Waal: Kamer van Koophandel kan wel verdwijnen Steeds Meerderheid steunt ton extra voor kinderopvang -C Wethouder laakt ook raadsleden CDA laakt demonstratie met kinderen Sen niet Ac/emk bladbhee/d VRIJDAG 11 NOVEMBER 1983 LEIDEN - Leiden krijgt een Van der Lubbehof. Het toekomstig plein tussen de Uiterstegracht en de Middelstegracht, op de plaats waar vroeger het Sjardincom- plex heeft gestaan, wordt ge noemd naar de Leidenaar Mari- nus van der Lubbe, die door de Duitsers in 1934 werd terechtge steld, omdat hij de stichter zou zijn van de Rijksdagbrand in Leipzig. Bovendien zal de Stichting Het Kleine Leidse Woonhuis het huis Uiterstegracht 56, waar Van der Van der Lubbehof in Leiden Leiden Lubbe heeft gewoond, restaure ren en voorzien van een herinne ringsplaquette. Het onlangs opgerichte 'Herden- kingskomitee Marinus van der Lubbe', dat deze week voor het eerst heeft vergaderd, zegt met instemming kennis te hebben genomen van het B en W-besluit om een straat naar Van der Lub be te noemen. Het dringt er wel op aan om de naam voluit 'Mari nus van der Lubbehof te laten luiden. "Op die manier krijgt de naamgeving juist de persoonlij ke en warme klank, waaraan de meeste leden van ons herden kingscomité zoveel waarde hech ten". B en W willen het straat naambord bovendien van de toe voeging "Marinus van der Lubbe (1909-1934), Leids politiek acti vist" voorzien. Daar moet vol gens het comité nog bijkomen: "en nazislachtoffer". Het comité wil dat het straatnaam bord op 10 januari 1984 wordt onthuld. Op die dag is het vijftig jaar geleden dat Van der Lubbe door de Duitsers werd onthoofd. Het comité wil volgend jaar meer activiteiten op touw zetten, om de herinnering aan Van der Lub be op te roepen en de aandacht te vestigen op zijn Leidse activitei ten in de crisisjaren. Het is de be doeling een speciale tentoonstel ling te organiseren. LEIDEN - De gemeente Leiden heeft in hoofdlijnen overeen stemming bereikt met Noor- lander Bouw BV over de bouw van een parkeergarage op het voormalige Sandersterrein aan het Levendaal. Wethouder Waal zegt te verwach ten dat het herziene bestem mingsplan en het schetsplan voor de parkeergarage in de cember ter visie zullen worden gelegd. Verwacht wordt dat het nieuwe plan niet veel be zwaren zal oproepen omdat in belangrijke mate tegemoet is Gemeente biina akkoord over parkeergarage gekomen aan de in een eerder stadium gerezen bezwaren. Met name het aC- en aanrijden is volgens Waal aanmerkelijk verbeterd in het nieuwe bouw plan. Aan het uiterlijk van de garage wordt ook veel aandacht be steed. Het bouwplan is zo bij gesteld dat op de begane grond winkels komen, op de eerste etage een schil van kantoren en pas daarboven zullen de verdiepingen geheel bestemd zijn voor parkeren. Noorlander heeft de Duitse architect Latta aangetrokken om aan het ui terlijk van de parkeergarage vorm te geven. Volgens het plan Noorlander kunnen in de parkeergarage zo'n 370 auto's worden neerge zet. Als alles goed gaat zou be gin 1984 met de bouw begon nen kunnen worden. LEIDEN - Wethouder Waal (ruimtelijke ordening en verkeer) heeft in een ver gadering gisterochtend fel uitgehaald naar collega raadsleden en naar de Ka mer van Koophandel en Fabrieken. De wethouder zei te menen dat de Kamer van Koophandel afge schaft kan worden omdat deze belangenorganisatie geen enkele wezenlijke bijdrage zou leveren aan het oplossen van de proble men van winkeliers en bedrijven in Leiden. Volgens Waal voert de gemeente zelf een actief econo mische beleid en is hetgeen de Kamer daaraan toevoeg J van ge nerlei waarde. Waal beschuldigde Leidse raadsle den van een dubbelhartige hou ding tegenover de plannen om tweeduizend vierkante meter winkelruimte te creëren in de toekomstige Sanders-parkeerga- rage aan het Levendaal. De kri tiek, die de wethouder uitte in een vergadering van de (ambte lijke) beleidsgroep stadsvernieu wing, was indirect gericht tegen het CDA dat zich vorige week nogal bezorgd toonde over de ge volgen van een zo grote uitbrei ding van de winkelruimte nabij het centrum. De vrees bestaat dat die uitbreiding ten koste zal gaan van de in de binnenstad ge vestigde winkeliers. Het gemeentelijk beleid is er tot dusver juist op gericht geweest om een concentratie van het win kelcentrum te bevorderen. Waal wees er echter op dat de winkels onder de parkeergarage nog geen twee procent zullen uitma ken van het totale winkelbestand in het stadscentrum (ongeveer 60.000 vierkante meter groot). De gemeente moet op dit punt be reid zijn water in de wijn doen om de parkeergarage te kunnen realiseren, aldus Waal. Piepen De wethouder noemde de houding van raadsleden dubbelhartig om dat "men wel staat te juichen als er een Digros in het Morskwar- tier of een winkelcentrum in de Stevenshofjespolder bijkomt, maar dat men direct begint te piepen als de omzet van winkels in de binnenstad afneemt. "We moeten die gedachtengang toch eens doorprikken", aldus Waal tot zijn ambtenaren. "Je kunt nu eenmaal niet vinden dat er overal winkelcentra moeten bijkomen en tegelijkertijd roepen dat men sen hun boodschappen in de bin nenstad moeten doen". Volgens de wethouder zijn er de af gelopen jaren veel winkels in Leiden bijgekomen terwijl het inwonertal nagenoeg gelijk is ge bleven. "Raadsleden moeten zich realiseren dat er sprake is van een keuze als men winkels wil in de Stevenshofjespolder of onder de Sanders-parkeergara- ge. Het is namelijk logisch dat dit ten koste gaat van winkelvesti gingen in de binnenstad of in de aanlooproutes daar naar toe", zei de wethouder doelend op de Sta tionsweg/Steenstraat. "Voor een aantal raadsleden is die samen hang blijkbaar niet duidelijk", meent Waal. "We moeten de con sequenties van één en ander daarom maar eens op een rij zet ten en in kaart brengen". De wethouder maakte in dit ver band felle verwijten aan de Ka mer van Koophandel "die op dit front totaal niets doet". "Het is algemeen geaccepteerd dat de gemeente een eigen economi sche beleid voert", laat Waal des gevraagd weten. "De toegevoeg de waarde van de Kamer van Koophandel, in beleidsmatig op zicht, heb ik niet kunnen ontdek ken. Behalve de jaarlijkse nieuw jaarstoespraak van voorzitter Koningsveld merken we weinig van een wezenlijk bijdrage aan een oplossing voor de Leidse problematiek. De Kamer van Koophandel neemt doorgaans een afwachtende houding aan, maar doet niets. Ze kosten eigen lijk alleen maar geld", aldus Waal. Het is niet de eerste keer dat de wethouder forse kritiek uitoe fent op de Kamer van Koophan del en Fabrieken. Enkele jaren geleden beschuldigde Waal de Kamer ervan de Leidse winke liers lelijk in de kou te hebben laten staan door zich passief op te stellen tegenover de komst van Digros naar de Langegracht en de vestiging van Winkelhof in Leiderdorp. Waal noemde de Ka mer van Koophandel toentertijd "de belangrijkste leverancier van berichten dat het zo slecht gaat met Leiden". "Zoals u weet ben ik sinds kort voorstander van deregulering", zei de wethouder gisterochtend. "Ik vind daarom dat de Kamer van Koophandel maar moet wor den afgeschaft. De taken van de Kamer zouden heel goed kunnen worden overgenomen door de af deling economische aangelegen heden van de gemeente. Die af deling voert een heel actief be leid en is bovendien democra tisch controleerbaar", aldus Waal. LEIDEN - Een politieke meerder heid staat achter het meerder- heidsvoorstel van B.en W om voor volgend jaar een ton extra te besteden aan kinderopvang, in de vorm van peuterspeelzalen. PvdA, 'Klein Links' en D'66 scharen zich achter het initiatief van PvdA-wethouder Peters. Het CDA wil een deel van het geld, 25.000 gulden dat bestemd is voor een experiment met de ope ningstijden van de peuterspeel zalen, liever gebruiken voor het 'jeugd- en jongerenwerk', met name de scouting. B en W willen de subsidie hiervoor, een tientje per lid, intrekken en dat is zeer tot ongenoegen van CDA-raads- lid Van Akkeren. Zij wees op het nuttige werk dat Scouting Lei den volgens haar verricht door de jeugd "op educatieve en re creatieve wijze" bezig te houden. Nuttig, aldus Van Akkeren, als men aan de andere kant bedenkt dat aan scholen jaarlijks voor een miljoen gulden schade wordt toegebracht, als gevolg van van dalisme. In september hielden de leden van de scoutingclubs ADVERTENTIE Kom morgen om 10.30 uur naar de feestelijke prijsuitreiking Op het podium in de Haarlemmerstraat wordt het Spannende Sleutel Spel ge speeld. Duizenden guldens aan prijzen! Met ie dere week de hoofdprijs, t.w. een 8- daagse vliegreis naar Benidorm, vol pension in een luxe hotel. Prijswinnaars in de grote Sinterklaas lo terij van de winkeliers op en om de Haarlemmerstraat zoeken er uit in wel ke 'kluis de hoofdprijs verborgen ligt! Komt u in elk geval kijken. Want ook onder het publiek zal de presentator prijzen uitreiken! Trouwens, welke Leidenaar is 's zater dags nu niet op de Haarlemmerstraat te vinden?! Voonde kindenen Voor de kinderen: Gratis rondtoeren in een treintje. Een ge weldig leuke attrac- Een Kilometer^ LEIDEN - Vier wetenschappelijk onderzoekers, onder wie twee Leidenaren, kregen gistermid dag in het Groot Auditorium van de universiteit van Leiden de Dr. Saai van Zwanenbergprijs uit gereikt (op foto v.l.n.r. prof dr E.A. Loeliger uit Leiden; drs. J.P.G. Tijssen uit Rotterdam; drs. W.A. de Vries uit Leiden en dr. J. Roos uit Den Haag.) De prijs, bestaande uit een penning voor iedere bekroonde en een be- Onderscheiding wetenschappers drag van 50.000 gulden voor al len tezamen wordt periodiek uit gekeerd aan onderzoekers die zich verdienstelijk hebben ge maakt voor de ontwikkeling van nieuwe geneesmiddelen of het be vorderen van farmacotherapie. De Met deze prijs wordt de nage dachtenis geëerd van Dr. S. van Zwanenberg (1889-1974). de op richter van de farmaceutische fa briek Organon in Oss. bekroonden hebben allen een belangrijke bijdrage gele verd op het gebied van bloedstol- lingremmers ter voorkoming van nieuwe hartinfarcten; met name bij oudere mensen, die al een hartinfarct hebben doorstaan. 'Pabo' mogelijk in gebouw aan Galgewater LEIDEN - De toekomstige Leidse 'pabo' wordt mo gelijk gevestigd in het schoolgebouw aan het Galge water, dat vele jaren plaats heeft geboden aan de rooms-katholieke vakschool voor meisjes 'De Noor- dewiek'. Een pabo is een opleidingsinstituut v les willen gaan geven aan een basisschool en is dus een samenvoeging van vroegere opleidingen tot kleuterleidsters en pedagogische academies. In het geval van Leiden gaat de Haanstra-kweekschool (kleuterleidsters) samen met de pedagogische aca demie van het Haagsch Genootschap. Wethouder Peters vertelde gisteravond aan de raads commissie voor onderwijs dat de gemeente denkt aan het gebouw aan het Galgewater als onderkomen voor de pabo. Hij zei dit in antwoord op vragen van het WD-raadslid Elzenga, die erop had gewezen dat Leiden wellicht geen huisvestingsmogelijkheid voor de pabo zou hebben - de Haanstraschool aan de Vliet is niet geschikt - terwijl het Haagsch Ge nootschap in Den Haag "riant is gehuisvest". Echtpaar Van Kempen 65 jaar gehuwd Kempen ter sprake komt. wordt er ook altijd even ge sproken over het einde van de Eerste Wereldoorlog. Op 11 no vember 1918, de dag waarop de wapenstilstand werd afgekon digd, trouwden zij in Leiden. Vandaag precies 65 jaar gele den. Volgens velen is het echtpaar Van Kempen nog bewonde renswaardig fit en gezond. En dat, terwijl Gerrit zijn leven lang in de schoenmakerij heeft gewerkt en Annie hun twaalf kinderen groot bracht. Beiden wonen nog steeds zelfstandig aan de Garenmarkt 30. Een huis dat er in de loop van de tijd door restauratiewerkzaam heden steeds fraaier is gaan uitzien. En wie mocht denken dat Annie en Gerrit nu van een rustiger leven aan het genieten zijn, heeft het bij het verkeerde eind. Kinderen, kleinkinderen en achterkleinkinderen wor den regelmatig bezocht. De kaarten gaan dan mee, want ze zijn verzot op bridge, klaver jassen en jokeren. Na een mis vanmorgen in de Lo- dewijkskerk speciaal opgedra gen aan dit bruidspaar, is er tot diep in de avond feest. LEIDEN - Om een vervolg te ge- ven aan de vredesdemonstratie van 29 oktober wordt zaterdag 26 november in het Leids Volks huis van 12.00 tot 17.00 uur een conferentie gehouden. "Het is nu belangrijker dan ooit dat er ver der wordt gedacht over de strate gie van de vredesbeweging", al dus de organisatoren. Het precie- se programma voor genoemde conferentie is nog niet klaar, maar geïnteresseerden kunnen zich melden bij Th. van Duin, Utrechtse Veer 19. In en om de Haarlemmerstraat in Leiden een demonstratie op het Stad huisplein en boden wethouder Peters een totempaal aan. "Kijk daar nog eens goed naar", ver zocht ze de wethouder. Ze laakte bovendien de demon stratie die ouders en kinderen deze week hielden om te pleiten voor het op peil houden van de kinderopvang. "Er waren kinde ren bij van een half jaar. Ik vind het heel erg dat kinderen ge bruikt worden voor een demon stratie". Waarop het PSP-raads- lid De la Mar reageerde: "Ik neem mijn kind ook wel eens mee naar een demonstratie. Want er is geen opvang voor". Ook wethouder Peters zei de de monstratie "positief' te hebben gewaardeerd. Voor het jeugd- en jongerenwerk kan de gemeente volgens hem verder weinig doen. "Hooguit is het te helpen door het schenkings- en leningsfonds te gebruiken, zolang dat nog be staat, en bij het zoeken naar huis vesting". Onduidelijk is nog wat het stand punt van de WD, de college partner van de PvdA, over de ton extra voor de kinderopvang zal zijn. De WD maakte reeds bij de presentatie van de begroting een voorbehoud hierbij. Dat voorbe houd bestaat nog steeds, aldus raadslid Elzenga gisteravond. Hij was in elk geval wel voor het stichten van een peuterspeelzaal in de Stevenshof, waar 25.000 gulden van het bedrag aan be steed zal worden. Het WD- raadslid wees ook op het belang van de stimulering van jeugd werk zoals scouting. De vraag is of de WD een keuze zal maken tussen extra geld voor kinderop vang en handhaving van de sub sidie voor het jeugdwerk. "We zullen het in de fractie laten mee wegen in het totaalresultaat van de begrotingsbesprekingen". Ook een vertegenwoordiger van Scouting Leiden liet gisteren blijken dat de discussie zijns in ziens ten onrechte tot een keuze tussen scouting of peuterspeel zalen heeft geleid. Redactie; Bart Jungmann Jaap Visser Poolse herfst Een Poolse popgroep in het Leids Vrijetijdscentrum. Het klinkt bijna net zo onwezenlijk als een olifant in de kinder boerderij in de Merenwijk. Toch staan er zaterdagavond vijf echte Polen op het podium van het LVC. En als we de over het IJzeren Gordijn gewaaide berichten moeten geloven, ma ken zij nog uitstekende pop muziek ook. Pop-programmeur Koos Gijs man van het LVC heeft een 'demo-tape' van het zich Lom bard noemende vijftal beluis terd en besloot ijlings de groep te boeken. "Want het is natuur lijk hartstikke leuk om een keer een Poolse band in huis te halen. Bovendien maken ze prima muziek. Ze spelen van alles, van funk tot new wave. Het klinkt stevig en het swingt behoorlijk. Het is geen groep waar ik onmiddellijk een plaat van zou kopen, maar het is in elk geval wel lekker onderhou dende muziek". In eigen land schijnt Lombard 'top of the popbill' te zijn. Nu zegt dat op zich natuurlijk niet zó vreselijk veel omdat er in Polen ongeveer net zo veel popgroepen zijn als in Neder land provinciale orkesten. Maar toch, wanneer je in twee jaar tijd tien hitnoteringen scoort, twee elpees maakt, drie tv-optredens verzorgt en ette lijke honderden keren op treedt, dan zegt dat toch wel iets. Zelfs al heet het land van handeling Polen. Lombard komt uit de in grootte vijfde stad van Polen Poznan. De groep wordt gevormd door zangeres Malgorzata Ostrows- ka, gitarist Piotr Zander, drummer Przemyslaw Pahl, toetsenist Grzegorz Strozniak en bassist Zbigniew Forys. In juli 1982 scoorden zij hun eer ste Poolse nummer één-hit: 'Nasz Ostatni Taniec' ('Onze laatste dans') terwijl rond die tijd ook de eerste elpee met als titel 'Smierc Dyskotece' ('Dood aan disco') uitkwam. Dit jaar heeft de groep, die kri tiek op het Poolse bewind niet bepaald achter versterker en speakers schijnt te steken, door de DDR, Hongarije en Tsjechoslowakije getoerd en dankzij de bemiddeling van de stichting Defectica kan het Lombard, de Poolse groep die zaterdagavond in het LVC op treedt en volgens insiders voor een warme herfstavond zal gen. kwintet z'n muzikale kunsten nu ook vóór het ijzeren gordijn vertonen. De Rotterdamse stichting, die is ontstaan uit de punkgroep De fect, heeft hemel en aarde moe ten bewegen om Lombard »naar Nederland te kunnen ha len. Cindy Visser van de stich ting, die zich tot doel stelt om buitenlandse groepen die over weinig financiële middelen be schikken over de grens te trek ken: "We zijn onlangs zelf in Polen geweest om Lombard te bekijken en te beluisteren. We hebben de groep zien optreden in een sporthal in Katowice waar zo'n tien duizend mensen waren. Een fantastische erva ring. Het is echt een geweldige band en we zijn dan ook dolblij dat we ze uiteindelijk hierheen hebben kunnen halen". De vriendschappelijke banden tussen Defectica en Lombard zijn inmiddels zo strak aange haald dat het Rotterdamse punkgezelschap Defect waar schijnlijk volgend jaar voor een toer naar Polen afreist. Zaterdagavond dienen de Rot terdammers in het LVC als op warmers voor hun Poolse col lega's. En als we Cindy Visser mogen geloven dan zal het za terdagavond een warme herfst avond worden in het LVC, "want het swingt echt de pan uit" J.V. Zwanenzang 'Drie-en-dertig-éénderde, vijf-en- veerig' bestaat niet meer. Dit eerste en enige Leidse popma gazine is gestorven in schoon heid. Het initiatief van de Leid se Vereniging van Popmuzi kanten (LVP) heeft precies vijf nummers bestaan. Een combi natie van financiële problemen en het niet nakomen van af spraken door sommige vaste medewerkers heeft er toe ge leid dat de redactie in koor de zwanenzang heeft gezongen. Een half jaar lang heeft het pro fessionele en uitgebreide club blad van het LVP z'n bestaans recht bewezen, maar na het met veel problemen uitgeko men augustus-nummer bleek het heilige vuur niet meer dan een smeulend peukje te zijn. Coördinator Frits Bruins zegt niet gefrustreerd te zijn door de plotselinge opheffing van het 'Leids muziektijdschrift drie-en-dertig etc.'. "Voor mij zelf is het een leuke ervaring geweest en ik ben er best trots op dat er nu vijf mooie uitga ven op m'n boekenplank staan. We hadden een goede start en er werd hard gewerkt. Doordat bij een aantal mensen het fana tisme op een zeker moment verdween, kwam de last op de schouders van te weinig men sen terecht waardoor het niet langer verantwoord was om door te gaan". Redacteur Wim Koevoet zegt evenwel een illusie armer te zijn geworden door het over de kop slaan van het muzikale maandblad: "Maar de schuld ligt voor een belangrijk deel bij onszelf. We hebben ons eigen lijk nooit aan de redactionele formule gehouden. We hadden dichter bij de Leidse beginnen de popgroepen moeten gaan staan. Wc zijn begonnen met pretentieuze verhalen over de popmuziek in Japan en derge lijke. Naar zulke artikelen had den we langzaam moeten toe groeien. We hebben misschien in het begin te hoog van de to ren geblazen waardoor we niet het publiek hebben bereikt dat we wilden bereiken". Volgens Frits Bruins bestaan er wel plannen voor een nieuw LVP-blad dat minder profes sioneel en Leidser van opzet zal zijn. Maar eerst zal de erfenis van 'Drie-en-dertig etc.' moeten worden afgehandeld. Die bestaat uit een tekort van ongeveer 1200 gulden wat vol gens Bruins een klapje is dat het LVP wel op kan vangen. Voor de rest hebben de initia tiefnemers een fraaie schrijf machine aan het avontuur overgehouden. "En", besluit Koevoet, "helaas een plank boordevol dezelfde tijdschrif ten" J.V.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3