Serie naar jeugdboek Terlouw 'Landsbehang': tv-programma TV-rubriek mager 'Briefgeheim' bij Veronica Uit in de Randstad^ Britten en Bach bij Ned. Madrigaalkoor CONCERT AGENDA I @ufr j^ieutog Radio - tv - kunst - door Nic0 Scheepmaker ZATERDAG 5 NOVEMBER 1983 „U bent een rat. Een politieke rat!" Met deze onverbloemde kwalifi catie van de Haagse wethouder voor kunstzaken, Halleen, maakte de architect Aldo van Eyck in „Sonja op dinsdag avond" geschiedenis. Er is, over en weer, al heel wat beledigd op de televisie. De be kendste belediging, waarbij een politicus met een dier werd vergeleken, was tot nu toe de „gladde tekkel", waar mee Wim Kan de oud-minister Norbert Schmelzer voor eeu wig opzadelde. Maar „gladde tekkel" heeft nog iets kwispe- lends vergeleken met „politie ke rat". De aaibaarheidsfactor van een gladde tekkel is nog al tijd een stuk groter dan die van een politieke rat. Ik zou niet zo gauw een dier kunnen beden ken waarmee de belediging „politieke rat" nog overtroffen zou kunnen worden. „Smerig zwijn"? „Valse hyena"? „Schurftige hond"? Ik heb nog nooit een smerig zwijn, een valse hyena of een schurftige hond geaaid, maar mijn in stinct zegt me dat hun aaibaar heidsfactor toch nog altijd een ietsje groter is dan die van de politieke rat... Wat me intussen wel frappeerde was, dat Aldo van Eyck „u" zei. Ik houd er wel van, als bij het uitvechten van meningsver schillen (in dit geval over de ar gumentering van B en W van Den Haag bij het afwijzen van Van Eycks ontwerp voor een nationaal monument voor ko ningin Wilhelmina), de be leefdheidsvormen in acht wor den genomen. „U bent een rat" klinkt toch een stuk beleefder dan jij bent een rat", vind ik. Het was de slotapotheose van Sonja's programma, dat daar door aanzienlijk spraakmaken der was dan de programma's die zich daar, 3vanuit de pro- grammagids, meer voor leken te lenen. RUR bijvoorbeeld, waarin Jan Lenferink een aardig, onbe kommerd gesprek had met drie te goeder naam en faam bekend staande vrouwen: Mar- tine Bijl (de geestigste), Kitty Courbois (de rondborstigste) en Marijke Howeler (de terug houdendste). Of bijvoorbeeld het nieuwe VPRO-programma „Het Landsbehang", dat de op volger heet te zijn van het we kelijkse actualiteitenprogram ma BGTV, dat altijd wel voor een verrassing zorgde en (al thans voor mij) het zout in de pap van de actualiteitenpro gramma's was. De hoogwaar dige medewerkers van „Het Landsbehang" deden het beste verwachten, misschien iets tussen „Zo is 't toevallig ook nog eens een keer" en BGTV in? Hugo Brandt Corstius (alias Piet Grijs, Stoker, etcete ra), Jan Blokker, Midas Dek ker, die zó prikkelend over die ren weet te schrijven, en Wim T. Schippers, om van de teke naar-kunstenaar prof. Joost Roelofsz maar te zwijgen. Maar misschien mag je anno 1983 niet te veel meer verwach ten van een programma dat een woordspeling in de titel heeft verwerkt: het landsbe hang. Dat komt, na Wie Kent Kwis, toch al gauw op de twee de plaats, nog vóór Mies-en- Scène. En wat we te zien kre gen steeg in meligheid nauwe lijks boven de woordspeling in de titel uit. Raadselachtig was bijvoorbeeld het filmpje over de directeur van het pretpark Slagharen, nadat Koos Postema niet zo lang geleden al een urenlang programma aan de man en zijn pretpark had gewijd. Vriende lijk, maar langdurig en trekke rig was het filmpje over Henry McAnelly, die bijna 40 jaar ge leden als parachutist in Neder land landde, gewond raakte, en nu al weer 30 jaar in Nederland woont en belangstellenden langs de militaire begraafplaat sen leidt. Curieus, maar of hij nu naar de plaats van de wel daad terugkeerde uit nostalgie naar het slagveld, of omdat hij (ik noem maar wat) als gewon de een Nederlands meisje had leren kennen, werden we niet gewaar. Veelbelovend leek het interview thuis bij de TASS-correspon- dent Oleg Pivovarov (wat let terlijk Bierbrouwer betekent, ...misschien een verre neef van onze Henk), dat heel leuk be gon met een „flikkerende rode controlelamp" die uitpakte als het lichtje van het koffiezetap paraat. Het was een vriendelijk interview, waarin Pivovarov op de vraag wat hij antwoord de als iemand hem vroeg of hij geheim agent was, antwoordde dat hij inderdaad een geheim agent was, wat natuurlijk enige hilariteit veroorzaakte, maar zonder dat de kijker zich ervan bewust werd dat iedere TASS- corresondent van nature een KGB-agent is. Het was natuurlijk wel aardig om hem, tijdens de demonstratie, te confronteren met het bord „Een Rus in de tuin? Geef 'm koffie!", maar het zou journa listiek zinniger en ook interes santer zijn geweest hem te vra gen of hij in zijn verslag van de demonstratie ook zou reppen van de vele slagzinnen tegen de SS-20. Maar dat vond de ra zende reporter blijkbaar al te onbeleefd. En de bijdragen van Hugo Brandt Corstius en Jan Blok ker, zult u vragen? Tja. Met beelden geïllustreerde co lumns, waarbij de tekst wat in de verdrukking kwam. De eni ge bijdrage die ik kon waarde ren schrijf ik aan Midas Dek ker toe: de kartonnen wippen de muis op het naakte meisje in het running-gagverhaal van Joost Roelofsz. Alles bij elkaar toch veel te mager, voor de op volger van BGTV. Misschien kan Aldo van Eyck als mede werker worden aangetrokken. VERKOOP: iedere dinsdag vanaf 7.30-13-00 uur in de GROENOORDHALLEN (tijdens de Veemarkt). HILVERSUM (GPD) - Veronica zendt voor de eerste maal in haar bestaan zendt Veronica een kinderdra- ma-serie uit. Naar het boek „Briefgeheim" van Jan Terlouw werd de gelijknamige kinderserie verfilmd door regisseur Christ Stuur (48). Kosten: ruim één miljoen gulden. In zeven, wekelijks uit te zenden delen van 25 minuten, maakt de kijker de lotgeval len mee van het meisje Eva. De eerste aflevering is morgenavond te zien om 19.05 uur, via Nederland 2. Aan de film is te merken dat de regisseur er met en thousiasme tegenaan is gegaan. Stuur vertelt dan ook: „Dit is mijn eerste productie die ik na een ver blijf van zes jaar in Duitsland, waar ik als dramare gisseur werkte, weer in Nederland heb gemaakt. Ik ben er dan ook zeer geëmotioneerd aan begonnen en liep al een tijd rond met het idee Briefgeheim te verfilmen. Aanvankelijk lag het in mijn bedoeling er een speelfilm voor de bioscoop van te maken, tot ik opdracht kreeg van Veronica een jeugdserie te ma ken en daar leende het verhaal van Terlouw zich uitstekend voor". Opvallend in de serie is de bijna constante aanwezig heid van muziek, gecomponeerd door Johny Manu- hutu en gespeeld door Massada. De suggestieve mu ziek van de groep blijkt uitermate geschikt voor het oproepen.van spanning en schrikeffecten. Aan het geluid is tóch veel aandacht besteed. Zo gaan de tonen van Massada vaak ongemerkt over in functio neel geluid als het naderen van een auto. Christ Stuur is er in geslaagd de kinderen geen lesje te laten opzeggen, een euvel waaraan jeugdfilms vaak lijden. Dolgelukkig was hij met hoofdrolspeelster Leontien Ruiters (15). Stuur: „Als ik een paar minu ten met haar praatte, was ze in staat voor de camera echt te huilen, dat kind is een talent. Haar ambitie gaat dan ook uit naar een opleiding aan de toneel school". Vanwege de reglementen van de arbeidsinspectie moest in de serie gebruik worden gemaakt van kin deren die ruim driejaar ouder waren dan Terlouw ze in zijn boek beschreven had. De dialogen moesten dan ook voor oudere kinderen worden aangepast. Om de film meer vaart te geven, schrapte Stuur veel dialogen en visualiseerde veel teksten. Stuur:,,Je hoeft niet te zeggen dat je de koffie op de tafel zet als dat uit de beelden al duidelijk is. In het boek stond erg veel gesproken tekst en het zou veel te lang zijn geworden om alles in de film te verwer ken en de snelheid zeker niet ten goede zijn geko men. In het begin heb ik vaak in de clinch gelegen met Terlouw. Later kreeg hij vertrouwen in mij en liet mij de vrije hand". Wraakactie Het verhaal gaat over Eva die het thuis moeilijk heeft. Haar ouders hebben voortdurend ruzie met elkaar. Met haar vrienden Jacky en Thomas beraamt Eva een wraakactie: ze zal een nacht van huis wegblij ven, waardoor haar ouders zullen beseffen wat ze haar constant aandoen. Nadat haar vader en moeder voor de zoveelste maal met elkaar in de clinch lig gen, brengt ze haar plan ten uitvoer. Ze blijft niet één nacht weg, maar verdwijnt zelfs voor langere tijd. Haar ouders vinden Eva's dagboek vol aantekeningen over het verdriet dat zij hun dochter blijken te heb ben aangedaan. Intussen kan niemand vermoeden dat het meisje verstrikt is geraakt in een spionage- zaak, waar haar onderwijzeres - een kenau-achtige rol, gespeeld door een man, namelijk Henk van Ul- sen - op een geheimzinnige manier iets mee te ma ken heeft. Verder speelt Cor Witschge in „Briefgeheim" de poli- tie-inspecteur. De levensechte Eva komt, zoals ge zegd, voor rekening van Leontien Ruiters. Een an der boek van Jan Terlouw, „Koning van Katoren" ligt klaar voor verfilming. Van dit boek, dat in ze ventien talen is vertaald, heeft Christ Stuur de rech ten reeds gekocht. Henk van Ulsen als onderwijzer en Leontien Ruiters als Eva in 'Briefge heim'. Leontien is volgens regisseur Christ Stuur een groot talent. (Foto GPD) '""ai lkX™^*ÉÉBiijO® T is verse I ^Kalkoen PRI!^ *rke BraadsfuUen 9 9S k ^Franse °Pdcma^ EENDEN Jongc 10.-1 LEIDEN De Amerikaanse pia nist Steven Mayer geeft morgen ochtend samen met het Fodor- kwintet een koffieconcert in de Leidse Stadsgehoorzaal. Op het programma staan het Kwintet opus 79 van Klughardt, het Pia nokwintet van Ponchielli, de Pianosonate KV 333 van Mozart en het Pianosextet opus 6 van Thuille. Het concert begint om half twaalf. De Amerikaanse concertpianiste Roxanne Wruble geeft woens dagavond een recital in de Ka pelzaal van K&O. Het program ma voor deze avond vermeldt de Sonate KV 570 van Mozart, de Fantasieën opus 116 van Brahms, de Nocturne opus 33 van Samuel Barber en de Sonate opus 57 van Van Beethoven. K&O organiseert op vrijdagavond 11 november een solistenconcert in de Dorpskerk van Katwijk a.d. Rijn. Het Toonkunstorkest zal onder leiding van René Verhoef drie solisten begeleiden. Twee solo-concerten staan op het pro gramma: Bachs concert voor twee piano's en orkest in c en het harpconcert in A van Ditters von Dittersdorf. Solisten in het dub belconcert van Bach zijn de pia nisten Steven Mayer en Tuitte Weber. In het harpconcert van Ditters von Dittersdorf treedt de harpiste Sarah Strumphler. Het Toonkunstorkest voert boven dien het Concerto Grosso nr. 2 van Pieter Hellen daal en van het Concerto voor orkest nr. 5 van Joseph Haydn. Henk van Ulsen in Oegstgeest OEGSTGEEST - Onder auspiciën van K&O-Oegstgee^t treedt op vrijdagavond 11 november Henk van Ulsen met een avond solo toneel op in de aula van het Rijn lands Lyceum. Henk van Ulsen brengt zijn avondvullende pro gramma rond het begrip 'taal' dat 'hardop gedacht' en 'uit het hoofd gelezen en gespeeld' wordt op teksten van o.a. Nij- hoff, Reve, Oosterhuis, Carmig- gelt en Gerhardt. De verschillen de programma-onderdelen wor den op conference-achtige wijze met elkaar verbonden. ROTTERDAM De Doelen za 5, kl. zaal, 20.15 uur, Het Neder lands Kamerkoor o.l.v. Ruud Bos. zo 6, gr. zaal, 20.15 uur, popconcert BZN t.g.v. hun nieuwe album 'Des- zo 6, kl. zaal, 20.15 uur, Chris Hinze Combination, ma 7, kl. zaal, 20.15 uur, Amnesty In ternational: muzikale avond m.m.v. Mustang, Scott Fitzgerald, Anita Meijer e.a. di 8, kl. zaal, 20.15 uur, Robert Holl, bas, Konrad Richter, piano, do 10, kl. zaal, 20.15 uur, Vladimir Mi- kulka, gitaar. tioipieimneaier za 5, zo 6, 20.15 uur, 'Lief zijn voor el kaar', klucht van Dave Freeman, do 10, vr 11, 20.15 uur, theatershow Robert Paul, m.m.v. Eileen Egas, beg. combo o.l.v. Bert Stoots. Rotterdamse Schouwburg di 8, 20.15 uur, Het Nationale Ballet 'Symfonie in C', Balanchine/Bizet, 'De lof der zotheid' van Dantzig/Si- belius. vr 11, 20.15 uur, 'Richard 111', toneel spel van William Shakespeare, Zuidelijk Toneel Globe. Theater Zuidplein za 5, arlecchino, 20.30 uur, 'Een grim mige Feydeau', toneelgroep Thea ter. zo 6, arlecchino, 20.30 uur, 'Steen puist', toneelstuk over relatie man/ vrouw en Lesbische verhoudingen, Toneelgroep Koafi. di 8, woe 9, gr. zaal, 20.15 uur, 'Oh what a lovely war', musical van Joan Littlewood, Lamda Theater London. vr 11, gr. zaal, 20.15 uur, Internatio naal Folkloristisch Danstheater, vr 11, Arlecchino, 20.30 uur, 'Nieuwe depressies van Margreet Dolman'. Luxor Theater di 8, woe 9, do 10, vr 11, 20.15 uur, 'Evenaar', nieuwe musical van Jos Brink en Frank Sanders. AMSTERDAM Bellevue za 5, kl. zaal, 20.30 uur, Het Gezel schap van De Witte Kraai 'Honger' naar het boek van Knut Hamsun. Carré za 5, 20.15 uur, zo 6, 14 uur, Nooy's Volkstheater 'De Jordaan'. ma 7, 20.15 uur, Gambuh Bali. di 8 t/m di 15 (zo alleen 14 uur), 20.15 uur, 'De zoon van Louis Davids', van Gerben Hellinga en Jacques Klöters. Concertgebouw za 5, vr 11, gr. zaal, 20.15 uur, Amster dams Philharmonisch Orkest o.l.v. Jan Cober/Jean Philippe Collard za 5, kl. zaal, 20.15 uur, Vladimir Mi- kulka, gitaar. Conny Stuart in 'De dader heeft het gedaan', te zien in het Nederlands Congresgebouw. (foto pr) zo 6, gr. zaal, 15 uur, Nana Mouskouri. zo 6, gr. zaal, 20.15 uur, Jean Philippe Collard, piano, ma 7, gr. zaal, 20.15 uur, Drukwerk, di 8, gr. zaal, 20.15 uur, Marco Bakker, Tamara Lund, Adriaan van Liempt, Maijorie Barnes, woe 9, gr. zaal, 20.15 uur, Udo Jür- gens. De Kleine Komedie za 5, 20.15 uur, Cabaret Chez Nous 'Herren als Damen'. zo 6, 20.15 uur, Liselore Gerritsen m.m.v. danseressen van Harlekijn Nieuwe De La Mar za 5, 20.15 uur, zo 6, 14 uur, 'Meneer Lievegoed' van Yves Jamiaque. ma 7, di 8 t/m zo 27 (beh. ma, zo alleen 14 uur), 20.15 uur, 'Huwelijkscar- rousel' van Leslie Stevens. Stadsschouwburg za 5, 20.15 uur, Het publiekstheater 'De weerstaanbare opkomst van Arturo -Ui' van Bertolt Brecht. woe 9, do 10, 20.15 uur, Nederlands Dans Theater 'Psalmensyfonie', 'Love Songs' en 'Ghost Dances', vr 11, 20 uur, Nederlandse Opera Stichting 'Idomeneo' van Mozart, m.m.v. Het Nederlands Kameror kest o.l.v. Kees Bakels, Het Neder lands Opera Koor. DEN HAAG Appeltheater za 5, woe 9, do 10, vr 11, 20.15 uur, Toneelgroep De Appel: De Vrek eq De Huisbewaarder. Diligentia zo 6, 20.15 uur, vioolconcert m.m.v. Isabella van Keulen, viool en Sand ra Sitig, piano, di 8, 20.15 uur, Concert Studio Laren (Middeleeuwse muziek), progr.: Notre Dame. do 10, 20.15 uur, Concert Gabrieli Kwartet m.m.v. Emmy Verhey, viool. vr 11, 20.15 uur, Gitaarrecital Vladi mir Mikulka. HOT za 5, vr 1120.30 uur, Kerstmis aan het front en om 19.45 uur, De Wapens Neer, Haagse Comedie. ma 7, di 8, 20.30 uur, Theaterassocia tie: Gesprekken met de beul. woe 9, do 10, 20.30 uur, Zuidelijk To neel Globe: Katarakt. Circustheater ma 7, 20.15 uur, Het Nationale Ballet: première van een nieuw ballet van Rudi van Dantzig op muziek van Jean Sibelius en Symfonie in C (Balanchine/Bizet). vr 11, 20.15 uur, Nederlands Dans Theater. Nederlands Congresgebouw di 8, woe 9, do 10, vr 11, 20.15 uur, De dader heeft het gedaan, musical van Annie M.G. Schmidt en Harry Bannink, met o.a. Conny Stuart. Koninklijke Schouwburg zo 6,20.15 uur, Haagse Comedie: Pret tige feestdagen, ma 7, 20.15 uur, Haagse Comedie: Het bal van de etalagepoppen, woe 9, do 10, 20.15 uur, RO-Theater met De Vliegen, van Sartre, regie: Wilfried Minks, vr 11, 20.15 uur, Publiekstheater: De weerstaanbare opkomst van Arturo Ui, van Bertolt Brecht. Theater Pepijn zo 6, 11.30 uur, Paölo Tuin, zang en Ton Stauttener, piano met hun pro gramma 'Bei der Laterne'. LEIDEN Microtheater Imperium za 5, vr 11, 20.30 uur, 'Tango' van Sla- womir Mrozek, regie: Niek Pan- Schouwburg do 10, 20.15 uur, 'Het meisje van And- ros', komedie van Terenz, gespeeld door het Nationaal Theater van Bu- karest. Lak-Theater za 5, 20.30 uur, De Lantaren presen teert: Katerakt. zo 6, 15 uur, kindervoorstelling: Me vrouw Smit doet het in d'r broek, woe 9, 20.30 uur, Toverlei: 'De logee', do 10, 20.30 uur, Nieuwe Komedie: 'Weduweverbranding', vr 11, 20.30 uur, Werkcentrum Dans met o.a. 'Final Alice'. Stadsgehoorzaal zo 6, 11.30 uur, Koffieconcert door Steven Mayer, piano en het Fodor Ensemble. Pieterskerk vr 11, 20 uur, Bachkoor Holland, Ho- he Messe van Bach, Amsterdams Kamerorkest, dir.: Charles de Wolff. KATWIJK Dorpskerk vr 11, 20.15 uur, Toonkunstorkest o.l.v. René Verhoeff, solisten: Ste ven Mayer, piano, Tjitte Weber, pia no. Sarah Strümphler. harp. LEIDEN - Het Nederlands Madri gaalkoor geeft met medewerking van het kamerorkest "Madriga- lesco" op woensdag 9 november een concert in de Stadsgehoor zaal. De uitvoering staat onder leiding van Henk Briër. Als eer ste werk de "Cantata Misericor- dium" van Benjamin Britten. Britten componeerde het werk in 1963 ter gelegenheid van het 100-jarig bestaan van het Rode Kruis. Deze cantate - onderwerp: de barmhartige Samaritaan - werd geschreven voor tenor, ba riton, koor en orkest. Het orkest in een aparte instrumentatie voor strijkkwartet, strijkorkest, harp, piano en pauken. Twee grote Franse dichters uit de 20ste eeuw, Paul Claudel en Paul Eluard, schreven vanuit heel ver schillende achtergronden ge dichten over de vrede. De Canta te de la Paix van Claudel werd door de Franse componist Da rius Milhaud getoonzet voor koor a capella. Het gedicht 'Le vrai visage de la Paix' van Eluard inspireerde Henk Briër tot een cantate voor sopraan, alt, bari ton, strijkkwartet, fluit en piano. Briër schreef zijn werk in op dracht in 1961, waarna een aantal uitvoeringen volgde. De beschik- Time Bandits In de Hobahóhallen in Lisse begint vanmiddag om vier uur het Mag- ni-popfestival met een optreden van The Frog. Rond zes uur beklimt Herman Brood het podium met in zijn kielzog zijn vaste begeleidings band waarin gitarist David Hol- lestelle en saxofonist/Bertus baarheid van de nodige mede werkenden, suggestie van colle ga's en de cantate van Milhaud deden Henk Briër na veel aarze ling besluiten het werk nogmaals uit te voeren. Het programma bevat verder de 'Choral Hyms from the Rig-Ve- da' van Gustav Holst. De Hym nen uit de Rig-Veda bevat voor een groot deel lofzangen aan de goden, zoals Indra, de strijdbare god en Vena, de wrekende god. Naast de 'Hohe Messe' schreef J.S. Bach een viertal kleinere Missen voor soli, koor en orkest. De diri gent heeft een voorkeur voor de ze werken en besloot tot uitvoe ring yan de Mis in A gr. terts. Dit werk wordt na de pauze uitge voerd. Een keur van solisten werkt mee aan dit concert. Voca le solisten zijn Els van Onselen, sopraan, Vera Verzijden alt, Har ry van Berne tenor, en Fons Orie bas-bariton. De jonge harpiste Saskia Kingma was een aantal ja ren een opvallende kracht in het Nationaal Jeugdorkest, de Leid se organist Joop Brons zal het or gel bespelen. Bekende leden van het orkest, o.a. Henny Raven- stein (viool) en Costance Backer (fluit) verzorgen instrumentale soli. Borgers een belangrijke rol ver vullen. Rond acht uur treedt Gruppo Sportivo op terwijl de disco- groep Time Bandits rond de klok van tien uur dit door het jonge rencentrum Magnifiosi georgani seerde festival zal afsluiten. Mathilde Santing In de Sneeuwbal in Heemstede treedt vanavond Mathilde San ting op terwijl in het Alphcnse jongerencentrum Madonna de disco-funkgroep The Strings op treedt. In de Uyl van Hoogland aan de Leidse Nieuwstraat treedt zon dagmiddag een van de regionale toppers op, namelijk de formatie Hegt (aanvang 16.30 uur). 5 november 1983 Honderd jaar geleden stond in de krant: Men schijnt thans de voor naamste aanvoerders in han den te hebben eener dievenben de te Neuilly (Parijs). De eigen lijke hoofdman, zekere Marque- let, acht en twintig jaar oud, zóó sterk dat hij gemakkelijk drie man staan kon, moest zeer voorzichtig en met overmacht worden overrompeld. Hij werd in het bezit gevonden van twee geladen revolvers en betuigde zijn leedwezen er over, dat hij daarmede niet eerst elf agenten en dan zich zeiven van het leven had kunnen berooven. Marque- let verzuimde nooit in de dag bladen de berichten omtrent zij ne rooversbedrijven te lezen en dezer dagen had hij aan een er van terechtwijzingen toegezon den, o.m. betreffende een dief stal in de villa van den juwelier Rouveenat. Zelfs had hij aan een geïllustreerd blad voor poli tienieuws zijn portret aangebo den. Hij verklaarde bij zijn ver hoor door het lezen van romans in het rooversbedrijf smaak te hebben gekregen. Zijn ideaal was, zeide hij, een beroemd mis dadiger ("une des gloires du crime") te worden. Voorts wenschte hij den magistraat, die hem verhoorde, geluk met de doortastende en vaardige wij ze, waarop de agenten hem hadden weten te vatten. Ik hoop, zeide hij, dat de prefect van politie aan hen denken zal. Vijftig jaar geleden: In Barcelona is op het laatste oogenblik een sabelduel verhin derd tusschen den burgemeester van die Spaansche stad en den hoofdredacteur van een sati- riek-politiek weekblad. Eerstge noemde achtte zich beleedigd door een publicatie in het blad. Hoewel de politie last had gege ven het duel met alle beschikba re middelen te verhinderen, slaagden de tegenstanders er in elkaar op de afgesproken plaats te ontmoeten. Op het laatste oogenblik slaagden de secondanten er echter in een verzoening tusschen beide par tijen tot stand te brengen. Deze oplossing zal wel niet vreemd zijn aan het feit, dat geen der beide deullanlen ooit eerder een sabel in handen had gehad....

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 29