Feyenoord wint prestige-slag Valke trekt PSV over C Eoin Hand verlengt toch zijn contract Verdiende zege op Sparta f A v 4vt.*** Groningen zet klacht toch door Jacobs wil uitbreiding van selectie Dnjepr: titel tegen Spartak Chef steekt handen uit de mouwen Eindhovens publiek snel tevreden Gothenborg landskampioen DUBLIN (AFP) Eoin Hand heeft zijn verbintenis als bonds coach van het Ierse elftal met driejaar verlengd. Met het bestuur van de Ierse voetbalbond kwam Hand overeen dat hij tot en met het wereldkampioenschap in 1986 in Mexico het nationale elftal onder zijn hoede zal nemen. In Ierland was na de matige prestaties van het nationale elftal in de laatste tijd enige onrust ontstaan over de contractverlenging van Hand. Het Ierse elftal werd in de kwalificatieronde voor het wereldkampioenschap in Spanje op het nippertje uitgescha keld, overleefde de voorronde van het Europese kampioenschap evenmin en verloor sedert jaren in Dublin van het Nederlands elftal. Sport EREDIVISIE FC Utrecht-Helmond Sport 6-4 (1-0). 11. Kruys 1-0, 59. De Wit 2-0. 66. Corbijn 2-1. 71. Dijkstra 2-2, 76. Van Veen 3-2, 81. Rietveld 4-2, 83. Van Veen 5-2, 88. Lubse 5-3, 89. Rietveld 6-3, 90. Dijk stra 6-4. Scheidsrechter: De Vrieze. Toeschouwers: 10.000. DS'79-Fortuna S 2-0 (1-0). 5. Braiiam 1- 0, 58. Matena 2-0. Scheidsrechter: Van der Laar. Toeschouwers: 4.000. Gele kaart voor Lees (DS'79). Roda JC-FC Groningen 2-3 (2-2). 5. Wie- bing 0-1,12. Fandi 0-2, 19. Guthrie 1- 2, 38. Hofman 2-2, 68. Fandi 2-3. Scheidsrechter: Blankenstein. Toe schouwers: 7.800. Gele kaarten: Wie- bing, Keukens (FC Groningen). Sparta-Feyenoord 1-4 (0-0). 59. Vermeu len 0-1,77. Hoekstra 0-2,88. Houtman 0-3 (strafschop), 90. (blessuretijd) Hoekstra 0-4, 90. (blessuretijd) Leng- boer 1-1. Scheidsrechter: Bakker. Toeschouwers: 6.500. Gele kaart: Ai- chorn (FC Den Bosch). PSV-Ajax 1-0 (0-0). 65. Van de Bogaard 1-0. Scheidsrechter: Bosman. Toe schouwers: 27.000 (uitverkocht). Willem 2-Volendam 1-3 (1-0). 15. Van Gils 1-0, 58. Guyt 1-1, 73. Blanker 1-2, 84. Blanker 1-3. Scheidsrechter: Geurds. Toeschouwers: 5.500. EERSTE DIVISIE Vitesse-FC Twente 1-3 (0-0). 46. Birke- dal 0-1, 47. Vreysen 0-2, 72. Meyers 1- 2, 83. Koopman 1-3. Scheidsrechter: Draaisma. Toeschouwers: 4.500. Ge le kaart: Doesburg en Hendriks (Vi- MAANDAG 7 NOVEMBER 1983 Veendam-Eindhoven 1-1 (1-1). 28. Die- terman 1-0, 37. Siegers 1-1. Scheids rechter: Harland. Toeschouwers: 1.100. Gele kaart: Reynierse (Eindho- RBC-Heerenveen 2-2 (1-0). 39. Houte pen 1-0 (strafschop), 54. Kist 1-1, 79. Schenk 2-1, 81. Van de Wildenberg 2- 2. Scheidsrechter: Roelofse. Toe schouwers: 3.500. Gele kaart: Braber en Smit (Heerenveen), Schenk (RBC). FC Den Haag-SW 1-0 (1-0). 22. Linford 1-0. Scheidsrechter: Meeder. Toe schouwers: 3.000. Gele kaart: De Vroedt (FC Den Haag). Heracles-NAC 4-1 (1-0). 45. Van Ooste- rom 1-0 (strafschop), 47. Waslander 1- 1, 58. en 72. Lalopua 2-1 en 3-1,86. Ter MVV-NEC 4-1 (1-0). 6. Van Maurik 1-0, 47. Maas 2-0, 48. Mommertz 2-1, 65. Penders 3-1, 79. Van Bommel 4-1. Scheidsrechter: Verhoef: Toeschou wers: 4.500. Gele kaart: Willemse (NEC). WV-De Graafschap 3-2 (1-1). 1. Artz 1- 0, 25. Dilling 1-1, 46. Verlijsdonk 2-1 68. Artz 3-1 (strafschop), 72. Leeuwe rik 3-2. Gele kaart: Verlijsdonk (VVV). SC Cambuur-Wageningen 1-0 (0-0). 70. De Leeuw 1-0. Scheidsrechter: Oetel- mans. Toeschouwers: 6.500. Gele kaart: Gardien (Wageningen). ROTTERDAM - Op het terrein van de nationale competitiestrijd vond Feyenoord iets terug van het prestige, dat woensdagavond op het internationale voetbaltoneel was zoek geraakt. Tot op het bot getergd door de vernedering van een mislukte tweede UEFA Cup-ronde tegen Tottenham Hotspur, haalde de Kuip-ploeg gisteren op het Rot terdamse Kasteel stadgenoot Sparta met een geflatteerde, maar verdiende 1-4 winst uit de euforie van Jena. De gewonnen voetbalsiag om de ti tel 'beste ploeg van de Maasstad' schonk Feyenoord na de af- droogpartij in eigen huis tegen de Spurs althans nog enige be vrediging. Want dat uitgerekend het van oudsher als lokale rivaal bij uitstek te boek staande Spar ta zichzelf woensdagavond in de DDR had benoemd tot Neer- lands enig overgebleven export artikel op Europees voetbalge- bied, was in de Rotterdamse Kuip bepaald niet juichend be groet. Al jaren gewend om Spar ta met successen de ogen uit te steken, keek Feyenoord niet zon der jaloezie naar de bijval, waar mee de zoveel minder gedeco reerde buurman na de 1-1 tegen Carl Zeiss opeens werd overla den. Wraak Juist die verlegde aandacht naar de overkant van de Maas gaf de gedachte aan een wraakexpedi- tie op Spangen voedsel. Als dan niet op het internationale voet balplatform kon worden aange toond dat Feyenoord nog altijd de meest vooraanstaande voet balorganisatie van Rotterdam was, dan moest het in de compe titie maar worden bewezen. In die sfeer verliep in Zuid zo onge veer de voorbereiding op de con frontatie met Sparta, de krachten werden massaal gebundeld voor een missie met als primair doel eerherstel te behalen. Na een behoudende start slaagde Feyenoord in die opzet. In de tweede helft daverden de man schappen van Thijs Libregts naar een 1-4 overwinning. Het mocht opvallend heten, dat de winstvoering na rust werd ge zocht met drie spitsen, waar voor de pauze Jeliazkov afwisselend GRONINGEN (GPD) - FC Gronin gen verstuurt vandaag de brief naar de Europese voetbalbond (UEFA) waarin uit de doeken wordt gedaan hoe iemand ge tracht heeft Han Berger voor de tweede wedstrijd tegen Inter Mi laan om te kopen. Het is volgens secretaris Piet Ritsema van FC Groningen al de derde keer bin nen een jaar dat de UEFA te ma ken krijgt met een omkoopaffai re waar Inter bij betrokken is. Ritsema: „Wij hebben vernomen dat in de eerste ronde van het UEFA-Cuptoernooi hetzelfde is voorgevallen toen Inter tegen Trapzonspor speelde. Er ligt een klacht van de Turken bij de UE FA". Inter kwam door de ope ningsronde dank zij een 2-0-over- winning op Italiaanse bodem na dat de eerste wedstrijd met 1-0 verloren was gegaan. ,Ook het vorig jaar heeft een club die met Inter te maken had een poging tot omkoping bij de UE FA gemeld. Wij zijn dus het der de geval en het wordt nu wel tijd om tot een grondig onderzoek over te gaan, al valt er aan het resultaat in Bari niets meer te veranderen", aldus Ritsema. In de brief aan de UEFA meldt FC Groningen ook wie degene is ge weest die Han Berger 250.000 gulden heeft geboden en later te genover voorzitter Renze de Vries heeft toegegeven namens het bestuur van Inter te hebben gehandeld. FC Groningen wil diens naam echter niet aan de openbaarheid prijsgeven. Voor zitter De Vries: „Dat is een zaak van de UEFA, waar de naam van de bewuste persoon twee dagen voor de wedstrijd in Bari trou wens al bekend was. Daarom is het verwijt niet juist dat we pas na de nederlaag actie hebben on dernomen. We hadden de UEFA al volledig op de hoogte gesteld". Cruijff en Vermeulen naast zich wist. "Onder de psychologische druk van die nederlaag tegen de Spurs hadden we afgesproken Sparta te laten komen om vervolgens toe te slaan als dat mogelijk was. Dat Houtman er bij was, toen die goals vielen, was niet van emi nent belang", bagatelliseerde Feyenoord-trainer Libregts evenwel terecht de inbreng van de verbleekte winnaar van de 'Zilveren Schoen', die twaalf mi nuten na rust de geblesseerde li bero Michel van de Korput was komen aflossen. In veel sterker mate dan Houtman bepaalden in die tweede helft Ruud Gullit, Johan Cruijff en André Hoekstra de gang van za ken op Spangen. De andermaal uitstekende Gullit, omdat hij zich als opvolger van de aan zich zelf twijfelende Van de Korput voortdurend van achteruit ko mend voor frontexpedities meld de. Johan Cruijff, omdat hij als werkvoorbereider op het mid denveld het brein was achter de twee eerste Feyenoord-goals en sjouwer-André Hoekstra, omdat hij weer eens haarfijn aanvoelde waar de kansjes op doelpunten te verwachten waren. De beresterke middenvelder mocht na de derby de compli menten van Thijs Libregts incas seren. "Hij gooide zich met zijn Tot nu toe heeft het Eindhovense publiek PSV nog maar zelden zo aantrekkelijk voetbal zien spelen als in die 20, 30 minuten in de tweede helft. En dat is al meer dan voldoende om de aanhang van de Oostbrabantse formatie in een voorzichtige extase te brengen. Vergeten was die bar slechte eerste speelhelft, waarin zowel Ajax (zonder Molby, Gasselich en Van Basten) als PSV door wederzijd se angst voor alles de eigen stel lingen bleef verdedigen. Kenne lijk had het voorbeeld van de Eindhovense politie, die zich vlak voor de wedstrijd voor een erg korte werkonderbreking had teruggetrokken, inspirerend op de spelers van PSV en Ajax ge werkt. Ook zij lastten van half acht tot kwart over acht zater dagavond een werkonderbre king in. Alleen bij Ophof (bal te gen de paal), Koeman (zyn schot werd door Doesburg uit de krui sing gehaald) en Valke, was de stakingsbereidheid minder. De bereidheid van slechts drie spe lers is evenwel te weinig om PSV-Ajax tot een waardig eredi- visietreffen te verheffen. Schroom „PSV had in die eerste 45 minuten iets te veel schroom voor de te genstander", zo verontschuldig de Jan Reker het matige spel van de Eindhovenaren voor rust. „In de rust heb ik geconstateerd dat iedereen, met uitzondering van Haan, er nog erg fit bij zat. Ik wil de daarom een meer agressiever PSV; er moest scherper worden opgeschoven, waarbij Valke in hele ziel en zaligheid in de wed strijd", liet de trainer niet na hem te complimenteren. "Hoe hij dat nou doet is zijn geheim, maar lo pend, duwend en trekkend kwam Hoekstra steeds weer in de buurt van het doel. Hij deed dat altijd al, maar het verschil is dat Hoekstra vroeger 1 op 10 liep waar het op kansen benutten aankwam, terwijl hij er nu weer twee in kreeg". Niettemin moest ook Libregts er kennen dat de triomf van zijn elf tal een geflatteerd karakter had. Zeker in de eerste periode had de thuisclub het betere voetbal la ten zien, meer aangevallen ook en betere uitzichten op de ope ningsgoal gehad. Zoals Ron van den Berg bijvoorbeeld, die in de negende minuut Hiele na een vrije schop van de sterk spelende Van Gaal tot een prima redding dwong. Maar ook René Eyer, de zichtbaar door plagende buik spieren gehinderde Wout Hol- verda (kopbal naast), Louis van Gaal en Edwin Olde Riekerink kwamen in dat eerste bedrijf dicht in de buurt van de 1-0. Aan de overzijde moest ook de dit maal uiterst betrouwbare doel man Bas van Noortwijk de han den uit de mouwen steken, toen Gullit (2x), Hoekstra en Nielsen in aanmerking wensten te ko men voor een ereronde. Maar daar stond weer tegenover dat de rol van Haan moest gaan spe len". Drie dagen tevoren in het UEFA Cup-treffen faalde Valke nog op een onthutsende wijze. Zater dagavond trok hij PSV, nadat Haan tijdens de rust met een spierblessure in het linkerboven been had moeten afhaken, over het dode punt heen. Nu een plot- 1 seling erg zelfverzekerde Valke, I superieur op het middenveld, creatief en vrijwel foutloos met zijn diepe ballen. Hoewel PSV in dat half uur na de rust Ajax volkomen weg drukte, beoordeelt Jan Reker de waarde van Arie Haan voor PSV nog al tijd als „onschatbaar". Reker: „Dat PSV in de eerste helft niet draaide lag niet aan Haan. Dat lag aan het hele elftal, dat angst had om een goal tegen te,krijgen en ook bevreesd was fysiek de negentig minuten niet vol te kunnen maken". Dat PSV in die periode niet verder was geko men dan één doelpunt was - zo zei Reker - te wijten aan de afwe zigheid van Haan. Reker: „Juist in dat soort situaties kan Haan een wedstrijd regelen. Hij kan naar gelang de omstandigheden het spel vertragen of versnellen, waardoor er aanvallend meer verrassend geopereerd kan wor den". Ajax-trainer Aad de Mos vond het eveneens jammer dat Haan door een blessure in de tweede helft niet opnieuw was komen opdra ven. Hij beoordeelde de absentie van Haan echter als funest voor Ajax. De Mos: „Voor mij had PSV Haan mogen laten staan. Nu ontstond er een totaal andere Feyenoord in de tiende minuut goed was weggekomen, nadat Hiele de behendige Eyer binnen de beruchte lijnen onderuit had gehaald. Scheidsrechter Bep Thomas wilde evenwel van geen strafschop weten, zoals hij ook vier minuten na rust weigerde de bal op de stip te leggen, nadat Van de Korput de doorgebroken Lengkeek had gehaakt. "Zeker dat laatste geval was een schoolvoorbeeld van een penal- s ty", wist Bert Jacobs. "Ik zal niet beweren dat de overwinning van Feyenoord onverdiend is, maar ik had die gasten toch wel eens willen zien als ze op achterstand waren gekomen". Val Toch al geplaagd door de afwezig heid van mandekker Adrie And- riessen, die vrijdagavond thuis een val van de trap met een ge compliceerde polsbreuk moest bekopen, werd de Sparta-trainer even later gedwongen zijn derde deceptie weg te slikken. Cruijff, 'als hangende spits voor het thee intermezzo vrijwel onzichtbaar, begon op het middenveld aan het ontwerp van operatie-Sparta. In de zestigste minuut stond hij in samenwerking met Jeliazkov aan de wieg van de 0-1, die Ver meulen ter wereld bracht. De Limburgse linkerspits kreeg bij zijn doeltreffende actie de hulp van Houtman, die doelman Van Noortwijk en Van Oosten (ver vanger van de zeker twee maan den uitgeschakelde Andriessen) in opperste verwarring bracht. 'We wilden daarna te snel de ge lijkmaker op het bord brengen, er was geen evenwicht meer in de ploeg, terwijl de vermoeid heid ook nog eens toesloeg", constateerde ook Jacobs de na sleep van de inspannende UEFA Cup-expeditie naar Jena. En al kreeg met name Ron van den Berg in de 70ste minuut nog een schitterende mogelijkheid om de gelijkmaker langs Hiele te kop pen, Feyenoord gaf in het ver dere verloop van de plaatselijke tweekamp de toon aan. De langs de flank dikwijls opkomende Troost mocht van Cruijff de 0-2 op het hoofd van Hoekstra leg gen, "waarna", sprak Libregts, "de wedstrijd was gespeeld". Dat Bennie Wijnstekers na een su blieme pass van Cruijff naliet de 0-3 aan te tekenen, was feitelijk onbelangrijk. Sparta was uitge teld. "We liepen op onze tenen", sipte Jacobs, die een greep uit de voorraad tweede elftal-spelers had moeten doen om de reserve bank vol te krijgen. In blessure tijd mocht Houtman vanaf de kalkstip zijn geschonden aanzien wat oppoetsen, nadat De Wolf de bal met de hand had beroerd. Zo als heel Feyenoord dat gisteren deed. Hoekstra en Spartaan Lengkeek bepaalden de eind stand op de valreep op 1-4, waar mee de voetbalslag om Rotter dam éen geflatteerde score mee kreeg. Feyenoord kon er niet mee zitten. Tegen het decor van 20.000 toeschouwers had de Kuipploeg in het lokale onder onsje Sparta weer naar het twee de plan verwezen en dat was uit oogpunt van het prestige giste ren het enige, dat telde... GERARD VAN PUTTEN ongetwijfeld nog wel een paar Eindhovenaren met ontevreden gezichten naar de reservebank worden verwezen. Invaller Erik-Jan van de Boogaard, die als invaller voor Haan twintig minu ten na rust de enige treffer scoor de, zal voorlopig nog wel zonder morren genoegen nemen mef de wisselbank. Hij is net nog iets te onervaren om nu al aanspraak te kunnen maken op een vaste ba sisplaats. PSV houdt nog altijd vast aan het spelen met twee spitsen (maar hoe lang nog?) en die plaatsen zijn vergeven aan Thoresen en Koolhof, die echter zaterdagavond opnieuw ver on der de maat bleef. Normaal ge sproken heeft PSV geen vijftien opgelegde kansen nodig om één doelpunt te produceren. Reker zal - zeker wanneer Koolhof met een vormcrisis blijft kampen - toch eens moeten overwegen drie man voorin te posteren. Dat Ajax een half uur lang in de tweede helft volledig onder de voet werd gelopen was niet al leen de verdienste van Michel Valke, maar zeker ook als gevolg van het inzetten van een derde specifieke aanvaller, die Ajax verdedigend beduidend minder bewegingsvrijheid gaf dan in de eerste speelperiode, waarin laf Amsterdams voetbal verhinder de die vrijheid te benutten om één of twee doelpunten te sco- ROTTERDAM - Het bestuur van Sparta bekijkt vanavond de fi nanciële mogelijkheden om van elders een verdediger aan te trek ken. Nu Adrie Andriessen (een polsbreuk) zeker twee maanden is uitgeschakeld en afkeuring dreigt voor Robert Verbeek (ge kwetste knie) heeft trainer Bert Jacobs andermaal om uitbrei ding van zijn selectie verzocht. „Als er straks naast die blessures nog schorsingen gaan vallen, is het einde zoek", zegt de trainer. „Dan zal ik een beroep moeten gaan doen op tweede-elftalspe lers, met gevolg dat er niet eens meer een tweede elftal kan wor den samengesteld". Bij monde van Floor Bouwer toont het Sparta-bestuur begrip voor de problemen waarvoor Jacobs zich momenteel ziet geplaatst. „Door dat ongeval met Andries sen is de spoeling inderdaad dun geworden. Het zou mogelijk zijn dat we van de ziektegelden van Andriessen en Verbeek een spe ler zouden kunnen aantrekken, maar de consequentie daarvan is wel dat we verplicht zijn zo'n speler tot het einde van het sei zoen te betalen. En dan wordt het weer een kostbare geschiede nis voor ons, want Andriessen is na de winterstop genezen en dan valt zijn ziektegeld weg", aldus Bouwer. Sparta zal vandaag tevens pogen in contact te treden met de leiding van Spartak Moskou om te ver nemen waar de return van het UEFA-Cupduel op 7 december wordt gespeeld. De mogelijkheid bestaat dat Spartak in verband met het barre winterse klimaat in Moskou zal uitwijken naar Kiev of de Krim. DJNEPROPETROVSK (AFP) - Dnjepr is voor, de eerste keer in de geschiedenis voetbalkam pioen van de Sowjet-Unie gewor den en volgde daarmee Dynamo Minsk als titelhouder op. De ploeg uit de Oekraïne versloeg op de laatste speeldag van de competitie Spartak Moskou met 4—2. De tegenstander van Sparta in de derde ronde van het toer nooi om de UEFA-beker keek bij rust tegen een achterstand van 2-1 aan. DORDRECHT (ANP) - Schermut selingen op de tribunes tussen Dordtse supporters en de politie zijn tijdens het competitieduel tussen DS'79 en Fortuna S voor hoofdinspecteur Henk Harmsen aanleiding geweest persoonlijk in te grijpen. Bij de relletjes wer den twee fans gearresteerd. De naam van een derde relschopper is bij-de politie bekendmaar de ze was nog niet achterhaald. Halverwege de tweede helft van het niet al te boeiende duel braken de ongeregeldheden uit. Op het mo ment, dat collega's van Harmsen bij het ingrijpen zelf ook klappen opliepen, snelde de hoofdinspec teur naar de plaats van hande ling. Eén van de vechtersbazen werd door Harmsen persoonlijk in de houdgreep genomen en af gevoerd. "Normaal gesproken grijp ik niet in. Vanmiddag was het echter noodzakelijk. Mijn mannen werden belemmerd bij het uitvoeren van hun functie. Desondanks beschouw ik het hele voorval als een kleine schermut seling", verklaarde Harmsen na afloop. EINDHOVEN (GPD) - Eens te meer werd zaterdagavond duidelijk welk een hondstrouwe supportersschare PSV toch wel heeft. Dankbaar gingen in Eindhoven na negen tig minuten voetbal 25.000 paar handen op elkaar om daarmee de vreugde over de 1-0-winst op landskampioen Ajax te onderstrepen. Dat PSV van die negentig minuten er slechts krap aan dertig had benut om op een aanvaard bare manier eredivisievoetbal te spelen, deerde nauwe lijks iemand. situatie. Onze opzet was vanuit de counter drie tegen twee-situa ties te creëren. Voor de rust lukte dat een paar keer. De manier waarop wij toen speelden was prima. In de tweede helft werden Ophof en Boeve verder weg ge houden en kon Vanenburg nau welijks nog aan zijn rol als orga nisator toe komen. PSV had nog een verrassing in pet to. In plaats van de voor een wed strijd geschorste Stevens speel de Piet Wildschut als laatste man. Als libero maakte hij een zekere indruk, al moet daar on middellijk aan worden toege voegd dat Ajax nu ook weer niet de intentie had om Wildschut het in zijn nieuwe rol erg moeilijk te maken. Dat doorschuiven had overigens ook tot gevolg dat de jonge Deen Heintze (vaak winnaar in de duels met zijn even jonge landge noot Jesper Olsen) zich erg na drukkelijk kon manifesteren. Heintze speelde een foutloze wedstrijd. Met de komst van Glenn Hysen deze week en het weer beschikbaar zijn van Ste vens zullen er binnenkort bij PSV - en met name dan in de ver dediging - naast Jan Poortvliet GOTHENBORG (AFP) - Glen Hysen neemt bij IFK Gothenborg afscheid met een landskampioenschap. De centrale verdediger, die half november bij PSV in dienst treedt en tot voetballer van het jaar gekozen is in Zweden, maakte zaterdag deel uit van het elftal, dat met 3-0 won van Oesters Vaxjö en daardoor voor de zesde keer landskampioen werd.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 14