Vuil hoopt zich op in de straten worden mogelijk blootgelegd Fundamenten Huys Dever Dracula op herhaling door donker Alphen I 11 w: l J mËP PSSËHBl J Videocursus levert griezelfilm op Kamer wijst akkoord over Dollardhaven af Alphenaar 102 jaar Noodmaatregelen op komst LISSE De kans is groot dat in Lisse binnen een aantal jaren de fundamen ten van zestiende eeuwse bebouwing voor 't Huys- Dever worden blootge legd. Vanavond bespreekt de gemeenteraad van het bloembollendorp een voorstel van burgemees ter en wethouders om 160.000 gulden uit te trek ken voor het aankopen van grond bij 't Huys De- ver in het bloembollen dorp. Goedkeuring van het voorstel door de raad maakt het mogelijk een nader onderzoek in te stellen naar wat er nu precies nog aan resten van oude bebouwing in de grond zit bij de woontoren of donjon aan de Heereweg in Lis- In 1978 werden tijdens het ploegen op veel plaatsen resten van fun damenten gevonden van binnen- en buitenmuren van een klein zestiende eeuws voorhuis en hef grote voorhuis uit 1632. Daar naast werden er muurresten aan getroffen van een trapeziumach tige voorhof, een gemetselde terput en enkele andere niet- der bekende objecten. Voor de onderzoekers ontbrak ech ter de tijd om nader op de gevon den resten in te gaan, doordat de eigenaar de grond nodig had en nader onderzoek niet toestond. "Begrijpelijk", zegt B.H.H. Berg man, bestuurslid van de Stich ting Dever, "dat standpunt van kweker Van Ruiten. Maar voor ons was op dat moment het on derzoek afgelopen. Het was snel in kaart gebracht door openbare werken, maar meer zat er op dat moment niet in. Dat was een gro te teleurstelling". Wel legde de gemeente aan de kwe ker een verbod op om dieper te ploegen dan 50 centimeter (op die diepte waren de resten aan getroffen), om beschadiging te voorkomen. "Jammer dat wij op dat moment niets meer konden doen dan de zaak uittekenen en wachten op betere tijden. Dat is een hard gelag", aldus Bergman. Al eerder Het was niet de eerste keer dat er resten van funderingen in de na bijheid van de woontoren, die omstreeks 1380 is gebouwd, aan getroffen. Volgens een verhaal uit het begin van deze eeuw trof bollenkweker Piet Schoorl bij het afgraven van zogenaamde 'kwaaie grond' (grond die was aangetast door een schimmel- ziekte) resten aan van een funde ring. Pogingen van Schoorl, pachter van Heer van Dever Cle mens A.M.F.A. Heereman van Zuydtwijck, om de moppen steen weg te krijgen faalden ech ter. "Dat was in die tijd gebruikelijk. Er was dan ook helemaal geen besef wat er in de grond zou kun nen zitten. Op die wijze is er dan ook veel waardevols verdwe nen", zegt Bergman. Resten van ruïnes werden dan ook door de plaatselijke bevolking dankbaar aangewend om paden en slootkanten te verharden. Wat, dat voor gevolgen had lijkt dui delijk uit het verhaal dat Berg man vertelt over de 'wandelende dominee Kraandijk. "Op een van zijn tochten door Lisse trof de dominee in 1848 nog een redelijk ogend Dever aan. Twintig of vijf entwintig jaar later was het tot zijn verbazing grotendeels ge sloopt. Een goed voorbeeld van hoe er in die tijd met waardevolle zaken werd omgesprongen. Dat is gelukkig nu anders, hoewel ik ook nu nog wel eens verhalen hoor waarvan ik denk hoe is dat nu mogelijk. Aanvankelijk gebeurde er met de ruïne geheel niets, maar de in maart 1963 opgerichte Stichting Dever dacht daar anders over. Pogingen om de gemeente te in teresseren liepen vast op de on wil van de toenmalige bestuur ders, die opmerkten weinig op te hebben met hobby's van een paar bewoners. "We zijn toen snel aan het werk gegaan om meer Lissers te interesseren en na een jaar of wat konden ze niet meer om ons heen", aldus Berg- In 1973 besloot de gemeenteraad om geld uit te trekken voor de restauratie van de rüine, vijfjaar later werd de woontoren weer in gebruik genomen. Mogelijkheden Besluit de raad vanavond 'ja' te zeggen tegen het voorstel van burgemeester en wethouders om de grond in de nabijheid van de woontoren Dever aan te kopen dan begint men zo snel als kan met een nader onderzoek. "De afdeling Rijnstreek van de Ar cheologische Werkgemeenschap Nederland heeft al rekening ge houden met een positief besluit van de gemeenteraad en het on derzoek al voor volgend jaar in de plannen opgenomen", aldus Bergman. Volgens het bestuurslid van de Stichting Dever is het niet uitge sloten dat een dergelijk onder zoek meer interessante gegevens naar boven brengt dan nu be kend zijn. "Het lijkt ons niet uit gesloten dat er resten zullen wor den gevonden van een nog ouder Dever, dan de woontoren die in 1380 is gebouwd. Bewaard geble ven tekeningen van het 'oude huys te Deevere' wijzen volgens' ons in die richting. Blijkt dat het geval te zijn, dan is dat een vondst van betekenis. Maar nu loop ik wat op de zaak vooruit", zegt Bergman, "eerst maar eens afwachten wat de raad zegt, dat is voorlopig het belangrijkste". Het bestuur van de Stichting De ver wil als dat mogelijk is de res ten van de fundering voor bezoe kers zichtbaar maken. Deels door uitgravingen, maar ook door het omhoog brengen van de fundamenten door middel van het opmetselen van oude stenen. "Op die manier kan je laten zien hoe het er vroeger heeft uitge zien. Als je een en ander dan ook nog door beplanting wat weet aan te 'kleden' krijgt Lisse er een prachtig monument bij. Maar dat zal nog wel een jaar of wat du- i de Stichting Dever in Lisse kan de omgeving van de woontoren er binnen een aantal Streek II' Drie spelers uit de film 'Dracula in Alphen' op een lokatie waar driftig is gefilmd voor deze rolprent. 'Leuk en leerzaam', vinden Jan van Rijn met bril), Ton van der Nagel (met alpinopet) en Cees Verboom de cursus waar de film het resultaat van is. Wegens aantasting milieu DEN HAAG (GPD, ANP) - Een meerderheid van de Tweede Ka mer wijst het akkoord dat staats secretaris Van Eekelen (buiten landse zaken) heeft bereikt met West-Duitsland over de aanleg van een nieuwe Dollardhaven bij Emden van de hand. Bij zowel CDA als PvdA speelt de aantas ting van het milieu een doorslag gevende rol. Volgens Eversdijk (CDA) en De Boois (PvdA) mag de Geiserruc- ken, die 12 procent vari de Dol- lard beslaat niet worden ingepol derd. In de overeenkomst is daarin wel voorzien. Het ingepol derde gebied zou worden opge spoten met baggerslib uit de nieuwe Eemsgeul, die moet wor den gegraven. Zowel PvdA als CDA vinden dat dit baggerslib in zee kan worden gestort en Geiserrucken in zijn oorspronkelijke staat kan wor den gehandhaafd nu het gebied toch niet langer als toekomstige industriegebied wordt aange merkt. De houding van de kamermeerder heid zal de Westduitsers rauw op het dak vallen. Daar was men na het principe-akkoord met Van Eekelen inmiddels begonnen met het voorbereiden van de pro cedures. ALPHEN AAN DEN RIJN - Graaf Dracula, de bekende bloed drinkende edelman, is niet dood. Deze inmiddels legendarische vampier heeft Alphen zelfs met een bezoek vereerd. Mensen die over stalen zenuwen beschikken kunnen morgenavond vanaf 22.00 uur in het Hooftstraatthea- ter zien hoe het deze Roemeense graaf in het dorp aan de Rijn is vergaan. De belevenissen rond Dracula zijn namelijk op videoband vastge legd. Een klein dozijn video-cur sisten van het creativiteitscen trum Expressie '70 hebben in het kader van hun cursus het oude verhaal nog eens opgenomen. Voor de 'couleur locale' is deze film hernieuwd vervaardigd te gen de achtergrond van Alphen anno 1983. Het ziekenhuis Rij noord, het terrein van Rijnhove aan de Raadhuisstraat, de Ad- ventskerk, het centrum van Al phen en het café De Slof zijn on der meer de lokaties waar de 53 minuten durende film is gescho ten. De videofilm 'Dracula in Alphen' is het resultaat van de cursus vi deofilmen van Expressie '70. "De opzet van de cursus was om wat te leren over het technische ge deelte van video en het acteren. Als je een film maakt komen bei de aspecten aan bod", vertelt Jan van Rijn, samen met Cees Ver boom en Ton van der Nagel, één van de cursisten die de totstand koming van de film toelichten. De cursisten hebben, onder leiding van de Amsterdamse regisseur Maarten van de Burg, ook opna men gemaakt buiten Alphen, wel met de suggestie dat het in Al phen zou zijn. "We wilden een ziekenzaaltje filmen. Dat hebben we in een GG en GD-post in Am sterdam gedaan", licht Jan van Rijn toe. "Zo zijn we ook twee dagen bij mensen in hun keuken te gast geweest, om daar opna men te maken". Het leuke van het project vinden de heren het creatieve gebruik van de apparatuur. "In wezen is het apparatuur die Jan en alle man is huis kan hebbenzegt Cees Verboom. Hij vindt het al leen de kunst om met het me dium video méér te doen dan vakanties en huiskamertafereel tjes op beeldband vast te leggen. Praatshow Het idee van een Draculafilm is ge komen als gevolg van oefenin gen die de cursisten moesten doen. "We hebben onder meer ook een praatshow gedaan. Op een gegeven moment is er toen een film als project uitgerold. En bij het brainstormen kwam toen al gauw het idee om een bekende film eens over te doen", vertelt Verboom. De dialogen in de film zijn groten deels geïmproviseerd. Aan de hand van 'sleutelzinnen' werden de gesprekken opgenomen. Toch geen gemakkelijke ongave want volgens de cursisten moes ten scènes soms ettelijke malen opnieuw worden gespeeld. "Bui ten de cursus om zijn we vijftien tot twintig weekeinden intensief bezig geweest om opnamen te maken", geeft Ton van der Nagel aan dat er veel werk in een film zit, zelfs als amateurs hem ma ken. Het monteren kostte de re gisseur bovendien twee weken. Geluid De grootste problemen bij de op namen leverde het geluid op. Als de cursisten wilden beginnen met opnemen ging soms bij de buren tegelijkertijd een feest van start. Of een richtmicrofoon pik te niet alleen het geluid van zin gende vogeltjes op maar ook langsrazende auto's. Naar het oordeel van Ton van der Nagel is het geluid eigenlijk de mist inge gaan. Geprobeerd is wel om de ergste schoonheidsfouten met muziek (onder meer uit de film The Shining en van synthesizer fanaat Brian Eno) weg te werken. Al met al zijn de cursisten tevreden over het bereikte resultaat. Het was leuk en erg leerzaam, is het algemene gevoel. Volgens het drietal wijkt 'Dracula in Alphen' nauwelijks af van andere gefilm de versies het Dracula-verhaal: een persoon (Jan van Rijn) komt uit Roemenië terug in Alphen en blijkt een beetje in de war te zijn. Tevens breekt een geheimzinni ge, besmettelijke ziekte uit in Al phen. J.N. Verhagen, die morgen honderdentwee jaar hoopt te worden. (toto Will Dij ALPHEN AAN DEN RIJN - Ex- schipper J.N. Verhagen viert morgen zijn maar liefst hon derdtweede verjaardag en is daarmee de oudste inwoner van Alphen. Twee jaar geleden was het op 10 november, toen hij 100 jaar werd, voor Verhagen al een gedenkwaardige dag, maar een leeftijd van 102 jaar bereiken is helemaal een prestatie. Bij zijn ALPHEN AAN DEN RIJN Bij de dienst openbare werken worden noodmaatregelen voorbereid om te voorkomen dat Alphen in één grote vuilnisbelt verandert. Door een stiptheidsactie bij de afvalverwerking Rijnmond kunnen,.de gemeenten die met de AVR een overeenkomst hebben, geen vuil meer afleveren. De gemeente Alphen heeft geen enkele andere mogelijkheid om het huis— en bedrijfsvuil kwijt te raken. De dienst openbare werken doet daarom een dringend beroep op de inwoners om de huisvuilzak- ken niet op straat te zetten, maar goed dichtgebonden in schuur of kelderbox te bewa ren. Gisteren, de eerste dag dat geen huisvuil is opgehaald, werden ondanks advertenties in de kran ten en het rondgaan van geluids wagens, toch duizenden vuilnis zakken buiten gezet. Met name bij grote flatgebouwen hoopt zich het vuil op. Ook het grofvuil wordt niet opgehaald, zodat ook dit,op straat blijft staan. Normaal wordt per dag zo'n 80.000 kilo af val opgehaald door de ambtena ren van de afdeling reinigingfc Nu al raken veel straten bevuild door zwerfvuil. Kapot geraakte zakken worden niet opgeruimd, omdat openbare werken ook dat vuil niet kwijt kan. De vuilopha- lers zijn ingezet voor het blade ren vegen. Chef van de afdeling reiniging G. Scholten voert al enige dagen koortsachtig overleg met de an dere gemeenten, die deel uitma ken van het gemeenschappelijk vuilverwerkingsbedrijf, om tot Op talloze plaatsen in Alphen hoopt het huisvuil zich op. Vooral bij de grote flatgebouwen ontstaat e grote rotzooi. een tijdelijke oplossing te ko men. "De AVR staakt niet maar neemt slechts tussen half negen en vijf uur vuil in, terwijl dat an ders 24 uur per dag gebeurt. Het gevolg is, dat de vuilniswagens bij de AVR in de meeste gevallen hun vracht niet kwijtraken. Maandagmiddag heeft er een vuilniswagen van ons van half één tot half vijf gestaan en is daarna onverrichter zaken naar Alphen teruggekeerd. Het is geen onwil van ons, wij staken niet, maar we kunnen niet an ders", aldus Scholten. Volgens Scholten is het ook niet mogelijk om het huisvuil tijde lijk, bijvoorbeeld op de stort plaats in de Coupépolder, op te slaan. "Na enkele dagen gaat het broeien en dan wil niemand meer ons vuil accepteren. We hebben een hele kleine reserve in het overlaadstation aan de Schans om afval te lozen dat ge vaar voor de volksgezondheid kan opleveren. Daar worden het laboratoriumafval en de contai ners uit flats naartoe gebracht. Verder kunnen we niets doen". Vandaag wordt in Gouda door de bij het GVB aangesloten ge meenten overleg gevoerd. Schol ten hoopt dat er een tijdelijke op lossing voor afvoer van het be- dryfs- en huisvuil komt. "Dan gaan we morgen de gebruikelij ke routes af en proberen we vrij dag al het overige vuil op te ha len zodat Alphen voor het week einde weer schoon is". Met ge luidswagens zal bekend worden gemaakt of er door de bewoners weer huisvuil kan worden aange boden. honderdste verjaardag verklaar de Verhagen die leeftijd bereikt te hebben door "hard werken en veel pruimtabak verorberen". De Alphenaar heeft tot aan zyn pensioen gevaren en kan ook nu nog moeilijk afstand doen van het schippersleven. Samen met zijn zoon woont hij in een huis aan de Trompstraat, waarin aller lei scheepsmodellen staan die zij zelf hebben gebouwd. Omdat Verhagen senior het zelf niet meer kan, heeft zijn 72—jarige zoon het bouwen voortgezet. Morgen wordt in het dienstencen trum Westerhoven een klein feestje gebouwd. "Het is hier veel te klein om alle mensen te ontvangen", aldus Verhagen ju nior. Met de gezondheid gaat het wat minder. De jarige is gauw moe. Als het mooi weer is komt hy nog wel even buiten. Geen interesse 'klussenbank' KATWIJK - De Katwijkse klus- senbank 'Graag Gedaan' komt maar moeizaam van de grond Wethouder W. van der Plas vroeg zich gisteren tijdens een gemeen telijke commissievergadering in alle ernst af of de gemeente dit werklozenproject wel goed aan pakt. De wethouder wees er op dat er ze ker nog een aantal Katwykers nodig is om het project van de grond te tillen. Er werd tijdens de commissie vergadering ge-, suggereerd dat het voor velen waarschijnlijk een te grote stap is om zich aan te melden en dus deel te nemen aan 'Graag Ge daan' Volgens een commissielid mogelijk deels uit schaamte en deels uit vrees voor een oneerlij ke concurrentie met het plaatse lijke bedrijfsleven. Op een advertentie die de gemeen te Katwijk plaatste waarin vrij willigers met technische vakken nis of 'talent' zocht voor het op zetten van de werkplaats 'Graag Gedaan' is niet één reactie bin nengekomen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 23