LEIDSCH DAGBLAD Agressie breekt Leidse blokkade Geen spoor van Heineken Stakingsgolf treft trein-busvervoer Grote chaos op invalswegen Publiek koelde woede op politie9 Autowas- straat )h Bierconcern bereid losgeld te betalen DONDERDAG 10 NOVEMBER 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37239 Directeur: G. Koopman Hoofdredacteur: drs. J. W. E. Metselaar Adj. hoofdredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Postbus 54 2300 AB Leiden Voor tel.nrs. zie cololon LEIDEN - Commissaris H. van Voorden en voorlichter D. Graveland van de Leidse po litie toonden zich vanoch tend verontrust over de ge volgen van de blokkade-ac ties van de ambtenaren. Politie-agenten die probeer den om het verkeer te rege len, te bemiddelen bij ruzies en de openbare orde te hand haven werden massaal gene geerd. Graveland: "De agressie van het publiek was vooral te gen de politie gericht die als actievoerende partij werd gezien, wat dus beslist niet het geval was. Er werd inge reden op agenten die het verkeer probeerden te rege len. Verkeersregels en ver keerstekens werden massaal genegeerd waardoor overal levensgevaarlijke situaties ontstonden". (Van onze verslaggevers) LEIDEN De blokkade van bruggen en wegen in Leiden vanmorgen vroeg is voortijdig opgebroken. Actievoeren de ambtenaren van gemeentereiniging en bestrating, ge steund door trendvolgers en andere werknemers in over heidsdienst, hielden het rond acht uur voor gezien. De veroorzaakte verkeerschaos was gigantisch terwijl het publiek geen enkel begrip voor de actie toonde. De opge wekte agressie was enorm waardoor langer actievoeren onverantwoordelijk was. Aanvankelijk was de bedoeling dat de blokkade - bedoeld als pro test tegen de bezuinigingen op ambtenarensalarissen - van vijf tot tien uur zou duren. Tot acht uur waren de Hoge Rijn dijk en de Rijnsburgerweg de enige toegangswegen tot Leiden. Auto's van de gemeentereiniging blokkeerden onder meer de Lammebrug, de Zijlbrug, de Plesmanlaan en de Oegstgeester- weg. De Haagsche Schouwbrug werd gedurende de actie ge opend. De Wilhelminabrug bleef dicht zo dat het autoverkeer uit Leider dorp gewoon de binnenstad kon bereiken. Het verkeer uit Voor schoten kon de stad bereiken via de Noord-Hoflandbrug in Leiden Zuid-west waar gewoonlijk al leen het busverkeer gebruik van kan maken. Op een aantal plaatsen werden de actievoerders al vrij vroeg in de ochtend geconfronteerd met woedende automobilisten. Een aantal van hen weigerde zich zo maar neer te leggen bij de weg versperringen en begon aan de hekken te sjorren. Bovendien werden bij sommige blokkades Een boze automobilist reed door de jonge aanplant c weg en de Plesmanlaan te ontkomen. Het lukte hem, i - Wat ontmoedigd rolt een actie voerder een spandoek op. Door de agressie van het publiek moest de actie tegen de korting op ambtena- renlonen vroegtijdig worden afge broken. (Foto Holvast). de actievoerders met geweld be dreigd. Bij de Lammebrug heeft de politie een woedende veehouder aange houden die met grote snelheid op de blokkade was ingereden en een hek had geramd. Nadat de man ter plaatse was verhoord, kon hij zijn weg vervolgen. Op de Haagsche Schouwbrug moest de politie ingrijpen toen vrachtwagenchauffeurs de actie voerders met een honkbalknup pel en een staaf ijzer bedreigden. De politie, bij alle actiepunten aan wezig, probeerde nog wel de ge moederen tot bedaren te bren gen. Maar al rond zeven uur moesten de eerste blokkades worden opgeheven. Actieleider Baap van Egmond van de Abva Kabo had gisteravond, toen be sloten werd tot de blokkade, al gezegd dat moeilijkheden uit de weg moesten worden gegaan. De agressie tegen de protesterende ambtenaren bleek uiteindelijk zo groot dat om ongeveer acht uur de gehele actie werd beëindigd. Na afloop werden de actievoerders toegesproken in de kantine van de gemeentereiniging aan de Noorderstraat. Een voorstel van de actieleiding om morgenoch tend het kruispunt bij het Sta tionsplein te blokkeren, werd met grote meerderheid afgewe zen. Het college van burgemeester en wethouders stelde vanochtend in een spoedvergadering een ver klaring op waarin een eventuele herhaling van dergelijke acties onaanvaardbaar wordt genoemd, gezien de consequenties voor de verkeersveiligheid, openbare or de, veiligheid van alle betrokke nen en de materiële schade. Bo vendien werd een verbod uit gevaardigd op het gebruik van van gemeentelijk materieel voor dergelijke acties. Burgemeester C. Goekoop en wet houder J. Fase van economische zaken en personeelszaken zoch ten daarna contact met de amb tenarenbonden om die van hun verontrusting op de hoogte te i de blokkade op de hoek van de Haagsche Schouw- rven later reed hij toch een deuk in zijn auto. (Foto Holvast). stellen. Of zij de politie bij even tuele nieuwe blokkades onmid dellijk laten ingrijpen, wilden zij niet zeggen. "Vooralsnog gaan we er van uit dat dergelijke ac ties niet worden herhaald". ook pagina Leidei (JfiHet Motorhuis vondellaan 80 ma t/mza. 8.30-17.30uur 28 PAGINA'S Wim Rijsbergen: (foto ANP) 'Helmond Sport aantrekkelijker' PAGINA 18 Kamer wil geen tarief girokaart PAGINA 5 Britse vrouwen: Reagan voor rechter Reders: varen onder vreemde vlag Postverkeer ligt vrijwel stil DEN HAAG (GPD/ANP) - Het openbaar vervoer is vandaag ge troffen door een ongekende sta kingsgolf bij de Nederlandse Spoorwegen en het streekver voer. Het postverkeer lag van morgen vrijwel stil: bij nog maar twee van de twaalf expeditie-, knooppunten in ons land wordt normaal gewerkt. Door de sta kingen dreigt het -functioneren van het Girokantoor in Arnhem ernstig te worden belemmerd. Ook de posttreinen reden van daag niet. Telefoonstoringen in Noord- en Zuid-Holland worden niet meer verholpen. Voor het eerst sinds de acties bij NS is een 24-uursstaking uitge broken. Deze staking treft het treinverkeer in Oost-Brabant, Noord-Limburg, rond Nijmegen en op Rotterdam-CS. Als gevolg van een verrassingsactie van NS- personeel reden er tot 9 uur van morgen geen treinen in het ge bied rond Deventer en Zutphen. In Amsterdam was het openbaar vervoer tot vanmorgen 10 uur uitgevallen, het streekvervoer rond de hoofdstad rijdt tot zater dag niet. Dat geldt ook voor het streekvervoer rond Utrecht, Hil versum en omstreken. Door een staking van buschauf feurs van de NZH in Haarlem zit een groot deel van de bollen streek tot morgenochtend zon der streekvervoer. Ook in Lim burg staakt het streekvervoer; in Dordrecht wordt voor de vierde dag bij het openbaar vervoer ge staakt. De verklaring voor deze uitbrei ding van de acties moet volgens de Vervoersbond FNV worden gezocht in uitlatingen van werk gevers tegenover het kabinet om vooral stand te houden tegen de acties. De werkgevers in het wegvervoer hebben vanochtend aangekondigd dat zij minister De Ruiter (defensie) zullen vragen Zonnige perioden Droog en zonnige perioden, temperatuur ongeveer 3 graden. Middagtemperatuur ongeveer 12 graden. Matige oostelijke wind. de marechaussee in te schakelen bij de grensovergangen indien er geen einde wordt gemaakt aan de acties van de douane. Ook vanochtend werden diverse steden getroffen door acties en stakingen. In Amsterdam ont stonden problemen met het ver keer toen enkele duizenden amb tenaren vanmorgen een demon stratieve tocht maakten naar het hoofdbureau van politie om daar „aangifte te doen van diefstal van 3,5 procent van hun salaris". Behalve in Amsterdam en Rot terdam wordt in steeds meer plaatsen het huisvuil niet opge haald. De huisvuilverwerking wordt nog steeds bemoeilijkt door acties bij het Afvalverwer kingsbedrijf Rijnmond en een staking bij Gevudo in Dordrecht. De Vervoersbond FNV verwacht dat acties morgen in alle hevig heid zullen worden voortgezet. De bond acht de directie van NS medeverantwoordelijk voor de acties omdat zij "de verlangens van het personeel allerminst on dersteunt". Het Girokantoor in Arnhem pro beert de 3,5 miljoen van de in to taal vijf miljoen postrekening- houders tegemoet te komen door extra inzet van eigen vervoers diensten en het inhuren van der den. Volgens directeur C. van Raad van de post-, cheque- en gi rodienst is het de bedoeling de postrekeninghouders zo goed mogelijk te blijven voorzien van hun post. (Zie verder pagina 11) CNV niet bij treinstaking betrokken DEN HAAG - De Vervoersbond CNV is niet betrokken geweest bij de verrassingsstakingvan spoorwegpersoneel vanmorgen in en rond Deventer. De berich ten dat CNV'ers mee zouden doen aan de NS-staking, zijn niet van onze bond afkomstig, aldus een woordvoerder van de christelijke vakvereniging. De bond vermoedt dat andere actie voerders met opzet deze berich ten verspreiden om verwarring te zaaien onder de CNV-leden. AMSTERDAM (GPD/ANP) - Er is gisteravond laat een eerste contact geweest met de vermoedelijke ontvoer ders van de 60-jarige 'biermagnaat' Freddie Heineken en diens 57-jarige chauffeur Ab Doderer. Dat heeft een politiewoordvoerder gezegd. In het belang van het on derzoek wilde de Amsterdamse politie er geen nadere mededelingen over doen. Heineken en zijn uit Amsterdam afkomstige chauffeur werden gisteravond ontvoerd door drie gemaskerde mannen. Heineken is voorzitter van de raad van be stuur van het Heineken-concern en wordt beschouwd als een van de rijkste mensen van ons land. Het Heineken-concern heeft van ochtend gezegd uiteraard te wil len ingaan op de eventuele eisen van de ontvoerders. Het bedrijf is bereid, aldus woordvoerder R.G.H. Elfrink, een losgeld te be talen voor de vrijlating van Hei neken en zijn chauffeur. "Wij zijn in angstige afwachting van het moment waarop de ontvoerders contact met ons zullen opnemen. Wij hopen dat dit zo snel moge lijk zal gebeuren", aldus Elfrink. De Heineken-top heeft de zesdui zend personeelsleden van het be drijf in Nederland via een memo verzocht buiten het bedrijf geen gesprekken te voeren over de ontvoering. De Amsterdamse po litie heeft al meer dan 30 tips bin nengekregen. Daarbij zaten ech ter geen waardevolle aanwijzin gen. Om zeven uur gisteravond werd Heineken voor het kantoor van het bierconcern aan het 2e Wete ringplantsoen in Amsterdam in een oranje Peugeot bestelauto getrokken. Heineken verliet het pand tegelijkertijd met twee vrouwelijke werknemers, die door de ontvoerders traangas in de ogen kregen gespoten. Zijn chauffeur, die in een auto op hem zat te wachten, schoot hem te hulp. De man kreeg een pak slaag en werd eveneens in de au to gesleept. De ontvoering nam nog geen minuut in beslag. De ontvoerders waren gemaskerd. Een van hen had zijn masker niet goed voor. Vermoedelijk is hij herkend. De politiewoordvoer der wilde hierover geen medede lingen doen. De ontvoerders zijn waarschijnlijk gewapend, maar er zou niet zijn geschoten. De bestelauto van de ontvoerders is teruggevonden op de Weesper- zijde. Op die plek werden ook twee sporttassen aangetroffen met twee uzi-pistoolmitrailleurs en de nodige munitie. Bovendien zijn bloedsporen aangetroffen, vermoedelijk afkomstig van de in elkaar geslagen chauffeur van Heineken. Ook werden de brille koker en de balpen van Heine ken in de laadruimte van de wa gen aangetroffen. Een politie-agent, die geen dienst had, heeft gezien dat de ontvoer ders zijn overgestapt in een Ci troen GS, die met hoge snelheid wegreed. Op de Weesperzijde is de politie het spoor bijster ge raakt. Vermoedelijk zijn de ont voerders gevlucht via een fiets- tunneltje bij het Amstelhotel waar jaren geleden de onroe- rend-goedmagnaat Caransa werd ontvoerd. De paaltjes in het tun neltje, die autoverkeer moeten tegenhouden, bleken in de loop van de dag te zijn verwijderd. De politie is met 35 man onder lei ding van hoofdinspecteur Sietse- ma een grootscheepse jacht be gonnen. Men is begonnen bij een taxichauffeur die de ontvoering Syrië verjaagt vliegtuigen VS TRIPOLI7DAMASCUS (Rtr/UPI) - De Syrische luchtverdediging heeft schoten afgevuurd op Amerikaanse F-14 gevechts bommenwerpers die boven Sy rische troepen in Libanon vlo gen. De Tomcats van de Ameri kaanse vloot voor de kust wer den teruggedreven naar zee, maar er werd niet gezegd of er een vliegtuig was geraakt. Twee Israëlische vliegtuigen vlo gen vanochtend boven Tripoli om deze stad en de Palestijnse vluchtelingenkampen te ver kennen. Freddie Heineken. heeft zien gebeuren en deze met een via de directe taxilijn heeft gemeld aan de politie. De taxi chauffeur is op verzoek van de politie de bestelbus gevolgd. Bij de overstap uit de bestelbus in de Citroën GS kwam een van de ontvoerders gewapend op de ta xi af. De chauffeur wist door achteruit te rijden te ontsnap pen. In de taxi bevond zich ook een passagier. Er waren geen aanwijzingen dat Heineken gevaar liep, aldus de politie. Hij is de afgelopen tijd niet bedreigd. Het Heineken- concern is de laatste jaren \tal enkele malen geconfronteerd met pogingen tot afpersing. Deze konden steeds op tijd worden af gewenteld. Er is op dit moment geen relatie tussen deze afper singszaken en de ontvoering, zegt de politie. De ontvoering lijkt in elk geval geen politieke achtergrond te hebben. Heineken had 's middags een re ceptie bijgewoond - ter gelegen heid van de goede afloop van de jongste afpersingszaak - waar mee een rondleiding van een groep rijkspolitiemensen in de brouwerij aan de Stadhouders kade was afgesloten. Na de ont vangst was hij rond vier uur naar het kantoor van de Heineken- holding aan de andere kant van de gracht gegaan. Normaal zit Al fred Heineken in een ander pand van het kantorencomplex, een aantal huizen verderop. De over vallers hebben hem voor het juis te adres opgewacht. (Meer nieuws over de ontvoering van Heineken en zijn chauffeur op de pagina's 5 en 17) Katwijk aan Zee - Hans van den Oever Man Shop, Princestraat 21 Leiden - Bert Schrier Herenmodes, Breestraat 152-154 Leiderdorp - Bert Schrier Herenmodes, Winkelhof 31 Oegstgeest - Veldhoven Fashions, Irislaan 53 Sassenheim - Jan Bemelman, Hoofdstraat 190 'Freddie werd juist wat minder bezorgd' NOORDW1JK - "De laatste tijd was Freddie Heineken juist wat minder bezorgd ge worden over ontvoeringen. Ik had het idee dat bij hem de ergste druk van de ketel was", zegt Noordwijker K J. Rubingh. Hij is de naaste buurman van de gisteren in Amsterdam 'ontvoerde bier brouwer. Rubingh herinnert zich dat Heineken zijn huis in de Noordwijkse Zuidduinen als een vesting inrichtte na de ontvoering van Caransa. Vooral omdat hij voorkwam op een lijstje met namen voor toekomstige ontvoeringen dat later in Rotterdam is gevon den. De verandering was opmerke lijk, zegt Rubingh. Onmiddel lijk werd een mast met een tv- camera neergezet. Het terrein van Heineken werd met schijnwerpers verlicht, met schrikdraad omringd en 24 uur per dag bewaakt. Zijn buurman weet zich ook te her inneren dat Heineken na de ontvoering van Caransa in verschillende auto's ging rij den. "Alleen om de regelmaat weg te halen waar mogelijke ontvoerders op konden inspe len". De laatste tijd scheen Heine- kens zorg om ontvoerd te wor den echter wat te zijn 'afge vlakt', meent Rubingh. "Hij reed niet meer in verschillen de auto s en ook de tv-mast werd nog maar zelden ge bruikt". De Noordwijkse oud-politie man F.M. Vink zegt na zijn pensionering te zijn bena derd door Heineken om bij hem in te trekken en zijn per soonlijk bewaker te worden. Vink voelde daar echter niet zoveel voor, waarna het huis in de Zuidduinen werd bevei ligd door het bewakingsbe- drijf Hogeboom.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1