CNV-leden keren bond de rug toe c Bonden hoeven nergens op te rekenen Nederland stuurt afgezant naar Peking Onderzeebootorder Taiwan Ambtenaren willen geen Derde-wereldkoffie meer ZATERDAG 5 NOVEMBER 1983 Abva/Kabo boekt grote winst Binnenland UTRECHT (GPD/ANP) - Het CNV heeft de afgelopen weken honderden bedankjes gehad van leden die woedend zijn over de ambtenarenacties. Omdat die ac ties voor een deel gesteund wor den door de bij het CNV aange sloten Christelijke Federatie van Overheidspersoneel (CFO), wil len ze ook geen lid meer zijn van hun eigen CNV-bond. Dit vertelde Simon Weidenaar, voorzitter van de Industrie- en Voedingsbond-CNV gisteren op een persconferentie in Utrecht over het arbeidsvoorwaardenbe leid. In tegenstelling tot het le denverlies van het CNV, boekte de Abva/Kabo (FNV) een forse winst. Deze bond kon over de af gelopen weken niet minder dan zevenduizend nieuwe leden aan het bestand toevoegen. Het to taal aantal leden kwam daarmee op 225.000. Weidenaar uitte felle kritiek op de ambtenarenacties voor zover ze derden, burgers en de marktsec tor, treffen. Eerder deze week noemde de voorzitter van de Hout- en Bouwbond-CNV, Dilo van Commenée, de ambtena- renactie een 'oproep tot burger oorlog'. CFO-voorzitter Ton de Jong heeft daar vervolgens fel op gereageerd. Weidenaar wees erop dat de aver sie van werknemers in de markt sector tegen die in de collectieve sector polariserende vormen aanneemt. Weidenaar: „Ik was laatst op een ledenvergadering van ons terwijl in datzelfde ge bouw een CFO-vergadering werd gehouden. Als ik onze men sen ook maar iets had aangewak kerd, had de hele groep naar de vergaderzaal van de CFO willen gaan om met ze op de vuist te gaan. Dat moet een zorg zijn voor alle voorzitters van CNV-bon den". Weidenaar toonde alle begrip voor de wensen van de collectieve sector gelijk aan de marktsector behandeld te willen worden. Maar hij benadrukte dat plotse linge loonsverlagingen, zoals die in het bedrijfsleven voorkomen, dan ook voor ambtenaren moge lijk zouden gaan worden. Volgens Weidenaar had het pak ketvergelijking tussen beloning in de marktsector en in de collec tieve sector al veel eerder plaats moeten vinden. „Onze leden kunnen nu weinig begrip op brengen voor de acties van amb tenaren. Ze gaan zwart-wit den ken", vertelde Weidenaar, die er aan toevoegde in de bondsraad van het CNV te zullen voorstel len zelf een pakketvergelijking te gaan uitvoeren. Weidenaar verweet de voorzitter van de CFO, Ton de Jong, vaag heid over de positie van de CFO in het ambtenarenconflict. „Laat Besparing DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft gisteren ingestemd met een wetsontwerp van staatssecreta ris De Graaf (sociale zaken) om de rijksbijdrage aan het alge meen arbeidsongeschiktheids fonds (AAF) te beëindigen. Dat zal vanaf 1984 een besparing van 825 miljoen gulden per jaar ople- De premie AAW zal hierdoor met een half procent toenemen. De Raad van State zal advies moe ten uitbrengen over het wetsont werp. die akkoord gaan met het kabi netsvoorstel, of anders de barri cade beklimmen", vond Weide naar, „maar daar hoor je nu al leen Van de Scheur". CN V-voorzitter Harm van der Meulen heeft de voorzitters van de CNV-bonden opgeroepen el kaar niet publiekelijk af te straf fen, op grond van afspraken in de verbondsraad. Weidenaar daarover: „Daar moet Van der Meulen mee ophouden. Het hangt mij de keel uijt. De bonden zijn zelfstandig". Politie De politiebonden willen de acties met ingang van maandag uitbrei den naar het hele land. Voor het publiek kan dit betekenen: geen bekeuringen, geen wegslepen na foutparkeren, maar ook meer verkeersopstoppingen. De vei ligheid van de burger en de hulp verlening in ernstige situaties worden echter gewaarborgd. Ook zal de politie blijven zorg dragen voor de openbare orde. De politie van Hengelo heeft alle ambtenaren, trendvolgers en uit keringstrekkers gevraagd maan dag massaal aangifte te doen van diefstal van 3,5 procent van het salaris. De officiële verwerking van de aangiften moet de admi nistratie in het honderd doen lo pen. Bij de PTT zullen de stipheidsac- ties komende week overgaan in stakingen. Althans als het aan Abva/Kabo ligt. Rotterdam beet wat dit betreft het spits af en be sloot gisteren al tot staking. In Rotterdam gaat maandag de stadsreiniging voor onbepaalde tijd plat. In Amsterdam zal de stadsreiniging hoogstwaar schijnlijk in moeilijkheden ko men, doordat het onderhoud van de vuilniswagens spaak loopt -door stakingen in werkplaatsen. De afvalverwerking Rijnmond zal getroffen worden door een stiptheidsactie. De bonden heb ben bovendien gedreigd met ac ties van douanepersoneel. Dit zou niet alleen voor het wegver keer, maar ook voor de haven van Rotterdam en voor de lucht haven Schiphol gevolgen kun nen hebben. Ook gisteren weer kwam het per soneel van diverse gemeentehui zen in actie. In Haarlemmermeer onderbrak het personeel voor en kele uren het werk. Op de secre tarie van de gemeente Amster dam werd een beperkte actie ge houden. In Rotterdam ont wrichtten ongeveer vijfhonderd ambtenaren van gemeentewer ken gedurende enkele uren het stadsverkeer. In Vlaardingen kan het publiek maandag alleen voor dringende zaken in het ge meentehuis terecht. Volgens de Abva/Kabo zal niet alleen in die gemeentehuizen, maar ook in tien andere middelgrote gemeen ten acties in de gemeentehuizen worden gevoerd. De staatscou rant van donderdag verscheen pas vrijdag door stiptheidsacties. De algemene Nederlandse Bond van Groente en Fruit Exporteurs heeft gisteren in een telegram aan de regering een klemmend beroep gedaan om te voorkomen dat de acties, onder meer bij de douane, haar leden grote schade zal berokkenen. Het Nederlands Christelijke Ondernemers Ver bond toonde zich eveneens be zorgd. De EVO, de Algemene Verladers en Eigen Vervoer Or ganisatie stelt met ingang van maandag een meldingscentrale in voor bedrijven die ernstige schade ondervinden van de ac ties. De binnengekomen infor matie wordt doorgespeeld naar de regering. ROTTERDAM (GPD) - De Rotter damse havenwerkgevers hebben gisteren uiteindelijk toch een ak koord bereikt met de Vervoers- bonden FNV en CNV over een nieuwe cao voor werknemers in de stukgoedsector. In juni werd al een principe-akkoord bereikt, maar er ontstond een conflict tussen bonden en werkgevers over de invulling van de 10 pro cent arbeidstijdverkorting. Het compromis houdt dat de werkers in de stuk goed bed rij ven van de Rotterdamse haven er 22 roostervrije dagen bij krijgen, waarvan negen vrij op te nemen zijn. In ruil daarvoor kunnen 435 banen in de haven blijven behou den. De werknemers leveren voor het korter werken 4,9 pro cent van hun jaarsalaris in; de werkgevers dragen 4 procent bij. Ook bij Hoogovens is een akkoord bereikt over een nieuwe cao. Eer- Nieuwe cao's iii stukgoed en bij Hoogovens der dit jaar verwierpen leden van de Industriebonden het voorlo pige resultaat van de onderhan delingen. Kernpunten uit het akkoord dat bij het Velsense staalbedrijf is be reikt zijn: vaststelling dat per 1 januari 1985 een arbeidstijdver korting van 68 uur per jaar moet worden gerealiseerd; vooruitlo pend daarop krijgt het personeel vier roostervrije dagen waarvan de data al zijn vastgesteld. Per 1 Burgemeester Peper (links) van Rotterdam overlegde gisteren met vertegenwoordigers i over de acties die de politie maandag gaat beginnen. januari a.s. vervallen de twee vrij besteedbare dagen die dit jaar als compensatie golden voor inleve ring van de prijscompensatie aan het begin van 1983. De dagen voor volgend jaar staan tegen over het inleveren van een (ver onderstelde) prijscompensatie van 2,5 procent aan het begin en in het midden.van 1984. Hoogovens en bonden hebben zich verplicht overleg te plegen over de manier waarop WAO'ers hun aanvulling tot 100 procent van het nettoloon betaald zullen krij gen. Het bedrijf stelt niet te kun nen doorgaan met deze regeling indien het kabinet besluit te kor ten op die uitkeringen. Midden volgend jaar moet een ak koord bereikt worden over de in roostering van 68 uur verkorting van arbeidstijd per 1 januari daaropvolgend én over de voor zetting van de vut-regeling. Experiment werklozen in de bouw DEN HAAG (ANP) - Het kabinet heeft gisteren ingestemd met een experimentele regeling om uit keringen van langdurig werkloze bouwvakkers te gebruiken voor de financiering van aanvullende activiteiten in de bouw. Voor die activiteiten - waarbij die lang durig werkloze bouwvakkers zullen worden ingezet - kan ook geld van derden worden ge bruikt. Bovendien komt er "voor zover no dig" geld voor beschikbaar van de honderd miljoen gulden voor extra bouwactiviteiten waarvoor CDA en WD bij de algemene beschouwingen in de motie de Vries/Nijpels een lans hebben gebroken. Het werk zal worden uitgevoerd krachtens de normale arbeids voorwaarden. Binnenkort zullen de voorwaarden worden gepubli- cieerd waaraan moet worden vol daan wil men van de experimen tele steunregeling gebruik ma ken. DEN HAAG (GPD) - Minister Van den Broek van buitenlandse za ken heeft een afgezant naar Chi na gestuurd om een diplomatie ke breuk met dat land te voorko men. Op het ministerie bestaat de vrees dat Peking de diploma tieke betrekkingen volledig zal verbreken wanneer het ministe rie van economische zaken be sluit een exportvergunning te verstrekken aan Wilton Fij- enoord voor de levering van nieuwe onderzeeboten aan Tai wan. De afgezant die naar Peking is ge stuurd, is ambassadeur in alge mene dienst mr. H. Wijnaendts. Hij is gisteren vertrokken. Een woordvoerder van ministerie van buitenlandse zaken verklaar de dat mr. Wijnaendts in Peking ontmoetingen zal hebben met „hoge funstionarissen van het ministerie van buitenlandse za ken". Tussen minister Van den Broek en zijn collega op economische za ken Van Aardenne bestaat een- verschil van mening over het verlenen van de exportvergun ning. Van Aardenne vindt dat de levering van de onderzeeërs aan Taiwan de werkgelegenheid ten goede komt, terwijl Van den Broek bevreesd is dat de diplo matieke betrekkingen, die toch al zijn gedegradeerd tot het ni veau van zaakgelastigde als ge volg van de levering van onder zeeërs aan Taiwan, enkele jaren geleden, nog verder zouden ver slechteren en zelfs kunnen uit monden in een volledig stopzet ten van de betrekkingen. Rotterdams burgemeester Bram Peper verklaarde na zijn bezoek aan China onlangs dat Peking de levering van oorlogsmaterieel aan Taiwan beschouwt als een „vijandige daad". Er staan vol gens hem grote Nederlandse be langen op het spel in China Ne derlandse bedrijven proberen in dat land zich een plaats te ver werven. Als de order doorgaat, dan swiept China Nederland er uit, zo verklaarde Bram Peper. Intussen heeft de directie van Wil- ton-Fijenoord aangekondigd dat zij zo nodig naar de rechter zal stappen als de aangevraagde esx- portvergunning niet wordt gege- Premier Lubbers heeft de minis ters Van den Broek en Van Aar denne gevraagd een „dossier" op te stellen voor de discussie in het kabinet. Wanneer die wordt ge houden, is nog onbekend, maar in elk geval nog dit jaar. „Dit is een heel ernstige zaak", zei Lub- TILBURG (ANP) - Ambtenaren van de gemeente Tilburg zullen voortaan geen Derde-wereldkoffie meer drinken. Dat is een ge volg van een collegebesluit om een drie maanden durend expe riment met deze koffie na een maand "om smaaktechnische en financiële redenen te beëindigen. In mei verzocht de wereldwinkel de gemeente om een proef met deze koffie te starten. De wereldwinke koopt de koffie recht streeks in Derde-wereldlanden zonder tussenkomst van koffie- multinationals. De gemeente besloot daaraan gevolg te geven, na enkele weken al lieten zestig van de 350 ambtenaren het college in een petitie weten de smaak van de koffie niet te waarderen. Ze verzochten B en W "met klem" het experiment stop te zetten. Een tegenpe- titie van vijftien andere personeelsleden mocht niet baten, zodat de ambtenaren, als de voorraden op zijn, weer hun oude koffie zullen drinken. bers gisteren op zijn wekelijkse persconferentie. „We moeten een heel goede reden hebben voor dat we de vergunning kunnen af wijzen. De politieke verhoudin gen met China zijn van grote be tekenis. Daarom is dit geen zaak die we even snel kunnen afhan delen". De Unie BLHP, vakbond voor lei dinggevend en hoger personeel, gaat begin volgende week verga deringen beleggen voor leden die direct betrokken zijn bij eventuele leveringen van onder zeeboten en ander materieel aan Taiwan. De Unie wil hiermee druk uitoefenen op de regering om „de politiek de politiek te la ten en voorrang te geven aan het binnenhalen van orders". De vergaderingen worden achter eenvolgens belegd in Rotterdam (7 november), Vlissingen de dag erna en donderdag in Hengelo. De Unie wil op de ledenvergade ringen, die ook openstaan voor derden, argumenten verzamelen teneinde het kabinet te bewegen de nodige vergunningen af te ge- De Industrie FNV toont zich ui terst gereserveerd over de actie van de Unie. Een bestuurder van het district Rotterdam wil in dit stadium liever helemaal geen commentaar geven. Het stand punt van de FNV-Industriebond is duidelijk, de vergunningen moeten er komen. Maar een ver hitte discussie wordt niet oppor tuun geacht. PTT komt met veiliger giropas DEN HAAG (ANP) - De Postgiro komt binnenkort met een beter beveiligde giropas. Invoering er van is ëén van de maatregelen die in het kader van de bestrij ding van fraude met gegaran deerde betaalmiddelen worden genomen. Scherpere controles en meer be veiligde procedures zijn inmid dels ingevoerd bij de vervaardi ging en verzending van de be taalkaarten. Dit blijkt uit de ant woorden van staatssecretaris Scherpenhuizen (verkeer) op vragen vanuit de Tweede Kamer over de PTT-begroting. Een andere maatregel betreft de verstrekking van betaalkaarten in een kleiner aantal dan voor heen. Deze maatregel is er vooral op gericht het totaal aantal be taalkaarten dat per keer gestolen kan worden terug te brengen. Bij de verzilvering van betaalkaar ten en cheques zullen verscherp te controles worden uitgevoerd met onder meer een betere hand tekeningen-controle. Ook wordt verplicht voorgeschreven dat het giropasnummer moet worden genoteerd. Cocaïne-vangst AMSTERDAM (ANP) - De Am sterdamse politie heeft op de Prins Hendrikkade in de hoofd stad de 51-jarige vrouw aange houden, die een koffer met een kilo cocaïne bij zich had. De co caïne heeft volgens de politie een groothandelswaarde van onge veer 125.000 gulden. In verband met deze zaak werden later in een hotel in de Vondelstraat nog een 26-jarige vrouw en een 51-ja- rige man gearresteerd. NAJAARS- ZENDINGSWEEK1983 Gezonden zijn Ook in Sulawesi. Sulawesi Een eiland in Indonesië. Bijna zes keer zo groot als Nederland. Waar kerken zijn ontstaan Ook daar werkt de hervormde zending met kerken samen en stelt mensen en geld beschikbaar Het meeste geld en de meeste mensen komen echter uit dat land zelf. De hervormde zending geeft extra steun aan medisch werk. kerkelijke kadertraining, cursuswerk voor jeugd- en vrouwenorganisaties. theologisch onderwijs. landbouwvoorlichting aan rondzwervende stammen. vervoermiddelen. De hervormde zending vraagt u om een EXTRA gift. Doet u mee? Zo ja. bedankt. GIRO 6074 Zendingsbureau - Postbus 12 2340 AA Oegstgeest Het kabinet-Lubbers vierde gis teren zijn eerste verjaardag. Het werd op die 4e november van 1982 aangekondigd als een „no-nonsense"-ploeg die de za ken eindelijk eens krachtig zou gaan aanpakken, nadat door het tweede kabinet-Van Agt twee jaar verloren waren ge gaan. Het regeerakkoord wond er ook geen doekjes om: er moest, er zou wat gebeuren in Nederland. Het kabinet had een vliegende start. De door informateur Scholten bedachte sociaal-eco nomische „adempauze" bleek niet nodig. Kort voor de beëdi ging van het kabinet werden werkgevers en werknemers het in de Stichting van de Ar beid eens over het inleveren van loon voor arbeidstijdver korting. door Hans de Bruijn Het kabinet kreeg zo de handen vrij voor een aantal drastische bezuinigingen in de collectieve sector, en dan vooral de sociale zekerheid. Er was immers ge lijktijdig sprake van inleveren door de werknemers in het be drijfsleven. Zo was er een rede lijke mate van gelijke behande ling. Het kabinet kreeg toen vooral het voordeel van de twijfel. In de samenleving werd, ondanks de ook toen veelvuldige protesten, niet uitgesloten dat het kabinet met dit beleid wel eens succes zou kunnen heb ben. En vakbeweging en werk gevers vonden het allang pri ma dat de regering hun de vrij heid liet om zelf de arbeids voorwaarden vast te stellen. Nu, een jaar later, is van die toch vrij optimistische verwachtin gen over het kabinet-Lubbers weinig meer over. Wat het in december vorig jaar en gedu rende het afgelopen voorjaar nog zonder al te veel proble men aan maatregelen kon doorvoeren, kan nu niet meer. Voor ambtenaren, trendvol gers en uitkeringstrekkers, sa men ruim de helft van de be volking van boven 18 jaar, is de maat vol. Het kabinet heeft in zijn dadendrang kennelijk zijn hand overspeeld. Dat heeft zich de afgelopen week geuit in steeds harder verzet van de ambtenarenbonden. En de komende weken zal de hete herfst die ons op Prinsjesdag is voorspeld dan eindelijk los branden. Verzet op een schaal zoals we dat al jaren niet meer hebben meegemaakt. De vraag is of het kabinet er vol doende aan heeft gedaan om dat te voorkomen. Feit is dat het zich sinds het uitbrengen van de Miljoenennota uiterst ongenaakbaar heeft opgesteld. Tijdens de algemene beschou wingen kon geen millimeter aan het door Lubbers en de zij nen. uitgestippelde beleid wor den veranderd. Zó moest het en niet anders. En ook in het overleg met de so ciale partners (in de Stichting van de Arbeid) en het beraad met de ambtenarenbonden van afgelopen woensdag heeft het kabinet niet de indruk ge wekt dat er ook maar enige ruimte inzat. Zelfs de „concessie" die Lubbers dinsdagavond in het NOS- joumaal deed, geen 3,5 maar 3 procent korting, was meer een onderhandelingsfoefje dan een werkelijke tegemoetkoming aan de wensen van de vier ambtenarenbonden. Een foefje dat bovendien een averechts effect had. Hoe vreemd het ook klinkt, juist door aan de vooravond van het overleg met de bonden aan te kondigen dat de korting op de ambtenarensalarissen iets la ger zou kunnen uitvallen, be perkte hij het toch al zo kleine kansje op succes van het over leg van woensdag. Al in het afgelopen weekeinde had het kabinet in het geheim - bij minister Rietkerk thuis - overleg gevoerd met de voor zitters van de ambtenarenbon den over deze suggestie. Die was daar niet hard afgewezen; de bonden wilden zich eerst beraden. In die situatie had minister Riet kerk, die tevoren niet van het tv-gesprek wist, woensdagoch tend in het overleg met de bon den wellicht nog een kleine kans gehad op overeenstem ming. Het zou dan hebben ge leken op een moeizaam door de bonden bevochten conces sie van het kabinet. Had Lub bers vorige week vrijdag im mers niet keihard vastgehou den aan de korting met 3,5 pro cent? Premier Lubbers: foefje met averechts effect. <f0to anp» Lubbers maakte met zijn tv-op- treden dat scenario onmoge lijk. Rietkerk had geen ruimte meer om in het overleg de bon den te paaien en de bonden moesten wel weigeren om nog iets over te houden om te kun nen onderhandelen. De premier wilde echter iets an ders. Met de dreigende misluk king van het overleg voor ogen wilde hij de bonden de wind uit de zeilen nemen. Hij legde er daarom sterk de nadruk op dat „de ambtenaren in januari netto even veel krijgen als in december". Dat klinkt natuurlijk uiterst re delijk. Hij gokte erop dat in veel huiskamers gezegd zou worden: wie gaat er nu staken als je netto evenveel krijgt als je had. De suggestie van de on redelijke ambtenarenbonden. Lubbers gokt op de toenemende onvrede over de ambtena renacties, die de mensen in toenemende mate beginnen te irriteren. Blijkens een enquête vindt de meerderheid van de bevolking dat de ambtenaren best wat meer mogen inleve ren. Lubbers zei er echter niet bij dat de ambtenaren (en uit keringstrekkers) ook bij de 0,5 procent lagere korting nog en kele tientallen guldens per maand meer inleveren dan hun collega's in het bedrijfsleven. Zelfs het tot nog toe opmerkelijk gesloten front van de vakcen trales begint kleine barsten te vertonen (CNV). De ambtena- rencentrales staan nog zij aan zij en kunnen het niet gebrui ken uitgespeeld te worden te gen elkaar en de samenleving, van wie zij de komende weken de meeste steun nodig zal heb ben. Op de politiek hoeven zij niet meer te rekenen. De regerings partijen in de Tweede Kamer schaarden zich donderdag avond (natuurlijk op Scholten en Dijkman na) achter het ka binet. De PvdA wilde een de bat om het kabinet te kunnen kapittelen, maar uiteindelijk draaide het erop uit dat het ka binet nog sterker is komen te staan. Ga zo door, was de boodschap van de meerderheid. Net zo min als tijdens de algemene beschouwingen legden de re geringsfracties nu het kabinet een strobreed in de weg. Het debat werd daarmee een her halingsoefening. Over de ac ties werd al helemaal niet ge praat. Het „nieuws" was dat de uitke ringen in januari er ook netto niet op achteruit gaan. Een punt waarvan het CDA een he le toestand maakte in een po ging het al zo zwaar geschon den sociale gezicht te redden. Het kabinet zegde het echter moeiteloos toe, waarmee zelfs het tegensputteren van de WD werd gereduceerd tot een verplicht nummer. Wat duidelijk werd is dat het ka binet de ambtenaren niets (meer) te bieden heeft. Zij zul len goedschiks of kwaad schiks - inleveren, alles ten bate van het heilige financie ringstekort. Het kabinet kan daarbij verweten worden dat het niets heeft gedaan om de pijn voor de ambtenaren te verzachten. De ambtenaren krijgen voor hun ingeleverde inkomen vrijwel niets terug. Het kabinet wei gert werkgelegenheidsgaran- ties te geven. Waarnemend PvdA-fractieleider Meijer toonde donderdag zelfs aan dat het netto-effect van de kabi netsplannen nul arbeidsplaat- Tot meer dan vage toezeggingen komt het kabinet niet. Voor de bonden is dat onvoldoende. Ook het inleveren van de prijs compensatie van 1983 heeft immers niet het beloofde aan tal arbeidsplaatsen opgele verd. Het kabinet wil ook niet toezeggen dat de ambtenaren na 1984 weer wel zy het op een 3 procent lager niveau - behandeld zullen worden als de andere werknemers. Ook na 1984 kunnen de ambtenaren dus extra inleveren als de bo dem van de schatkist leger wordt. Bij voldoende garanties hadden de christelijke bonden de 3 procent nu nog wel willen slik ken, zei CFO-voorzitter De Jong. Het toont aan welke kan sen het kabinet tot nog toe heeft laten liggen. Het kabinet blijft roepen dat de ambtena ren en uitkenngstrekkers geen sluitpost zullen worden, maar tot nog toe heeft het ten minste de schijn tegen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5