FNV breidt acties tegen c kabinet uit 'Geen uitstel raket] daatsing Ministers gaan opnieuw praten met politiebonden Ook uitkerings trekkers betrekken Betrokken bij moord: vier jaar cel voor scholieren =j Ontslag 600 leerkrachten teruggedraaid Vervolging Golden Ten ongewijzigd na proces Scholten en Dijkman straks onafhankelijk in de Kamer? Dierentuinen werken samen CDA-kamerlid baart opzien; Van den Broek standvastig HANDJE KONTANTIF WOENSDAG 9 NOVEMBER 1983 Binnenland (GPD/ANP) - De FNV gaat de acties tegen het regeringsbeleid uitbreiden. Volgende week trekt de FNV-top door het land om demonstratieve bijeenkomsten te houden. Ook is de bond van plan volgende week dagelijks te betogen in Den Haag, waar een permanent actiecentrum zal worden ingericht. De FNV wil vooral de uitkeringstrek kers bij de actie betrekken. MAASTRICHT (ANP) - De recht- bank in Maastricht heeft gisteren de 18-jarige scholier van D. en de 19-jarige mts'er P. van R. veroor deeld tot vier jaar gevangenis straf wegens medepleging van moord op de 34-jarige fysiothera peute Marjo Otten uit Meerssen. Mevrouw Otten werd op 28 januari van dit jaar, toen zij haar praktijk verliet, ontvoerd door haar ex- echtgenoot P.N. Hij werd gehol pen door de twee scholieren. Met een geblindeerd busje werd de vrouw overgebracht naar een bos in België. Daar. werd het slachtoffer door haar gewezen echtgenoot gewurgd. De president van de rechtbank zei dat de rechtbank bij het vaststel len van het vonnis de conclusies van de psychiatrische rapporten gedeeltelijk naast zich neer heeft gelegd. Daarin stelde de psychia ter dat de twee scholieren op het moment dat N. zijn ex-vrouw wurgde volledig ontoerekenings vatbaar waren. Zij waren op dat moment aan de grond genageld en niet meer in staat in te grijpen, aldus het rapport. De rechter meende dat de twee op het cruciale moment wel als vol ledig ontoerekeningsvatbaar konden worden beschouwd, maar dat het overmeesteren, het onder bedwang houden en het uiteindelijk overbrengen naar het bos van de vrouw zich over zo'n lange tijdsduur heeft uitge strekt dat de twee verdachten het aan zi'chzelf hebben te wijten dat zij in de toestand van volledi ge ontoerekeningsvatbaarheid zijn geraakt. Deze twee jongelui hadden een be langrijk aandeel in de moord op Marjo Otten, zo zei de rechter. Zij hadden, gezien het tijdsverloop waarin het drama zich afspeelde, toch voldoende tijd om na te denken. De rechtszaak tegen de hoofdverdachte is voorlopig ge schorst. Het psychiatrisch onder zoek is nog niet geheel afgerond. Vergoeding voor bewoners gifwij k DEN HAAG (ANP) - Eigenaars van een koopwoning in de ern stig vervuilde Merwedepolder bij Dordrecht die willen verhui zen kunnen aanspraak maken op een schadevergoeding. Minister Winsemius (volkshuisvesting) zei gisteren in de Kamer dat het kabinet in principe bereid is tot een dergelijke regeling. Winsemius zei dat de uitvoering van de regeling in de eerste plaats een zaak is van de ge meente Dordrecht. Het rijk is echter bereid financieel bij te springen. FNV-voorzit ter Kok noemde giste ren de protesten van de onderne mers tegen de ambtenarenacties 'krokodillentranen'. Kok zei de ondernemers te beschouwen als de architecten van het kabinet. 'Zij jagen het kabinet op. Het VNO en het NCW roepen al jaren dat de minimumlonen en uitke ringen omlaag moeten'. Volgens Kok is er tot nu toe geen enkel reëel overleg tussen bonden en kabinet geweest. Hij drong nog maals aan op nieuw overleg tus sen vakbeweging en regering. Kok zei dat de FNV zich de irrita ties van het publiek over de ac ties kan voorstellen. Maar hij wees er op dat de regering 'pu blieksvriendelijke acties', zoals gratis busvervoer, door de rech ter heeft laten verbieden. 'De FNV is volstrekt eensgezind in de strijd tegen de regeringsplan nen', aldus Kok. 'Het wordt alle maal grilliger, maar als het lang moet duren, dan zal het ook lang duren'. Politie Na de uitspraak gistermorgen van de Utrechtse rechtbankpresi dent mr. Van Harinxma thoe Slooten die alle politieacties ver bood, hebben de politiebonden hun acties onmiddellijk stopge zet. De bonden toonden zich gis teren teleurgesteld over de uit- spraak van de rechter. 'De rech ter heeft ons geen enkele ruimte gelaten om onze woede en fru stratie te uiten', aldus NPB-voor- zitter Van der Linden. 'Het gaat ons niet alleen om die 3,5 pro cent. Bij de politie leeft nog veel meer onvrede over de organisa tie van het werk, de rechtspositie en de bezoldiging'. Van der Lin den was bovendien teleurgesteld dat de rechter volgens hem geen enkele-aandacht had besteed aan de beperkingen die de politie zichzelf bij de acties had opge legd. 'Wij zijn niet uit geweest op onverantwoorde situaties', stelde de NPB-voorzitter. Werkgevers Amsterdam De Bilt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd.Limburg Aberdeen Athene Barcelona Berlijn Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg Malaga Mallorca Malta München Nice Parijs Stockholm Wenen Zurich Casa Blanca Istanbul Las Palmas Beiroet Tunis 10 onbewolkt 16—1 0 motregen 4 2 02 mist 8 6 0 half bew. 20 14 59 mist 14 0 0 onbewolkt 17 9 0 mist 11 0 0 zwaar bew. 21 17 0 licht bew. 23 11 0 regenbui 19 16 156 mist 7-1 0 onbewolkt 19 11 0 licht bew. 20 10 0 onbewolkt 20 8 0 onbewolkt 18 5 0 regen 10 6 01 mist 9 4 0 mist 8 2 0 zwaar bew. 26 17 08 zwaar bew. 13 11 2 half bew. 23 19 0 zwaar bew. 24 17 0 zwaar bew. 21 14 1 Het bedrijfsleven laat steeds meer protesten tegen de acties horen. De organisatie van wegvervoer ders schat de schade door acties van het douanepersoneel op een half miljoen gulden per dag. De groente- en fruitexporteurs heb ben gisteren nogmaals een be roep gedaan op minister Ruding (financiën) om de douane-ambte naren onder druk te zetten hun werkzaamheden zonder vertra ging uit te voeren. Het beroeps- goederenvervoer heeft al ge dreigd eventuele blokkades van belangrijke verkeersknooppun ten desnoods 'kwaadschiks' te zullen breken. De verenigde agrarische handels organisaties menen dat de han delspositie van ons land in ge vaar komt. De export van bederf- lijke waren zoals groente, fruit, bloemen en vlees en de export van levende dieren wordt door de extreem lange wachttijden een geduchte 'knauw' toege bracht, aldus de vereniging. In de Rotterdamse haven bestaat de indruk dat veel havenwerkge vers met bestemming Rotterdam uitwijken naar Antwerpen, Bre men en Hamburg. Het Philips-concern zal werkne mers die door de ambtenarenac ties te laat op hun werk komen niet uitbetalen. Volgens een woordvoerder van het bedrijf handelt Philips daarmee stipt volgens de regels. Daarin staat dat werknemers zelf verantwoor delijk zijn voor het op tijd komen op hun werk. 'De mensen moe ten maar eerder van hus gaan', aldus Philips. Acties In het openbaar vervoer, bij de PTT, de NS en in tal van andere sectoren voerden ambtenaren en trendvolgers gisteren weer ac ties. Het centrum van Den Haag werd enkele uren geblokkeerd door HTM-bussen. In Amster dam bleef de openbare verlich ting tot tien uur 's avonds uit. 's Morgens reden in de hoofdstad geen trams, bussen en metro. In sommige delen van het land re den geen treinen en lag ook het streekvervoer stil. Veel ambtena ren op gemeentehuizen hadden het werk neergelegd, behalve voor wettelijk verplichte aangif ten zoals geboorten en sterfge vallen. Ook bij de grensposten moest het vrachtverkeer lang wachten als gevolg van stiptheidsacties van douane-personeel. Alleen in de haven van Rotterdam vielen de wachttijden wel mee. Aan de grensposten en op Schiphol wa ren wachttijden van vele uren geen uitzondering. Rijders met bederflijke waar, zoals bloemen, worden door de douane betrek kelijk snel geholpen en onder vinden tot dusver niet zq veel hinder van de acties. De uitvoer van goederen verloopt sneller dan de invoer. Een chauffeur met Spaanse groente moest gis teren 11 uur wachten voor hij het land binnen mocht. Ook proble men gaf gisteren het bloe- mentransport via Schiphol. Daar bleven enkele vrachten bloemen een dag staan, omdat de beno digde papieren niet op tijd klaar De stapels post bij de PTT hopen zich op. Gisteravond lag naar schatting een half miljoen post- DEN HAAG (GPD) - De ministers i Amsterdam tot 10 i stukken op verzending te wach ten. De PTT verwacht binnen kort ernstige problemen met het giraal verkeer. AMSTERDAM - Een PTT- beambte sorteerde gisteren rouw-, brieven, röntgenfoto's, bloedzen- dingen en expressestukken in het PTT-kantoor in het postkantoor aan de Oosterdoksehaven in de hoofdstad. De rest van het postver keer ligt stil. Foto ANP) WEERRAPPORTEN ES, c c onbewolkt 14 7 licht bew. 15 7 onbewolkt 15 8 licht bew. 14 6 onbewolkt 18 6 onbewolkt 14 7 licht bew. 15 6 half bew. 16 7 onbewolkt 15 11 licht bew. 19 6 zwaar bew. 14 3 zwaar bew. 17 13 onbewolkt 00 00 onbewolkt 12 3 zwaar bew. 22 13 onbewolkt 18 9 ENSCHEDE (GPD) - De vrijspraak in hoger beroep van de Ensche- dese exploitant van een Golden Ten-spel door het gerechtshof in Arnhem zal geen enkel gevolg hebben voor het vervolgingsbe leid van het openbaar ministerie. „Iedereen die met het spel wil be ginnen, handelt op eigen risico en kan erop rekenen dat de poli tie op bezoek komt om te obser veren hoe het spel wordt ge speeld. Afhankelijk daarvan kan namelijk worden bepaald of Gol den Ten als kansspel of als be hendigheidsspel wordt gespeeld. We zullen telkens geval voor ge val bekijken", zegt de Almelose officier van justitie mr. J. H. Olt- hof, die over een maand soortge lijke overtredingen van de Wet op Kansspelen in Nijverdal en Goor aan de rechtbank zal voor leggen. De Almelose officier reageert met deze uitspraak op het arrest dat het Arnhemse gerechtshof giste ren heeft gewezen in de zaak van de Enschedeër W. In het hele land is het arrest met spanning afgewacht. Het hof heeft de En schedeër in navolging van de Al melose rechtbank vrijgesproken wegens gebrek aan bewijs. Het bewijs ontbreekt omdat de poli tie niet zelf heeft waargenomen hoe en onder welke omstandig heden het spel in het bewuste ca sino werd gespeeld, aldus het ge rechtshof. Volgens mr. Olthof ligt daar inder daad de kern van de zaak. „Bij het casino in Enschede is door de politie een inval gedaan en moest achteraf aan de hand van oogge tuigenverklaringen door het Openbaar Ministerie worden be wezen of Golden Ten daar als kansspel werd gespeeld. Het hof heeft nu bepaald dat die bewijs last onvoldoende was. Bij de za ken uit Nijverdal en Goor is het bewijsmateriaal op een andere wijze bijeengebracht. Daar zijn door politiemannen in burger langdurig waarnemingen ge daan". Rietkerk (binnenlandse zaken) en Korthals Altes (justitie) gaan op korte termijn praten met de politiebonden over alle maatre gelen die speciaal op de politie zijn gericht. Er is echter geen ex tra geld om de pijn te verzachten, aldus Rietkerk tijdens de voort zetting van het debat over de po litiebegroting. De Tweede Kamer drong sterk op een dergelijk gesprek aan om de „goede verhouding" te herstel len na de rechterlijke uitspraak in het kort geding over de po litieacties. Faber (CDA) en Ja- cobse (WD) prezen de ministers voor hun voortvarendheid bij het aanspannen van het kort geding, maar vroegen nu om een zelfde snelheid bij het overleg met de bonden. De twee vakorganisaties van de politie hebben inmiddels laten weten bereid te zijn tot nieuw overleg met de beide be windslieden. Zowel Rietkerk als Korthals Altes benadrukte dat politie-ambtena- ren een bijzondere positie heb ben binnen de overheid. Zij zijn als enige aangewezen om des noods met gebruik van geweld de openbare rechtsorde te hand- DEN HAAG (ANP) - De Eerste Kamer heeft gisteren staatsse cretaris Van Leijenhorst (onder wijs) op de vingers getikt door het ontslag van 600 onderwijzers op kleuter- en lagere scholen per 1 januari 1984 terug te draaien. De 600 onderwijzers zouden overtollig worden door een drie tal maatregelen. De senaat had er bezwaar tegen dat voor de zeshonderd onderwijzers al ontslag was aangevraagd, op last van de staatssecretaris, ter wijl de senaat daarover nog een oordeel moest vellen. De bezwaren van de Eerste Kamer richten zich vooral op de circu laire van april van dit jaar waarin de staatssecretaris de schoolbe sturen maande om voor de be treffende onderwijzers uiterlijk drie maanden (de opzegtermijn) vóór 1 januari 1984 ontslag aan te •sochtends. Lange rijen^"ch'ende D™nZt was unaniem in zijn ver- 0 0 ne 0 oordeling: dat was een staaltje van regeren per circulaire, voor dat het parlement had gezegd of de bezuinigingsmaatregel (27 miljoen per jaar) wel geoorloofd was. Niet alleen het parlement, maar ook de Raad van State die over het wetsontwerp toen nog advies moest uitbrengen, en uit eindelijk ook de koningin, die de wet moet ondertekenen, waren door Van Leijenhorst buiten spel gezet, aldus de Kamer. Na een schorsing van het debat kwam de staatssecretaris de se naat tegemoet. Aan de essentie van het voorstel zal niet worden getornd, maar de terugwerkende kracht ervan zal worden ge schrapt. De staatssecretaris zal dat de Kamer en de scholen zo spoedig mogelijk laten weten. DEN HAAG (GPD) - Als de CDA-Tweede-Kamerfractie besluit de dissi dente fractieleden Jan Nico Scholten en Stef Dijkman uit de fractie te stoten, zal het tweetal toch in de Tweede Kamer blijven zitten. Zij zul len dan als „onafhankelijke christen-democraten" de parlementaire rit uitzitten. Dat zei Jan Nico Scholten gisteravond voor de VARA-televi sie. Scholten zei niet bereid te zijn zijn kamerzetel op te geven. „Wij zijn in de Kamer gekozen met een mandaat van de kiezer. Wij zullen dan op basis van het CDA-programma en met dat programma in de hand de parle mentaire strijd verder voeren". Scholten zei dat hij en Dijkman zich niet bij een andere fractie in de Tweede Kamer zullen aansluiten. Hij zei overigens wel bereid te zijn om aan het einde van de parlementaire rit, bij de eerstvolgende Tweede-Kamerverkiezingen, zijn zetel weer in te leveren. Scholten uitte ook kritiek op premier Lubbers die op de CD A-partij raad van afgelopen zaterdag had gezegd dat het kabinet nog slechts „43 vrienden in de CDA-fractie heeft", in plaats van 45. haven. Daarom kan niet worden getolereerd dat juist de politie die rechtsorde bedreigt, aldus Korthals Altes. Bovendien staat de politie onder leiding van het bevoegd gezag, waarmee de democratische con trole gestalte kan krijgen. Vol gens de minister is het dan on mogelijk toe te laten dat actieco mités gaan beslissen waar en wanneer de politie optreedt. „Juist in tijden van maatschap pelijke orjrust moet de overheid onvoorwaardelijk op de politie kunnen rekenen", zei Korthals Altes. Tijdens het gesprek met de bonden zal vooral de nieuwe regeling voor de toeslag voor onregelma tige diensten aan de orde komen. Deze regeling geldt sinds afgelo pen juni. Sindsdien worden toe slagen alleen uitbetaald voor werkelijk onregelmatig gedraai-, de diensten. Voor die tijd was de toeslag gekop peld aan de functie zonder een band met de feitelijke diensten. Volgens de bonden is de nieuwe regeling onwerkbaar. Bovendien gaat deze regeling ten koste van de recherche en de parketpolitie, menen de bonden. De noodzaak van een gesprek is nog toegenomen door het be kend worden van de telex van de DEN HAAG (GPD) - De Rotter damse diergaarde Blijdorp en de Amsterdamse dierentuin Artis zullen nauw gaan samenwerken. Die samenwerking zal zich rich ten op onderzoek, voorlichting en educatie. Dat staat in een in tentieverklaring die de voorzit ters van de besturen, J. S. C. Schoufour (Blijdorp) en P. Kra- nenberg (Artis), gisteren hebben ondertekend. De samenwerking is volgens Artis- directeur dr. B. Lensink een ge volg van de ontwikkelingen die de dierentuinen hebben doorge maakt. De opvatting over de functie van dierentuinen is de laatste jaren erg veranderd. Vroeger werd een tuin beschouwd als een museum met „levende beesten". Op een kleine opper vlakte werden zoveel mogelijk dieren uitgestald, minister van binnenlandse zaken Toen steeds meer dieren in het aan de commissarissen koningin over de bijstand van marechaussee en leger. Volgens Faber kwam deze telex wel op een erg ongelukkig moment vlak voor de rechterlijke uitspraak. Rietkerk benadrukte dat de telex was verstuurd om tot voorzich tigheid te manen bij het inzetten het „leger en ander krijgs- wild uitgestorven dreigden te r_ ken, werden de dierentuinen zich ervan bewust, dat ze een ze kere verantwoordelijkheid had den. Dat leidde er in Artis en Blijdorp toe dat er geen dieren meer op de markt werden ge kocht. Om de collectie in stand te houden, werd fokken noodzake lijk. volk". Aanvragen voor dergelij- Nu worden dierentuinen niet meer DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek (buitenlandse zaken) ziet geen enkel heil in uitstel van de plaatsing van de eerste nieu we NAVO-kernwapens in Euro pa. Hij verwerpt dan ook het Deense voorstel een speciale mi nisterraad van het bondgenoot schap bijeen te roepen om de noodzaak van die plaatsing nog eens te bespreken. Van den Broek zei dit dinsdag in een com missie van de Tweede Kamer. PvdA-Kamerlid Klaas de Vries was „geschokt door de abrupte afwijzing van het Deense voor stel". Hij noemde het onverant woordelijk en onbegrijpelijk, dat de minister geen uitstel van de plaatsing van de raketten wil overwegen. Volgende week zal de Tweede kamer een voltallig debat aan de plaatsing van Pers- hings en kruisraketten wijden. Minister Van den Broek vindt dat de NAVO niet moet zwichten voor het Russische dreigement dat Moskou bij plaatsing van de eerste kruisraketten zal weglo pen van de Geneefse wapenbe- heersingsonderhandelingen. Hij acht de jongste voorstéllen van Sowjet-leider Andropov onvol doende, omdat die het Russische overwicht in raketten voor de middellange afstand zouden be vestigen. Overigens noemde Van den Broek de Sowjet-voorstellen, die een vermindering van het aantal SS- 20's van 360 naar 250 behelzen, wel een stap in de goede richting. De Russische tegemoetkomin gen bewijzen volgens hem, dat het NAVO-dubbelbesluit (praten over vermindering onder drei ging met 572 nieuwe wapens) ef fectief is. De minister krijgt in dë Tweede Kamer steun van de regerings partijen CDA en WD in zijn af wijzing van enig uistel van de plaatsing in West-Duitsland, Ita lië en Engeland. PvdA, D'66 en de kleine progressieve partijen willen dat het Westen de omstre den plaatsing op zijn minst uit stelt om de onderhandelingen meer kans van slagen te geven. Adempauze CDA-fractiespecialist Joep de Boer baarde gisteren opzien door een nieuw voorstel te lanceren via de KRO-radio. Als in Europa de eerste veertig Amerikaanse kruisraketten zijn geplaatst, zou de NAVO een adempauze in acht moeten nemen en de Sowjet- Unie tot nieuwe onderhandelin gen uitnodigen, opperde hij. Die opschorting van de verdere plaatsingen zou een jaar kunnen duren. Door een „vloer" van veertig raket ten te leggen, zou de NAVO aan tonen dat ze niet bereid is een Russich monopolie op het ge bied van middellange afstands wapens te aanvaarden, aldus De Boer. De adempauze zou de Rus sen gelegenheid geven zich te be zinnen op de gevolgen van een verdergaande plaatsing van de 572 wapens aan NAVO-zijde. Met reële concessies aan de onder handelingstafel zouden ze die kunnen voorkomen. Pikant in de suggestie van De Boer is, dat hij bereid is het Neder landse voorbehoud tegen de plaatsing van 48 kruisraketten in ons land daarvoor gedeeltelijk in te leveren. Als de NAVO het plannetje overneemt, zou Neder- Minister Van der Broek land bereid moeten zijn althans een deel van de 48 wapens in Woensdrecht te plaatsen als de verdere onderhandelingen met Moskou niets opleveren. Met zijn fractie heeft De Boer hier over niet gesproken, zei hij giste ren. Hij wilde alleen een voor zetje geven voor het debat over een mogelijk Nederlands plei dooi voor uitstel van de eerste NAVO-plaatsing. Dat verwerpt hij, omdat het tweespalt in het bondgenootschap zou opleveren. Verrast Minister De Ruiter (defensie) toon de zich verrast, toen hij van De Boers suggestie hoorde. Hij rea geerde er niet enthousiast op, omdat het kabinet vóór alles de huidige onderhandelingen in Ge nève nog zo veel mogelijk kans wil geven. Daarvoor acht hij een gesloten opstelling van de NA- VO-landen voorwaarde. Het op peren van ideetjes is daarbij wei nig gelukkig, zei hij. De Ruiter sprak gisteren met de Kamercommissie voor defensie over de recente bijeenkomst van de nucleaire plangroep van de NAVO, die besloot om 1400 deels verouderde kernkoppen uit West-Europa terug te trekken. „Met kracht" verwierp hij de suggestie van de oppositiepar tijen, dat dit gebaar niets voor stelt. Hij noemde het een stap op weg naar een vermindering van de afhankelijkheid van kernwa pens. ke bijstand zouden moeten wor den gericht aan de minister. „Dit verzoek is gedaan om te voorko men dat al te lichtvaardig en zon der politieke besluitvorming ter zake om een dergelijke bijstand zou worden gevraagd", aldus Rietkerk. Het was volgens hem volstrekt toe val dat de telex op de dag van de rechterlijke uitspraak alleen beschouwd als plaatsen waar het leuk „aapjes kijken" is. Het worden steeds meer instel lingen waar diersoorten die in het wild zo goed als uitgestorven zijn, worden gefokt en bewaard voor de toekomst. Voornaamste reden tot samenwer king is de economische situatie. Het is dalende en de gemeenten WÊÊQIÊKÊÊÊJtÊÊ draaien de dicht, ten is gekomen. De commissaris Om de samenwerking te bekronen in Zuid-Holland had ook later de heeft een gorilla die maandag in burgemeesters kunnen waar- Blijdorp geboren werd, de naam schuwen, aldus de bewindsman. Artis gekregen. ADVERTENTIE WANDLAMPJE I let lidit word je aangereikt door dit sierlijke handje van uit geglazuurd aardewerk 1 met witglazen hol. Xenos- prijs 29,50. Tijdelijk slechts Aanbieding geldt t/m 16 nov. Zolang de voorraad strekt EN NOG HONDERDEN ANDERE LEUKE INTERIEUR IDEEEN .'iHr-n Rrppcl Leiden, Breestraat 1h2 - Ihh Tel in IS AS 11 19 Vestigingen door geheel Nederland.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5