Arabische landen laten Arafat vallen c D c c idHËÜÉI C D r^MM nmm: ieii tfjfo&lix!. XevBiper'x.' VRIJDAG 11 NOVEMBER 1983 Varia „Het enige wat wij voor Arafat kunnen doen is diep met hem /meeleven". Deze roerende woor den van de Soedanese president Noemeiri geven aardig de stem ming weer in de Arabische we reld. Egypte en Jordanië hebben woorden van diepe sympathie uitgesproken, maar niemand heeft werkelijk de helpende hand uitgestoken voor de Pale stijnse leider die 15 jaar lang het symbool van Arabische idealen, strijd en onafhankelijkheid heeft vertegenwoordigd. De Arabische wereld is machte loos, verdeeld, niet in staat, en £ook niet bereid om Arafat te hulp -te komen. De Palestijnse idee 'leeft nog steeds, maar staat mo menteel niet bovenaan het prio riteitenlijstje. Saoedi-Arabië, de Golfstaten en Irak zijn diep be zorgd over de gang van zaken in de Perzische Golf. waar het ge vaar van besmettelijkheid van de Iraanse revolutie nog steeds niet voorbij is, en waar pogingen om »jeen eind te maken aan de oorlog *Htot niets leiden. irder heeft Syrië een bondge- 'tschap met de grote vijand Iran gesloten. De Arabische lan den voelen er niets voor met Sy rië op een ander front ruzie te maken, zwak verdeeld en bang voor hun eigen toekomst als ze zijn. Zo is er een toestand ont staan dat de Israëlische invasie van Libanon, anderhalfjaar gele den. die tot doel had de PLO mi litair en politiek uit te schakelen, toch uiteindelijk lijkt te slagen. Het zag er aanvankelijk niet naar uit, in augustus van het vorig jaar dat de zaak zo zou lopen. Arafat en zijn mannen verlieten Beiroet. ,Er werd gesproken over een mili taire nederlaag van de PLO, en .een politieke overwinning. De af tocht was na een moordend be leg eervol, en Arafat zou in staat zijn politiek te herwinnen wat hij op het slagveld verloren had. De eerste slag had hij van Sharon al gewonnen. De Israëli's waren er op uit de gekortwiekte PLO in de armen van Syrië te drijven, wel wetend dat zij in Damascus ie dere zelfstandigheid zouden ver liezen. Maar Arafat wenste zijn politieke zelfstandigheid te be waren en ging naar Tunis. Van daaruit reisde hij rond in de Ara bische wereld. En om zich aan de Syrische worg greep te kunnen ontdoen - een groot deel van het militaire appa raat was nog steeds met de Sy- riërs in Oost-Libanon - zocht hij toenadering tot Syrië's vijand koning Hoessein van Jordanië. Zijn eigen aartsvijand van 10 jaar geleden. Arafat en koning Hoes sein gingen praten over een fede ratie, een confederatie, de ge meenschappelijke lotsverbon denheid en een hele hoop andere mooie zaken. Waar het allemaal op neerkwam was dat Arafat wel wist dat hij om politiek iets te bereiken met Amerika zaken moest doen. Maar Amerika betekende het Reagan-plan en erkenning van Israël. En dat Reagan-plan sloot juist'de PLO uit ten gunste van Jordanië. Alleen samen met ko ning Hoessein, bijvoorbeeld een gemeenschappelijke delegatie, kon Arafat via ingewikkelde di plomatieke akrobatiek iets berei ken. Arafat is daar een meester in. Ja renlang heeft hij de eenheid bin nen de PLO kunnen bewaren door dubbelzinnige formules te hanteren die iedereen kon uitleg gen zoals hij wilde. Daardoor leek het naar buiten toe alof hij Israël misschien toch zou erken nen, terwijl daar naar binnen toe geen sprake van was. Hij stuurde een vertrouwensman als Sartau- wi naar Europa om gematigde taal te spreken waar Sartauwi echt in geloofde maar die in ei gen kring geen enkel gezag had, hoewel hij zijn Europese ge sprekspartners met recht kon voorhouden dat hij namens Ara fat sprak. Zoveel spraken na mens Arafat. Het was dus niet de eerste keer dat Arafat in Amman politieke voel horens uitstak, voelhorens die hij altijd direkt weer introk als de eenheid van de PLO in gevaar dreigde te komen. „Arafat is geen man met wie je zaken kunt doen", zegt de nog steeds in vloedrijke Moestafa Khalil, oud- premier van Egypte. „Hij stelt de eenheid van de beweging, de PLO altijd boven de eenheid van zijn volk". door Jaap van Wesel Arafat. Hij stond helemaal met lege handen. Met een politieke optie was hij uit Beiroet vertrok ken, en de politieke optie lag nu ook aan flarden. Toen gebeurde er iets wat zich in de Fatach nim mer had voorgedaan sinds de Fa tach in 1965 was opgericht. In de Bekaa-vallei brak onder de over gebleven gefrustreerde Fatach- officieren een rebellie uit tegen het leiderschap van Arafat. Het begon met de benoeming door Arafat van een aantal zeer ombe- kwame, doch hem trouwe nieu we commandanten. Mannen die in tijden van gevaar, het beleg van Beiroet waren weggevlucht. Was dat geen degeneratie van de Palestijnse revolutie? Mensen al leen maar te benoemen vanwege hun politieke loyaliteit? En loya- litieit aan wat. Genadeslag Dat gebeurde ook weer met koning Hoessein. Er werd in april van dit jaar een ingewikkeld compro mis uitgewerkt. Arafat beloofde het aan zijn collega's voor te leg gen en dan voor de feestelijke ondertekening terug te komen. Hij keerde nimmer weer: zijn medestrijders binnen zijn eigen Fatach-organisatie wilden hem met volgen. Het was in feite de genadeslag voor Arafat: geen hulp. A1s zovele andere strijders in de Bekaa-vallei vroegen Aboe Moessa en de zijnen zich met stij gende verbazing af waar Arafat mee bezig was. „Wat er van de Westoever over is te redden uit de hand van de zionistische vij and voor het te laat is en de Israë li's het hele gebied met nederzet tingen hebben volgebouwd", was het officiële argument dat Arafat en de koning hanteerden. Alsof zij op die manier het vader land konden redden of bevrij den. Hoe kon Arafat samenwer ken met de man die 10 jaar eer der de PLO uit Jordanië had ge gooid. Een man die er alleen maar op uit was de Westoever voor zichzelf terug te winnen, niet voor het Palestijnse volk, en die Arafat met de PLO aan de kant zou gooien zodra hij daarin geslaagd was. Daarvoor liet Ara fat zich gebruiken. Erger nog: Arafat toonde een vol strekt gebrek aan begrip van de internationale politieke situatie. Hij zocht aansluiting met Israëls bondgenoot Amerika, dat niets beloofde, maar alleen maar zei dat de PLO Israël moest erken nen. De PLO moest al zijn kaar ten op tafel leggen zonder de minste zekerheid dat het er iets voor terug zou krijgen. Het was een discussie die binnen de PLO al vaak gevoerd was Maar het was onder de huidige omstandigheden al te laat om de dialoog nog langer met vreedza me middelen voort te zetten, te meer omdat Syrië de kans aan greep de zozeer gehate Yassir Arafat een kopje kleiner te ma ken. Arafat had geprobeerd met zijn mooi-weer-politiek naar ieder een ook iedereen te vriend te houden: hij had daardoor bij een groot deel van zijn eigen achter ban het vertrouwen verloren. Zo werd het afgelopen half jaar langzaam maar zeker Arafats po sitie in Libanon en in de PLO uit gehold. Zijn mannen werden uit de ene na de andere stelling ge gooid, en moesten zich uiteinde lijk terugtrekken op Tripoli. Arafat was intussen zelf al persona non grata verklaard in Damas cus. Ook dat was een heel uitzon derlijke stap. Want gedurende de jarenlange samenwerking, dis cussie en ruzie was hij er altijd in geslaagd de deur bij president Assad open te houden, al was het maar op een kier. Arafat is er ge woon de man niet naar deuren te sluiten. Waarom ligt de PLO steeds over hoop met Syrië? De oorspronke lijke leuze van de Fatach is „Ara bische eenheid door de bevrij ding van Palestina". Arabische eenheid, hoe onrealistisch ook, is een leuze die ieder Arabische lei der en iedere ideologie in zijn vaandel heeft. De Palestijnse re volutie is echter meer. Hij is het nationale geweten van de Arabi sche natie. Omdat de Palestijnse revolutie zowel het nationale ge weten van de Arabische natie is als het symbool van eenheid is de rol van voogd van de Pale stijnse revolutie een zeer gewil de. Ieder Arabisch leider wil namens de Palestijnse revolutie spreken. Die kennis heeft Arafat jarenlang een uitzonderlijke machtspositie gegeven. Als geen ander was hij in staat de Arabische leiders te gen elkaar uit te spelen door met iedereen mee te praten, maar toch zijn eigen weg te gaan. Ie dereen moest hem, en daarmee de idee steunen, iedereen moest hem geld geven. Had niet de Ara bische topconferentie van Rabat in 1974 plechtig verklaard dat de PLO de enige wettige vertegen woordiger is van het Palestijnse volk? De steun voor Arafat in de Arabi sche wereld was alom, van ko ningen, presidenten en de man in de straat. Het wordt het best uitgedrukt door een zeer conser vatief Palestijns advocaat in Am man. Zeker geen revolutionnair. en zeker geen aanhanger van Arafat s gewapende strijd. Maar als rijk Palestijn, zelf in 1948 uit Palestina verjaagd, voelt hij zich verplicht een jaarlijks bedrag aan de PLO over te maken, om daarmee zijn slechte geweten te sussen dat hij zelf de strijd heeft opgegeven en zich in een luxe villa in Amman heeft terugge trokken. Zo danste Arafat en met hem de PLO van het ene naar het andere land. zonder dat de bevrijding van Palestina overigens een stap dichterbij kwam. Maar iedereen werd over zijn bolletje geaaid zo lang hij achter de PLO als enige wettige vertegenwoordiger van het Palestijnse volk bleef staan. Die chantagepolitiek die tot niets leidde maakte de PLO niet ge liefd in de Arabische wereld. Mensen houden er nu eenmaal niet van steeds weer met hun kwade geweten geconfronteerd te worden. Zij stellen dat hele maal niet op prijs als dat gebeurt door een groep die in zijn geheel beter ontwikkeld, beter georga niseerd en rijker is dan zij zeil'. Bewonderd Zo kregen de Palestijnse kolonies in de Arabische wereld de titel „De Joden van de Arabische we reld". Bewonderd, gediscrimi neerd, gehaat en geliefd tegelijk. Maar het belangrijkste: je kunt er niet om heen. Een land, Egypte, meende dat wel te kunnen, en werd prompt uitgestoten. De PLO had echter zijn achilles pees. Teneinde de revolutie le vende te houden is een militaire basis onontbeerlijk. Die basis was in Libanon. En die basis was in toenemende mate afhankelijk van Syrië, dat grote invloed had in Libanon. Syrië ontwikkelde zich na Camp David steeds meer als het bolwerk van het Arabi sche 'neen' tegen de Pax Ame ricana, en dat sloot volledig aan bij het Palestijnse 'neen'. De Palestijnse-Syrische belangen liepen dus paralel. Maar Arafat wilde niet helemaal in dezelfde boot blijven zitten als syrie. Hij wilde zijn eigen spel spelen. In Israël dacht Sharon de kans waar te nemen: een marionetten-PLO onder Syrische curatele zou het bestaansrecht van de PLO ont nemen. Zo zou de PLO niet al leen militair, maar ook politiek verdwijnen. „Arafat is er met zijn mooie praatjes in het Westen in ge slaagd iedereen de beduvelen", zegt het Likoed Knesset-lid Ehoed Olmert. „Voor ons ligt de zaak veel eenvoudiger als het voor iedereen duidelijk is dat de PLO een verlengstuk van Syrië is. Dan zal het begrip voor Pale stijnse onafhankelijkheid ver dwijnen Dan zal duidelijk wor den wat altijd de doeleinden van de PLO zijn geweest en geble ven: vernietiging van Israël. Kijk eens wat er nu in Tripoli gebeurt, hoe ze elkaar afmaken. Moeten wij op grond daarvan vertrou wen hebben dat ze in vrede wil len samenleven?". Het is duidelijk dat Israël het een stuk gemakkelijker heeft met een afhankelijke en extreme PLO. Die is voor niemand inte ressant. Nog mooier is het voor Israël als er twee PLO's komen, een politieke in Tunis en een mi litaire in Damascus, die dan on derling blijven vechten over de vraag wie de ware Jozef is. De Libanese oorlog, als geheel voor Israel een fiasco, heeft dus een zeer belangrijk gevolg ge had: de Israëli's zijn er uiteinde lijk in geslaagd de PLO in de ar men van Syrië te drijven. Voor hoe lang is een andere vraag. Want de mannen van Aboe Moessa mogen zich dan meester maken van de PLO met hulp van Syrië, hun bondgenootschap is slechts van tactische aard. Ook zij hebben een lange geschiede nis van vijandschap met Syrië. En het zal niet lang duren of ook Aboe Moessa zal zich tegen Syrië moeten afzetten, als hij tenmin ste het onafhankelijke karakter van de Palestijnse revolutie en daarmee zijn bestaansrecht wil behouden. Het zwijgen van de Arabische we reld en de woorden van troost van president Noemeiri maken het mogelijk voor de Arabische wereld afscheid te nemen van Arafat als leider van de PLO zon der de PLO en de Palestijnse idee te laten vallen. 11 november 1983 Honderd jaar geleden stond in de krant: Te Berlijn is dezer dagen het stoffelijk overschot ter aarde besteld van Ernestine Wegner, in leven soubrette lichte so praan, Red.) aan een der schouwburgen te dier stede. De ze plechtigheid vormde eene schitterende ovatie aan hare nagedachtenis. Vertegenwoor digers van al de theaters in de Duitsche hoofdstad, van de dagbladen, een verbazend groot aantal personen, voor een groot gedeelte behoorende tot de voornaamste rangen der maat schappij, waren daarbij aan wezig. Het aantal personen, deel uitmakende van den lijk stoet, wordt op ongeveer 30,000 geschat. Geheel Berlijn is onder den indruk van het Lutherfeest, dat op grootsche wijze gevierd wordt. De kerken zijn prachtig versierd voor de gezamenlijke schooljeugd. De leden van den gemeenteraad zijn in optocht van het stadhuis naar de oudste kerk van Berlijn, de St.-Nicolaï- kerk, getrokken, waar de keizer en de kroonprins de godsdien stoefening bijwoonden. In den stoet van gemeenteraadsleden ontbraken alleen de katholieke eerste burgemeester van For- kenbeck en de Israëlietische president Strassmann. De ge- heele stad is met vlaggen ver sierd en uit alle deelen van Duitschland komen telegram men, die melding maken van groote feesten die overal ge vierd worden. Te Eisleben is een groot standbeeld van Luther onthuld. Vijftig jaar geleden: Te Nice is, in den ouderdom van 84 jaar, de Rus Sibiriarow gestorven, die een der rijkste mannen van het oude Rusland is geweest en zich groote ver diensten verworven heeft door zijn financiëelen steun aan ver scheidene Zweedsche expedi ties. De baar was slechts door één krans bedekt, gezonden door den Zweedschen minister van onderwijs. In den lijkstoet gingen, behalve de pension houdster, slechts de Zweedsche consul en twee andere Zweden mede. Sibiriarow heeft jaren lang van een Zweedsch pen sioen geleefd, dat hem verleend was nadat zijn vermogen door de Sowjets onteigend was. Leidse bioscopen LUXOR (121239): "Vrijdag de 13e, 3D", da 14.30, 19.00 en 21.15 uc zo. 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uu 16 jr. LIDO 1 (124130): "Porkv 2", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. ook 16.45 uur, 16 jaar. LIDO 2: "The Osterman weekend", da. 14.30,19.00 en 21.15 uur, zo. ook 16.45, 16 ir. LIDO 3: "Illusionist", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. ook 16.45 uur. 12 jaar. STUDIO (133210): "Fanny en Alexan der", da. 20.00 uur, 16 jaar. Kindermatinee: "Tekenfilmparade", Bioscopen 14.30 u al. TRIANON (123875): "De duisternis", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, zo. 14.15, 16.30, 19.00 en 21.15 uur. REX (125414): "Meisjes voor het bete re werk", da. 14.30, 19.00 en 21.15 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "Hoe beter, hoe i. 23.30 uur, 18 jaar. Bioscopen Alphen (voor reserveringen 01720-20800) EURO 1: "The meaning of life", da. 18.45 en 21.15 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "Intieme pornore laties", za. 24.00 uur, 18 jaar. EURO 2: "Tirolers weten van hete wanten", da. 19.00 en 21.15 uur, za., zo. en woe. ook 14.00 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "De bloedhete verleidster", za. 24.00 uur, 18 jr. EURO 3: "Twee stoere truckers op de snelweg", da. (beh. ma), 18.45 en 21.00 uur. za, zo en wo. ook 13.45 uur, 12 jr. Nachtvoorstelling: "Twee stoere truc kers...", za. 24.00 uur, 18 jr. EURO 4: "Vrijdag de 13e in 3D", da. 18.45 en 21.00 uur, za., zo. en woe. ook 14.00 uur, 16 jr. Nachtvoorstelling: "Vrijdag de 13e in 3D", za. 24.00 uur, 16 jr Kindermatinee: "De fluit en de zes smurfen", za. zo en wo 13.45 uur Bioscoop Voorschoten (voor reserveringen 01717-4354) GREENWAY: "Octopussy". vr. 19.30 uur, za. 15.45 en 19.30 uur, ma. en woe. 20.15 uur, 12 jaar. "De wraak van de Ninja", do. 20.15 uur vr. en za. 21.30 uur, zo. 15.45 16 ji de 14.00 u ir, al. Bioscopen Katwijk (voor reserveringen 01718-74075) CITY 1: "Hel achter tralies", do. en woe. 14.45 en 20.00 uur, vr., za. en zo. 14.45 uur, 19.00 en 21.15 uur, ma. en di. 20.00 uur, 16 jr CITY 2: "Vrijdag de 13e, in 3D", zelf de tijden als City 1, 16 jr. CITY 3: "Brandende Liefde", zelfde tijden als City 1, al. CITY 4: "Game of death", do. 14.45 en 20.00 uur. vr. 14.45, 19.00 en 21.15 uur, za. 19.00 en 21.15, 16 jr. CITY 4: "Blazing", za. 19.00 uur, zo. 14.45, ma., di. en woe. 20.00 uur, al. Kindermatinee: "101 Dalmatiërs", za., woe. 14.45 uur, al tentoonstelling over 'Tolkien', V m 21/11, openingstijden biblio theek; tentoonstelling 'Boeken over peu ters'. t/m 30/11, openingstijden bi bliotheek. Museum Boernaave - Steenstraat la, 'Potten Kijken Pillen Draaien in de oude apotheek', t/m 27/2/'84; di t/m za 10-17 uur, zo 13-16 uur. Scarabee - expositie Jean Marie Mers- mans, olieverf, portretten en land schappen, tot eind november. Het Leidse Beleg - Hooigracht 4a, fo to-expositie van Luuc Stafleu, t/m 15/11; ma t/m za 9-18 uur, do 9-21 Een Leidse Galerie - expositie Fasso- ni en Johfra, keramische beeldjes van Marjan Waanders, woe, do, vr van 12.30-17.30 uur. za 11-17 uur. Art-Tea House De Oude Rijn - Stille Mare 4, tentoonstelling Bert Kien- jet en Jan Kölling, t/m 1 dec; di t/m za 10-19 uur, ma 12-18 uur, zo 11-18 Stedelijk Museum De Lakenhal - 'Spitten naar Cronesteyn', archeo logische vondsten uit de 17e en 18e eeuw, t/m 20/11; di t/m za 10-17 uur, zo 13-17 uur. Exposities Leiderdorp Galerie Denise Stephan - Bram Roth. Oegstgeest bronzen beelden, Sees Vlag, kleu- Kunstcentrum Langev 13.30-17.30, Café Huize de Bijlen - tentoonstelling aquarellen en tekeningen van Karei Hermsen van hollandse zeilsche pen, tot 1/12. Holiday Inn - expositie van Cora van Veen, aquarellen, t/m 1/12. Galerie van der Nat - Rien van der Nat, nieuwe mono-types, Willem Kind, klein plastiek, tot 17/11; za 10- 16 uur. Warmond Galerie de Pomp - Maria Buschman, olieverf en tekeningen, Magda Pot- ma, keramiek, t/m 27/11; di 19-21 uur, woe 10-12 en 14-16 uur, do. za. zo van 14-16 uur. Um w Het Oude Raadhuis - Maud Muller Zoeterwoude Massis, wandkleden, Suzanne Eek- hardt, keramische dierenplastie- Voort, expositie van Mini van Iter- son, olieverven; Vicky Born, aqua rellen; Alexandra, wand- en vloer tapijten; Joop van Ulden, gebruiks- en sierkeramiek; Joeki Simak, bronsplastieken; Kees Schilder, aquarellen, t/m 19/11; di t/m *19-21 i 12-17 Kapsalon Jacques van sitie van keramiek v gonjen. t/m 9/12; di t Ambachts- en Baljuwhuis - Vc straat 14, bloemaquarellen van pie Müller-Limburg, t/m 24/11; do. ken, t/m 17/11 uur, za 10-16 uur, di 19-21 1 nov di gesloten). 14-16 r(m.i.v. Art galerie J.V.C. - expositie Roestvrij staal, Brons en Keramiek van Rien Neuteboom en Marijke Gemessy, Ongevallendienst ziekenhuizen Leiden Ongevallendienst elke dag Acade misch Ziekenhuis behalve van dins dag 13.00 uur tot woensdag 13.00 uur (Diaconessenhuis) èn van vrijdag 13.00 uur tot zaterdag 13.00 uur (Elisa- beth-ziekenhüis). Bezoekuren ziekenhuizen de kinder- en jongerenafdeling: da gelijks van 14.00 uur tot 19.00 uur. de afdeling intesieve zorg: uitslui- Sportmedisch Advies Centrum: Blessurespreekuur: Ehsabethzieken- huis Leiderdorp, 's maandags van 19.30-20.30 uur. Bezoekuren St. Elisabcth-zieken- huis: Volwassenen: dagelijks van 14.00- Ziekenhuizen 14.45 en van 18.30-19.30 uur. afd. dagelijks van 11.15-12.00 v 14.00-14.45 uur en van 18.30-19 Kraamafdeling: dagelijks van 11.1 12.00 uur (alleen voor echtgenoot) e van 15.00-16.00 i'"r iR sn.io 118.30-19.30 Kinderafdeling: dagelijks van 15.00- 18.30 uur. Afdeling C.C.U. (hartbewaking) dage lijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00- 19.30 uur. Intensieve verpleging: dagelijks van 14.00-14.30 uur en van 19.00-19.30 uur. Academisch ziekenhuis Tel 269111 Voor alle patiënten (behalve kinde ren) zijn de bezoekuren als volgt: Avondbezoekuur afdeling Verlos kunde 18.00-19 00 uur Praematurenafdeling dagelijks van doorlopend bezoek wordt toegestaan kan de hoofdverpleegkundige hier voor speciale kaarten verstrekken. Bezoektijden Kinderkliniek: Dagelijks 15.00-15.45 uur en 18.30- 19.00 uur. Bezoektijden kinderafdelingen: Elke dag: 14.15-15.00 uur en 18.30- 19.00 uur. (Alleen voor ouders van kinderen kan er een afwijkende tijd afgesproken worden met de hoofd verpleegkundige). Alphen aan den Rijn Rijnoord: Bezoektijden 's middags 14.30-15.15 uur. 's avonds 18.30-19.30 uur. Extra bezoek voor de hartbevyaking: 's och tends 11.00-11.30 Uur Extra bezoek voor vaders op de kraamafdeling: 's avonds 19.30-20.30 uur. Kinderafde ling 's middags 14.30-15.30 uur, 's middags alleen voor ouders 14.30- 18.30 uur. IK BEN BUJ U ONZE NIEUWE STORMBAAN TE KUNNEN TDNEN. EXCELLENTIE irs vvvue-u i ZOU ItJKKÉM ClfKLÉIWe vJeez Tezuo TÉ halen 7 'MS*!? t Copyright Les Editions ALBERT RENE. GOSCINNY-UDERZO. 1983 tuurlyk ook. Pel ec iros druiven, halveer i n de lengte en wip d pitjes er uit met ec puntig mesje Leg ongc en zachtjes verder ko nu ten meebakken Leg de plakken zwerenl r£tP dool^het"br' vocht enkele lepels nog een lepel port of WINA BORN

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23