Maestro ook in Nederland AUTO Sorry, maar met klachten moet o Waarheid in acute geldnood -C WOENSDAG 9 NOVEMBER 1983 Varia Samengesteld door Koos Post Terug naar de garage Het is geen uitzondering als au- tofabrieken een aantal auto's naar de garage terugroepen omdat ergens een produktie- fout is ontdekt. Zelfs bij de huidige geperfectioneerde produktiemethoden kan er een zwakke plek in de keten ontstaan. Maar het is wel bijzonder als de eigenaren van bijna een mil joen Amerikaanse Volkswa gens bij de dealers worden ontboden. Volkswagen be sloot tot deze geruchtmaken de stap omdat het bedrijf net als General Motors een proces boven het hoofd hing met een schadevergoedingseis van in totaal tien miljoen gulden. De concerns hadden 'misleiden de informatie over de deugde lijkheid van de Rabbits en de X-cars verstrekt', zo formu leerde het Amerikaanse mi nisterie van verkeer de be schuldiging. Met name de remleidingen zouden proble men hebben gegeven. Om aan de hoorzitting - die in oktober zou zijn gehouden - te ontkomen riep Volkswagen alle betreffende Rabbits (Golfs) terug naar de garage. Het gaat om wagens die in de jaren 1975 tot 1982 in Wolfs burg zijn gemaakt. Tegen General Motors zijn in 1982 gerechtelijkse stappen ondernomen, toen ondeugde lijke achterremmen op de X- cars werden geconstateerd. Kort na de introductie wer den de wagens teruggeroepen. Een federale rechter beweert dat GM van de remproblemen afwist, General Motors blijft dat echter door dik en dun ontkennen. Rechter Jackson beweert dat door die con structiefouten in Amerika veertien doden zijn gevallen. De woordvoerder van GM-Ne- derland zegt dat er hier naar zijn weten geen klachten over de betreffende auto's (zo'n 400 Chevrolets Citation en Buicks Skylark) zijn geweest. Volgens de woordvoerder van Pon, VW-importeur in Neder land, is het mankement dat in Amerika zoveel stof deed op waaien ook nooit in ons land geconstateerd. Het zou vol gens hem in Amerika trou wens om maar twee gevallen gaan, zonder persoonlijke on gelukken. Volkswagen-Wolfsburg heeft in een telexbericht aan Pon la ten weten dat als hoofdoor zaak ondeskundige montage van radio's en antennes moet worden aangewezen. Een te groot gat voor de bedrading van radio naar antenne, een niet afdoende afdichting en het in het betreffende gebied overtollige gebruik van strooizout tijdens een bar slechte winter. Daardoor kon pekelwater via de bedrading bij de remleiding terecht ko men en roest veroorzaken. De woordvoerder van Pon kon overigens niet begrijpen waarom zo'n klacht zeven jaar kan voortsukkelen zon der dat die bij de fabrikant wordt gedeponeerd. Als hier in Europa een klacht naar bo ven komt die waar dan ook van invloed zou kunnen zijn op de veiligheid van de inzit tenden gaat er meteen een brief naar de klanten met het verzoek de garage te bezoe ken. Kwaliteit obsessie voor Britse auto-industrie Geen wonder, jarenlang heeft juist gebrek aan kwaliteit getornd aan het imago. Het was duidelijk te rug te vinden in de dalende ver koopcijfers. Dus werd opvoering van de kwali teit een van de hoofdpunten van het meerjarenplan, dat enkele ja ren geleden werd opgezet en dat nu meer en meer vruchten gaat afwerpen. De fabrieken van Austin Rover zoals British Leyland tegenwoor dig heet - zijn in hoge mate van robots voorzien. Niet alleen om de produktiekosten te verlagen maar meer nog om een constant hoge kwaliteit te kunnen garan deren. De Britten beweren dat zij die kwa liteitsverbetering allang hebben bewezen met de Acclaim en ook de Maestro, die nu als laatste van de Europese landen ook in Ne derland is geintroduceerd. Acclaim en Maestro zijn de voor lopers van de stroom van nieuwe en vernieuwde modellen, die in het kader van dat meerjarenplan tot ontwikkeling zijn gebracht of nog op stapel staan. In de ko mende maanden zullen diverse van die modellen worden gelan ceerd. Al in het begin van dit jaar maakte Engeland kennis met de Mae stro. die nu in een aantal van 550 per dag in de hoog geautomati seerde fabriek in Cowley wordt gebouwd. En dat gebeurt in een voor Engeland bijna onwezenlij ke rustige arbeidssfeer, in het af gelopen jaar werd slechts ander- Directeur Geert Tax van Austin Rover Nederland verwacht dat er volgend jaar in Nederland zo'n 4.000 Meastro's zullen kunnen worden verkocht. Dat zou twee procent betekenen van de totale verkoop in een klasse, waarin het merk tot nu toe niet was verte genwoordigd. Daardoor zou Aus tin Rover Nederland zijn markt aandeel van de huidige 1,7 naar 2,4 procent kunnen brengen. De hoge verwachtingen zijn mede gebaseerd op de opvallend scherpe prijsstelling. De vijf- deurs Maestro 1,3 (overigens een wat kale auto) blijft nog net be neden de 17 mille, de 1,6 HLS net beneden de 22 mille en de lu xueuze MG Maestro (met een vriendelijk waarschuwende vrouwenstem onder het digitale dashboard) net beneden de 26 mille. De diesel en de versie met auto maat komen te zijner tijd, voorlo pig zijn er zes versies te koop. Met vier of vijf versnellingen en motorvermogens van 66 tot 98 pk, die resulteren in topsnelhe- den van 155 tot 165 km per uur. De dwars voorin geplaatste mo tor en de voorwielaandrijving zorgen voor grote interieurruim te. Vijf deuren en zoveel ruimte in een wagen van nog geen vier meter worden door Austin Rover als grote troeven beschouwd. Sr is in de wagen veel elektronica verwerkt. Een microprocessor zorgt voor goed functioneren van de ontsteking, de automatische choke, de regeling van het statio nair toerental en het afsluiten van de brandstoftoevoer als gas wordt teruggenomen. Dat alles zou bijdragen tot een verrassend laag brandstofverbruik. Topmodel van Peugeot 305 Peugeot maakt er een gewoonte van nieuwe modellen eerst een tijdlang op de thuismarkt uit te proberen voor ze de grens overgaan. Zo heeft het bijna een jaar ge duurd voor de aantrekkelijke kleine 205 hier kwam En nu annonceert de importeur weer de komst van de 305 GT die in februari al in Frankrijk werd gelanceerd. Het is de eerste Peugeot die is uit gerust met een nieuwe benzine motor. die door de fabriek XU 5 S wordt genoemd: 1580 cc in houd, 94 pk vermogen, wat in dit topmodel van de 305 serie een snelheid van 170 km per uur oplevert. De redelijke zui nige 305 GT gaat bijna 25 mille kosten. Show auto miniaturen in de showroom van Kamsteeg, aan de Hofweg in Voorschoten. Zo'n 25 exposanten zullen er tus sen 10 en 4 uur ongeveer dui zend miniaturen laten zien: niet alleen auto's van allerlei slag. maar ook bussen en zelfs kranen. De collectie is gratis te bezichtigen. De exposanten zijn leden van de Nederlandse Algemene Minia tuur Auto Club, een landelijke vereniging van ruim 2.000 per sonen die zich bezighouden met het bouwen, restaureren en ver zamelen van autominiaturen. Pas op de bladeren We leven weer in het jaargetijde van de vallende bladeren. De wegdekken worden ermee over spoeld. Ze hopen zich veelal op in winderige hoeken. Ze kun nen dan plotseling opwaaien en het zicht belemmeren. Maar nog meer moet de automo- bilist(e) uitkijken als het re gent. De aan het wegdek kle vende bladeren kunnen spie gelgladde stukken veroorza ken. Slipgevaar is dan verre van denkbeeldig. Men zij ge waarschuwd: een bandenpro- fiel van ten minste 4 centimeter is onder dergelijke omstandig heden wel vereist. Weer actie modellen Ook de autowereld is aan mode onderhevig. De woordvoerder van een merk dat als pionier optrad van au to's met een derde of vijfde deur liet zich eens ontvallen: "Een paar jaar geleden zouden we zo'n model niet eens heb ben dürven aanbieden". Hij uitte zijn verbazing op een moment dat de wereldwijde aanbidding voor dat soort au to's met grote achterklep nog niet eens was voltooid, die was nog in volle groei. Het onaan tastbaar lijkende voetstuk on der die achterklep in combina tie met een neerklapbare ach terbank moest nog worden ge bouwd. Maar inmiddels is een deel van de autowereld alweer een fase verder. Niet iedereen vond im mers die grote achterklep leuk, derhalve werd de klassieke kofferbak uit de mottenballen gehaald en in ere hersteld. Vele fabrikanten in oost en west haasten zich nu om een graan tje mee te pikken van deze 'nieuwe' voorkeur. Dus zijn de modellen die tot nu toe alleen met drie of vijf deu ren leverbaar waren ineens ook verkrijgbaar 'met kont'. Sommige fabrikanten komen er rond voor uit en noemen dat gewoon een nieuwe versie van een bestaande serie. Anderen doen het anders. Zo toverde Ford een Orion uit de hoge hoed, noemde hem 'nieuw' en deed een tikkeltje geïrriteerd toen autojournalis ten het beestje bij zijn juiste naam noemde: Escort-met- kont. Overigens niets om zich voor te schamen, want de Escort is en blijft een sterke aanbieding van Ford. Natuurlijk is die Orion door de aangeplakte (grote) kofferbak een stuk lan ger dan de Escort (22 cm om precies te zijn), maar de veel belangrijker wielbasis is exact even groot. Het motorpro gramma (van 1,3 tot 1,6 liter) is ook al niet nieuw. Vijfbak of automaat, men kan het ook in de Escort tegenkomen. Zelfs de gladde, soepele 1,6 liter injectiemotor, die schuil gaat onder de motorkap van het topmodel van deze serie (de Orion Injection), kan men in de Escort-reeks ook tegenkomen, namelijk in de Escort XR3i. Maar dan zijn er toch wel opval lende verschillen. Is die XR3i een wagen die zijn sportieve inslag naar alle kanten opval lend etaleert, de net gelijnde Orion Injection geeft alleen met een klein, kleurig biesje in een brede stootrand langszij en een in de kofferdeksel inge bouwde spoiler aan dat hij meer mans is dan de andere Oripn edities. Zoiets als een wolf in schaapskleren, want de presta ties liegen er niet om. De drie jaar geleden geïntroduceerde CVH-motor zorgt met de van vorig jaar daterende inspuiting voor niet minder dan 107 paar- dekrachten. En die jagen deze Orion Injection - zo heb ik eni ge tijd kunnen ervaren in minder dan tien seconden uit stilstand op naar een snelheid van 100 kilometer per uur. En ik behoefde mijn voet niet zo bijster lang op het gaspedaal te laten leunen om de naald van de snelheidsmeter in de buurt van de 190 te laten trillen. Natuurlijk kost zo'n pure sprin ter (royaal behangen met luxe) flink wat geld. Wie deze Orion Injection voor de deur wil heb ben zal iets meer dan dertig mille moeten uittrekken. Zij of hij krijgt er wel heel wat voor terug: veel kracht, comfort en luxe. In vergelijking met de Escort heeft de Onon vooral achterin aan hoofd- en been- ruimte gewonnen. Dat was geen overdaad. Jammer dat de zittingen van de voorstoelen niet wat langer zijn gemaakt, waardoor de bovenbenen wat meer steun zouden hebben ge had. Natuurlijk zijn remmen en on derstel aangepast aan de krachten die het motorgeweld kan ontwikkelen, maar ik ben niet overweldigd door de resul taten. Het wegcontact blijft aan de vage kant, de wagen is duidelijk windgevoelig en op minder gladde wagen bleef het uiterst rumoerig in de achter bak. Ik ben zelfs uitgestapt om te gaan kijken of de klep van de kofferbak soms open stond of dat er losse bagage in was blijven liggen, zó bonkte het. Niets van dat alles, het ge stamp is mij alle kilometers blijven begeleiden. Dat deed natuurlijk wel afbreuk aan de totaalindruk van deze verder comfortabele, gemak kelijk hanteerbare en fel reage rende gezinswagen, die on danks al dat motorgeweld re delijk zuinig met de brandstof omsprong. Eén op elf was heel normaal, maar één op dertien ook goed haalbaar. Alleen springt men dan wel heel karig om met de mogelijkheden waarvoor men toch zo'n niet gering bedrag als dik dertig mille wil betalen. Ik kan wel aan de gang blijven met het melden van actiemo- dellen. Elk merk komt op zijn tijd met iets op de proppen. Nu weer Renault en Seat. ReJiault herhaalt de aanbieding van de Renault 5 Parisienne van vorig jaar. In vergelijking met het gewone vijfje een wat zwaardere motor en natuurlijk de nodige leuke accessoires. Voor veertien mille koopt men zo'n Parisienne II. Het sinds kort hier zelfstandig opererende Spaanse merk Seat brengt een zogenaamde Star- uitvoering van de Ronda 1,2 GL. In opvallende kleuren kan men zo'n Star kopen met een pakket accessoires, dat apart 1200 gulden zou moeten kosten, maar nu in de gewone prijs is begrepen. In 1984 Parijs- Moskou-Parij s Na de 35ste verjaardag van het lelijke eendje weer feest bij Ci troen: volgend jaar is het een halve eeuw geleden dat de le gendarische Traction Avant op de markt kwam. Ter viering van dit jubileum or ganiseren twee leden van de Traction Avant Nederland maar liefst 1400 leden - de rit Parijs- Moskou-Parijs. Dit in het spoor van de Fransman Le- eot. die in 1934 met een Trac tion naar Moskou reed om de kwaliteiten van de auto te be wijzen. De 7500 kilometer lange monster rit wordt per Traction Avant gereden in de periode van 17 juli tot 11 augustus. Reeds heb ben zich zeventig deelnemers gemeld. De start is bij de Eiffel- toren, de wagens zullen ook Amsterdam aandoen. Ambtenaren en trendvolgers willen immers wel inleveren, maar niet méér dan andere werknemers. Het brutoloon van ambtenaren en trendvolgers moet op 1 januari 1984 omlaag zegt de regering Of het nu met 3V2% is, of met 3%. 't Kabinet zegt dat ambtenaren en trendvolgers tot aan een jaarinkomen van f 70.000,- er netto nauwelijks op achteruit gaan. Dat mag dan wel zo zijn, andere werk nemers krijgen er gemiddeld volgend jaar vijf tientjes schoon in de maand bij. Om hun koopkracht op peil te houden. Ambtenaren en trendvolgers leveren in 1984 door de loonsverlaging per maand zo'n vijftig gulden pure koopkracht in. Dat is een oneerlijke behandeling En voor 1985 en 1986 zijn de regeringsplannen geen haar beter. De afgelopen jaren hebben ambtenaren, trendvolgers en mensen met een uitkering 10 tot 14% méér ingeleverd dan anderen. Als de regering met dit beleid doorgaat leveren zij de komende jaren nog eens 10% extra in. Daarom voeren wij aktie. Om de regering tot een eerlijker beleid te dwingen. Waarbij iedereen evenveel bijdraagt aan de óplossing van de problemen. En waarbij ambtenaren, trendvolgers en mensen met een uitkering net zo behandeld worden als iedereen. Dan zijn vervelende akties niet meer nodig AbvaKabo - N.P.B. - Vervoersbond FNV - A.B.O.R - Kunstenbond FNV - VMTB. Dagblad CPN kampt met abomieeverlies AMSTERDAM (GPD) - Het ziet er naar uit dat de financiële moei lijkheden van het communisti sche dagblad De Waarheid zeer ernstig zijn. Hoewel directeur G. Pothoven van De Waarheid be richten dat deze krant balanceert op de rand van een faillissement heeft tegengesproken, heeft CPN-partijsecretaris J. Geelen nu in bedekte termen toegege ven dat de krant het niet meer kan bolwerken. Extra financiële steun is volgens hem dringend noodzakelijk om het groeiende exploitatietekort het hoofd te bieden. Bij de installatie van hoofdredacteur van De Waarheid zinspeelde Geelen erop dat de krant wellicht niet meer als dag blad zal verschijnen. Ook zou er sprake van zijn dat het formaat wordt teruggebracht tot week- eindformaat. De nieuwe doelstel ling van De Waarheid om een krant voor heel links te worden, zal volgens de partijsecretaris moeilijk haalbaar zijn. Zowel het aantal abonnees van De Waar heid als de giften van lezers zijn meer dan gehalveerd. Onder leiding van een comité van aanbeveling is nu een nieuwe campagne begonnen, om alsnog te proberen het blad uit de moei lijkheden te halen. FURTH (DPA/ANP) - Gründig gaat medio 1984 videorecorders maken die werken volgens het VHS-systeem in licentie van het Japanse Matsushita. Tot dusver produceerde het Westduitse con cern slechts videorecorders van het V2000-systeem dat Philips heeft ontwikkeld samen met Gründig. Gründig zegt zich met de VHS-recorder nieuwe afzetge bieden te willen verschaffen in landen waar dit systeem een overheersende marktpositie be zit. Volgens Gründig zijn er veel lan den in Europa, in het Midden- Oosten en in andere werelddelen waar andere videosystemen dan V2000 zo dominerend zijn dat het bijzonder moeilijk zou worden om V2000 op een economisch verantwoorde wijze ingang te doen vinden. Eerder al had Philips bekendge maakt te studeren op mogelijk- Gründig ook met VHS op video-markt heden om via licentie-overeen komsten VHS-recorders te gaan produceren in de eigen fabrie ken. Philips verkoopt al in ver scheidene landen, waaronder Amerika en Nieuw-Zeeland, VHS-recorders die rechtstreeks zijn betrokken van Japanse fa brikanten. Deze recorders zijn voorzien van een naamplaatje van de betrok ken Philips-werkmaatschappij. Philips zegt echter geen VHS- recorders te zullen maken voor de Europese markt. Gründig gaat dit wel doen en wel in lan den, waar het V2000-systeem blijkbaar te weinig voet aan de grond heeft gekregen. Gründig is de enige vooraanstaan de fabrikant die gekozen heeft voor het V2000-systcem van Phi lips. Philips was de eerste die met videorecorders voor het ge bruik thuis op de markt kwam. De eerste typen hadden nogal wat kinderziekten, terwijl te wei nig gebruiksmogelijkheden wer den geboden. Sinds een aantal jaren is Philips met een verbeter de versie van de V2000 op de markt. De Japanse fabrikanten hadden echter in de tussentijd niet stilge zeten. De Japanners kwamen met twee systemen, waarvan vooral VHS een nagenoeg onaan tastbare positie heeft verworven. Het ziet emaar uit dat V2000 nu ook in Europa (het enige gebied waar V2000-recorders worden verkocht) de slag om de gunst van de consumenten gaat verlie-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 17