Personeelssterkte bij Stats weer in geding Zolang je gezond bent moet je blijven werken Tv-piraat weer actief Vrouwen blokkade roltrap D INDOOR LEIDEN Bejaardenwerkster van 87 houdt er mee op Open dag Cohen Instituut Hond takelt eigenares toe Werkmans Wilskracht 'thuis' gepromoveerd MAANDAG 7 NOVEMBER 1983 LEIDEN - Uit solidariteit met Engelse vrouwen die strijden voor de vrede heeft een achttal Leidse vrouwen zaterdagmiddag de roltrap bij V&D aan de Bree- straat geblokkeerd. Gedurende tien minuten bleven de vrouwen voor de roltrap liggen, zodat het winkelend publiek wel genood zaakt was notie te nemen van de boodschap die de Leidse vrouwen wilden overbrengen. Hun actie richtte zich tegen de uit spraak die de Engelse minister van defensie, Heseltine, deze week deed. Hij gaf de politie en legereenheden namelijk toestem ming te schieten op de 'Vredes- vrouwen van Greenham Com mon'. Deze vrouwen willen door hun aanwezigheid bij Greenham Common voorkomen dat de eer ste kruisraketten in Engeland worden geplaatst. "Wij, Leidse vrouwen, gebruiken deze actie om Leidenaren te laten zien dat wij kwaad zijn, ontzet tend kwaad", aldus het pamflet dat de vrouwen aan het publiek uitdeelden. "Hoeveel onheil schuilt er achter die basis, dat vredesvrouwen zó bedreigend ge vonden worden dat er op hen ge schoten mag worden?" Het winkelend publiek bij V&D reageerde overigens verdeeld op de actie van de Leidse vrouwen. De reacties varieerden van 'dat zouden ze bij andere warenhui zen ook moeten doen' tot 'van mij mogen ze de brandspuit er op zet ten'. (foto Holvast) Leiden LEIDEN Jongerencentrum Stats wil twee en een halve stafkracht behouden om het werk voor buitenlandse jongeren op een goede manier voort te zetten. Het centrum is daarom fel in protest gekomen tegen de plannen van de gemeente om een halve forma tieplaats van Stats over te hevelen naar het buurthuiswerk van het Leidse Volkshuis. "Wanneer er binnen het sociaal-cultureel programma 1984 geen geld meer is voor de halve stafkracht, dan moet er maar een ander potje worden gevonden", aldus Francine Onstein en Marga Wijker van Stats. Zelf hebben zij daarvoor twee al ternatieven aangedragen. "Ei zou geld gebruikt kunnen wor den dat vrijkomt nu de Stichting Rijn en Lek wordt afgebouwd Of de gemeente zou een subsi die-aanvraag kunnen doen bi: het ministerie van WVC in hei kader van hun minderhedenbe leid". Marga en Francine willen dat de gemeenteraad in elk geval uitspreekt dat er de een of ande re Financiering moet worden ge vonden voor de halve stafkracht Dat zou vanavond moeten ge beuren wanneer de raadscom missie voor samenlevingsop bouw vergadert over het sociaal- cultureel programma 1984. Zinnig Het is overigens al de tweede keei dit jaar dat Stats zich sterk moei maken voor de halve formatie plaats. In maart viel er een vaca ture bij het centrum en wethou der Peters stelde toen al voor die vacature over te hevelen naar het buurthuiswerk. De gemeente raad vond echter dat Stats, in elk geval voor een jaar, 2,5 stafkrach ten zou moeten behouden 'ge zien de zinnige inhoud van het werk'. In dat jaar zou naar een andere Financiering uitgekeken moeten worden. Stats kon toen een Marokkaanse jongerenwer ker aannemen. Groot was echter de verbijstering toen nog geen drie maanden la ter het sociaal-cultureel pro gramma 1984 uitkwam. Daarin was de halve formatie-plaats weer wegbezuinigd. Francine en Marga: "En dat terwijl er nooit gedacht is over een manier om de halve stafkracht op een ande re manier te betalen". Kwaad is Stats echter vooral over de argu mentatie van de gemeente: 'Stats heeft minder bezoekers dan het LVC en het Breehuys en hoeft dus ook niet meer dan twee staf krachten te hebben'. Francine en Marga: "Stats is een centrum voor Marokkaanse en Turkse jongeren. Wanneer je Ne derlandse en buitenlandse jonge ren getalsmatig gaat vergelijken, zijn de buitenlanders altijd in de minderheid. Er zijn maar enkele honderden buitenlandse jonge ren in Leiden tegenover duizen den Nederlandse jongeren. Bo vendien verkeren de buitenland se jongeren in een achterstands positie. Die zul je toch eerst moe ten wegwerken voordatje op een eerlijke manier kunt gaan verge lijken". Basis Wanneer de Marokkaanse jonge renwerker, die nu twintig uur voor Stats werkt, weg zou moe ten, vrezen Francine en Marga het ergste voor Stats. "Wij heb ben drie jaar geleden gekozen om voor buitenlandse jongeren te werken, omdat zij vrijwel ner gens anders terecht konden en in een geïsoleerde positie verkeer den. Na die jaren zijn we gaan merken dat de buitenlandse jon geren zich iets beter thuis voelen in de Leidse samenleving. Er is een basis gevormd om langza merhand weer met zowel Neder landse als buitenlandse jongeren te gaan werken". Dit streven zou echter gedwars- boommd worden bij het intrek ken van de halve formatie-plaats. "Je haalt dan de meerwaarde weg die Stats op het moment heeft. We zullen dan weer alleen sooswerk en wat tafeltennis overhouden. Want voor inspan nende activiteiten als cursussen, belangenbehartiging en gesprek groepen hebben we dan geen tijd meer. We vragen ons wel eens af of wethouder Peters zulke din gen nu eigenlijk wel of niet be- langrijk vindt". Man valt uit raam LEIDEN - Een 28-jarige Leidenaar is zaterdag ernstig gewond ge raakt nadat hij uit het raam van een woning aan de Sitterlaan is gevallen. De man was bezig de ramen schoon te maken op de derde verdieping van het pand toen hij plotseling naar beneden viel. Hij is overgebracht naar het academisch ziekenhuis. Daar werden onder meer hersenletsel, een bijna geamputeerde arm en een grote wond aan het rechter bovenbeen geconstateerd. De man verkeert niet in levensge- LEIDEN - De Pieterskerk vormde zaterdag de entourage voor de open dag van het J.A. Cohen In stituut. Dit 'Interuniversitair In stituut voor Radio-pathologie en Stralenbescherming' (ISR) vier de met de open dag het 25-jarig bestaan. Bedoeling was het werk van het instituut aan een zo breed mogelijk publiek bekend te maken. Daartoe was een postertentoon stelling opgezet en werden vi- deo-Filmpjes getoond. Boven dien waren medewerkers van het J.A. Cohen Instituut aanwezig om iets te vertellen over onder meer beenmergtransplantaties en stralingsbescherming. Inge wikkelde onderwerpen die de leek vaak de oren deden tuiten. Het ISR werd in 1958 opgericht binnen de Leidse universiteit. Het instituut houdt zich bezig met het geven van cursussen op het gebied van stralenbescher ming, radiopathologie en stra lingshygiëne. Ook verricht het ISR onderzoek dat nodig is voor een verantwoord gebruik van straling bij geneeskunde, de bio logie en de behandeling van stra lingsongevallen. (foto Holvast) Nationaal Paardensport Evenement GROENOORDHALLEN 11 t/m 13 november 1983 TROS-NHS WINTERKAMPIOENSCHAP met springwedstrijden, dressuur shows, demonstraties, strodorp, tentoonstelling koetsen en muzikaal entertainment Toegangskaarten a 5,- en 10,- verkrijgbaar bij VVV en Groenoordhallen. Hen. i BKrt 8 LEIDEN Ze heeft het allemaal nauwkeurig bijge houden in een groot formaat schoolschrift: de laat ste vijftien jaar heeft mevrouw Van der Lelie maar liefst 2250 bejaarden geholpen. Hun namen prijken netjes onder elkaar in een keurig handschrift. "De laatste tijd gaat het schrijven me wat moeilijker af. Dat vind ik echt heel erg", zegt ze met duidelijke spijt in de stem. "Ergens ben ik ook wel blij dat ik er nu vanaf ben". Ze is dan ook al 87 jaar oud, mevrouw Van der Lelie. Afgelopen week nam ze, na ruim veertig jaar vrijwil ligerswerk, afscheid van haar laatste 'werkgever', het Interkerkelijk Bejaardenwerk Leiden Zuid- Oost. Vijftien jaar geleden begon ze daar als vrijwil lige hulp en de laatste jaren was ze nog dag en nacht telefonisch bereikbaar als bemiddelaarster tussen hulpbehoevende ouderen en bejaardenhelpers. Karakter "Maar daar moet je niet zoveel ophef van maken", waarschuwt ze herhaaldelijk met klem. "Ik houd niet van die dikdoenerij. Schrijf alleen maar op dat ik er een mooi leven door heb gehad. Of een goed leven. Ik kan nu eenmaal niemand hulp weigeren. En dat is geen verdienste van mij, dat is maar net het karakter datje hebt meegekregen. Nee hoor, ik voel me doodongelukkig op de voorgrond" Het Interkerkelijk Bejaardenwerk werd ongeveer vijf tien jaar geleden opgericht. De hulpen, die huishou delijk werk doen of assiteren bij ziekte, waren toen allemaal nog vrijwilligers. "Maar de mensen gingen steeds hogere eisen stellen", zegt mevrouw Van der Lelie. "Wij deden alleen klusjes als boodschappen, een stukje vlees braden of even het haar verzorgen. Maar mensen wilden dat er ook boen- en poetsbeur ten werden gegeven, dus toen zijn we betaalde krachten gaan aannemen". Overigens is mevrouw Van der Lelie niet alleen be kend van het bejaardenwerk. Het is al ruim veertig jaar geleden dat ze, toen haar zoon naar school ging, het leven wat saai vond worden. "Dan ga je toch in het sociale werk", opperde haar man. En dat deed ze. Mevrouw Van der Lelie reageerde op een adver tentie van het Rode Kruis: 'welfare werksters ge vraagd', en volgde een cursus van een jaar. Dat was het begin van een loopbaan als vrijwilligster bij zie ken, het tehuis voor ongehuwde moeders Cortona en ten slotte het bejaardenwerk. Gouden speld Twee jaar geleden ontving mevrouw Van der Lelie voor haar vele werk de gouden speld van verdienste van de gemeente Leiden. Maar zelf blijft ze de be scheidenheid zelve. Over haar werk wil ze eigenlijk alleen het volgende kwijt: "Dat je moet blijven werken, zolang je gezondheid het toestaat. Als er geen betaald werk is, dan kun je toch vrijwilligers werk gaan doen? Je weet niet hoeveel vulling dat aan het leven geeft, je helpt er jezelf ook mee". Mevrouw Van der Lelie nam vrijdagmiddag met een receptie afscheid van het Interkerkelijk Bejaarden werk. Haar werk zal worden overgenomen door drie andere vrijwilligsters. De dames Mengers (120059), Terpstra (120937) en Perquin (12^753) zijn voortaan om beurten bereikbaar om huishoudelijke hulp en hulp voor zieken aan te vragen. LEIDEN - Een Leidse piraat heeft zaterdagavond de uitzending van Duitsland 3 via de kabeltelevisie verstoord. In beeld verscheen een tekst die afkomstig was van de 'OLP', de 'Onbekende Leidse Piraat'. In de te^st werd ingegaan op kruis raketten en andermaal werd de PTV-affaire opgerakeld. Een ge- tuigeverklaring, afgelegd bij de Haagse rechtbank, tegen degene die ervan werd verdacht destijds het brein achter tv-piraat PTV te zijn geweest, werd in beeld ge bracht en andere piraten werden gewaarschuwd voor de activitei ten van de bewuste getuige. Bij de politie kwamen diverse klachten binnen. De uitzending op Duitsland 3 werd na enige tijd onderbroken; de zender ging door middel van de bekende ver ticaal gekleurde strepen 'op slot'. Waarna de uitzending op Duits land 1 enigszins door de activitei ten van de piraat werd gestoord. De politie heeft de radiocontrole dienst ingeschakeld en stelt een onderzoek in. LEIDEN - Een 19-jarige Leidse vrouw is gisteravond in haar wo ning aan de Mosselbank flink toegetakeld door haar hond. Het dier, dat al eerder dergelijke neigingen had vertoond, heeft de vrouw een aantal keren in het ge zicht gekrabt. De Leidse moest zich onder behandeling stellen van de EHD. De hond is door de dierenhulpdienst afgevoerd naar het asiel. LEIDEN - De Leidse politie heeft vannacht twee Leidse jongens aangehouden die in een gestolen auto bleken te rijden. Onderzoek wees uit dat het twee tal, 19 en 20 jaar oud, gisteravond in Leiden een auto hadden gesto len om daarmee naar Den Haag te gaan. Toen zij vannacht terug moesten naar Leiden pikten ze in Den Haag opnieuw een auto. LEIDEN Vrouwenboekhandel Gaia aan de Pieterskerkchoorsteeg heeft zaterdag het vijfjarig bestaan gevierd met een feestelijk dag in de winkel. Daar werd onder meer een 'vrouwentaart' aangesneden, een boekentoptien samengesteld en een boekenwedstrijd gehouden. Ook was er in de winkel een expositie te bekijken en werd er 's middags voor muziek gezorgd door het duo Stefanie en Sabine. Mevrouw Van der Lelie: "Ik kan nu eenmaal niemand hulp weigeren" (foto Holvast) Najaarsfeest van ANUM (eerste zater dag). Plaats: Stadsgehoorzaal. Ge hoord 5 oktober. LüJiDiüN - net traditionele mu ziekfeest van de Algemene Unie van Muziekverenigingen (ANUM) is gehalveerd. Was het* voorheen gebruik daaraan twee zaterdagen en twee zondagen te besteden, nu blijven er twee za terdagen over. De oorzaak is niet aan verminderde belangstelling, maar aan reeds gehouden regio nale festijnen toe te schrijven. Het is de deelnemers aan zulke beperkte ontmoetingen niet ver boden ook op de Leidse 'centra le' te verschijnen, maar dan moe ten ze wel een nieuw programma voorbereid hebben. En die opga ve is, begrijpelijk genoeg, te zwaar. Penningmeester Woudt, die 'de bui al had zien hangen', verwacht overigens niet, dat het experiment zal worden herhaald. 'Leiden' is namelijk de korpsen dierbaar geworden. Zo hadden zich vijf verenigingen (één had zich afgemeld) aan de beoordeling van de jury onder worpen De belangstelling in de (voor dergelijke evenementen zeer geschikte) zaal, aanvanke lijk nog tot enkele rijtjes beperkt, liep langzaam aan op tot een ver heugend aantal. Het Leidse Werkmans Wilskracht kreeg als eerste korps de gelegenheid, zijn kwaliteiten te presenteren Het was de enige mededinger uit stad en regio. Het korps mag in naam dan oud zijn, voor de hui dige 21 leden geldt dat niet. Het is te hopen, dat deze jeugd aan W.W.'s toekomst met enthousias te ijver blijft bouwen. Een verge lijking met de vele doorg. de muzikanten van toen is overi gens onmogelijk. Veel, zo niet al les, hangt af van de dirigent. De eveneens jeugdige André Vul- perhorst maakte alleszins de in druk van te weten-hoe-het-moet. De zuivere klank, hier en daar soms met een kleine wrijving werd verlevendigd dooreen goe de voordracht. Het programma vermeldde prettig speelbare stukken: de "Fryske Variaties" van de Leeuwarder musicus Jan de Haan en de ouverture vooi Sullivan's operette "Patience" W'.W. had er zich naar wens op voorbereid. Van de optredende korpsen promoveerde het als het enige (c q van A naar B). JOHAN VAN WOLFSWINKEL

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3