Geen discussie over homofilie c D 'Geef garantie netto-inkomen' De nieuwe loten liggen klaar. Haal de toeters maar vast uit de kast. CDA ontloopt stellingname Voorstel De Vries (CDA) Universiteit koopt artsen praktijken op Kritiek CDA op Scholten en Dijkman 'Slijters moeten 9 procent inleveren' Nederland lijdt aan 'starteritis' Emancipatie- raad tegen wetsontwerp tweeverdieners Windsurfster doolt acht uur rond op Oosterschelde Pak koffie 8 cent duurder Schieten na steekpartij in Molukse gemeenschap CV-ketel in flat ontploft Pyromaan gebrand op 2-CV's Koningin en Prins bij herdenking M. Luther MAANDAG 7 NOVEMBER 1983 BUSSUM (GPD) - De CDA-partijraad voelt voorlopig niets voor een uitspraak over de positie van homofilie ten opzichte van het huwelijk en het gezin. Dat bleek zaterdag op een bijeenkomst in Bussum, waar de partijraad met een forse meerderheid besloot niet te praten over een ontwerp-resolutie over homofilie. Het was de tweede keer dat de partijraad discussie over dit onderwerp uit de weg ging. Binnenland Tot grote woede van partijvoorzit ter Piet Bukman zwichtte de raad voor het argument dat de re solutie te gedetailleerd was. Ook vond de meerderheid van de par tijraad het overbodig om nu een resolutie aan te nemen over een onderwerp, waarover het weten schappelijk instituut een rapport aan het voorbereiden is. Dat ge beurt in het kader van een onder zoek naar 'alternatieve samenle vingsvormen'. De beslissing van de partijraad werd genomen met 99 tegen 66 stemmen. Het besluit veroor zaakte grote onvrede bij verte genwoordigers van het CDJA, het CDA-vrouwenberaad, CDA- overleg homofilie, CDA-werk- groep homofilie en de CDA-le- den van de emancipatieraad. Een partijbestuurder sprak later van een 'coup van de rechtse maffia'. Al eerder, in het vooijaar, was de CDA-partijraad een discussie over dit onderwerp uit de weg gegaan. Toen gebeurde dat bij de bespreking van de ontwerp-reso lutie emancipatie. Besloten werd om homofilie onder te brengen in een aparte resolutie, waarover een speciale werkgroep, het par tijbestuur en later de afdelingen BUSSUM/DEN HAAG (GPD) - CDA-fractieleider De Vries wil dat het kabinet de ambtenaren en uitkeringstrekkers garandeert dat hun inkomen ook in 1985 en 1986 netto niet achteruit gaat. Nu het kabinet die garantie al voor 1984 wil geven „is dit het minste dat de regering zou kunnen aan bieden" om een einde te maken- aan het conflict tussen kabinet en ambtenaren. De Vries zei zaterdag op de CDA- partijraad in Bussum dat „wat voor 1984 kan toch ook voor 1985 en 1986.mogelijk moet zijn. Die zekerheid zouden de mensen toch moeten behouden". In het voorstel van De Vries zouden de ambtenaren en uitkeringstrek kers overigens wel koopkracht inleveren, omdat de prijzen stij gen. Zowel coalitiepartner WD als de ambtenarenbonden AbvaKabo en CFO hebben de suggestie van De Vries inmiddels al afgewezen. Premier Lubbers wilde zaterdag nog niet op de opmerkingen van de CDA-fractieleider reageren. Hij zei wel dat het voorstel om de netto-inkomens van ambtenaren en uitkeringstrekkers in 1984 ge lijk te houden „het uiterste bod" van het kabinet is. Vice-voorzitter Evenhuis van de WD-Tweede-Kamerfractie wees het idee van De Vries af omdat het een „volstrekt onaan vaardbaar" gat in de begroting zou slaan. Hij noemde het onver standig van De Vries om onder druk van de partijraad dit soort uitspraken te doen. AbvaKabo-voorzitter Jaap van de Scheur zei niets in het idee te zien. „Het gaat immers om méér dan alleen het gelijkblijven van het netto-inkomen. Het gaat ook om het verschil in koopkracht tussen ambtenaren en de men sen in het bedrijfsleven". Dat verschil blijft vplgens hem be staan. Ook volgens CFO-voorzitter Ton de Jong leidt het voorstel van De Vries niet tot een gelijke behan deling. Om die gelijke behande ling gaat het volgens de christe lijke ambtenaren, „niet alleen om vijf of zes tientjes meer". De Vries riep de werkgevers en de werknemers in het bedrijfsleven WEERRAPPORTEN t g =]j op alsnog extra in te leveren, of ten behoeve van extra arbeids- tijdverkorting, of in de vorm van een beperking van het vakantie geld. Op die manier kan volgens de CDA-fractieleider een meer gelijke behandeling tussen amb tenaren, uitkeringstrekkers en de werknemers in het bedrijfsle ven bereikt worden. Premier Lubbers en CDA-partij- voorzitter Piet Bukman voeren op de partijraad nogal fel uit te gen de vakbeweging. Volgens de premier heeft die zich de laatste weken schuldig gemaakt aan be wust foutieve voorlichting over de kabinetsplannen. De acties zijn van die „oneerlijke voorlich ting" mede het gevolg. Als voor beeld noemde de premier de sug gestie die zou zijn gedaan dat de 3,5 procent wordt gekort op het netto-salaris, wat volgens Lub bers niet waar is. Maar aan de korting op de ambte narensalarissen voor 1984 valt niet meer te ontkomen, zei Lub bers. „Op dit punt zal de regering verder standvastig zijn. Laat daar geen enkele twijfel over be staan. En niet omdat wij gelijk hebberig zijn, maar omdat ieder een zal moeten toegeven dat één ontslag op elke 100 ambtenaren erger is dan 1 procent koop krachtverlies. Het kabinet houdt vast omdat het een sociaal kabi net is", riep hij uit. Lubbers ziet nog voldoende moge lijkheden om met de ambtena renbonden een akkoord te slui ten zonder dat ambtenaren en uitkeringstrekkers zich de sluit post van het kabinetsbeleid voe len. De premier erkende wel dat het in de toekomst wellicht beter is de ambtenarenbonden eerder bij het opstellen van het kabi netsbeleid te betrekken, zodat zij meer invloed kunnen uitoefenen dan tot nog toe. AMSTERDAM (ANP) - De Vrije Universiteit in Amsterdam wil de komende maanden minimaal zes huisartsenpraktijken in haar omgeving kopen om die in te richten als academische werk plaats. Derde- en vierdejaars me disch studenten en jonge huisartsen zullen daarin prakti sche vorming krijgen en onder zoek gaan verrichten. Dit blijkt uit een interview met drs. Van Geldorp van huisartsenin stituut VU in het universiteits blad Ad Valvas. Volgens het blad geeft de VU met het opkopen van de dokterspraktijken gevolg aan de wens van minister Deet- man (onderwijs) om meer na druk te leggen op de huisartsen- geneeskunde. Het geld voor het overnemen van de praktijken komt dan ook uit het potje van tien miljoen gulden dat Deetman voor de VU en de rijksuniversiteit Limburg in Maastricht heeft gereserveerd voor de verbetering en uitbrei ding van do huisartsenopleiding. Jonge huisartsen worden naast de aanwezige huisarts aangesteld om hen enkele jaren een onder zoekstage te geven die moet lei den tot een promotie-onderzoek, aldus Van Geldorp. Hij noemt dit laatste een essentieel onderdeel van de tot academische werk plaats om te bouwen huisartsen praktijken, omdat veel van de huisartsengeneeskunde volgens hem nog met beschreven is. "Er liggen nog allerlei vragen over ziektebeelden, die wel in de huisartsenpraktijk voorkomen maar nooit in de klinieken. Buik pijnklachten van kinderen bij voorbeeld, die vaak verband houden met ellende op school. Dit onderzoek kan een bijdrage betekenen tot verbetering van de zorg van de huisarts", aldus Van Geldorp. Makkelijk is het volgens Van Geld orp niet om huisartsenpraktijken te kopen. "Er zijn honderden werkloze huisartsen, die alle maal azen op een praktijk". Toch verwacht hij dat waarschijnlijk dit jaar nog de eerste twee prak tijken, mogelijk in Amstelveen en Buitenveldert, kunnen wor den aangekocht. van het CDA geruime tijd gedis cussieerd hebben. Een aantal partijbestuurders zet te desalniettemin de afgelopen weken een actie op touw tegen de door het bestuur aanvaarde resolutie. Onder meer oud-sena tor prof. dr. I. A. Diepenhorst maakte zaterdag duidelijk dat de resolutie in deze vorm onaan vaardbaar is. De tekst van de re solutie is volgens hem te detail listisch, omdat er onder meer richtlijnen in voorkomen voor gemeenten en het onderwijs. Ook noemde hij de resolutie 'on doordacht, te snel behandeld en scheefgetrokken' onder meer omdat er ernstige taalfouten in zouden staan. De ontwerp-resolutie stelt vast dat ieder mens, ongeacht geaard heid, fundamenteel gelijkwaar dig is. Dat moet door het optre den van de overheid, in samenle vingsvormen, bij onderwijs en vorming en op de arbeidsplaats nadrukkelijk blijken. Vandaar dat de resolutie een samenle vingsverband van homofielen op gelijke wijze behandeld wil zien als huwelijk en gezin. Europarlement De partijraad besloot bij acclama tie om de huidige CDA-delega- tieleider naar het Europese par lement, drs Bouke Beumer, op nieuw aan te wijzen als kandi daat-lijsttrekker. De raad steun de daarmee de voordracht van het partijbestuur. Dat gebeurde vanwege de 'invloedrijke rol' van Beumer in het Europarlement gedurende de afgelopen vijf jaar en omdat Beumer een belangrij ke rol heeft gespeeld bij het tot stand brengen van de christen democratische visie op Europa. BUSSUM (GPD) - De dissidente CD A-Tweede-Kamerleden Scholten en Dijkman hebben za terdag op de CDA-partijraad in Bussum veel kritiek te horen ge kregen. Premier Lubbers zei zelfs ervan uit te gaan dat het ka binet in de Tweede Kamer nog slechts op 43 CDA'ers (in plaats van 45) kan rekenen. CDA-voorzitter Bukman noemde het „erg genoeg" dat twee CDA- fractieleden het beleid bestrij den, „maar dat mag niet over schaduwen dat onze fractie het kabinetsbeleid kritisch maar loyaal en vastberaden steunt". Op die loyaliteit heeft het kabi net volgens Bukman recht. De werkgroep Kairos („Christenen tegen apartheid") heeft het in een brief aan het CDA-partijbe- stuur opgenomen voor het dissi dente tweetal. ARNHEM - Minister De Koning (sociale zaken en werkgelegenheid) kreeg zaterdag in Arnhem water en brood aangeboden tijdens een CDA-jongerencongres. Door het korten van uitkeringen voor jongeren kon de bewinds man niets anders worden gepresenteerd, zo werd gezegd. (Foto ANP) AMSTERDAM (ANP) - De slijter en wijnhandelaren worden be dreigd met een inkomensdaling van 9 procent. De voorgenomen verhoging van de accijnzen en btw, het ontbreken van een alcoholmatigingsbeleid, de oneerlijke concurrentie via de zogenoemde "pasjesgroothan del" en de voorfinanciering van accijnzen zijn de grootste bedrei gingen van het inkomen van de slijters en wijnhandelaren. Dit zei voorzitter Van Bilsen van de verenigde Nederlandse slij ters-wijnhandelaren vandaag tij dens de jaarvergadering van zijn vereniging in Amsterdam. Van Bilsen toonde zich weinig hoopvol dat het voornemen van de regering de accijns te verho gen nog kan worden gekeerd. De overheid breekt daardoor vol gens hem de branche af, zonder dat zij extra inkomsten ontvangt. Volgens Van Bilsen is de slijter voor de overheid een onbezoldig de belastingvergaarder "zonder weerga" geworden. In 1975 be droegen de accijnzen op gedistil leerd nog 5,58 gulden, na de voorgestelde verhoging per 1 ja nuari 1984 zal dit 13,24 gulden per liter zijn. Het zal Leiden tot een inkomens daling van gemiddeld 9 procent. "Als de ambtenarenbonden al te DEN HAAG (GPD) - In ons land woedt de epidemie „starteritis". Dit zei voorzitter Perquin van het Koninklijk Nederlands On dernemers Verbond gisteren in de algemene ledenvergadering. Hij vond dat veel maatregelen die ter bestrijding van de werk loosheid worden getroffen of worden nagestreefd, een wel erg sterk „modisch karakter" heb ben. Perquin zei de indruk te hebben dat sommigen menen „dat het probleem van de werkgelegen heid opgelost zal zijn wannneer schoolverlatende, jeugdige, lang durig werkloze, tot de etnische minderheden behorende starters met behoud van uitkering, in deeltijdarbeid een alternatief, in noverend, milieuvriendelijk ex portbedrijfje beginnen in een winkel op de hoek in een stads vernieuwingsgebied - en dat het dan nog meegenomen is dat zij r zijn". De KNOV-voorzitter waarschuwde tegen overdreven verwachtingen en geld wegsmijten aan onvol doende evenwichtige en kanslo ze projecten. Verder tegen de ne gatieve werking die sommige projecten kunnen hebben op de bestaande werkgelegenheid met behulp van concurrentieverval sing. Zo kan werken met behoud van uitkering alleen worden toe gestaan als voldaan wordt aan voorwaarden. Daarvoor moet een wettelijke regeling komen. kan volgend jaar met 4 procent stijgen, constateerde Perquin (tegen een teruggang in de jaren '80 tot en met '83 van 17 pet). In de detailhandel en de ho reca zal overigens 1984 nog een daling (2 en 5 procent) te zien zijn. Een zekere teruggang van con sumptieve bestedingen is nodig voor economisch herstel. In en kele jaren is al sprake van zeker 7 procent. Teruggang door mati ging in de loonontwikkeling is positief, meende Perquin. Maar teruggang door lastenverzwaring voor de consument is een zaak waar het KNOV kritisch tegen over staat. Daarom zijn er grote bedenkingen tegen de geplande BTW- en accijnsverhoging per 1 januari 1984. Daarvan zijn nieuwe dalingen van de consumptie te verwach ten. Bovendien komen daardoor nieuwe lasten, vooral in detail handel en horeca. hoop lopen met stiptheidsacties en straks stakingen wegens het inleveren van drieëneenhalf pro cent van hun inkomen, wat moet dan de slijter, die in een jaar "ge pakt" wordt met negen procent, dan wel niet doen", zo vroeg Van Bilsen zich af. DEN HAAG (GPD) - Het wetsont werp tweeverdieners dat volgen de week in de Tweede Kamer wordt behandeld, ontmoet grote bezwaren bij de Emancipatie- raad. Volgens de Raad wil de re gering slechts één ding bereiken met de ingrijpende belasting voorstellen: geld binnenhalen. Het kabinet zou voorbijgaan aan de nadelige gevolgen voor vooral gehuwde werkende vrouwen. De regering wil via het wetsont werp de belastingheffing funda menteel wijzigen. Belangrijk nieuw principe is dat twee perso nen die allebei verdienen en sa menwonen meer belasting gaan betalen. Voor zowel gehuwden, ongehuwd samenwonenden als alleenstaanden verandert er veel. De Emancipatieraad heeft eerder al protest aangetekend tegen de plannen en doet dat nu weer, nu de regering haar oorspronkelijke voorstellen heeft gewijzigd. De regering gaat in haar plannen uit van draagkracht per leefeenheid. De raad signaleert dat nu juist steeds meer mensen bewust kie zen voor een onafhankelijk fi nancieel bestaan. De regering zou dat niet tegen mogen werken. Volgens de raad is slechts in schijn het pakket belastingvoorstellen toesneden op emancipatie. De werkende (gehuwde) vrouw krijgt nu weliswaar een even ho ge belastingvrije som als een man maar de kosten van kinde ropvang zijn voor haar niet af trekbaar voor de belasting. MIDDELBURG (ANP) - Een 35-jarige Belgische windsurf ster heeft gisteren bijna acht uur doorgebracht op de Oos terschelde. De vrouw ging 's middags vanaf Colijnsplaat het water op om te surfen, verdwaalde in de snel opko mende mist. dreef richting zee, en werd tegen half 1 in de nacht koud maar levend aan getroffen op hét werkeiland Neeltje Jans. De rijkspolitie te water en de reddingsboot Jan Leis uit Burghsluis begonnen tegen half vijf gistermiddag een zoekactie. Zoekacties 's avonds in potdichte mist hadden evenmin resultaat. Pas rond kwart over twaalf 's nachts werd de vrouw op het werkeiland aangetroffen. DEN HAAG (ANP) Een pak kof fie van 250 gram wordt met in gang van woensdag 8 cent duur der. De prijsverhoging is het ge volg van hogere inkoopprijzen op de wereldmarkt. De vereni ging van Nederlandse koffie- branders en theepakkers heeft dit gisteren meegedeeld. NIJVERDAL (ANP) - Een massa le vecht- en steekpartij in een discotheek, waarbij in de nacht van vrijdag op zaterdag in Nq- verdal een 18-jarige jongen uit de Zuidmolukse gemeenschap om het leven is gekomen, heeft tot spanningen geleid binnen de groep. De Zuidmolukkers in Nij-, verdal voelen zich volgens de po litie bedreigd omdat er zaterdag avond op hun gemeenschaps centrum is geschoten. In verband met de vechtpartij in de discotheek zijn drie Zuidmoluk kers aangehouden. Het zijn een 17-jarige jongen en twee broers, 20 en 27 jaar oud, allen uit Nijver- dal. De 27-jarige man heeft be kend dat hij woedend met een mes om zich heen heeft geslagen, nadat hij een klap in de nek had gekregen met een barkruk. Een 18-jarige jongen raakte dodelijk gewond. Zes anderen raakten min of meer ernstig gewond bij de steek- en vechtpartij. Aanleiding voor de vechtpartij was dat een Zuidmolukker een meis je een tik op haar achterwerk gaf. Haar partner wond zich hier zo over op dat hij op de vuist ging met de Zuidmolukker. Die kreeg meteen hulp van vrienden, waar na zich ook andere discobezoe kers er mee gingen bemoeien en een massale vechtpartij ont stond. GRONINGEN (ANP) - Enkele tientallen bewoners van een flat gebouw in Groningen zijn giste ren in alle vroegte door politie en brandweer uit hun woningen ge haald. Rond vijf uur was in de kelder van het gebouw de ketel van de centrale verwarming ont ploft. De explosie veroorzaakte een klei ne brand en blies een spouw muur omver. Deuren werden uit hun hengsels gerukt en in de bo- vengelegen bowling kwam door de druk een deel van het plafond naar beneden. De bewoners konden kort na de ontploffing weer in hun flats te rugkeren. De ravage in de kelder is groot. De arbeidsinspectie en de dienst van het stoomwezen stellen vandaag een onderzoek naar het ongeluk in. TILBURG (ANP) - Opnieuw zijn het afgelopen weekeinde in Til burg auto's in brand gestoken. Gisteren brandden twee auto's uit, die stonden geparkeerd in de Korenbloemstraat. Totaal zijn binnen enkele weken tijd 26 au to's in Tilburg op verschillende plaatsen in de stad in brand ge stoken. De politie heeft nog geen spoor van de dader(s). Ze houdt er rekening mee dat het het werk is van een of meer pyromanen. Opvallend is dat het bij de meeste brand stichtingen om auto's van een bepaald merk, Citroen, gaat en dan speciaal 'lelijke eendjes'. Ook gisteren ging het om twee auto's van dit merk. Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Lissabon Locarno Londen Luxemburg Madrid Malaga Mallorca Malta München Oslo DEN HAAG (ANP) - De evangelisch-lutherse kerk heeft zaterdag in Den Haag de 500ste geboortedag van Maarten Luther herdacht. De bijeen komst werd onder andere bijgewoond door koningin Beatrix en prins Claus, alsmede door de ambassadeurs van de Bondsrepubliek en de DDR. De Nederlander dr. H.A. Oberman, hoogleraar kerkgeschiedenis in het Westduitse Tübingen, hield een toespraak over Luther. Oberman schil derde Luther enerzijds als een man die de reformatie niet als mensen werk, maar als Gods werk zag. Anderzijds had Luther ook een diep geloof in de duivel. Maarten Luther werd in 1507 tot priester gewijd. Hij heeft bekendheid gekregen door zijn verzet tegen de aflaten, die kwijtschelding van straf fen in het vagevuur beloofden. In 1520 deed de paus hem in de ban. De Rijksdag te Worms deed hem een jaar later in de rijksban, waarna vrienden hem verborgen. Tijdens zijn onderduiken vertaalde Luther het nieuwe testament in het Duits, hetgeen van verstrekkende beteke nis is geweest voor de Duitse cultuur. Op latere leeftijd raakte Luther verbitterd. Uit die periode stammen ook zijn antisemitische uitlatingen. ADVERTENTIE Ze zijn er weer. Staatsloten, met een kans van één op twee Gemiddeld natuurlijk. Een prachtkans op een prachtprijs. Van een tientje tot "t half miljoen. Adressen van lotenverkopers vindt u in de Gouden Gids. Speelt u liever per giro mee? Dat kan ook Bel voor inlichtingen de Staatsloterij. 070-47 74 84 De meeste kans in de Staatsloterij. -♦<

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5