Hans Kraay: de directeur Van Hoek rap rond de Haarlemmermeer RDC verliest topper r~*"" tweede in cross Biljartbond bestaat al zestig jaar De stand is 13-13 Trainer afgelmapt op voetbalbestuurders Wassenaar MAANDAG 7 NOVEMBER 1983 LEIDEN - Om eens extra te laten blijken, hoeveel waardering het bestuur van de Leidse biljart bond bij haar leden scoort voor het vele werk, organiseerde een speciale commissie afgelopen za terdag een feestavond ter gele genheid van het 60-jarig bestaan van de LBB. Dat jubileum werd 's-middags beklonken tijdens een officiële receptie in het St. Antonius Clubhuis, waar 's avonds ook het geslaagde jubi leumfeest plaats had. Bij de LBB zijn 22 verenigingen aangesloten, die met elkaar zo'n vijfhonderd leden hebben. Dat aantal groeit nog steeds, reden te meer om er een pilsje op te ne- i ontvangst. In het midden voorzitter Eilander, LEIDEN De nationale damcom- petities lagen stil, maar de ZHDB bruiste van activiteit. De topper RDC-De Lier werd met 6- 10 door de Rinsburgers verloren. Arno Kooloos pakte ondanks schijjfachterstand in het eind spel remise, waarna Gert Ceder hout zelfs won. Het voordeel van Arie Schoneveld en Piet van Eg- mond was onvoldoende voor de winst. Uiterst moeizaam bereikte Albert Huisman de puntende- ling, maar Jaap Zwaan kon de druk van Boer niet aan, terwijl Ton Noort en Cees van de Bosch aanvankelijk goed stonden, tijd nood bleek de spelbederver. Van de Bosch verloor door over macht, terwijl Noort het positio neel niet kon bolwerken. WDG uit Wassenaar pakte een nut tige overwinning op GONA, ook 10-6. Fred Noordoven verloor on verwachts, maar Casper van der Tak, Leen Knol en Bert de Ko ning compenseerden dit foutje voorbeeldig. Bovendien kwa men Cor de Koning, Dries Lelie veld, invaller Johan Koenes en Roel de Kievit remise met hun opponenten overeen, zodat de Wassenaarse zege niet meer in gevaar kwam. DEVENTER (ANP) - De serie remises in de damtweekamp om de wereldtitel tussen titelverdediger Jannes van der Wal en uitda ger Harm Wiersma is dit weekeinde weer met twee toegenomen. Na dertien partijen is de stand dus 13-13. De wijze waarop de remises tot stand kwamen verschilde a lijk. In de twaalfde partij leken de kandidaten nauwelijks geïn spireerd en besloten na een lusteloos potje vlot tot een deling. In de dertiende aflevering evenwel trok Wiersma alle registers open, zonder tot onverantwoord spel te komen. Want ook al neemt Wiersma meer risico dan Van der Wal, de grens over schrijdt hij niet. Toch moest Van der Wal wel degelijk op zijn tellen passen. De titelverdediger maakte evenwel geen fout en haalde zonder ave rij de blokcontrole. In het eindspel vond hij de juiste weg naar remise. Donderdag wordt de tweekamp in Heerenveen voortge- De kampioen van vorig LDG uit Leiden speelt bijzonder vreemd. Het uiterst zwakke KDV, dat eerder al met 14-2 en 13-3 verloor, weerstond de Leid se dadendrang en pakte een ge lijkspel. Topspeler André van de Kwartel tuimelde in een damzet, terwijl Peter Bronstring in een vlakke partij remise bewerkstel ligde. De achterstand hep verder op door een blunder van Joop Klinkenberg en te defensief spel van Sam van de Kwartel. Onder leiding van Evert Bronstring, die in het late middenspel een dam zet nam, ontsnapte LDG aan een nederlaag. Wim Heemskerk ver grootte langzaam zijn voordeel en won bekwaam en ook Cees van de Hout pakte twee punten. Als Henk de Koning zijn schijf winst nu eens in winst had weten om te zetten, dan was zelfs een nipte zege het resultaat geweest, maar tijdnood verhinderde dat wondertje. In de LDDB hoofdklasse verloor LDC uit Leiderdorp nipt van koploper HDC. Slechts Brouwer verloor, maar zeven remises van Reggie Lindemans, Guus van der Zwan, Jansen (met stuk ach ter), Oostergo, Kok, Lovink en Dekker konden LDC niet over de streep trekken. Lisse behaalde wel een gelijkspel. Doordat de twee kopborden op het laatst ijzersterk speelden, wisten de Lissenaren net puru veilig te stellen. Mul, Arie Balke nende wonnen, maar Van Noort, Van de Voet en De Rooy moes ten de kracht van hun tegenstan ders erkennen. Peet Boogert hield zijn partij slim op remise, waarna teamleider Jan den Boer via oppositie in het eindspel en later zelfs vastzetten de teams op gelijke hoogte mocht brengen. Kopman Joost van Hal haalde al les uit de kast om zijn schijnbaar verloren eindspel nog te redden. Dat lukte uiteindelijk via een af ruil en de reglementen. De reserves van RDC uit Rijnsburg bleven door de 13-3 overwinning op KDC3 volop in de race voor de titel. De twee remisekoningen Frans Spierenburg en Cees Glas bergen kwamen, hoe kan het ook anders, remise overeen. Evenals Arie Vletter en Marten Bijkstra, en Mark Dulfer en Jan Junge- rius. Vletter had even een schijf meer, terwijl Dulfer had kunnen winnen in het eindspel. Jan Schijf beheerste het klassiek be ter dan Jaap Freke. Evenals Cees van de Bosch, die van Gijs van de Wiel won. Jeugdspeler Harm van de Gugten pakte combina- tief nestor Jan Schoneveld in, zo dat de wedstrijd, die eigenlijk geen moment een strijd was, met zeges van Franske Schaddelee en Rinus Heemskerk in een roya le overwinning voor de gasten eindigde. RON VAN EGMOND Dat Van Hoek ook dit jaar hoge ogen zou gaan gooien na zijn tweede plaats van vorig jaar, liet hij direkt na het startschot bij sporthal De Elzenhof op het Schipholterrein al merken. Uit het deelnemersveld van onge veer 150 mannen en vrouwen sprong hij vrijwel onmiddellijk weg. Hij kreeg echter al spoedig gezelschap van twee gerenom meerde superlange-afstanders te weten de Belg Francois van Camo. winnaar in 1982, en Naaldwijker Henk Bronswijk. Gedriëen ging het geruime tijd gelijk op maar na 25 kilometer schakelde Bronswijk bewust te rug naar een iets lagere versnel ling. De atleet van Olympus '70, in september nog winnaar van de 100 kilometerloop in Winschoten wilde zich niet forceren omdat hij het komende weekeinde een nog zwaardere krachtmeting voor de boeg heeft: een 24-uurs- loop in Frankrijk! Van Hoek en de 38-jarige Van Camp gaven echter niets toe en probeerden zelfs via tempowis selingen van elkaar weg te ko men. Tussen de dertigste en veertigste kilometer gelukte dat ook beiden een keer, maar even goed kwamen ze beiden op een bewonderenswaardige manier LEIDEN - De zesde editie van de door AV Holland en Luchthaven Schiphol georgani seerde "Schipholloop" is op overtuigende wijze gewonnen door Brabander Henk van Hoek. De 36-jarige wiskundeleraar uit Bakel bij Helmond maakte van de gunstige weersomstandigheden gebruik om over deze supermarathon van 61 kilometer rond de Haarlemmermeer een nieuw parcoursrecord te vestigen in 3 uur 41 minuten en 30 seconden. weer gezamenlijk terug aan kop Deze inspanningen begonnen echter zijn tol te eisen. Vlak voor de vijftigste kilometer, bij het na deren van Zwanenburg, ging het definiteif mis met de Belg. Al eerder in de race, bij Rijsenhout (na ongeveer 10 km) en bij Bui tenkaag (na ca. 25 km) had hij al naar zijn been gegrepen. Spier krampen speelden hem parten en aangezien hij als solist naar deze wedstrijd gekomen het zon der persoonlijke verzorger moest stellen ontbeerde hij op 50 km de noodzakelijke medische verzorging. Hoewel op diverse punten in het parcours aanwezig had hij zich hiervoor niet de tijd gegund. Nu echter moest hij de strijd voor enkele minuten sta ken om alsnog gemasseerd te worden. Van Hoek, dit voorjaar geplaagd door blessures maar in deze Schipholloop knap terugge komen, stoomde al ruikend aan de overwinning in straf tempo door naar de finish. Die kon hem niet meer ontgaan: "Ik was gela den een goede wedstrijd te lopen en heb nu weer helemaal het ver trouwen in mezelf terug. Vooral de goede tijd die ik hier heb gelo pen bevestigt dat, al denk ik ze ker dat de gunstige wind vanwe ge de omgekeerde looprichting hier ook aan heeft meegewerkt". De inmiddels opgelapte Van Camp haalde wel de eindstreep in de nog alleszins acceptabele tijd van 3 uur 52 minuten en 2 secon den (slechts drie minuten langza mer dan zijn winnende tijd van vorig jaar), maar moest wel toe staan dat Henk Bronswijk hem de tweede plaats afpakte in 3.48.22. Vierde werd de winnaar van 1980 Kees Verhoef in 3.55.04. De snelste dame was Fia Groen die 4 uur 47 minuten 28 seconden nodig over de 61 lange kilome ters. Uitslag Schipholloop: Heren en Veteranen: 1. H. van Hoek (HAC Helmond) 3.41 30. 2. H. Bronswijk Vet. I (Olvmpus"70) 3.48.22, 3. F van Camp (RRC-Belgie) 3.52.02, 4. C. Verhoef (Ron Clarke) 3.55.04, 5. H. Timmers Vet I. (Oss 78) 4 00.29, 6. W. Verdonck (Volharding) 4.01.19, 7. W. van Dijke (AV Olympia) 4.01.57, 8.R. Righolt (AV Zaanland) 4.06.32, 9. J. Ooyen (GAC) 4.08.55, 10 B. McNeely (AAC) 4.09.59.11Jan Be vers Vet.I (Vet. Ned) 4.10.42, 12. W Lammers Vet.I (Vet. Ned) 411.08, 13 G. Kortekaas Vet.I (Olympus 70) 4.12.00, 14. S. Deen Vet.I (Vet. Ned) 4.13.42 28. B. Hagen (De Spartaan-Lis- se) 4.32.33, 30. Ad. Ulyn (NSL) 4 35 47 FRANS KROON E t Hoek (34) hier bij Kaagdorp in Camp. Die werd. derde. BEUSICHEM (GPD) - In gedachten ziet Hans Kraay het al helemaal voor zich: een bomvolle Kuip, een rechtstreekse tv-uitzending en een voetbalinterland (Nederland—S- panje) waar tienduizenden Nederlanders al wekenlang naar uitkijken. „Dat biedt de KNVB toch ongekende mogelijkheden om sponsors aan te trekken. Veronderstel dat ik het privé mocht doen en ik zou premie krijgen die daarvoor staat, dan begon ik er vanmiddag nog aan. Want de sponsors staan echt in de rij, neem dat nou maar van Hans Kraay aan". Moeiteloos schudt hij een hele rits aan ideeën uit de mouw waar mee deze interland kan worden aangekleed „en die de KNVB tonnen zal opleveren. Maar nie mand in Zeist die zich met dat soort zaken bezighoudt, daar hebben ze kennelijk andere din gen aan hun hoofd". Op het ge vaar af dat de voetbalbonzen weer ach en wee zullen klagen over zijn bemoeizucht, probeert Kraay in werkelijkheid slechts wegen aan te geven die het prof voetbal uit zijn noodlijdende be staan kan verlossen. „Maar aan denkers hebben ze in de voetballerij een hekel", zo heeft de ervaring ook Hans Kraay ge leerd. En dat geldt dan zowel de clubs als de voetbalbond. „Een trainer", laat Kraay zich aan het slot van een lang gesprek spon taan ontvallen, „mag zijn voet balschoenen aantrekken, moet verder zijn bek houden en zon dags winnen". Dat is, anno 1983, nog steeds de realiteit daarop is Hans Kraay in feite stukgelo pen. Donderslag Voor de voetbalwereld kwam zijn benoeming deze week tot direc teur van de Vereniging Sport sponsoring Nederland (VSN) als een donderslag bij heldere he mel, zij die hem beter kennen weten dat Kraay min of meer op de vlucht is geslagen voor het Grote Onbegrip dat hij de laatste jaren in de voetbalwereld heeft ontmoet. Daarom is die reuzen zwaai ook niet eens zo verras send als die op zich wel lijkt. „En laten we de hoop uitspreken", meent Kraay in alle oprechtheid, „dat die ommezwaai permanent Want in principe heeft Kraay - 47 inmiddels - definitief een streep getrokken onder een trainerscar rière, die begon bij DFC en via onder meer Ajax en AZ'67 deze zomer eindigde bij Feyenoord. Maar voor iemand die zo verslin gerd is aan voetbal en er ook nog eens zulke oorspronkelijke ideeën op nahoudt als Hans Kraay, moet die beslissing een hard gelag zijn geweest. Het is daarom ook een afscheid met weemoed van „een prachtig vak. Maar", zegt hij bitter, „er zijn de laatste jaren zoveel elementen in geslopen waar je als coach mee te maken hebt, dat die feitelijk onaanvaardbaar zijn om goed te kunnen werken". „Wedstrijden als Ierland-Neder- land en Tottenham-Feye noord", noemt Kraay als meest recente voorbeelden, „hadden toch niks met coaching te ma ken, maar alles met geluk. Dat maakt de invloed van een trainer en zijn positie binnen een voet balorganisatie volmaakt krank zinnig. Want die geluksfactor be paalt het lot van de trainer; die wordt geleefd van week tot week. Vooral de laatste vijf jaar heb ik dat steeds meer geproefd. Want mijn ogen en oren zijn in die jaren steeds beter gewor den". Waanzin Zijn kritiek richt zich daarbij voor al op bestuurders „die zich vaak laten meesleuren met de waan zin van dat moment. En dat maakt het werk van een trainer bijzonder moeilijk. Maar als trai ner mag je toch verwachten dat je met een bestuur werkt dat iets afstandelijker en correcter rea geert op tegenslagen dan het pu bliek. Natuurlijk, dat fenomeen heeft altijd bestaan, maar is voor mij nooit zo duidelijk aan de op pervlakte gekomen als de laatste jaren". „Ik betrapte mezelf ook op achter dochtigheid, omdat ik met mijn vechtersinstinct maximaal wil functioneren. Maar als mens is dat geen plezierige constatering^ In dat stadium was ik duidelijk aangeland. Ik nam het mee naar huis, dat was niet zo best. Mijn zoons vonden het prima, ande ren dachten daar duidelijk an ders over. Dat wetende, dacht ik: bekijk het allemaal maar". Daarop hakte Kraay de knoop re soluut door en solliciteerde met succes naar een baan die de ban den met de sportwereld in tact houdt. Alle geruchten vanuit Zeist ten spijt, waar zijn naam steeds vaker in één adem werd genoemd met die van bonds coach, maar een ander machts blok zich sterk maakt voor de komst van Rinus Michels. Ook Kraay kent (vanzelfsprekend) die geluiden. „De KNVB blijft natuurlijk een machtige instel ling, in goede en in slechte tij den. Maar in de constructie van dit moment denk ik niet dat het voor mij erg vruchtbaar zou zijn geweest. Wat niet betekent dat ik het niet graag had gewild. Maar dat is iets heel anders". Expert Als directeur van de VSN (met een voorlopig contract van twee jaar) zullen vermoedelijk nog heel wat voetbalbestuurders het pad van Kraay kruisen. Een expert op sponsorgebied is hij (nog) niet, „maar de commercie in de sport heeft me altijd sterk beziggehou den. Als trainer van Feyenoord was het ook een bittere noodzaak om mij met sponsoraangelegen heden te bemoeien. Ik vind het aUeen nog altijd betreurenswaar dig dat Feyenoord nooit gebruik heeft willen maken van het geld en de kennis die sponsors in die club wilden stoppen". Soals Kraay het ook absurd vindt dat menige clubbestuurder het standpunt hanteert dat sponsors alleen geld mogen inbrengen en niet structureel mogen meeden ken. In dat verband zei hij al eens: „Je moet als sponsor ook je invloed kunnen hebben op de uitstraling en presentatie van de club. Inspraak en zeggenschap ir Hans Kraay: "De geluksfactor bepaalt het lot i i trainer". horen er dus gewoon bij. Wat sponsors moeten doen, is voor een professioneel beleid zorgen bij de voetbalclubs, anders wor den zij donors in plaats van spon sors". Topvoetbal zonder commercie is inmiddels ook niet meer denk baar en zal in de komende jaren een nog veel grotere rol gaan spe len. „Zonder sponsoring", aldus Kraay, „zou het nu al bijna on mogelijk zijn dat spelers als Van Basten, Vanenburg en Olsen zelfs maar kunnen blijven. Dc voetballerij zal altijd publiek strekker nummer één blijven; een uitzending van Studio Sport (Foto GPD). zonder voetbal is niet aantrekke lijk. Daar zal het bedrijfsleven steeds nadrukkelijker op inspe len. Want de commercie is echt niet meer te stoppen. En laat de sport blij zijn, want die heeft dat bedrijfsleven broodnodig". In de visie van Kraay zal er echter veel meer nodig zijn dan een firmanaam op zwetende spelers om het profvoetbal levensvat baar te houden. Hij trekt een pa rallel met Amerika, waar met sportsponsoring gigantische be dragen zijn gemoeid. Maar ook met Engeland, waar het bedrijfs leven een stevige vinger in de pap heeft. „Maar", zo vraagt Kraay zich af, „wat is er nou op tegen wanneer een multinational Westham-Li- verpool sponsort en een ander bedrijf een coach-van-de-maand- verkiezing organiseert of het toernooi om de Milk Cup. Het is toch ook een goed doordacht plan om wedstrijden op de zon dagmiddag rechtstreeks op het scherm te brengen. Dat schaadt geen club. Met de komst van abonnee-tv zal dat ook in Neder land niet tegen te houden zijn. Net zomin als het mij niet zou verbazen wanneer het fenomeen van wedstrijd-sponsoring ook in ons land de kop zal opsteken. Het bedrijfsleven zal er straks best klaar voor zijn, ik hoop dat de sport dat ook is" Laaiend enthousiast is Kraay al eveneens over het luchtkasteel van PEC-weldoener Marten Ei- brink, die plannen uitbroedt voor een multifunctioneel ge bruik van het voetbalstadion. Je kunt daarbij aan alles denken, van een zwembad tot een perma nent kermisterrein. „Maar dat is wel hetgeen het voetbal erom heen nodig heeft", prijst Kraay de Zwolse projectontwikkelaar. „Mijn hele leven heb ik gezocht naar mensen die zoiets durven en kunnen. Laat Zwolle daarom zuinig op hem zijn, want Eibrink heeft de gave om iets te maken dat als voorbeeld voor heel Ne derland kan dienen". Kentering Maar hoe fraai al die plannen ook mogen zijn, het gaat toch in de eerste plaats om de kwaliteit van het voetbal. En die laat momen teel duidelijk te wensert over. Hans Kraay voorziet een kente ring ten goede, maar onder schrijft tegelijk dat de voetbal wereld zijn eigen glazen heeft in gegooid, „omdat de trainer van voetbal stratego hebben ge maakt. Als het gaat om het pro- dukt, zijn de trainers het allerbe langrijkste. Maar essentieel is, wat voor soort trainers de KNVB aflevert en hoe sterk de WON zich maakt dat het produkt be schermd wordt en blijft. En de pers natuurlijk. Ik heb de journa listen juichend op de stoelen zien staan bij tactische kunststukjes van Michels. Dat werd verheven tot iets uit de voetbalbijbel". LEIDEN - De op zatermiddag ver lopen Flora-cross in Boskoop is voor een belangrijk deel bepaald door atleten van De Bataven en AV Holland. In het nog prille cross-seizoen toonden zij, met 6 atleten by de eerste tien, aan gro te aspiraties te hebben de ko mende winter. Niet in het minst Bram Wassenaar (Bat.) die maar nipt in de eindsprint verslagen werd door Jan Zethof. Theo v.d. Veer (Holland) eindigde op de derde plaats. Uitslag Flora-Cross 9100 meter: Heren: 1. Jan Zethof (AVA) 29.46, 2. Bram Wassenaar (Bat) 29.48, 3. Theo v.d. Veer (Holl) 30.01, 5. Jan Verloop (Bat) 30.21, 6 Martien v.d. Hoorn (Holl) 30.22. 7. Han Kulker (Bat) 30.38. 9. Kees v. Klink (Bat) 31.02. Da mes 3300 meter: 1. Maaike Per- soons (ADA) 14.46, 6. Marian v. Klink (Bat) 15.38, 7. Laura Bos man (AAV 36) 16.06. Jongens A 4400 meter: 1. Henk v.d Oever (Bat) 17.26. Tijdens de zaterdag in Amster dam georganiseerde Volksmara thon wisten een drietal atleten van AV Holland onder gunstige omstandigheden persoonlijke re cords te realiseren. Dré de Wit werd 6e in 2.38.55, terwijl Ruud Bouter en Hugo Priemus 2.43.00 en 2.43.17 lieten afdrukken. In Zoetermeer realiseerden atle ten van de Bataven zaterdagmid dag tijdens de Dotterbloemloop over 15 kilometer goede tijden. Snelste veteraan en best geklas seerde werd Koos Verhoeven met een zevende plaats in 49 mi nuten en 21 seconden. Overige klasseringen: 14. Ben Kerkvliet 50.23,17. Harry Versteegen 50.30, 20. Hen Ravensbergen 50.47, 22. John de Boer 50 55. 25 Ravensbergen (Veteraan II) 51.21. Vanavond oefent de Leidse zaalselectie vooe de laatste maal voordat zy in Rot terdam gaan deelnemen aan de Dis trictswedstrijden. Om 20.00 uur is Lug dunum de tegenstander en de wedstrijd wordt gespeeld in de VÜf meihal De In- ter—regionale en Hoofdklasse competi tie staat deze week stil.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 21