c KITS Besparen op sparen De grote cola-oorlog waait over uit Amerika Het zakenleven van een popgroep Stel 'Contadoragroep' in voor Suriname Zilvervloot wordt te duur Katwijkse organisatie helpt schoolverlaters Vak-keuze per video op havo WOENSDAG 9 NOVEMBER 1983 Varia i J In Engeland hebben Sirt Peter Par ker (voormalig directeur van de spoorwegen, maar zéér belezen), Elizabeth Jane Howard (roman schrijfster) en Richard Hoggart (criticiLs) zich twee maanden lang over de vraag gebogen, wat de 12 beste in het Engels geschreven ro mans van na V-day 1945 zijn. Dit op verzoek van de Book Marketing Council, die het brede publiek voor literair werk van hoge kwaliteit wil warm maken en een miljoen boeken van deze lijst hoopt te ver kopen. De jury faalde in twee op zichten: haar lijst bevat geen 12 maar 13 boeken, en zij veranderde voorzichtigheidshalve „beste ro mans" in „romans van uitzonder lijke waarde". Hun keuze heeft, om het zachtjes te zeggen, veel opzien gebaard: ,A^nimal Farm" van George Or well, „Manservant and Maidser vant" van Ivy Compton-Burnett, „The Catcher in the Rye" vp,n J. D. Salinger, „A Dance to the Music of Time" van Anthony Powell, Sword of Honour" van Evelyn Waugh, „Lord of the Flies", van William Golding, ,^ngel" van Eli zabeth Taylor een andere dan die andere), „Lolita" van Vladimir Nabokov, „Take a Girl Like You" van Kingsley Amis, „Herzog" van Saul Belbow, „The Raj Quartet and Staying On" van Paul Scott, „The Honorary Consul" van Gra ham Greene, en „The Sea, The Sea" van Iris Murdoch. Opmerkelijke feiten: tien schrijvers en drie schrijfsters, tien Engelsen en drie Amerikanen (inclusief de Rus Nabokov), maar nog opmerke lijker is misschien dat het in werkelijkheid om 30 boeken gaat, omdat „A Dance of the Music of Ti me" uit 12 verschillende romans be- staat, „Sword of Honour" een trilo gie is, en „The Rai Quartet and Staying On" uit vijf delen be staat.'... Een lijstje van gepasseerde schrij vers voeg ik erbij: V. S. Naipaid, Philip Roth, Anthony Burgess, Nor man Mailer, John Updike, Doris Lessing, Truman Capote, en de na oorlogse Nobelprijswinnaars Er nest Hemingway („The Old Man and the Sea"), William Faulkner (- Intruder in the Dust"), John Stein beck („East of Eden"), Patrick Whi te („The Vivisector")... Anthony Burgess, die zijn naam node miste op de lijst en zowel de smaak als de competentie van de drie juryleden in twijfel trok, komt in The Observer met een eigen, bete re lijst: The Mansion" van Wil liam Faulkner, „V" van Thomas Pynchon, „The Natural" van Ber nard Malamud, „The Image Men" van J. B. Priestley, „Sword. of Ho nour" van Evelyn Waugh, „The Na ked and the Dead" van Norman Mailer, „Pale Fire" van Vladimir Nabokov, „Invisible Man" van Ralph Ellison, „Facial Justice" van L. P. Hartley, „The Sot-Weed Fac tor" van John Barth, „The French Lieutenant's Woman" van John Fowles, „The Balkan Trilogy" van Olivia Manning, en „The Rabbit Trilogy" van John Updike. Ik geef al deze namen maar even in verband met uw wenslijstje voor Sinterklaas. Nu is het gekke dat ook ik de onweerstaanbare behoef te kreeg zo'n lijst van 13 Neder landstalige romans van na 1945 sa men te stellen, en wel onmiddellijk, om alle andere dag- en weekbladen met hetzelfde lumineuze idee voor te blijven. Eerst heb ik Martin Ros van De Arbeiderspers om zijn keu ze gevraagd. Zonder aarzelen kwam hij met: „De Avonden" van G. K. van het Reve, De Kelner en de Levenden" van Simon Vestdijk, „De Donkere Kamer vaii Damo cles" van W. F. Hermans, „Het Ver driet van België" van Hugo Claus, „De Kapellekensbaan" van Louis Paul Boon, en „Bezonken Rood" van Jeroen Brouwers. Daarna werd het wikken en wegen: „Een Vlucht Regenwulpen" van Maar ten 't Hart, „Het dwaallicht" van Willem Elsschot, „Campert Com pleet" van Remco Campert, „Terug naar Oegstgeest" van Jan Wolkers, „Ik Jan Cremer" van Jan Cremer, „De Nederlaag" van Alfred Koss- mann, en „Bleekers Zomers" van Mensje van Keulen. Mijn lijst is ietwat anders, omdat ik mijn keus heb laten bepalen door de „onvergankelijke indruk" die sommige boeken op mij gemaakt hebben, misschien ook omdat ik ze op een ontvankelijker leeftijd las dan latere boeken. Ik bedoel dit: het kan best zijn dat „De Aanslag" van Harry Mulisch beter is dan zijn eer steling „archibald strohalm", maar van „archibald strohalm" was ik veel meer „ondersteboven" dus zet ik dat op mijn lijst: „De Avonden" van G. K. van het Reve, „archibald strohalm" van Harry Mulisch, „De Donkere Ka mer van Damocles" van W. F. Her mans, Het Verdriet van België", van Hugo Claus, „Rituelen" van Cees Nooteboom, „Een Vinger op de Lippen" van Pierre H. Dubois, Be zonken Rood" van Jeroen Brou wers, Joachim van Babylon" van Marnix Gijsen, „De Renner" van Tim Krabbé, „Ik Jan Cremer" van Jan Cremer, „Het Zwart uit de Mond van Madame Bovary" van Willem Brakman, „Pieler Bas" van Godfried Bomans, en dan als der tiende, om het „baker's dozen" com pleet te maken, hoe gek het mis schien ook klinkt, maar toch van wege de betovering die er 33 jaar geleden voor mij van uitging: „Het Boek Ik" van Bert Schierbeek. Redactie: Anneloes Timmerije. Bijdragen en vragen: Postbus 54, 2300 AB Leiden. Telefoonnummer: 071-144941, toestel 245. De regering laat de laatste tijd geen kans ongebruikt om te bezuinigen. Het korten van de lonen en uitkeringen krijgt doorgaans de meeste aandacht, omdat hierdoor alle mensen worden getroffen. (Illustratie: Bert Bijlage) Een goed voorbeeld hiervan is het plan om 3'/2 procent te be zuinigen op de salarissen van ambtenaren. Ambtenaren wor den betaald door de overheid. Als ze minder verdienen levert dat voor een overheid een be sparing op. Maar er wordt ook bezuinigd op allerlei kleinere dingen, die wat minder aandacht krijgen. Zo heeft de minister van socia le zaken en werkgelegenheid De Koning vorige week aange kondigd, dat er minder geld wordt uitgetrokken voor de Zilvervloot. De Zilvervloot is een spaarplan speciaal voor jongeren. Je kunt er mee beginnen als je 15 jaar bent. Na zes jaar sparen krijg je het gespaarde bedrag, de rente van de bank èn een premie van 10 procent van de overheid over het totale bedrag. Als je dan snel bent - voor je 21ste - kun je nog eens zes jaar sparen met dezelfde voordelen. Bijel- kaar opgeteld kun je dus twaalf jaar sparen en twee keer de overheidspremie opstrij ken. Als de Tweede Kamer het met dit plan eens is, dan zal het spa ren bij de Zilvervloot minder voordelig worden. Minister de Koning wil namelijk de maxi mum leettija van 21 jaar verla gen naar 19 jaar. Op die manier kan er dus maar één periode van zes jaar worden gespaard. De (overheids)premie van tien procent wordt waarschijnlijk ook verlaagd, maar dat is nog niet zeker. Het bedrag dat de regering hier mee denkt over te houden, zal het eerst jaar ongeveer 5,5 mil joen gulden zijn. Wel een hoop geld natuurlijk, maar of dit echt zoden aan de dijk zet valt te betwijfelen. Je kan je dus af vragen hoeveel zin een derge lijke bezuiniging eigenlijk heeft. De grote cola-oorlog is van Ame rika overgewaaid naar Neder land. Dat wil zeggen, de produ cent van Pepsi-Cola in Neder land, Vrumona (een onderdeel van de bierbrouwer Heineken) vindt dat. Hij bedoelt hiermee de actie "Doe de cola proef' die Pepsi nu al zo'n anderhalf jaar voert vooral onder jongeren. Vol gens Vrumona hebben al meer dan 75.000 Nederlanders deze proef gedaan. De proef gaat als volgt te werk: Je krijgt twee glaasjes voor je neus met zo op het eerste ge zicht hetzelfde bruine spul. Het is de bedoeling, dat je van allebei een slok neemt en dan zegt welke het beste smaakt. Volgens Vrumona koos 56 pro cent van de 'proefpersonen' voor Pepsi. Wat er in het ande re glas zit wordt niet verteld. Maar we kunnen rustig aane- men dat daar coke in zit. De concurrentie-strijd tussen Coke en Pepsi is niet van van daag of gisteren. In de Verenig de Staten is deze al aan de gang zolang Coca en Pepsi bestaan. Het is daar zelfs zo erg, dat de concurrentie tussen deze twee merken ook in de politiek doorwerkt. Zo wordt de Repu blikeinse partij (de partij van Reagan) gesponsord door Co ke. De Democraten (de partij van Reagans voorganger Car ter) door Pepsi. De toenmalige president Nixon had in het Witte Huis coca-cola automa ten hangen. Toen Carter presi dent werd heeft hij deze laten vervangen door Pepsi-automa- ten. Zo erg is het hier nog niet. Het is trouwens de vraag of de con currentie tussen Pepsi en Coke in Nederland serieus genomen moet worden. De verkoopcij fers van Pepsi zijn na ander halfjaar 'Pepsi-cola-proef niet gedaald, maar ook niet geste gen. Wel heeft Coca Cola-Nederland een eigen steekproef gedaan. Aan 1543 mensen werd ge vraagd welke cola zij lekkerder vonden: Coca of Pepsi. Coke smaakt beter, zei 30 procent; Pepsi smaakt beter vond 12 procent. Maar liefst 48 procent proefde geen verschil en 10 procent kon er helemaal niets over zeggen, omdat zij nooit cola drinken (die mensen zijn er ook). Pepsi vindt die die proef van Co ke maar niks. "De mensen krij gen geen gelegenheid om de smaak ter plekke te vergelij ken", is hun argument. Al is Coke in Nederland niet bang voor Pepsi, zij hebben ook 'acties' aangekondigd. Want hoewel Pesi geen noe menswaardig voordeel heeft gehad van de Pepsi-proef, zij staan de afgelopen tijd wel in de belangstelling. En dat wil Coca Cola ook. Want in Neder land werd vorig jaar ongeveer 260 miljoen liter cola gedron ken. Coke èn Pepsi willen daar alle twee zoveel mogelijk graantjes van meepikken. Schoolverlaters zitten dikwijls met een groot probleem: waar vin den we werk. De banen liggen niet voor het opscheppen en bovendien weten ze eigenlijk niet veel af van de mogelijkheden die er zijn. In de schoolbanken wordt daarover nog altijd bar weinig verteld. In Katwijk wil men daar nu verandering in gaan brengen. Een speciale werkgroep onder de fraaie naam Kontaktorgaan Be roepsleven Onderwijs Katwijk, kortweg KBOK genaamd, houdt zich al enige tijd bezig met dit probleem en de eerste plannen lopen nu van stapel. "En zo hoort het ook", vindt de heer P. de Haas, een van de grote plannenmakers. "Want", zegt hij, "er wordt al genoeg gepraat over dit onderwerp in Nederland zon der dat het iets oplevert". Wat houden die plannen voor Katwijk nu in? Kort samengevat komt het er op neer dat schoolverlaters zonder werk stages kun nen gaan lopen. Als alles meezit bij zo mogelijk vijf verschillen de bedrijven gedurende steeds zes weken. "Op die manier krij gen ze een beetje een indruk wat er gaande is bij bepaalde be drijven en instellingen en wennen ze alvast aan het nieuwe rit me", vertelt De Haas. Verder zullen op scholen informatiemappen beschikbaar zijn waarin alles over het Katwijkse bedrijfsleven wordt gezegd. Schooldekanen zullen in voortdurend contact staan met bedrij ven en instellingen. Het voordeel daarvan is dat men weet of er werk is dat misschien geschikt is voor een bepaalde schoolverla ter. Waarschijnlijk wordt met dit project volgend jaar een begin ge maakt. De Haas gaat zijn plannen ook nog aan het bedrijfsleven in Leiden, Alphen en de Bollenstreek voorleggen. "Want", zegt hij, "hoe meer bedrijven mee doen, hoe groter de kans voor een schoolverlater is om werk te vinden". Speciaal voor leerlingen van dc derde klas havo is er deze week een tijdschrift en een video band uitgebracht. Het ministe rie van Onderwijs en Weten schappen hoopt hiermee infor matie te geven over de tot standkoming van een vakken pakket. Aan het eind van schooljaar moeten jullie mers zes vakken overhouden. Deze zes vakken zijn heel be palend voor je verdere studie keuze. Zowel de videoband als het tijdschrift gaan daar nader op in. Het blad 'Morgen brengen' bevat vele korte artikelen en inter views over verschillende be roepen en studiemogelijkhe den. Daarnaast is bekeken of voor jongens en meisjes gelijke wegen openstaan; of dat de één op meer obstakels moet reke nen dan de ander. Op de videoband staan drie pro gramma's. Het eerste is discussieprogramma waarin Havo-3 leerlingen met elkaar praten over 'de school' en over 'het kiezen'. Kiezen jongens anders of kiezen ze andere vak ken dan meisjes? Durf je te twijfelen of heb je alles uitge stippeld? In het tweede programma zijn weer dezelfde leerlingen het woord, maar nu over 'toekomst' en hoe hun vakken pakketkeuze daarmee in band staat. In beide delen treedt ter verstrooiing de Ne derlandse popgroep 'Stennus' op. Teksten van de uitgevoer de liedje zijn in het tijdschrift opgenomen. De band besluit met het pro gramma: 'De avonturen Adrie en Koos'. Een film de belevenissen van een gen en meisje die door hun schooldekaan op 'bedrijfsbe zoek' worden gestuurd. De jon gens naar een fabriek, het meisje naar een ziekenhuis. De leerlingen zelf verwisselen hun bestemming en worden met vele rolbevestigende uitspra ken en situaties geconfron teerd. Als het goed is, heeft elke school over de manier waarop de band en tijdschrift kunnen worden besteld informatie ge kregen. Is dit materiaal om één of andere reden zoekgeraakt dan kun je inlichtingen krijgen bij de landelijke commissie voor de academische studie voorlichting, Stadhouders plantsoen 2, 2517 JL Den Haag; tel 070-469760 toestel 131/132. Toneel thuis Karin: nee, laat Inge dat maar doen. Ik heb gisteren afge wassen. Inge: Moet je dat horen. Die zit al de hele middag op haar dikke gat. Ik mag toch zeker wel even ontspannen? Ik kom net uit school en moet straks, ook nog de hond uitla ten. He Pasja? poelepoele- poele. Komt-ie dan bij het vrouwtje? Jaaaah. Moeder (probeert er tevergeefs tussen te komen): Kunnen Karin: Jéééétje, want een stom kind. Mag ik je er even op wijzen dat ik toevallig van middag niet weg kon omdat JU mijn fiets had gejat? Inge: Ja, omdat mijn fiets een lekke band heeft dankzij dat stomme vriendje van jou. Die is helemaal mooi. Heb je die band al laten maken? Nee na tuurlijk. Moeder: En nou is het afgelo pen. Karin, Inge: schiet op! Inge: (luidt zingend): Faaaame, I wanna live forever. Karin: Mam, heb ik dikke bil len? Money, money, money, was ooit een sucesvolle hit van de Zweedse formatie ABBA. De strekking van de tekst was, dat als je maar geld had, je ook geen zorgen zou hebben. Maar de tijd heeft ABBA wel an ders geleerd. De laatste maan den komen de leden van de popgroep namelijk vooral in het nieuws vanwege hun zake lijke problemen. Sinds ABBA alweer bijna tien jaar geleden het songfestival won, heeft zij een ongelooflijk hoeveelheid geld verdiend. Hun ontdekker en zakelijk lei der, Stikkan Anderson, heeft het geld dat de groep met pla ten en optredens verdiende, belegd in een eigen maat schappij en in allerlei andere Zweedse bedrijven. Op die ma nier ontkwam ABBA aan het hoge tarief (85 procent) van de inkomstenbelasting en betalen de leden van de groep nu 33 procent belasting over de aan delen die zij hebben. Dat scheelt een behoorlijke slok. kBBA is financieel gezien niets meer en niets minder dan een bedrijf, dat goede en minder goede tijden kent. En zoals dat gaat in het bedrijfsleven, wor den de risico's zoveel mogelijk gespreid. Maar de firma ABBA heeft de laatste maanden op een paar verkeerde paarden gewed. Het geld dat werd gestopt in hui zen en olie leverde grote verlie zen op. ABBA-manager Ander-' son dacht ook mogelijkheden te zien in de Sowjet-Unie. Daar werden namelijk ABBA-lp's op dc zwarte markt verkocht voor 450 gulden per stuk. De poging mislukte door tegen werking van de Russchische regering. Ook werd geld ge stopt in de" grootste Zweedse fietsenfabriek Monark. Helaas kelderde de verkoop van fiet sen. Monark leed verlies en ABBA dus ook. Alleen Ani-Frid Lynstad merkt niets van de verliezen. Zij ver liet vorig jaar dc groep om in Londen aan een solo carrière te gaan werken. Voor haar ver trek heeft zij al haar aandelen verkocht. De drie andere leden van de groep en hun manager hebben overigens niets te kla gen, want zij hebben samen een bezit van ongeveer 160 mil joen gulden. Voorstel aan Nederland, VS en Venezuela: CARACAS De vroegere voorzitter van het Surinaamse parlement, Emile Wijn- tuin, wil dat de regeringen van Neder land, de Verenigde Staten en Venezuela een 'Contadora-groep' vormen om de democratie in Suriname terug te bren gen. Deze week voert Wijntuin in Caracas be sprekingen met de Venezolaanse rege ring van president Louis Herrera Cam- pins, met wie hij goede contacten heeft. De Venezolaanse president betreurt het dat het Caraibisch gebied met de inva sie in Grenada definitief de speelbal is geworden van de grootmachten. De Contadora-groep, gevormd door Mexi co, Colombia en Venezuela, streeft naar een regionale oplossing voor de proble men in Midden-Amerika. „De tijd is nu rijp voor een actieve rol van landen waarmee Suriname voor de staatsgreep bevriend was", zo stelt Wijntuin. „Bouterse zit nu volledig klem en is een koning zonder land". De Surinaamse legerleider voert momen teel besprekingen met de oude politieke partijen, zoals de Nationale Partij Suri name (NPS) van ex-premier Arron en de Vooruitstrevende Hervormingspartij (VHT) van de Hindoestaanse leider Lachmon. Volgens Wijntuin zouden Ne derland, de Verenigde Staten en Vene zuela nu kunnen bemiddelen om een nationale dialoog tot stand te brengen tussen alle groeperingen in en buiten Suriname. Met name ook oud-premier Chin a Sen zou daarbij betrokken moe ten worden. Wat hij precies van de drie landen ver wacht, wilde Wijntuin nog niet aan de pers meedelen. Hij voert deze week be sprekingen in Caracas om de Venezo laanse regering over te halen tot een ini tiatief als dat van de Contadora-groep. Volgens Wijntuin heeft de Amerikaanse invasie op Grenada een lange periode van militaire onderdrukking door leger commandant Hudson Austin voorko- door Elly Wempe men. De belofte van de Grenadese le gerleiding dat er verkiezingen zouden komen, gelooft Wijntuin niet. Hij ziet hierbij grote overeenkomsten tussen de situatie in Grenada en die in Suriname. Door een Amerikaanse regeringsfunctio naris werden vorige week nog toespe lingen gemaakt op de mogelijkheid van een militair ingrijpen in Suriname. Emi le Wijntuin wil een invasie in Suriname voorkomen. Daarom moet naar zijn me ning in Suriname niet alleen de Cubaan se ambassade maar ook die van Rusland gesloten worden. Dat Bouterse op 25 november wil komen tot de oprichting van één partij, wijst er volgens Wijntuin op dat de Cubaanse methoden nog niet zijn afgezworen. Wijntuin is van mening dat legerleider Bouterse te veel geluisterd heeft naar mensen als Maurice Bishop. Op een ver gadering op 31 oktober vorig jaar in Pa ramaribo raadde de vroegere premier van Grenada Bouterse aan zijn tegen standers te elimineren. Anders zouden zij Bouterse wel elimineren. Juist van wege de december-moorden zal Bouter se voor altijd onaanvaardbaar zijn voor het Surinaamse volk, zo stelt de politi cus in ballingschap. Emile Wijntuin acht het mogelijk dat de Nederlandse regering over enige tijd de ontwikkelingshulp aan Suriname weer zal hervatten. Eerst moet er dan echter duidelijkheid komen in de politieke koers van Paramaribo. „Bouterse heeft Suriname volledig in het slop gebracht. Voorkomen moet worden dat in Surina me hetzelfde gebeurt als in Grenada", zo stelt Wijntuin. De regeringen van de Verenigde Staten en Venezuela moeten daarom een bemiddelende rol spelen bij een dialoog tussen alle groeperingen in en buiten Suriname. Een land als Brazi lië, dat wapens leverde aan Bouterse om ze tegen het Surinaamse volk te gebrui ken, heeft niet het vertrouwen van de vroegere parlementsvoorzitter.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19