische zaken kon gisteren nu t meedelen op welke termijn de beslissing over de aanvraag zal worden genomen. AANDELEN binnenland doorlopend Noteringen van 11 november 1983 (tot 12:28 uur) hoogovensc x 70000 00 70000 00 450 00 460 00 31 50 31.50 3700 00 L 3700 001 103 20 245 00 wyk henng 81 0 buitenland westing. 47 70 beleggingsinst. OBLIGATIES staatsleningen nl 12% 81-91 127.50 bng bgllV4 82-07 bg 1044 82-07 bg 10 80-88 bg 82-07 in 9 83-90 101.90 '01044 82a 106 20 wuh 8% 78 87 99 05 9 parallelmarkt officieel toegelaten indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.] buitenlands geld Amerikaanse (War 2.92 3,0 Engelse pond 4.28 4.5 Belg tranc 000) 5,33 5.6 Duitse mark |100| 110.00 114.0 Deense kroon (100) Oost sMling (100) Spaanse peseta (100 Gnekse drachme (10 VERKLARING DER TEKENS ofloftie nol geschorst achtergestelde lerwig Beursoverzicht Beurs in herstel na zwak begin Na een zwak begin heeft de Am sterdamse Effectenbeurs zich van morgen redelijk weien ie herstel len Zo ging Philips f 0.20 vooruit op het vermoeden dal in de loop Elsevier v en VNU b gang van Unilever loonde e geen toegeschreven van de kwartaalcijlers ABN lag goed in de markt m winst van ogeveer f 2 Enma moeite te hebben boven d< koers van gisteren uit Ie kon il kom jlingen rond het V kli|ke Olie verdiende onge- rvi(l bi| Hoogovens de B bedroeg vmst enkele dubbeltie

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9