ORDEREN NU EXTRA AANTREKKELIJK c Over kernwapens wordt niet op beslist' Interview Minister Van den Broek kiest voor afstandelijke benadering Stofkam halen door verkeersverboden VRIJDAG 11 NOVEMBER 1983 Varia Wij mogen dan het woord 'apart heid' aan het internationale taal gebruik hebben geleverdde Ameri kanen komt de eer toe het woord 'kidnapping' te hebben geëxpor teerd. Het staat ook gewoon in de Van Dale, het Groot Woordenboek der Nederlandse Taal: 'kidnappen (kidnapte, h. gekidnapt), afkom stig uit het Amerikaans, (een kind. een persoon) roven, ontvoeren'. Verder: 'kidnapper' 'kinder- Dat het een modern woord of be grip is blijkt uit het feit dat de Van Dale van 1950 'kidnappen' nog niet had opgenomen. De dubbeldikke Webster geeft twee spellingen: 'kid napping' en 'kidnaping'. Toen de tweejarige Charles Augustus Lind- berg jr. werd ontvoerd, vier jaar nadat zijn vader Charles Lind bergh in zijn eentje de oceaan over gevlogen was. schreven de Ameri kaanse kranten over 'The Lind bergh Kidnaping' en 'Col. Lind bergh's baby kidnaped'. Met één p dus. Maar tegenwoordig lees je. ook in Amerikaanse boeken, alleen nog maar over 'kidnapping' met twee p's. Het woord is samengesteld uit de woord 'kid' (kind, kleuter) en 'nab' (grijpen, pakken, wegruk ken). De kidnapping van de Linbergh- baby was wel de geruchtmakendste kidnapping die Amerika gekend heeft, maar niet de eerste. Ik citeer uit de Philadelphia Inquirer van 1 juli 1874 (niet dat ik die al die ja ren bewaard heb, maar 'The Peop le's Almanac' citeert er ook uit): Afgelopen woensdag waren Char ley Brewster Ross. 4 jaar oud, en zijn 6-jarige broertje, kinderen van Christian K. Rossbuiten aan het spelen achter hun huis in German- town, toen een rijtuig met twee mannen erin er aan kwam rijden, en de jongetjes ingingen op het aanbod een eindje mee te rijden. Het vehikel reed verder, waarna het oudste jongetje uit het rijtuig werd gezet. De jongste, Charley, wordt echter nog steeds vermist. De oudste jongen heeft verklaard, dat een van de mannen hem wat geld had gegeven om knalbonbons te gaan kopenmaar dat het rijtuig met zijn kleine broertje erin was weggereden toe hij uit de winkel te rugkwam". De ontvoering van Charley Ross was de eerste belangrijke kidnap ping voor losgeld in Amerika. De kidnappers eisten 20.000 dollar. Charley's vader, die tamelijk wel gesteld was, weigerde aan chanta ge toe te geven en wilde dan ook niet betalen. Toen bood circuseige naar P. T. Bamum aan het losgeld te betalen, op voorwaarde dat hij Charley, als deze eenmaal vrij was. ■aan het publiek mocht tonen. Bar- nums aanbod werd genegeerd. La ter probeerde Ross via advertenties met de kidnappers te onderhande len, maar op advies van de politie bleef hij weigeren een losgeld te be talen. De kidnappers werden be trapt bij een roofoverval en beiden doodgeschoten. De kleine Charley Ross werd, nooit gevonden. Maar ook dat was nog niet de eer ste kidnapping, zelfs niet de eerste kidnapping in Amerika. In The Pocketbook of Famous' First Facts lees ik dat de eerste kidnapping be schreven is in een brief gedateerd op 8 juli 1524 van de Florentijnse ontdekkingsreiziger Giovanni da Verazano aan koning Frans I van Frankrijk (die Leonardo da Vinei en Benvenuto Cellini naar zijn hof riep, om daar te komen werken). Verezano vertelt in de brief dat zijn bemanning van een oude v pakt om het i brengen, en ook weest een zeer n Indiaans kind 0 hadden afge- Frankrijk te plan waren ge- 1 en rijzige jon ge vrouw mee te nemen, die echter zoveel herrie schopte, dat het onmo gelijk bleek haar mee te nemen naar de kust. omdat ze ver van het schip verwijderd waren en ook door grote wouden heen moesten, zodat ze haar maar achter hadden gelaten en alleen het kind hadden meegenomen". Inmiddels is het woord 'kidnap ping' vervreemd van zijn oor sprong doordat er zowel de ontvoe ring (voor een losgeld) van een kind als van een volwassene mee wordt aangeduid. In de Grote Winkler Prins wordt voor kidnap ping verwezen naar 'ontvoering', een vorm van vrijheidsberoving waarbij een persoon heimelijk wordt weggevoerd. In Nederland, zo lees ik. komt de term ontvoering in de strafwetgeving niet voor. In het Wetboek van Strafrecht zijn wel de misdrijven tegen de persoonlijke vrijheid strafbaar gesteld. Kid napping, de ontvoering van kinde ren, is in Nederland strafbaar met maximaal zes jaar gevangenis straf maar als het is geschied 'met list, geweld of bedreiging met ge weld', of als de minderjarige jon ger is dan twaalf jaar, met maxi maal negen jaar gevangenisstraf. Bij volwassenen valt het onder vrijheidsberoving. Als het opzette lijk en wederrechtelijk geschiedt, kan het met maximaal 7,5 jaar ge vangenisstraf worden bestraft, heeft het de dood of zwaar lichame lijk letsel tot gevolg, dan wordt het maximum verhoogd tot respectie velijk twaalf of negen jaar Hoe kwamen we ook alweer op dit onderwerp „Nee, een schuilkelder in mijn achtertuin heb ik niet. En die zal ik ook niet nodig hebben, omdat ons hele beleid nu juist gericht is op het voorkomen van oorlog. Het nucleaire conflict kent immers geen winnaars, maar slechts verliezers". Mr. Hans van den Broek, minister van buitenlandse zaken, is snel en resoluut in zijn ant woord. Vredesactivisten vinden de 46-jarige bewindsman, die nu een jaar de scepter zwaait over het departe ment. maar een kille manager. Een man die schijnbaar zonder emoties praat over de dreiging die uitgaat van de Russische SS-20's. en over de noodzaak om daar nieuwe NAVO-wapens tegenover te zetten als onderhandelingen niets opleveren. Maar na een halfuur zakelijkheid verandert de toon van het gesprek plotseling. Het gevoel komt bovendrijven. ,,Hct klinkt allemaal vreselijk klinisch, het gaat helemaal voorbij aan die geweldige zorg en onrust bij veel mensen over een zo koele, technische, vaak afstandelijke benadering. Maar u moet van mij weten dat ik geen andere mogelijkheid zie dan argumenten te hanteren en feiten te laten tellen om werkelijk te komen tot wapen beheersing. Ik kan met mijn emoties de kernwapens niet uit de wereld krijgen". "Wat ons het meest bezig houdt, is het voorkomen van een nu cleair conflict, het garanderen van onze veiligheid met zo wei nig mogelijk wapens aan beide zijden. Ik word werkelijk diep ongelukkig als ik Genève op de demonstratie in Den Haag hoor afdoen als een klucht. Of wanneer men over de eenzijdi ge terugtrekking van 1400 NA- VO-kemwapens zegt dat het alleen maar oude troep is. Dat is gewoon niet waar. Iedereen mag zijn eigen mening hebben, maar niet iedereen kan zijn ei gen feiten erop nahouden". - Heeft u er slapeloze nachten „Goddank, ik slaap nog wel. Maar er gaat geen dag voorbij zonder dat dit probleem op een of andere wijze aan orde komt. En natuurlijk zijn wij ook wel eens ten prooi aap een gevoel van machteloosheid: zal het echt lukken om resultaat te be reiken?" In het kabinetsbeleid staat het slagen van de Geneefse onder handelingen over beperking van de Europese kernwapens centraal. Past een pleidooi voor uitstel van de plaatsing van de eerste nieuwe NAVO- wapens daar niet in? Het zou de onderhandelaars immers meer tijd geven. „In 1979 is het dubbelbesluit ge nomen dat zowel bestond uit het voornemen om in een aan tal landen tot plaatsing te ko men, maar tegelijkertijd ook een aanbod om te onderhande len, waaraan is toegevoegd dat die plaatsing achterwege zou kunnen blijven als die onder handelingen resultaat oplever den. Wij zijn nu twee jaar aan het onderhandelen en de resul taten geven geen aanleiding om op die eerdere beslissing terug te komen". „Het plaatsingsbesluit is al vier jaar geleden genomen en de uitvoering duurt nog eens vier tot vijfjaar. We praten dus'over een tijdsruimte van acht tot ne gen jaar. Als wij naar de Sow- jet-Unie kijken, moeten we constateren dat daar met de plaatsing van die SS-20's is be gonnen in 1977. Dat er op het moment van het dubbelbesluit al ongeveer 140 waren ge plaatst, bij het begin van de on derhandelingen circa 270 en daarna nog eens 90 erbij. Waar mee het totaal nu komt op 360". „De NAVO is niet bereid dit in drukwekkende overwicht, dat tegelijkertijd een monopolie is van de Sowjet-Unie. te aan vaarden. Mijn indruk is dat naar gelang de datum van eer ste plaatsing in West-Duits- land. Engeland en Italië na dert, de spanning wordt ver hoogd en de Sowjet-Unie op al le manieren tracht de plaatsing aan westerse zijde te voorko men. Maar dat zal alleen moge lijk zijn als de onderhandelin gen resulteren in een totale ontmanteling van de betrok ken Sowjet-systemen ofwel op zijn minst een redelijk even wicht voor beide zijden garan deert". „Daarmee ben ik op mijn uit gangspunt: het is juist het aan vaarden of scheppen van one venwichtigheid, waardoor de kans op oorlog toeneemt. Om dat dan een partij in de waan zou kunnen verkeren dat agressie loont. Aan die gedach te mag op geen enkele manier voedsel worden gegeven". - U voelt niets voor het Deense voorstel, om een NAVO-minis- terraad bijeen te roepen om de voortgang in Genève te bespre ken alvoren de eerste nieuwe wapens eind deze maand in West-Duitsland komen? „Wat de Denen nu vragen, is een proces dat continu aan de gang is. Er is een speciale groep voor binnen de NAVO (de Special Consultative Group). Ik vrees dat het Deense voorstel tot het misverstand kan leiden dat er voor plaatsing in West-Europa nog een afzonderlijke besluit nodig zou zijn, wat niet het ge val is. De beslissing is in 1979 al genomen". De Russen dreigen van de on derhandelingstafel weg te lo pen zodra de NAVO gaat plaatsen. U venvacht dat ze wel weer zullen terugkeren, maar volgens het Sowjet-pers- bureau Tass is dat een bedrieg lijke poging om de vredesbewe ging om de tuin te leiden. Hoe zit dat nu? „Ach, er is in dit land wel wat meer voor nodig om de vredes beweging om de tuin te leiden. In dit land met zijn vrije media en vrije meningsuiting kan ie dereen voldoende controle uit oefenen om zich niet te laten misleiden. Maar laat ik het om gekeerd zeggen: als alleen het dreigement om de onderhan delingen af te breken voldoen de zou zijn om het Westen van plaatsing te weerhouden, dan zou er natuurlijk van werkelij ke onderhandelingen geen sprake meer zijn". „Het is duidelijk dat de Sowjet- Unie pas bereid was te onder handelen, nadat de NAVO dui delijk had gemaakt, dat het ontbreken van een akkoord zou leiden tot plaatsing van de raketten in het Westen". Het laatste voorstel van Sow- jet-leider Andropov behelst een reductie van een aantal SS-20's in West-Europa van 250 naar 140, een bevriezing van het aantal in Azië (ongeveer 100) en verwijdering van de oude raketten SS-4 en -5 die er nog staan. Dat brengt het aantal wapens op het niveau van 1976. Klinkt dat niet redelijk? „Op het eerste oog kun je moei lijk tot een andere conclusie komen dan dat het Sowjet-mo- nopolie, volstrekt onaangetast zou blijven. Het komt erop neer, dat aan westelijke zijde deze systemen niet worden ge plaatst en de SS-20 gehand haafd blijft. Als dit aanvaard baar zou zijn. dan had in 1979 het dubbelbesluit niet hoeven te vallen. Ik ben er niet erg op timistisch over, maar we moe ten wel elke mogelijkheid voor een overeenkomst aangrij pen". Aan NAVO-zijde wordt steeds gesproken over een Russisch monopolie. Maar is het niet zo, dat de SS-20 in de plaats komt van de SS-5 die er al sinds 1961 staat en een even groot bereik heeft? Wat is er door die SS-20 nu wezenlijk veranderd? „Die oude wapens zijn opgesteld toen de Verenigde Staten over wicht in intercontinentale ra ketten hadden op de Sowjet- Unie. Toen kon men erop reke nen dat de Russen geen aanval op Eurpa zouden durven lan ceren, of in tijden van politieke spanning druk op Europa zou den kunnen uitoefenen, zon- Hans van den Broek: 'Met emoties zijn kernwapens niet uit de we reld te krijgen'. (foto GPD) der dat dat zou leiden tot ver geldingsmaatregelen door de VS. Maar nu dat strategische overwicht is verdwenen, kan Moskou denken dat een aanval op Europa mogelijk is zonder dat de Amerikanen zich erin mengen, omdat Washington zelfvernietiging zou riskeren. Dat maakt de dreiging van die SS-20, en eigenlijk ook van die SS-4 en 5, aanzienlijk groter". „Waarbij dan nog komt dat de SS-20 een meer geperfectio neerd systeem is. Als ik uit Moskou geluiden hoor dat men zich daar vooral zorgen maakt over de Pershing-2, vanwege zijn bereik, accuratesse en kor te vliegtijd, dan wijs ik erop dat de SS-20 een bereik heeft dat twee en een half keer zo groot is, en die afstand kan overbruggen in dezelfde tijd als de Pershing nodig heeft. Het is de zaak op zijn kop zet ten, wanneer ons om begrip wordt gevraagd voor de drei ging van de Pershing, nadat de Sowjet-Unie op massale schaal raketten heeft geïnstalleerd die West-Europa binnen tien tot twaalf minuten kunnen berei ken. - Dat moet Joop den Uyl zich aantrekken, die in Moskou de Russische angst voor de Pers- hing gerechtvaardigd noemde? „Ach, ik wil maar liever geen na- - De NAVO blijft zich verzetten tegen de Russische eis, dat de 162 Franse en Britse kernwa pens in Genève worden meege teld. Waarom is die wens niet redelijk? „Zoals ik in de Kamer ook heb gezegd, sluit de regering geen enkel wapensysteem van on derhandeling uit. Maar we pra ten hier over kernwapens van een heel ander karakter. Het zijn voornamelijk op zee gesta tioneerde raketten. Als je die in de huidige onderhandelingen invoert, moet je ook vergelijk bare Sowjet-systemen erbij be trekken. Dat zou de kwestie al leen maar ingewikkelder ma ken, daarom ben ik er tegen". Een bezwaar van tegenstan ders van de kruisraketten is, dat ze volledig onder Ameri kaans beheer vallen. Dezelfde Amerikaanse president die be sloot tot een militaire interven tie in Grenada, heeft zijn vin ger aan de knop. Moeten wij er zelf niet iets over te zeggen heb ben? „Ik ben geen voorstander van een soort veto-recht. Dat zou de eenheid en ondeelbaarheid van het afschrikkingsmecha nisme te kort doen. Overigens bestaan er NAVO-richtlijnen sinds 1968 voor politieke con sultaties bij inzet van Ameri kaanse kernwapens in Europa. Daarin staat dat met de opvat ting van de landen waaruit ge lanceerd wordt, rekening zal worden gehouden. Ik geloof niet dat we verder moeten gaan dan dat". - Is wapenbeheersing eigenlijk wel mogelijk in het huidige slechte Oost-Westklimaat „Het zou ons veel waard zijn, als een klimaat kan worden ge schapen waarin een topont moeting tussen de Amerikaan se en de Sowjet-leider uitzicht op resultaat zou geven. Maar mislukt zo'n gesprek, dan zet je de zaak alleen maar verder op achterstand. Het hele Oost- Westklimaat staat momenteel al onder grote spanning. Het is begonnen met Afghanistan, vervolgens Polen, het neer schieten van het Koreaanse vliegtuig; wij zien op verschil lende plaatsen in de wereld dat conflicten met een regionale oorsprong zich dreigen te ver talen in Oost-West-tegenstel- lingen". Als de Russen straks in Genève weglopen, lijkt een akkoord vóór de zomer van 1984 er niet in te zitten. Op dat moment moet Nederland beslissen over het al dan plaatsen van 48 kruisraketten in Woensdrecht. Dat moet wel haast een .ja" worden. „Ik wil daar helemaal niet op vooruit lopen. Wij hebben nooit gezegd dat plaatsing in Nederland een automatisme is. We zullen daarover mede aan de hand van de Defensienota een discussie moeten voeren in het parlement. Ik weet niet wat de uitkomst zal zijn, maar ik vind het enkele feit dat wij on szelf een tijdslimiet hebben ge steld al belangrijk. Dan weet het bondgenootschap ook waar het aan toe is. Op dit mo ment zie ik geen omstandig heid die een verder uitstel van de beslissing zal rechtvaardi gen". Zou het plaatsingsbesluit een vrije kwestie kunnen zijn, zoals uw partijgenoot Frinking in de Tweede Kamer wil, of is het u net als premier Lubbers een ka binetscrisis waard? „Het is zeker een onderwerp dat een kabinetscrisis waard-is. Dit is een vitale kwestie, waarbij ook het publiek sterk betrok ken is Er zijn om mindere za ken kabinetten afgetreden". IKV-secretaris Mient Jan Fa- ber zei na de grote Haagse de monstratie. dat een besluit vóór plaatsing de Nederlandse democratie zal ondermijnen. Deelt u die vrees? „Het lijkt me een sterke oversim- plificatie van het probleem, ifc ga ervan uit dat het in ons de mocratisch bestel mogelijk is beslissingen te nemen die wij voor het garanderen van onze vrijheid, de verdediging van onze waarden, nodig achten. Maar ik begrijp best dat er ver schil van opvatting kan ont staan over welke middelen je daarvoor wel of niet nodig hebt. Dat is toch de hele dis cussie, want er is toch een gro te democratische consensus over het feit dat kernbewape ning moet worden terugge drongen en dat oorlog moet worden voorkomen. Waar lig gen tenslotte de geschillen en discussiepunten? Uitsluitend en alleen over de manier waar op dat het best kan worden verzekerd". „Als de regering plaatsing onver mijdelijk zou achten, dan zal dat uitsluitend zijn op grond van een zeer zorgvuldige afwe ging van alle voors en tegens, ook meecalculerend wat dit voor de samenleving betekent. Wanneer de regering het ge voel heeft dat ze een besluit neemt dat niet te verdedigen is, dan neemt zij dat besluit niet. Zo'n vitale zaak moet ech ter niet op straat worden be slist, maar tussen regering en parlement". ADVERTENTIE UTRECHT (ANP) - Omwille van een grotere veiligheid in het ver keer en een doelmatiger optre den van de politie zouden de Ne derlandse gemeenten drastisch de stofkam moeten halen door de ge- en verboden die zij de weggebruiker opleggen. Veel parkeerverboden, snelheids- bepalingen, verkeerslichten en voetgangersovcrsteekplaatsen dragen in feite helemaal niet "bij tot een grotere veiligheid, maar bezorgen politie en justitie wel een hoop extra werk. Dit zei de hoofdofficier van justitie in Den Haag. mr. R. J.C. graaf van Randwijck. gisteren op een bij eenkomst van de Centrale Politie Verkeers Commissie (CPVC) in Utrecht. Volgens Van Randwijck zijn de wegbeheerders (rijk, pro vincie en vooral de gemeenten) zich te weinig bewust van de ge volgen van verkeersverboden. Men realiseert zich vaak niet dat door het plaatsen van bijvoor beeld parkeermeters het contro leren van eerder ingestelde bepa lingen moeilijk zo niet onmoge lijk wordt, aldus de Haagse hoofdofficier. Het is daarom van belang dat met name gemeenten goed nadenken over de noodzaak van nieuwe maatregelen, voordat zij hiertoe overgaan, aldus Van Randwijck. Bestellen bij Wehkamp is nu nog aantrekkelijker. Aantrekkelijker, omdat Wehkamp ondanks alles blijft bezorgen. Aantrekkelijker, omdat iedereen die nu bestelt een gratis verrassing krijgt. Aantrekkelijker, omdat meer telefonistes dan ooit (60!) zeven dagen per week van 's ochtends half 9 tot 10 uur 's avonds voor u klaar zitten. En aantrekkelijker, omdat u niet langs de brievenbus hoeft. Dit zijn onze telefoonnummers: »nfn ■- 05230-17123 of038-9734 44. WW^EBliCöiTBp

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17