Meer werknemers in wao tyfögss? "75" Steunoperatie Duitse staal Paktrans bezorgd over gevolgen Taiwan-order ÏLX 3," ,131 Marktberichten Denen mogen vrij beleggen Zo nva Economische situatie boosdoener Inflatiebestrijding Israël Overwerk bij Philips söis, II5 C Economie WOENSDAG 9 NOVEMBER 1983 Autobranche Sinds mei van dit jaar trekt de werkgelegenheid in de autobe drijven weer aan. Volgens aftre dend voorzitter van de auto-afde ling van de Bovag: ir. M. van Ramshorst, is de stijging van het aantal banen met 0,4 procent of ongeveer vijfhonderd mensen weliswaar licht, maar deson danks opmerkelijk. Op de jaarvergadering gisteren heeft Van Ramshorst gezegd dat de autobranche tegen de ver wachtingen in bezig is de econo mische crisis in bedwang te krij gen. Dat blijkt niet alleen uit de groeiende werkgelegenheid, maar ook en vooral uit de aan zienlijke verkoopstijging van nieuwe auto's. Schiphol Op de luchthaven Schiphol is in de eerste negen maanden van dit jaar 12 procent meer vracht ver werkt dan in dezelfde periode van 1982. Dit resultaat werd me de behaald door een record dat over de maand september werd geregistreerd, toen de groei in deze sector 27 procent bedroeg ten opzichte van dezelfde maand in het vorig jaar. Dit heeft de nv Luchthaven Schiphol gisteren meegedeeld. Kluwer De markt voor programmatuur voor microcomputers zal een sterke groei te zien geven van on geveer ƒ40 miljoen in 1984 tot 120 miljoen in 1987. Dit is de verwachting van directeur C. Vervoord van de uitgeverij van programmatuur voor microcom puters Softkey, een onderdeel van Kluwer NV in Deventer, die gisteren ter gelegenheid van haar start in Amsterdam werd gepre senteerd. Volgens Softkey staat de markt nog in de kinderschoenen. De slag tussen de computerfabri kanten en -importeurs om het •grootste marktaandeel is nog in volle gang. Er zijn meer dan vijf tig verschillende merken micro computers in omloop. De grote merken als Philips, Hewlett Pac kard, Commodore, Apple en Tandy hebben gezamenlijk nog geen marktaandeel van 50 pro cent. Van de microcomputers is 71 procent na 1981 aangeschaft. Softkey onderscheidt zich van pro- grammatuurhuizen doordat het bedrijf niet zelf programmatuur ontwikkelt. Er. worden bestaan de programma's vergaard, be werkt en gedistribueerd. De pro- dukten, magneetschijven en schriftelijke informatie, zijn te koop bij onder meer computer winkels, warenhuizen en kan toorboekhandels. Airbus De Westduitse regering heeft be sloten het Europese vliegtuig- bouwconsortium Airbus Indus trie een krediet van twaalf mil joen mark (bijna 13,5 miljoen gulden) te verstrekken voor de ontwikkeling van de A320, een vliegtuig met 150 zitplaatsen. Voorwaarde daarbij is dat Airbus aantoont dat het project renda bel zal zijn, zo heeft een rege ringswoordvoerder in Bonn gis teren meegedeeld. De deelnemers in Airbus zijn de Franse Aerospeciale met een be lang van 37,9 procent, Deutsche Airbus met eveneens 37,9 pro cent, British Aerospace met twintig procent en de Spaanse Casa met 4,2 procent. LEIDEN - Leidse groente- en fruitvei ling, woensdag. Andijvie 94-183; snijbonen 830-960; kro ten gek. 140; boerenkool 38-59; rode kool 53-55; spitskool 86-90; postelein 130; prei 60-100; spinazie 60-170; ijs bergsla 70-73; broccoli 400; venkel 190-195; spruiten A 89-98; spruiten B 125-128; spruiten C 83; spruiten D 82- 106; uien 36-76; waspeen 34-40; witlof 300-410; meloenen 45-105; bloemkool 6 per bak 115-210; bloemkool 8 per bak 115-160; bloemkool 10 per bak 75- 110; knolselderij 27-60; sla 29-44; bleekselderij 34-39; bospeen 144-151; peterselie 52-84; radijs 27-33; selderij 23-71; paprika st. 15-39. ROTTERDAM (ANP) - Paktrans, het Rotterdamse bedrijf dat on der andere optreedt als agent van Chinese scheepsvaartorganisa ties, heeft in een brief aan pre mier Lubbers zijn "grote veront rusting" uitgesproken over de mogelijke levering van onder zeeërs en mijnenvegers aan Tai wan. Het bedrijf herinnert eraan dat in Nederland 3000 arbeids plaatsen zijn betrokken bij de handel met China. De directie van Paktrans (de trans portdivisie en Pakhoed Hol ding), die de Rotterdamse burge meester Bram Peper heeft verge zeld op zijn recente bezoek aan China, meent dat China alleen nog maar "harde economische sancties als een havenboycot, en/ of import- en exportrestricties" kan treffen nu de mogelijkheden van verdere politieke tegenmaat regelen uitgeput raken. "Een ha venboycot zou betekenen dat een naburige haven Antwer- Minder rendabele werknemers vloeiden af via de wao. Een we zenlijke voorwaarde voor het te rugdringen van het aantal wao- gerechtigden is derhalve econo misch herstel. Dit concluderen F.A.J. van den Bosch en C. Petersen die van daag aan de Leidse Universiteit zijn gepromoveerd op hun proef schrift. "Aspecten van ziekte en arbeidsongeschiktheid in het stelsel van sociale zekerheid". Promotors zijn prof. dr. G.M.J. Veldkamp en prof. dr. D.J. Wolf in uitbreidende sectoren, zoals de bank- en verzekeringssector, is het aantal wao-toekenningen slechts in relatief geringe mate gestegen. In inkrimpende secto ren, zoals de textielindustrie, is het aantal wao-toekenningen aanzienlijk toegenomen. Op basis van het onderzoek wordt voorts de conclusie getrokken KOPENHAGEN (ANP) - Volgend jaar mogen de Denen voor het eerst sinds 1931 hun geld weer onbeperkt in aandelen van bui tenlandse ondernemingen beleg gen, zo heeft de Deense minister van industrie, Ib Stetter, bekend gemaakt. De opheffing van de beperkingen is een van de laatste maatregelen die de Deense rege ring de afgelopen tien jaar heeft genomen om de vrijheid van Deense beleggingen in het bui tenland en buitenlandse beleg gingen in Denemarken te her stellen. Een van de weinig dingen die de Denen volgend jaar nog niet mo gen is speculeren op buitenland se termijnmarkten in goederen en valuta's. pen of Hamburg de belangrij ke transshipment- en draaischijf- rol van Rotterdam in het Europe se verkeer zou gaan overnemen, hetgeen catastrofaal zou zijn". Al in 1981, nadat de toenmalige re gering Van Agt had besloten in te stemmen met de levering van twee onderzeeërs aan Taiwan, heeft China een aantal politieke tegenmaatregelen genomen "waardoor ook de handels- en vervoersactiviteiten met China zijn verslechterd, maar aange zien onze Chinese partners de Nederlandse bedrijven met wie dat ook de gezondheidszorg een bijdrage zal kunnen leveren tot een minder groot beroep op de wao. Essentieel hiervoor is dat meer werknemers onder de be drijfsgezondheidszorg komen te vallen. Werkgevers zouden door middel van een wijziging van het financieringsstelsel een prikkel moeten krijgen tot het instellen van een bedrijfsgezondheids- zorgdienst. Voorgesteld wordt bij voorbeeld werkgevers met een bedrijfsgezondheidszorg- dienst korting op de werkgevers premielasten te verlenen. Het beslag van de collectieve sec tor op het nationaal inkomen is een van de graadmeters van de economische politiek geworden. Uit het proefschrift blijkt dat de afgelopen tien jaar circa twee derde van de groei van dit beslag veroorzaakt wordt door de stij ging van de sociale zekerheids uitgaven. Of, anders gesteld, het huidige financieringstekort zou ongeveer nul zijn indien het be slag van de sociale zekerheid op het nationaal inkomen op het ni veau van 1973 zou zijn gebleven. Vooral de lasten van de arbeidson geschiktheids- en ziektekosten verzekeringen zijn aanzienlijk gestegen. In totaal zijn de kosten van de met de gezondheid van doen hebbende regelingen geste gen van 18 miljard in 1973 tot ruim 50 miljard gulden in 1982. Van den Bosch en Petersen gaan in hun analyse terug tot het begin van deze eeuw. Toen in 1901 de ongevallenwet, de eerste sociale verzekering, werd ingevoerd. Het blijkt dat de arbeidsonge- schiktheidslasten, in contante prijzen, zijn gestegen van 22 mil joen gulden in het begin van de ze eeuw tot 14.300 miljoen gul den aan het einde van de jaren zeventig. Het percentage ar beidsongeschikten is in de eerste zeventig jaren van deze eeuw nauwelijks gestegen. Eerst vanaf 1970 heeft zich de sterke stijging voorgedaan. zij een bestendige relatie hadden niet geheel het slachtoffer wil den laten worden van een kort stondig beleid, zijn economische sancties destijds beperkt géble- Binnen Pakhoed zijn 400 arbeids plaatsen rechtstreeks betrokken bij het verkeer op China, onder andere via Cross Ocean bv een Joint Venture (50/50) met de Chi nese staatsrederij Cosco die op treedt op als rederij-agent - en Multi-Terminals Rotterdam bv een overslagbedrijf waar het me rendeel van de Chinese stuk- LONDEN (RTR) - Israël zal de koers van zijn munteenheid, de sjekel, voortaan van dag tot dag devalueren om de gevolgen van de inflatie te compenseren. Dit heeft de president van de Israëli sche centrale bank, Mosje Man- delbaum, gisteren verklaard tij dens een persbijeenkomst op de Israëlische ambassade in Lon den. goed- en containerschepen wordt behandeld. Bij de behandeling van de schepen en lading van ca 1,3 miljoen ton in de Rotterdamse en andere Ne derlandse havens zijn, als reke ning wordt gehouden met aller lei dienstverlening inclusief scheepsreparaties, minimaal 1000 arbeidsplaatsen betrokken, aldus Paktrans. Voor het export- en importpakket, produktie en toelevering is een aantal van 2000 arbeidsplaatsen een zeer realistische schatting. "Totaal betekent dit dus dat in Nederland jaarlijks ca 3000 ar beidsplaatsen zijn betrokken bij de handelsrelatie met de Chinese volksrepubliek". De Chinese autoriteiten hebben de deelnemers aan de door burge meester Peper geleide handels delegatie duidelijk gemaakt dat China spoedig zijn economische relaties met Nederland aanzien lijk wil uitbreiden. De koers van de sjekel is vorige maand ten opzichte van de Ame rikaanse dollar met 23 procent gedevalueerd in het kader van de pogingen van de regering om uit de economische crisis te komen. De inflatie in Israël bedraagt op het ogenblik omstreeks 135 pro cent op jaarbasis. De regering heeft gisteren maatregelen be kendgemaakt die de inflatie moeten verminderen. Het gaat daarbij onder meer om een ver hoging van de inkomstenbelas ting, vermindering van de over heidsuitgaven en het heffen van schoolgeld. Bankpresident Mandelbaum zei in Londen verder dat Israël dit jaar een recordtekort van vijf miljard dollar op de lopende rekening van de betalingsbalans zal heb ben. In 1984 zal het tekort vol gens hem tussen 4,3 en 4,8 mil jard dollar liggen. In het afgelo penjaar was er een nadelig saldo van 4,7 miljard dollar. EINDHOVEN (ANP) - De directie van Philips Medical Systems in Best overweegt om bij de ar beidsinspectie toestemming te vragen om op grote schaal te mo gen overwerken. Philips wil het merendeel van de 2.200 perso neelsleden tot 23 december 48,5 uur per week laten werken. Dat heeft een woordvoerder van het concern gisteren desgevraagd meegedeeld. Philips Medical Systems heeft de laatste maanden veel orders bin nen gekregen met name uit de Verenigde Staten. Het gaat daar bij vooral om de levering van nieuwe geavanceerde medische diagnostische systemen. "Het is met het oog op de concurrentie positie nodig om die systemen zo snel mogelijk te leveren", aldus de Philips-woordvoerder. Philips wil de extra 8,5 uur per week realiseren door elke dag langer te werken. Dat betekent dat de betrokken werknemers vroeger beginnen en later ophou den. Het doorwerken op zater dag is volgens de zegsman van Philips nog niet aan de orde. De onderneming wil zo snel moge lijk met het overwerk beginnen. Voordien zal nog overleg worden gevoerd met de bonden en de on dernemingsraad. J. Cuperus van de Industriebond FNV wil nog geen commentaar geven. "Ik heb van mijn leden gehoord dat Philips bepaalde plannen heeft. De directie heeft ons uitgenodigd voor een ge-, sprek. Ik vind het niet voor de hand liggend om commentaar te geven op een zaak waar ik niets van afweet", aldus Cuperus. De woordvoerder van de Unie BLHP was gistermiddag niet be reikbaar voor commentaar. DEN HAAG (ANP) - De lichte daling van de werkloosheid in ons land houdt aan. Eind okto ber stonden er 824.600 personen als werkloos ingeschreven bij de arbeidsbureaus, wat 2.700 minder is dan eind september. Bij mannen daalde de werkloos heid met 400, bij vrouwen met 2.300. Dat blijkt uit de gisteren gepubliceerde voorlopige werk loosheidscijfers van het minis terie van sociale zaken en werk gelegenheid. ADVERTENTIE De NVA is de Nederlandse Vereniging JL wT van Makelaars in Assurantiën en eT ll-rös5** a Assurantie-adviseurs, waarvan uit- n U sluitend assurantie-kantoren lid zijn, N 1% Iff 1 i. ,\pQ die zijn toegelaten op hun kwaliteit \ipX\ Q& De NVA is uw verzekering voor het beste advies. LEIDEN (ANP) - Naast gezondheidsfactoren hebben vooral economische factoren het aantal wao-toekennin gen (arbeidsongeschiktheid) doen toenemen. Van 1968 tot 1982 vond gemiddeld circa 40 procent van het aantal jaarlijkse toekenningen plaats op grond van economi sche factoren. BIDDINGHUIZEN Duidelijk in zijn nopjes ontkurkte staatssecretaris Van Zeil (economische zaken) gisteren een fles champagne. Gekleed in het tenue dat een Franse wijnboer draagt als hij belangrijke gasten ontvangt, opende Van Zeil hiermee de feestelijkheden rond het congres centrum Flevohof. Het centrum had in 1981 zo'n 800.000 nationale en internationale deelnemers, die gezamenlijk 600 miljoen gulden hebben besteed. Van Zeil noemde de ontwikkeling van de Nederlandse congres- markt stormachtig. BONN (GPD) - Het staalconcern Arbed Saarstahl in Volklingen is voorlopig gered. Nadat de werknemers op het laatst mo ment akkoord waren gegaan met een door de bondsregering en de deelstaatregering van Saarland gesteld ultimatum, besloot minister van economi sche zaken Lambscjorff dat het noodlijdende bedrijf dit jaar en in 1984 kan rekenen op een steun van enkele honderden miljoenen marken in de vorm van subsidies, borgsommen, en het kwijtschelden van rente en aflossingen. Inmiddels is een saneringsconcept opge steld. De komende drie jaar zullen ruim 5000 van de in to taal 17.200 werknemers wor den ontslagen. Die krijgen als afvloeiing in plaats van 90 maar 82 procent van hun netto salaris. Verder is vastgesteld door Hans Amesz dat de overige werknemers geen loonsverhoging krijgen. De vakbonden en de onderne mingsraad voelen zich gechan teerd. Zij wilden aanvankelijk niet op het ultimatum van de regeringen in Bonn en Saar- brucken ingaan. Temeer daar vorig jaar al was besloten dat de werknemers ten behoeve van het bedrijf afstand zouden doen van de helft van hun kerstuitkering voor de jaren 1983 en 1984. De industriebond IG Metall is ook zeer boos over het feit dat de overheid zelfs niet wilde praten over zijn voorstel om een glijdende af- vloeiingsschaal toe te passen, waardoor de minder verdie nenden een hoger percentage zouden ontvangen dan de be ter verdienenden. Uiteindelijk heeft een soort arbi tragecommissie, die bestond uit elk vier vertegenwoordi gers van werkgevers- en werk nemerszijde plus een neutrale voorzitter, met 5 tegen 4 stem men dat aan de eisen van de bondsregering en de deelstaat regering moest worden vol daan. De geldschieters hebben duide lijk gemaakt dat ten eerste de steun aan Arbed Saarstahl „tot hier en niet verder" kan gaan en ten tweede dat Arbed geen precedent vormt voor andere, eveneens in financiële moei lijkheden verkerende, staal producenten. Terwijl een fail lissement van Arbed Saarstahl betekend zou hebben dat vrij wel een hele regio tot „armen huis van de natie" zou zijn ver vallen, is de situatie aan Rijn en Roer structureel iets beter. Bovendien strookt het niet met /de opvatting van de huidige bondsregering om noodlijden de bedrijven in de onderne mingsgewijze produktie via steun te laten draaien. Wegens het feit dat Bonn niet ge noeg wilde betalen is onlangs een fusie van Thyssen en Krupp mislukt. Thyssen, dat niet in de gevarenzone zit, wil de 1,2 miljard mark hebben om Krupp „onder de arm" te ne men. Dat was minister Lambs- dorff veel te veel, die wilde maar 500 miljoen ter beschik king stellen. Omdat eerder ook Hoesch had verkondigd „al leen" verder te willen gaan, zijn in feite alle pogingen om de noodlijdende staalindustrie opnieuw te formeren mislukt. Het gevolg daarvan is, verzeke ren kenners, dat er nu sneller ontslagen wordt dan bij grote fusies het geval was geweest. Thyssen wil ongeveer 10.000 staalarbeiders een ontslagbrief sturen, Krupp kondigde het sparen van 4000 arbeidsplaat sen aan. Ook bij Hoesch en Salzgitter zullen ettelijke dui zenden werknemers moeten ophouden. De staalindustrie verwijt de bondsregering dat zij lang niet voldoende in Brussel onder neemt om de oneigenlijke con currentie met de staalconcerns uit ander elanden van de Euro pese Gemeenschap tegen te gaan. Die worden namelijk vrijwel allemaal fors gesubsi dieerd. En dan te bedenken dat juist de Bondsrepubliek over gehoudensgewijs moderne staalbedrijven beschikt. Om orders te verwerken 'i-i1 AANDELEN binnenland doorlopend vk sk 77.00 76.50 Noteringen van woensdag 9 november 1983 (tot 12:29 uur) wyk hering 79.C buitenland beleggingsinst. wereldhave 151.80 151.81 OBLIGATIES staatsleningen bng bg 11 Va 82-07 bg 103/4 82-07 php 8^4 83-93 100. pandbrieven wuh 6^4 78-87 99.00 S parallelmarkt officieel toegelaten indices e.d. indices (a.n.p.-c.b.s obl.lndex/eff.rend.(c.t Staatsleningen 8 46 .buitenlands geld. Engelse pond 4,30 Belg franc (100) 5.34 Duitse mark (100) 110.0C Ral fire (10 000) 17.50 "ortuges 6sc (100) 1.95 Franse franc (100) 35.50 Zwrts. franc (100) 135,7' Zweedse kroon (100) 36,25 Noorse kroon (100) 38.50 Deense kroon (t00) 29,50 ÜS'ÏÏI11001 fso5 VERKLARING DER TEKENS SK sjottoe^6f6ode NG - offoéle nol geschorst a achtergestelde tenrng Combinaties C - X tw> Beursoverzicht Philips is vanmorgen omstreeks 11,50 achteruit gegaan naar aan leiding van berichten rond het vi deosysteem 2000 Gisteravond was Philips in Wall Street al zwak vanwege het gerucht dat ruim 1 mrd afgeschreven zal moeten wor den op het systeem, hetgeen al eerder door Philips was ontkent. Philips liet vanmorgen wel weten op het VHS-systeem. Insiders zijn v mening dat hiermee r,wi| 5 overige fondsen gedroe- h vanmorgen vrij zwak Ak- n Koninklijke Olie, die de -s de hypotheekbanken El- r werd f 2 goedkoper, maar

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9