CDA: lozingsrecht half jaar uitstellen LEZERS SCHRIJVEN Winkel in autospullen beschoten DE NATUUR ALS BUUR Woningbouw Koningstraat mag Meer bezuinigen om woojilasten te drukken LEIDEN - Stel de nieuwe belasting voor huiseigenaren, het lozingsrecht, opnieuw ten minste een halfjaar uit. Het gat in de begroting dat hierdoor ontstaat, kan met bezuini gingen worden opgevangen. Dat is het voorstel van de CDA-fractie in de gemeenteraad. Het CDA wil aldus de woonlasten drukken. De CDA-fractie vindt dat het colle- ge nog altijd onvoldoende heeft aangetoond dat invoering van de nieuwe belasting noodzakelijk is. De financiële meevaller van 1.8 miljoen gulden die de ge meente vorig jaar had, is nog niet verklaard. Het college kan beves tigen noch ontkennen dat derge lijke meevallers zich opnieuw zullen voordoen, aldus de fractie. Het CDA vindt het college-voor stel slecht onderbouwd. De christen-democraten constate ren dat de woonlastennota, waar om het CDA in mei heeft ge vraagd, nog altijd niet is versche nen. Het CDA zegt dat het effect van de voorstellen op de woon- lastendruk voor hen zwaar weegt. Corporaties Daarbij komt dat de heffing van 39 gulden per woning de woning bouwverenigingen in een lastig parket brengt. De Federatie van Leidse Woningbouwcorporaties heeft het college laten weten, dat het lozingsrecht de negen Leidse verenigingen in totaal 540.000 per jaar gaat kosten. Dat zal ten laste van de algemene bedrijfsre- serve worden gebracht, aldus de Federatie, en dat is niet terecht. "Gelden die bestemd zijn om LEIDEN - De bezwaren van enkele bewoners van de Koningsstraat tegen de bouw van elf woningen in hun buurt zijn door het pro vinciebestuur ongegrond ver klaard. Het bouwplan voor het terreintje op de hoek van de Molenstraat met de Koningstraat (elf wonin gen waarin jongeren gehuisvest zullen worden) wijkt af van het bestemmingsplan voor de wijk Noorderkwartier. Volgens het bestemmingsplan zouden op het terrein gezinwoningen worden gebouwd. Tegen de herziening van het plan is een aantal be zwaarschriften ingediend. De bezwaren komen voornamelijk voort uit de vrees dat tengevolge van het heien scheuren en ver- Hengelsport VOP'74 hield een viswedstrijd in de Ringvaart. Uitslag: 1 J. Kokkedee 9200 gram-64 stuks. 2 G.J. Kokkedee 8200-62. 3 S. Kokkedee 5850-50. 4 D. van Rossen 6220-34. 5 C. Meijer 5450-38. 6 F. Reijken 6220-31. 7 A. Segijn 4580-38, 8 P. Aben 5800-32, 9 H. van Tongeren 4120-35, 10 R. v.d. Zeeuw 4880- 18. aangewend te worden voor de volkshuisvesting, behoren ons inziens niet gebruikt te worden als dekking voor gemeentelijke tekorten", aldus voorzitter De Bock. De christen-democraten rekenen voor dat uitstel van de heffing met opnieuw een half jaar een gat in de gemeentebegroting van 780.000 gulden oplevert. Daar stelt het CDA zestien kleine be zuinigingen tegenover, die tesa- men dit bedrag opleveren. Hier onder vallen bezuinigingen op het maatschappelijk werk (40 mille), de schooladviesdienst (50 mille) en het gemeentelijk voor lichtingsblad Stadswerk (55 mil le) en meer inkomsten uit bouw en andere leges (137 mille). Ver der miste het CDA de inkomsten uit parkeerontheffingen voor het bedrijfsleven (90 mille) op de be groting en vermoedt het een re kenfout bij de inkomsten uit woonvergunningen (verschil 12 mille). Het CDA wil dat burge meester en wethouders zich in de toekomst (als de dienstauto is afgeschaft) van het openbaar ver voer bedienen. Dat zou jaarlijks vijfduizend gulden goedkoper zijn, dan het reizen per taxi. De christen-democraten willen ook het busvervoer van schoolkinde ren van buitenlandse afkomst af zakkingen zullen optreden in de niet onderheide woningen aan de Koningstraat. Daarnaast me nen de bewoners van deze hui zen dat door de nieuwbouw een groot tekort aan parkeerplaatsen in de buurt zal ontstaan. De gemeente wijst de bezwaren van de omwonenden af omdat de palen voor de nieuwe woningen niet in de grond worden geheid maar zullen worden geschroefd. Dit systeem van heien zal vrijwel ■geen trillingen veroorzaken zo dat de vrees voor scheuren en verzakkingen niet gerechtvaar digd zijn, aldus de gemeente. Ook het vermeende tekort aan parkeerplaatsen wordt door de gemeente van de hand gewezen omdat wordt voldaan aan de gel- schaffen. De kinderen worden per bus vervoerd om gezamen lijk les in de eigen taal te krijgen. Het CDA wijst erop, dat het brengen van de kinderen naar de onderwijzers niet door het minis terie wordt vergoed. Als ander som de onderwijzers naar de di verse scholen gaan, dan worden deze reiskosten wel gesubsi dieerd. Een besparing van 40 mille, die volgens het CDA in la tere jaren ook aangewend kan worden om de bezuiniging op de VW ongedaan te maken. Straatverlichting Het CDA wil de straatverlichting verbeteren op punten die als on veilig bekend staan. De christen democraten vermoeden (op basis van een in 1980 gehouden onder zoek) dat hiervoor nog wat finan ciële ruimte is, wanneer energie arme lampen worden gebruikt. Verder wil het CDA dat onder zocht wordt hoe de Stichting Welzijn functioneert en of de be zuinigingen op dit instituut niet gedeeltelijk kunnen worden af gewenteld op de welzijnsambte- naren, die de gemeente zelf in dienst heeft. Voor dit onderzoek is voldoende tijd, vindt de frac tie, omdat de bezuinigingen op de Stichting Welzijn eerst in 1985 ingaan. dende norm van 0,6 parkeer plaats per woning. Volgens gedeputeerde staten van Zuid-Holland zijn de bezwaar den met het bouwplan niet slech ter af dan bij realisering van het oorspronkelijke plan. Het veran deren van de bestemming ge zinswoningen in wooneenheden voor jongeren wordt daarom aanvaardbaar geacht. Dat boven dien de palen voor de fundering op trillingvrije wijze worden aan gebracht, alsmede de gehanteer de parkeernorm, is voor het pro vinciebestuur aanleiding de ge rezen bezwaren ongegrond te verklaren. De herziening van het bestemmingsplan Noorderkwar tier wordt daarom door gedepu teerde staten goedgekeurd. LEIDEN - 'Kinderopvang in de kou' is het motto van de actie die op diverse plaatsen in het land wordt gevoerd tegen de bezuini gingen op peuterspeelzalen en kinderdagverblijven. De vrees bestaat dat 45 kinderdagverblij ven hierdoor zullen moeten wor den gesloten. In Leiden leek de situatie nog rela tief gunstig te zijn, maar toch werd er vanochtend actie ge voerd, "uit solidariteit met de overige steden waar het zoveel slechter gaat en uit bezorgdheid Datura stramonium, de doornap pel, is net als de al eerder in deze rubriek vermelde wolfs kers een lid van de Nachtscha defamilie. Het is evenwel een minder zeldzame plant in ons deel van het land en een enkel exemplaar langs de Rijn- en Schiekade begin september verwonderde ons ook niet zo, vooral omdat de standplaats in de buurt van het Witte Singel complex met bouwactivitei ten, benevens het weer open- graven van de voormalige gracht, het ruderale karakter van de soort bevestigde. door J.P.H.M. Adema en H.A.J. in den Bosch Opmerkelijk werd het echter toen een paar dagen later bleek dat er zich tientallen, zo niet honderden exemplaren bevon den. Bovendien troffen we di verse andere soorten planten aan, die daar bepaald niet van nature waren gekomen. Het vermoeden rees dan ook dat men bij het inzaaien van de walkanten van de inmiddels singelachtig geworden Rijn- en Schiekade niet de zak graszaad heeft genomen, maar naar de zak "Ruige Berm" heeft gegre pen. Men heeft dat klaarblijke lijk ook ingezien, want half september waren de vrij giftige planten selectief verwijderd. Begin oktober stonden ze er niet temin weer volop, vele met Kinderopvang in de kou over onze egen situatie", zegt het actiecomité, dat bestaat uit de Werkgemeenschap Kindercentra Leiden, de Rooie Vrouwen en de PPR-vrouwen. Zorg die voort komt uit een discussie in de raadscommissie voor samenle vingsopbouw van afgelopen maandag, waarin CDA, VVD en D'66 stelden dat de honderddui zend gulden die de gemeente ex tra aan de kinderopvang wil be steden, ook voor iets anders ge bruikt kan worden (met name werd de scouting genoemd). Om de 'kou' waarin de kinderop vang is geraakt of dreigt te ko men, te symboliseren, hielden kinderen en ouders vanochtend een demonstratieve optocht en boden ze wethouder Peters een namaak-sneeuwpop aan (zie fo to). (Foto Holvast) WOENSDAG 9 NOVEMBER 1983 LEIDEN - Een onbekende heelt maandagavond rond acht uur schoten afgevuurd op een winkel in automaterialen in de Gabriël Metzustraat. De 52-jarige eige naar heeft daar gisteren aangifte van gedaan. Een aantal kogels is door het rolluik gedrongen. Een geluidsinstallatie werd daarbij onder meer beschadigd en bo vendien zijn een paar spuitbus sen geraakt. Dat zorgde voor de nodige ravage. De politie heeft nog geen enkele aanwijzing wie op de zaak heeft geschoten en waarom. Voor zover de eigenaar kan nagaan, heeft hij geen vijanden die voor de schietpartij verantwoordelijk zouden kunnen zijn. Iedereen die de politie iets verder kan hel pen, wordt verzocht contact op te nemen met het bureau aan de Zonneveldstraat (149961). Welfare De Welfare van de afdeling Lei den van het Rode Kruis houdt donderdag weer de jaarlijkse verkoop in het Rode-Kruisge- bouw, Apollolaan 18. Ope ningstijden: van twee tot vijf en van zeven tot negen uur. Te koop zijn handwerken die door gehandicapten en langdun- gen-zieken zijn vervaardigd, onder begeleiding van Welfare vrijwilligsters. LEIDEN - Het regionale comité Leiden en omgeving van het We reld Natuur Fonds houdt don derdag de eerste donateurs- avond in het schoolgebouw van de Lok, Vijf Meilaan 210 (hoek Churchilllaan). Er zijn films en een inleiding over het Tropisch Regenwoud en in een Pandawin kel kunnen Sint Nicolaas-inko- pen worden gedaan. 'De natuur als buur' luidt de naam een van de rubriek die voorlopig één maal in de week op deze plek verschijnt. De Leidse biologen J.P.H.M. Adema en H.A.J. in den Bosch stuit tijdens wandelingen door de stad geregeld op allerlei interesssante natuurverschijn selen waar de 'gewone' Leidenaar dagelijks voorbijrijdt of wan delt, zonder het te beseffen. Natuurverschijnselen die zij aantref fen van pakweg Tuinstadswijk tot Groenoord. Vandaag deel 4: over een giftige doornappel die, net als de universi taire nieuwbouw in de buurt waarvan hij werd aangetroffen, te gen alle bezuinigingen bestand bleek te zijn. zaad, de wel wat op het omhul sel van een wilde kastapje ge lijkende stekelige doornappel. De bloeiwijze is een vrij grote trompetachtige witte bloem, die overdag gesloten is en pas 's avonds ontluikt. Er zijn on geveer 25 soorten Datura. De bij ons inmiddels inheemse soort is - evenals de meeste an dere kruidachtige doornappels - waarschijnlijk van Euraziati- sche afkomst. In Amerika vin den we vooral struik- of boom achtige soorten. Aldaar, maar ook in Azië, is het gebruik van deze hallucinogene plant be kend bij riten en in de volksge neeskunde. Ceremonie In het laatste geval wordt het ge zien als een midc^l tegen de meest uiteenlopende kwalen, van longontsteking tot epilep sie, en vermengd met andere kruiden als een pijnstiller. Een ritueel aspect, bekend van Noordamerikaanse Indianen, is het laten drinken van een af treksel van de wortel aan jon gemannen. Hiermee werd de overgang van puber naar vol wassen man gemarkeerd. Bij de dagen durende ceremonie is degene die de rite ondergaat, volkomen van de wereld en sterft symbolisch. Soms ook letterlijk, want blijkt hij zich aan het eind zijn jeugd nog te herinneren, dan is een volgen de ronde noodzakelijk en deze kan een dodelijke afloop heb ben. Langs de Rijn- en Schiekade is de giftige doornappel massaal a treffen. (Foto In den In een recent Amerikaans onder zoek wordt gewag gemaakt van Datura als zijnde het be langrijkste ingrediënt dat 'zombies' in West-Indië ge- dwangvoerd krijgen, na eerst door andere middelen schijn dood gemaakt te zijn. De levende dode blijkt daarna vaak als slaaf aan plantages verkocht te worden, hoewel diens prestaties door de zware vergiftiging veelal minimaal zijn. Onweer Dergelijke extreme gewoonten zijn uit onze streken niet be kend, hoewel namen als dol- kruid en duvelappel wel dui den op kennis van enige on- 5Ch) aangename eigenschappen. In Zuid-Limburg zou de doornap pel deel uit maken van een rui ker die op Maria Hemelvaart wordt samengesteld uit zeven veldgewassen, waaronder twee granen, en die opgehangen bij de woning, deze moet bescher men tegen blikseminslag. Om naderend onweer af te wen den, zou het helpen wat takken uit het droogboeket te breken en deze op het open vuur te gooien. Is er een fikse portie doornappel bij, dan is het ze ker denkbaar dat -het zich onopgemerkt ontlaadt. bouwen. In feite komt het r een grote stikstofbehoefte v soorten. Provincie wijst bezwaren omwonenden af Concertstal Bij het lezen van uw artikel 'Con certstal (2)' in uw rubriek "Steeds" d.d. 26 oktober 1983 be kroop mij het gevoel te moeten reageren. Hierin staat de zin, dat ook Jos Fase (wethouder e.p.z.) ervan overtuigd is, dat de tekst verwerkers op het Stadhuis De Jong's woorden verkeerd heb ben begrepen. Bedoeld is door haar de tekstbewerkers aange zien het woord "tekstverwer king" staat voor de met moderne tekstverwerkingsautomaten uit geruste typekamer. De mensen die hier werken hebben de op dracht de teksten van de respec tievelijke auteurs zo nauwgezet mogelijk over te nemen. Hetgeen hier ook gebeurd is. De foute interpretatie van De Jong's woorden is dus ontstaan bij die mensen die de Informatie ve Nota moesten redigeren. Dat zijn de "tekstbewerkers". De tekstverwerking heeft deze con cepten nauwgezet en tot tevre denheid verwerkt, hen treft dus geen blaam. Hoofd Directie Interne Zaken W.A. Deelen, Stadhuisplein 1, Leiden. Elektriciteit Veel verdriet in de krant en op de buis deze dagen: er wordt heel wat afgetobd, afgetopt, gekort en ingeleverd! Daarom erg blij met bericht in L.D. van vrijdag 4 november op nota bene de voorpagina. Dat moet wel goed nieuws zijn. Wat lezen we temidden van een stroom nare dingen? "Stroom wat goedkoper. Het Ener giebedrijf Rijnland is van plan het elektriciteitstarief te verla gen met 0,2 cent per kilowatt- Daarom blij de laatste jaarafreke ning van Rijnland uit de bankaf- rekeningen gegrist om te zien hoeveel kilowatt-uur de meter per jaar aangeeft: 2100. Vervolgens het zakrekenmachien- tje ingeschakeld en enkele bere keningen uitgevoerd. Na enig ge sukkel met de komma wordt mijn voordeel van het komende jaar zichtbaar: 4,20 (vier gulden en twintig cent). Mijn vreugde wordt echter wel ge temperd door het vervolg van het belangrijke bericht: "De kor ting op het tarief is eenmalig en geldt alleen voor het komende jaar". Maar ja, denk je dan, dit is in elk geval meegenomen! Fout mensen, een voorbarige con clusie. Ook hier schuilt het ve nijn in de staart, want het bericht wordt besloten met de medede ling, dat de Algemene Raad van Rijnland zich over de tariefverla ging nog moet uitspreken. Dit gebeurt op 23 november. De spanning blijft dus, maar we vinden sterkte in de mededeling van het Dagelijks Bestuur van Rijnland, dat het van belang is de verbruikers nu eens niet te con fronteren met een prijsstijging, maar integendeel met een verla ging. Geroerd door deze zorg ben ik naar bed gegaan. D. Braggaar Cronesteinkade 26 Leiden Parkeren In het Leidsch Dagblad van 5 nov. j.l. las ik met verbazing én met een zekere vreugde, dat de heer Waal zich tijdens een zitting van de commissie voor ruimtelijke ordening en verkeer heeft afge vraagd, of de gemeente wel moet doorgaan met het regelen van het parkeren in de stad. Dit is nu iets, dat vele inwoners zich al ja ren afvragen. Sinds jaar en dag vallen de inwoners van de ene verbazing in de andere, wat be treft het verkeer en het parkeren. Nu blijkt, dat de wethouder zelf het óók niet meer ziet zitten (lees rijden). Dit ongekende begrip voor de situatie in deze stad ge tuigt van een aandoenlijke wijs heid van de heer Waal. Volgens deze wethouder van ruimtelijke ordening en verkeer moet er niets meer geregeld worden en moet men alles maar laten voor wat het is. Het blijkt dus toch nooit te laat, om iets af te leren. De heer Waal wil nu de zaken de reguleren, iets, waar men, naar mijn bescheiden mening, al jaren mee bezig is. Het blijkt, dat de teleurstelling over de resultaten van het (niet) gevoerde beleid tot een devote inkeer kunnen lei den. De heer Waal vraagt zich af, of de toestand dan erger zal wor den. Dat lijkt mij echter uitgeslo ten, daar men in Leiden uitblinkt in vindingrijkheid op het gebied van het verkeer. Alles is al eens geprobeerd, zoals éénrichting- verkeer, tweerichtingverkeer, géén verkeer, enz. Alleen achter uit rijden zou nog iets nieuws kunnen zijn. Om de beurt krijgt iedereen eens gelijk, maar heeft het daarom nog niet. Verder lees ik, dat de gang van zaken rond de Sanders-parkeergarage nog even afgewacht moeten worden, alvo rens over een nieuw verkeerscir culatieplan te kunnen praten. Dit nu vind ik een verhelderende verklaring, die zeker zal bijdra gen tot het in stand houden van de verkeerschaos in Leiden. H.J. Maas. Burggravenlaan 114, Leiden. LWH (3) In de rubriek "Lezers schrijven" van 5 november jl. staat een tweede brief over huiskamerbij eenkomsten voor homoseksue len met het commentaar erbij, dat de soos van de Leidse Werk groep Homoseksualiteit te la waaiig zou zijn. Wij zijn heel blij te ontdekken, dat jullie dezelfde problemen op de LWH tegenkomen als wijzelf. Al vanaf september 1982 is de LWH bezig bij de gemeente Leiden in aanmerking te komen voor een betere huisvesting: juist om dit probleem, dat op de zaterdag avonden het meeste speelt, te kunnen oplossen. De LWH heeft een tweeledig doel: homoseksue len in Leiden de gelegenheid bie den elkaar te ontmoeten in een prettige, homo-vriendelijke sfeer. En daarnaast is ons doel om de omgeving van homosek suelen de aard van hun vooroor delen duidelijk te maken en zo iets te doen aan de emancipatie in Leiden. Gezien het hoge bezoekersaantal (zo'n 500 bezoekers/sters per week) geloven wij zeker te mo gen stellen, dat de LWH aan haar doel beantwoordt. Alleen: de ge meente gunde ons tot nu toe maar één lokaal in de voormalige school aan de Caeciliastraat. De LWH is zelf zó ver gegaan om in februari van dit jaar meer loka len van deze school te "kraken" om al haar aktiegroepen onder dak te bieden. Er is bijvoorbeeld een groep bezig een professio neel toneelstuk op de planken te brengen komende december, daarnaast zijn er twee groepen met zelfverdedigingscursussen bezig. Ook maken de Leidse Werkgroep Homoseksualiteit én de Lesbiese Vrouwen Leiden hun eigen nieuwskrantjes. Dat kost allemaal veel inzet van de negentig vrijwilligers, die bezig zijn in de LWH, naast hun gewo ne dagtaak. Een doorn in het oog is ons de krappe soosruimte. Al op een praatavond zijn alle stoelen en tafels bezet. Dus zeker op de eni ge dansavond voor homoseksue len in heel Leiden en omgeving barst de LWH uit haar voegen! Wij missen node een rustige café- hoek om ongestoord te kunnen praten op zo'n dansavond. Ons zitje op de gang viel ten offer aan de verbouwing van het pand. Over vier maanden zal de LWH óók de (gekraakte) vergaderka mer, de karatekamer en de sten cilruimte moeten inleveren aan de gemeente. Gemeente, help ons uit de brand en zorg dat homo's zich niet hoe ven terug te trekken in huiska mers, omdat de Leidse uitgaans gelegenheden niet homo-vrien delijk zijn. Wij gaan door met onze emancipa tie en we willen alléén in huiska* mers bijeenkomen, wanneer wij dat gezellig vinden en niet (en dat zullen de heren van der Meer en Rijkeboer met ons eens moe ten zijn) wanneer wij door onze homo-onvriendelijke omgeving daartoe gedwongen worden! Want alleen daar draait de zaak Wij hopen voor ons emancipatie streven een goed pand toegewe zen te krijgen door de gemeente, zodat wij ook aan uitstekende initiatieven, zoals van de heren Van der Meer en Rijkeboer, soli dair onderdak kunnen verlenen. Want daar zijn wij voor! Ps. De barprijzen van de LWH zijn om principiële redenen laag ge houden: ten eerste willen wij niet, zoals commerciële homo bars, verdienen aan de gevolgen van homodiscriminatie. Ten tweede willen wij allen, dus ook minder rijke homoseksuelen, de gelegenheid bieden betaalbaar uit te gaan. Ceciel Kluck eerste voorzitster LWH Marcel Smits tweede voorzitter LWH Caeciliastraat 18 Leiden (Discussie gesloten - red). Rijksweg 11 Naar aanleiding van het voorpagi- nabericht over Rijksweg 11 in de krant van vrijdag 4 november het volgende. Volgens dat bericht zou met de aanleg van die weg begonnen kunnen worden in het jaar 1986. Het gaat dan om het gedeelte tus sen Leiden en Alphen. De krant merkt dan op dat het be stemmingsplan midden volgend jaar doöf Gedeputeerde Staten goedgekeurd kan zijn. Wélk be stemmingsplan, wordt er eigen lijk bedoeld? Geen enkel be stemmingplan overschrijdt ge meentegrenzen, terwijl Rijksweg 11 gepland is tussen twee ge meenten die niet eens aan elkaar grenzen. Voor realisering van de weg is inpassing in vele bestem mingsplannen nodig. En dan nog dit. In hetzelfde be richt is sprake van "gestaag vor derende planologische inpas sing" van de Rijksweg. Een pracht-term, maar wat schuilt daarachter? Net als bij de planning en aanleg van andere rijkswegen is de dienst Rijkswaterstaat betrok ken. Over de activiteiten van die Staat-in-de-Staat zijn de nodige ongunstige dingen bekend. Bij de aanleg van Rijksweg 27 (Amelisweerd) is men binnen de gemeentegrenzen van Bunnik doodleuk begonnen met de aan leg vein een zandlichaam voor een hoge brug over de Kromme Rijn. Dat terwijl het rechtsgeldi ge bestemmingsplan slechts een onderdoorgang onder de rivier toestaat. Het zou mij niet verbazen wanneer datzelfde Rijkswaterstaat de pla nologische inpassing van Rijks weg 11 ook zo doet, en het met de regels en voorschriften die gel den op het gebied van de ruimte lijke ordening in ons land niet al te nauw neemt. En wie meent dergelijke zaken te weten, doet er goed aan ze bij de krant ter kennis te brengen. Freek M. Boon Pr. Frederikstraat 28 LEIDEN Leiden

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4