Oudere werkloze hoeft niet meer te solliciteren c Sloop Huize Nieuw Rijksdorp opnieuw uitgesteld Nog geen kans voor een glasboer in Oegstgeest Herdenking Gun Plot' Toch extra lokaal W. Alexanderschool Ondanks 'afspraken' nog geen oplossing herhuisvesting huidige bewoners B en W van Oegstgeest versoepelen regeling Teleurstellende toeloop actie 'Zoeterwoude Tegen Apartheid' Snel bouwen verplicht in Voorschoten Bromfietser door mist tegen auto Stad en rand MAANDAG 7 NOVEMBER 1983 WASSENAAR - Ook 1 november was weer niet de sloopdatum van Huize Nieuw Rijksdorp aan de Wassenaarse Berkheistraat. Offi cieus is volgens welingelichte bron de streefdatum van de sloop weer een maand verscho ven. Het resterende groepje be woners van het pand kan weer even opgelucht ademhalen al blijft de situatie penibel. "De onzekerheid bepaalt nu al en kele maanden het wel en wee hier in huis. Ieder moment kun je op straat komen te staan", stelt P. Schoorl, een van de bewoners. Formeel had de gemeente Wasse naar een jaar geleden al het pand kunnen ontruimen. Dit gebeurde niet omdat er een overeenkomst met de groep bewoners werd ge sloten. De afspraak zou per drie maanden opnieuw worden beke ken. Eén van de voorwaarden was dat er geen nieuwe bewo ners in het in 1977 door de ge meente aangekochte pand zou den worden toegelaten. "Hier door zijn er nu nog slechts een tiental bewoners en heeft de ge meente geen krakers in het pand behoeven te dulden", aldus P. Schoorl. Afgelopen zomer veranderde de si tuatie en stuurde het college van burgemeester en wethouders duidelijk aan op de ontruiming van het pand. Nadat wethouder Greep aanvankelijk had gesteld dat middels een soepele regeling de herhuisvesting van de bewo ners zou worden gewaarborgd, verklaarde B en W onlangs niet de mogelijkheden te hebben om de bewoners te helpen. "Langdurig en veelvuldig praten met mensen die zich in het begin solidair hadden verklaard is uit eindelijk zinloos gebleken. Zo maken Wassenaarse politici zich ongeloofwaardig en belachelijk voor de jongeren", aldus de ver bolgen P. Schoorl. Dat de afbraak van het voormalige landhuis nabij is wordt geïllu streerd door het feit dat potentië le slopers druk doende zijn om het gebouw te taxeren. "Laatst kregen we hier enige aannemers die zich verbaasden over de aan wezigheid van mensen in het ge bouw. Alsof men vergeten is dat hier nog mensen trachten te wo- Ook de jongeren geven inmiddels toe dat het gebouw in verval is. De schimmels tieren welig in het sousterrain en bovendien zijn er lekkages. "Het vocht is niet meer tegen te houden want het hele gebouw warm stoken is voor ons te duur. Het is doodzonde. Een en al treurigheid", meent P.Schoorl. Onlangs hebben een drietal bewo ners van het pand gedurende korte tijd het gemeentelijke bu reau huisvesting bezet. Men ging hiertoe over in een soort wan hoopspoging om een oplossing voor het herhuisvestingspro bleem te bespoedigen. Sindsdien is er echter niets meer van ge meentezijde vernomen. "Ze den ken zeker dat wij vanzelf wel wegtrekken of verkommeren, hetgeen een misvatting is", aldus P. Schoorl. OEGSTGEEST Oudere Oegstgeestse werklozen zijn niet meer verplicht actief te zoe ken naar een nieuwe baan. Dat schrijven B en W van Oegstgeest in antwoord op een vraag van het PPR-gemeenteraadslid Van Eisen naar aanleiding van de begroting 1984. Leden van de British and English-speaking Club om het zaterdag i herdenking van he buskruitverrraad. Valkenburg ontstoken vreugdevuur ter (foto Holvast) VALKENBURG - Ongeveer veer tig leden van de British and English-speaking Club Leiden hebben zaterdagavond in Val kenburg het zogenaamde 'Guy Fawkes' gevierd met een vreug devuur en vuurwerk. De oor sprong van dit typisch Britse feest gaat terug naar het 'Gun powder Plot' uit 1605. Een zekere Guy Fawkes probeerde toen sa men met een aantal andere sa menzweerders het Engelse parle ment en de toenmalige koning Jacob 1 in de lucht te laten vliegen. De aanslag mislukte en om hun vreugde daarover te laten blij ken, verbranden de Britten elk jaar op de dag van het 'buskruit verraad' een pop van stro die Guy Fawkes moet voorstellen. Om het Fawkes toch nog een beetje naar zijn zin te maken worden tegelijkertijd flinke hoe veelheden vuurwerk afgestoken. De British and English-speaking Club Leiden bestaat uit Britten en Engelssprekenden afkomstig uit Leiden en de bollenstreek. Veel van de leden werken bij be drijven en instanties als Shell, Estec en de Leidse Universiteit. ZOETERWOUDE - Hoewel de be langstelling van Zoeterwoudena- ren zaterdagavond tegenviel, spraken de organisatoren van de actie 'Zoeterwoude Tegen Apart heid' van een geslaagde dag. De werkgroep had er veel werk van gemaakt om een zo gevarieerd mogelijk programma in 'Ons Huis' aan te bieden. Een pro gramma waarbij op diverse ma nieren inzicht in het menson waardige Apartheid-systeem werd gegeven. Geen zware poli tieke verhandelingen, maar on der meer Zuidafrikaanse hapjes, cabaret, muziek en poëzie. In de middag was er voor kinderen gelegenheid om tekeningen te maken. Ongeveer dertig kinde ren gaven hieraan gehoor. De Zuidafrikaanse F. Simons vertel de aan de kinderen wat het bete kent om te leven in een land waar je op grond van je niet-blan- ke huidskleur wettelijk wordt gediscrimineerd. Een land waar 4,5 miljoen blanken de dienst uit maken over zo'n 25 miljoen men sen met een donkere huidskleur. Mevrouw Simons gaat deze week de Zoeterwoudse lagere scholen (behalve de Corbulo-school) in, om in de klas met de leerlingen te praten over Apartheid. Ook in de kerken werd zondag inge haakt op de actieweek die de werkgroep heeft georganiseerd. Deze activiteiten zullen waar schijnlijk het doel van de werk- VOORSCHOTEN - De gemeente Voorschoten gaat bekijken op welke wijze bouwers kunnen worden gedwongen haast te ma ken met bouwen. De suggestie van raadslid Franken (CDA) om in de bouwverordening op te ne men dat te bouwen woningen binnen een bepaald termijn klaar moeten zijn, werd gisteravond enthousiast ontvangen door de raadscommissie voor openbare werken. "Het is een goede sug gestie", vond wethouder Van Leeuwen (PvdA/PPR). "We zul len bestuderen wat we kunnen doen aan het probleem van de trage bouwers". groep ("Meer begrip kweken en inzicht verkrijgen in de Apart- heidsproblematiek") dichter be naderen dan de avond die zater dag werd georganiseerd. Van de mensen die daar aanwezig waren mag worden verondersteld dat ze het begrip en het inzicht al hadden. Eén van de organisatoren over de teleurstellende opkomst:"Voor Zoeterwoude is waarschijnlijk niet veel meer haalbaar. Maar dat is geen reden om deze actieweek niet te organiseren". Zo is het in derdaad, maar daarom is het niet minder sneu voor de werkgroep dat een maandenlange voorbe reiding resulteert in een dergelij ke lage opkomst. De thuisblij vers kunnen woensdagavond de schade inhalen door de forum discussie te bezoeken die vanaf 20.00 uur wordt gehouden in Ons Huis. Daar spreken Kamerleden van de WD, CDA, PvdA en een woordvoerder van de FNV over thema: Boycot, Ja of Nee?. LEIDERDORP - De Leiderdorpse openbare Prins Willem Alexander school (PWA) mag toch een lokaal huren van de Meijegaardschool. Met dat besluit maakte de gemeenteraad tijdens de begrotingsbehandeling een eind aan de intussen drie maanden slepende controverse tussen PvdA-wethouder J. Bezemer en de school. De gemeenteraad had al eerder uitgesproken dat de onderwijskundige argumenten om daar een lokaal te huren zwaarder wegen dan de finan ciële gevolgen. Wethouder Bezemer had vanwege die financiële gevol gen het huren van een lokaal steeds afgewezen. Met name het feit dat het huurbedrag ook de gemeentelijke bijdrage voor de leerlingen van de bijzondere scholen zou verhogen, vond hij te gortig. De gemeenteraad meende echter dat het huurbedrag moet worden ge vonden zonder dat hierdoor het bedrag per leerling stijgt. Alleen als dat niet mogelijk is mag Bezemer tot verhoging van dat bedrag overgaan. WD'er R. Klerks verweet de wethouder een "blunder" te hebben be gaan. Een klas van de PWA zit nu in de gemeenschapsruimte van de pas verbouwde school. Dat is volgens Klerks een onderwijskundig on aanvaardbare situatie. De ferme taal van Klerks leidde tot een berisping van het D'66-raadslid R. Visser. D'66 had namelijk al tijden geleden een motie ingediend om aan die situatie een einde te maken. "Het is jammer dat de WD er drie maanden voor nodig had om ook tot dat inzicht te komen", aldus Visser die de uitspraken van Klerks misplaatst noemde. De gemeenteraad sprak zich ook uit voor een milieu-educatief centrum. Dit tot grote tevredenheid van wethouder Bezemer. Hij zei wel dat de 8.000 gulden die hiervoor nu in de begroting staan te weinig is. Dat bedrag is nog gebaseerd op eerdere plannen waarbij werd uitgegaan van een centrum, een soort schaapskooi, van 40.000 gulden. Intussen zijn er nieuwe plannen die rekening houden met een centrum van 80.000 gulden. Een deel van het geld zal door de pas opgerichte stich ting milieu-educatief centrum worden opgebracht. De stichting hoopt allerlei fondsen te kunnen bewegen om geld te geven. Ook denkt de stichting 10.000 gulden te kunnen bezuinigen door zelfwerkzaamheid De noodzaak van een kinderdagverblijf wordt gesteund door een grote meerderheid van de Leiderdorpse gemeenteraad. Alleen het CDA staat aarzelend tegenover deze vorm van kinderopvang. PvdA, PPR, D'66 en WD steunen het initiatief van de belangengroep 'Kinderdagverblijf Leiderdorp' volledig. Wethouder Gehner (WD) beloofde gemeenteraad dan ook het plan se rieus te bekijken en zo snel mogelijk met een uitgewerkt voorstel te komen. Zelf dacht ze dat de gemeenteraad dat voorstel in het voorjaar kan behandelen. B en W willen de sollicitatieplicht niet afschaffen. Eerder denkt het college aan een tijdelijke onthef fing voor de oudere werknemers van het verplicht solliciteren. Omdat de tijd ontbreekt om een goede regeling op te zetten en die ook uit te voeren, wordt deze ontheffing voorlopig officieel niet ingevoerd. Maar in de praktijk wordt er al lan ger gebruik van gemaakt. Vol gens B en W is het "niet gewenst de werkloze te verplichten een bepaalde hoeveelheid sollicita tiebrieven per tijdseenheid te produceren". Deze benaderingswijze wordt vooral gehanteerd bij de oudere werklozen. Afvloeiing van oude re wérknemers wordt regelmatig gebruikt om het personeelsbe stand te veijongen. De oudere werklozen zijn in feite dan ook vaak vervroegd gepensioneer den. "Het ten volle handhaven van dé sollicitatieplicht voor de ze categorie achten wij niet juist", aldus B en W. De afschaffing van de sollicitatie plicht geldt niet voor andere werklozen. Alhoewel de kans op een baan zeer gering is, vinden B en W dat de sollicitatieplicht voor hen moet worden gehand haafd. Wel willen B en W per ge val bekijken of solliciteren zinvol is. Afhankelijk daarvan wordt beslist of iemand zich wel of niet moet houden aan de sollicitatie plicht, die wettelijk is geregeld. Belastingen B en W zijn niet bereid om mensen met een bijstandsuitkering of mensen ouder dan 65 jaar de ge meentelijke belastingen en rech ten niet te laten betalen. Per ge val zal worden bekeken of men sen de gevraagde belasting op kunnen brengen. De PPR en de PvdA willen weten hoe het staat met die kwijtschelding. De PvdA vroeg vooral naar de hondenbe lasting. Op dat punt wil het college nie mand uitzonderen. "Men schaft uit eigen vrije wil een hond aan", is het simpele antwoord van B en W. En: "De kosten van voedsel voor een flinke hond over een pe riode van circa drie weken zijn ongeveer gelijk aan het bedrag dat men jaarlijks voor één hond aan hondenbelasting is verschul digd". Uit de schriftelijke vragen blijkt dat de gemeenteraad redelijk te vreden is met het beleid van het college. Op enkele kleinere pun ten suggeren de diverse partijen wijzigingen. Zoals het CDA in de subsidiesfeer. De korting op de rijksbijdrage voor het maat schappelijk werk willen de chris tendemocraten niet geheel door berekenen naar de eerstelijns-ge zondheidszorg, zoals bijvoor beeld de wijkverpleging. Ook vraagt het CDA zich af of de muziekschool niet evenveel (on geveer 26 procent) moet inleve ren als alle andere sociaal-cultu rele instellingen die onder de rijksbijdrage vallen. Het CDA vindt dat intergemeentelijke re gelingen, zoals de Streekmuziek- school Leiden en omgeving, ook hun aandeel in de bezuingingen moeten leveren. Overigens ont komt ook de Streekmuziek- school niet aan bezuinigingen, schrijven B en W. Eerder werd al ruim 11.000 gulden gekort, vol gend jaar zal dat weer moeten ge beuren. Maandag 21 november zal de be groting 1984 door de gemeente raad van Oegstgeest worden be handeld. MAANDAG Leiden Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Kamikaze' van Wolf Gremm, 20 en 22.15 uur. Stadhuis - raadscommissie onder wijs, samenlevingsopbouw en emancipatie, 20 uur. Voorschoten Ambachts- en Baljuwhuis - com missie financiën, 20 uur. DINSDAG Leiden Rijksmuseum van Oudheden - le zing door prof.dr. L. Vanden Berghe, Semenarie voor de Ar cheologie van het Nabije Oosten, Gent: 'Hoogtepunten in de Iraan- se kunst en archeologie', 20 uur. Kapelzaal K&O - film 'The Roaring Twenties', 20 uur. Filmzaal Psychologisch Instituut - Hooigracht 15, lezing over In diaanse culturen in Midden- en Zuid-Amerika, door drs. A. Thy- bergin 'Invloed van het onder wijs', 20 uur. LAK-Cinema - film-documentaire 'Het Vlot' van George Sluizer, 20 Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, film 'Der Mann auf der Mauer' van Reinhard Hauff, 20 en 22.15 uur. Lokhorstkerk, Pieterskerkstraat - concert koor Congregational Church, 20.30 uur. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis» Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Rijn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vr 4 nov tot 11 nov door: Zuider Apotheek, Lammenschansweg 7, tel. 123553. Apotheek Linnaeus, Kempenaerstraat 31, Oegstgeest, tel. 173330. OEGSTGEEST - Alhoewel er mensen zijn die glas willen opha- VOORSCHOTEN - Een bromfiet ser uit Voorschoten heeft zater dag rond het middaguur een ge-, compliceerde beenbreuk opgelo pen toen hij op de kruising Jo- han Vermeerplantsoen/Frans Halsplantsoen door een auto werd aangereden. Volgens de bromfietser had hij door de dichte mist de auto te laat opgemerkt en kon hij deze niet meer ontwijken. len zijn B en W voorlopig niet be reid een glasboer aan de slag te laten gaan in Oegstgeest. Dat 'schrijft het college in antwoord op vragen van WD en D'66 over de begroting 1984. Een glasboer is iemand die 'heel' glas ophaalt, schoonmaakt en weer verkoopt. In het noorden van het land wordt op dit mo ment geëxperimenteerd met een glasboer. De eerste resultaten zijn hoopgevend. Maar B en W van Oegstgeest willen het fenomeen glasboer eerst nog even aankijken. Allereerst moe ten de resultaten van het experi ment in het noorden van het land worden afgewacht, aldus het col lege. En dan moet nog eens beke ken worden wat voor nadelige gevolgen de komst van een glas boer heeft. Er is namelijk een contract afgeslo ten met een bedrijf voor de glas bakken. Dat leegt de glasbakken en wordt betaald via de op brengst van het weggegooide glas. Als die opbrengst minder wordt door de komst van een glasboer kunnen de kosten van de glasbakken waarschijnlijk niet meer daaruit worden be taald. Ook het voorstel van D'66 om com- postbakken voor tuinafval tegen kostprijs ter beschikking te stel len aan Oegstgeestenaren wjordt door B en W met grote aarzeling bekeken. D'66 wil bij wijze van proef een aantal mensen zo'n bak geven. De hoeveelheid vuil, dat wordt afgevoerd naar de vuilver werking Leiden, wordt dan ook minder, aldus D'66. B en W menen echter dat de mees te tuinen in Oegstgeest te klein zijn voor een compostbak. Ook vreest het college dat er bij warm weer stankoverlast zal zijn. In een eerder geval zijn daar al klachten over geweest. LEIDSCH -£l DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Bi| automatische omschrijving Kwartaalabonni incassokosten ƒ61.25 Commentai Per post 83.60 Maandabonneme (Autom betaling) Losse nummers 0.85 it 20.59 W F J Wirtz e A A van Bruss Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uur (nabezorgmg na 19 30 uur) srdag var 16 30-18 00 uur Abonnementsgelden bij vooruitbetaling te voldoen Restitutie is rvet toegestaan abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 tnv Damiate Hotdmg BV te Haarlem Directie G Konpman Adj dir N Quakernaat Hoofdredacteur Drs J W E Metselaar Adj Hoofdredacteur R D. Paauw Rubriekchefs J Kroon (stad) B W. T. Jungman (plv) H I J Veldhuizen (regio) I Post (plv) I Wirtz J Buygrok-Hoogeveen (plv) P J de Tombe (sport) I 071-1 l.tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a in Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Beiroet. Rome. Madrid. Mexico en Wenen

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2