Kamer wil geen tarief girokaart 'Ze werden de bus ingetimmerd' DE LANGZAAMSTE. MPpERvanDuuren Vrees voor marktpositie PTT Aardschok in Utrecht 'Limieten belasting zelden overschreden' Protest tegen tv-cursus vissen: 10 gulden boete STIPTHEIDSAKTIES BIJ FER VAN DUUREN! DONDERDAG 10 NOVEMBER 1983 DEN HAAG (GPD) - Een meerderheid van de Tweede Kamer (PvdA, CDA, D'66) voelt er weinig voor om rekeninghouders bij Postgiro en banken een vergoeding te laten beta len voor het (bank)giroverkeer. Dat bleek bij de behandeling van de PTT-begroting in de Tweede Kamer. Staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer) zei echter dat het be drijfsresultaat van de Postgiro moet worden verbeterd. Dat ge beurt enerzijds door een vermin dering van het personeelsbe stand met 2 procent, anderszijds door tariefverhogingen. Een mogelijkheid daartoe is het heffen van een tarief van f 12,50 per jaar voor het gebruik van de girobetaalkaarten. Ook de ban ken heffen al een bedrag voor hun betaalpasjes (Eurocheque- pasjes) of overwegen dat te gaan doen (groene betaalpas). Volgens Scherpenhuizen zal de Postgiro dus niet ten opzichte van de ban ken worden benadeeld. De vrees voor die benadeling was het hoofdargument voor de be zwaren van de Kamer tegen een tarief-heffing in het giroverkeer. Engwirda (D'66) noemde tarife ring slechts aanvaardbaar wan neer sprake is van een volledig gelijkwaardige concurrentiepo sitie van de PTT-gelddiensten ten opzichte van de banken. Van der Doef (PvdA) zei dat de gi- AD VERTENTIE ro-tarieven er niet komen zolang de PTT dat niet wil. De banken zullen het dan ook niet doen, om dat zij in een ongunstiger positie zouden kunnen komen. Juist de concurrentie van de PTT heeft de banken tot nu toe van tarife ring doen afzien. De PvdA'er noemde het gratis gira le betalingsverkeer „een groot goed". Het was de voorwaarde voor veel mensen om te wennen aan het gebruik van de (bank)gi- ro, aldus Van der Doef. Ook de CDA'er Eversdijk liet zich in kri tische zin uit over een tarief voor het geldverkeer. „Dat maakt het onmogelijk dat de gelddiensten van de PTT hun neergaande druk op de tarieven voortzetten. De Rijkspostspaar bank heeft bijvoorbeeld altijd voorop gelopen in het verlagen van de hypotheekrente. Dit be hoort nu reeds tot het verleden; dat kan niet in het belang van de klant zijn", zei Eversdijk. „We moeten oppassen dat de Postgiro niet in een slechte concurrentie positie komt". Van der Doef vroeg in een motie om beslissingen over tarifering van het betaalverkeer uit te stel len tot de discussie over het Na tionale Betalingscircuit, het stel sel waarbij het bankgiroverkeer en het postgiroverkeer aan el kaar worden gekoppeld. Eversdijk pleitte ook voor verla ging van de telecommunicatieta- rieven van de PTT (telefoon, te lex). De afdeling telecommunica tie van de PTT zal in 1984 een winst maken van 657 miljoen gulden. Het lijkt er volgens Eversdijk veel op dat de PTT de „melkkoe" van de overheid is, want die winst vloeit in de schat kist. Verlaging van de tarieven levert tevens een bijdrage aan de handhaving van de koopkracht, zei Eversdijk. Maar volgens staatssecretaris Scherpenhuizen zou een verlaging een gat in de schatkist slaan. PvdA, CDA en D'66 vonden alge meen dat de concurrentiepositie van de PTT ten opzichte van het particuliere bedrijfsleven (ban ken, besteldiensten) moet wor den verbeterd. Voor Van der Doef betekent dat een snelle be slissing over de Postbank, de sa menvoeging van Postgiro en Rijkspostspaarbank. UTRECHT (GPD) - Voor de tweede keer binnen enkele dagen heeft het KNMI in De Bilt gisteravond een lichte aardschok geregistreerd. De aardschok, met een kacht van 2 tot 2,5 op de schaal van Richter, deed zich omstreeks half zeven voor in de buurt van Soesterberg. De aard schok van gisteravond heeft geen persoonlijke of materiële schade tot gevolg gehad. Eerder deze week, in de nacht van maandag op dinsdag, werd het zuiden van het land opgeschrikt door een aardbeving met een kracht van bijna 5 op de schaal van Richter. In het Belgische Luik kwam daarbij zelfs een vrouw om het leven. Volgens KNMI-woordvoerder Harry Otten komt het ongeveer twee tot vier keer per jaar voor dat Nederland een lichte aardschok krijgt te verwerken. Behalve de breuklijn in het zuiden, die bij Roermond ons land binnenkomt, bestaan ook tot aan Haarlem nog verschillende klei nere breuklijnen in de aardkorst. De schok van gisteravond was volgens het KNMI 500 tot 1000 keer zwak ker als de aardschok eerder deze week. xs S Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Madrid Malaga Mallorca Malta Munchen Oslo Parijs licht bew. 15 zwaar bew. 17 licht bew. 16 mist 16 licht bew. 17 licht bew. 15 licht bew. 15 mist 17 onbewolkt 15 zwaar bew. 21 14 0 mist 5 1 0 geheel bew. 7 5 0 onbewolkt geheel bew. licht bew 17 11 onbewolkt geheel bew. 14 -1 0 17 10 0 17 11 3 23 13 16 23 18 0 19 13 0 4 1 01 19 10 0 Stockholm Wenen Casa Blanca Istanbul Las Palmas Tel-Aviv Tunis half bew. licht bew. licht bew. motregen onbewolkt onbewolkt onbewolkt licht bew. onbewolkt geheel bew. 5 4 00 half bew motregen licht bew. onbewolkt 23 13 18 13 10 4 24 17 0 00 15 00 22 15 0 (Van een onzer verslaggevers) DEN HAAG - Het komt slechts zel den voar dat gemeenten de on- roerend-goedbelasting zodanig verhogen dat zij boven de wette lijke limieten uitkomen. Het voorlopig afwijzen van gemeen telijke verordeningen op de on- roerend-goedbelasting gebeurt voornamelijk vanwege gemaakte 'vormfouten'. Dit zei een woordvoerder van het ministerie van binnenlandse za ken gisteren naar aanleiding van een door het ANP verspreid be richt. Daarin stond dat het minis terie driekwart van de gemeente raadsbesluiten ter verhoging van de onroerend-goedbelasting had afgekeurd. Daarbij ging het om de periode 1 juli 1982 tot 1 juli '83. Uit het bericht zou kunnen worden afgeleid dat de meeste gemeen ten de onroerend-goedbelasting tot ontoelaatbare bedragen ver hogen. Maar volgens de woord voerder van Binnenlandse Za ken is dat geenszins het geval. Het voorlopig afwijzen van ge meenteraadsbesluiten betreft voornamelijk procedurele en an dere foutjes, en dat komt volgens de zegsman vaker voor. Overi gens staat het de gemeenten vrij om te bepalen hoeveel de onroe rend-goedbelasting stijgt, zolang zij maar niet boven het wettelijke 'plafond' uitkomen. Het maximale bedrag van de on roerend-goedbelasting is procen tueel gekoppeld aan de uitkering die gemeenten van het rijk ont vangen uit het Gemeentefonds. Als die uitkering daalt - zoals in het afgelopen jaar - kunnen ge meenten die al op het maximum zaten, over de grens heenschie- ten. "Maar dan is het een kwestie van aanpassen', aldus de woord voerder. Huisvredebreuk DRACHTEN (ANP) - De gemeen tepolitie van Smallingerland heeft een woninginrichter uit Heerenveen en drie van zijn me dewerkers aangehouden en pro ces-verbaal opgemaakt wegens huisvredebreuk. De mannen drongen de woning van een vrouw in Drachten binnen, slo ten haar op in het toilet en ver wijderden gordijnen en vloerbe dekking uit het huis. De spullen waren door de ex-vriend van de vrouw nog niet betaald. GRONINGEN (ANP) - De officier van justitie bij het kantongerecht in Zuidbroek heeft gisteren een boete van 10 gulden geëist tegen de 45-jarige G. den Besten uit Noordbroek. De man stond terecht omdat hij in Drie doden bij autobotsing GRAMSBERGEN (ANP) - Door een verkeersongeval op rijksweg 34 zijn gisteren ter hoogte van Gramsbergen drie inzittenden van een personenauto om het le ven gekomen. Het zijn de 18-jari- ge mej. Reijneveld uit Leider dorp. haar 25-jarige vriend uit Coevorden en diens 58-jarige moeder afkomstig uit Enschede. Zij botsten frontaal tegen een vrachtwagen toen ze uitweken voor een tegemoetkomende per sonenauto die inhaalde. De be stuurder van deze auto reed na het ongeval door. De man is later in zijn woonplaats aangehouden. 1982 een dubbeltje van zijn om roepbijdrage niet had betaald. In plaats van 67,50 gulden betaalde Den Besten 67,40 gulden uit pro test tegen dc Teleac-cursus sportvissen. Na een groot aantal herinneringen en aanmaningen is de vordering inmiddels opge lopen tot 4,10 gulden. "Hang ik een worst met een haak erin uit mijn raam en er hapt een hond in dan pleeg ik dierenmis handeling. Doe ik hetzelfde on der de waterspiegel dan heet het ineens sport", zo is de redenering van Den Besten die van mening is dat Teleac met haar cursus in sportvissen dergelijke dieren mishandeling uitlokt. Getuige- deskundige, de publicist Midas Dekkers, legde de kantonrechter uit dat het onzinnig is te veron derstellen dat vissen geen pijn- gevoel zouden hebben. Officier van justitie mr. Brouwer was van mening dat Den Besten de verkeerde instantie heeft ge kozen om tegen te ageren. "U moet bij de wetgeving zijn of bij de makers van het programma. En als u heel principieel bent kunt u ook nog uw televisietoe stel de deur uitdoen", aldus mr. Brouwer. Uitspraak op 23 no vember. Ooggetuige van ontvoering Heineken en chauffeur AMSTERDAM (GPD) - „Precies rond zeven uur heb ik drie doffe knallen gehoord", zegt een be woner van de Weteringschans. „Ik rende naar het raam, maar zag niets bijzonders. Even later hoorde ik geschreeuw. Twee meisjes stonden wild gebarend midden op de trambaan. Een ta xi stopte, de chauffeur luisterde kennelijk een kort moment, be dacht zich niet, draaide de wagen op de trambaan en ging er met gillende banden vandoor". Het is een Amsterdamse taxichauf feur van wagen 461 die de achter volging inzet. De kidnappers van Freddie Heineken en zijn chauf feur Ab Doderer (57) zijn al uit zicht. Kort daarvoor is de bier magnaat voor de deur van zijn kantoor aan het 2e Wetering- plantsoen met geweld ontvoerd. Zijn chauffeur zit op dat moment in de glimmende Cadillac op zijn baas te wachten. Vermoedelijk bezig met een kruiswoordraad sel, getuige het boekje „Pocket hersengymnastiek". Zo te zien is dat boekje haastig onder een armleuning van de riante lederen chauffeursstoel gefrommeld. Want Doderer is zijn baas te hulp geschoten, zo blijkt uit de verkla ring van een ooggetuige. „Ik heb gezien dat die chauffeur samen met Heineken letterlijk die oran je bus is ingetimmerd. Wapens heb ik niet gezien. Het waren drie mannen". Of ze gemaskerd waren, kan hij niet zeggen. Er is nog meer te zien in de Cadil lac. Het linker portierraampje staat half open. De politie heeft nog geen tijd gehad de wagen weg te slepen. Achter in de wa gen liggen twee exemplaren van Playboy. De NRC van deze avond zit tussen een elastiek aan de voorstoel geklemd. Evenals het scheerapparaat van Heine ken. Onder handbereik van de passagier - en niet onder die van de chauffeur - hangt een tele foontoestel. Vast staat dat de kidnappers de volgende vluchtroute hebben ge nomen. Het busje stond voor perceel nummer 5. Een opval lend pand van enkele tientallen meters dat in zijn geheel bezit is van de brouwerij. Het busje is rechtsaf bij het 2e Weteringplant soen, de Weteringschans opgere den. Tegen het verkeer in. In het midden loopt de vrije trambaan. Vervolgens zijn de ontvoerders het Frederiksplein, met rechts De Nederlandsche Bank, gepas seerd. Een druk kruispunt, maar volgens een voorbijganger was er gisteravond weinig verkeer. De Weteringschans wordt gevolgd. Aan het eind van deze weg passe ren de ontvoerders de brug over de Amstel. Die loopt wat om hoog. De achtervolgende taxi chauffeur moet hier het oogcon tact, zo hij dat heeft gehad, zijn kwijtgeraakt. Het busje rijdt een kort stukje de Sarphatistraat in en gaat dan meteen rechtsaf het Prof. Tulplein op. Hieraan ligt het Amstel Hotel. Merkwaardig genoeg precies de plaats waar op 28 oktober 1977 Caransa is ont voerd. Aan het eind van het plein moeten de kidnappers door de voetgan gerstunnel zijn gereden die on der de Wibautstraat ligt. Opval lend is dat een van de drie paal tjes die moeten verhinderen dat auto's van de tunnel gebruik ma ken, is verdwenen. Op de tunnel aan de achterzijde komt de Wees- perzijde uit. Op die plaats moet de tweede vluchtwagen, een lichtkleurige Citroën GS, heb ben klaargestaan. Vanaf dat mo ment is het spoor verdwenen. Dat ontbrekende paaltje bij de tun nel is een belangrijke schakel in de reconstructie van de vlucht route. Want dat paaltje stond er volgens een politieagent gister morgen nog. Vanaf vier uur gis termiddag heeft Paul Ebbing als portier voor het Amstel JHotel ge staan. „Het is toch vreemd, ik heb de hele avond niets opge merkt. Om vijf uur is hier nog een aanrijding geweest. Bij de tunnel heb ik met de politie staan praten". Dan schiet hem iets te binnen. „Zondagavond omstreeks elf uur heb ik een wat oudere man met een schop bij dat paaltje gezien. Hij had een blauwe broek aan. Een taxichauffeur zei nog tegen me: wat doet die vent daar vreemd. Ik heb er verder niet op gelet of het die vent is gelukt dat paaltje eruit te wrikken". Weer terug bij het hoofdkantoor van Heineken aan het 2e Wete ringsplantsoen komt op dat mo-. ment het lid van de Raad van Be stuur van Heineken. L. van de Vijver, naar buiten. Hij is zicht baar nerveus op weg naar het po litiebureau. Op vragen wil hij wel antwoorden. „We zijn er allemaal kotsmisselijk van", zegt hij ver beten. „Die chauffeur was al veertig jaar in dienst. Een moordvent. Heldhaftig wat hij heeft gedaan om zijn baas te hulp te schieten. Nu zit hij vermoede lijk om die reden in hetzelfde schuitje". Volgens Van de Vijver is Freddie Heineken nooit echt bedreigd geweest met ontvoerin gen. „Als er iets bijzonders aan de hand was, zoals destijds met de kidnapping van Caransa en Toos van der Valk, dan vroeg hij wel om extra politietoezicht bij zijn woning in Noordwijk. Van lijfwachten wilde hij nooit iets weten". Volgens de Heineken-topman is zijn chef in goede lichamelijke conditie. Of hij de kwellingen van de vrijheidsberoving lang kan doorstaan, zegt Van de Vij ver onmogelijk te kunnen beoor delen. „Dat is zo persoonlijk", zegt hij. ADVERTENTIE Van onze speciale verslaggever. De akties bij het openbaar vervoer trekken alom de aandacht. Minder bekend is, dat bij Fer van Duuren, tapijtlegger te Leiden, zoiets al jaren aan de hand is. Men heeft er nog nooit anders dan langzaam-aan gewerkt! Het merkwaardige van dit geval is, dat eigenaar Fer van Duuren zelf pal achter deze aktie van z'n personeel staat. Sterker nog: wie bij Van Duuren niet langzaam legt, vliegt er ogenblikkelijk uit. Wij vroegen de heer Van Duuren om opheldering. "Blij dat u mij deze vraag stelt!" "Het zit zo. De levensduur van een tapijt wordt voor een groot deel bepaald, niet door de kwaliteit, maar door de manier van leggen. En wat zien we nu bij de jongens van de snel-leggerij? Eerst niks. Tapijt is namelijk zwaarder dan lucht, dus 't blijft vanzelf wel liggen. Maar over een jaartje komen ze. De bobbels rond de zware meubelstukken. De krullen onder de centrale verwarming. En de slijtplekken waar veel gelopen wordt. Nou mijn langzaan-aan jongens! Die snijden een kamerbreed tot op de millimeter nauwkeurig af. Spannen het vervolgens rondom strak. En lijmen het dan aan alle kanten maar liefst 25 centimeter vast. Duurt wat langer, maar gaat wèl veel langer mee. Zonder bobbels. Zonder krullen. Zonder voortijdige slijtplekken. Voilé.!" "Interessant! Kan ik mijn lezers ook vertellen wat zo'n stiptheidsaktie bij hun op de vloer plusminus gaat kosten?" "Ga gerust uw gang: nul komma-nop. Fer van Duuren legt geheel en al gratis." En nou wilt u natuurlijk weer weten waar Fer dat van doet M'n antwoord is: van al die klanten die achter u staan te wachten tot ze geholpen worden. Wie 't druk heeft, kan goedkoop zijn. En dat ben ik. En... heeft u uw koffie al op?" (wordt morgen vervolgd) Bij tapijt boven 75,- p/m een echte vakman kent nu eenmaal geen haastwerk Hooigracht 18, Leiden, Tel. 131493 LEERRAPPORTEN bibliotheekwezen. DEN HAAG Minister Brinkman (wvc) richtte zich gisteren tot beto gers tijdens zijn bezoek aan het Nederlands Bibliotheek en Lectuur Cen trum. De demonstranten zijn tegen de bezuinigingen op he* Binnenland Freddie Heineken gisteravond is ontvoerd. ANP)

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5