LEIDSC AGBLAD "In Veenendaal pakken we ze" POSK brengt Zijl/LGB terug in werkelijkheid Geschrokken Rijvers wil "iets nieuws l ieden ken" Prikactie van vijf minuten AZC geladen na verlies bij Spandau KNVB gaat op geluid af in sponsorzaak Vandaag in de sportkrant: Feyenoord wint prestige-slag Basketbalteam naar Amerika Van Hoek rap in Schipholloop EINDHOVEN (GPD) - Bonds coach Kees Rijvers is zaterdag avond in Eindhoven zó ge schrokken van het optreden van de Ajacieden in het duel tegen PSV, dat hij overweegt om zijn plannen voor de op 16 november te spelen interland tegen Spanje drastisch te wijzigen. Aanvanke lijk wilde Rijvers het elftal, dat op 12 oktober in Dublin met 3-2 van Ierland won, zoveel mogelijk intact houden. Na het zien van de ontmoeting in Eindhoven denkt hij er echter over om „heel iets 3 te bedenken". „Ik had", aldus Rijvers, „verwacht dat de Ajacieden beter in de wed strijd zouden zitten. Vooral in fy siek opzicht. De vorm waarin de Ajacieden verkeren maakt de si tuatie problematisch. Dat geldt niet alleen voor Van Basten, die wegens de ziekte van Pfeiffer niet beschikbaar is, maar ook voor de andere internationals van Ajax. Ik was van plan om eventueel maar één of twee wijzi gingen aan te brengen, maar dit dwingt me ertoe de zaak om te gooien. Ook al omdat er bij Gro ningen problemen zijn met bij voorbeeld Van Tiggelen. Ook hij valt me op dit moment tegen". Daaruit mag worden afgeleid, dat het aantal Ajacieden dat tijdens de interland tegen Ierland nog zes bedroeg (naast van Basten waren dat Silooy, Vanenburg, Ronald Koeman, Ophof en Boe- ve) waarschijnlijk behoorlijk zal worden teruggeschroefd. Rijvers toonde zich zaterdag zó teleurge steld over de prestaties van de spelers van Ajax, dat hij de trip van de Amsterdammers naar Qa tar niet eens meer als het groot ste probleem beschouwt. „Ik had liever gezien dat Ajax zware wedstrijden in Qatar had moeten afwerken, maar dat de spelers in vorm zouden zijn, dan dat ze nu voor één wedstrijd weggaan en niet in vorm zijn". De selectie voor de interland tegen Spanje zal door Rijvers pas wor den bekendgemaakt na terug keer van Ajax uit Qatar. De Am sterdammers zijn gisteren ver trokken en sluiten htin bezoek aan het oliestaatje pas donder dag af, één dag later dan gepland. „Dat kon niet anders. Dat heeft te maken met vluchtschema's", aldus Van Eijden, de vice-voor- zitter van Ajax. Het ligt in de bedoeling dat alle ge selecteerden zaterdag in het KNVB-sportcentrum in Zeist bijeen zullen komen. Zondag zijn de spelers weer thuis en de dag erop zullen ze opnieuw in trainingskamp gaan. Van de spe lers die voor selectie in aanmer king komen zal waarschijnlijk ook doelman Schrijvers van PEC het komende weekeinde vrijaf zijn. Hoewel de bekerwedstrijd Blerick-PEC niet, in tegenstel ling tot andere wedstrijden, is verschoven, heeft PEC vrijdag tijdens het overleg laten weten dat de mogelijkheid zal worden bekeken om Schrijvers aan de kant te houden. EINDHOVEN - De werkonder breking van de Eindhovense ge meentepolitie uit protest tegen het regeringsbeleid, heeft zater dagavond bij de eredivisietopper PSV-Ajax welgeteld vijf minu ten geduurd. Onmiddellijk nadat de agenten onder applaus de monstratief waren afgemar cheerd (foto links) voor het begin van het duel, zagen de Ajax-fans hun kans schoon. Uit het vak waarin ze waren onder gebracht werden stoelen en ban ken het terrein opgegooid en de supporters probeerden massaal de omheining rond het veld te vernielen (foto rechts). Toen daarna ook nog een veldslag dreigde tussen Amsterdamse en Eindhovense fans, keerde de ME terug. De orde werd hersteld (met in totaal 27 arrestaties) en de ME bleef in het stadion. BERLIJN Het zou te ver voeren om straks van het "wonder van Veenendaal" te spre ken als AZC/Microlife zich ondanks de 9—11 nederlaag bij titelver dediger Spandau '04 toch nog zou weten te plaatsen voor de finale van de Europa Cup voor landskampioenen. Maar dat de Alphense waterpoloploeg ko mende zondag in de re turn "flink aan de bak" moet, staat buiten kijf. AZC heeft zaterdag in Berlijn immers een voor internationale be grippen fikse kloof van twee doelpunten opge lopen. En op een remi se of hooguit een ver schil van één treffer was gerekend. Toch is binnen de moreel ster ke ploeg bijna niemand van mening dat het gat met de Duitse landskampioen nu on overbrugbaar is. "We pakken ze. Omdat we een achter stand moeten goed maken, zullen we in Veenendaal veel gemotiveerder het water in gaan. Als we hier gelijk ge speeld zouden hebben, had den we er waarschijnlijk te gemakkelijk over gedacht. Ik vind ze niet sterker dan wij. Een paar foutjes hebben ons de nek omgedraaid. Denk er om dat Spandau bang voor ons is geworden. Op zoveel tegenstand hadden ze niet ge rekend", draaide Ewoud van Winsen de film met een tik- kie bravour terug. Samen met de andere 'jonkies' John Jansen en Remco Pielstroom kon de Alphenaar op een goe de westrijd terugzien. "Ze staan er toch maar in zo'n wedstrijd. Klasse. Hoe oud zijn die jongens eigenlijk?", applaudiseerde de eveneens niet uit het veld geslagen Geurtsen, ondanks het ver lies. Dat kwam eigenlijk pas in de laatste drie minuten tot stand. Tot en met de derde periode speelde AZC, even als veertien dagen terug in Dubrovnik tegen Jug, een uitstekende wedstrijd. Drie maal had de Alphense équipe een voorsprong gehad. Bij het aanbreken van het slot- kwart was er evenwicht: 8—8. Ruud Misdorp had in het doel voortreffelijk werk afge leverd. Buunk, die toen juist weer even last van z'n spierblessure had gekregen, deed het prima. De onmisbare aanvoerder kwam door een onderbroken wed strijdritme iets te weinig tot - - -""F" - - a *5 Ton Buunk in actie. In Berlijn had. AZC veel steun aan de van een spierblessure herstelde aanvoerder. Straks in Veenendaal hoopt Buunk weer voluit te kunnen spelen. Dan heeft hij het wedstrijdritme ook weer te pakken. (Foto: Nanno Bloupot) schieten, maar versierde als midvoor wel driemaal een man meer. En ook 'stofzui ger' Van Es kwam tot een ho ge beoordeling, ditmaal zelfs in een voor hem ongewone rol als schutter. Alleen Veer en in mindere mate Noorde- graaf bleven beneden de ver wachtingen. Het kon tot die 8-8 geen kwaad. Na een minuut in het vier de part zorgde Noordegraaf zelfs opnieuw voor een voor sprong (8-9), die Spandau in grote verlegenheid bracht. De Duitse trainer Alfred Ba len had al z'n stemgeluid no dig om de in verdedigend op zicht in een verkeerd spoor zittende en derhalve wanke lende ploeg overeind te hou den. Tot zijn geluk kreeg hij in het water de hulp van de aalgladde, spelbepalende Me xicaan Armando Fernandez. Toen Spandau letterlijk 'stuk' zat, sprak Fernandez zijn reserves aan. De 9-9 was dan ook van Mexicaanse ma kelij. "Toen was er nog niets aan de hand. Maar die kans die ik daarna kreeg had ik moeten benutten. Dan was het zeker een remise geworden", trok John Jansen zelf het boe tekleed aan. Bij een man schoot Jansen de bal 3 zwak in, zodat de be slist niet imponerende doel man Peter Röhle, toch 200 'caps' achter zijn naam, een van zijn weinige reddingen kon verrichten. Via Otto en Fernandez sloeg Spandau in de laatste twee minuten toen tweemaal toe uit een overtal- situatie: 11-9. AZC leek door het eindsignaal aangeslagen. Zo hief Buunk louter uit teleurstelling een klaagzang aan het adres van de uitstekende scheidsrech ters Königh (Hongarije) en Demey (Frankrijk) aan. In de kleedkamer krikte coach Geurtsen, die zijn verjaardag niet van een surprise kon voorzien, het moreel snel weer op. En zo kon iedereen die het maar horen wilde za terdagavond optimistische geluiden uit de Alphense monden optekenen. Vooral de jongeren, zoals Van Winsen al demonstreerde, ge loven heilig in een geslaagde voortzetting van de halve eindstrijd. Namens de routi niers hief Ed van Es nog een waarschuwend vingertje. "Ik ben hier naar Berlijn geko men om te winnen. Het resul taat valt me dan ook tegen. We moeten nu met drie doel punten verschil winnen. Dat is veel tegen Spandau, dat ik toch hoger aansla dan de an dere halve finalisten Pro Rec- co en Jug. Voor mijn gevoel is dit al de finale. En dan vind ik dat we het beste polo laten zien. We hebben in Veenen daal dan ook beslist wel een kans. Je mag dan echter geen fouten maken. Spandau ver dedigt, vooral bij het overne men van een man, slecht. Daar hebben we te weinig van geprofiteerd. Als het ons lukt om met twee doelpunten voor te komen, dan zie ik zelfs een grote uitslag ook nog wel zitten". Spandau-trainer Alfred Balen, die zich over AZC had laten informeren door Jug-collega Savinovic, was gewaar schuwd voor de huidige kracht van de Alphense for matie. Desondanks komt hij nu niet helemaal gerust naar Nederland. "Verdedigend hebben we erg slecht ge speeld, zelfs tegen Recco (9-10 verlies) deden we het beter. Maar ik heb ook gezien dat AZC dat niet goed heeft uitgebuit. Gelukkig voor ons. We zullen in de tweede wed strijd erg goed moeten spelen om de finale te halen. Daar bereiden we ons op voor". De Joegoslaaf sprak niet over de aanval. Spandau kreeg zes keer een meerderheid en ver zilverde die ook navenant. AZC mocht zich zeven keer met een man meer in de strijd werpen en buitte dat vijf keer uit. Als de Alphenaren ook daar eens het maximale ren dement uit weten te slepen, dan krijgt Spandau het be slist bijzonder moeilijk. Scoreverloop Spandau - AZC: le periode: 0-1 Van Es, 1-1 Kison, 2-1 Otto (strafw.), 2—2 Jansen, 3-2 Freund. 2e periode: 3-3 Pielstroom (man meer), 3—4 Buunk (man meer), 4-4 Freund, 5-4 Freund (man meer), 5—5 Van Winsen. 3e periode: 6-5 Stamm (man meer), 6—6 Van Es (man meer), 6—7 Noordegraaf (man meer), 7-7 Ki son (man meer), 8—7 Loebb (man meer), 8-8 Pielstroom (man 4e periode: 8-9 Noordegraaf, 9-9 Fernandez, 10-9 Otto (man meer), 11-9 Fernandez (man WIM VAN WANROOY Docos en UDO spelen gelijk DIOK neemt wraak op LSRG Scylla kansloos voorde titel Alle uitslagen AMSTERDAM (ANP) - De KNVB heeft Sony als hoofdsponsor ge kozen. Na langdurige vergade ringen van het sectiebestuur be taald voetbal en het bondsbe- stuur, gisteren in Amsterdam, heeft de KNVB besloten de voor keur te geven aan die aanbie ding. Philips Nederland, de an dere kandidaat voor de sponso ring, werd afgewezen. Beide besturen waren van mening dat het bod van de Japanse firma aantrekkelijker was. aangezien de voorwaarden in zijn totaliteit gunstiger zijn dan de andre aan bieding. In dit verband wordt ge steld dat de nu gekozen sponsor voor vier jaar met de bond in zee wil en dat diens aanbieding be trekking heeft op alle sectoren van de KNVB. terwijl de "Neder landse" aanbieding slechts ten faveure komt van de sectie be taald voetbal voor een periode van twee jaar. Telegram In een telegram aan het bureau Pro Sport Promotions, dat het gloei lampenconcern als sponsor voor de sectie betaald voetbal had binnengebracht, wordt gesteld dat op zeer korte termijn tussen beide partijen nader overleg dient plaats te vinden over de verdere afwikkeling. Begin oktober was tussen de KNVB en de importeur van So ny in principe al overeenstem ming bereikt over het hoofd sponsorschap van de voetbal bond. Enige dagen later meldde Pro Sport Promotions, dat vorig jaar met de sectie betaald voetbal een exclusief contract afsloot, Philips aan als kandidaat voor sponsoring van deze loot aan de KNVB-stam. Kort daarop, in de aangespannen procedure voor de voorzitter van de arbitrage-commissie, werd geen uitspraak gedaan, maar wel werd onder meer afgesproken dat de KNVB binnen de termijn van één maand de tweede offerte nauwkeurig zou bekijken en zou vergelijken met de eerste. Even eens werd toen gesteld dat uit voerig overleg diende te worden gepleegd met alle partijen. "Nu of nooit" Bondsvoorzitter Jo van Marle, na afloop van het langdurig beraad: "Aan deze afspraken hebben we ons zeer correct gehouden. Met alle partijen is overleg geweest Het was nu of nooit, omdat in het belang van de KNVB snel een beslissing nodig was", aldus Van Marle. De vergaderingen, die ruim drie uur duurden, werden niet bijge woond door de sectiebestuursle den André van der Louw, Cees van de Berg en Karei Jansen. Van der Louw, voorzitter van de sectie is op vakantie. Beide ande re bestuursleden hadden zater dagavond bericht van verhinde ring gezonden. Van de Berg en Jansen, de verte genwoordigers van de spelers vakbond VVCS in het bestuur, hadden volgens de echtgenote van Van de Berg niet de beschik king over dc benodigde verga derstukken. Van de Berg wilde gisteravond geen commentaar op de beslissing geven. SPLIT - Het wonderlijke stripver haal waaraan De Zijl/LGB bezig was in Europees waterpololand is gisteravond abrupt afgebro ken. Alsof ze aan het begin van dit seizoen massaal in een ketel met toverdrank waren gevallen, zo raasden de internationaal nie tige Leidse spelers de laatste we ken langs gereputeerde tegen standers in het Europa Cup toer nooi voor bekerwinnaars, maar de magische kracht bleek in Split uitgewerkt. Het uit die Joe goslavische stad stammende POSK haalde in de eerste wed strijd van de halve finale-dubbel vernietigend uit. De Zijl/ LGB werd met 16-6 terechtgewezen. Daarmee is de Kooiclub zo goed als zeker uitgeschakeld voor de eindstrijd van het Europa Cup II- gebeuren. Aangenomen moet worden dat de negatieve marge van tien doelpunten niet zal wor den weggewerkt in de thuiswed strijd van aanstaande zondag in Rotterdam. Vooral niet tegen de ze Joegoslavische équipe, die door de inbreng van vier interna tionals voor Europese begrippen veel allure heeft. In 1981 was POSK al de sterkste bekerwinnaar van het continent. Die titel pakte de ploeg destijds onder de bezielende leiding van Milijov Bebic, die ook gisteren nadrukkelijk van zijn aanwezig heid blijk gaf. Voor de Joegosla- ven is deze 24-jarige internatio nal zo ongeveer de personificatie van Obelix, het ijzersterke maatje van de wereldwijd beken de stripheld Asterix. Bebic zorg de in elk geval voor een "over stroming" in het met 800 toe schouwers gevulde Dr. Ratko Vi- licic-bad. Niet minder dan zeven treffers nam de tot beste speler van het EK 1983 (Rome) gekozen waterpoloër voor zijn rekening. "Ik had niet gedacht het het zó ge makkelijk zou gaan. Vooraf had ik op een zege met vier doelpun ten verschil gehoopt", sprak Be bic na afloop licht verbaasd. "Maar", vervolgde de aanvoerder van POSK, "deze uitslag geeft de verhoudingen ook niet juist weer. De Zijl had echt een beter lot verdiend". 3ebic overdreef daarmee, want op de 16-6 nederlaag viel niets af te dingen. De Leidse poloers maak ten zich schuldig aan elementai re fouten tegen een tegenstander van hoge kwaliteit. "Die jongens waren gewoon handiger dan wij", stipte Stan van Belkum De Leidse international moest zich na afloop overigens naar een zie kenhuis in Split spoeden om een wond te laten hechten, nadat Po- lic zijn vuist in zijn gezicht had geparkeerd. "En dat ging niet per ongeluk", zei Van Belkum. "Hij raakte me vol in het gezicht. Belachelijk toch, het stond 15-5 of zoiets". Polic zelf beweerde uiteraard dat hij zijn tegenstander niet expres zo had toegetakeld; het gold hoe dan ook een op zichzelf staand incident in een overigens emotie loze wedstrijd die al na anderhalf partje beslist was. Nadat Martin Vreeburg verrassend de score had geopend, stevende POSK pijlsnel af op een voordelig 7-1 stand. Daarbij werd de Joegosla- ven de helpende hand geboden door de schutterende Leidse ploeg, die aanvallend niets voor stelde. "Misschien hebben we wel te verdedigend gespeeld", ging coach Rob Schouten op zoek naar de oorzaken. "Maar dat is uiteraard achteraf gepraat. In derdaad schoten we aanvallend tekort. We hadden de aandacht wellicht teveel naar de verdedi ging gelegd, om de achterstand zo laag mogelijk te houden". Dat Split met een nederlaag zou worden verlaten, daar was de volledige Leidse delegatie vooraf van overtuigd. Maar zó ver als het nu kwam, had het niet hoe ven komen, als de Leidse ploeg zich koelbloediger had getoond bij verdedigende en aanvallende spelsituaties. Hoewel was afge sproken de Joegoslaven niet van afstand te laten schieten, kon met name Bebic veelal van zeven meter raakmikken. In aanval lend opzicht verliepen de zaken al evenmin naar wens, omdat bij de 35-secondengrens (binnen die tijd moet op doel worden gescho ten) te gehaast werd gehandeld. De spelers van POSK konden zich daardoor naar hartelust uit leven in de contra-aanval. Zozeer zelfs, dat Theo Uittenhout door wanhoop gedreven om ver vanging vroeg. "Logisch toch", luidde zijn toelichting nadat hij gewisseld was voor zijn jongere broer Johan. "Als je zelf redelijk keept en je krijgt alleen maar bal len om je oren, is dat behoorlijk frusterend". Dat gebeurde allemaal in de derde periode, toen POSK van 7-1 naar 14-4 doorstoomde "Je kunt je na tuurlijk afvragen wat er allemaal mis is gegaan", keek Rob Schou ten achterom "Waarom ging het tegen BVSC (15-14 winst in Lei den) en Savona (10-8 nederlaag in Italië) wel goed en hier niet? Misschien was het onervaren heid, misschien heeft de ambian ce dc spelers schrik aangejaagd". Stan van Belkum vatte de wed strijd wat directer samen. "Som mige jongens van ons komen in zo'n wedstrijd gewoon te kkort. Dat is hier wel duidelijk gewor den. Ik had alleen gehoopt dat het verlies binnen de perken zou blijven". Die collectieve Leidse wens werd niet verhoord. Terwijl Vap Bel kum zelf het water letterlijk werd uitgeslagen, gooide POSK de ene na de andere treffer ach ter invaller Johan Uittenhout. die niet eens onverdienstelijk ac teerde Lijdzaam moest "de Ui", zoals hy door zijn ploeggenoten wordt genoemd, constateren dat hy niet meer met een stripver haal, maar in de harde werkelijk heid figureerde. ROB ONDERWATER Doelpunten POSK: Bebic 7, Gabnlo 4. Kaurlotto 3, Polic 1, Milardovic 1 De Zijl Stan van Belkum 3, Martin Vreeburg 2, Henk Hjrteveldt 1

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13