W aarschuwing uit Moskou 'serieus' c D Aan alle rekeninghouders bij banken en spaarbanken. Top YS-Japan levert weinig op Superheffing tegen hoge meüqjroduktie Na plaatsing geen overleg meer Iras levert veel nieuws Muzorewa eet weer Demonstratie in Warschau Unita schoot Angolese Boeing neer Russen blijken Brezjnjev jaar na zijn dood vergeten VRIJDAG 11 NOVEMBER 1983 BONN/ROME/DEN HAAG (GPD) - De Sowjet-Unie breekt de ontwapeningsonderhan delingen in Geneve onmiddellijk af als de Westduitse Bondsdag op 21 of 22 november besluit dat er in de Bondsrepubliek middellange-afstandsraketten worden geplaatst. Dat heeft de Russische ambassadeur in Bonn, Wladimir Semjonov, gisteren aan de deeldeV0°rZltterS Va" d6 d6 Bondsdag vertegenwoordigde politieke partijen meege- Buitenland DIDCOT (AP) - De Iras-satelliet, een samenwerkingsproject van Nederland, de VS en Engeland, blijft interessante waarnemingen uit de verre ruimte naar de aarde zenden. Het Engelse weten schapsteam dat bij het project is betrokken maakte deze week op een persconferentie bekend dat de infra-rood astronomische sa telliet (Iras) negen tot dusver on bekende hemellichamen heeft waargenomen en een planeet die de kern zou kunnen zijn van een uitgedoofde komeet. Dr. Michael Rowan-Robinson zei dat de negen onbekende licha men zijn waargenomen in een deel van de ruimte waar bij ob servaties met andere telescopen niet eerder materie is aangetrof fen. De lichamen zonden een sterke infra-rood straling uit. Astronomen breken zich mo menteel het hoofd om wat voor hemellichamen het kan gaan. Volgens sommigen zijn het uitdo vende sterren, anderen houden het op nieuwe sterformaties die nog gehuld zijn in een ring van stof. De objecten bezaten een in- fra-rood energie die vele malen groter is dan die van het zonlicht. Dat zou een verklaring kunnen zijn voor de reden dat zij nog nooit met telescopen vanaf de aarde zijn waargenomen. De Iras-satelliet heeft sinds de lan cering in januari al meer dan 200.000 hemellichamen geregi streerd. Een andere ontdekking die de Iras-telescoop deed be treft een planeet die volgens astronomen de kern kan zijn van een uitgedoofde komeet. De zich snel door de ruimte verplaatsen de asteroïde is kleiner dan 2 kilo meter in doorsnee en bevond zich op een afstand van 30 mil joen kilometer van de aarde toen de satelliet hem op 11 oktober voor het eerst waarnam. De pla neet cirkelt op een afstand van 14 miljoen kilometer om de zon. Aan Westerse zijde werd steeds aangenomen dat Moskou tot half december aan de onderhande lingstafel zou blijven, dus nadat in drie NAVO-landen (West- Duitsland, Engeland en Italië) de eerste raketten zijn gearriveerd. Semjonovs mededeling werd be vestigd door CDU-CSU-fractie- voorzitter Alfred Dregger. Hij be schouwde de Russische opstel ling echter niet als het uitoefe nen van druk op het Westduitse parlement. Niettemin werd van regeringszijde onmiddellijk gereageerd op Semjonovs uitlatingen. Rege ringswoordvoerder Sudhof ver klaarde dat de mening van de Russische ambassadeur niet be schouwd moet worden als het of ficiële Sowjet-standpunt.Bonds- kanselier Kohl verklaarde tegen- Kohl. over het boulevardblad Bild (dat vanmorgen verscheen, ervan overtuigd te zijn dat Moskou aan de Geneefse onderhandelingsta fel blijft, ook wanneer'de Pers- hing 2- en kruisraketten in Euro pa worden geplaatst. Kohl blijft van mening dat er in Genève een compromis kan worden bereikt. Van Amerikaanse zijde blijft men ontkennen dat Washington als reactie op de voorstellen van de Russische leider Andropov (te rugbrengen van het aantal SS- 20's tot 164, geen plaatsing aan NAVO-kant) met een tegenbod zal komen aan de onderhande lingstafel. In Rome, waar de zgn. Speciale Consultatie Groep van de NAVO-vergaderde, zei onder minister voor Europese zaken Richard Burt, dat nieuwe Ameri kaanse voorstellen niet aan de orde zijn geweest. En de directeur van het bureau voor wapenbeheersing en ontwa pening, Kenneth Adelman, ver klaarde dat Washington na het afwijzen van Reagans tussen voorstel door Moskou blijft vast houden aan de nul-nuloptie: geen plaatsing van NAVO-kant tegenover ontmanteling van het Russische arsenaal aan middel- lange-afstandswapens. Adelman, tijdens een uitzending van het (gesloten) tv-Euronet, dat een vijftal Amerikaanse ambassades in Europa met Washington ver bindt: „Dit idee is afkomstig van de Nederlandse vredesbeweging en onze regering heeft het over genomen". Adelman, die de Nederlandse en andere Europese vredesbewe gingen verweet met de massale demonstraties de Amerikaanse onderhandelingspositie te on dermijnen, wilde niets van uit stel van plaatsing weten. „Ter wijl wij aan het onderhandelen zijn, gaan de Russen gewoon door met plaatsing van de SS 20. Het is moeilijk aanvaardbaar Moskou nog meer tijd te gun nen", aldus Adelman, die eraan herinnerde dat volgens het dub- belbesluit van 1979 pas eind 1983 met plaatsing van de wapens zou worden begonnen, terwijl het nog vijf jaar duurt voor alle 572 raketten in Europa zijn gestatio neerd. Ook Burt bevestigde in Rome dat de NAVO strak zal vasthouden aan het plaatsingsschema. Hij wilde niet ingaan op de medede ling van de Italiaanse minister van defensie Spadolini, dat de kruisraketten die voor eind deze maand op de Siciliaanse basis Si- gonella arriveren pas in maart volgend jaar definitief in Comiso zullen worden gestationeerd. Burt beperkte zich tot: „Er zul len eind dit jaar raketten in West- Europa geplaatst en operatief zijn". Inmiddels heeft ook oud-bonds kanselier Schmidt, die als de „vader van het dubbelbesluit" wordt beschouwd, zich ondub belzinnig voor plaatsing nu uit gesproken. In een lezing voor het Goethe-instituut in Singapore benadrukte Schmidt dat wan neer een akkoord in Genève vol gende maand uitblijft, de Pers- hings en kruisraketten moeten worden opgesteld. Met die me ning heeft Schmidt, een week voordat zijn partij, de SPD, in Keulen een speciaal congres aan de rakettenkwestie wijdt, onge twijfeld veel sociaal-democrati sche partijgenoten teleurgesteld. Het overleg van de ministers van buitenlandse zaken, financiën en landbouw van de EG, in de Griekse hoofdstad Athene, heeft nog geen akkoord opgeleverd. Op de foto op de voorgrond v.l.n.r. de heren Stoltenberg (financiën, West-Duitsland), Cheysson (buitenlandse zaken, Frankrijk) en Genscher buitenlandse zaken, West- Duitsland). HARARE (Rtr) De gedeti neerde ex-premier van Zim babwe, bisschop Abel Muzo rewa, heeft de hongerstaking die hij in de gevangenis be gonnen was, beëindigd, zo deelde een regeringswoord voerder gisteren mee. Volgens het hoofd van de rijks- voorlichtingdienst, John Tsimba, is Muzorewa dins dag weer gaan eten, acht da gen nadat hij zijn vasten was begonnen. De bisschop, leider van de par tij van de Verenigde Afri kaanse Nationale Raad (UANC), is op 31 oktober we gens ondermijning van het gezag aangehouden en opge sloten in de gevangenis van Goromonzi bij Harare. ATHENE - Onder de Europese landbouwministers groeit over eenstemming over een superhef fing op de melkproduktie. Door zo'n superheffing krijgt de boer voor de melk boven een bepaal de hoeveelheid, slechts een kwart van de gewone prijs. Hier- door Ferry Mingelen mee hopen de landbouwminis ters de overproduktie in de zui vel flink af te remmen. De ministers hebben gisteren op de tweede dag van hun speciale zitting in Athene volgens de Ne derlandse bewindsman Braks vooruitgang geboekt. „Een grote Reagan en Nakasone benadrukken vriendschap TOKIO - Het bezoek van president Reagan aan Japan heeft weinig concrete resultaten opgeleverd. Met verkiezingen in het ver schiet in zowel de Verenigde Sta ten als Japan kon dat ook niet worden verwacht. In plaats van een verbloemend communiqué kozen Reagan en zijn gastheer premier Nakasone voor het af leggen van afzonderlijke pers verklaringen, na afloop van de tweede en belangrijkste ge- door Ruud Kreutzer spreksronde gisteren. Zo konden beiden het belang van de onder linge betrekkingen benadrukken en tegelijk voor het thuisfront scoren met eisen en verzoeken aan de tegenpartij, vooral op eco nomisch gebied. Japan en de Verenigde Staten brengen gezamenlijk een derde van de totale wereldproduktie voort. Het is dan ook niet ver wonderlijk dat president Reagan de betrekkingen tussen de twee economische giganten in zijn eerste onderhoud met Nakasone de belangrijkste bilaterale ver houding in de wereld noemde. Het illustreert het groeiende be lang dat in Washington wordt ge steld in Oost-Azië, de belangrijk ste economische groeipool in de wereld, waar Japan Amerika's belangrijkste bondgenoot is. Aan Japanse zijde werd gehoopt dat de meningsverschillen wat meer onder het tapijt hadden kunnen blijven, maar Reagan kon het, met het oog op de bin nenlandse politiek, niet nalaten om Japan nog eens openlijk te vragen iets te doen aan het groeiende overschot op de han delsbalans met Amerika. De druk vanuit het Congres wordt steeds groter en Reagan waar schuwde Nakasone dan ook voor de mogelijkheid dat de handel met Japan een strijdpunt wordt in de presidentsverkiezingen volgend jaar bij het uitblijven van concessies van Japan. Die concessies zijn er tijdens dit bezoek van de Amerikaanse pre sident niet gekomen, en Reagan haastte zich te zeggen dat hij daarvoor niet was gekomen. Tus sen de twee regeringsleiders be staat een goede verstandhouding sinds het eerste bezoek van pre mier Nakasone aan Washington in januari van dit jaar. Nu in Ja pan zeer waarschijnlijk al eind van dit jaar vervroegde verkie zingen zullen plaatsvinden die beslissend zijn voor het voortbe staan van de huidige regering Nakasone, heeft Reagan zijn gastheer niet al te zeer in verle genheid willen brengen. Toen, president Reagan gisteren Japan opriep een groter aandeel in de gezamenlijke defensie op zich te nemen, was dat dan ook vooral een steun in de rug voor Nakasone's pogingen de Japanse publieke opinie stapje voor stap je voor dit idee te winnen. Het zwaartepunt in de Japans- Amerikaanse onderhandelingen is in tijd van een jaar verschoven van de militaire aangelegenheid naar de onderlinge handel. Het Japanse overschot in de handel zal dit jaar naar verwachting ruim 60 miljard gulden belopen, en volgend jaar zeer waarschijn lijk verder stijgen. Volgens Was hington is de huidige wanver houding tussen de dollar en de yen een van de belangrijkste oor zaken voor deze scheefgroei. Ja pan is daar geenszins van over tuigd, er moet nog worden be zien of de gezamenlijke ministe riële werkgroep die dit probleem gaat bestuderen tot resultaten zal kunnen komen. Vooralsnog zijn beide landen het over de op dracht eens: door betere coördi natie moet de koersverhouding tussen dollar en yen worden ge stabiliseerd. Hoewel de handelsfricties niet zijn verdwenen, zijn er toch wel wat kleinere doorbraken bereikt. Zo werd vlak voor het bezoek van Reagan overeenstemming be reikt over de verlenging van de „vrijwillige beperking" van Ja pan in de export van auto's naar Amerika, en over de opheffing van het absolute verbod van ex port van militaire technologie naar Amerika. Maar belangrijker strijdpunten zoals de Japanse beperking op de invoer van Amerikaanse sinaasappelen en rundvlees, en de koers tussen de dollar en de yen zijn onopgelost gebleven, en zullen dat voor de afzienbare toekomst ook wel blij- meerderheid is tot de conclusie gekomen dat de superheffing on vermijdelijk is. Alleen Ierland en Luxemburg wensen hem niet te aanvaarden", aldus Braks. Grote punt van discussie wordt bij wel ke hoeveelheid de heffing pre cies moet ingaan. De meeste lan den, inclusief Nederland, zijn er nu voor om uit te gaan van de produktie van 1983 maar daar dan wel een bepaald percentage van af te trekken, anders komt er op korte termijn van de produk- tieinkrimping niets terecht. De Europese commissie, het dage lijks bestuur van de Europese ge meenschap, had voor een drasti scher ingreep gekozen en voor gesteld om de produktie van 1981 als uitgangspunt te nemen. Sinds 1981 is de Nederlandse melkproduktie met 7 procent ge stegen. Hoeveel precies er nu van de produktie van 1983 afge trokken moet worden om het ni veau van de superheffing te krij gen, daarover zal volgens minis ter Braks door de Europese rege ringsleiders in december op hun topconferentie in Athene beslist moeten worden. Dat wordt een van de grote politieke vraagpun ten. Dat inkrimping van de zuivelpro- duktie dringend noodzakelijk is blijkt wel uit het feit dat. zo zei Braks, het hele zuivelbudget voor 1984 op zou raken als men nu alle voorraden boter en mage re melk met de noodzakelijke forse subsidies op de wereld markt zou willen gaan afzetten. Er ligt momenteel 800.000 ton boter en 1,2 miljoen ton magere melkpoeder in de pakhuizen. Nog nooit is een planeet dichter bij de zon waargenomen. Aangenomen wordt dat zich in dat gebied in de ruimte een grote ring van kleine en vluchtige deel tjes materie bevindt afkomstig van kometen die dicht om de zon cirkelen. De meest gangbare theorie over kometen is dat hun oppervlak, voornamelijk bestaat uit ijs. Op hun tochten dicht langs de zon produceren de ko meten aldus een straat van damp. De infrarood telescoop kan stra ling waarnemen van koude gas wolken in de ruimte. Die straling kan niet vanaf de aarde worden gezien omdat de aardse atmo sfeer die wegfiltert. De telescoop kan door de stofwol ken heenkijken die nieuwe ster formaties en uitdovende sterren omgeven. De observaties van de satelliet worden doorgeseind naar het astronomisch observatorium in het Engelse Didcot. Twee keer per dag cirkelt de Iras daar op een hoogte van 900 kilometer bo- WARSCHAU (AFP) - Ongeveer 500 mensen hebben gisteravond een demonstratie gehouden ter ondersteuning van de verboden vakbond Solidariteit. De demon stratie had plaats op de derde verjaardag van de officiële regi stratie van de vakbond door de Poolse justitie. De demonstranten trokken naar het paleis van justitie, waar op 10 november 1980 Solidariteit werd geregistreerd. De betogers scan deerden de naam van Lech Wale sa en maakten het V-teken. Na het verschijnen van voertuigen van de Zomo, de Poolse oproer politie, verspreidden de demon stranten zich. De Zomo fotogra feerde deelnemers aan de de monstratie. LISSABON (Rtr) De Unita heeft de Angolese Boeing 737 neerge schoten, zo heeft de pro-westelij ke 'Unie voor de totale onafhan kelijkheid van Angola' gisteren verklaard in een communiqué, dat werd ontvangen in Lissabon. Het communiqué was gedateerd op woensdag. 'Een speciale commandogroep schoot om 15.00 uur plaatselijke tijd een Boeing 737 neer, die re- cruten en een compagnie van de derde gemotoriseerde brigade vervoerde van Lubango naar Luanda', zo stond in het commu niqué. Bemanning en alle soldaten kwa men om, aldus het communiqué. De berichten over het aantal in zittenden liepen tot gisteren uit een van 129 tot ongeveer 150. Unita vecht sinds de Angolese on afhankelijkheid van Portugal in 1975 tegen de marxistische rege ring van Jonas Savimbi in de hoofdstad Luanda Savimbi heeft steun van 25.000 Cubaanse soldaten. Congresleden eisen vertrek van Reagan WASHINGTON (AP) - Zeven de mocratische leden van het Ame rikaanse Congres hebben giste ren gezegd dat president Ronald Reagan moet worden afgezet omdat hij de grondwet zou heb ben overtreden toen hij vorige maand Amerikaanse militairen naar Grenada stuurde. De Congresleden verwijzen naar artikel 1 van de grondwet, dat het Congres het recht geeft een oorlog te verklaren, en andere paragrafen die handelen over Amerikaanse verdragsplichtigen en de rechten van Amerikaanse burgers. "De door de president bevolen in vasie van Grenada is illegaal en ongrondwettig en, daar ben ik van overtuigd, een overtreding die in aanmerking komt voor af zetting (impeachable offense)", aldus afgevaardigde Ted Weiss. "Deze resolutie zal worden inge diend nadat het Congres alle an dere wegen heeft bewandeld", zei hij. De andere Congresleden zijn Co- nyers. Julian Dixon, Mervyn Dy- mally, Henry Gonzalez, Mickey Leiand en Parren Mitchell. Het is onwaarschijnlijk, dat de im peachment-procedure in de hui dige Amerikaanse politieke con stellatie ver zal komen. Krach tens de Amerikaanse grondwet mag het Huis van Afgevaardig den, dat thans door democraten wordt beheerst, leden van de re gering in staat van beschuldiging stellen, waaronder de president en vice-president. De beschuldi gen worden echter beoordeeld door de Senaat, waarin Reagans Republikeinse Partij nu de meer derheid heeft. Voor een veroor deling is de steun nodig van twee-derde van de aanwezige se natoren. Een veroordeling houdt ontslag in en een verbod om ooit nog fede rale ambten te bekleden. Tot nu toe is geen enkele Amerikaanse president in een impeachment- procedure veroordeeld. In 1974 besloot de juridische com missie van het Huis van Af gevaardigden beschuldigingen in te brengen tegen de republi keinse president Richard Nixon in verband met het Watergate- schandaal. Nixon legde echter zijn funktie neer voordat het huis verdere actie kon ondernemen. Bondsdag steunt 'vertrekpremie' BONN (DPA) De Westduitse bondsdag, het parlement, heeft een wet goedgekeurd "ter bevor dering van de bereidheid tot re migratie bij buitenlanders". Op grond van die wet krijgen bui tenlanders in bepaalde gevallen een premie als ze naar hun ge boorteland willen terugkeren. De sociaal-democraten (SPD) en de Groenen stemden tegen. De wet geldt voor werknemers uit Joegoslavië. Zuid-Korea, Marok ko, Portugal. Spanje, Tunesië en Turkije die na 30 oktober 1983 op een of andere manier werkloos worden. MOSKOU (Rtr) Het Kremlin heeft gisteren wat het te zeggen had over Leonid Brezjnjev op de eerste verjaardag van zijn dood. beperkt tot een absoluut mini- De Westerse diplomatieke kringen die dit vaststelden dachten dat de televisie voornemens was er uitgebreider aandacht aan te be steden en het verschil in wijze van herdenking zou kunnen dui den op verschil van mening bin nen de leiding over de wijze waarop men Brezjnjevs nage dachtenis moeten eren. In het officiële eerbewijs, gepubli ceerd in de Prawda, werden Brezjnjevs trouw aan de partij en de natie geprezen maar werd koel gedaan over wat hij in 18 jaar macht tot stand heeft ge bracht. Het artikel was veel specifieket over de man die Brezjnjev op volgde. Joeri Andropov, waarbij de implicatie was dat deze aan het puinruimen had kunnen slaan ("een natie geplaagd door gebrek aan tucht, luiheid en on doelmatigheid"). De Prawda gewaagde wel van gro te vooruitgang op politiek, so ciaal en economisch gebied in het Brezjnjev-tijdperk, maar het blad schreef dat meer toe aan de inspanningen van de partij als geheel dan aan haar leider per soonlijk. Overigens was Brezjnjev al weinig in de officiële media genoemd in het jaar na zijn dood. De stichter van de staat, Lenin, is de enige voormalige leider die periodiek geprezen wordt. ADVERTENTIE In verband met acties bij poste rijen maken wij u erop attent dat alle betalingsopdrachten normaal, dus tijdig kunnen worden uitgevoerd. Daarvoor is wèl nodig dat u uw betalingsopdrachten zelf aflevert bij het bankkantoor waar uw rekening loopt. Op dat kantoor kunt u zich tevens vervoegen voor informatie over uw saldo en over de uitgevoerde boekingen. De gezamenlijke banken en spaarbanken.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7