c Reders willen vlagwisseling EROP OF ERONDER Winkels tot 7 uur open Kort zakelijk Om loonkosten te drukken In voorjaar dagelijkse vluchten op New York Akkoord cao bij Heineken Per jaar 100 gulden cosmetica Pleidooi staatssecretaris Van Zeil: Brazilië aanvaardt omstreden loonwet Forse groei bij Rodamco B.V. LLA.M. Beurs Amsterdam iiSlcc sis Src lil DONDERDAG 10 NOVEMBER 1983 Economie Heuga De aandeelhouders van de tapijtte gelfabriek Van Heugten (Heuga) zijn het in principe eens gewor den met het Amerikaanse con cern Compo Industries in Wal- tham (Massachusetts) over over neming van Van Heugten door het Amerikaanse bedrijf. President-directeur D. Snippe be vestigt dat de Amerikanen een kleine f 100 miljoen voor Heuga willen betalen. De feitelijke over eenstemming kan volgens hem nog enkele maanden op zich la ten wachten omdat de onderne mingen nog met elkaar moeten overleggen. De ruim 800 personeelsleden die Van Heugten telt kunnen vol gens Snippe allen in dienst blij ven. Het is de bedoeling dat Snippe zelf de leiding van het be drijf houdt. De nettowinst die Heuga vorig jaar heeft gemaakt was f 11,2 miljoen bij een omzet van f 270 miljoen. Het geplaatste aandelenkapitaal bedraagt f 13,6 miljoen. Nedlloyd De kantonrechter zal moeten uit maken of de Rotterdamse rederij Nedlloyd zich aan discriminatie heeft schuldig gemaakt bij het ontslag van 203 buitenlandse, meest Spaanse en Kaapverdiaan- se zeelieden. Dit heeft de vice- president van de Rotterdamse rechtbank, mr. L. ter Kuile, giste ren bepaald in een kort geding dat 111 van de zeelieden tegen Nedlloyd hadden aangespannen, in een poging hun ontslag onge daan te maken. Naar het oordeel van mr. Ter Kuile is de verdenking dat er sprake is van discriminatie in het kort ge ding niet helemaal weggenomen. Maar om in dit gecompliceerde vraagstuk tot een verantwoorde beslissing te komen is een uitge breid onderzoek bij de gewone rechter noodzakelijk, aldus de vi ce-president. Miljoenenorder Machinefabriek Breda v/h Backer en Rueb heeft van Shell Indus trial Ergy Management in Rotter dam opdracht gekregen voor de levering van drie afgassenketels voor de nieuwe warmtekracht centrale van de Heineken-brou- werij in Zoeterwoude. Met de op dracht, die twee niet bijgestook- te en een bijgestookte afgassen- ketel omvat, is een bedrag van enkele miljoenen guldens ge moeid. De drie gasturbines, waarvoor de ketels bestemd zijn, gaan de energiebehoefte van de brouwerij verzorgen. Michelin Het Hof van Justitie van de Euro pese Gemeenschappen heeft de boete die de Nederlandse Miche lin enige tijd geleden heeft ge kregen verminderd van 600.000 tot 300.000 ecu (ongeveer 760.000 gulden). Gisteren liet het hof we ten dat enkele aanklachten tegen Michelin ongegrond waren. Destijds bepaalde de Europese Commissie, het dagelijks be stuur van de EG, dat Michelin in Den Bosch de concurrentiere gels van de EG had overtreden door enkele groothandelaren al te grote kortingen te bieden in een poging deze handelaren aan zich te binden. Tegen die uit spraak is Michelin bij het Hof van Justitie in Luxemburg in be roep gegaan. Hanomag De regering van de Westduitse deelstaat Nedersaksen heeft op nieuw de verzekering gegeven dat zij alles in het werk zal stellen om Hanomag, dochtermaat schappij van IBH Holding, de ondergang te redden. Net als voor de moedermaatschappij van het bouwmachineconcern is voor Hanomag uitstel van beta ling aangevraagd. Er werken 2700 KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling van 9 november 1983. Boerekool per kg 0,51-0,79, groene kool 0,57, spitskool 0,76, bospeen I 0,97, waspeen Al-per kist 6,70-10,50, All 3,20-7,30 BI 5,00-12,00. Aanvoer: 156 ton. Breekpeen Bi-per kist 2,50-4,30, Cl 7,30- 8,20, prei A per kg 0,65, prei B per kg 0,43, uien per kg 0,51-0,61, peterselie (krul) 0,63-0,89, selderij 0,59, bloem kool 6 per bak 1 1,58-1,98, 8 I 1,17-1,28, 10 I 1,11-1,15, 12 I 0,53-0,55. AMSTERDAM (ANP) - De Nederlandse rederijen hebben er bij de overheid op aange drongen een mogelijkheid te creëren dat in Nederland geregistreerde schepen tijdelijk onder buitenlandse vlag gebracht kunnen worden. Het schip gaat in zo'n geval niet over in andere handen. Een dergelijk systeem bestaat al enige tijd in Duitsland. Dit heeft de voorzitter van de Ne derlandse redersvereniging KNRV, de Amsterdamse massa goed stuwadoor G. Warnderink Vinke, gisteren in Amsterdam gezegd op de algemene ledenver gadering van de KNRV. In een toelichting zei Warnderink Vin ke desgevraagd dat tijdelijke vlagwisseling de concurrentie positie van de Nederlandse vloot kan versterken vanwege de mo gelijkheid van lagere loonkosten, betere penetratie in bepaalde vaargebieden en fiscale voorde len. De exploitatiekosten van een schip kunnen daarmee in sommige ge vallen met 30 procent worden verlaagd. In de huidige situatie is het ook mogelijk Nederlandse schepen onder andere vlag te laten varen, mar dan vervalt de Nederlandse registratie. Dit gaat volgens de reders bovendien met veel admi nistratieve rompslomp gepaard. Het is minder eenvoudig onge daan te maken. Het verzoek is volgens de reders bij het rijk vooralsnog op juridi- DEN HAAG (GPD) - Naast de vijf dagelijkse vluchten van de KLM naar verschillende bestemmin gen in de Verenigde Staten gaat de grote Amerikaanse lucht vaartmaatschappij Trans World Airlines (TWA) vanaf 30 april 1984 dagelijks vanaf Schiphol naar New York en terug vliegen. Ook Brussel en München wor den vanaf die datum door TWA aangedaan. TWA beschikt naast aantrekkelijke vertrek- en aankomsttijden van de nieuwe dagelijkse vluchten bovendien over een uitgebreid net van verbindingen binnen de Verenigde Staten, die zonder douane- en andere formaliteiten in New York op die manier mak kelijker bereikbaar worden. Het nieuwe programma werd giste ren gepresenteerd door de mana ger van TWA voor Frankrijk en de Benelux, H. N. Schnaible, in de Amerikaanse ambassade in Den Haag. Hoewel er de laatste tijd een terug gang te zien is geweest van Euro pese reizigers naar de Verenigde Staten, vanwege de hoge koers van de dollar, wordt er bij TWA een opleving verwacht. Gere kend wordt op een jaarlijks aan tal passagiers op de nieuwe lij nen van 2,6 miljoen personen. De aanwas zal, volgens Schaible, aanvankelijk echter voorname lijk van Amerikaanse kant ko men. In het lopende jaar is het aantal Amerikaanse bezoekers van Nederland met 30 procent gestegen. Maar er wordt ook ge rekend op een toename van het aantal Nederlanders dat de VS wil bezoeken. ADVERTENTIE Hoewel de prijzen die per 30 april 1984 gerekend gaan worden op dit moment niet bekend zijn, zul len ze „concurrerend" zijn, aldus Schnaible. Vooral het uitgebrei de service-systeem in de Ver enigde Staten zelf zou hiervoor zorg kunnen dragen. TWA heeft op 45 vliegvelden in de VS eigen terminals waar uitsluitend TWA- passagiers zonder problemen van de ene op de andere vlucht kunnen overstappen. In de VS onderhoudt TWA verbindingen tussen 56 steden. Overigens leveren deze interne verbindingen in de VS de maat schappij een behoorlijk verlies. Schnaible sloot daarom niet uit dat wellicht de frequentie van deze domestic flights terugge bracht gaat worden in de nabije toekomst, maar dat daarentegen het aantal steden mogelijk uitge breid zal worden. De vlucht New York-Amsterdam-Brussel v.v. zal gevlogen worden met de Lockheed 1011, die naar Mün chen v.v. met een Boeing 747. (Van één onzer verslaggevers) ZOETERWOUDE - Het Heine- ken-concern heeft vandaag mee gedeeld met de vakbonden een principe-akkoord te hebben be reikt over een meerjarige cao. De nieuwe cao moet uitmonden in een 36-urige werkweek bij deze biergigant. De komende weken zal Heineken nog gespreken voe ren met de Industriebond FNV, de Industrie en Voedingsbond CNV, de Unie BLHP en de Dien stenbond FNV over de details. Het personeel is vandaag op de hoogte gebracht. Enkele maan den geleden dreigde een conflict te ontstaan met de vakbond over de cao-voorstellen. In het vak bondsblad van de Industriebond FNV 'Zin' werd fel uitgehaald naar Heineken omdat men zich bij de onderhandelingen zeer hard zou opstellen. De voorwaar den werden toen 'verbazingwek kend en op somige onderdelen zelfs absurd' genoemd. Het voorstel van Heineken was om de kosten van arbeidstijdverkor ting te financieren door het kor ten van loon met eenzelfde per centage als de verkorting van de werktijd. sche problemen gestuit, omdat de Nederlandse wetgeving de mogelijkheid van dubbele regi stratie van schepen niet kent. In Duitsland bestaat die mogelijk heid wel, weliswaar op tijdelijke Het zogenaamde "uitvlaggen" ge schiedt met name vanwege de mogelijkheid om goedkope ar beidskrachten uit de lagere lo nen landen aan te kunnen nemen en vanwege een mild fiscaal kli maat. Met name landen als Libe ria en Panama zijn daardoor gro te scheepvaartnaties geworden. De reders zien wel in dat bij het mogelijk tijdelijk uitvlaggen van een schip eventueel genoten sub sidies in het kader van de inves teringspremie zeescheepvaart en de wir terugbetaald zullen moe ten worden. Die premies zijn be doeld om het aandeel van Neder landers op de Nederlandse vloot te vergroten. Uitvlaggen staat daar inderdaad haaks op, aldus Warnderink Vinke. In West-Duitsland is tussen de overheid en de reders echter een regeling getroffen waarbij de ge noten investeringspremies ook bij het tijdelijk onder een andere vlag brengen van een schip blij ven gelden. De Duitse overheid is ook betrekkelijk soepel in de toepassing van het begrip "tijde lijk", zo is de indruk van de Ne derlandse reders. DEN HAAG (GPD) - In 1982 werd per hoofd van de bevolking bijna 100 gulden aan cosmetica uitge geven. Dat blijkt uit cijfers van het Economisch Instituut voor het Midden- en Kleinbedrijf (EIM). In guldens uitgedrukt is de verkoop in de laatste jaren fors gestegen. In 1977 ging voor ruim 1 miljard gulden aan cos metica over de toonbank, het af gelopen jaar was dit bedrag met 40 procent gestegen tot f 1,4 mil jard. Overigens besteedt de consument een kleiner deel van zijn inko men aan cosmetica dan vroeger: 0,64 procent in 1982 tegenover 0,66 procent in 1977. In 1970 werd bijna 1 procent van het in komen aan toiletwaren besteed. Er vindt een verschuiving plaats in de verkoop. Parfum en reukwa ter doen het goed, net als de pro- dukten om de huid en het ge zicht te verzorgen. Haarverzor- gingsmiddelen en toilet- en bad- zeep worden minder verkocht. De overige producten, zoals ba byverzorgingsmiddelen, scheer- artikelen, mondverzorgingsmid- delen en reuk- en toiletartikelen voor mannen, hebben een gelijk aandeel in de verkoop gehouden. Ruim een derde van de cosmetica wordt door drogisterijen ver kocht. Levensmiddelenzaken zijn goede tweede met 32 pro cent. De overige verkoop vindt plaats in warenhuizen, parfume rieën, kappersbedrijven en schoonheidssalons. Het EIM ver wacht voor de toekomst een ver schuiving van de verkoop van drogisterijen naar levensmidde- lenbedrijven. TOKIO - De Japanse autofabrikant Nissan heeft een 'superauto', de NX-21 geproduceerd. Behalve allerlei technische hoogstandjes is de NX voorzien van deuren die als vleugels moeten worden opgevouwen, alvorens men kan instappen. De controle-apparatuur op het dashboard is geheel gecomputeriseerd. De NX-21 is niet te koop. Hoeveel de ontwikkeling van deze auto heeft gekost, wilde Nissan niet kwijt. DEN HAAG (ANP) - Gemeenten moeten kunnen bepalen dat win kels pas 's avonds om zeven uur hoeven te sluiten. De wettelijke sluitingstijd moet op weekdagen echter zes uur blijven en op za terdag vijf uur. Dat zegt staatsse cretaris Van Zeil van economi sche zaken in een notitie over een nieuwe opzet van de winkel sluitingswet. Hij heeft die notitie aan een groot aantal organisaties gestuurd voor commentaar. Heeft hij dat begin volgend jaar ontvangen, dan zal hij een wetsontwerp op stellen. Het maximum aantal uren dat een winkel open mag zijn wil Van Zeil op 52 uur handhaven. Om dat van de mogelijkheid om een winkel 's morgens om vijf uur open te stellen nauwelijks ge bruik wordt gemaakt wil de be windsman het wettelijke ope ningstijdstip naar zes uur ver schuiven. Koopavonden kun nen, zoals nu, één keer per week worden gehouden van 18.00 (is 19.00) uur tot 21.00 uur. Van Zeil wil de huidige wettelijke mogelijkheid voor de gemeente raad om, „wegens plaatselijke omstandigheden", vrijstellingen te geven van de verplichte slui tingstijden vervangen door de mogelijkheid dat te doen voor toeristische doeleinden. Net als de openstelling tot zeven uur 's avonds kunnen gemeenten dit eventueel voor een deel van de gemeente bepalen. Tussen 1 april en 1 oktober mogen win kels voor toeristische doeleinden 20 uur, voor de rest van het jaar 15 uur per week langer open zijn. De staatssecretaris vindt daarnaast dat gemeenten een ruimere be voegdheid moeten krijgen ont heffingen te verlenen. Hij stelt voor, dat elke ondernemer voor ten hoogste zes dagen per jaar een ontheffing krijgt, ongeacht het doel. Gemeenten moeten ver der ontheffingen kunnen geven voor veilingen, antiekbeurzen, kunstgalerijen, tentoonstellin gen, auto-, motor- en botenshows en dergelijke. Een nieuwe winkelsluitingsrege ling heeft gevolgen voor de ar beidstijden van het winkelperso neel. Van Zeil wil die twee zaken voorlopig echter scheiden en zal daaraan later aandacht schen ken. BRASILIA (Rtr) - Het parlement van Brazilië heeft gisteren een omstreden wetsontwerp aan vaard dat voorziet in gedeeltelij ke afschaffing van de prijscom pensatie in de lonen. Deze feite lijke loonsverlaging was een van de hoofdpunten in het economi sche programma dat de regering is overeengekomen met het In ternationale Monetaire Fonds (IMF) en daarom lijkt nu de weg vrijgemaakt voor het vrijgeven van financiële middelen die Bra zilië dringend nodig heeft. Vijf eerdere pogingen die presi dent Joao Figueiredo sinds maart heeft ondernomen om de prijscompensatie af te schaffen zijn mislukt. Twee keer werd een desbetreffend decreet onder druk van grote sociale onrust in getrokken en drie andere voor stellen werden door het parle ment afgewezen. Bij de behandeling van het zesde voorstel op dinsdag probeerde de oppositie een stemming te voorkomen door een vertra- gingstaktiek. Nadat er tien uur was gedebatteerd verlieten de meeste tegenstanders tegen het ochtendgloren de vergaderzaal van de 479 leden tellende Kamer van Afgevaardigden, waardoor het voorstel kon worden aan vaard met 245 tegen drie stem men. Kort daarop ging ook de Senaat (69 zetels) met 43 tegen één stem akkoord. !n een vorige maand afgewezen voorstel werd de inflatie slechts voor tachtig procent in de lonen gecompenseerd. In de nu aan vaarde versie hangt het percenta ge af van het inkomen. ROTTERDAM (ANP) - Bij het vastgoedfonds Rodamco is in de eerste helft van het op 1 maart begonnen boekjaar 1983-1984 sprake geweest van een forse groei. Vooral bij institutionele beleggers bestond veel belang stelling voor het fonds. Het aan tal geplaatste aandelen nam in de verslagperiode toe met 25 pet tot 7,65 miljoen stuks. Inmiddels is dit aantal gestegen tot meer dan 8 miljoen. Het eigen vermogen nam in zes maanden toe met bij na 25 pet tot ruim f 922 miljoen en is intussen de f 1 miljard ge passeerd. Door de uitgifte van nieuwe aande len en verkopen in Nederland, Duitsland en de VS ontstond een ruime liquiditeit. De waarde van het aandeel Ro damco is in de eerste zes maan den toegenomen met 5,9 pet, re kening houdend met het uitge keerde dividend over 1982-1983. ADVERTENTIE Niet afwachten maar doen is ons parool. En dat betekent o.a. investeren. Bijvoorbeeld in bedrijfswagens. Een Mercedes-Benz bedrijfs wagen is een belegging zonder risiko. Dankzij ondermeerde lage km-pri|s, de lage afschn|\ ing en de hoge inruilwaarde. Telt u daarbij de kwali teiten van de Mercedes-Benz dealer, dan ligt de volgende konklusie voor de hand: kiezen voor Mercedes-Benz betekent kiezen voor uw bedrijf. BLIJFT U DUUR RUDEN... 0f KIEST II EEN MERCEDES-BENZ BEDRIJFSWAGEN Vondcllaan 45,2332 AA LEIDEN. Tel. 071 - 76 93 03 >ou west raat 60a, 2407 BC ALPHEN A/D RIJN. Tel. 01720 - 7 51 55 Binnenweg 2-4,2411 NA BODEGRAVEN. Tel. 01726 -1 93 41 Ri|nsburgerweg 132,2231 AG RIJNSBURG. Tel. 01718 - 2 25 00 Hoofdstraat 81,2171 AS SASSENHEIM. Tel. 02522 - 1 91 24 AANDELEN binnenland doorlopend Noteringen van donderdag 10 november 1983 (tol 12'30 uur) vk sk ahotd 168 20 167 70 akzo 7630 abn 339.00 34150 23?° 15?00 57 80+ 12350 fghc 40 30 'SS hengen 12080 12080 hbg 8700 89 00 hoogovens c 34 00+ kim 16640 166 50 Itfredc 170 30 172 20 y I*» mS Sneren c '»00 3210 Sc SS 9580 2 perioden 7230 00 51000 telegraaf c 270.00 270.00 wyh henng 81 Oi buitenland beleggingsinst. leveraged 15200 1! OBLIGATIES staatsleningen bng bg11'/4 8 0910*4 8 php 8*4 83-93 100! pandbrieven fgh 11 81-88 104 Igh 9 78-86 100 tgh 9 83-92 100 Igh 7*4 77-85 98 rabh 8*4 83 99 wuh 8*4 78-87 99 00 9 parallelmarkt officieel toegelaten 2360.00 2360 00 indices e.d. Indices (a.n.p.-c.b.s) obl.lndex/eff.rend.(c.b.s.) Staatsleningen 8 41 nw.3 langl 8 63 - 5-8 |aar 8 47 BankJervngen 8 5 Pandbrieven 90 goud en zilver Good: 36480— 36980 Zilver: 825-895 buitenlands geld Amenkaanse doBar 2.9' Engelse pond 4.3( VERKLARING DER TEKENS SK - slottoers NG - oKoéle not geschorst achtergestelde lerwig Combinaties C X t» Beursoverzlcht Flinke koerswinst Kon Olie Koninklijke Olie heeft vanmorgen een flinke winst geboekt, nadaf uit de kwartaalcijfers bleek dat de winst flink is toegenomen Onmid dellijk na het bericht liep de koers met guldens op en rond het midda guur gold een notering van om streeks f 135.60. een winst van 13,30 ten opzichte van gisteren Hemeken en c wartaalci|fers v lever in Londen De koers van t- neken ging enkele dubbeltjes c lag en de handel in Unilever w opgeschort Besloten werd om cijfers vanmiddag om halt vier kend te maken afboekings sommen. die vanochtend nog eens door het concern ontkend werden Philips noleerde s morgens wel ruim I 1 hoger Volgens de handelaren geven de cijfers van Koninklijke Olie en Uni lever aanleiding om te verwachten dat de markt de komende dagen een flinke opleving te zien zal ge- Er werden vanmorgen al flinke win sten geboekt Zo gmg Elsevier I 8 omhoog. VNU verdiende I 3. Hoog ovens kreeg er 12.50 bi| en de ban ken lagen ook omtrent I 3 hoger

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9