Onbegonnen Werk Ontslagen Eensgezindheid niet nodig" Bij P en C demonstreren tegen Spaanse abortuswet -C CTW wil personeel overnemen; woningbouwvereniging: te duur Leiden VRIJDAG 11 NOVEMBER 1983 Alles wat kleur en warmte aan het grauwe dagelijkse leven toevoegt, dient in principe te worden toegejuicht. Dus wat dat aangaat geen kwaad woord over de dames die zich afgelopen zaterdag plotsklaps knus ter ruste begaven vlak voor de roltrap van V D. Ze deden dat "uit kwaadheid, ontzettende kwaadheid" over het feit dat politie en soldaten van het Engelse ministerie van defensie desnoods mogen schie ten op de vredesvrouwen van Greenham Common, de plaats waar straks in Engeland de kruisraketten worden ge plaatst. Inderdaad, dat is een diep treu rige, onthutsende zaak. Maar het logische verband tussen doelwit en actie is hier wel heel ver te zoeken. Een protestmars voor de Britse ambassade, een nachtwake voor de woning van minister De Ruiter, enkele krachtige leu zen bij het veer Hoek van Hol land-Harwich het is alle maal te plaatsen. Maar in de kampeerhouding ra zend liggen wezen op de Brit ten bij de roltrap van V D? Dat is nou wat je noemt móóie gekkigheid. Is dit soms het eerste teken dat de openbare weg als plaats van actie in onbruik raakt? Dan kunnen we nog wat beléven. Bij Peek en Cloppenburg pro testeren tegen de abortuswet ten in Spanje, bij Van Gend en Loos tegen verwerpelijke wet geving in Zuid-Afrika en bij de Hema iets ondernemen tegen de mafia. Als het er weer even om spant, zo als nu met die subsidie, dan zie je hoe historische gegevenheden de stemming bepalen. Aan de types die rond dit hete hangijzer het woord voerden, zag je al metéén hoe hun opvat ting was. Henriette van Dongen (PvdA). Haar naam, gezicht en bezig heden verbinden met de pad vinderij is goed voor een lang durige hoestbui. Als het pad niet leidt naar feminisme, kin deropvang en vrouwenhuis kan het niet eens betréden wor den. Wethouder Peters (PvdA). Merk waardig geval. Heeft zich vroe ger als welp ongetwijfeld ui terst ambitieus geroerd, maar is vermoedelijk door verkeerde vrienden en vriendinnen in een totaal andere politieke win drichting beland. Is nu tegen subsidie om zijn verleden goed te maken. Onzin natuurlijk, want wie zich tot de padvinderij wendt, is al correct opgevoed. En nu maar kijken, hoe het alle maal afloopt. Pleegt de gemeente Leiden ver raad aan de geest van Baden- Powell? Geelkerken Het begrotingsdebat vorige week over de volkshuisvesting in 1984 in Leiden heeft weer eens pijnlijk duidelijk gemaakt hoe weinig de gemeentelijke zelf standigheid en dus de plaatse lijke democratie eigenlijk te be tekenen hebben. Van miljoenen en nog eens miljoenen die de gemeentelijke kas passeren ligt de bestemming via rijksover- heidsrichtlijnen al muurvast. Waar om gevochten mag wor den is het schaarse kleingeld dat over de rand valt. Leidse kroniek door Ruud Paauw en John Kroon huisvestingsgebied ook al niet botertje tot de boom was. Geel kerken is nog jong, maar ver draaid nog an toe dat had zijn moeder, het oud-raadslid, hem toch nog wel in kunnen fluiste- In zijn ergernis of wat het dan ook was, sloeg Geelkerken ech ter een weg in die ronduit rampzalig was. Hij verspreid de zeepbellen vol illusies. Lei den moet op het gebied van de volkshuisvesting niet steeds met het vingertje naar Den Haag wijzen, maar de hand m eigen boezem steken, meende hij. Gemeentelijke heffingen en belastingen moeten worden ge drukt en veel heil en zegen mo gen worden verwacht van openbare aanbestedingen. Geelkerken toch. Lagere heffin gen en belastingen betekenen weer gaten elders. En wat die openbare aanbestedingen be treft: kan wethouder Tesselaar Padvinderij Groot en klein links willen in Lei den de subsidie aan de padvin derij schrappen en CDA en VVD zetten zich schrap om haar te handhaven. De scheidslijn spreekt voor zich zelf voor wie enige kennis van de historie heeft. Je kwam vroeger uit een links nest en dan ging je subiet naar de AJC of je was door rechtse krachten ter wereld gebracht en dan belandde je bij de alge mene, roomse of christelijke padvinderij. De AJC, compleet met het Paasheuvel-gevoel, is al lang ter ziele en de padvin derij heet tegenwoordig scou ting, maar de etiketten zijn nog niet verbleekt. Oh, nee. Margreet van Akkeren (CDA). Een lieve, kordate vrouw. Heeft vóst alle rangen tussen kabou ter en akela met vrucht doorlo pen. Maakt nu nog als het moet op de primus een prima maal tijd klaar. Is daarom fel voor subsidie. Marianne v.d. Ham (D'66). Ze lijkt het type dat een kamp vuur en een slaatje maakt uit niets. Heel haar partij heeft trouwens iets padvinderach tigs. Maar ze is natuurlijk op het beslissende moment op een onnavolgbare manier tégen. Tot slot Cor Elzenga (VVD). Bij een heitje voor een karweitje denk je meteen aan hém. Een oer-padvinder. Als je de ogen sluit, zie je hem in de weer met platte knoop en paalsteek. Is vroeger hopman geweest of iets dat nóg veel erger was. Bedient zich voor de goede zaak van argumenten waarbij zelfs de grootste voorstanders de te nen tezamen knijpen: "de pad vinderij houdt de jeugd van de straat" en "de jeugd wordt op deze manier van vandalisme afgehouden". Rommelen in de centenbak. Tel uit je winst. Vandaar dat wat troosteloze ge hakketak de afgelopen weken over het plaatsen van een halve welzijnswerker hier en drie- tiende stafkracht daar. Op dat niveau is en blijft het. Op het gebied van volkshuisves ting kan een gemeente in wezen heel weinig doen. De maatlat van het rijk is zo dwingend Raadsleden kunnen dan niet veel meer dan een ritueel op voeren. Je moet toch wat. De PvdA en andere groeisels ter linkerzijde houden steevast denderende verhalen over de schuld die het huidige kabinet van VVD en CDA op dit gebied treft. Zo ook dit keer. Het aan tafel zittende CDA-raadslid Geelkerken had dat op tal van manieren kunnen pareren. Door op stuurlui aan de wal, op de zwaarte der tijden dan wel op het eeuwige gelijk van de oppositie te wijzen of ieder een onder zijn of haar snor te wrijven dat er ook jaren zijn geweest dat de PvdA in Den Haag aan het roer zat en het op hem vlak voor het slapen gaan niet eens wat vertellen over de wereld van de grote mensen? Of misschien is nog het beste Geelkerken zijn hand maar te laten stëken in de boezem van de gemeente Leiden. Voor ie mand van AR-huize is dat wel schokkend, maar dan komt hij er tenminste metéén achter dat daar niks zit. Wie niet horen wil, moet maar voelen. Waal De ene waal is een "met palen omgeven ruimte". De andere waal is "een zure kers". Dan is er ook een waal die een "soort van paling" is. Het is allemaal te lezen in het Groot Woordenboek der Neder landse Taal. Nooit geweten dat die Van Dale zo goed thuis is in Leidse verhoudingen. Want la ten we wel wezen: wat zou de fractieleider van het CDA in de gemeenteraad nog aan boven genoemde kwalificaties kun nen toevoegen? Misschien dat wat banale middenstands grapje, dat je wethouder Waal net zo goed. wethouder Paal kunt noemen. In elk geval is mr. C.J.D. zich weer eens te buiten gegaan aan zijn bizarre hobby: het vertel len van de grootst mogelijke nonsens, zodra zich gemeente raadsleden in zijn nabijheid bevinden. Monter merkte hij in een interview in 1981 op: "Soms zeg ik iets dat volstrekte onzin is en dan wordt er hele maal niet op gereageerd door raadsleden". En ja hoor, reken maar dat de lokale volksverte genwoordigers naar aanlei ding van die uitspraak over hem heen vielen. Vorige week vrijdag was het weer zover. "Het wordt tijd dat we nadenken over de vraag of we nog wel de ambitie moeten hebben het verkeer in de stad op een logische manier te wil len afwikkelen. Het kost een enorme hoeveelheid ambtelijke capaciteit, de gemeente zit tot over haar oren in de procedu res, krijgt overal de schuld van en de mensen liegen en bedrie gen maar raak, als het om par keren gaat". Spreekt hier niet iemand die zich afvraagt of hij nog wel gewoon zijn werk moet doen en die een beetje klaagt over de teruglo pende moraal van het volk? Dat is nog maar de vraag. Waal is zowel de meester van het un derstatement als de kampioen van de overdrijving. Dat heeft hij zich in de tien jaar waarin hij zich wethouder mag noe men, wel eigen gemaakt. Zoals hij in dat decennium toch ook alle gelegenheid heeft gehad zich een dikke huid aan te me- De raadsleden die in de bewuste commissievergadering aanwe zig waren, dachten eerst: hij maakt weer een grap, maar kregen gaandeweg toch steeds meer de indruk dat de wethou der het méénde. Maar over hem heenvallennee. Laten we nu e Waal afgelopen vrijdag net zo eerlijk was als toen hij opmerk te regelmatig volstrekte onzin te zeggen. Dan wordt zijn opmerking bij deze bijgeschreven in het Grootboek van de Verzamelde grootst mogelijke Flauwe Kul. Eerst jarenlang overal paaltjes planten, straten afsluiten, par- keermeters neerzetten, plekken aanwijzen voor parkeergara ges, parkeernota's uit laten ko men, verkeerscirculatieplan nen bedenken en zelfs in officië le stukken van de provincie de term 'Waal-paal' oproepen en je dan afvragen: "Moet de ge meente het parkeren nog wel regelen?" Het is een oproep tot anarchie, een verzoek om straattereur. Waar dat weer toe kan leiden heeft de juridisch geschoolde wethouder gisterochtend met eigen ogen kunnen zien, toen ambtenaren weg- en brugblok- kades_ opwierpen en automobi listen daarop naar de knuppel grepen. En niet om honkbal te spelen. Bezorgd verklaarden B en W (en dus ook Waal) naar aanleiding daarvan dat de acties "onaan vaardbaar" waren, "gezien de consequenties voor de verkeers veiligheid, openbare orde, vei ligheid van alle betrokkenen en de materiële schade". Beseft Waal wel wat er kan ge Het Vrouwenkerkpl ein als parkeerplaats waarde vrije jongens hun klussen kunnen doen. Zou wethouder Waal dat bedoelen? beuren als hij zijn fatalisme in ledigheid omzet? Boze automobilist met looien pijp contra fietsende wethouder met nog net rokend pijpje. Nee, wethouder, bestuur of meld u in Noordwijkerhout. Voor de kampioenschappen paalzitten. Energie Je kunt er elk jaar gas op inne men: het Energiebedrijf Rijn land blijkt toch weer meer winst te hebben gemaakt dan het vóór Sinterldaas van het jaar daarvoor verwachtte. Ditmaal hebben de zakcompu ters wel erg grote misrekenin- gen gemaakt. Het verlies voor 1982 op vijf miljoen begroten en dan een winst maken van ruim veertien miljoen. Dat heb je met dingen die op batterijen werken, zullen ze bij het ener giebedrijf wel zeggen. Maar ja, wat wil je met een be groting die afhankelijk is van de stand van de rente, de sala rissen van de ambtenaren, de dollarkoers en de prijs van de olie op de wereldmarkt. Op die manier wordt het opstellen van een begroting net zoiets als meedoen aan de voetbaltoto. Het mooiste is natuurlijk dat het energiebedrijf er op wijst ook "met de onvoorspelbare in vloed van het weer op de afzet" te maken te hebben. Als het een beetje doorzomert, vallen de cijfers tegen. Dus als Fred Emmer in november nog met een gebruind gelaat op de buis verschijnt, réken maar dat de winst van het energiebe drijf dan keldert. Misschien kan die begroting voortaan door het KNMI wor den gemaakt. En laat ze dan ook meteen even Reagan, Van der Scheur, Rietkerk, Duisen- berg en de Opec raadplegen. LEIDEN - Het personeel van de onderhoudsdienst van de woningbouwver eniging Eensgezindheid hoeft niet te worden ont slagen. Wanneer de Eensgezindheid zich aansluit bij de Centrale Techni sche Dienst van Woningbouw verenigingen (CTW), dan kan het voltallige personeel (zeven man) door de CTW worden overgeno men. Dat heeft de CTW aan het bestuur van de Eensgezindheid laten weten. Het bestuur heeft echter onoverkomenlijke bezwa ren van financiële aard tegen aansluiting bij de CTW. Het bestuur vindt aansluiting bij de CTW te duur. Onderhoud via de CTW zou de vereniging jaar lijks circa 80.000 gulden meer kosten, dan onderhoud in eigen beheer met een ingekrompen personeelsbestand. Zoals be kend heeft het bestuur drie per soneelsleden ontslag aangezegd. De kantonrechter heeft het ver zoek tot ontbinding van de ar beidscontracten nog in behande ling. De rechter heeft de vereni ging naar de onderhandelingsta fel gestuurd en geadviseerd eerst eens met de CTW te gaan praten. Volgens het Eensgezindheid-be stuur heeft de directeur van de CTW de cijfers niet kunnen weerspreken. In een ontwerp- uitspraak, die aan de ledenverga dering is voorgelegd, staat onder meer: ..zodat aansluiting om fi nanciële redenen niet verant woord is. Dat weliswaar groot belang wordt gehecht aan be houd van werkgelegenheid, maar dat het voortbestaan van de woningbouwvereniging als zoda nig een nog grotere prioriteit moet hebben en dit voortbestaan in gevaar komt door een aanslui ting, die jaarlijks meerkosten op levert van ƒ79.595.-". Waslijst Daar voegt het bestuur nog een he le waslijst van werkzaamheden aan toe, die volgens de regels van de CTW voor rekening van de huurder komen. Het bestuur geeft echter geen opsomming van dergelijke regels, die de ver eniging stelt. Noch een vergelij king van beide, zodat de sugges tie wordt gewekt, dat de huur ders slechter af zijn, wanneer de vereniging zich bij de CTW zou aansluiten. De leden zijn door het bestuur uit genodigd om vanavond in de Vredeskerk aan de Van Vollen- hovenkade bijeen te komen en een uitspraak in deze kwestie te doen. Het bestuur wil voor de (derde) zitting van de kanton rechter (aanstaande maandag) een beslissing van de leden. In een vorige ledenvergadering - op 25 oktober - gaf de ledenver gadering nog geen oordeel. Wel was er een lijst met vele tiental len handtekeningen van bewo ners ingediend, die zich tegen het ontslag van personeel keer den Maar of de handtekeningen in de besluitvorming meetellen, zoals naar verluidt in het verle den wel eens voorgekomen zou zijn, is zeer de vraag. Het is ook de vraag of de leden van avond wel een besluit kunnen Het zogenaamde convo- caat voor de vergadering is eerst dezer dagen verstuurd, terwijl het gebruikelijk is, dat de leden ruimschoots van tevoren van een vergadering op de hoogte wor den gesteld. Het bestuur denkt deze vorm-fout te kunnen omzei len, door het een vervolg-verga- dering te noemen. De advocaat van de vereniging, mr. M. Tee- kens jr., zou hebben verzocht om vóór maandag 14 november een uitspraak van de leden te ontlok ken. Het bestuur merkt op, dat als de ontwerp-uitspraak wordt afge stemd, automatisch besloten is tot toetreding tot de CTW. De ontslag-procedure zal dan wor den ingetrokken en er zal om trent aansluiting en overname van het personeel onderhandeld gaan worden met de CTW. Tekorten Wethouder Tesselaar van volks huisvesting geeft toe dat het voor sommige woningbouwvereni gingen goedkoper kan zijn om er een eigen onderhoudsdienst op na te houden. Wel blijkt dat de verenigingen met een eigen dienst, zoals Eensgezindheid en De Eendracht grote tekorten in hun onderhoudsfonds hebben. Eensgezindheid komt zes ton te kort en De Eendracht 1.8 mil joen. Tesselaar noemt het cu rieus, dat beide verenigingen on geveer hetzelfde aantal wonin gen heeft (zo'n 1300), maar dat De Eendracht drie man meer in dienst heeft, dan Eensgezind heid. Volgens de wethouder is het wen selijk dat de verenigingen zich bij de CTW aansluiten. De kwali teit van het onderhoud door de CTW is volgens hem groter. Ook wat betreft het betrekken van woningbouwverenigingen bij nieuwbouw- en renovatieplan nen vereist, aldus Tesselaar, een grote instelling met veel kennis van zaken, zoals alleen de CTW die kan bieden. Hij betwijfelt de juistheid van de cijfers, die het bestuur van de Eensgezindheid in de vorige ledenvergadering heeft gepresenteerd. Al maakt hij daarbij de kanttekening, dat hij deze cijfers alleen maar van horen zeggen heeft. "Op basis van het saneringsplan dat de Eensgezindheid zelf heeft opge steld, kom ik tot de conclusie dat het hoogViit tienduizend gulden scheelt. Meer niet". Mocht de vereniging de aansluiting bij de CTW afwijzen en door de kanton rechter in het gelijk worden ge steld, dan treedt dat sanerings plan in werking. Het sanerings plan is echter volgens de wet houder lang niet gedetailleerd genoeg. Het belangrijkste ele ment eruit is het ontslag van drie man pefsoneel, maar de wethou der verlangt meer bijzonderhe den over het toekomstig onder houd, voordat de gemeente met het plan zal instemmen. De huidige situatie is dat de vereni ging nog altijd voor elke cent die zij aan onderhoud uitgeeft, voor af toestemming van de gemeente moet vragen. Een situatie, die ook de gemeente zo snel moge lijk beëindigd wil zien. LEIDEN - Een demonstratie tegen de demonstraties. Enkele belastingambtenaren meenden gisteren, naar aanleiding van de blokkades van wegen en bruggen in Leiden, dat het daar de hoogste tijd voor werd. Ze voorzagen de ruiten van het belastingskantoor aan de Plesmanrotonde van de tekst "Wij doen niet mee". Een van het zegt: "Het gaat ons er niet om dat er wordt geprotesteerd. Maar de wijze waarop er actie wordt gevoerd, gaat ons te ver". Overigens is het aantal plakkaten "3Vz procent NEE' op de ruiten van het beasting- gebouw nog verre in de meerderheid. (Foto Holvast) LVL Het nostalgische feest van de Les- biese Vrouwen Leiden (LVL) wordt volgende week vrijdag gehouden en niet vanavond, zoals gisteren abusievelijk was vermeld. Aanvang blijft negen Toneel Toneelvereniging Ploef treedt za terdag op in buurthuis Op Ei- gen Wieken. Voor kinderen wordt het stuk 'Het koffertje van Van Dalen' opgevoerd. Aanvang twee uur. Ruilbeurs Het comité Tuinstad-Staalwijk houdt zaterdag een ruilbeurs in wijkgebouw De LindeHe renstraat 64. Verzamelaars van postzegels, munten, an sichtkaarten enz. kunnen daar van tien tot vijf uur terecht. Tafels zijn te reserveren bij C. Vinkestijn, Acaciastraat 14, tel. 071-123692. Zijlloop Zwem- en polovereniging De Zijl/ LGB organiseert zondag de eerste 'Zijlloop' langs de Zijl. Deelnemers kunnen kiezen uit vijf of tien kilometer. De start is om elf uur; zij kunnen zich om kwart over tien laten in schrijven' in het nieuwe club huis De Walerkeet naast zwem bad De Zijl aan de Paramari- bostraat. Volksdansen Volksdansgroep Tarantella or ganiseert zondagavond haar maandelijkse instuif in het LVC, B reestraat 66. Duiven Postduivenvereniging Het Oos ten organiseert zaterdag en zondag haar jaarlijkse ten toonstelling in de zaal van De Vriendenclub aan de Anna Paulownastraat. De zaal gaat zaterdag om één uur en zondag om half elf open. Op zondag is er om half drie een bonnenver koop. Rommelmarkt In clubhuis Morschwijk (Topaas laan) wordt zaterdag een rom melmarkt gehouden, met daar naast attracties als een grab belton, balgooien, touwtje trek ken, erwtraden, een rad van avontuur enz. Van tien tot vier Film In het LWH-pand, Caeciliastraat 18, heeft zaterdagavond de lan delijke premiere plaats van de videofilm 'Leiden tussen lust en last'. Een film over de landelij ke homo-demonstratie die op 25 juni van dit jaar in Leiden werd gehouden. Aanvang ne gen uur. Hutspotten Carnavelsvereniging De Hut spotten viert dit seizoen haar elfjarig bestaan. Mede ter gele genheid daarvan heeft de ver eniging een stadsloterij geor ganiseerd, waarvan de op brengst wordt besteed aan de sociale activiteiten die De Hut spotten geregeld ontplooit, zo als speciale feestmiddagen voor bejaarden en gehandicap ten. Morgen worden door de Raad van Elf en Prins Koos I loten op de Haarlemmerstraat verkocht. De trekking is op 7 ja- Muziek Het Tilt Team, een formatie van vijf personen die rhytm en blues spelen, treedt zondag middag op in café De Uyl van Hoogland aan de Nieuwstraat. Aanvang vier uur. Bingo In Op Eigen Wieken (Merenwijk) wordt vanavond bingo ge speeld. Organisatie: majoret- tenvereniging The Little Stars.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4