'Kabinet moet acties stoppen Voorlopige regering benoemd op Grenada Acties hangen publiek de keel uit -C Nederland blijft afwijzen invasie Oudere werkloze nu van sollicitatieplicht vrij Vakantie te koop Vastf en zeker voor elk kunstgebit Werkgevers doen beroep op regering Benzine duurder Zwartwerkers bij bouw kerncentrales ontkend VERLICHTING CONTROLE GnmslAUTO- LAAT-SCHOK- DEMPER-ACCU CONTROLE!!! DONDERDAG 10 NOVEMBER 1983 Varia J- ST. GEORGE'S (UPI-RTR-AFP) - de gouveneur-generaal van Gre nada, sir Paul Scoon, heeft de sa menstelling van een interim-re gering bekendgemaakt. De inte rim-regering bestaat uit acht per sonen. Scoon heeft Alistair Mcin- tyre verzocht de leiding van het kabinet op zich te nemen. De in terim-regering moet het Carabi- sche eiland besturen tot er ver kiezingen zijn gehouden. De 51-jarige Alistair Mclntyre is momenteel ondersecretaris-ge neraal van de Unctad, de VN- conferentie over handel en ont wikkeling. In het verleden was Mcintyre onder andere secreta ris-generaal van de Caricom, een economisch samenwerkingsor gaan van Caribische staten. Hij moet nog toestemming krijgen van de secretaris-generaal van de Verenigde Naties, Perez de Cuel- lar, om zijn functie bij de Unctad op te geven. Tot dan toe zal Nico- FRANKFORT (DPA) - De West- duitse hotelketen Hahnhof biedt een naar eigen zeggen een abso lute nieuwigheid aan op het ge bied van vakantie. Voor een een malig bedrag van tussen de tien duizend en dertigduizend mark kopen tot zes personen zich voor het leven het recht op een week vakantie per jaar in een van de hotels van Hahnhof (overnach ting plus ontbijt). Volgens een woordvoerder van de hotelketen kunnen de vakantieperiode en het hotel elk jaar opnieuw wor den gekozen. Het „vakantierecht" kan na zes jaar voor de koopprijs aan Hahn hof worden terugverkocht. De woordvoerder liet verder weten dat wie van de aanbieding ge bruik maakt ongeveer tweederde minder betaalt dan wie normaal een week in een Hahnhof-hotel boekt. Het „vakantierecht" kan worden verkocht, cadeau wor den gegeven of in een erfenis worden opgenomen. Hahnhof rekent erop dat ongeveer zestig procent van de beddenca paciteit kan worden verkocht in het nieuwe pakket. Dit jaar wordt een omzet van vijf miljoen mark verwacht, volgend jaar van dertig miljoen mark en in 1985 van 85 miljoen mark. Andriessen kandidaat Postbank? DEN HAAG (GPD) - In poli tiek Den Haag wordt oud-mi nister van financiën en nu Europees Commissaris mr. Frans Andriessen genoemd als mogelijke kandidaat voor het directeurschap van de Postbank. De naam van And riessen zou in dit verband al in het kabinet aan de orde zijn geweest. Het PvdA-Tweede-Kamerlid Jaap van der Doef, oud- staatssecretaris van verkeer, zei gisteren dat „in de boe zem van het kabinet" over de persoonlijke samenstelling van de top van de Postbank is gesproken. De Postbank wordt de nieuwe geldinstel ling van de PTT, door samen voeging van de Postgiro en de Rijkspostspaarbank. ADVERTENTIE Dentofix Extra Forte is speciaal ontwikkeld voor mensen die elk risico van een los zittend kunstgebit willen vermijden. Een betrouwbaar hechtmiddel met extra grote kleefkracht zonder dat het irriteert Dentofix Regular, Forte en Extra Forte zijn bij elke apotheek en drogist verkrijgbaar. las Braithwaite als regeringslei der optreden. De kabinetsleden zijn geen van al len in het verleden actief geweest in een van de politieke partijen van Greneda. Zij worden door Scoon omschreven als techno craten. Paul Scoon verklaarde dat hij de besluiten van de regering tot aan de geplande verkiezingen zal blijven controleren. Deze verkie zingen kunnen volgens Scoon binnen één jaar plaatshebben. Hij voegde eraan toe dat het voorbereiden van de verkiezin gen op Grenada hoofdtaken van de rim-regering is. Buiten de ambassadeur hebben nog twee Cubaanse diplomaten toestemming gekregen op Gre nada te blijven. Het zijn eerste- secretaris Gaston Diaz en een niet met name genoemde co- deür, zo deelde de Amerikaanse woordvoerder op Grenada, Guy Farmer, mee. Alle andere 24 di plomaten zijn woensdag vertrok ken en via Barbados naar Cuba teruggekeerd. DEN HAAG (GPD) - De Neder landse regering vindt nog altijd dat de Amerikaanse militaire in terventie op Grenada in strijd is met het handvest van de Ver enigde Naties. Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) heeft dit woensdagochtend naar voren gebracht in een gesprek met de Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken, Kenneth Dam, zo heeft een woordvoerder van het ministerie van buiten landse zaken gezegd. Kenneth Dam maakt een trip langs een viertal Westeuropese landen om uit te leggen wat de Ameri kaanse regering ertoe bewogen heeft om militair in te grijpen op Grenada. De Amerikaanse inter ventie heeft geleid tot felle kri tiek van de Europese partners. In het gesprek heeft Van den Broek de Amerikaanse ondermi nister om meer informatie ge vraagd over de reden van de in vasie. Intussen neemt de Neder landse regering niets van haar kritiek terug, aldus de woord voerder. Met Dam heeft Van den Broek be halve over de kwestie Grenada ook van gedachten gewisseld over de Geneefse onderhandelin gen, het Midden-Oosten en in het bijzonder over de sitiuatie in de Libanon. Dam verklaarde later op een persconferentie dat de Amerikaanse regering nog geen besluit heeft genomen over een nieuw initiatief in de Geneefse onderhandelingen met de Sow- jet-Unie over kernwapens voor middellange afstand. Overleg met de andere NAVO-landen kan, maar behoeft niet tot een Hij ging uitvoerig in op de kwestie Grenada. Dam benadrukte dat de Amerikanen niet zo maar het eiland in de Caraibische Zee wa ren binnengevallen. Amerikaans ingrijpen is gebeurd op uitdruk kelijk verzoek van de gouver neur-generaal van Grenada, Sir Paul Scoon, alsook van de Orga nisatie van Caraibische staten waarmee de VS een akkoord hebben, zo verklaarde Dam. De onderminister vertelde dat Amerikaanse troepen op het ei land bewijzen hebben gevonden dat de Sowjet-Unie van Grenada een militair bolwerk wilden ma ken, van waaruit ondermijnende activiteiten zouden worden ont plooid in het Caraibisch gebied. Onder de documenten zijn gehei me verdragen gevonden met de Sowjet-Unie. Cuba en Noord-Ko- rea, zo verklaarde Dam. Op het eiland waren Russische, Cubaan se en Noordkoreaanse adviseurs en de Cubaanse ambassadeur had toegang tot de kabinetsver gaderingen, aldus de Amerikaan se onderminister. Er zijn veel wapens van Russische makelij gevonden, munitie, uni formen. en de luchtmachtbasis die de Cubanen en Russen bezig waren aan te leggen was voor de bewoners van het eiland verbo den gebied, aldus Dam. De Amerikaanse onderminister heeft voor zijn vertrek naar Brus sel, woensdagmiddag, nog ge sprekken gehad met Pvda-frac- tieleider Joop den Uyl en met de andere kamerleden die vorige week in Moskou zijn geweest. DEN HAAG (ANP/GPD) Werkgeversorganisaties hebben er bij het kabinet op aange drongen stappen te ondernemen om de schade die door de ambtenarenacties aan het bedrijfsleven worden toegebracht te voorkomen. Dit betekent niet dat de regering zou moeten toegeven aan de eisen van de ambtenaren, aldus de werkgevers. Ook uitkeringstrekkers gaan zich roeren met acties tegen de 3,5 procent korting die niet alleen ambtenaren maar ook mensen met een uitkering zal treffen. In Amsterdam blokkeerden bejaarden en invaliden gisteren het Nassauplein. (Foto ANP) DEN HAAG (GPD) Werklozen, die ouder zijn dan 57,5 jaar hoe ven niet meer te zoeken naar een nieuwe baan. Verder kunnen werklozen, die een opleiding vol gen om de positie op de arbeids markt te verbeteren, en mensen die werken met behoud van een uitkering tijdelijk ontheven wor den van een sollicitatieplicht. Dit heeft staatssecretaris De Graaf (sociale zaken en werkgelegen heid) gisteren aan de Tweede Ka mer laten weten. De Tweede-Kamercommissie voor sociale zaken debatteerde de ge hele dag over de uitvoering van Vrouw doodt zoontje en zichzelf DINTELOORD - In delijk depressieve toestand heeft een 24-jarige vrouw gistermid dag in haar woning in Dinteloord haar tien maanden oude zoontje door verhanging om het leven gebracht. Na die daad pleegde de vrouw zelfmoord door zich ook op te hangen. Haar echtgenoot ontdekte het drama omstreeks vier uur. Het echtpaar had één kind. Sinds de geboorte ervan leed de moeder vermoedelijk aan een post-natale depressie. Zij klaagde over hoofdpijn en was daarvoor verschillende malen bij de huisarts geweest. Buren en fa milieleden van het gezin toonden zich verbijsterd óver het gebeur de. Niets wees erop dat de vrouw van plan was zichzelf en haar kind van het leven te beroven. de Algemene Bijstandswet (ABW). De Kamerleden toonden zich eenstemmig ingenomen met de brief van de bewindsman over de sollicitatieplicht. De Graaf wil niet het principe van de plicht voor werklozen om een nieuwe baan te zoeken afschaf fen. In beginsel behoudt ieder een - ook de mensen met een uitkering de eigen verantwoor delijkheid voor het voorzien in het onderhoud. De bewindsman wil in aparte ge vallen de regeling soepel toepas sen. Daarbij moet vooral gedacht worden aan ouderen, langdurig werklozen en werklozen, die een opleiding volgen. Ouderen kun nen geheel van de plicht worden ontheven, terwijl de overigen een tijdelijke ontheffing kan worden gegeven. Tenslotte kun- die langer dan een Stroperij STEENDAM (GPD) - In het Schildmeer in de provincie Gro ningen is gisteren stroperij op grote schaal ontdekt. Een sport visser uit Zuidbroek voer met zijn bootje tegen een net, dat hij mee wilde nemen naar de wal. Toen hij 50 meter binnen had ge haald, moest hij zijn poging op geven. Het bleek hier te gaan om een gigantisch staand visnet dat een totale lengte had van 200 me ter. Met twee boten werd later het net aan de wal gebracht, waar een ta kel eraan te pas moest komen. Het visnet bevatte honderden ki lo's dode vis, vooral snoek en jaar werkloos zijn, een jaar uit stel krijgen, als zij met behoud van hun uitkering werken. ROTTERDAM (ANP) - De meeste oliemaatschappijen en houders van vrije pompen gaan met in gang van morgen opnieuw de benzineprijzen verhogen. Een li ter superbenzine gaat 1,8 tot 2,4 cent per liter meer kosten en een liter normaal stijgt 1,4 tot 2,0 cent in prijs. De prijzen van dieselolie, gasolie en huisbrandolie worden een cent per liter hoger. Autogas (lpg) worrdt niet in prijs ver hoogd. De meeste voorkomende prijzen bij de zelftankstations zijn vrij dag voor superbenzine 183,6 cent, voor normaal 177,4 cent en voor diesel 118,8 tot 119,6 cent per liter. De prijsverhogingen zijn een ge volg van de ontwikkelingen op de internationale produkten- markt. Het besluit van het Ambtenaren- centrum om het overleg met mi nister Rietkerk (binnenlandse zaken) te hervatten is door de CMHA, de bond van middelbare en hogere ambtenaren, met vreugde begroet. De CMHA is bezorgd over de toenemende grimmigheid van de acties. De AbvKabo echter is niet te spre ken over de toenaderingspoging van het Ambtenarencentrum. Sommige instanties en gemeenten spannen een kort geding aan te gen bepaalde acties. De gemeen te Rotterdam daagt de stipt werkende Afvalverwerking Rijn mond voor de rechter, en Kerk- rade het stakende technisch per soneel. In Den Haag spannen ge detineerden vandaag een kort geding aan tegen de AbvaKabo, omdat zij geen post meer ontvan gen. Ook dient vandaag een kort geding van de vereniging van tijdschriftenuitgevers tegen de PTT. De gevolgen van de acties worden steeds meer voelbaar. Amster dam en Rotterdam beginnen door de staking van de stadsrei niging langzaam te vervuilen. Gemeenten die hun huisvuil niet langer kwijt kunnen, zijn begon nen met illegale stortingen. Het aanbod van vrachtverkeer bij de grenspost Bergh, de grootste doorlaatpost in Europa, is met 20 procent afgenomen. Kennelijk wordt veel vrachtvervoer uitge steld of langs andere wegen ge leid. De wachttijden gisteren be droegen V/2 tot 2 uur. Afgezien van scheldkannonades hebben zich geen incidenten voorge daan. Het zwaartepunt van de actie lag gisteren in Noord-Holland. Het openbaar vervoer lag gedeelte lijk stil. In de hoofdstad waren het arbeidsbureau en een aantal bibliotheken gesloten. Er ont stond verkeerschaos door het openzetten van de Berlagebrug. De staking bij de PTT dreigt het geldverkeer te ontregelen. Ban ken adviseren hun cliënten om betalingsopdrachten persoonlijk af te geven. De Evangelische Omroep zal in verband met de staking de om roepbladen zelf bezorgen. Nu het PTT-personeel van het expeditieknooppunt Haarlem gisteravond ook het werk heeft neergelegd, liggen alle doorvoer- punten van de post stil. Mensen die hun aow per cheque ontvan gen hoeven zich volgens de PTT geen zorgen te maken dat zij hun uitkering niet op tijd zouden ont vangen. De PTT zal alles in het werk stellen om de cheques te bezorgen. Volgens de AbvaKabo is een regeling getroffen om alle post voor sociale uitkeringen te ontzien. In Heerhugowaard had de poststa king er gisteren bijna toe geleid dat 39 gevangenen in vrijheid moesten worden gesteld. De ver eiste documenten met de reden van hun gevangenhouding wer den niet bezorgd. De wet schrijft voor dat een gevangene in zo'n geval op vrije voeten moet wor den gesteld. Door persoonlijk in grijpen van de hoofdofficier van justitie zijn de benodigde papie ren alsnog per koerier naar Heer hugowaard gebracht. LINGEN - De Vereinigte Elektri- zitatswerke Westfalen (VEW) AG in Dortmund, een van de belang rijkste partners in de bouw van de nieuwe kerncentrale in Lin- gen, ontkent dat er op grote schaal zwartwerkers uit Neder land zijn ingezet. Gisteren bevestigde het arbeidsbu reau in Nordhorn, dat er 100 Ne derlandse bouwvakkers illegaal op dit project zouden hebben ge werkt, waardoor zeker voor 30.000 mark aan premies niet zouden zijn afgedragen. Vanw.e- ge het onderzoek wilde men in Nordhorn nog geen nadere de tails geven. Volgens de VEW zijn er bij de bouw onderaannemers ingescha keld. Een probleem was om in het Emsland voldoende gekwali ficeerde ijzervlechters te vinden. Men had er aanvankelijk 100 no dig en kon er maar 20 uit het Emsland aantrekken, terwijl er PARIJS (ANP) De Franse Se naat heeft gisteravond met een grote meerderheid ratificatie van de "conventie van Bonn", het verdrag tot zuivering van de Rijn goedgekeurd. Slechts enkele El- zasser senatoren stemden tegen, terwijl de communisten zich van stemming onthielden. De oppo sitiepartijen stemden voor ratifi catie. De Franse kamer van af gevaardigden stemde reeds eer der in met ratificatie van het Rijnverdrag. Het verdrag ver- Franse senaat steunt Rijn- zoutverdrag plicht Frankrijk zoutlozingen in de Rijn te beperken. Het zout, een afvalprodukt van de kalimij- nen in de Elzas, zal nu in de bo dem worden geinjecteerd. De waterleidingbedrijven in ons land hebben gematigd gerea geerd op de goedkeuring vanhet Rijnzoutverdrag door de Franse Senaat. "De Fransen hebben hun goede wil getoond en daar zijn we verheugd over", aldus een woordvoerder. "Maar eerst moeten we nog maar zien wanneer de eerte gram af valzout uit de Elzasser kalimij- nen niet meer in de Rijn wordt geloosd. De afgelopen jaren hebben ons niet optimistisch gestemd" DEN HAAG (GPD) - De ambtena renbonden menen het nog steeds zeker te weten: het publiek heeft begrip voor de acties, gericht te gen het beleid van het kabinet. Maar zou hier niet veel eerder sprake zijn van het gezegde: de wens is de vader van de gedach te? De reacties uit het land geven namelijk een heel ander beeld, dan de bonden willen doen gelo ven. De acties beginnen het pu bliek danig de keel uit te hangen. Wie er zijn dagblad op naslaat, merkt aan de rubriek „ingezon den brieven" al gauw dat de mensen weinig gecharmeerd zijn van de stakingen en stiptheids acties. Mocht er in het begin nog enig begrip bestaan, daarvan is op dit moment weinig sprake meer nu de acties voor het pu bliek steeds meer merkbaar wor den. Spontane tegenacties van het publiek tekenen de irritatie. Bij de Nederlandse Spoorwegen weten ze ervan mee te praten. De acties bij de NS duren nu al vier weken. „In het begin kregen we vooral een stroom telefonische klachten", vertelt de woordvoer der. „Maar daarmee kwam het publiek niet verder. Nu kiest men doodeenvoudig voor ander vervoer, ondanks het feit dat de vertragingen veel geringer zijn dan de eerste week. We merken heel nadrukkelijk, dat steeds minder mensen van de trein ge bruik maken". En wie nog wel met de trein reist, pleegt lijdelijk verzet. De trein reiziger voert zijn eigen stipt heidsactie, als de conducteur naar zijn kaartje vraagt. „M'n kaartje? Tja, daar zegt u wat. Ik moet het wel ergens hebben. Mo mentje hoor. Zat 't nu in m'n ach terzak of in m'n portemonnee". En tot hilariteit van de mederei zigers - dat zelfs soms met ap plaus wordt ondersteund - komt het kaartje na enkele minuten te voorschijn. Minder ludiek zijn de scheldkan nonades, die sommige conduc teurs moeten ondergaan. „Maar gelukkig is het nog niet tot een handgemeen gekomen", zeet de NS-woordvoerder, die regelma tig wordt geconfronteerd met te lefoontjes van mensen die hun abonnementsgeld terugeisen. „De NS kan daar niet aan begin nen. Wij zijn geen partij in het conflict. We verwijzen de men sen met verzoeken om restitutie door naar de bonden". Echt ziedend over de acties zijn de bedrijven, die door de poststa king worden gedupeerd. Pim de Koning, eigenaar van een firma in cadeauboekjes in Almere, schat zijn inkomstenderving al op enkele tienduizenden gul dens. Hij is met de verkoop van o.m. moppenboekjes vooral af hankelijk van de Sinterklaas- en Kersttijd. Door de poststaking krijgt hij de bestellingen niet op tijd in de boekhandel, Woedend stuurde hij een telex naar AbvaKabo-voorzitter Jaap van de Scheur, waarin hij 'm uit daagde een openbaar debat te houden over het ambtenaren- of ondernemersgelijk, Het ant woord van de bond getuigde van weinig begrip voor de irritatie van het publiek: „Bent u die ont- zettend duffe, saaie, vervelende en slaapverwekkende moppen boekjes nu nog niet kwijt? Ook een rot uitvlucht om dat aan de poststaking te wijten". Met dergelijke antwoorden verspe len de bonden wel het laatste beetje goodwill. Een AbvaKabo- woordvoerder geeft dat grif toe. „Het is niet goed, maar zulke din gen kunnen er tussendoor glip pen. We begrijpen de irritaties van het publiek best wel. Maar als we met het publiek rekening moeten houden, kunnen we nooit tegen onze werkgevers age- Bij de centrale directie van de PTT merkt men weinig van de klach ten van het publiek. „Bij ons ko men alleen de klachten binnen van het bedrijfsleven, zoals tijd schriftenuitgevers en postorder bedrijven", zegt woordvoerder De Voogd. „Onze ervaring is dat de mensen niet naar ons bellen, maar bestellers op straat aan klampen". Particuliere koeriersdiensten va ren wel bij de poststaking. Toch willen sommige geen misbruik maken van de situatie en hebben hun vaste klanten aanzienlijk la gere tarieven dan gewoonlijk aangeboden. Er is dan ook sym pathie voor die particuliere dien sten. In Amsterdam bood een da me haar vrije tijd en auto aan om de helpende hand te bieden in deze drukke tijden. De snelst groeiende irritatie van het publiek richt zich tegen de staking van de reinigingsdien sten. Hoewel ook deze diensten spreken van „begrip bij het pu bliek", is de werkelijkheid an ders. Een groep Amsterdammers wierp deze week het huisvuil op de stoep van het kantoor van de ambtenarenbond AbvaKabo. En in Rotterdam gebeurde ongeveer hetzelfde. Een grote vracht puin werd voor het kantoor van de Roteb, de Rotterdamse reini gingsdienst, gedeponeerd waar door de ingang geblokkeerd raakte. in heel Duitsland maar 600 zijn, die dit werk aankunnen. Daarop zijn Nederlandse ijzervlechters aangetrokken. Volgens de VEW zijn dit geen zwartwerkers. Van de 250 ijzervlechters komen er volgens de VEW 20 uit het Ems land en 40 uit Nederland. Toege geven wordt, dat er één onder aannemer was, die gedurende een maand geen premie aan het ziekenfonds heeft betaald. In Duitsland is de belangstelling voor Nederlandse koppelbazen en zwartwerkers overigens sterk toegenomen. Op een gisteren ge houden persconferentie werd meegedeeld, dat recent een inval is gedaan op twee bouwwerken in Westfalen. Geldboetes voor brengen Hitlergroet DEN HAAG (GPD) Vijf jeugdige volgelingen van Volksunie-lei der Joop Glimmerveen zijn gis teren in een snelrecht-procedure veroordeeld tot boetes van 250 tot 500 gulden wegens het bren gen van de Hitlergroet en het roepen van nazistische leuzen tij dens de vredesmars op 29 okto ber in Den Haag. Daarnaast kre gen ze een voorwaardelijke ge vangenisstraf van drie weken, met een proeftijd van twee jaar Twee anderen moeten later nog terecht staan. ADVERTENTIE DONKERE DAGEN IN ZICHT. mm 11 - ZATERDAG 12 NOV. GRATIS BANDEN-UIT- i VEES OZET vcm. m EEM laitg ATTENTIE STAAN VOOR U KlAAgl VEILIG DE WINTER DOOR.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 11