Ik hou't bij lekker." Turkse generaals slachtoffer van eigen kiessysteem -c Strauss zaait weer onrust in coalitie Bonn Arafat nog nn in InpoJi Premier oostelijk Shamir bezoekt front Libanon Reagam in Japan Verzet PLO gaat door Vliegramp in Angola WOENSDAG 9 NOVEMBER 1983 Buitenland BONN - Franz Josef Strauss wil minister in Bonn worden. De CSU-chef en Beierse minister-president is weliswaar kort gele den keurig op zijn beurt president van de Bondsraad (de vertegenwoordiging van de deelstaten) geworden en daarmee pro tocollair de op één na hoogste man in de Bondsrepubliek. Maar dat betekent niet dat hij gestalte kan geven aan de politiek van de Bondsregering. Kennelijk heeft de man, die zichzelf ongetwijfeld beschouwt als de meest competente Duitse politicus en in 1980 tevergeefs voor het ambt van Bondskanselier kandideerde, daar nu ge noeg van. Dat verklaart het feit dat hij vanuit de Beierse hoofdstad München een frontale aanval heeft ingezet op kanselier Kohl en diens plaatsvervanger en minister van buitenlandse zaken Genscher. Die beiden hebben, aldus Strauss, volledig verkeerd gereageerd op de Amerikaanse invasie in Grenada. In plaats van begrip te tonen voor Washington, had de Bondsregering het terugtrekken van -de Amerikaanse troepen van het Caraïbische eiland geëist en zich bij de stemming over de invasie in de Verenigde Naties onthouden. De CSU-chef beschouwt dat als een beledi ging tegen de supermogendheid, die be schermingsmacht van de Duitsers is. In feite heeft Strauss van een muis een oli fant gemaakt, want regeringswoordvoer der Boenisch had alleen maar gezegd dat de Bondsregering de Amerikaanse vrien den een invasie zou hebben afgeraden, als dat gevraagd zou zijn. En natuurlijk had niemand dat gevraagd. Het ging Franz Josef Strauss er dan ook meer om zichzelf in de schijnwerper te plaatsen dan om het verre Grenada. Daar toe zette hij grof geschut in werk. Zo ver zekeren nu alle CSU-ministers in de rege- ring-Kohl dat de Duitse verklaring over Grenada niet in overeenstemming is met datgene wat daarover in het kabinet is be- door Hans Amesz sloten. De CSU wil dat het betreffende kabinetsprotocol daarover uitsluitsel geeft. Om minister van buitenlandse za ken Genscher nog meer te sarren, oefen de Strauss' naaste medewerker Stoiber ongezoute kritiek op het personeelsbe leid van de ongeliefde FDP-voorzitter. Die had notabene pas geleden vier am bassadeurs benoemd, die allen lid zijn van de SPD. En zonder medeweten van buitenlandse za ken bezocht de CSU-staatssecretaris van binnenlandse zaken, Carl Dieter Spran- ger, op uitnodiging van de CIA Grenada ten einde te kunnen constateren dat de communisten daar veel slechts wilden en aldus de Amerikaanse invasie noodzake lijk was geweest. Strauss stookt met de bedoeling eerstdaags in Bonn aan de kabinetstafel te zitten. De vraag is alleen waar en hoe. Dat Helmut Kohl er weinig voor voelt de krachtpatser uit Beieren in zijn naaste omgeving te hebben, is geen geheim. Maar aan de an dere kant is de Bondskanselier op steun van de kleinere zusterpartij van Strauss aangewezen. BEIROET/PARIJS (AFP) PLO-leider Jasser Arafat be vond zich gisteravond nog steeds in de Noordlibanese havenstad Tripoli, waar zijn aanhangers worden belaagd door radicale Palestijnse stijders en Syriërs. Het Franse persbureau AFP had 's avonds om 22.00 uur (Nederland se tijd) per telefoon een gesprek met de Palestijnse lei der, die in zijn hoofdkwartier in Tripoli verbleef. De Israëlische premier Shamir sprak gisteren aan het front in Libanon met Israëlische soldaten. Volgens Arafat weerstaan zijn aan hangers in het Palestijnse vluch telingenkamp Baddawi ten noor den van Tripoli nog steeds de aanvallen van door Syrië ge steunde opstandelingen. Ook uit Palestijnse bron werd vernomen dat er geen plannen zijn om de leiding van de PLO te evacueren uit Noord-Libanon. "Wij blijven in Baddawi en gaan door met het verzet", zo werd gezegd. Eerder op de dag verspreidde het radiostation van de rechtste fa- langisten "de stem van Libanon" het bericht dat Arafat met een Franse helikopter uit de haven stad Trip.oli was overgebracht naar een Frans oorlogsschip voor de kust. Van verscheidene zijden werd dit bericht laten tegenge sproken. Het opperbevel van de Franse marine liet in Parijs we ten dat er geen enkel Frans vaar tuig voor de kust bij Tripoli ligt en dat de berichten over de eva cuatie van Arafat ongegrond zijn. Een woordvoerder van Arafat ver klaarde dat de PLO-leider bereid is een bestand te aanvaarden, maar dat zijn aanhangers zullen doorvechten uit zelfverdediging. Er zijn geen directe contacten tussen Arafat en de leider van de rebellerende PLO-ers, Aboe Moessa. Het Syrische leger heeft gisteren het gebouw van de centrale redactie van het Palestijnse pers bureau Wafa in het kamp Badda wi gebombardeerd en geheel vernield. In het gebouw van Wa fa werkte ook de redactie van het PLO-blad "Palestine al Thawra". Aanval De tegenstanders van Arafat zetten gisteren hun aanval op het vluch telingenkamp Baddawi voort. Arafats aanhangers bleven zich verzetten, maar brachten ook veel zwaar materiaal over naar Tripoli, waar stellingen werden ingericht. De havenstad kwam eveneens onder vuur te liggen en in verscheidene wijken ontplof ten granaten en raketten. De autoriteiten van Tripoli stelden gisteren alles in het werk om te voorkomen dat in hun stad de Palestijnse strijd wordt uitge vochten. Zij vrezen dat het artil- leriegeschut en de raketinstalla ties, die Arafats mannen hebben meegenomen, beschietingen zul len aantrekken. De politieke lei ders van de stad deden een drin gend beroep op de strijdende partijen tot een bestand te ko men. Tevreden Israëlische functionarissen hebben gisteren met tevredenheid gerea geerd op de berichten over de uitzichtloze situatie waarin PLO- leider Jasser Arafa't en zijn aan hangers zich in het noorden van Libanon bevinden. "Wij maken ons niet druk over het lot van een man die wij altijd hebben be- chouwd als een extremist en voorstander van terroristische methoden", zo stelde een hoge Israëlische functionaris. Meer dan duizend Palestijnse stu denten en scholieren hebben gis teren op het terrein van de Isla mitische universiteit in de door Israël bezette Gaza-strook een demonstratie gehouden ter on dersteuning van Arafat. De demonstranten spraken hun af keuring uit over de aanval van door Syrië gesteunde tegenstan ders van Arafat op Palestijnse vluchtelingenkampen rondom de Libanese havenstad Tripoli. De Palestijnen riepen leuzen te gen Syrië en Libië. JERUZALEM (Rtr/AFP/UPI) - De Israëlische premier, Jitzhak Shamir, heeft gisteren een ver rassend bezoek aan het Israëli- sche-Syrische front in Oost-Liba non gebracht. Hij greep de gele genheid aan om te verzekeren dat Israël "geen agressieve be doelingen tegen Syrië of welk ander Arabisch land" heeft. De Israëlische staat bedreigt nie mand en de dreigementen van onze buurlanden maken totaal geen indruk op me", aldus Sha mir die daarmee verwees naar de algemene mobilisatie van het Sy rische leger. Het was Shamirs eerste bezoek als premier aan Libanon en het eer ste van een Israëlische premier sinds het bezoek van Shamirs voorganger, Menachem Begin, die in juni 19.82 vlak na de Israëli sche inval in Libanon het zuidelijk gelegen fort Beaufort bezocht. Shamir, die per helikop ter naar Libanon vloog, ging als eerste naar Kamed e Loz, een plaatst op slechts vijf km. van de door Syrië gecontroleerde snel weg tussen Beiroet en Damascus die uitzicht biedt over de ooste lijke Beka'a-vallei. In zijn gezel schap was minister van defensie Moshe Arens. "We horen veel over mobilisatie en dreigementen. Maar we kennen de waarheid en die is dat wij nie mand bedreigen en niemand re den heeft ons te vrezen tenzij hij een complot tegen ons smeedt", aldus Shamir. De premier stelde verder nadrukkelijk dat de Israë lische troepen in Zuid-Libanon zullen blijven "todat vaststaat dat er geen terreuraanvallen van uit dit gebied op Noord-Israël worden gepleegd". Postzegel "PTT Solidarnosc" geeft bin nenkort een serie van zes postzegels uit met de afbeel ding van de leider van de ver boden vakbond, Lech Wale sa. De zegels, die per stuk 50 zloty, ongeveer 1,50 kosten, zijn verder voorzien van het opschrift "Nobelprijs 1983". Solidarnosc wil met deze uitgif te de traditie voortzetten van de officiële Poolse posterijen, die in 1982 zegels uitgaven met de afbeeldingen van de Poolse Nobelprijswinnaars in het verleden. Boos Het Zweedse ministerie van buitenlandse zaken heeft 150 buitenlandse corresponden ten op het matje geroepen omdat zij naar het oordeel van het hoofd van de voor lichtingsafdeling artikelen over Zweden schrijven die vol onwaarheden staan. Het besluit de correspondenten op het matje te roepen om hun de les te lezen was een gevolg van twee kritische ar tikelen in het Westduitse blad Der Spiegel over de Zweedse wetgeving die het de staat mogelijk rnaakt ou ders uit hun- ouderlijke macht te zetten en hun kinde ren bij pleeggezinnen onder te brengen. LISSABON (AFP/UPI) - Een Boeing 737 van de Angolese luchtvaartmaatschappij Taag is gisteren vlak na de start van het vliegveld van Luban- go, in het zuidwesten van An gola, neergestort. Het Angolese persbureau An- gop, dat dit meldde, gaf geen bijzonderheden over even tuele slachtoffers, maar vol gens andere bronnen zouden alle 150 inzittenden om het le ven zijn gekomen. Volgens die bronnen zaten in het toe stel voornamelijk Angolese militairen. Het toestel, dat op weg was naar Luanda, kwam onge veer 100 meter voorbij het eind van de startbaan neer. Hulp De Libanese regering heeft giste ren de VS en VN-secretaris-gene- raal Perez de Cuellar om hulp te gen de Israëlische maatregelen in Zuid-Libanon gevraagd. De Israëliërs hebben wegen afgezet, houden klopjachten en zijn in tensiever gaan patrouilleren. Het gevolg is onder meer dat zich langen rijen auto's vormen voor de bruggen over de Awali-rivier. In het islamitische deel van Bei roet werd ook gestaakt uit pro test tegen de Israëlische acties in het zuiden. Scholen, winkels en kantoren, zoals de effectenbeurs, hielden hun deuren gesloten. Maar in het oostelijke christelij ke deel van de stad en de kust plaatsen ten noorden ervan werd de stakingsoproep totaal gene geerd. Syrië is vastbesloten krachtig te reageren op "imperialistische en zionistische pogingen de toe stand in het Midden-Oosten te destabiliseren", ongeacht de mo gelijke gebeurtenissen en de om standigheden. Het rekent daarbij op de kracht van zijn vrienden in het socialistische blok, met voor op de Sowjet-Unie. Dit zei de Sy rische president, Hafez al Assad, in een onderhoud met de Oost- duitse vice-premier Gunther Kleiber die op het ogenblik in Syrië is. Assad kan in elk geval rekenen op de steun van Libië dat begonnen is zijn gehele potentieel ter be schikking te stellen, "voor het geval dat Syrië door de Amerika nen of hun bondgenoten wordt aangevallen". De winnaar van de Turkse parle mentsverkiezingen van zon dag, Turgut Ozal, had gisteren zijn eerste ontmoeting met pre sident Evren. De twee kusten elkaar, maar het initiatief daar toe ging nogal verrassend en onprotocollair uit van Ozal, die ook de audiëntie had aange vraagd. De ontmoeting duurde 35 minuten. Het globale tableau van de ver kiezingen - de grote opkomst, het lage percentage blanco en ongeldige stemmen (5 pro cent), alsmede het feit dat er geen coalitie nodig is - zou als een succes voor het generaais- regime kunnen worden aange merkt, ware het niet dat het staatshoofd Evren de vrijdag tevoren een vrijwel openlijke oproep had gedaan niet op Ozals Moederpartij te stem men, maar op de Partij van Na- door Frans van Hasselt tionale Democratie, onder ge neraal b.d. Sunalp, Evrens voormalige superieur. Doordat Ozal won en Sunalp op erbar melijke wijze als derde en laat ste eindigde - drie huidige mi nisters werden niet in het par lement gekozen - kan men het resultaat nu interpreteren als een fiasco voor het generaais- regime als geheel. Dit lachwekkende boemerangef fect wordt nog versterkt door dat Ozal, die 45 procent van de stemmen haalde, zijn absolute meerderheid in het parlement - 212 van de 400 zetels - te dan ken heeft aan een ingenieuze wijziging van het kiesstelsel die het regime had uitgedok terd om de PND met flink ver schil te laten winnen. Dit sys teem heeft zich nu tegen zijn eigen schepper gekeerd. Deze lachwekkende indrukken moeten vervluchtigen, gezich ten moeten worden gered en daarvoor is tijd nodig, die in Turkije altijd volop voorhan den is. Het nieuwe parlement komt pas bijeen tien dagen na de bekendmaking van de uit slag van de verkiezingen - die nog op zich laat wachten door dat in één provincie een plaat selijke hertelling plaatsheeft - en dan pas zal de Nationale Veiligheidsraad, meestal junta genoemd, zich ontbinden en overgaan in de, burgerlijk ge worden, presidentiële raad, die Evren moet adviseren. Dan ook pas zal Ozals regering wor den samengesteld, die naar hij reeds heeft aangekondigd, veel minder ministers zal bevatten dan vroeger. Ongeveer twee weken dus om het beeld te corrigeren dat door Evrens oproep - „zijn grootste fout tot nu toe", kan men algemeen horen - is ge schapen: dat van de tegenstel ling tussen president en pre mier. Ozal heeft al het vriende lijkste woord gewijd aan de Nationale Veiligheidsraad die drie jaar lang „orde en veilig heid had gehandhaafd en het land naar de democratie had teruggevoerd". Maar gevraagd of zijn beleid een voortzetting zou zijn van het vorige, zei hij toch dat er „een nieuw tijdperk was begonnen". Ozal is vóór alles econoom en hij bedoelt zulke dingen in de eer ste plaats economisch, d.w.z. totale liberalisering van de eco nomie, inclusief de import; iets waarvan hij gelooft dat het in vijf jaar tijd de export kan ver achtvoudigen. Maar bij velen heerst de hoop, ondanks het voortduren van de staat van beleg, dat hij het klimaat in het hele land, inclusief mensen- en burgerrechten, kan verbete- Zijn partij is, met de hulp van de populistische van Necdet Calp, die het ook veel beter deed dan werd verwacht, in staat in het parlement een twee derde meerderheid te vormen voor wijziging van de hoogst autori taire grondwet, die vorig jaar door het volk werd aangeno men met 91 procent, in een re ferendum dat onder zéér on volmaakte omstandigheden werd gehouden. Deze grond wet verbiedt bijvoorbeeld am nestie voor politieke misdrij ven, niet alleen gewelddadige maar ook bijvoorbeeld monde linge of schriftelijke "opwek king tot klassenstrijd". Zij is de oogappel van de gene raals. mede omdat zij in aan vullende bepalingen de deel name aan het politieke leven van een groot aantal oude poli tici, onder wie de rechtse oud- premier Demirel en de sociaal democratische oud-premier Ecevit voor tien of vijfjaar uit sluit. Velen geloven dat Ozal zijn grote overwinning mede te danken heeft aan het oude ap paraat van Demirels verboden Gerechtigheidspartij en dat hij dus „politieke verplichtingen" heeft aan deze politicus die de bijnaam heeft van „duikelaar", dus iemand die altijd weer overeind komt. Anderen zijn de mening toegedaan, dat Ozals persoonlijke succes zo groot is dat hij hiermee Demi- rel als rivaal van rechts heeft verdrongen. Het apparaat van de Gerechtigheidspartij zou een koekoeksjong hebben uit gebroed. TOKIO (UPI/AP) President Reagan en zijn vrouw Nancy werden vanochtend, bij hun aankomst in Tokio, welkom geheten door keizer Hirohito. De VS zijn een Stille-Oceaanland en hechten groot belang aan hun betrek kingen met Noordoost-Azië en dit gebied, zo zei Reagan gisteren in Was hington kort voor zijn vertrek voor een reis van zes dagen langs Zuid- Korea en Japan. Deze moei vrede en veiligheid in het gebied van de oceaan dienen, zo zei hij. De president stelde dit tegenover wat hij voort durende versterking door de Sowjet-Unie in Azië noemde. "Japan, Korea en de VS zijn landen van de toekomst", zo zei de Ameri kaanse president, "wij zijn de bouwers van morgen en werken samen om morgen beter en veiliger te maken, dat is het doel van de reis". "Het neerschieten van het Zuidkoreaanse burgervliegtuig door de Sowjet- Uiiie, haar voortdurende versterking in Azië, inbegrepen de plaatsing van SS-20-raketten zijn grimmige waarschuwingen, dat wij in een ge vaarlijke wereld leven". (Foto ANP/UPI» Slachtoffers aardbeving in België krijgen schade vergoed BRUSSEL (GPD) - De Belgische regering overweegt om de streek rond Luik, die door de aardbe ving getroffen is, tot nationaal rampgebied te verklaren. Dat zou betekenen dat de meeste schade door de Belgische over heid vergoed wordt. De Belgische minister van binnen landse zaken, Nothomb, heeft dat de regering voorgesteld, ge zien de omvang van de materiële schade die met name in de oude wijken van Luik en omstreken is ontstaan. Zo'n tachtig .huizen zijn zwaarbeschadigd, van veel andere huizen zijn schoorstenen naar beneden gevallen en ook scholen en andere overheidsge bouwen zijn niet heel gebleven. De schade loopt, volgens schattin gen, in de honderden miljoenen Belgische franken. Er zijn bij de beving twee doden gevallen: een oude vrouw die bedolven werd onder het plafond van haar huis en een man die van schrik een hartaanval kreeg. Er zijn ook tientallen gewonden. JOHANNESBURG (UPI/Reuter) Bij gevechten tussen verschil lende Zulu-stammen zijn zondag 16 doden en 17 gewonden geval len, zo heeft de Zuidafrikaanse politie gisteren meegedeeld. De gevechten hadden plaats in de buurt van Greytown in Natal. In totaal 250 krijgers leverden slag met geweren, speren en knup- Doden bij strijd tussen Zulu's pels, aldus de politie. De dis trictscommandant van politie, Pottie Schoeman, verklaarde dat er wel vaker stammentwisten worden uitgevochten, maar dat er maar zelden zoveel mensen bij betrokken zijn. De politie nam geweren en speren in beslag, maar verrichtte geen arrestaties. Naar de gevechten wordt een onderzoek ingesteld. Schoeman verwachtte niet dat daar arrestaties uit voort zullen vloeien, omdat het moeilijk zal zijn getuigen te vinden. ADVERTENTIE BASKENLAND - In Spaans Baskenland is een industrieel ontvoerd vermoedelijk door leden van de afscheidingsbe weging ETA wegens niet be talen van afperssommen. Dit gebeurde maandagavond uit zijn woning bij San Sebas tian, zo zei de politie gisteren. De ontvoering was het werk van gewapende lieden die zich als schilders voordeden. Wat echt lekker is, dat laat je niet lopen. Daarom is Echte Boter voor veel mensen het laatste waar ze op bezuinigen. Logisch. Want Echte Boter is lekkerder. En lichter verteerbaar. En er zitten natuurlijke vitaminen in. Nou dan. Als 't éven kan.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7