LEIDSCH A DAGBLAD Kabinet: overleg toch heropenen tSfmm vandaag 'Toelaatbaarheid' acties onderzocht Werktijdverkorting bij de Meelfabriek vHHHI zwm ^fll 4? ilf i «K./ rrrll Lubbers bereid tot garanties voor '85 en '86 VS gaan 160 F-16's aan Turkije leveren VS publiceren vijf geheime verdragen van Grenada data voor uw 'Gelden stads vernieuwing beter verdelen' ZUID-AFRKA LEIDSCH DAGBLAD ZATERDAG 5 NOVEMBER 1983 OPGERICHT 1 MAART 1860 No. 37235 Directeur: 6. Koopman Postbus 54 Hoofdredacteur:drs. J.W. E.Metselaar „„cTDC^tlLJ 2300ABlek)en Adj. hooldredacteur: R. D. Paauw HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Voortelnrs zie colofon 32 PAGINA'S - 1 Twaalf jaar lang is er gesleuteld aan een nieuwe wet voor opname in psychiatrische inrichtingen bij gestoord gedrag. Naar verwachting zal de Tweede Kamer dinsdag ermee akkoord gaan, maar intussen is geen der betrokkenen blij met wat er uiteindelijk voor de dag is gekomen. Hans van der Wilk (foto) kan er uit eigen ervaring over meepraten. Leidenaars kennen hem nog als Jan de Stotteraar, een man van twaalf ambachten en dertien ongelukken. Maar zie: Jan Pasma vond het geluk in een onverwachte hoek. Vandaag viert hij zijn eerste lustrum als restauranthouder in een nudistencentrum. PAGINA 19 Na jarenlang meteen nijpend tekort aan tandartsen te hebben gekampt, kijkt de Leidse regio thans tegen een overschot aan. Paniek bij de ziekenfondsen. Kritiek bij de tandartsen zelf. PAGINA 21 Sinds Jan en Ineke Kooiman getrouwd zijn, zijn ze op de Ijsbaan niet meer te houden. Twee laatbloeiers schaatsen zich naar vaderlandse top en zien vol optimisme het komende schaatsseizoen tegemoet. PAGINA 23 LEIDEN - Leidse gemeente-amb tenaren doen maandag in het kader van de protestacties het Stadhuis en Stadsbouwhuis voor het publiek dicht. Actie voerende ambtenaren zullen bij de deur iedereen tegenhouden die niet voor heel dringende za ken naar binnen hoeft. Wel zal het mogelijk zijn overlij densakten aan te vragen en ge boorten aan te geven. Ook hu welijksvoltrekkingen worden onder 'dringende zaken' gerang schikt, maar die staan maandag niet op het programma. Niette min is deze afspraak gemaakt, omdat de actie mogelijk wordt herhaald. Overigens zal het ambtenaren van het stadsbouwhuis even min zijn toegestaan om het stadhuis te betreden en omge keerd geldt hetzelfde. Zie verder pagina Leiden Minister Rietkerk wilde die garan tie eerder deze week niet geven. Voor de bonden was dat een be langrijke reden om het overleg te beëindigen. Premier Lubbers wees er gister avond op dat drie van de vier ambtenarenbonden zich bereid hebben verklaard met het kabi net verder te praten als voor de jaren na 1984 garanties kunnen worden afgegeven. In overleg met voorzitter Van de Scheur (ACOP) ziet Lubbers weinig meer. "Van de Scheur wil in feite niet met ons praten en dat is al weken zo", zo zei hij. De minister-president zei bang te zijn dat de uitspraak van de DEN HAAG (GPD) - Minister Rietkerk (binnenlandse za ken) heeft een werkgroep in gesteld, die het kabinet zal adviseren over toelaatbaar heid van protestacties van ambtenaren. De werkgroep, die onder leiding staat van plaatsvervangend se cretaris-generaal J. J. van Aart- sen, geeft daarbij aan of het kabi net maatregelen zou moeten ne men tegen bepaalde vormen van verzet en welke deze stappen zouden moeten zijn. Het kabinet wil zich niet willoos neerleggen bij alle acties van ambtenaren. De werkgroep moet vooral letten op eventuele acties van „vitale overheidsdiensten". Onder deze diensten vallen on der meer leger, politie en brand- Volgens de wet hebben de ambte naren geen stakingsrecht. Een partycentre WW&3MI Sassenheim 10 bowlingbanen met automatische puntentelling Hoofdstraat 147 Tel. 02522-16850 Sassenheim Wolkenvelden Droog met wolkenvelden. In de nacht en ochtend plaatselijk mist. Mini mumtemperatuur ongeveer 5, mid- dagtempcratuur omstreeks 11 gra den. Tot matig toenemende zuidwes tenwind. 6 november 1983 Zon op: 07.43 uur, zon onder: 17.04 uur. Maan op: 09.24 uur, maan onder: 18.02 7 november 1983 Zon op: 07.45 uur, zon onder: 17.02 uur. Maan op: 10.41 uur, maan onder: 18.34 regeling is steeds achterwege ge bleven omdat de regering nog geen beslissing heeft kunnen ne men over juist deze vitale dien sten. De werkgroep moet „de vinger aan de pols houden" en het kabinet adviseren over mogelijke tegen maatregelen zoals korte gedin gen van de staat (bv. de politie) tegen de protesterende bonden. De werkgroep heeft verder richtlij nen over de houding van dienst hoofden tegenover actievoeren de ambtenaren opgesteld. Deze zijn aan de betreffende chefs ge stuurd. Doden bij brand en vechtpartij NIJVERDAL (ANP) - Een 18-jari- ge inwoner van Nijverdal is van nacht bij een vechtpartij in een café in zijn woonplaats om het le ven gekomen. Zes anderen raak ten gewond. Een omgevallen bierglas was de inleiding van het gevecht. Een brand in zijn woning heeft vannacht een 63-jarige Hagenaar het leven gekost. De oorzaak was vanochtend nog niet bekend. WASHINGTON (UPI) - De Ver enigde Staten gaan Turkije in de komende tien jaar 160 gevechts vliegtuigen van het type F-16 le veren. Dat maakte het ministerie van defensie vandaag in Was hington bekend. De lang verwachte aankondiging volgt op de ontmoeting die de Amerikaanse minister van de fensie Caspar Weinberger twee weken geleden had met zijn WASHINGTON (Reuter,AFP) - De Verenigde Staten hebben gis teravond geheime documenten gepubliceerd die de Amerikaan se troepen na hun invasie op Grenada in beslag hadden geno men. Washington ondersteund daarmee de eerder gedane bewe ring dat de Russen van Grenada een militair bolwerk wilden ma ken. Onder de documenten bevinden zich vijf geheime verdragen met de Sowjet-Unie, Cuba en Noord- Korea. De verdragen hebben be trekking op de levering van grote hoeveelheden militair materieel aan de regering van premier Maurice Bishop. De Amerikaanse onderminister van buitenlandse zaken Kenneth Dam becijferde de waarde van het toegezegde en reeds gelever de wapentuig op bijna 120 mil joen gulden. Volgens Dam moest Grenada als springplank dienen voor ondermijnende activiteiten in buurlanden. Dam komt komende week naar Europa en zal onder meer Neder land bezoeken. Hoewel daarover niets officieel is meegedeeld houdt zijn bezoek vrijwel zeker verband met de VS-invasie op Grenada. De Amerikaanse omroepmaat- schappij CBS maakte gister avond de resultaten van een en- quete onder 304 Grenadanen be kend. Uit het opinieonderzoek bleek dat 91 procent van de on dervraagden blij was met de in vasie en dat 85 procent meende in gevaar te verkeren. DEN HAAG (ANP/GPD) - Het kabinet wil een nieuwe po ging wagen met de ambtenarenbonden tot een akkoord te komen over de arbeidsvoorwaarden. De korting van drie procent blijft onbespreekbaar, maar premier Lub bers zei gisteravond bereid te zijn alsnog te praten over een garantie dat ambtenaren in 1985 en 1986 niet meer zullen inleveren dan werknemers in het bedrijfsleven. Utrechtse rechtbank in het ge ding van de NS tegen de bonden van spoorwegpersoneel zal wor den opgevat als "een rechtvaar diging van de opvatting dat het kabinet met de verkeerde voor stellen is gekomen.". Hij zei ech ter niet te geloven dat de rechter een uitspraak heeft gedaan over wat er uit het overleg moet ko men. Het gaat om de ruimte die de bonden voor acties hebben, aldus premier Lubbers. In het kort geding van NS tegen de Vervoersbonden FNV en CNV en de FSV bepaalde de president van de Utrechtse rechtbank gis termiddag dat de acties rechtma tig zijn. Volgens rechtbankpresi dent mr. C. L. van Harinxma Thoe Slooten veroorzaken de stiptheidsacties geen onevenre dige schade. „Ambtenaren heb ben in algemene zin het recht om in actie te komen tegen eenzijdig vastgestelde maatregelen van de overheid", aldus de Utrechtse president onder luid applaus van de aanwezige NS'ers. De Vervoersbond FNV liet direct na afloop van het kort geding we ten dat volgende week een nieu we golf van acties bij de spoor wegen is te verwachten. Gedacht wordt aan estafettestakingen, maar de NS-leden moeten zich nog uitspreken over het vervolg op de nu al drie weken durende stiptheidsheidacties. Bij het streekvervoer werd vandaag al leen gestaakt bij de Enhabo in Noord-Holland. NS zéggen dat door de rechterlijke uitspraak de schade voor reizi gers, verladers en op de langere termijn ook voor het eigen perso neel, alleen maar zal toenemen. „Het doorgaan van de acties zal tot een forse gevolgschade lei den", aldus een teleurgestelde NS-woord voerder Clemens. Maandag volgt een tweede kort ge ding: dat van de ministeries van binnenlandse zaken en justitie tegen de politiebonden. In af wachting van het geding worden maandagmorgen toch acties ge voerd bij de politie. Alle diensten zullen vanaf die dag gaan werken volgens de letter van de wet. Bij de acties staat voorop dat open bare orde en veiligheid niet in het gedrang komen. CARACAS Aan de vooravond van haar bezoek aan de Nederlandse gisteren Venezuela, waar zij werd ontvangen door prersident Luis Herrera prinses reist vandaag door naar Curacao. Antillen bezocht prinses Juliana Campins en zijn vrouw Betty. De (Foto UPI» Turkse collega Halut Bayulken. Met de transactie is een bedrag ge moeid van 4,1 miljard dollar. Het is een van de grootste wapencon tracten die de VS ooit met een bondgenoot hebben afgesloten. De levering van de zeer moderne F-16's zal Turkije beter in staat stellen zijn NAVO-taken te ver vullen, aldus een verklaring van het Pentagon. I data makelaardij bv breestraat 106 leiden 071-12 16 45 LEIDEN/RIJSWIJK (ANP) - Bij de Meelfabriek Leiden, onder deel van het Meneba-concern is voor alle werknemers een werk tijdverkorting doorgevoerd van dertig procent. Bij de Rotter damse vestiging is een soortgelij ke maatregel van kracht. In to taal gaat het om 350 werknemers, die korter werken, voorlopig ge durende zes weken. Volgens bestuurder D. Nederveen van Industrie- en Voedingsbond CNV zijn de vakbonden akkoord gegaan met de invoering van werktijdverkorting bij Meneba omdat het gaat om een tijdelijke maatregel ter overbrugging van een plotselinge terugval. De maatregel is het gevolg van de dumping van enkele honderd duizenden tonnen Amerikaans meel in Egypte, waar ruim 20 procent van de wereldhandel in bloem omgaat. Hierdoor is de meelexport van Meneba naar dat land flink afgenomen. "Meneba maalt nu uitsluitend voor de binnenlandse markt. Zodra er weer exportorders binnenko men, en dat kan ieder ogenblik gebeuren bij voorbeeld door be middeling van de Nederlandse parlementsdelegatie in Rusland, kan er een einde komen aan de huidige overcapaciteit bij het be drijf', aldus de bondsbestuur- der. Bewijsstuk voor Barbie's daden DEN HAAG (AFP) - Een belang rijk bewijsstuk in het vooronder zoek tegen Klaus Barbie ligt in het archief van het Internatio naal Gerechtshof in Den Haag. Het is een duplicaat van een te lex afkomstig uit Lyon waarin gemeld wordt dat een groot aan tal arrestaties is verricht in een Joods kindertehuis en dat de ar restanten op transport zijn ge steld. De telex, die onderdeel uit maakt van de processstukken van Neurenberg is per order on dertekend door obersturmführer SS Barbie. De advocaat van Bar bie noemt het een vervalsing. De werktijdverkorting duurt in principe zes weken en kan ook steeds opnieuw met zes weken verlengd worden. LEIDEN (ANP) - Geld voor stads vernieuwing moet anders wor den verdeeld dan staatssecreta ris Brokx (volkshuisvesting) in de toekomst wil. Dat vinden achttien middelgrote steden, waaronder Leiden. Deze steden hebben daarvoor, op initiatief van de gemeente Maastricht een nieuwe verdeelsleutel gemaakt. Voor 1985 heeft het rijk een miljard gulden beschikbaar voor stads vernieuwing. Volgens de door de gemeenten voorgestelde verde ling gaat bijna vijftig procent naar de vier grote steden (Am sterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht), bijna 25 procent naar de 'achttien' en het resteren de deel naar kleinere gemeenten. In de door Brokx voorgestelde ver deelsleutel gaan de genoemde achttien gemeenten er op achter uit. De staatssecretaris heeft in zijn nieuwe plan namelijk ook plaatsen opgenomen die tot nu toe niet in aanmerking komen voor financiële steun voor stads vernieuwing. De Tweede Kamer behandelt het wetsontwerp 23 november. Actie tegen raketten GREENHAM/COMMON (AP) - De Amerikaanse militaire politie heeft gisteren op de luchtmacht basis Greenham Common in En geland een man klemgereden, die met zyn auto wilde inrijden op een Amerikaans transport vliegtuig met geheim materieel voor kruisraketten dat gelast werd. De auto werd 250 meter voor het vliegtuig tot stilstand gebracht. Laatste kans: schrijf uw eigen verhaal over 1983 Laatste kans: u kunt actief meewerken aan onze oude- jaarsbijlage, die op 31 decem ber verschijnt. Schrijf uw ei gen verhaal over wat u de leukste, droevigste, belang rijkste of aangrijpendste ge beurtenis vond in 1983. Het gaat om een kort verhaal (dus geen gedicht) over het in on ze krant verschenen nieuws bericht dat de meeste indruk op u heeft gemaakt Het maakt niet uit: een bericht over een gebeurtenis in stad, streek, land of wereld. Uw bijdrage mag niet langer zijn dan 600 woorden. U kunt haar sturen naar de redactie van het Leidsch/Alphens Dagblad. Postbus 54 2300 AB Leiden. In de linkerbo venhoek van de envelop ver melden "Oudejaarsbijlage". Uiterlijk 21 november moet het verhaal in ons bezit zijn. Wij maken vervolgens een selec tie. De beste inzendingen zul len worden geplaatst en ge honoreerd met een geschenk bon. De blanke gemeen- zgMft schap van Zuid-Afrika, ongeveer 4,5 miljoen mensen, heeft zich deze week uit gesproken voor een aantal wijzigin gen in de grondwet. Via een refe rendum waaraan overigens alleen de blanken mochten meedoen, heeft minister-president P.W.Botha zijn zin gekregen. Maar wat moeten wij ons voorstellen bij hervormingen in een land waar 4,5 miljoen blanken de 'baasskap' uitoefenen over zo'n 22 miljoen zwarten, 2,5 miljoen kleurlingen en 800.000 inwoners van aziatische origine? De nieuwe grondwet voorziet straks in drie verschillende kamers, voor blanken, kleurlingen en aziaten, in een verhouding naar aantallen van 4:2:1, maar de grote zwarte meer derheid komt in het stuk niet voor. Voor het eerst zullen nu wel de kleurlingen en aziaten op enigerlei wijze vertegenwoordigd zijn in het landsbestuur, maar hun invloed blijft heel beperkt. De blanke bazen hebben de hervor mingen zo in elkaar gestoken dat zij zelf de absolute meerderheid behouden. In de heftige discussies die aan het referendum voorafgin gen heeft Botha zijn kiezers nog herinnerd aan de 'christelijke, be schaafde waarden' die op het spel stonden. Men hoeft geen belijdend christen te zijn of lid van de Neder duits gereformeerde kerk om deze uitlating van de 'verligte' Botha te beschouwingen als een gruwelijke vloek. De herziene grondwet geeft de minis ter-president nieuwe en zeer ver gaande bevoegdheden en blijft voor het overige de apartheid ten volle schragen. Deze grondwet is derhalve totalitair, racistisch en ab surd. De Amerikaanse historica Barbara Tuchman heeft onlangs tijdens een voordracht in Groningen nog eens betoogd dat veel onheil een gevolg is van verkeerde beoordelingen in de politiek, waardoor er ernstige fouten worden gemaakt. Maar het ergst van alles is het volharden in fouten ondanks dagelijkse waar schuwingen en in weerwil van de ervaringen die zich opdringen. Verstoken van alle politieke rechten worden de zwarten gewoon ver bannen naar hun 'thuislanden' De voorstellen van Botha, al met al toch uniek in de Zuidafrikaanse ge schiedenis, maken, voorzover be kend, echter geen deel uit van een plan om uiteindelijk te komen tot gelijkberechtiging. Desgevraagd verklaart Botha dan ook dat hij met werkt met een 'geheime agenda De nieuwe grondwet zal niet meer zijn dan een mislukte 'verdeel- en heers'-operatie. Ziende blind en horende doof gaan zowel de 'ver- kramptes' als de 'verligtes' hun on dergang tegemoet, want uiteinde lijk is de tijd zelf de vijand van alle dictators. EEN ECHT COMPLETE KRANT. OVER VCEREI.H.SI \l»l VI VM> Ja, ik wil uw krant: 4 weken op proef voor f 9,50, öf noteer mij voor een kwartaalabonnement (f 61,25); vóór het abonnement ingaat, ontvang ik de krant 2 weken gratis. Naam U kunt deze bon opsturen naar het Leidsch Dagblad, Antwoordnummer 10050, 2300 VB Leiden. Of u kunt even bellen,(071- 144941).

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 1