c Onrechtmatige afsluiting door het energiebedrijf Gemeente betwijfelt vertrek 'De Klos' Weinig kans op uitstel invoering lozingsrecht Merenwijk ontpolderd Leiden DONDERDAG 10 NOVEMBER 1983 Contract voor Harteveltcomplex nog altijd niet getekend Duivensport De kampioenschappen bij dui vensportvereniging LPC heb ben de volgende resultaten op geleverd. Vitesse: N. de Groot en zn., 2 J. Staffeleu, 3 A. Singe- ling; midfond: N. de Groot en zn.. 2 J. Staffeleu, 3 H. Wezel; fond: N. de Groot en zn., 2 G. van Stein, 3 J. Staffeleutotaal oud: 1 N. de Groot en zn., 2 J. Staffeleu, 3 G. van Stein; jonge duiven: 1 N. de Groot en zn., 2 J. Staffeleu, 3 G. van Stein; na- vluchten 1 N. de Groot en zn., 2 J. Staffeleu, 3 comb. Koak; ge neraal onaangewezen: 1 N. de Groot en zn., 2 J. Staffeleu, 3 comb. Koak; generaal aange wezen: 1 N. de Groot en zn., 2 J. Staffeleu, 3 G. Jongbloed. Grenada Het Anti-Interventie Platform organiseert vanavond een in- formatiebijeenkomst over de invasie van de Verenigde Sta ten op het eiland Grenada in het clubhuis In de Vroolijcke Arke, Pieterskerkchoorsteeg 15, aavang acht uur. Het Platform bestaat uit diverse politieke partijen,Midden-Amerika-co- mités, de Wereldwinkel en an dere organisaties. Het roept op tot deelneming aan de landelij ke demonstratie die zaterdag in Amsterdam wordt gehou den. Funk In muziekcafé Scarabee, Pieters kerkchoorsteeg, treedt van avond de Leidse funkband Franky's Gang op, aanvang rond negen uur. Hengelsport (1) HVT viste de zesde wedstrijd in Zaandam. Uitslag: 1 J. Geurts 20.150 gram-41 stuks, 2 H. Kleingeld 13.500-32,3 C. Schou ten 9300-38, 4 A. Mooyman 13.275-29, 5 K. pan Kampen 8300-19, 6 H. v.d. Berg 6300-21, 7 J. Kok 5200-24, 8 P. de Kleijn 8025-18, 9 F. Veltman 4950-15. Hengelsport (2) DW hield een viswedstrijd in-de Ringvaart. Uitslag: 1 L. Walt- man 3800 gram-40 stuks, 2 A. Rijgersberg 3100-27,3 K. Later- veer 3050-29, 4 A. Laterveer 2375-26, 5 P. Moonen 1900-23, 6 P. Blok 1700-8, 7 W. Teske 1500- 14, 8 J. Hakker 600-8 en P. Leuering 600-8, 10 J. l'Amie 325-4. Hengelsport (3) Hengelsportvereniging DGV vis te in de stadswateren. Uitslag: 1 J. Kluivers sr. 681 cm.-35 stuks, 2 W. Kluivers 536-31.3 F. Landwaard 428-26, 4 W. Blom 424-25, 5 H. Kluivers 369-20, 6 P. Kluivers 130-5, 7 J. Ouwer- kerk 109-6, 8 B. Hop 90-5. Hengelsport (4) De Forel hield een viswedstrijd in de Ringvaart bij Schiphol. Uitslag: 1 C. Marijt 4600 gram- 30 stuks, 2 H. Ooijendijk 3020- 21, 3 G. Ligtvoet 2240-20, 4 J. Beekman 1650-15, 5 I. de Wete ring 1030-10, 6 W. Rijsdam 1020-13, 7 Th. v.d. Holst 960-9, 8 J. ten Donkelaar 880-9,9 L. Dis- seveld 860-6,10 J. Zirkzee 670-4. De stand na negen wedstrijden: 1 G. Ligtvoet 29.230-137,2 C. Ma rijt 22.990-83, 3 H. Ooijendijk 20.650-121, 4 I. de Wetering 18.790-78, 5 L. Disseveld 15.460- 60, 6 J. Beekman 10.300-68, 7 J. ten Donkelaar 7910-45, 8 J. Zirkzee 2500-10. 9 Th. v.d. Holst 1790-18,10 W. Rijsdam 1370-18. Bazaar In verpleeghuis Zuydtwijck (Aal tje Noorderwierlaan 50) wordt vrijdag een bazaar met rom melmarkt gehouden. Te koop zijn spullen die door de patiën ten zijn gemaakt, zoals schilde rijen, poppen, kussens, siera den, kleden enz. De opbrengst wordt gebruikt voor de aan schaf van een video-projectie systeem die in de grote recrea tiezaal moet komen. De Zuydt- wijckse Radio Omroep zorgt voor muzikale omlijsting. Ope ningstijden: 's middags van twee tot vijf en 's avonds van zeven tot negen uur. Disco In buurthuis De Tamboerijn, Va- leriusstraat 73, wordt vrijdag voor de jeugd, van veertien jaar en ouder een disco-avond gehouden, van acht tot half elf. Vegetarisch Inde serie buitenlandse avonden in het vegetarisch eethuis Re- pelsteel (Breestraat 19) staat vrijdag tussen half zes en half acht Italiaans op het menu. Op 18 november is Mexicaans aan de beurt. Kaarten en sjoelen Wandelsportvereniging Zuid- West houdt vrijdag een kaart en sjoelavond in 't Parlement, ingang Nieuwstraat 45, aan vang acht uur. Swingavond In het Leids Vrijetijdscentrum, Breestraat 66, staat vrijdag een swingavond op het pro gramma. De zaal gaat om ne gen uur open. LVL De LVL (Lesbiese Vrouwen Lei den) organiseert vrijdag een nostalgisch feest, met video en veel muziek uit de jaren 1960- 19 75. Aangepaste kleding wordt op prijs gesteld. Aan vang negen uur, Caecilia- straat 18. Bhagwan Schrijver Jan Foudraine, tegen woordig Swami Deva Amrito genaamd, spreekt vrijdag avond in De Waag aan de Aal markt over de 'Bhagwan als thans levende drager van het Christusbewustzijn'. Na de le zing is er een videofilm over de Amerikaanse commune 'Raj- neeshpuram'. Aanvang acht Linkse samenwerking De Leidse afdelingen van CPN, PPR en PSP organiseren vrij dagavond een forumdiscussie over het thema 'linkse samen werking'. Forumleden zijn Andree van Es, Tweede-Ka merlid PSP; Frank Kohier, ge meenteraadslid PSP in Am sterdam; Jaap Roëll, fractie medewerker PPR in de Tweede Kamer; Jack Ver duin Lunell, gemeenteraadslid na.mens de PPR in Links Den Haag; Ina Brouwer, Tweede-Kamerlid CPN en Onno Bosma, een van de initiatiefnemers in de CPN van de 'Doorbrhak'. Arnold Koper, journalist bij de Groene Amsterdammer, leidt de dis cussie. Het forum wordt gehou den in buurthuis 't Spoortje aan de Bernhardkade en be gint om acht uur. Meneer Vink was al dat gedoe met acceptgirokaarten een beetje te veel geworden. Hij werd een dagje ouder en vergat wel eens om binnen de gestel de termijn te betalen, wat dan weer betekende dat hij aanma ningen kreeg en dan uiteinde lijk soms dubbel betaalde. Dat kreeg hij dan wel weer terug, maar toch was het elke keer een hele uitzoekerij. Daarom besloot hij voortaan zoveel mo gelijk te werken met automati sche incasso's, dat wil zeggen dat je een ander machtigt om regelmatig een bepaald bedrag van je bank- of girorekening te doen afschrijven. Zo'n machti ging gaf hij ook af aan het Energiebedrijf Rijnland. De in casso van de voorschotnota's verliep in het begin prima, zo dat de heer Vink na verloop van tijd niet zoveel tijd meer besteedde aan de controle van de dagafschriften van zijn bankrekening. Op een goeie dag kwam hij thuis en bleek het gas afgesloten te zijn. Bij navraag bleek dat dit gebeurd was, omdat de heer Vink twee voorschotnota's niet had betaald. Meneer Vink be riep zich op de door Hem ver strekte machtiging tot automa tische incasso, het Energiebe drijf had toch kunnen inne- n Dat bleek nu net fout te zijn gegaan omdat op het mo ment dat het Energiebedrijf het bedrag wilde laten afschrij ven de heer Vink even rood ge staan had op de bank, zodat de bank weigerde te betalen. Het Energiebedrijf stelde dat me neer Vink vervolgens een ac ceptgirokaart was toegestuurd met het verzoek deze op de ou- r te voldoen. Toen dat niet gebeurd was, had het Energiebedrijf een overzicht in de brievenbus gedaan van me neer Vink, een overzicht van zgn. openstaande vorderingen met het verzoek het verschul digde bedrag binnen zeven werkdagen te voldoen. Als dat laatste niet zou gebeuren, zou er afgesloten worden met alle kosten van dien. Die kosten bedroegen 700.- voor heraansluiting, terwijl na tuurlijk ook de openstaande vordering nog moest worden voldaan. De heer Vink was het met de pro cedure niet eens en legde de zaak voor aan de Geschillen commissie Openbare Nutsbe drijven. Over deze commissie hebben we al eerder gesproken in deze ru briek. Dit keer kwam het wel tot een uitspraak. Bindend advies De uitspraak van de Geschillen commissie heeft het karakter van een bindend advies, dat wil zeggen dat de betrokken partijen overeenkomstig die uitspraak moeten handelen. Een aantal onderdelen van het bindend advies in de zaak van meneer Vink zijn naar onze mening ook voor andere ver bruikers van belang. Aan de incasso-volmacht werd. in samenhang met het feit dat praktisch ononderbroken be taald was, de betekenis toege kend dat de heer Vink in elk geval de bedoeling had om aan zijn verplichtingen te voldoen. Ook werd op basis daarvan aan genomen dat hij bereid was om te betalen. Op grond daarvan Instituut Burgerraadslieden. £12311 EK Leiden. Koornburgsteeg 2 Telefoon 071 - 254142. had het Energiebedrijf moeten aannemen dat er sprake was van een misverstand en had het niet zonder meer mogen af sluiten. Het feit dat het Ener giebedrijf niets van de heer Vink gehoord had in reactie op de aanmaningen, was niet van belang, nu de heer Vink ont kende deze aanmaningen ont vangen te hebben en het Ener giebedrijf niet kon bewijzen dat ze verstuurd waren. Ook het persoonlijk doen bezorgen van het overzicht van open staande vorderingen was geen bewijs voor de ontvangst daar van door de heer Vink. Al met al concludeerde de Ge schillencommissie dat de af sluiting ten onrechte had plaatsgevonden nu het Ener giebedrijf niet voldoende zorg vuldig te werk was gegaan. De kosten van Heraansluiting moest het bedrijf maar voor ei gen rekening nemen. Terzijde werd nog door de Ge schillencommissie opgemerkt dat de kosten van af- en her aansluiting die door het Ener giebedrijf Rijnland in rekening worden gebracht aan de hoge kant zijn. Het berekende be drag is een veelvoud van het geen andere openbare nutsbe drijven in Nederland in een overeenkomstig geval in reke ning brengen. Consequentie Misschien vindt u dat de heer Vink er bij de Geschillencom missie maar genadig van is af gekomen. Het is nogal makke lijk nietwaar, je zegt voortaan gewoon dat je aanmaningen nooit ontvangen hebt en het Energiebedrijf heeft het nakij ken. Moetje dan van een Ener giebedrijf of bv. van een ander dienstverlenend orgaan (denk aan een woningbouwvereni ging) maar verwachten dat el- ke betalingsherinnering aange tekend wordt verstuurd? Dat wordt een kostbare geschiede nis die uiteraard zijn weerslag heeft op de door de consument te betalen prijs voor de dienst verlening! Aan de andere kant is het zo dat het in beginsel mogelijk is dat je de post die door een ander aan jouw adres verstuurd is, door een ongelukkig toeval werkelijk niet ontvangt of daar niet tijdig van kunt kennisne- In de rechtspraak is gekozen voor het uitgangspunt dat het risico van met-aangetekend verzenden in beginsel voor re kening van de afzender komt. Als de geadresseerde de ont vangst van de brief ontkent, zal de verzender moeten bewijzen dat de brief wél ontvangen is. Als dat niet lukt en de andere partij blijft ontkennen, dan kan - ondanks de eventuele twijfel die gerezen is ten aan zien van de betrouwbaarheid van betrokkene niet in zijn nadeel worden aangenomen dat die ontvangst wél zou heb ben plaatsgevonden. Het risico is voor de verzender. Als die de zekerheid wil hebben dat de brief of kennisgeving ontvan gen wordt, dan moet hij de post ofwel aangetekend ver zenden (eventueel met bericht van ontvangst) of de post per soonlijk aan geadresseerde af geven tegen een ontvangstbe wijs. Pas als vaststaat dat geadresseer de kennis genomen heeft van de mededeling en desondanks nalaat tijdig te reageren, zijn verdere maatregelen ge rechtvaardigd. De praktijk Praktijk is dat aanmaningen door het Energiebedrijf per ge wone post en niet aangetekend worden verstuurd. Bij de aan maning wordt de verbruiker een nieuwe betalingstermijn gegeven van tenminste acht dagen. Als hij ook binnen die termijn niet betaalt, en ook niet op een andere manier rea geert, is de verbruiker 'in ge breke' (nalatig) en is hij incas sokosten verschuldigd. Op grond van die nalatigheid kan afsluiting of onderbreking van de levering van gas en/of elek triciteit plaatsvinden. De meeste mensen reageren op de aanmaningen door alsnog te betalen of een betalingsrege ling te treffen met afdeling in casso van het Energiebedrijf. Als niet gereageerd wordt, ont vangt men te zijner tijd een overzicht van openstaande vorderingen, waarbij nadruk kelijk gedreigd wordt met af sluiting als niet binnen een be paalde periode wordt betaald. Als daarop ook niet gereageerd wordt, wordt afgesloten. Dat laatste blijkt nu voor het risico van het Energiebedrijf te zijn. Als de verbruiker het ontvan gen van de aanmaningen ont kent en zich bereid toont de achterstallige vborschotnota's alsnog te voldoen, moet het Energiebedrijf de kosten van afsluiting en heraansluiting .voor eigen rekening nemen. Voor de zekerheid kan het Ener giebedrijf dus beter nog een laatste aanmaning, nu aangete kend, verzenden ofwel een laatste aanmaning aan betrok ken verbruiker persoonlijk (doen) overhandigen. In deze laatste brief zou kunnen staan dat, wanneer niet binnen bv. vijf dagen aan de kas van het Energiebedrijf is betaald, de levering van gas/elektrici teit op een met name genoem de datum zal worden onder broken. De termyn van vijf da gen is aan de ruime kant omdat verbruikers de gelegenheid moeten krijgen om de brief eventueel aan het postkantoor op te halen. Wordt de brief dan niet op tijd opgehaald en (dus) de nota niet betaald, dan kan naar onze mening zonder veel risico de afsluiting plaatsvin den. De consequenties van het niet ophalen van de aangete kende brief zyn dan voor de Overigens komt het voor dat het Energiebedrijf lange tijd wacht met het innen van vorderin gen. Als er meer dan vijf jaar verstreken is na de laatste aan maning, is de nota veijaard en kan niet meer worden geïnd. Wethouder Bordewijk (foto Wim Dijkman) LEIDEN - De gemeente houdt er ernstig rekening mee dat de coö peratieve vereniging De Klos (de bezetters van de voormalige zie- kenboeg van het marinecomplex aan het Noordeinde) niet zal ver huizen naar het Harteveltcom plex aan de Langegracht. De raadscommissie voor financiën vond vorige maand al dat de on derhandelingen met de groep over de huur van het complex lang genoeg geduurd hadden en dat de kwestie binnen drie we ken beklonken moest zijn. In middels is die termijn verstreken en is nog steeds geen contract ge tekend. Een ambtenaar van de afdeling be heer gemeentelijke gebouwen zei gisteravond in een vergade ring van dezelfde commissie "te betwijfelen of het contract ooit getekend zal worden". Hij ver wijt de groep steeds weer met el lenlange verhalen te komen en alsmaar opnieuw te willen on derhandelen. Een afspraak dat het huurcontract gisteren zou worden getekend, is voor de zoveelste keer niet door gegaan. WD-fractievoorzitter Kuijers zei er van uit te gaan dat nu snel overeenstemming zal worden bereikt. "Als dat niet ge beurt, dan is het afgelopen", al dus Kuijers. Kort geding Wethouder Bordewijk liet blijken dat het thans gaat om een laatste poging. Hij houdt er rekening mee dat als de zaak spaak loopt een kort geding moet worden aangespannen om de bezetters van de ziekenboeg uit dit pand te krijgen. "Voor de rechter moet dan duidelijk zijn dat de gemeen te een alternatief heeft aangebo den dat op onredelijke gronden is geweigerd", aldus de wethou der. Bordewijk deelde verder mee dat wordt gewerkt aan een plan om de Leidse Werkgroep Homose- xualiteit (LWH) in een ander deel van het Harteveltcomplex onder te brengen. VVD-raadslid Kuijers (toto Holvast» V oorbereiding verbetering Zeehelden buurt begint Minister hakt knoop door: LEIDEN - De Merenwijk wordt met ingang van 1 januari 1983 ontpolderd. Dat heeft minister Smit-Kroes van Verkeer en Wa terstaat gisteren besloten. De mi nister maakt met haar besluit een einde aan de langslepende onenigheid tussen de huiseige naren in de Merenwijk en het wa terschap De Oude Veenen. Vele bewoners maken al jaren be zwaar tegen de polderlasten, die het waterschap oplegt, maar waar tegenover geen prestaties staan. Het waterstaatkundig be heer van de Merenwijk is sinds 1979 in handen van de gemeente Leiden. Sinds die tijd betalen de bewoners dubbel: polderlasten (circa tachtig gulden per jaar) aan het waterschap en onroe- rend-goedbelasting aan de ge meente. Bewoners en gemeente stelden zich daarom op het standpunt, dat tot ontpoldering (een louter administratieve handeling) met terugwerkende kracht per 1 ja nuari 1979 zou moeten worden besloten. De provincie, die toe zicht houdt op de waterschap pen, besloot vorig jaar december, dat de ontpoldering per 1 januari 1983 moest geschieden. Het wa terschap en het Hoogheemraad schap Rijnland maakten tegen dit besluit bezwaar bij de Kroon. Zij vonden ontpoldering geheel uit den boze. De minister heeft dat bezwaar ongegrond ver klaard en daarmee definitief de knoop doorgehakt. Wethouder haalt streep door voorstel CDA LEIDEN Het CDA-voorstel om de heffing van het lozingsrecht met een half jaar uit te stellen maakt nauwelijks kans van sla gen. De eerste reacties van de an dere politieke fracties in de raadscommissie voor financiën waren alle terughoudend tot uit gesproken negatief. Met name wethouder Bordewijk (PvdA) haalde een streep door de reke ning. De alternatieven die het CDA biedt voor het financieringtekort van 780.000 gulden, dat ontstaat bij uitstel van de nieuwe belasting, werden door de wethouder be streden. Het zou volgens hem "problematisch" zijn om nog voor het komend jaar extra be zuinigingen door te voeren op het maatschappelijk werk en de School Advies Dienst. De in komsten uit parkeerheffingen zouden volgens Bordewijk eer der gebruikt moeten worden om de tekorten op het parkeerfonds op te heffen. "Het tekort op dit fonds mag geen eeuwigdurende zaak zijn". De halvering van het budget van het voorlichtings blad Stadswerk zou evenmin soelaas bieden. Het blad wordt betaald uit een speciale pot, het Fonds Stadsvernieuwing, en niet uit de algemene middelen. Be zuinigingen op het onderhoud van groenvoorzieningen door de verkoop van snippers groen aan particulieren is mooi, aldus Bor dewijk, maar die besparing is toch al nodig om te voorkomen dat de directie groen bespaart door middel van chemische on- kruidbestrijding. De wethouder liet kortom weinig heel van de CD A-alternatieven. Zijn partijge noot raadslid Plasterk wees erop. dat in de CDA-voorstellen ook lastenverzwaringen voor de bur gers zitten (in de vorm van ver hoging van diverse leges), terwijl het CDA juist zegt te streven naar lastenverlichting. Hij vond het meer gewenst dat eventuele meevallers of extra bezuinigin gen gebruikt worden om de nieuwbouw van de reinigings dienst te betalen. Zodoende kun nen de reinigingsrechten worden gedrukt en worden alle burgers en niet - zoals in het CDA-voor stel alleen de huiseigenaren ontzien. Reinigingsrecht Wethouder Bordewijk zei niet te kunnen uitsluiten, dat in ver band met de nieuwbouw de reinigingsrechten in 1985 fors moeten worden verhoogd. Dit jaar blijft de stijging van het rei nigingsrecht beperkt tot drie procent. Het college had aanvan kelijk een grotere stijging aange kondigd, maar zag daar later van af. Ook de raadsleden Van der Nat (WD) en Van der Ham (D'66) reageerden terughoudend op het CDA-voorstel. Het tekdht in 1986, dat de meerjarenbegroting laat zien, maakt het volgens Van der Nat ongewenst dat de gemeente inkomsten achterwege laat. Hij gaf overigens een "korte per soonlijke reactie" en kon nog niet namens zijn fractie spreken, omdat het CDA zijn alternatief eerst tijdens de vergadering op tafel legde. Van der Ham zei er van uit te gaan dat het lozings recht toch onontkoombaar is. LEIDEN - Twee Leidenaars, 20 en 23 jaar oud, zijn vanacht rond één uur op heterdaad betrapt bij het stelen van benzine uit auto's die geparkeerd stonden op de Corbuloweg bij het Lammen- schansplein. Bij nader onderzoek bleek het gearresteerde tweetal ook een hoeveelheid lood te hebben ge stolen van woningen in de Trompstraat. LEIDEN - Terwijl in sommige an dere Leidse wijken de laatste hand wordt geleged aan een om vangrijke opknapbeurt, gaat de voorbereiding voor de 'moderni sering' van de Zeeheldenbuurt eigenlijk nu pas echt beginnen De gemeente heeft zowel een 'projektgroep De Waard' als een 'werkgroep Zeeheldenbuurt' in gesteld. De projectgroep gaat één ontwerp- bestemmingsplan maken voor het hele gebied tussen de Oude Rijn, de Nieuwe Rijn, de Zijlsin gel en het Rijn- en Schiekanaal. Op die manier wordt dus vastge legd waar in dit gebied woningen horen te zijn, waar bedrijven enz. Het verbeteringsplan geldt voor de Zeeheldenbuurt, de dichtbe bouwde woonwijk, grenzend aan de Zijlsingel en aan de andere zij de de Tasmanstraat. Eigenlijk had er met de voorbereiding al eerder moeten worden begon nen. Volgens de gemeente is dat door gebrek aan tijd en mensen niet gelukt. Hetgeen onder meer heeft geleid tot de opheffing van het wijkcomité. In een brief aan de bewoners spreekt de gemeen te nu de hoop uit dat de buurt alsnog medewerking zal willen verlenen aan de plannen. Het verbeteringsplan is nodig om de stadsvernieuwing in de Zee heldenbuurt daadwerkelijk op gang te krijgen. Het is de bedoe ling ontwerp-bestemmingsplan en verbeteringsplan zoveel mo gelijk tegelijk aan te pakken zo dat ze goed op elkaar afgestemd kunnen worden. Projectgroep en Archieffoto van de Zeehelden buurt, in dit geval de Evertsen- straat. Een speciale projectgroep gaat nu werken aan de verbetering van de buurt. «foto Holvast) werkgroep bestaan voorlopig uit gemeente-ambtenaren en moe ten nog worden aangevuld met vertegenwoordigers van de be woners, de bedrijven en de win kels in de buurt. De gemeente heeft voor maandag een informatie-avond belegd, waarop de plannen nader uit de doeken zullen worden gedaan. Deze bijeenkomst wordt gehou den in het speeltuingebouw Ons Eiland aan de Kortenaerstraat en begint om acht uur.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4