5 T MET WELKE HYPOIHEEK IOOFT U HETMINSTE RISIGQ Basketbalteam Leiden Schaakteams Philidor hebben oppepper nodig Topper tussen RW en S'70 eindigt onbeslist klopt -C Ad van den Berg nu ook al weg Toernooi van BC Merenwijk Valse kaartjes in omloop voor interland Bogers neemt afscheid Eerste winst voor WVC bij favorieten Sowjets erkennen damtweekamp niet Clubarts Groningen betreurt uitsi spraak Aanval van Wiersma mislukt: weer remise de 2öjmr"rëntëvast hykxheek van het bouwfonds. ZATERDAG 5 NOVEMBER 1983 Sport LEIDEN- Zö zoetjes aan begint het erop te lijken, dat het Leidse Phi- t lidor niet meer is dan een goed - toegedekte doodzieke patient. Vooral nu ook Ad van den Berg zijn heil heeft gezocht op het eer ste bord van Katwijk, dat in de promotieklasse van de Leidse Schaakbond opereert. Bij nadere analyse blijkt het vrij blijvende karakter van de onder linge competitie de strijdlust en de routine bepaald niet te bevor deren. Er zijn zelfs spelers, die slechts uitsluitend in tientalver- band schaken. Het meest ideale zou zijn: herinvoering van het groepensysteem met promotie en degradatie maar met behoud van de ELO-ratings. Oud-voor zitter Piet Selier heeft in het verleden al eens gezegd: "Het ELO-systeem is een portie bami waaraan de saus ontbreekt." Een ander medicijn bij uitstek is natuurlijk een groep jeugdspe lers van het kaliber van Jeroen Piket, maar hoewel sommige jonge Philidor-schakertjes be paald wel talent hebben, zijn ze nog niet rijp voor een vaste stek inéén van de twee KNSB-teams van de Leidenaars. LEIDEN - BC Merenwiek organi seert vandaag en morgen haar traditionele Hutspot-toernooi. Aan dit zogenaamde CX-toer- nooi nemen 125 badmintonners uit de gehele regio deel. In totaal zullen er 166 wedstrijden worden verspeeld in sporthal Broekplein. Morgen rond 16.00 uur beginnen de finalepartijen. De toegang is gratis. ROTTERDAM (ANP) - Er zijn nog steeds enkele honderden valse toegangsbiljetten in omloop voor de voetbalwedstrijd Nederland Spanje, die woensdag 16 no vember in het Feyenoord-sta- dion in Rotterdam wordt ge speeld. De eerste valse kaartjes doken volgens de Rotterdamse politie eind oktober op in Utrecht, waar een man ze op de automarkt verkocht. De vervalste kaartjes zijn volgens de politie te herkennen, doordat de letter S op de nagemaakte bil jetten veel op een 8 lijkt. De zaak wordt nog verder door de recher che uitgezocht. Mensen die in het bezit zijn van een vals kaartje zal de toegang tot het stadion worden geweigerd. Het eerste tiental kan zich in de hoofdklasse van de landelijke competitie nog aardig op de been houden getuige de toch echt wel dikverdiende zij het magere winst (5V2-4V2) op het Friese Phi lidor. In de vandaag te spelen derde ronde zijn de Leidenaars te gast bij het wispelturige Utrecht, dat het seizoen begon met een schaaklesje, dat de profs van DAVatergraafsmeer niet licht zullen vergeten: V/2-2V2. Het is nog niet 'vrouwen én kinderen' eerst, maar een overwinning zal Philidor weer heel wat doen adem halen. Heel andêrs ligt de situatie bij de reserves van Philidor, die zo knullig verloren van Nieuwen- dam en dat terwijl er een royale zege had ingezeten. Het begon zo mooi: Prinsen kreeg een stuk ca deau en 1-0. Goed, Smit verdien de niets anders dan een pak slaag, omdat hij al in de opening met zijn dame op avontuur ging. Maar wat te denken van Van Loon, die zich liet meesleuren door de tijdnood van zijn oppo nent, en van Heieen de Greef, die met een ijzersterk loperpaar pas- sief ging spelen? Uiteraard twee Ook Katwijk gooit hoge ogen, zij tal van Leiderdorp het uur van de waarheid aan. De halve fina les waren zo mooi begonnen met twee maal een triomf van 4-1. Vegtlust uit Maarssen en EDS uit Delden waren de slachtoffers. Uitgerekend in de laatste wed strijd tegen De Amstel uit Uit hoorn ging het fout. Een dure misser, want juist dit duel blijft in de vandaag te spelen finale meetellen, omdat De Amstel zich ook plaatste. Raoul van Ketel (positioneel) en Adinda Koster (ondekbaar mat in drie zetten) wonnen verdiend van hun tegenstanders van De Amstel, maar Kilian Schreuder liep wanhopig naar zijn goede vorm te zoeken. Voeg daar nog bij de fatale verdedigingsfout van Alvin de Bock en de pech van Just Blom (goed voor 5 uit 6) en Leiderdorp verliest met 3-2. Een titel zit er misschien niet meer in, maar een plaats bij de eerste drie moet mogelijk zijn, hetgeen zou betekenen dat de LSB volgend seizoen met twee teams mag uitkomen. onnodige nullen en 1-3. Dit was blijkbaar het sein voor de anderen om ook te gaan knoeien. Zo gaf Vriend een winnende ko- ningsaanval uit handen (nog net remise) en liet Van Ofwegen na slim een pion te hebben gewon nen zich even slim door een lo perpaar overdonderen: IV2AV2. Vergeer had de betere kansen in het eindspel, maar in plaats van een combinatie koos hij voor een thematische voortzetting en was remise onvermijdelijk: 2-5. Wat hierna gebeurde maakte het drama compleet. Kohlbeck won fraai twee pionnen en een prachtstelling. 'Medelijden' met de tegenstander noopte hem voor een vroege sinterklaas te spelen: 2-6. Barkema leek een koningsaanval in handen te heb ben, maar het was zijn monarch die viel: 2-7. Ondanks een loper- en twee torenoffers kon Van Steenwijk niet winnen, maar wie doet er nu ook voor het vallen van de vlag nog even vlug zijn 41e zet, als 40 zetten voldoende zijn? Het was dan ook de beslis sende fout: 2-8. Vandaag is het erop of eronder voor Philidor II bij VHS/Haar lem. Beide teams staan exact in punten gelijk op de laatste plaats en dus.... Zoals verwacht won LSG I/Leiden in klasse I A van het gepromo veerde ESGOO in Enschede met 41/2-51/2. Het trio hangpartijen ga ven de Twentenaren op zonder een eindspellesje in de tweede zitting af te wachten. Na deze al lesbehalve overtuigende zege heeft LSG vandaag dan eindelijk de kans eens flink uit te halen te gen het onderaan bungelende Weenink uit Beverwijk. Waarheid In de landelijke categorie tot 13 jaar breekt vandaag voor het vijf- het dan in de categorie tot 16 jaar. Dankzij een zege op d4/Ooster- hout met IV2-3V2 hebben de Kat- wijkers zich al voor de halve fina les geplaatst. Het ging moei zaam, want zowel Kees de Best als Marco van Delft kwamen slecht uit de opening. Een mo ment van schaakblindheid bij hun tegenstanders deed beiden toch nog winnen. De fraaie poin tes, die Peter van der Plas voor zijn opponent in petto had, wa ren een lust voor het oog: 0-3. Wijnand Kuyt behaalde in een wiselvallige partij remise, terwijl Arend Guyt onnodig verloorom- dat hij niet wist, hoe hij met een toren twee pionnen moest tegen houden. In dezelfde categorie gleed Leider dorp voor de tweede maal met 5- 0 uit. Er hadden tegen HCSV/De Pion/Hilversum beslist twee punten in gezeten, maar niets is moeilijker dan een gewonnen staande partij winnen. NOORDWIJK - Beter laat dan nooit, moet men bij de v.v Noordwijk hebben gedacht, maar nu is het dan zover. Jan Willem Bogers, steunpilaar van de zaterdag-eersteklasser die zovele successen behaal de in het amateurvoetbal, krijgt alsnog een afscheids- wedstrijd. Bogers, woonachtig in Alphen, is momenteel zijn 'voetbal carrière aan het afronden bij derdeklasser ARC maar trekt dinsdag 8 november nog voor éénmaal het shirt van Noord- wijk aan. Hij weet zich dan verzekerd van de steun van de ploegmaten uit het kam pioenselftal van 1973. Zij ne men het op tegen het elftal van 1980. Behalve Jan Willem Bogers be staat het team uit de volgen de spelers: Aad Glas, Hans Plaatzer, Kees Spaanderman, Jaap van Kesteren, Gerard Duindam, Ben Barten, Kees Karstens, Ruud Bröring, Al- bert Spaanderman, Jan Vie- veen, Cor Vreugdenhil en Cees van der Wiel. Coach is Arie Duindam. LEIDEN - De strijd om de heerschappij in de eerste klasse volleybal bij de dames zal voorlopig voortduren. De twee gegadigden voor de titel, S'70 en RVV, kwamen er in een onderling treffen niet uit. De punten werden keurig gedeeld al was het opmerkelijk dat dat gebeurde via afgetekende cijfers. Zo won S'70 de eerste en de derde set met 15-4 en 15-6 en sloeg RW in de twee andere sets terug met 15-3 en 15-12. Echt spannend ging het er dus niet aan toe. het geen mede veroorzaakt werd door het sterke serveren. Bij RW sloeg vooral Anneke Bleychrodt vanaf de achterlijn menig puntje bijelkaar. Het wachten is nu op wie de eerste misstap begaat. WVC behaalde, nog i pleet, de eerste overwinning. D AC 2 was het slachtoffer van de Warmondse dames. Jacqueline Kortekaas en Henny de Winter deden zich gelden als twee uit stekende invallers. Hoofdrollen waren er voor Riekje Klop en Anjo Gijsen. De sets eindigden steeds in 15-11. Eenmaal pakte DAC 2 een set. Met 15-11. Leython 2 had geen kind aan het derde van DAC bij wie geen bal goed terecht kwam. Het passen was zo slecht verzorgd dat de Leiderdorpsen al fluitend via 15- 5, 15-6 en 15-5 een 3-0 overwin ning incasseerden. Leython pik te zodoende de twee punten te rug die de Bond haar vorige week had afgenomen. Dit van wege het opstellen van een speel ster uit het eerste team. De reserves van NOVO verslikten zich in de eerste set tegen Blok en verloren met 15-13. Dat kon natuurlijk niet en de Noordwijk- sen stelden daarna dan ook flink orde od zaken. Profiterend van het zwaxke verdelen bij Blok liep NOVO in één ruk door naar 3-1. Leython 3 voelt zich al aardig op zijn gemak in dit gezelschap ge tuige de 3-0 overwinning op LUSV 2. In de eerste set,was het nog even spannend en leuk, maar toen Leython in het ver volg met knappe plaatsballetjes paniek zaaide was het snel ge beurd met LUSV. Het vierde team van Leython moest dieper in de buidel tasten tegen Orion. Steeds nam Ley thon een snelle voorsprong, maar op basis van inzet vocht Orion telkens knap terug. Om. tot driemaal toe, toch net even te kort te komen: 3-0. Heren De strijd tussen de reserveteams van NOVO en LUSV verliep vrij eenzijdig. Hoewel de studenten lang niet slecht speelden behaal den de Noord wijkers toch een eenvoudige 3-0 overwinning. derde set bij een al even onver wachte 2-0 voorsprong evenv/el 11-4. De winst lag zomaar voor het oprapen. Het ongeloof daar over tastte, zo zou blijken, het zelfvertrouwen danig aan. Er knakte iets bij Ridderveld en in een uiterste krachtsinspanning greep Gemini die laatste stro halm. Toen eenmaal setwinst binnen was pakten de Voorscho tenaren daarop meteen maar het punt: 2-2. De Katwijkse derby tussen RW en Blok bracht niet waar de Blok-supporters op hadden ge hoopt, namelijk succes. Alleen in de eerste set kende RW wat pro blemen, maar toen de plooitjes waren gladgestreken liep RW gemakkelijk naar een 3-0 over winning uit, in de derde set lus tig experimenterend met kruis- staffels en drie meter ballen. Peter Bos was de grote man bij WW dat een punt pakte van DAC 2. Ook Gep Rietkerk speel de een goede partij. GER RENES FC Datarex 7—13 SilvaBoys Ceverbo 6-9 Lugdunum 7-9 Huugv. Es 7-9 V d. Plas 7-7 Rott. St. 7-6 FC Lise VWL De Rozet FV Snoeki FC Grovo T n]i-prtyio 7"O"fl A c Orion en Leython daarentegen -1—JdLXX v7XXö V ClXX ren volledig aan elkaar gewa: DEN HAAG (ANP) - Laurens van As uit Leiden en Theo Meijer uit Amersfoort zijn de voornaamste Nederlandse troeven in het toer nooi om de Europese judokam pioenschappen voor de jeugd. Het evenement vindt plaats in sportcentrum Papendal van 11 tot en met 13 november. Laurens van As, vijfvoudig nationaal kampioen, neemt deel in de klas se tot 65 kilogram. volledig aan elkaar gewaagd, waarbij Orion, in de vierde set, op het beslissende moment Vrouwe Fortuna op zijn hand kreeg. Leython kwam toen met 12-6 voor, Orion liep in, maar bij 15-14 leek een gelijkspel voor het grijpen te liggen. Misverstanden bij Leython boden Orion even wel de gelegenheid om alsnog via 17-15 door te drukken naar de uiteindelijke 3-1 overwinning. Ridderveld moest zonder vier vas te krachten en dus ook zonder veel illusies aantreden tegen Ge- mini/K 3. Niet in het minst tot ei gen verbazing stond het in de Topscorers Hennie Koet (VWL) Wim Eilander (Lugdunum) Ben Heemskerk (VWL) Robert de Roo (VWL) Frank de Rooy (vd Plas) THBBoys 7-12 VanDuuren JU/de Singel 7-12 SRVBoys Glasbergen 7—11 Cleyn Duin Bax Menken/L Noordwijk 7-10 UVS 7-9 Bahlmann 7-9 Landwer Topscorers Fred Muller (THB) Hans van Leeuwen Cees van der Lans (Bax) ADVERTENTIE MIJDRECHT - Het Nederlands basketbalteam, dat morgen naar de Verenigde Staten vertrekt voor een serie van acht wedstrij den tegen Amerikaanse universi- teitsploegen, heeft gisteren in Mijdrecht voor 600 toeschouwers zijn eerste trainingswedstrijd ge wonnen. De nationale selectie versloeg Leiden, de lijstaanvoer der in de eredivisie mét 95-81, na een ruststand van 53-37. Bondscoach Heger had voor deze eerste trainings wedstrijd niet de beschikking over de spelers van Den Bosch, donderdag door Li moges in de strijd voor de Euro pese beker uitgeschakeld. De acht spelers van de 'vaste' ploeg waren aangevuld met Rijks en Heijdeman. Van Leiden stond Randy Wiel in de nationale ploeg. Topscorers voor het Ne derlands team waren Van Noord (20), Wiel (16) en Schilp (15). Beek (18) maakte de meeste pun ten voor Leiden. De nationale ploeg zal vandaag in zijn tweede oefenwedstrijd tegen Canadians in Amsterdam, wel op volle kracht aantreden. Het Am sterdamse clubteam zal voor de ze wedstrijd worden versterkt met twee Amerikanen, onder wie Hank Smith. GRONINGEN (GPD) - Clubarts Peter Hut van FC Groningen betreurt na afloop van de UEFA-Cup- wedstrijd in Bari de spe lers van Inter Milaan te hebben beschuldigd van dopinggebruik. In een brief aan het bestuur van de Italiaanse club en zijn collega van Inter biedt Hut hiervoor zijri veront schuldigingen aan. Hut wijt het aan de enorme span ning rond de wedstrijd vanwege de poging tot omkoping van trai ner Han Berger dat hij tot die uit spraken is gekomen. In een ver klaring stelt de Groninger arts: „Na de wedstrijd van Inter Mi laan tegen FC Groningen in Bari zijn door mij in het bijzijn van persvertegenwoordigers uitlatin gen gedaan, welke aanleiding zijn geweest tot de nu circuleren de verhalen over het mogelijke gebruik van stimulerende mid delen bij de spelers van Inter. Achteraf vind ik dit ondoordacht en onjuist en zal hierover in een brief aan het bestuur van Inter en mijn clubarts-collega mijn spijt betuigen". 30 JAAR LOOPTIJD MET GRIUJGE RENTE. 20 JAAR IOOPT1JD MET ROTSVASTE RENTE. De veiligste weg is de 20 jaar RenteVast Hypotheek va n het Bouwfonds Die houdt u 20 jaar vrij van rente- zorgen. Bovendien bent u er al na 20 jaar van af. Dat is 10 jaar eerder dan bij andere hypotheken. Per maand betaalt u weliswaar iets meer, maaraan het eind van de looptijd heeft u wel een stuk minder betaald. Vraag nadere informatie en persoonlijk advies bij het Bouwfonds-infocentnjm in uw buurt. Of stuurt u even de bon op. tuurt u mij alle informatie over de 20 joar RenteVast Hypotheek, j Nnnm.l I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I II I I I j Adres: M I I II I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I I DEVENTER (ANP) - De dam- bond van de Sowjet-Unie hand haaft zijn standpunt, dat de twee kamp tussen Jannes van der Wal en Harm Wiersma geen wereld kampioen kan opleveren. Dat heeft de voorzitter van de Sow- jet-dambond, dr. Wadim Baira- mov, gisteren tijdens een pers conferentie in Deventer bekend gemaakt. Bairamov, ook vice-voorzitter van de wereld-dambond, zal dit weekeinde bovendien tijdens een bijeenkomst van het bestuur van de FMJD bepleiten zodanige maatregelen te nemen, dat er in de toekomst niet opnieuw toer nooien worden georganiseerd, die de reputatie van de interna tionale federatie schade berok kenen. Wim Jurg, die in zijn functie van voorzitter van de FMJD de pers conferentie van Bairamov ook bijwoonde, verklaarde echter dat het bestuur niet zal afwijken van de vastgestelde lijn na de incom plete wereldtitelstrijd in Brazilië, waar de Sowjets niet konden uit komen door visum-moeilijkhe den. De federatie bepaalde dat niet echt om het wereldkam pioenschap is gespeeld. Als aan vulling daarop werd bepaald, dat de "winnaar in Brazilië, Van der Wal, in een tweekamp met de sterkste van de in juli gehouden Amsterdamse achtkamp zou uit maken wie als titelhouder zou worden beschouwd. Wij zijn verplicht deze tweekamp voorlopig te accepteren, omdat er voor deze strijd geen congres kon worden gehouden" stelde Jurg, die de uiteindelijke beslis sing over de werkelijke waarde van de huidige tweekamp tussen de Nederlandse grootmeesters doorschoof naar de volgend jaar te houden vergadering van de FMJD. Bairamov benadrukte dat de mo menteel aan de gang zijnde twee kamp onder auspiciën van de KNDB werd gespeeld, maar dat de echte WK-match volgend jaar maart tussen Wiersma en Wirny zou plaats vinden. Het resultaat van Van der Wal in de stijd met Wiersma zou daarop niet van in vloed zijn, vond de damvoorzit- ter uit de Sowjet-Unie, die daar mee ook het in april in Moskou bereikte compromis terzijde schoof. In Deventer werd een nieuwe va riant op het akkoord van Moskou ter tafel gelegd. De tweekamp tussen Wiersma en Wimy zou al leen niet doorgaan als de beide Nederlanders als eerste en twee de zouden zijn geëindigd in de deze zomer in Amsterdam ge houden achtkamp. Het door Jurg en de toenmalige KNDB-voorzitter Joop Meure bereikte akkoord gaf aan, dat bij winst van Wiersma of van Van der Wal de tweekamp met Wirny niet zou doorgaan. "Dat is een verkeerde publicatie geweest", deelde Jurg mee. Meure daaren tegen bestreed de woorden van Jurg. "Dat is wel degelijk de af spraak geweest. Als Wiersma of Van der Wal in Amsterdam zou winnen, kwam er geen nieuwe tweekamp met de wereldtitel als inzet". I PostcodeJ—Ll I I i II ÜJJ PlnntU I I I I I I I I I I I _U TelefoonLLLLLLLLLLU_ Ik heb wel/geen hypotheek. In gesloten envelop zonder postzegel naar m BoUWfOïldS I nv Bouwfonds Nederlandse Gemeenten, Nederlandse Gemeenten Antwoordnummer 34, 3860 VE Hoevelaken. I Ik ga liever even langs bij het Bouwfonds-infocentrum in Leiden, Botermarkt 2, I 1071) 134343, Haarlem, Anegang 29,1023) 313852, Den Haag, Nassauplein l 13, (070) 650800. TRVI07 2 I DEVENTER (ANP) - Uitdager Harm Wiersma leek in het elfde duel van de damtweekamp om de wereldtitel lange tijd op weg naar een winstpartij. Titelverde diger Jannes van der Wal had het geluk dat hij juist na de spannen de tijdnoodfase naar een voor hem afdoende remisevariant kon zoeken, zodat na 52 zetten en ruim vier uur spelen ook dit duel onbeslist eindigde en de stand nog steeds in evenwicht is: 11-11. Wiersma nam opnieuw heel wat meer risico's dan zijn tegenstan der. "Zo zal het de komende par tijen steeds gaan, Jannes", be loofde Wiersma na afloop. "Ik zal je dwingen te spelen". Van der Wal investeerde in de opening heel wat tijd. Nam al snel een hekstelling in, maar toen hy in het vroege middenspel de uitda ger uit die hekstelling liet ont snappen, kreeg hy. prompt pro blemen. Een positionele onnauwkeurig heid van de wereldkampioen le verde Wiersma de nodige bewe gingsvrijheid op. Logisch dat een door Van der Wal, op de der tigste zet, gedaan remisevoorstel werd afgewezen. De uitdager nam het initiatief over en voor de tweede keer in deze krachtme ting kreeg Van der Wal tijdnood. Voor de laatste tien zetten hac' hij slechts vijf minuten, maar hy verdedigde zich ook in die fase zo goed dat Wiersma tenslotte een puntendeling voorstelde, waarover de wereldkampioen niet lang behoefde na te denken.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 13