Van der Wal:'Knap werk van Wiersma' Kraay desnoods naar de rechter Van As Extreem hoge schorsing NAC-erj Wereldkampioen verliest door tijdnood Joop Hiele in plaats van Van Breukelen Katwijker De Vries (17) aan de slag bij Fortuna R.C.L.-HUIZEN VRIJDAG 11 NOVEMBER 1983 BREDA (GPD) - Hans Kraay jr. wil op zo kort mogelijke termijn de Bredase eerste-divisieclub NAC gaan verlaten. Kraay vindt dat hij, nu de tuchtcommissie van de KNVB hem tot 1 juli van het volgend jaar heeft geschorst, NAC niet de dupe mag laten worden van de in zijn ogen onterechte beslissing van de tucht commissie van de voetbalbond, waartegen hij inmiddels via de spelersvakbond (WCS) hoger beroep heeft aangetekend. De schorsing die de tuchtcommis sie van de KNVB na een monde linge behandeling inzake de „zaak-Kraay" uitsprak, betekent dat de NAC-middenvelder de zwaarst bestrafte semiprof is sinds de invoering van het be taalde voetbal in Nederland. De vorige „recordhouder" was de Brit David Loggie, die enkele geleden als speler van negen duels werd Sparta geschorst. De schorsing het gevolg v hij opliep 'an Hans Kraay is n de rode kaart die de competitiewed strijd NAC-Wageningen op 17 oktober. Tijdens die wedstrijd kreeg Kraay eerst een gele kaart van de Tilburgse scheidsrechter De Vrieze voor een overtreding op Wageningenspeler Van Vijf- eijken. Kraay raakte daarover zo geirriteerd dat hij De Vrieze om ver duwde, hetgeen hem op een rode kaart kwam te staan. Een rode kaart die er deze week in re sulteerde dat Kraay jr. (23) ge schorst werd tot 1 juli 1984, de datum waarop zijn contract bij NAC afloopt. Die schorsing bete kent dat Kraay minimaal 24 wed strijden (23 competitieduels en het bekertreffen met PSV) zal moeten missen. Bij het vaststel len van de strafmaat door de KNVB-tuchtcommissie heeft on getwijfeld meegespeeld dat Hans Kraay als betaald voetballer in middels al 19 gele en twee rode kaarten heeft moeten terwijl hij daarnaast vorig sei zoen tijdens de wedstrijd NEC- NAC zich al eens ernstig tegen over scheidsrechter Van der Laar had misdragen. Hans Kraay vindt het terecht dat zijn actie in de wedstrijd tegen Wageningen tegen De Vrieze met een rode kaart bestraft werd. Niet terecht is - zo oordeelt hij - de extreem hoge schorsing die hem naar aanleiding van die kaart nu is opgelegd. „De Vrieze heeft ten onrechte mij in die wedstrijd een gele kaart gegeven. Dat heeft de tuchtcom missie tijdens de mondelinge be handeling van mijn zaak in Zeist ook toegegeven. Die gele kaart werd daarom ook op mijn stra flijst doorgehaald. De rode werd wel gehandhaafd. Op die kaart werd ik uiteindelijk bestraft. Dat is naar mijn mening onjuist. Wanneer ik die gele kaart niet zou hebben gekregen was ik waarschijnlijk nooit zo door het lint gegaan als nu het geval is ge weest". Zowel NAC als de WCS hebben Kraay inmiddels steun toege zegd bij het in hoger beroep te gen de door de KN VB-tuchtcom- missie bepaalde strafmaat. WCS-voorman Karei Jansen heeft Kraay zelfs geadviseerd dat wanneer hij in hoger beroep geen beduidende vermindering van zijn straf krijgt hij desnoods maar de burgerrechter in moet schakelen. HEERENVEEN (GPD) - Ooit, in een grijs verleden, sprak Jannes van der Wal de vrees uit dat de damsport wel eens de remisedood zou kunnen sterven. Meewarig en enig scham per gelach was toen zijn voornaamste deel, maar de afgelopen weken leek de wereld kampioen er haast bijzonder op gespind zijn veronderstelling tot waarheid te promove ren. VJiersma: "Ik heb mezelf gedwongen om door te zetten" Jannes van der Wal scheen met vaste en willige hand bezig de damsport de nek om te draaien, totdat gisteren vrij onverwacht een einde kwam aan de lange re misereeks, die hij samen met Harm Wiersma opbouwde in de tweekamp om de mondiale titel. In het Heerenveelse Postiljon motel beging Van der Wal in de tijdnoodfase een fout, die hem ogenblik in kansloze positie ma noeuvreerde. De stand in de tweekamp werd daardoor 15-13 in het voordeel van uitdager Wiersma. Het zal voor Jannes van der Wal een hele toer worden om die ach terstand ongedaan te maken; een ZEIST (ANP) Joop Hiele (Feyenoord) is door bonds coach Kees Rijvers aan de se lectie van het Nederlands elf tal toegevoegd als plaatsver vanger van Hans van Breuke- len. Gistermorgen had Rij vers een telefonisch onder houd met de doelman van Nottingham Forest, die in eerste instantie bij de zestien was gekozen voor de landen- wedstrijd tegen Spanje. In dat gesprek werd het de bondscoach duidelijk dat Van Breukelen zeker niet fit in Zeist aanwezig kan zijn, omdat hij nog steeds veel last heeft van zijn nog niet volle dig herstelde kuitbeenbreuk. "Hans vertelde me dat hij woensdagavond niet had ge speeld en dat er ook opnieuw foto's gemaakt moeten wor den. Zelf durft hij het ook niet aan", aldus Rijvers. Joop Hiele (25) speelde op 10 september 1980 zijn eerste en enige interland voor het A- elftal tegen Ierland. Neder land verloor deze kwalifica tiewedstrijd voor het wereld kampioenschap met 1-2. Een maand later was hij re serve in een vriendschappe lijk duel met West-Duitsland. Daarna kwam hij nimmer meer voor selectie in aanmer king. Rijvers over zijn keuze van de Feyenoord-doelman: "Aangezien ik over Edward Metgod voorlopig niet kan beschikken en hoe dan ook Jan Willem van Ede (Utrecht) in de belangrijke kwalifica tiewedstrijd van Jong Oranje tegen Jong Spanje wil zien spelen, heb ik voor Hiele ge kozen. Daar komt bij dat hij bij Feyenoord dit seizoen duidelijk veel beter presteert dan het vorige seizoen". schier onmogelijke klus wel haast. De klap van de nederlaag kwam al onnoemelijk hard aan. Niet alleen omdat hij de partij in een voor hem rooskleurige fase op klungelige wijze verspeelde, maar vooral vanwege het feit dat de wereldkampioen nog nimmer in een rechtstreeks duel van Wiersma won. En slechts een overwinning kan Van der Wal nu nog in het zadel houden. Zo terneergeslagen Van der Wal was, zo vreugdevol en opgelucht was Harm Wiersma na zijn zege. „Ik had er eigenlijk al rekening mee gehouden, dat het me niet zou lukken om van Jannes te winnen", aldus de uitdager. „Jannes heeft zich als tegenstan der steeds uitstekend opgesteld, maar jammer genoeg speelde hij erg saai en behoudend. Hij kan veel interessanter spelen. Ik heb me zelf eigenlijk gedwongen om door te zetten, fanatiek te blijven trainen en gemotiveerd te blij ven. Dat heeft dus geholpen". UTRECHT (GPD) - Sectiebestuurslid Ton Harmsen heeft een Amerikaanse multinatio nal achter de hand die bereid is als co-sponsor van het Nederlands elftal op te treden. Om welk bedrijf het gaat wil Harmsen voorlopig niet bekendmaken. Ook het bedrag dat het buitenlandse concern in Oranje wil investeren houdt hij voorlopig voor zich. Harm sen wacht eerst de resultaten af van de twee civiele procedures die zich momenteel afspelen rond de sponsoring van het Nederlands elftal. Die procedures moeten duide lijk maken welk bedrijf de komende jaren als hoofdsponsor van Oranje op gaat treden, Philips of Sony. Ton Harmsen, die belast is met de portefeuille commerciële zaken in het bestuur betaald voetbal van de KNVB deed de verrassen de mededeling over de Ameri kaanse interesse (vermoedelijk LEIDEN - Andy de Vries, een 17-jarige voetballer van Kat wijk, is tussentijds naar de eredivisieclub Fortuna Sit- tard overgestapt. Tot het ein de van het seizoen wordt de Katwijker opgesteld in het regionale jeugdelftal, om daarna de overstap naar het betaalde C-team te maken. "Dat is althans de bedoeling", zegt Andy de Vries, die tij dens de zomermaanden door Fortuna werd gescout. "In de zomer speel ik in de buurt van Maastricht met familiele den mee in bedrijfscompeti- ties. Toevallig heeft iemand van Fortuna mij zien voetbal len. Die man is mij een tijdje blijven volgen. Uiteindelijk kreeg ik een uitnodiging voor een proefwedstrijd". Dat gebeurde een maand gele den. De acties van Andy de Vries in die wedstrijd werden tot volle tevredenheid door de Sittardse talentjagers ga degeslagen, want de Katwij ker, die via afdelingsclub MVKV naar buur Katwijk verhuisde, werd voor een ge sprek uitgenodigd. "Ze wil den me graag hebben. Ik had uiteraard ook wel interesse. Profvoetballer worden lijkt mij het einde. Ik leer nu voor automonteur op de streek school, maar dat zie ik hele maal niet zitten. Ik wil het be taalde voetbal in". Omdat Andy de Vries bij fami lie in Maastricht kon worden ondergebracht, konden alle plooien worden gladgestre ken. "Tegen vergoeding van onkosten speel ik nu in het regionale A-elftal. Ik -word dan klaargestoomd voor het grote werk. Aan het einde van het seizoen wordt dan be keken of ik de overstap fy siek aankan". General Motors) na afloop van het kort geding dat gisteren dien de voor de arrondissements rechtbank in Utrecht. Philips Nederland had de spoedproce dure een dag eerder aangespan nen tegen de KNVB en de Ne derlandse importeur van Sony, Brandsteder Electronics. Het Eindhovense bedrijf heeft zich tot de rechter gewend om te voorkomen dat aanstaande maandag de sponsorovereen komst tussen de KNVB en Sony wordt ondertekend. Besluit de president van de rechtbank, ba ron Van Harinxma thoe Slooten, om Philips in het gelijk te stel len. dan verwacht het bedrijf als nog de sponsoring van het Ne derlands elftal voor zich op te kunnen eisen. De president doet vanmiddag voor 17.00 uur uit spraak. Het tweede spoedgeschil tegen de KNVB is aangespannen door het reclamebureau Pro Sport Pro motions (PSP), dat het niet eens is met de keuze van het sectiebe- stuur om Sony als hoofdsponsor van de voetbalbond aan te wij zen. PSP heeft het exclusieve recht om namens de sectie be taald voetbal sponsorcontracten af te sluiten. Het bureau meldde Philips dan ook enige tijd gele den bij de KNVB aan, maar moest j.l. zondag constateren dat een onvolledig sectiebestuur de voorkeur gaf aan de Japanse Fir ma. Die beslissing vecht men nu aan via de arbitragecommissie. Ton Harmsen beschouwt de civiele procedures tegen de voetbal bond louter en alleen als een po ging het contract met Sony uit te stellen tot 28 november. Op die datum vindt op het sportcen trum in Zeist de algemene na jaarsvergadering van het betaal de voetbal plaats. Jongstleden dinsdag drongen veertien clubs uit de ere- en eerste divisie er al op aan om het cont(r)act met So ny tot die tijd te bevriezen. Die groep is inmiddels uitgebreid tot 24 clubs, 12 spelersraden en vijf afgevaardigden van de oefen- meesters. Het grote gezelschap wil eerst tekst en uitleg over de afwijzing van Philips, die Oranje naar verluidt jaarlijks 600.000 gulden aan inkomsten scheelt. Harmsen: „De clubs zijn niet op de hoogte van de verschillen tussen de aanbiedingen van Sony en Philips, wij wel. Tot aanstaande maandag moet ik me nog onder werpen aan een zwijgplicht, maar op 18 november (ledenver gadering van de clubs - red.) zal ik alles duidelijk maken. Als de clubs het dan nog niet eens zijn met ons beleid, dan moeten ze ons maar wegsturen. Daar zou ik geen nacht van wakker liggen. Tenslotte verlies of verdien ik er geen cent mee". De advocaat van Philips, mr. W. A. Hoyng, haalde gisteren tijdens het ruim drie uur durende kort geding fel uit naar de verhoudin gen binnen het bestuur betaald voetbal. Volgens de raadsman van Philips heeft „vriendjespoli tiek" geleid tot de huidige knel punten. Goede maatjes „Met de komst van Harmsen en Hogewoning na de val van het kabinet Vilé op 25 april werden de banden met Inter Football al snel aangehaald", aldus de raads man. „Het duo is dan ook goede maatjes met de mensen van IF Al voor aanvang van de tweekamp had Wiersma een gevoel, dat Jan nes van der Wal het wel eens op 20 remises zou willen aansturen. „Het is wel niet zijn speelstijl, maar het was voor hem voldoen de en hij zou het ook als een ech te overwinning ervaren", aldus Wiersma nu. „Bovendien had hij Hans Jansen als secondant. Jan sen damt niet zo vaak meer en vervlakt daardoor. Hij heeft steeds vaker de neiging om af te ruilen. De kracht daarvan is on duidelijk, maar met zo'n speel stijl verlies je ook niet gauw. Ik was er bang voor dat Jannes daar wat van over zou nemen en dat is ook wel gebleken". Feitelijk stond Jannes van der Wal er bij het ingaan van de tijdnood fase niet eens slecht voor. maar een verkeerde zet nekte hem. Wiersma: „Tijdens de partij heb ik er steeds voor gezorgd dat Jannes veel mogelijkheden moest narekenen. Dat kostte hem nogal wat tijd en daardoor maakte hij ook die fout". Jannes van der Wal erkende dat het tijd gebrek hem was opgebroken. „Ik heb er deze tweekamp steeds voor opgepast om in tijdnood te komen", zei hij. „maar vandaag ging ik op dat punt in de fout. Toch knap werk van Wiersma". Na dertien remises begon menig een zich al af te vragen of de damsport niet op een dood spoor zat. De belangstelling voor de tweekamp was dan ook al tanen de in de media. Grootmeester Rob Clerc: „In een wedstrijd tus sen twee gelijkwaardige spelers van hoog niveau is de kans op re mise zonder meer groot. Het zou echter een verkeerde conclusie zijn om te stellen dat wanneer een van de twee op remise uit is. dat hij daarin dan ook zonder meer zou slagen. Jannes heeft bijvoorbeeld niet elke partij op remise aangestuurd, want dan had hij het echt niet zo lang vol gehouden". Aan Harm Wiersma is het nu de beurt om zich van een verdedi gende taktiek te bedienen. „Saai en flauw spelen", aldus Wiersma echter, „ligt niet in mijn stijl". ADVERTENTIE Zaterdag a.s. 14.30 uur Advertentie aangeboden door de SMIKKELSHOP Doeslaan 3, Leiderdorp (Maarten de Vos). Beide be stuursleden kunnen het ook uit stekend vinden met de heer Brandsteder van Sony, een rela tie die stamt uit de tijd dat de heer Brandsteder nog penning meester was van Ajax. Omdat Brandsteder net voor de invoe ring van de shirtreclame in het betaalde voetbal opstapte bij Ajax, liep hij een vet contract mis doordat TDK sneller rea geerde op deze vorm van sponso ring. Ajax-voorzitter Harmsen trok daarop de portefeuille com merciële zaken naar zich toe in het sectiebestuur en besloot het 'goed' te maken met Brandsteder door hem aan een sponsorcon tract met de KNVB te helpen". Ton Harmsen ontkende de door Hoyng geschetste procedure gis teren niet. „Ik ben inderdaad r Brandsteder gestapt met de vraag of hij interesse had de KNVB te sponsoren. Maar daar mee ben ik toch niet in overtre ding? We zitten vast aan het con tract met het reclamebureau Pro Sport Promotions, dat het recht heeft om exclusief namens de sectie betaald voetbal sponsors aan te trekken. Als ik daarente gen op de hoogte ben van een geinteresseerd bedrijf, dan zou het toch belachelijk zijn om die dan maar niet te benaderen om dat PSP dat moet doen?" PSP blijkt zelf ook bij Sony geïn formeerd te hebben, maar het be drijf liet directeur Bert Spaak weten geen zaken met hem te willen doen. Brandsteder wilde alleen praten met afgevaardig den van IF, dat per 1 juli van dit jaar een sponsorovereenkomst sloot met de sectie amateurvoet bal van de KNVB. Wanorde De KN VB-raadsman mr. Utermark voerde de actie van Harmsen te rug op het feit dat PSP geen sponsors voor Oranje wist te in teresseren. "Pas nadat op 4 oktober bekend was gemaakt dat de KNVB een contract had gesloten met Sony, kwam PSP in actie. Per brief van 8 oktober meldde PSP voor de eerste maal dat ook Philips be reid was het Nederlands elftal en Jong Oranje te sponsoren. Phi lips heeft echter te laat actie on dernomen en het spel verloren. De toewijzing van de eis van Phi lips zou dan ook geen ordemaat regel zijn, maar een regel van wanorde die er wel eens toe kan leiden dat Sony afhaakt. En met Philips hebben wij verder niets te bepraten". ÜS' zyss AW t//r A£7- <3*£- LEIDEN/PAPENDAL - Lau rens van As is topfit voor het Europees jeugdkampioen schap judo dat vandaag tot en met zondag op het sport centrum Papendal wordt ge houden. De 18-jarige judoka, vijfvoudig Nederlands kam pioen, geldt als favoriet voor het ere-metaal in de ge wichtsklasse tot 65 kilogram, waarin morgen wordt gestre den. Zijn conditie laat niets te wensen over, meldde hij gis teravond uit Papendal, waar hij sinds woensdagmiddag met de Nederlandse ploeg ac climatiseert. Het gros van de deelnemers arriveerde daar al eerder deze week. De Rus sische ploeg bijvoorbeeld, waarin zijn voornaamste con currenten schuilen, was maandag aangekomen. De loting gisteravond stemde Laurens van As tot tevreden heid. Het lid van sportschool Kuipers opent de kampioen schappen met een kwalifica tie-partij tegen de Zweed Lansson. "Je mag natuurlijk niemand onderschatten, maar vorig jaar tijdens de open Duitse kampioenschap pen won ik van hem. Als ik nu win kom ik in de tweede ronde tegen een Rus Mitsji- nev, of zoiets. Hij is de num mer twee van de wereld. Vo rig jaar tijdens de wk verloor ik van hem, maar daarvoor heb ik ook al eens van hem gewonnen". Van As beschouwt de partij te gen de Zweed als een opwar mertje. "Ik kan alvast een beetje ritme opdoen. Zenuw achtig ben ik niet", aldus de Leidse troef gisteravond. "Maar zaterdag hoop ik wel dat ik een beetje gespannen ben. Teveel zelfvertrouwen is ook niet goed, dan heb je kans datje alles een beetje te makkelyk opneemt".

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13