Voor iedereen belastingbiljet DE LANGZAAMSTE. ff^PERvanDuuren Koning wil eenvoudiger stelsel Politie zwijgt over ontvoering Heineken AANHOUDENDE VERTRAGING IN TAPIJTLEGGERIJ! VRIJDAG 11 NOVEMBER 1983 DEN HAAG (GPD) - Het belastingstelsel zal de komende jaren zo worden vereenvoudigd dat vrijwel iedere Nederlander straks een aangiftebiljet moet invullen. Staatssecretaris Koning (financiën) deed deze toezegging gisteravond aan de regeringsfracties CDA en WD tijdens het debat in de Tweede Kamer over de belastingverhoging voor zg. twee verdieners. Deze partijen hadden over de ver eenvoudiging van het belastings telsel een motie ingediend. Zij vinden dat de werkgever vanaf 1 januari 1986 bij het inhouden van de loonbelasting nog slechts re kening hoeft te houden met de algemeen geldende belasting vrije som in de loonbelasting (het bedrag waarover geen belasting hoeft te worden betaald). De werknemers moeten dan zelf de toeslagen waarop ze recht heb ben, gaan verrekenen met de fis cus, zoals nu ongeveer bij de aan gifte inkomstenbelasting ge beurt. Een dergelijke nieuwe re geling is volgens de regerings partijen vooral van belang voor alleenverdieners, alleenstaanden zonder of alleenstaanden met af hankelijke kinderen. Met het nieuwe systeem zal vol gens CDA en WD een groot deel van de problemen rondom de be scherming van de persoonlijke Schoolvakantie in zomer korter, in herfst langer, vindt Van Zeil DEN HAAG (ANP) - Als het aan staatssecretaris Van Zeil (econo mische zaken) ligt worden de schoolvakanties in de zomer kor ter eh de herfst-, Paas- en kro kusvakanties langer. De be-, windsman opperde dit idee gis teren voor de NCRV-radio. Hij vindt dat de schoolvakanties zo moeten worden gewijzigd dat het binnenlandse toerisme beter kan worden gespreid. Ook is hij er voorstander van om het toeris tische seizoen te verlengen. Zijn ideeën wil hij over twee weken bespreken met. de overkoepelen de organisaties op toeristisch ge bied. Het verlengen van het toeristische seizoen zou volgens Van Zeil on der meer moeten gebeuren door het aanbieden van arrangemen ten voor niet-werkenden (ouden van dagen en werklozen) in het voor- en naseizoen. Hij wil berei ken dat de vakantieverblijven beter worden bezet, waardoor er gunstiger prijzen uit de bus kun nen rollen. Volgens Van Zeil komt dat de concurrentiepositie ten opzichte van het buitenland ten goede. WOORDENBOEK - Aan het insti tuut voor oosterse talen van de rijksuniversiteit in Utrecht is het eerste Nederlands-Marokkaanse woordenboek ontwikkeld. Het is het allereerste woordenboek in de eigenlijke .moedertaal van de meeste Marokkanen in ons land, het Marokkaans-Arabisch. Op scholen in Marokko wordt slechts het klassiek Arabisch ge leerd. Voor hun spreektaal wordt de Marokkanen een diepe min achting bijgebracht. WEERRAPPORTEN Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd-Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagen furt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Maliorca Malta München Nice Oslo Parijs Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel Aviv Tunis geh.bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt zwaar bew half bew half bew geheel bew onbewolkt geheel bew motregen onbewolkt geheel bew onbewolkt regenbui onbewolkt geheel bew licht bew onbewolkt half bew half bew geheel bew onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt onbewolkt motregen onbewolkt half bew onbewolkt onbewolkt half bew levenssfeer verdwijnen uit het wetsontwerp 'tweeverdieners'. Dat komt omdat de werkgever dan niet langer hoeft te weten of de partner van de werknemer eveneens werkt. Met zijn toezegging kwam staatsse cretaris Koning tegemoet aan de voornaamste, nog resterende be zwaren van beide regeringsfrac ties. Het staat nu ook vast dat de Tweede Kamer in meerderheid het wetsvoorstel zal ondersteu nen. Van de grote partijen heeft alleen de PvdA zich nog niet uit gesproken, maar woordvoerder Kombrink vindt dat de fractie Harttransplan taties vergoed DEN HAAG (GPD) - De Neder landse Hartpatiëntenvereniging is zeer verheugd over de uit spraak van staatsecretaris De Graaf (sociale zaken) dat de so ciale diensten voorlopig de kos ten van een harttransplantie in het buitenland zullen vergoeden. De Graaf deed die toezegging naar aanleiding van kamervra gen van mevrouw Kraaijeveld- Wouters (CDA). Het is al eerder gebeurd dat een so ciale dienst de kosten heeft ver goed. De regeling blijft gelden tot staatssecretaris Van der Reij- den (volksgezondheid) definitief heeft bepaald of de harttrans plantatie door het ziekenfonds zal worden vergoed. De sociale diensten kunnen negentig pro cent van het bedrag terugvragen bij het ministerie van sociale za ken. het voorstel behoort te onder steunen. Volgens de staatssecretaris zal het nieuwe 'aanslag-op-aangifte' be lastingsysteem wel een sterk geautomatiseerde belasting dienst vereisen. Daaraan moet nog worden gewerkt. Tegen de tijd dat de automatisering is vol tooid, zal ook het fiscale nummer voor iedere Nederlander worden ingevoerd. Koning zei dat hij niet bereid is in te gaan op eisen van de oppositie om de kosten voor kinderopvang bij tweeverdieners al op dit mo ment aftrekbaar te maken voor de belastingen. Dat kan volgens hem pas gebeuren zodra op 1 ja nuari 1985 de belastingwet ver der is geïndividualiseerd. Daar voor is het nodig dat het nu be staande belastingvoordeel voor tweeverdieners nog verder ver mindert. Dat gebeurt al per 1 januari 1984, indien het wetsvoorstel wordt aangenomen. In de volgende fa se wil het kabinet de belasting voor tweeverdieners verder ver hogen, zodat zij samen vrijwel evenveel belasting betalen als de alleenverdiener met een inko men dat net zo hoog is als het ge zamenlijke inkomen van een paar. In deze komende derde fase denkt het kabinet er verder over om de huidige leeftijdsgrens van 34 jaar voor alleenstaanden die in aan merking komen voor een extra toeslag, te verlagen. Het was de bedoeling dat deze grens nu al omlaag zou gaan tot 27 jaar, maar om financiële redenen is hiervan afgezien. De maatregel kost per jaar zo'n f70 miljoen. CURASAO - Tijdens haar bezoek aan de school voor slechthorenden en doven op Curacao gisteren nam prinses Juliana plaats in de schoolban ken om het onderwijs van nabij te volgen. De prinses is voor een bezoek van 3 weken op de Antillen. (Foto ANP| Centrumpartij geweerd uit raad Almere ALMERE (GPD) - De Almeer- se adviesraad heeft gister avond unaniem besloten de Centrumpartij-leden Vrees wijk en Fresco niet tot de nieuwe gemeenteraad toe te laten. Hoewel minister Riet kerk (binnenlandse zaken) landdrost Lammers heeft verplicht beide CP'ers in het bevolkingsregister van Alme re in te schrijven, zijn de raadsleden van mening dat voldoende is aangetoond dat Vreeswijk en Fresco niet daadwerkelijk in Almere wo- Duidelijk is volgens de raad eveneens dat het Almeerse bedrijf waar zij werkzaam zouden zijn niet in het han delsregister van de Kamer van Koophandel is inge schreven of anderszins aan het handelsverkeer deel neemt. De raad nam verder unaniem een motie aan waar in wordt aangedrongen om de gemeentewet zo te wijzi gen dat iemand twaalf maan den daadwerkelijk in de ge meente woonachtig moet zijn, alvorens hij in de ge meenteraad zitting mag ne- Een overvolle publieke tribune wachtte gisteravond vol spanning af wat de commis sie tot onderzoek van de ge loofsbrieven zou beslissen. De schorsing van de raads vergadering duurde ruim een uur. Voorzitter van de com missie, H. Blok, verklaarde daarna dat de commissie in tegenstelling tot de minister van mening is dat iemand niet op grond van voorne mens om de meeste nachten in Almere door te brengen tot inwoner van Almere kan worden bestempeld. Beide Centrumpartij-leden hebben hun families nog in Utrecht en Soest wonen. Me de daarom gelooft de com missie de plannen van Vrees wijk en Fresco niet. Alle raadsfracties verklaarden het met de visie van de commis sie eens te zijn. Vreeswijk en Fresco kunnen tegen de be slissing van de raad in beroep bij de afdeling rechtspraak van de Raad van State. NOORDWIJK - De villa van de familie Heineken in de duinen bij Noordwijk. Het huis wordt bewaakt door een particuliere bewakinas- dienst. «Foto ANP) AMSTERDAM (GPD) - Rond de ontvoeringszaak van 'Freddie' Heineken en diens chauffeur Ab Doderer heerst sedert gistermid dag een volkomen stilte. Het Hei- neken-concern en de politie van Amsterdam verstrekken geen enkele informatie meer. Daar mee is gehoor gegeven aan de eis van de ontvoerders om geen me dedelingen aan de publiciteits media te doen. De ontvangst van een brief van de naar nog steeds wordt aangeno men drie kidnappers is het laat ste wat bekend werd gemaakt. Dit schrijven werd in de nacht van woensdag op donderdag ge deponeerd in de brievenbus van de gemeentepolitie van Den Haag. In de brief eisten de ontvoerders radiostilte met de pers en lieten verder weten opnieuw contact te zullen zoeken met het Heineken- concern. Mede op verzoek van de families Heineken en Doderer worden de onderhandelingen met de ontvoerders gevoerd van uit een crisiscentrum op het Hei- neken-hoofdkantoor in Amster dam. Om de veiligheid van Heineken en zijn chauffeur niet in gevaar te brengen, wilden de woordvoer ders van het bierconcern en de politie geen nadere bijzonderhe den over de brief geven. Zo wei gerden ze te zeggen of het schrij ven werd begeleid door enig le vensteken van de ontvoerden. Ook lieten ze zich niet uit over andere eisen of de gebruikte taal. Wel zeiden de woordvoerders goe de redenen te hebben om aan te nemen dat deze brief werkelijk van de ontvoerders afkomstig is, maar ze wensten niet uit te leg gen waarop dat was gebaseerd. Zeker is dat de politie en het Hei- neken-concern de brief serieuzer nemen dan de telefoontjes die het Algemeen Dagblad kreeg. Bij dit ochtendblad meldde zich gisteren tweemaal een man die zei namens de ontvoerders te spreken. Voor de vrijlating van Heineken eiste hij een losgeld van drie miljoen gulden. Ook de gemeentepolitie van Middelburg ontving een dergelijk telefoonge sprek. Ook over de nationaliteit van de ontvoerders heeft de politie nog geen zekerheid. Er zijn talrijke getuigenverklaringen waarin wordt gesproken over verschil lende nationaliteiten. Maar mis schien heeft het gele licht van de straatverlichting ter plaatse som mige mensen parten gespeeld bij het vaststellen van de huidskleur, zegt een politiezegs- Eerder op de dag had de politie al bekend gemaakt dat op de Wees- perzijde, waar de overvallers en de ontvoerden van een bestelbus in een luxe wagen overstapten, twee sporttasen met twee mi trailleurs en munitie zijn gevon den. Over de herkomst van de zo genaamde uzi's kon men niets zeggen. De taxichauffeur, die de bestelbus waarin Heineken en zijn chauf feur werden ontvoerd vanaf het moment van de ontvoering had gevolgd, is bij de autowisseling op de Weesperzijde door één van de overvallers met een pistool bedreigd. Toen hij de met bivak muts gemaskerde man met het wapen naar zich toe zag komen, dook de chauffeur onder het dashboard en reed in die hou ding zijn auto langzaam achter uit. De taxi had ook nog een pas sagier die plat op de achterbank was gaan liggen. Deze nadere de tails gaf de politie gisteren. De familie van de ontvoerden is niet bereid de. pers te woord te staan. Personeel van een particu liere bewakingsdienst houdt de villa van de familie Heineken in Noordwijk permanent in de ga ten. Medicijnen- knaak remt zorg voor gezondheid' DEN HAAG (GPD) - De eigen bij drage voor medicijnen vermin dert het gebruik van medicijnen niet. maar heeft wel nadelige ge volgen voor de gezondheidszorg. Dat blijkt een rapport, dat de lan delijke initiatiefgroep „Stop het eigen risico" gisteren samen met 185.000 handtekeningen aan de vaste Tweede-Kamercommissie volksgezondsheid heeft aange boden. Het rapport is opgesteld door een aantal apothekers en huisartsen. Volgens hen heeft de maatregel in een aantal gevallen zelfs het omgekeerde effect van wat beoogd is. Artsen schrijven vaak grotere hoeveelheden medicij nen voor dan vroeger of grijpen sneller naar duurdere combina tiepreparaten zodat de patiënt met voor twee recepten hoeft te betalen. Maar vooral voor een goede behan deling is de maatregel onge wenst. Patiënten met bijvoor beeld een hoge bloeddruk, die hun hele leven medicijnen moe ten slikken zonder hun ziekte echt te voelen, zijn sneller ge neigd om die medicijnen niet te slikken als ze ervoor moeten be talen. Als mensen door het niet slikken van hun medicijnen echt ziek worden, is de gemeenschap veel méér geld kwijt. Bij een onderzoek in het Amster damse bejaardenoord Nieuw Vredenburg bleek dat twintig procent van de bewoners minder naar de dokter ging en vijf pro cent de voorgeschreven medicij nen niet meer slikte. Een ander probleem waar de opstellers van het rapport op stuitten, was dat mensen nu sneller de pilletjes nemen die de buurvrouw nog had staan en die haar ook zo goed hadden geholpen. Ook pro beren sommigen zuiniger met de medicijnen te zijn, door maar de helft van de voorgeschreven hoe veelheid te gebruiken. Bij som mige medicijnen is dat erg kwa lijk omdat ze maar beperkt houd baar zijn. De onderzoekers pleiten dan ook voor afschaffing van de medicij nenknaak. Artsen moeten be wuster gaan voorschrijven. Bo vendien moeten ziekenfondsen de mogelijkheid krijgen om op te treden tegen artsen die te veel voorschrijven. De FNV heeft gisteren een brief aan de vaste Tweede-Kamercom missie gestuurd met alternatie ven voor bezuinigingen op de ge- zondsheidszorg. Volgens de vak vereniging is bezuinigen inder daad noodzakelijk, maar moet voorkomen worden dat maatre gelen de gezondheidszorg min der toegankelijk maken en be paalde groepen extra gepakt worden. De gezondheidszorg zou veel goedkoper kunnen zijn als de hele structuur veranderd wordt. Jongens verkrachtten vrouwen AMSTERDAM (ANP) - De Amsterdamse politie heeft gisteren elf jon gens van dertien tot zeventien jaar aangehouden, die hebben bekend dat zij sinds juni dit jaar in de Bijlmermeer ongeveer tien vrouwen hebben verkracht. De jongens hebben ook een aanzienlijke reeks aan randingen toegegeven, aldus een politiewoordvoerder. De politie kwam de jeugdbende woensdag op het spoor, toen een 14-jarig meisje aangifte deed van een aanranding in de Bijlmermeer. De politie hield op haar aanwijzingen twee jongens van 13 en 15 jaar aan. Zij bekende het meisjes deze week en vorige week te hebben aangerand 'Bevalling niet door huisarts' ADVERTENTIE 23 16 23 15 24 15 UTRECHT (ANP) - Huisartsen die minder dan 40 bevallingen per jaar leiden, zouden dit moe ten overlaten aan de verloskun digen. Alleen om medische rede nen zou de huisarts bij bevallin gen aanwezig moeten zijn. Dat heeft de voorzitter van de Neder landse Organisatie van Verlos kundigen (NOV), A. Lems, van daag in Utrecht betoogd tijdens een algemene ledenvergadering. Normale bevallingen van gezonde vrouwen zouden, zo stelde me vrouw Lems. in de toekomst nog uitsluitend door verloskundigen mogen worden verricht. Daar naast zouden er volgens de NOV twee soorten van medische indi catie moeten komen: een indica tie voor een ziekenhuisbevalling en een indicatie voor specialisti sche (gynaecologische) hulp bij de bevalling. De gynaecoloog mag er, wat de NOV betreft, al leen nog aan te pas komen als het om een bevalling gaat met een hoog medisch risico. Dat is niet vanzelf iedere ziekenhuisbeval ling, aldus mevrouw Lems. CHINEZEN - De Amsterdamse po litie heeft vier Chinezen aange houden die ervan worden ver dacht Chinese restauranthou ders in de Amsterdam. Utrecht, Akersloot en Oss te hebben afge perst. Volgens de Utrechtse poli tie zijn Chinezen doodsbang voor afpersing door landgeno ten, omdat zij dat in verband brengen met de 'triade', een al eeuwen bestaande Chinese mis daadorganisatie. Van onze speciale verslaggever. In onze exklusieve reportage van gisteren berichtten wij u over de permanente stiptheidsaktie bij tapijtlegger Fer van Duuren te Leiden. De heer Van Duuren bleek in deze pal achter z'n personeel te staan. Maar staat het personeel ook pal achter Van Duuren? Daarover het volgende vraaggesprek. "Wij waken ons wel eens zorgen," Zo vertrouwde één van Van Duurens tapijtleggers ons toe. Als Fer zo doorgaat, lopen we vandaag of morgen finaal uit het werk. Neem nou de mensen waar ik nu voor bezig ben. Keurige lui. geen feestvierders, maar wel binnen een paar jaar door dat tapijtje van de concurrentie heen. Die mensen dus voor nieuw kamerbreed naar Van Duuren. En dat lig ik nu hier te leggen. Maar mooi dat we zo'n klant in geen eeuwigheid terug zien. Moet u kijken hoe dat gaat! Eerst de hele zaak tot op de millimeter pas-snijden. Vervolgens de hele vloer strak opspannen. En dan nog een helemaal rondom over 25 centimeter vastlijmen! Dat bobbelt niet, dat krult niet en slijten kun je voorlopig ook wel vergeten. Want dat gebeurt nu juist als het tapijt een beetje kan schuiven op plaatsen waar veel gelopen wordt. Voelt u wat ik bedoel?" "Juist! Die Van Duuren legt zichzelf als het ware langzaam maar zeker uit de business?!" "Nou, klanten blijven er wél langer door weg. Maar als je er wat van zegt, krijg je te horen dat-ie juist daarom steeds meer nieuwe klanten in z'n winkel ziet. Ook al omdat z'n prijzen zo belachelijk laag zijn. En is dat zo?" "Dat kun je wel zeggen. Voor de prijzen die Van Duuren rekent, kun je in heel Leiden nergens terecht! (wordt morgen vervolgd) een echte vakman kent nu eenmaal geen haastwerk Hooigracht 18, Leiden, Tel. 131493

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5