Staab laakt kritiek CDA en van PW Statiegeld als wapen tegen zoekraken van winkelwagens Onderzoek hoogte kamerhuren Voorschoten verloopt stroef Eetcafé voor de jeugdige minima Bouwfonds maakt plan voor bouw bij Muzenhof mUIMMIWMI Trickbaan 'Geluidswal bij zwembad Wassenaar deugt niet' Stad en rand In Leiderdorp Bejaarde (80) na aanrijding overleden LEIDERDORP De 80-jarige Leiderdorper G. Vroomans is vannacht overleden aan de verwondingen die hij had op gelopen toen hij op de Mau- ritssingel in zijn woonplaats, rond half vier vannacht, door een auto werd geschept. De bejaarde man stond volgens de verklaring van de 22-jarige bestuurder van de auto mid den op de rijbaan ter hoogte van huis nummer 49. Met welke reden de man, een bewoner van het bejaar dentehuis aan de Mauritssin- gel, op dat tijdstip op straat was, is geheel onbekend. LEIDERDORP Het Bouwfonds Nederlandse Gemeenten is door Van der Heijden beheer bv inge schakeld om een bouwplan te ontwerpen voor de lege ruimte naast en op het Leiderdorpse multifunctionele centrum 'Mu zenhof. Tot nu toe hebben de bouwactiviteiten zich beperkt tot het leggen van een deel van de fundering en het heien van enkele palen. Al jaren zijn er geen bouwactiviteiten meer ge weest daar. Van der Heijden beheer bv uit Woerden, de bouwer van 'Mu zenhof en het bejaardentehuis 'De Dillenburg', heeft al diverse bouwplannen ontwikkeld voor de laatste fase van het project langs de Engelendaal, maar die bleken allemaal onhaalbaar. De gemeente Leiderdorp heeft nu geëist dat er voor januari duide lijkheid komt over de invulling van de laatste fase. Een woordvoerder van het Bouw fonds vertelt dat in eerste instan tie twee mogelijkheden nader worden onderzocht: één- en tweepersoonseenheden en woonruimte voor ouderen. De termijn dje de gemeente heeft gesteld acht hij "verschrikkelijk krap". Hij verwacht dan ook dat voor januari niet meer dan "een model of een suggestie voor de verdere uitwerking" kan worden gedaan. Overigens zijn er nog geen defini tieve afspraken gemaakt tussen Van der Heijden beheer bv en het Bouwfonds over de samen werking. Het Bouwfonds is in ie der geval niet van plan het pro ject over te nemen. "Het laatste zou wel mogelijk zijn, maar ik denk dat het wel een samenwer king wordt, waarbij wij het plan ontwikkelen en Van der Heijden bouwt", aldus de woordvoerder. Overleden: C.G. Pel, geb. 24-3-1913 man, H. ter Wee, geb. 15-10-1923 man, M.N. Podrabsky, geb. 28-11-1894, vrl. geh. gew. met J.C. van Britsum, W.T.J. Raaphorst, geb. 16-12-1916 man, J Verhoef, geb 14-8- 1925 man, Q. Kloos, geb 16-1-1924 man. C.G. Koek, geb 29-1-1925 vrl. echtg. van P.C.T. Keulemans, N.P. Dool. geb 27-7-1896 man, F.T. Uiting, geb 30-3-1924 man, A.J. Versteege geb 21-6-1895 vrl. geh. met J.J. Elsgeest, W. Hoekman, geb 22-6-1923 man, Z.T. Snijder, geb 3-11-1952 vrl. echtg. van A.M. Faas, C. Kop, geb 20-12-1984 vrl, N. Verdoes geb 9-8-1914 man, S.J. Sonneveld, geb 17-5-1897 vrl. Gehuwd F W. van Waarden en E. van Padden- burgh, P.C. de Kraker en E.R. Wisker- ke, W. de Wolff en I. Westerhoff, M. Endeveld en W.J, Kroesemeijer, J.C. van Arkel en W.F. Berkhuizen. WOENSDAG 9 NOVEMBER 1983 LEIDERDORP Digros-Leider- dorp gaat muntsloten aanbren gen op de winkelwagentjes. Door het aanbrengen van de muntsloten hoopt Digros te voorkomen dat de winkelwagen tjes her en der worden neerge smeten in de wijde omgeving van het winkelcentrum 'Winkel hof. De tweede supermarkt, Al- bert Heijn, overweegt ook maat regelen te nemen, maar welke zijn nog niet bekend. Anderhalf jaar geleden besloot de gemeenteraad van Leiderdorp het achterlaten van winkelkar retjes op de openbare weg straf baar te stellen. Bovendien moes ten de supermarkten regelmatig de toch achtergelaten karren ver zamelen. Het probleem van de winkelwa gentjes nam steeds nijpendere vormen aan. Winkelwagentjes verdwenen, hinderden mensen met kinderwagens, ouderen en gehandicapten omdat ze op de hellingbanen stonden van het winkelcentrum. Door heel Lei- Winkelwagentjes belanden overal in Leiderdorp, zoals hier m de sloot derdorp werden ze uiteindelijk langs de Gallaslaan. Hemelsbreed toch een halve kilometer van het win- gevonden. keicentrum 'Winkelhof vandaan. Daarom gaat Digros muntsloten op de 1° de praktijk bleek het systeem, karren maken. waartoe de gemeenteraad had (Foto Holvast» besloten, niet te werken. De rijkspolitie, die controlerend zou moeten optreden tegen klanten van de supermarkten die winkel wagentjes laten slingeren, had daar geen tijd voor. Het verzame len van de winkelwagentjes door de supermarkten verliep ook niet altijd uitstekend. Maar de rijkspolitie heeft tegen de super markten alleen waarschuwend opgetreden, mede omdat het zeer moeilijk te bewijzen was dat de supermarkten zich niet aan de regels hielden. De supermarkten waren namelijk verplicht achter gelaten winkelwagentjes binnen twee uur van de openbare weg te verwijderen. Dat kan alleen wor den bewezen als een politie-amb- tenaar twee uur lang een winkel wagentje in de gaten blijft hou den. Maar ook de supermarkten zat het probleem van de winkelwagen tjes niet lekker. Digros bijvoor beeld had twee mensen in dienst alleen maar voor het terugbren gen van de karren. "Maar dat is met voldoende. Het probleem is dat in het hele winkelcentrum en in de wijde omgeving de wagen tjes rondslingeren die mensen uit gemakzucht niet terugbren- Over inkrimping beroepsbrandweer WASSENAAR Tijdens de vergadering van de raadscom missie algemene zaken is het gisteravond tot een openlij ke confrontatie tussen burgemeester Staab en de verte genwoordigers van CDA en Partij Wassenaar gekomen. Onderwerp van de woordenwisseling was voornamelijk de houding van de beide partijen inzake het vraagstuk van de bezuiniging op de beroepsbrandweer. niet, gegeven de omstandighe den". Over de garantie van de veiligheid was Staab kort". Die Volgens burgemeester Staab heb ben het CDA en Partij Wassenaar in de pers "de suggestie gewekt dat het college z'n gang maar gaat met de veiligheid van de Wasseriaarse burger" en voorts "onverstandig gehandeld bij het verstrekken van informatie over de gevolgen van de inkrimpings plannen van het college voor de veiligheid". Burgemeester Staab gaf zowel Wensveen (CDA) als Harting (Partij Wassenaar) te kennen, het te betreuren dat zij in hun uitla tingen in het openbaar niet zorg vuldiger waren geweest". Als u in het college zitting zou hebben als partij dan waren uw verhalen wel anders geweest", vond Staab. Vooral de gedane insinua tie dat het college lichtvaardig over de veiligheidsproblematiek zou denken wenste de burge meester te bestrijden". Natuurlijk moeten we voorzichtig zijn met het overplaatsen van le den van de beroepsbrandweer. Maar u bent onverantwoordelijk bezig als u over de veiligheid van de burger wilt paniekzaaien. Dan speelt u een gevaarlijk spelletje". 'Verwend' Ter illustratie van de "verwende" situatie op het gebied van de brandweer in Wassenaar, trok burgemeester Staab een parallel met Leidschendam en Voor burg". Ook daar zijn 7 8 be roepsmannen, méér kan gewoon kan je nooit gegeven, ongeacht het aantal beroepsbrandweerlie den, het gaat erom een adekwaat korps te hebben en dat is voor Wassenaar nü en in de toekomst het geval". CDA-fractievoorzitter Wensveen ging nauwelijks in op de be schuldigingen. Een enkele zaak wenste hij wel recht te zetten". Het CDA heeft zich constructief opgesteld en nimmer getracht een publiciteitsstunt uit te ha len". En gebelgd commissielid Harting (Partij Wassenaar) ont kende radicaal verkeerde infor matie aan de burgerij te hebben verstrekt. Een belangrijk feit dat duidelijk kwam bovendrijven was dat het CDA inmiddels de collegevoor stellen voor inkrimping van de beroepsbrandweer en uitbrei ding van het vrijwilligerskorps vrijwel geheel accepteert. De ei sen aangaande de omvang van de beroepskern hebben de chris ten-democraten teruggeschroefd tot een zevental, hetgeen slechts één meer is dan het college voor stelt. Overigens verklaarde brandweercommandant Jansen, dat ook een dergelijk aantal niet toereikend is voor de handha ving van een 24-uurs dienst van beroepspersoneel. Een dergelijk dienstregeling was een wens van het CDA. Chiel Groothuis l len voor jeugdige VOORSCHOTEN - Voorschotense jongeren met een slecht gevulde portemonnee kunnen vanaf maart goedkoop dineren in jon gerencentrum 'De Lindehoeve'. In een ruimte waar nu het jonge ren-café is gehuisvest, willen twee werkloze jongeren namelijk een eethuisje openen. Hier wil len zij maaltijden serveren tegen prijzen die liggen tussen de vijf en acht gulden. "Meer kunnen we niet vragen aan ons weinig draagkrachtige pu bliek", zegt een van de initiatief nemers, de werkloze Lindehoe ve-medewerker Wim Carabain (22). Hij omschrijft het publiek met de woorden "scholieren en werkende en werkloze jongeren die geen zin hebben om te koken of eens gezellig met anderen wil len eten". Maar ook jongeren "die geen zin hebben om bij ma thuis te eten of geen zin hebben in de spruitjes van moederlief' kunnen in de Lindehoeve te recht. Het is echter niet bedoeld voor "mensen met een dikke porte monnee", zegt Carabain. Welis waar mogen ze een keertje ko men eten "om te zien hoe de tent draait, maar ze moeten daar geen gewoonte van maken. Het is echt bedoeld voor jongeren van 16 tot 25 jaar". Of veel jongeren behoef te hebben aan een eethuisje, is nog allerminst duidelijk. Een on derzoek onder de toekomstige doelgroep moet deze zaak vóór half december ophelderen. Geen geld VOORSCHOTEN - Het kost de Voorschotense Stichting Jonge renhuisvesting moeite om de plaatselijke 'huisjesmelkers' op te sporen. De actie van de stich ting om een zwartboek samen te stellen van mensen die te hoge huren vragen, heeft nog niet bij ster veel succes. 'Slechts' vijf jongeren hebben laten weten dat zij de huren die zij moeten beta len onbehoorlijk hoog vinden. "De reacties zijn minimaal", con cludeert de woordvoerder van de stichting, Paul van den Burg. Hij verklaart dat hij het idee had dat er in veel meer gevallen "iets loos is". Dit was ook voor hem de reden om de actie te beginnen. Hij heeft twee verklaringen voor de tegenvallende respons. In de eerste plaats vreest hij dat een aantal mensen bang is om de huisbaas aan te klagen "omdat het dorp klein is en de gevallen gemakkelijk te herkennen zijn". Daarnaast is hij bang dat de pu bliciteit voor de actie onvoldoen de is geweest. De actie is alleen aangekondigd in 'Merde' een uitgave van jonge rencentrum 'De Lindehoeve'. "Dat is te weinig", aldus Van den Burg. "Er moeten meer stukjes komen in de kranten en mis schien moeten we enkele affi ches laten drukken. Ook overwe gen we om mensen persoonlijk te benaderen. Maar dit laatste is moeilijk omdat je de mensen niet moet overvallen". "We blijven in ieder geval verder gaan", zegt van der Burg op be sliste toon. "We streven ernaar voor het einde van het jaar het zwartboek uit te brengen. Maar ook nu willen we al iets doen. Zo willen we rond de tafel gaan zit ten met de mensen die reeds hebben gereageerd, om te bekij ken of ze inderdaad een te hoge huur betalen. Wanneer dat het geval mocht blijken te zijn, gaan we kijken of er misschien meer mensen in dat huis wonen. Als blok sta je sterk". En na een korte pauze: "Eerst gaan we op een nette manier te werk. We schrijven een brief aan de huiseigenaar met de tekst: wat vraagt U een hoge huur. Wan neer hij niet reageert, stappen we eventueel naar de huurcommis- sie. Als ook dat niet helpt, gaan we de zaak openbaar maken. De huisbaas zal dat wellicht heel vervelend vinden, met name wanneer hij zijn ontvangsten uit de kamerverhuur niet opgeeft bij de belastingen". De woordvoerder wil niet verklap pen welke 'huisjesmelkers' tot nu toe zijn aangebracht door de vijf. "Dan zou je je strategie naar buiten gooien", voert hij aan. "Bovendien hebben twee van de vijf mensen er bezwaar tegen dat hun naam in dit vroege stadium wordt genoemd. Hun namen zijn echter bij ons bekend", zegt hij. "We moeten goed weten wie we moeten pakken". LEIDERDORP De Leiderdorp- se fietscrossclub 'De Rakker van Leiderdorp' krijgt een zoge noemde 'trickbaan'. Bij het nor male wedstrijdparcours in De Bloemerd wordt deze speciaal voor op de fiets uitgevoerde stunts aangelegd. De trickbaan bestaat uit een grote schans, wat kleinere schansen en bruggen. De baan staat open voor alle leden leden van de club, nu zo'n 200. Vooruitlopend op de resultaten van het onderzoek verklaart Lin- dehoeve-staikracht en begelei der van het project, Chiel Groot huis, dat hij optimistisch is over de uitslag ervan. Het zou hem niet verbazen wanneer het eet- huisje, dat in de begintijd één Ophoepelen Carabain heeft het iets makkelijker kriem steeds strakker aantrek ken. De noodzaak van goedkoop leven en dus ook goedkoop eten, wordt steeds groter. En in een restaurant in Voorschoten betaal je al gauw twintig gulden voor een maaltijd". door Paul van der Kooij Een betaalbare maaltijd voor de jonge minima. Dit is de belang rijkste gedachte achter het eet huis-initiatief. Groothuis: "We lopen al jaren met het idee rond om een eethuisje te beginnen. Maar het was steeds iets van: het is wel leuk. De noodzaak wordt echter steeds groter. Jongeren hebben echt geen geld meer". Carabain onderbreekt Groothuis door met een glimlach rond zijn mond te verklaren dat jongeren die totaal platzak zijn een gratis maaltijd kunnen krijgen wan neer zij helpen in keuken of eet-' huis. Groothuis vervolgt na deze onder breking: "Het probleem voor jongeren die een initiatief willen ondernemen is dat ze heel moei lijk iets kunnen opstarten vanuit een nulpositie. Je moet jarenlang knokken om door de molen te komen". Deze praktijken worden volgens hem uitgesloten doordat de be zoekers van tevoren een plaatsje moeten reserveren. "We weten dan tenminste hoeveel inkopen we moeten doen", verklaart de Voorschotenaar. Waar deze inko pen zullen worden gedaan is nog onzeker. "Het is niet de bedoe ling dat we het bij een super markt kopen, maar in het alter natieve circuit. Maar wanneer blijkt dat dat te duur is, komen we misschien voor de keus te staan: goed of goedkoop. Als blijkt dat een onbespoten maal tijd 12,50 gulden moet gaan kos ten, zullen we misschien bespo ten dingen moeten kopen. Konijnevoer avond in de week geopend zal zijn, gemiddeld door 15 mensen zal worden bezocht. "Misschien kunnen we dit wel snel uitbrei den naar drie avonden per week", zegt hij optimisch. Hij verklaart zijn positieve kijk op de bezoekersaantallen met de woorden: "jongeren moeten door de werkloosheid de broe- dan de doorsnee jongere omdat hij niet alleen een ruimte be schikbaar heeft gekregen maar bovendien zijn uitkering denkt te kunnen blijven behouden en dus niet behoeft te leven van de opbrengst van het eetcafé. Hier door is het niet noodzakelijk dat het café grote winsten maakt. De Hij weet niet of het publiek dit zal betreuren. Chiel: "Misschien zeggen ze wel: ik hoef geen onbe spoten troep, geef dat konijne voer maar aan iemand anders". In zijn directe omgeving was men echter positiever over onbe spoten voedsel en gaf men bo vendien te kennen vegetarisch te willen eten. De mannen willen gaarne tegemoet komen aan dit laatste verzoek: "We denken er aan een basismaaltijd samen te stellen, zonder vlees. Wanneer mensen vlees willen hebben moeten ze iets bijbetalen. Je moet niet louter vegetarisch zijn, dat is te beperkt", eethuis-exploitant is hier bly om. "We vinden het belangrijker dat we goed bezig zijn en de mensen een goede, vitaminerijke maal tijd serveren dan dat we hier zo veel mogelijk mensen in prop pen die zo snel mogelijk weer moeten ophoepelen als ze hun eten op hebben", aldus Carabain. gen", aldus de bedrijfsleider van de supermarkt. Er zyn zelfs gevallen bekend van mensen die een privé-winkel- wagen hebben. De boodschap pen worden daarmee getranspor teerd naar huis en daar blijft de wagen dan staan totdat de super markt opnieuw moet worden be zocht. Veel wagentjes verdwij nen ook, bijvoorbeeld in de sloot. Digros heeft dan ook besloten de muntsloten in te voeren. Een wagentje kan pas worden gepakt als er een gulden in een sleutel wordt gedaan. Dan wordt het wagentje losgekoppeld van de anderen in de rij. Als een wagen tje wordt teruggezet, krijgt de klant de gulden weer terug. "Wij hopen zo een bijdrage te leveren aan het oplossen van het pro bleem", aldus de bedrijfsleider. Hij vertelt ook dat Albert Heijn een dergelijk muntslot over weegt. "Als Albert Heijn mee doet wordt het na de feestdagen voordat we het slot invoeren, an ders nog voor de feestdagen". Bij Albert Heijn wil de bedrijfslei der nog niets zeggen. Het pro bleem van de winkelwagentjes is nog in studie. Wanneer die is af gerond, weet hij nog niet. WOENSDAG Leiden Stadhuis, raadscommissies maatschak- kelijke aangelegenheden, volksge zondheid en financiën, 19.30. Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis, raadscom missie voor algemene zaken, 19.30 Leiderdorp Gemeentehuis, raadscommissie voor beroeps- en bezwaarschriften. 20.30 DONDERDAG Leiden Rode-Kruisgebouw, Apollolaan 18 - ver koop Welfare, 14-17 en 19-21 uur. Filmhuis LVC - Breestraat 66 film 'Co meback' van Christine Buschmann. 20 en 22.15 uur. Schouwburg, Oude Vest - 'Het meisje van Andros', komedie Nationaal Theater Boekarest, 20.15 uur. LAK-theater, Cleveringaplaats - De Nieuwe Komedie met 'Weduwenver- branding', 20.30 uur. 't Spoortje, Bernhardkade - actieverga dering ambtenarenbonden, 21 uur. De Lok, Vijf Meilaan 210 donateurs- avond Wereld Natuur Fonds, 20 uur. In de Vroolijcke Arke, Pieterskerk- choorsteeg - informatie-avond Anti- Interventie Platform over Grenada, 20 uur. Staalwijk, Herenstraat 45 - ledenverga dering De Wijde Vlucht, 20 uur. Stadhuis - monumentencommissie, 19.30 uur. Troef, Stationsweg 32 - spreekuur Werk groep Dienstweigeren, 20-21.30 uur, tel. 149324 of 216180. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit, Caeciliastraat 18 - soos, 21-1 uur. Leiderdorp Gemeentehuis, raadscommissie voor fi- i economische zaken, 20.00 APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 4 nov tot Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553. Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. WIJKVERPLEGING Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. DEN HAAG/WASSENAAR - On geveer twintig bewoners van de Admiraal Helfrichlaan en Schouwweg in Wassenaar deden gisteren bij de Raad van State hun beklag over de geluidsover last die zij 's zomers zeggen te on dervinden van het Sportfondsen- bad. Gedaagde was de gemeente Wassenaar, die het Sportfond- senbad een hinderwetvergun ning heeft verleend. Dit onder de voorwaarde dat de directie van- het bad een geluiddempende aarden wal nabij het buitenbad zou aanleggen. Dit geschiedde, zij het niet tot tevredenheid van enige omwonenden^ „Er zitten gaten in die wal", beklaagde één van hen, de heer De Jong, zich gisteren. „Door die gaten voldoet het bad niet aan 4e eisen die wor den gesteld in de Hinderwet." De Jong zou gelijk hebben als het hier om de nieuwe Hinderwet had gegaan. Het Sportfondsen- bad heeft echter een vergunning volgens de oude Hinderwet, die minder zware eisen stelt. Omwonende Koomans drong vooral aan 'op een geluidswal na bij de speel- en ligweide. Maar gemeentewoordvoerder Ver- sluys zag daar de noodzaak niet bijster van in. „Op ligweiden - de naam zegt het al - houden men sen zich over het algemeen rus tig", betoogde hij. Staatsraad Van Schaick begreep het gekissebis niet zo goed. Im mers, het uitgebrachte advies van de directeur-generaal milieu hygiëne (waarop de Raad zich baseert) inzake deze kwestie luidde: de eisen aanscherpen, met name wat betreft spelende transistorradio's. En als het de omwonenden dan nóg te gortig wordt, kunnen zij bij de gemeen te aan de bel trekken die dan pas sende maatregelen zal treffen, al dus dat advies. Koomans, noch de andere klagers bleken de moeite te hebben ge nomen zich van dat advies op de hoogte te stellen. Geïrriteerd maakte Van Schaick daarop een einde aan de discussie. Onder zijn voorzitterschap zal de Raad nu advies uitbrengen aan de Kroon, die in deze kwestie het laatste woord heeft. LEIDSCH £1 DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bi| automatische overschrijving incassokosten Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorging na 19 30 u Indien een maand voor het verstrijken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging 0.85 Directie: G Koopman Adj dir N Quakernaat Hoofdredacteur: Drs J W E. Metselaar Adj. Hoofdredacteur 1030-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is met toegestaan W F J Wirlz en A A van Brussel Rubnekchefs J Kroon (stad) B W T Jungman(ptv) WFJ Wirtz (bin./buit /ec J. Ruygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) A van Kaam (plv) W C H Schrama (feature) I. 071 - W4941tst 219 Pers correspondenten Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Beiroet. Rome. Madrid. Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2