c 'De mensen zullen er aan moeten wennen^ Gemeente verzegelt kelder lido Slotgracht Teylingen moet geheimen nog prijsgeven Natuur kan haar gang gaan in veel plantsoenen VRIJDAG 11 NOVEMBER 1983 Streek Amateur-archeoloog Hardenberg vindt nog weinig bijzonders VOORHOUT/SASSEN- HEIM In het najaar van 1436 maakte Jacoba van Beieren haar laatste gang over de brug van de slotgracht van de burcht Teylingen in Voorhout, bij Sassen- heim. Het zal toen wel licht net zulk weer zijn geweest als nu: een lage zon, die moeizaam door de mist heen kan ko men. Aan de horizon is een vermoeden van de duinen. Er is in die afgelopen vijfenhalve eeuw overigens wel het een en ander veranderd. Kasteelheren door Thijs Jansen kwamen en gingen en" uitein delijk restte een trieste steen hoop op de grens van Voor hout en Sassenheim De ruïne van Teylingen in het gelijkna mige buurtschap. De omgeving in de richting van de kust is in al die jaren weinig veranderd. Vooral in het najaar als de mist de silhouetten in de omgeving doet vervagen: Noordwijk, Rijnsburg, Leiden en Valkenburg waren toen al aanzienlijke plaatsen. Wellicht stonden er vroeger meer bomen en de spaarzame hui zen ten westen van de ruïne waren er natuurlijk nog niet, maar Jacoba van Beieren zal ongeveer hetzelfde beeld voor ogen hebben gehad als ama teur-archeoloog J.D.F. Har denberg als deze aan het eind van de middag na graafwerk zaamheden rond het slot de Teylingerlaan opdraait en naar zijn huis in Sassenheim rijdt. Hardenberg is de laatste zeven dagen druk op zoek naar over blijfselen van één van de oud ste ronde waterburchten in Ne derland. Hij draait met een Amateur-archeoloog J.D.F. Hardenberg links op de foto Nog geen schokkende vondsten" schop ieder kluitje aarde nog eens om dat een graafmachine uit de vroegere slotgracht haalt. J acobakannetj es "Tot nu toe zijn er geen schok kende zaken naar boven geko men", zegt Hardenberg, die te vens voor de WD in de ge meenteraad van Sassenheim zit. "Wat scherven van zoge naamde Jacobakannetjes, die overigens niets met Jacoba van Beieren te maken hebben gehad. Deze kannetjes werden al lang voordat zij werd gebo ren gebruikt". Het is vandaag een week geleden dat het Sassenheimse aanne mersbedrijf Van Breda begon met de voorbereidende werk zaamheden om de slotgracht opnieuw te graven. "Het is daarvoor op dit moment het mooiste weer van de wereld", zegt Hardenberg. "We zijn be gonnen met het blootleggen van de fundering van de wal kant van de slotgracht. Daar zijn wij nu bijna mee klaar". Dat graven heeft aangetoond dat de tekeningen van onze voor ouders niet altijd even precies zijn. Op een plattegrond uit het begin van de negentiende eeuw is een slotgracht gete kend die voor de ingang van de vesting vrij recht loopt. "Dat is in werkelijkheid niet het geval. Er zit halverwege, aan de west kant, een knik in de walmuur en de muur is ook ronder dan werd getekend", aldus Har denberg. De slotgracht zal tijdens de bouw van Teylingen heel wat makke lijker tot stand zijn gekomen dan nu het geval is. Toen wer den waarschijnlijk een paar boeren van het land geplukt. die een schop in hun handen kregen gedrukt: "En nu gra ven", was het commando. Tien Vandaag de dag komt er heel wat meer voor kijken om een tech nisch toch wel eenvoudige klus te klaren. Minstens tien instanties bemoeien zich met de gedeeltelijk dichtgegooide slotgracht. Ze moesten natuur lijk allemaal hun zegje doen voordat aannemer Van Breda het groene licht kreeg om te graven. De belangrijkse instantie is wel de Rijksgebouwendienst, zo wel de afdelingen in Leiden, Den Haag en Voorburg, die de kosten van het karwei, ruim 170.000 gulden, voor zijn reke ning neemt. Daarnaast moest er ook worden gesproken met Monumentenzorg in Zeist, het Hoogheemraadschap in Rijn land, de Rijksdienst voor het Oudheidkundig Bodemonder zoek in Amersfoort, de aanne mer Van Breda, de Stichting 'slot Teylingen', de Landmeet kundige Dienst en tenslotte de afdeling Rijnstreek van de Ar cheologische Werkgemeen schap Nederland. Het initiatief om de gracht op nieuw uit te graven is van de Stichting 'slot Teylingen'. Har denberg is van vice-voörzitter van die stichting. Doel van de stichting is onder de ruïne meer onder de aandacht van het publiek te brengen. "En het oude te doen herleven", vult Hardenberg aan. "Eén van de doelstellingen is voorts het opnieuw graven van de slotgracht". Dat is op zich een eenvoudige klus, maar naast de gesprekken die de tien genoemde instanties met elkaar voerden, moest de grond waar het om gaat wor den gekocht "De stichting heeft dat gedaan, maar moest daarbij aan het rijk de toezegging doen dat deze de grond waar de gracht wordt uitgegraven voor één gulden kan overnemen". Volgens Har denberg vindt de overdracht Onvindbaar Hoe breed de slotgracht moet worden hangt volgens Harden berg af van de plaats van de fundering van de walkant die moet worden opgegraven. In grote lijnen staat die walkant nu vast, maar het laatste (zuid westelijke) gedeelte is volgens de amateur-archeoloog nog on vindbaar. "Dat is heel gek. Het hield ineens op". De eigenlijke slotgracht wordt op dit moment nog niet uitge graven. Maar bij het blootleg gen van de funderingen van de walkanten zijn al aardig wat scherven gevonden. Onder meer van Spaanse wijnflessen uit, vermoedelijk, de zestiende eeuw. "Ook is er op de plaats waar vroeger de brug liep een grote schaal gevonden. In stukken natuurlijk", zegt Har denberg. "En de schaal is he laas niet compleet". Hardenberg verwacht dat als wordt begonnen met het uit graven van de oude gracht het zoekwerk pas echt interessant wordt. "Hoewel ik niet denk dat er schokkende zaken bo ven water zullen komen. Wel licht wat munten en uiteraard scherven van geglazuurd aar dewerk, maar dat kom je over al tegen". Begin volgende week zal worden begonnen met het schoonspui ten van.de blootgelegde funde ringen. Daarna zal aannemer Van Breda de funderingen op metselen tot boven het maai veld. "Pas dan zal worden be gonnen met het eigenlijke werk, het uitgraven van de slotgracht". De spullen die daarbij zullen worden gevonden gaan naar de afdeling Rijnstreek van de Ar cheologische Werkgemeen schap Nederland. "Deze club maakt de vondsten schoon en zal deze waar mogelijk restau reren. Het is de bedoeling dat de stichting 'slot Teylingen' een tentoonstelling over deze opgravingen zal houden". ALPHEN AAN DEN RIJN - "Langs de Zegerbaan zijn veel braamstruiken geplant. Je kunt nu bramen plukken in Alphen. Dat is toch verschrikkelijk mooi? De plantsoenen zien er soms wat minder netjes uit en er zijn mensen die daar moeite mee hebben. Maar ze zullen er toch aan moeten wennen". "We hadden veel kijkgroen. Nu is het meer gebruiksgroen. Vroeger hadden we mooie rhododendro- n— en azaleavakken. Als de jeugd er in viel of er een bal in schoot ging het dood. We hebben nu heel ander materiaal nodig, ruig en snel groeiend". Met het enthousiasme dat hem ei gen is, voert G.J. du Bois, chef van de afdeling groen en recrea tieve voorzieningen van de dienst Openbare Werken het woord. Hij benadrukt de zonnige zijde van het terugschroeven van het onderhoudsniveau van het gemeentelijk groen. De natuur kan nu veel meer dan voorheen haar gang gaan. En de jeugd kan weer ravotten, ongehinderd door prikkeldraad en al te veel op or delijke en nette plantsoenen ge stelde ambtenaren. "Vroeger moest een plantsoen er netjes uitzien. Het was meer om naar te kijken dan om te gebrui ken. Maar dat onderhoudsniveau is niet meer te betalen. Het ge volg is minder onderhoud. De vraag is hoever we kunnen door gaan daarmee zonder dat de be groeiing al te veel schade op loopt". Uit de nood tot bezuiniging gebo ren maar ook uit de behoefte aan milieuvriendelijker onderhoud zijn bij Openbare Werken initia tieven ontstaan tot hergebruik van snoeihout, beperking van het gebruik van insekten- en on- kruidverdelgingsmiddelen en toepassing van snelgroeiende planten als bodembedekking. Hierdoor krijgt onkruid geen kans. Paddestoelen "Snoeihout werd vroeger vernie tigd. Nu sparen we het op of spuiten het direct weer in de grond. We gebruiken het ook om de grond af te dekken zodat de begroeiing eronder nauwelijks zuurstof krijgt", meldt Du Bois. Gebieden waar snoeihout en schors worden gebruikt om de grond af te dekken zijn onder meer achter de Assumburg, in het sportpark De Bijlen en in Ze- gersloot. Het hout is een goede voedingsbodem voor paddestoe len. Vooral in de herfst treft men tal van soorten aan. Het 'hergebruik' van boomblade ren is ook verbeterd. Vroeger werden de bladeren, tegen aan zienlijke kosten afgevoerd naar de composthoop. Nu harken de ambtenaren het tussen de hees ters en bomen, goedkopere en meer natuurlijke mest is nauwe lijks denkbaar. "We zijn ook bezig met snelle bo- demafdekkers als onderbegroei- ing", gaat Du Bois verder. "De eerste experimenten zijn al zes, zeven jaar geleden begonnen. Di rect na het inplanten van een. plantsoen zaaiden we witte kla ver in. Zo'n plantsoen loopt dan twee jaar vertraging op in de groei omdat de klaver veel zuur stof aan de grond onttrekt". "We doen nu ook wel alleen de ran den van een plantsoen met witte klaver dat is leuk voor de bijtjes en de kinderen. In Zegersloot hebben we vrij veel met witte klaver gewerkt. Het is nu alleen veelal verdwenen omdat de an dere beplanting uitschiet". Klimop "We gebruiken ook klimop en wil de of bonte dovenetel. Het eerste jaar heeft het wat begeleiding no dig. De resultaten zijn echter wel zodanig dat ik verwacht dat we overeen paar jaar bijna geen che mische bestrijdingsmiddelen meer nodig hebben. Een proef met rode klaver is mislukt omdat het te hoog werd. Het verstikte de beplanting". "De grootste problemen doen zich voor in de eerste twee jaar nadat een plantsoen is aangeplant. In Zegersloot hebben we veel ge bieden de eerste twee jaar met de spuit behandeld. Maar daarna dan ook nooit meer. Het is niet helemaal onderhoudsvrij want soms moeten we het onkruid er uit maaien. Anders kan het de beplanting verstikken. Het blijft een moeilijke materie. Het ene jaar wordt er weer iets nieuws ontdekt dat het helemaal is, maar na twee jaar hoor je er soms al niets meer van". In het plantsoen aan de Houtzwam is duidelijk zichtbaar hoe goed klimop als bodembedekker dienst doet. Hier groeit ook hondsdraf als bodembedekking, een initiatief van Moeder Natuur zelf. Dit plantje wordt niet be streden want het verdwijnt van zelf. Ook op de hoeken van de Burgemeester Bruins Slotsingel, op de moeilijk te onderhouden stukken tussen weg en fietspad, is klimop veelvuldig toegepast, en met succes. Hoe de bonte dovenetel, vroeger als onkruid beschouwd, nu als reguliere plant, zijn voormalige soortgenoten bestrijdt is te zien aan de Doornenburg. Het plantje woekert flink door, maar de toe passing ervan is dan ook nog ex perimenteel. Roodgloeiend Ondanks de veelbelovende resulta ten die de dienst Openbare Werken soms boekt denkt Du Bois niet dat de hoveniers hele maal zonder bestrijdingsmidde len kunnen. "De' afgelopen vijf jaar is het aantal gebruikte mid delen teruggebracht van 30 a 35 tot 8. We kijken wel of we nog verder terug kunnen met het spuiten. De hoveniers willen wel maar ik denk niet dat we de spuit aan de kant kunnen zetten". "Onkruidbestrijdingsmiddelen spuiten we maar één keer per jaar, in het voorjaar. Met insecti ciden spuiten we niet meer. Of de telefoon moet roodgloeiend staan. En als we het doen, dan doen we het eerst met schoon water. Een hele verbetering met vroeger toen tegen elke luis werd gespoten". "We behandelen nog maar tien procent met de spuit. Er zijn stukken bosplantsoen waar we G.J. du Bois op de hurken bij de klimopbegroeiing aan de Doornenburg. De snel voortwoekerende klimop voorkomt op natuurlijke wijze dat ander onkruid de kans krijgt. (Foto wui Dijkman» helemaal niet meer spuiten, zoals de oudere plantsoenen. Daar hebben we bijna geen proble men met onkruid. We schoffelen alleen de rand. Niemand kijkt er binnenin. Het groeit dicht zodat er geen onkruid meer groeit. Het ziet er niet helemaal strak en netjes uit, maar er nestelen wel muizen en vogels. En de brand netels, distels en bramen houden de jeugd wel uit dit groen". "In de plantsoenen wordt nu ook meer met inlandse planten ge werkt, planten die je er vroeger nauwelijks tegenkwam. Vinger hoedskruid en verbascum wer den vroeger weggeschoffeld. Distels werden vroeger bestre den. We hebben nu ook veel bo tanische rozen, wilde rozen. Nu laten we ze staan. Dat is goed voedsel voor putters en talingen. Ik heb ook nog nooit zoveel put ters en talingen in Alphen ge- In verbrandingstechnieken ter be strijding van het onkruid, met in frarode straling, ziet Du Bois nog niet veel heil. "Er is serieus naar gekeken. Ik denk dat het voor bestrating best toepasbaar is, maar de techniek staat nog te veel in de kinderschoenen. Maar dat wil niet zeggen dat we het niet in de experimenten zullen betrekken". Prikkeldraad Een ander onderdeel van dit veran derende beeld is het voorschrift dat de ongeveer vijftig groen- ambtenaren van Openbare Werken geen prikkeldraadaf scheidingen mogen aanbrengen. Du Bois: "Als de jeugd ergens een doorgang vindt en er veel ge bruik van maakt dan leggen we er boomschors overheen. We slaan geen prikkeldraad meer". Dit voorkomt bovendien dat de jeugd elders in het groen nog meer paadjes 'aanlegt'. Van de bevolking zegt Du Bois 'tientallen vragen' te krijgen van mensen die zelf het openbaar groen willen onderhouden. "Dat vraagt ontzettend veel begelei ding. Nu kan dat niet. Misschien lukt het over vijf jaar wel". Wat de samenwerking met meer des kundige vrijwilligers betreft is de Alphense dienst al een eind op streek. Met mensen van het Instituut voor Natuurbescher mingseducatie is een goede sa menwerking opgebouwd. "In overleg met ons knotten zij de wilgen en onderhouden de boc- rengeriefhoutbosjes. En dat gaat fantastisch", besluit Du Bois. NOORDWIJK - De ge meente Noordwijk wil het dansen in de kelder van het Lido-theater definitief aan banden leggen. Zater dagmiddag om twee uur zal desnoods met behulp van 'de sterke arm' de toe gangsdeur van de kelder worden gesloten en verze geld. Een en ander is horeca-exploitant en eigenaar van het Lido-theater N. van Hese gistermiddag schrif telijk meegedeeld in een door burgemeester Bonnike onderte kende brief. Ook Van Heses ad vocaat mr. J. van der Plas is door middel van een gemeentelijk schrijven op de hoogte gesteld In die brief wordt teven's gesteld dat wanneer blijkt dat tijdens die avond een vereniging met een vast programma van de zalen ge bruik wil maken de verzegeling De gemeente heeft al enkele we ken geleden geëist dat de zelf standige bar-dancing zou wor den gesloten omdat deze in strijd is met het bestemmingsplan. Van Hese heeft nog geprobeerd de sluiting te voorkomen bij de Raad van State maar deze be-- sloot maandag niet op diens ver zoek tot schorsing van het be sluit in te gaan. Van Hese betitelt de brieven van Bonnike voorlopig als 'nonsens'. Volgens Van Hese heeft de ge meente Noordwijk niet het recht de kelder te sluiten omdat de zaal die avond wordt verhuurd aan een besloten club. Die ver eniging - Club '83 Lido - is overi gens pas deze week opgericht. Gisteren is de akte bij de notaris gepasseerd en is de vereniging ingeschreven bij de Kamer van Koophandel. De besloten vereniging werd opge richt nadat de Raad van State het bezwaar van Van Hese tegen het gemeentelijk besluit terzijde had geschoven. Van Hese: "Nu bied ik een besloten club onderdak in het Lido. Dat mag toch". De Noordwijker verzekert intussen dat het Lido en ook de kelder za terdag gewoon open zal zijn. Gesprek Hese, vooruitlopend op dat ge sprek: "Ik zal hem vertellen dat hij van zijn voornemen moet af zien. Wat hij van plan is slaat werkelijk nergens op. Hij pro beert alleen het brood uit mijn mond te stoten. Ik houd mij vol ledig aan de regels". Wanneer de gemeente voet bij stuk houdt zal Van Hese een schadeclaim bij de gemeente Noordwijk indienen. De gemeente Noordwijk heeft zich bij het besluit geen bar-dancing toe te staan steeds gebaseerd op het bestemmingsplan waarin staat dat de exploitatie van een zelfstandige bar-dancing in het Lido niet kan. Dat plan zou daar om ook geen ruimte bieden voor bepaalde dansavonden. Van He se houdt het besluit van de ge meente echter op 'pesterij'. "In het verleden is er ook altijd ge danst in de kelder. Nu ik eige naar ben mag het opeens niet meer". Duidelijk Burgemeester Bonnike vindt de voorgenomen sluiting van de zelfstandige dancing in het Lido een duidelijke zaak. "De ge meente heeft besloten dat de dancing dicht moet en de Raad van State heeft Noordwijk gelijk gegeven. Wat kunnen we dan an ders doen?" Of de gemeente op treedt tegen de dansavond van Club '83 Lido, is echter voorals nog niet duidelijk. Burgemeester Bonnike wilde, vooruitlopend op het gesprek van vanmiddag daarover nog geen mededelin gen doen. Wel wil hij kwijt dat hij niet op de hoogte is van het bestaan van de vereniging. "Maar er zijn twee mogelijkheden. Of het is inder daad een gezelligheidsvereni ging of het is een manier om de sluiting te omzeilen". Als de be sloten vereniging daadwerkelijk een gezelligheiasvereniging is die af en toe een dansavond orga niseert zal de gemeente haar wei nig in de weg leggen, zo maakt de burgemeester duidelijk. "Dat laten we ook toe bij andere ver enigingen". De gemeente Noordwijk zal echter niet toestaan dat de exploitatie van de zelfstandige bar-dancing via een omweg toch wordt voort gezet. Burgemeester Bonnike zei gisteravond dat hij meer duide lijkheid over een en ander pro beert te krijgen in het gesprek met Van Hese. Overigens hoopt hij ook op een onderhoud met het bestuur van Club '83 Lido. HAARLEMMERMEER - De der tigjarige Leidenaar F. Does is vanmorgen om kwart voor acht in de Haarlemmermeer met zijn motor frontaal op een tegenlig ger gereden en daarbij op slag gedood. De Leidenaar reed op de Wetering- weg ter hoogte van de Leimui- derbrug in de richting van Nieuw-Vennep toen hij door nog onbekende oorzaak op de linker weghelft belandde. De motor brak bij de klap in twee stukken en raakte ook nog een achteropkomende auto. De mo torrijder werd weggeslingerd en was op slag dood.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21