LEIDSCH DAGBLAD Girokaart wordt verwerkt ff ff 9 Arafat wil niet weg uit Tripoli 'N STUNT VAN'N AANBIEDING! Vakbond wil chaos in geldverkeer voorkomen Aan alle lezers van hel Leidsch Dagblad 4* Eén op de zeven laat in '85 bus en tram staan VnÜ Voorde HAÜ/ËPRUS' 1- - SilSL Het Motorhuis LUTHER Wat fijn dat u tóch iedere dag het Leidsch Dagblad thuis kunt krijgen VRIJDAG 11 NOVEMBER 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37240 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie coloton Actievoerende bus- en trambestuurders zetten vanochtend al hun voertuigen op het Stationsplein in Rotterdam. '■-"V.' DEN HAAG (GPD/ANP) - De meeste expeditiepunten van de PTT zullen girobetaalkaarten weer normaal verwer ken. De AbvaKabo heeft samen met de actievoerders bij PTT deze beslissing gisteravond genomen om 'de kleine man niet te treffen'. Grote bedrijven 'komen toch wel aan hun geld', aldus de bond. Door de acties bij de spoorwe gen, die ook de posttreinen treffen, moet wel rekening worden gehouden met vertraging in de bestelling van de betaalkaarten. De grensovergang bij Denekamp protesteerden tegen de stiptheidsacties tot vanochtend zes uur geblokkeerd door vrachtwagenchauffeurs die jan de douanebeambten. <Foto gpdi. Student te 9economisch9 AMERSFOORT (GPD) - Een 22-jarige Utrechtse student in de economie heeft drie jaar lang verschillende sociale diensten opgelicht voor een totaalbedrag van 142.000 gul den. Van de gemeente Amersfoort ontving hij f70.000 door valse namen op te geven. Ook in Maarssen en Utrecht was hij op deze ma nier actief. Uit Groningen ontving hij nog een studie beurs van ruim f25.000. Op initiatief van de politie Amersfoort kon de man in Maarssen worden aangehou den. Hij was tegen de lamp gelopen toen een broer van hem ook genoodzaakt was een uitkering in Amersfoort aan te vragen. De Utrechter maakte namelijk gebruik van namen van familieleden. De ze waren echter niet op de hoogte van de fraude-activi teiten van de man. De man is reeds voor de officier van justitie geleid en daarna in verzekerde bewaring ge steld. Van het geld is weinig meer over. Vliegtuigje stort neer VALKENSWAARD (ANP)- Een Belgisch sportvliegtuigje is vanmorgen neergestort in de buurt van Valkenswaard. Twee inzittenden zijn daarbij om het leven gekomen. In verband met de ontregeling van een aantal PTT-diensten verzoeken wij u opgave voor advertenties, abonnementen,, verhuizingen enz. telefonisch aan ons door te geven 071-144941 TRIPOLI (Reuter) - PLO- leider Jasser Arafat heeft vandaag gezegd dat hij Tripoli niet zal verlaten. De Libanese ex-premier Rashid Karami had hem dit gisteren verzocht. Aanvankelijk verklaarde Arafat bereid te zijn Tripoli te verlaten ais de leiders van de stad hem daarom vragen. Maar tijdens een vraaggesprek wees Arafat erop dat Karami hem niet duidelijk had gevraagd weg te gaan. "Hij zei dat Abu Ammar (Arafat) een belangrijk leider is, die niet te Raad van State kritiseert bezuinigingen DEN HAAG (GPD) - De Raad van State heeft kritisch gereageerd op het wetsontwerp dat moet lei den tot de verlaging van de socia le uitkeringen en het wettelijke minimumloon in 1984. De rege ring heeft dit wetsontwerp giste ren bij de Tweede Kamer inge diend. Volgens de Raad van State zijn de argumenten van de regering om de inkomens in de (semi-)over- heidssector volgend jaar op een achterstand te zetten ten opzich te van de lonen in het particulie re bedrijfsleven onvoldoende. Ook vraagt de Raad van State zich af of de minimumjeugdlo nen niet enigszins moeten wor den ontzien. Deze jeugdlonen zijn de laatste jaren al meerma len gekort en zouden door de nu voorgestelde maatregelen op nieuw een knauw krijgen, aldus de Raad van State. (Zie verder pagina 11) lang moet blijven omdat hij el ders verplichtingen heeft". Het Libische persbureau Jana meldde gisteren dat kolonel Gaddafi Arafat heeft uitgeno digd als vluchteling naar Tripoli in Libië te komen. Volgens het persbureau waren Gaddafi en president Hafez al-Assad van Sy- De stakingen bij de PTT zorgen bij justitie voor problemen. Veel De laatste dagen ontstonden tal van problemen in het betalings verkeer. Veel winkeliers weiger den betaalkaarten aan te nemen omdat zij vreesden geruime tijd op hun geld te moeten wachten. Vooral kleine middenstanders dreigden in moeilijkheden te ko men doordat ze over te weinig contant geld konden beschik ken. Particulieren die geen be taalkaarten meer hadden, kregen als gevolg van de acties bij de post geen nieuwe meer. Openbaar vervoer De stakingsacties in het openbaar vervoer zijn vandaag beperkt ge bleven. Rond Haarlem, Gronin gen en Roosendaal reden van morgen geen treinen. Het inter nationale treinverkeer naar en vanuit België was door de sta kingsactie van spoorwegperso neel in Roosendaal eveneens ge stremd, evenals het treinverkeer naar Zeeland. De werkonderbreking in. het NS- rayon Amsterdam ging vanmor gen niet door. Niettemin hadden de reizigers toch met enige ver traging te kampen, omdat NS al rekening had gehouden met een staking en een aangepast schema had ingevoerd, dat niet meer kon worden teruggedraaid. 'Dit is na tuurlijk reizigers pesten', aldus een NS-woordvoerder. In het streekvervoer ging vandaag de laatste dag van een 48-uurs- staking in bij de vestigingen van Centraal-Nederland in Utrecht, Amsterdam en het Gooi, en van Westnederland in Nieuwegein. Chauffeurs van het stadsvervoer in Rotterdam houden vanaf 9 uur vanmorgen werkonderbrekin gen. Op korte termijn zijn ook acties binnen de ziekenhuizen te ver wachten. De bonden hebben de draaiboeken al klaar. Het zal gaan om modelacties waarbij pa- tienten die verzorging krijgen waar ze recht op hebben. Nu komt men daar in ziekenhuizen niet aan toe. Driehonderd boze vrachtwagen chauffeurs hebben gisteravond uit protest tegen de acties van de douane verschillende grenspos ten geblokkeerd. Het kwam tot vechtpartijen. De laatste blokka de werd vanmorgen vroeg opge heven. Dr. W.J. van de Woestijnen, voor aanstaand econoom en oud- kroonlid van de Sociaal Econo mische Raad, heeft zijn lidmaat schap van de AbvaKabo opge zegd. Hij vindt dat bij deze bond onvoldoende begrip bestaat 'voor het noodzakelijk even wicht tussen recht en verant woordelijkheid'. (zie verder pagina 11) 26 PAGINA'S Rudi Carrell terug op Nederlandse tv PAGINA 25 Voor iedereen belastingbiljet PAGINA 5 Superheffing tegen hoge melkproduktie PAGINA 7 Winst van Shell belangrijk hoger PAGINA 9 3 het erover eens dat Arafat uit de Libanese havenstad weg moet en dat hij zich via een dialoog te gen zijn tegenstanders moet ver dedigen. De PLO-leider beschuldigt Gadda fi er van dat hij de Palestijnse dissidenten steunt. Verder heeft hij verklaard dat Libië en Syrië een offensief van opstandige Pa lestijnse militairen steunen te gen zijn laatste bolwerk in Liba non. Damascus heeft de beschul diging tegengesproken. De Italiaanse regering heeft zich intussen eveneens bereid ver klaard Arafat te helpen. De mi nister van defensie, Giovanni Spadolini, heeft in Rome be kendgemaakt dat twee voor Li banon kruisende Italiaanse mari neschepen de opdracht hadden Arafat aan boord te nemen in dien hij daarom zou vragen. Een Palestijnse woordvoerder zei dat alle berichten over een ver trek van Arafat aan boord van een Italiaans marineschip "totaal ongegrond zijn en alleen bedoeld om wanorde te stichten". Hij ont kende dat er een evacuatie van de PLO-leider uit Tripoli naar een Italiaans schip wordt voor bereid. De gistermiddag opgelaaide ge vechten tussen voor- en tegen standers van Arafat zijn in de avonduren bedaard. Zowel Abu Moussa, de leider van de opstan dige Palestijnen, als Arafat zelf hebben toegezegd het woensdag ingegane staakt-het-vuren te zul len respecteren, (zie ook pagina 23) boetes blijken niet op tijd be taald te kunnen worden. Het is daarbij echter niet altijd duide lijk of het gaat om een weigering om te betalen of dat de persoon de girokaart van justitie niet op tijd heeft ontvangen. Onderwijs In het onderwijs bestaan vergevor derde plannen om zich bij de ac ties aan te sluiten. Ook de leer krachten worden als trendvol gers met de 3,5 procent salaris korting geconfronteerd. De FN V-onderwijsbond ABOP heeft de leden opgeroepen in de plaatsen die volgende week wor den bezocht door de actiekara vaan van de FNV het werk tij dens de demonstratieve bijeen komsten voor een dag neer te leggen. Het gevolg hiervan is dat op 14 november gestaakt wordt in Groningen, op 15 november in Nijmegen, Arnhem, Doetin- chem, Apeldoorn en Zutphen, op 16 november in Tilburg, Eindho ven, Sittard, Geleen en Maas tricht. Ook vervoer over water belemmerd ARNHEM (GPD) - Wordt het transport over de weg beperkt door acties, de natuur dreigt nu ook het vervoer over water te belemmeren. De waterstand van de grote rivieren is de laatste dagen fors gedaald. Een gevolg van de droge zomer en het feit dat er de laatste weken nauwe lijks regen is gevallen. Binnenschepen kunnen als gevolg van de lage waterstand 40 tot 60 pro cent minder vracht vervoeren dan normaal. OCCASION-SPECIALIST een vol jaar garantie mogelijk. I J Keuze uit I Alkemadelaan 1Roeiofarenosveen lf?EJ 125 stuks IHrTaU I lel °I713-2866 - 2073 DEN HAAG (ANP) - Het tram- en busvervoer in de steden zal in 1985 veertien procent minder rei zigers te verwerken krijgen dan vorig jaar. Het ministerie van- verkeer en waterstaat wijt deze verwachte teruggang aan de da ling van de inkomens, de prijs verhogingen voor strippenkaart en abonnement en de trage groei van de bevolking. In 1990 zal volgens het ministerie het reizigersaanbod in het stede lijke openbaar vervoer verder zijn afgenomen tot 83 procent van het aanbod vorig jaar. De prognoses van het departement Perioden met zon 12 NOVEMBER 1983 Zon op: 07.54 uur. zon onder: 26.54 uur. Maan op: 14.36 uur, maan onder: 23.20 Oersolide leder kinderschoen in de kleuren blauw en cognac. Maten 24-35. winkelpr. 49,95 Bristolpr. 42,50 alléén morgen M WW B Xir Lange Gracht 5 - Leiden Alleen bij het Motorhuis: De Opel Ascona 1300 cc, type 1984, van f21.561,-* voor f19.995,-* Bovendien is zowel de Corsa 3-deurs als de Corsa TR uit voorraad leverbaar. Prijzen resp. 114.410,-* en f 14.974,-*. Ook de Kadett Ekonoom is uit voor raad leverbaar en kost u zegge en schrijve f15.495,-*. Natuurlijk ruilen wij ook alle merken in. En in het bijzonder geven wij een extra hoge inruilprijs voor auto's van de bouwjaren 1974 t/m 1979. LrtiJBÜ •Prijzen af fabnek. incl BTW Leiden, Katwijk, Voorschoten. gaan er verder van uit dat het streekvervoer in 1985 zes procent minder passagiers zal krijgen. Deze daling loopt vervolgens op tot twaalf procent in 1990. In de sector openbaar vervoer lijkt alleen de NS zich nog enigszins te kunnen handhaven. De voor spellingen gaan uit van één pro cent minder reizigers in 1985 en vier procent minder in 1990. Het autopark zal licht blijven groeien, maar het autoverkeer neemt volgens het ministerie drastisch af. Daarbij is rekening gehouden met de prijsstijgingen voor brandstoffen Voor 1985 verwacht het departement der tien procent minder te rijden ki lometers. Tv*** Wie letterlijk de voet- stappen van Luther wil drukken, moet naar Oost-Duitsland. Dat heeft ook de regenng van dit land. de DDR. in het Luther-jaar 1983 goed begrepen. Zij heeft - dat moet met waardering worden gezegd - niets nagelaten om het de stromen 'pelgrims' die ter gele genheid van de 500ste geboorte dag van de kerkhervormer op de historische Luther-plaatsen zouden afkomen, naar de zin te maken De regering was zelfs de eerste die daarvoor met ve?l tamtam een spe ciale organisatie in het leven riep. met de partijleider aan de top. Pas later volgde de Duitse kerk zelf met een eigen comité en programma. Niet zozeer uit wantrouwen tegen over de regering, maar om de vie ring ook een kerkelijke en geestelij ke inhoud te geven, die wellicht meer zou stroken met de ware be doelingen van Luther. Regering en kerk zouden elkaar op die manier redelijk kunnen aanvullen. Nu de Luther-herdenking een poos aan de gang is, blijkt wel, hoe nuttig dat is geweest. Uit wat tot nu toe over Maarten Luther en diens hervormingsideeën van overheidswege ten beste is gege ven kan - zonder vooroordeel - de conclusie worden getrokken, dat de herdenking meer is aangegrepen als een gelegenheid om de per soon en het werk van Luther te ge bruiken voor bevestiging van het maatschappelijk-politieke systeem dan als een serieuze poging om met de nationale kerk tot normale verhoudingen te komen. Als Luther nu leefde, zo is de redenering, dan zou hij vast en zeker de maat schappelijke uitgangspunten van het marxisme positief hebben beoordeeld. De regering vond in zijn opvattingen genoeg elementen om haar rol in de herdenking te ver binden met de nodige propaganda. Nu is dat in Oosteuropese landen niet ongebruikelijk. Vooral in Rusland zelf is er wat dat betreft sprake van een midde leeuwse toestand. Als de heid' die de kerk verkondigt niet sa menvalt met de politieke macht dan komt de kerk onherroepelijk het nauw. Wie de gevestigde macht tegenstreeft, wordt eenvou dig niet geregistreerd en dus vogel vrij verklaard. Zelfs een onafhankelijke internationa Ie instantie als de Wereldraad van Kerken moet uiterst voorzichtig ma noeuvreren om de Russisch-ortho doxen te behoeden voor een in greep van de overheid, die het ein de van hun bijdrage aan de oecu menische beweging zou beteke nen. De wetten spreken van gods dienstvrijheid, maar daarondei wordt dan wel een samenwerking tussen staat en kerk verstaan zón der een vrije uitwisseling van ge dachten, Het is alleen de staat die de nationale traditie voedt. Van de kerk wordt verwacht, dat zij zich daarbij aanpast. Maar dat is niet overal zo. In de DDR is de kerk niet tegen en niet voor het socialisme. Zij wil, gezien de politieke werkelijkheid, vooral kerk In het socialisme zijn. Maar wel uit drukkelijk met een eigen verant woordelijkheid. Telkens blijkt, dat zij zich het recht voorbehoudt om in de dialoog met de regering éls daar al ruimte voor is - een be trouwbare maar kritische instantie te zijn. Weliswaar loyaal, maar zon der het eigen geloofsgoed te ver kwanselen. Die houding heeft de herdenking van Luther als godsdienstig en maat schappelijk hervormer nog enigs zins recht getrokken. Belangstelling van de staat voor de kerk kan ook te ver gaan. De kerk kan pas kérk blijven als zij de verleiding om zich, op welke ma nier ook, door de staat te laten be wieroken tijdig onderkent. De scheiding van kerk en staat is voor de doorwerking van de bood schap van de kerk van levensbe lang Als de Luther-herdenking voorbij is, zal de regering van de DDR naar dat beginsel van schei ding, zij het met andere motieven, wel weer terugkeren. De kruisbeel den moeten niet voor niets uit de scholen worden verwijderd. Ze lijkt dat principe nu even over boord te hebben gezet met die nei ging tot inkapseling van dr. Maar ten. Maar propaganda is nergens vies van Blijft u (tenminste) op de hoogte Nog geen eigen abonnement? Bel (071)' 144941 en laat uw krant morgen nog bezorgen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1