Financiële toekomst somber c Restauratie theekoepel betaald uit reserves Wegwerken achterstallig onderhoud aan Boogmij-woningen blijft nog uit J Begroting '84 Warmond College kiest voor bezuinigingniet voor extra tariefsverhoging Geen milieurechercheur jusqriK Stad en rand VRIJDAG 11 NOVEMBER 1983 Rijkspolitie te water krijgt extra mensen WARMOND - De Warmondse post van de rijkspolitie te wa ter krijgt hoogstwaarschijnlijk twee politiemensen erbij. Al ja renlang wordt de post bemand door slechts twee politiemen sen waardoor een goed func tioneren onmogelijk is. Dat blijkt uit de Warmondse aan biedingsbrief van de begroting 1984. Burgemeester Hendrickx-Vlaar heeft de onderbezetting van de rijkspolitie al twee jaar lang onder de aandacht gebracht van de districtscommandant van de rijkspolitie, de commis saris van de koningin in Zuid- Holland en de ministers van binnenlandse zaken en justitie. Eigenlijk zou de post moeten worden bemand door vijf poli tiemensen om zeven dagen per week acht uur per dag een daadwerkelijk volledige uit voering van de politietaken mogelijk te maken. Tot dusver re zijn echter alleen nog maar "concrete toezeggingen ge daan om de post op vier te stel len", schrijven B en W. WARMOND - Warmond gaat heel moeilijke financiële tijden tegemoet. Dat was al duidelijk te lezen in de voorjaarsnota van dit jaar toen er een tekort van ruim 40.000 gulden werd gemeten. Door belastingverho gingen kon toen nog aan de doelstelling van de voor jaarsnota worden voldaan. Opheffing dreigt voor Warmonds brandweerkorps WARMOND - In schril contrast met de gunstige berichten voor de rijkspolitie te water staat het voorlopige voorstel van B en W om de aanschaf van de brandweerauto uit te stellen. Hierdoor kan wel eens een ein de komen aan het bestaan van het plaatselijke vuurbestrij- derskorps dat wordt bemand door vrijwilligers. B en W studeren namelijk op de mogelijkheid om de brand- weertaken bij de Leidse brand weer onder te brengen. Mocht de kostenafweging in het voor deel uitvallen van de laatste dan is het gedaan met én de nieuwe brandweerauto én het vrijwilligerskorps. B en W stel len echter nadrukkelijk dat niet alleen op de financiële as pecten zal worden gelet. Ook zal worden ingegaan op de "in houdelijke" kant van de zaak. De aanhoudende bezuinigingen van het rijk hebben Warmond echter nog dieper in het finan ciële moeras doen geraken: de dalende uitkering uit het ge meentefonds brengt met zich mee dat de onroerend-goedbe- lastingen (ogb) niet kunnen worden verhoogd met het in flatiepercentage. De ogb voor eigenaren moet zelfs met 15.000 gulden worden ver laagd. Deze en nog veel meer onheilstij dingen zijn te lezen in de aan biedingsbrief van de begroting 1984 die vandaag bij de raads leden op de deurmat valt. "Door de bezuinigingen van het rijk wordt Warmond dubbel getroffen", schrijven B en W in de zeventig pagina's tellende aanbiedingsbrief. Bijstellen wordt noodzakelijk geacht, maar B en W "willen bewust niet grijpen naar het middel van een extra verhoging van de andere belastingen". Het colle ge wil zich beperken tot een aanpassing van de belastingen aan de inflatie. De begroting 1984 geeft een te kort aan van ruim een kwart ton. Het tekort zal moeten wor den gedekt door de leges, de honden- en de woonforensen- belasting met drie procent te verhogen. Voorts zullen de rei nigingsrechten vier procent stijgen. Blijft nog over een gaatje van duizend gulden dat zal worden gedicht uit het potje onvoorziene uitgaven. Voor een modaal' Warmonds ge zin betekent een en ander dat in 1984 acht gulden meer aan gemeentelijke belastingen zal moeten worden opgehoest. In 1983 betaalden de Warmonders in totaal 593 gulden. Een stij ging derhalve van 1.4 procent. "Gelet op de financiële positie van de gemeente een alleszins verantwoord percentage", vin den B en W. B en W bespeuren één meevaller tje. Doordat de nieuwe finan ciële verhoudingswet (waar door de rijkskuitkeringen aan de gemeenten zullen worden vastgesteld aan de hand van de bebouwingsdichtheid, voor Warmond met zijn vele wate ren en onbebouwde open ruimten een extra domper) wordt bijgesteld zal de korting voor Warmond voor de komen de tien jaar geen 416.000 maar 'slechts' 362.000 gulden bedra gen. Maar tegenover deze gun stige ontwikkeling staat een door B en W met angst en be ven tegemoet geziene compen satie van het rijk voor het ge stegen gemeentelijke aandeel in de bijstandskosten. De mi nister heeft laten weten dat hij die stijging van gemeentelas ten maar voor een heel klein deel wil compenseren. War mond moet minimaal 40.000 gulden gecompenseerd krij gen. Gebeurt dat niet dan kan de begroting wel eens ernstig kunnen worden verstoord, vre zen B en W. Voor 1983 kon Warmond vol staan met "de nullijn", dat wil zeggen dat de uitgaven niet konden stijgen. In '84 zal er echt bezuinigd moeten wor den, namelijk 50.000 gulden op een totale begroting van 16 miljoen gulden. In 1985 en 1986 loopt het te bezuinigen bedrag op tot respectievelijk 150.000 en 170.000 gulden. Pas in '87 zal Warmond in een wat rusti ger vaarwater belanden, ver wachten B en W. Gehoopt wordt voor dat jaar op een be zuiniging van slechts 40.000 gulden. Het grootste vraagstuk voor War mond zijn de reeds vermelde dalende opbrengsten van de onroerend-goedbelastingen die hand in hand gaan met de kortingen op de rijksuitkerin gen aan gemeenten: hoe lager de laatste hoe lager de ogb-ta- rieven die de gemeente mag heffen. De gemeente zou ont heffing kunnen vragen maar in ruil daarvoor moet ze reini gingsrechten tot het maximum opschroeven en een rioolbelas ting invoeren. "Wij zijn daar echter geen voorstander van", schrijven B en W. De theekoepel aan De Leede in het Warmondse park Groot Leerust. Het monument zal in 1984 worden gerestaureerd. Dat gaat de gemeente minstens 60.000 gulden kosten. Een bedrag dat uit de reserves zal moeten komen want in het huishoudboekje van de gemeente is het geld niet voorradig. (Foto Holvast) WARMOND - Uit de reserves zal 60.000 gulden worden gehaald om de theekoepel in park Groot Leerust te restaureren. Dit aan De Leede gelegen mo nument deed tijdens de Stron trace voor het eerst dienst als ontmoetingsplaats voor be langstellenden en organisato De theekoepel valt onder Monu mentenzorg. De restauratie zal dan ook in nauw overleg met deze instantie. Verwacht wordt dat de 60.000 gulden zullen worden aangevuld met een subsidie van het rijk. Volgens B en W van Warmond is de restauratie "gewenst". "Dit monument is karakterbepa lend voor het beeld van het re creatiedorp vanaf het water ge zien", aldus B en W in de aan biedingsbrief. Het restauratie plan zal nog in 1984 worden op gesteld. Niet alleen de restauratie van de theekoepel wordt betaald uit de saldireserve. Alle noodzake lijke investeringen in 1984 wor den daaruit gefinancierd, om dat de begroting zo krap is dat daar geen financiële ruimte voor kan worden gevonden. Zo gaat ruim tweeeneenhalve ton op aan het saneringsplan Ter Leede, Warmonds laatste - zeer bescheiden bouwlokatie. In het plan zal een nadrukkelij ke relatie met De Leede wor den gelegd door 'gaten' aan de waterkant open te houden. Uit de reserve zal verder geld moeten komen voor de riole ring aan de Oranje Nassaulaan en die aan de Wasbeeklaan en voor energiebesparende maat regelen. Iedere gemeente heeft een saldi reserve. De provincie eist dat om eventuele stroppen te kun nen opvangen. Door de voor genomen investeringen in 1984 zal de saldireserve dalen van ruim 1,4 miljoen tot ruim 750.000 gulden. WARMOND - De gemeente Warmond zal geen milieurechercheui aanstellen. B en W achten het aanstellen van een milieurechercheui financieel onhaalbaar en hebben deze post van hun investeringen programma 1984 geschrapt. Slim merken B en W op "dat de rijks politie te water en het Hoogheemraadschap Rijnland ook toezichl houden op het milieu". Estafetteloop Carnavalsvereniging 'De Hang- konten' uit Zoeterwoude opent morgen het carnavalsseizoen met een estafetteloop. Om drie uur beginnen de eerste teams aan de race van vier maal vijf tienhonderd meter. Inschrijven kan nog voor viertallen bij L. van den Akker, Kievit 60 of aan de start, die voor 'Don Bosco' aan de Zuidbuurtseweg ligt. Prinsenbal prins en prinses van het 'Hangkontenrijk', zoals Zoe terwoude de komende maanden heet, worden morgenavond be kend gemaakt. Om half negen wordt in 'Don Bosco' het Prin senbal gehouden. Om elf over elf is de nieuwe Prins Carnaval bekend. Muziek komt uit de ko- Postzegels De Leiderdorpse postzegelvereni ging 'De Rijnstreek' houdt mor gen voor de eerste keer een ruil- dag. Vanaf tien uur 's morgens kunnen er postzegels worden geruild in het Dorpshuis aan de Hoofdstraat. Om vijf uur sluit de zaal. Voor nadere informatie: 890786. Kindertoneel In het Leiderdorpse sociaal-cultu rele centrum 'Muzenhof (Cor Gordijnsingel 31 treedt morgen middag de toneelgroep *PIT' op niet een stuk voor kinderen. Hel toneelstuk schetst het verhaal van Smikkel en Knappekop res pectievelijk een clown die al leen maar aan eten denkt en een uitvinder die alleen maar aan geld denkt. Vanaf half drie wordt het verhaal verder ver teld. LEIDERDORP - Zijn riole ring stinkt, zijn kozijnen en deuren zijn verrot en zijn schuurdeur kan niet op slot. "Eigenlijk interes seert het me allemaal niet meer. Al zo'n jaar of zes woon ik in een huis dat ei genlijk onbewoonbaar moet worden verklaard. Ik ben moe gestreden. Nu u er weer over begint voel ik alle woede en frustratie weer opkomen. Ik ben er overspannen van geweest, laten we er maar over op houden", aldus Leider dorper Van Wijk. door Wim Koevoet r geruime tijd liggen hij en andere bewoners van de Leider dorpse Splinterlaan overhoop met de Boogmij, een Hilversum- se bv die de woningen aan de Splinterlaan, de Gaarden, de Dijkgravenlaan en de Heemraad laan beheert, als zodanig verant woordelijk is voor het onder houd maar daar volgens de be woners "geen moer aan doet". Het regent dan ook klachten: lekkages ("Ik ben blij dat er nu bladeren op het dak liggen"), ga ten in deuren en posten, en kozij nen met de sterkte en draag kracht van een verlept karton netje. Vier keer al zijn de gedupeerde be woners naar de huurcommissie gestapt. Sommigen weigeren steevast om hun huurverhoging te betalen. En daar zit volgens woordvoerder Sneijers van de Boogmij nu precies de moeilijk heid. "Wij hebben hen aangebo den de huur met zestig gulden te verhogen in ruil voor een wijzi ging van de gevel Maar het lukt almaar niet om bij de bewoners begrip te kweken voor die zestig gulden. Ik ben van mening dat als je huizen opknapt je dat ook grondig moet doen anders zit je binnen de kortste keren weer met de gebakken peren, er is geen tussenoplossing". Volgens Van Wijk en de enkele huizen verderop woonachtige fa milie Van der Zwan klopt het verhaal van Sneijers van geen kant. Hen is geen huurverhoging van zestig maar honderd gulden voorgesteld, beweren ze. En ei genlijk doet dat niet eens terzake want het is toch van de gekke dat je wordt opgezadeld met een huurverhoging omdat de beheer der te bedonderd is om achter stallig onderhoud te plegen, vin den ze. Een huurverhoging om- datje huis is verbeterd is nog tot daaraan toe, luidt de opinie, maar van verbeteringen is geen sprake. De beurs moet open voor zaken die allang hadden moeten gebeuren en dat weigeren ze. Veel bewoners zijn ervan over tuigd dat de Boogmij erop uit is hen uit hun huizen te krijgen zo dat ze kunnen worden verkocht en dc Boogmij van het gedonder af is. Maar Van Wijk is geenszins van plan te verhuizen. "Het is hier allemaal sociale woning bouw, huizen dus bestemd voor mensen die het niet zo breed hebben. Veel bewoners hebben ontzettend veel geld gestoken in en werk besteed aan het opknap pen van het interieur. Ik ga hier nooit weg, van binnen ziet het er allemaal mooi uit, maar ik schaam me rot voor de buiten kant. Ik kan zo dwars door mijn deur naar buiten kijken. En mijn fietsen kunnen zo worden gesto len want de schuurdeur kan niet eens meer op slot". In het verleden zijn de bewoners geconfronteerd met aspirantko pers die hen brutaalweg vroegen wanneer ze zouden opstappen. Dinsdag brak er andermaal lich te paniek uit in de Splinterlaan. Bij enkele bewoners verschenen beleggers op de deurmat die weggooiprijzen van 25.000 gul den boden. Van Wijk heeft zelf ook eens een bod gedaan. "Van Duivenvoorden, de voorzitter van de Algemene Leiderdorpse Woningbouwvereniging (AWL) zei me dat de prijs 60.000 gulden bedroeg. Dat is naar mijn smaak 25.000 gulden teveel, want ik schat dat dat bedrag gelijk is te stellen met het achterstallig on derhoud". LEIDERDORP - De gemeente Leiderdorp zal waarschijnlijk toch akkoord gaan met de bouw van een nieuwe huisvesting voor de dienst sociale werkvoorzie ning (DSW) in het sportpark 'De Bloemerd'. In de vorige maand gehouden ver gadering van de raadscommissie ruimtelijke ordening werd het door de DSW ingediende plan als 'te luxe en te duur' omschreven De nieuwbouw moet 213.000 gul den gaan kosten. PvdA en PPR stelden vorige maand voor met de DSW over de prijs te gaan onderhandelen. Maar de andere partijen waren van mening dat het per se goed koper zou moeten, wilden zij er mee in kunnen stemmen. Toch geld voor nieuw gebouw sociale werk voorziening Wethouder Bezemer (PvdA) zei gisteravond in de raascommissie financiën dat de verbouwing slechts voldoet aan de minimaal noodzakelijke voorwaarden. Dat was na een gesprek met de DSW gebleken. "Hoewel de gemeente Leiderdorp de nieuwbouw gaat betalen, kost het de gemeente eigenlijk geen cent, omdat de DSW via de huur de jaarlijkse lasten zal terugbeta len". aldus Bezemer. WD-raadslid Scheffer bleef ech ter bezorgd, vooral over de be stemming van het gebouw als de DSW zou stoppen met het onder houden van het sportpark. De gemeente, eigenaar van het ge bouw, zou dan voor de kosten opdraaien. Het contract met de DSW zal voorlopig voor tien jaar worden gesloten. Maar wethouder Bezemer deelde die bezorgheid evenals de andere partijen niet. Hij verwacht dat de DSW nog jarenlang in Léider- dorp zal blijven en "van het ge bouw zou altijd nog een woning kunnen worden gemaakt", zei hij. VRIJDAG NHS winterkampioenschap voor springruiters. 19-23 uur. Pieterskerk - Uitvoering van de Hohe Messe van J.S. Bach door het Bach- koor Holland, het Amsterdams Ka merorkest, 20 uur. Lak-Theater - Werkcentrum Dans o.a. het ballet Final Alice, 20 30 uur. De Waag - lezing Amrito spreekt over Bhagwan, 20 uur. Lokhorstkerk - lezing W.J. Ouweneel over 'Bij Markus, een student'. 20 uur. Verpleeghuis Zuydtwijck - Aaltje Noor- derwierlaan 50, bazaar met rommel markt, 14-17 uur en van 19-21 uur. Buurthuis De Tamboerijn - Valerius- straat 73, disco-avond voor 14 jaar en ouder, 20 uur. 't Parlement - Nieuwstraat 45, wandel- sportvereniging Zuid-West houdt een kaart- en sjoelavond. 20 uur. LVC - swingavond, 21 uur. LVL - Caeciliastraat 18, nostalgisch feest met video en veel muziek uit de jaren 1960-1975, 21 uur. 't Spoortje - Bernhardkade 40, forum discussie over het thema 'linkse sa menwerking', 20 uur. ZATERDAG Leiden Caeciliastraat 18 - videofilm over de ho modemonstratie van 25 juni jl.,xp 21 Postduivenver. het Oosten - Anna Pau- lownastraat, jaarlijkse tentoonstel ling, zaterdag vanaf 13 uur, zondag vanaf 10.30 uur. Buurthuis Op Eigen Wieken - Valken pad, toneelvereniging Ploef met 'Het koffertje van Van Dalen', 14 uur. Wijkgebouw De Linde - Herenstraat 64, rommelmarkt, 10-16 i Grdenoordhallen - Indoor Leiden, 11-16 en 19-23 uur. Stadsgehoorzaal - muziekconcours, 10- 24 uur. Schouwburg - 'Het orakel', programma van Seth Gaaikema, 20.15 uur. Marekerk - 'Curlew River', kerkopera van Bejamin Britten, 20.15 uur. Leiderdorpse bewoners zijn 'moe gestreden' ARTSEN Leiden De weekenddienst begint zaterdag om 8 uur en eindigt zondag om 24 uur. Wijk 1 - Boerhaavedistrict, Binnen stad-Noord, Groenoord, Kooi, Me- renwijk: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Rus, Middelste gracht 129, tel. 132500; spreekuur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: F. Kruis, Hooi gracht 24, tel. 126371; spreekuur 12 en 17 uur. Wijk 2 - Binnenstad-Zuid, Tuinstad- wijk, Professorenwijk, de Waard: za 8 uur tot zo 8 uur: J. Stolk, Burggra- venlaan 16, tel. 125820; spreekuur vlgs afspraak, zo 8 uur tot 24 uur: R.M.G. Taytelbaum, Hogewoerd 138, tel. 120266; spreek uur vlgs afspraak. Wijk 3 - Mors, Haagwegkwartier, Zuid west, Stevenshof: za 8 uur tot zo 8 uur: H.J.H.R. Prince, Vondellaan 58, tel. 761754; spreekuur vlgs afspraak. - zo 8 uur tot 24 uur: B. Roos, Zocher- straat 1, tel. 766123; spreekuur 12 en 17 uur. Vbor de praktijk van Groeneveld, R. v. Leeuwen, Meijer, Reinders, Tan, v. Tol, Verhage en Zwijnenburg: R. van Leeuwen, Hooigracht 48a, tel. 218661; spreekuur 11-11.30 uur in ge zondheidscentrum Merenwijk, Ros molen 2. Leiderdorp P. van 't Woud, Hoofdstraat 40, tel. 410070; za en zo spreekuur van 12.30- 13 uur op hetzelfde adres. Oegstgeest J.B. Hugenholtz, Prins Hendriklaan 4, tel. 155666. Voorschoten za. W. van Dam, Palestinalaan 29, tel. 3960; zo, A. Tromp, Leidseweg 328 tel. 762159. Warmond F. Walenkamp, Dorpsstraat 45, tel. 01711-10030 Wassenaar noord: J. Paulides, v. Z. v. Nijeveltstraat 42, tel. 14561; zuid: J. Vonk, Witten1 burgerweg 106, tel. 79676. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van vr 11 nov tot 18 nov door: Apotheek De Aloë, Levendaal 161, Lei den, tel. 1-20502; Apotheek Beker, Lijtweg 4, Oegstgeest, tel. 890405. E.J.M. v.d. Wouw. Boshuizerlaan 26, Leiden, tel. 764058. Oegstgeest R.J.W. Duyn, Pres. Kennedylaan 260, tel. 153266. Voorschoten C.P. van Oostrom, Veurseweg 36, tel. 01717-2317 TANDARTSEN De weekenddienst voor Leiden, Leider dorp en Oegstgeest wordt waargeno- Leiden, tel. 768019. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten n den van de Rijn 134604: tel. zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, 410131, spreekuur ma t/m do var 14 L 13- Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. LEI DSC H &L DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Tient f 20,59 9) s 0.85 Common W F J 1 Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 uur) abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Directie G Koopman Adidir N Quakernaat Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Ad) Hoofdredacteur lentsgelden bi) taling te voldoen is niet toegestaan oon (stad) I T Jungman (plv) J Veldhuizen >mbe (sport) Bonn, Brussel. Londen, Parijs. Washington. Beiroet, Rome. Madrid. Mexico

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2