'Geen sprake van invasie Grenada' c Gemayel leidt missie naar VS Aanval op Arafats laatste bolwerken Reagan spreekt van reddingsoperatie FS vragen begrip per satelliet Westduitser slikt recordaantal pillen Onderzoek naar kanker rond nucleaire fabriek VRIJDAG 4 NOVEMBER 1983 WASHINGTON - De Amerikaanse militaire operaties op Grenada waren volgens presi dent Reagan geen invasie, maar een reddingsoperatie. Hij zei dit gisteren in het Witte Huis toen hij voormalig minister van defensie Donald Rumsfeld voorstelde als zijn nieuwe speciale afgezant voor het Midden-Oosten. Buitenland Weliswaar heeft Reagan zelf van een invasie gesproken toen hij de inval aankondigde, maar de Amerikaanse regering is er ken nelijk op uit de thans formeel beëindigde strijd op het Cari- bisch eiland politiek hanteerbare proporties te verlenen. Vandaar dat Reagan ook verklaar de zich geen zorgen te maken over een VN-resolutie die de ge wapende interventie in Grenada betreurt, omdat daar altijd wel een meerderheid tegen de VS te vinden is. Hij werd echter pas door Henk Kolb grimmig boos, toen hem com mentaar werd gevraagd op het feit dat in vele landen de invasie van Grenada wordt vergeleken met de Russische inval in Afgha nistan. „In 's hemelsnaam", riep hij uit, „de Russen hebben elke smerige vorm van oorlogvoering ge bruikt, chemische oorlogvoering inbegrepen, het doden van vrou wen en kinderen. En ze zijn er nog". Nicaragua Reagan wees de veronderstelling, dat de actie op Grenada een vin geroefening is geweest voor een dergelijke onderneming tegen de Sandinistische regering in Nica ragua van de hand: „Van wat ze daar zeggen heb ik nog nooit iets geloofd, sedert zij aan het be wind zijn". Maar hij sloot derge lijk militair ingrijpen voor de toe komst niet uit, mits een regering erom vraagt binnen het raam van bestaande verdragen. De Amerikaanse Senaat, met een Republikeinse meerderheid, heeft gisteren besloten voortzet ting van geheime operaties tegen de Nicaraguaanse regering toe te staan, activiteiten waarvoor het (Democratische) Huis van Af gevaardigden tweemaal het geld heeft geweigerd. Een gezamenlij ke commissie moet nu een com promisvoorstel ontwerpen. De Amerikaanse president bleef volhouden dat hij zijn troepen vooral naar Grenada had ge stuurd om Amerikaanse studen ten te redden, zelfs al is het in middels wel duidelijk geworden dat hun levens vóór de invasie geen gevaar hepen. De bewijzen voor de veronderstelde nood zaak het regime van generaal Austin te verwijderen en Cuba nen alsmede Russen, Oostduit sers, Noordkoreanen en Libiërs de deur te wijzen, werden tijdens de invasie aangetroffen. Dit weekeinde gaat een onder zoekscommissie van het Huis van Afgevaardigden naar Grena da om daar de situatie op te ne men. De voorzitter van de com missie voor de strijdkrachten van het Huis van Afgevaardig den heeft gezegd een onderzoek te zullen vragen van berichten dat de helft van de 18 Ameri kaanse gesneuvelden is omgeko men door vuur van eigen troe pen. Het Pentagon ontkent dit, maar geeft wel toe dat twaalf man gewond zijn geraakt door een verkeerd gegooide bom. De Amerikaanse soldaten, door hun president als 'bevrijders' ge prezen, zijn aan het vertrekken en zullen allemaal het eiland ver laten 'zodra', aldus Reagan, 'de logistiek is geregeld.' Daartoe be hoort het zenden van een sterke politiemacht uit het Gemene best, die de steun geniet van een serieus te nemen militaire macht. De Amerikaanse regering belooft al enkele dagen de op Grenada gevonden documenten openbaar te zullen maken waaruit onom stotelijk zou moeten blijken dat op Grenada een voor het Cari- bisch gebied 'dreigende militaire aanwezigheid' van Cuba en de Sowjet-Unie, bestond. Tot en met gisteren waren de documen ten nog steeds geheim. DEN HAAG - Wat te doen als de natie onder een spervuur van kri- door Hans Geleijnse tiek komt te liggen en onbegrip het klimaat in de verhoudingen met de Europese bondgenoten verstoort? Op die vraag heeft het United States Information Agen cy (USIA), de voorlichtings dienst van de Amerikaanse rege ring (ook wel Washingtons pro- pagandacentrum genoemd) gis teren een kostbaar antwoord wil len geven. Via een tv-satelliet was een geslo- BONN - Elke Westduitser krijgt ge middeld per jaar 12 medicijnen voorgeschreven. Bij sommige hartpreparaten bijvoorbeeld is het gebruik in de Bondsrepu bliek acht keer zo hoog als in de Verenigde Staten, en zelfs twaalf keer hoger dan in Engeland. De ze ontwikkeling noemt de minis- door Harts Amesz ter van sociale zaken en gezond heid in de deelstaat Noordrijn- Westfalen, Friedhelm Fahrt- mann, zorgelijk. De bewindsman heeft laten uitre kenen dat de artsen in de Bonds republiek per jaar ongeveer 400 miljoen recepten met meer dan 700 miljoen medicijnen uitschrij ven. Terwijl in Amerika maar in twee van de drie behandelingen één recept wordt uitgeschreven,. 'Straatrijk' Een 69-jarige rentenier en straatmuzikant die in een parkje in Neurenberg in Beieren een natuurlijke dood was gestorven, bleek een ver- mogentje op zak te hebben. Toen de politie in de zakken van de man zocht naar identi teitspapieren, vond zij ruim 81.000 gulden in overwegend biljetten van 100 mark en een spaarbankboekje met een te goed van ruim 7.500 gulden. Angels verboden De Westduitse minister van binnenlandse zaken, Frie- drich Zimmermann (CSU), heeft de motorclub "Heli's Angels" in Hamburg verbo den als een "criminele ver eniging". De leider 'van de groep, van wie bijna alle le den drie maanden geleden werden opgepakt, is in het huis van bewaring op de hoogte gebracht van het ver bod. Schat Twee Russische scholieren uit de stad Gorki zijn op slag rijk geworden toen een baksteen die zij gebruikten om houten speelgoed te maken open brak en er gouden en zilveren munten uit rolden. De baksteen, die de jongens in het puin hadden gevonden van een huis dat enkele jaren geleden was afgebroken, ver borg 72 in 1811 geslagen munten en een aantal zilve ren juwelen. wordt dit in Duitse praktijken vrijwel altijd gedaan. Dit acht minister Fahrtmann niet juist. Vooral op het gebied van de zoge naamde psycho-pharmaca is sprake van een toenemend ge bruik. Jaarlijks worden circa 40 miljoen rustgevende en pepmid delen voorgeschreven. Dat kost de ziekteverzekering bijna een miljard mark. Een in opdracht van het ministerie van gezond heid in Dusseldorf verricht on derzoek toont aan dat zo'n negen procent van de jongeren aan Rijn en Roer het gevaar lopen van me dicamenten afhankelijk te wor den. Een derde van de ouders ge looft dat het geen kwaad kan kin deren en jongeren chemische middelen te geven teneinde de concentratie en het prestatieni veau te verhogen. Veel moeders geven zelfs onrustige zuigelin gen rustgevende middelen. Minister Fahrtmann kritiseerde de geneesmiddelenindustrie. Ter wijl de prijsindex voor levenson derhoud in september maar met 2,8 procent omhoog ging, stegen de prijzen voor medicijnen ge middeld met 6,3 procent. Ook vindt de bewindsman het „hoogst opvallend", dat de medi cijnen in buurlanden zoveel min der kosten dan in de Bondsrepu bliek: van een derde tot zelfs een kwart. In de Bondsrepubliek zijn 50.000 preparaten op de markt. Volgens deskundigen zouden 2000 vol doende zijn. Dat leidt tot een zeer dure concurrentiestrijd, die in feite door de consument of de verzekering gefinancierd moet worden. ten tv-circuit opgezet tussen Washington, New York, Barba dos, Rome, Londen, Bonn, Brus sel en Den Haag. Op de Ameri kaanse ambassades in de vijf Eu ropese landen kregen journalis ten de gelegenheid vragen te stellen over de invasie op Grena da. Hun gesprekspartners: Ame- rika's VN-ambassadrice in New' York, Jeanne Kirkpatrick, in Washington twee vice-ondermi- nisters voor inter-Amerikaanse en Westeuropese relaties, de he ren Johnstone en Michel, en op Barbados premier Adam en zijn collega van. St. Lucia, John Compton. Kosten van de twee uur durende uitzending? Ambassadewoord voerder Sam Wunder krabt zich eens achter het oor. „Ik heb er eerlijk gezegd geen idee van. We zijn nu ongeveer twee uur via de satelliet in de lucht geweest. Dat moeten we nog eens uitzoeken. Maar ik weet wel dat alleen al de huur van het net per maand per aangesloten Europees land 50.000 dollar bedraagt". Amerika, het zal duidelijk zijn, heeft er een lieve cent voor over om „adequate informatie te ver strekken die de publieke opinie in Europa bereikt", zoals het werd uitgedrukt. En het is meer dan toeval dat het tv-circuit pre cies de Europese landen omvat waar de nieuwe kernraketten voor de middellange afstand moeten worden geplaatst. Wunder: „Ik zal niet zeggen dat USIA dit heeft opgezet speciaal met het oog op de discussies in Europa over de nieuwe kernwa pens. Maar natuurlijk maken wij ons zorgen over de vraag hoe be langrijke politieke thema's in de publieke opinie overkomen. Dat geldt zeker voor de kernwapen kwestie". ,Het leek ons van belang dat jour nalisten in Europa direct met be langrijke Amerikaanse woord voerders kunnen praten over welk onderwerp dan ook. Minis ter van buitenlandse zaken Shultz was aanvankelijk voor dit Grenada-programma gepland, maar dat kon op het laatste mo ment niet doorgaan. In de toe komst gaan we dit net uitbreiden naar ambassades in arldere hoofdsteden en het is niet uitge sloten dat ook president Reagan dan via dit medium met Europe se journalisten zal spreken". LONDEN In Engeland is de af gelopen dagen grote ongerust heid ontstaan over berichten die een verband leggen tussen de statistisch gezien veel te hoge frequentie van leukemie en an dere vormen van kanker in een gedeelte van Noordwest-Enge- land, en de aanwezigheid van de nucleaire opwerkingsfabriek in Windscale. Het verband is voor het eerst aan- door Henk Dam getoond door de tv-maatschappij Yorkshire TV, die een langdurig onderzoek heeft gehouden in het gebied rond Windscale, langs de kustlijn van het pittoreske Lake District. De resultaten van dat onderzoek waren alarmerend. Kinderen in het dorpje Seascale, anderhalve kilometer van de nu cleaire fabriek verwijderd, blij ken een tien keer zo grote kans te hebben op leukemie dan elders in het land. Bij kinderen in drie wat verder gelegen dorpen is die kans vijf keer zo hoog als nor maal. Bovendien hebben de onderzoe kers in huisstof van een woning in het plaatsje Ravenglass, tien kilometer van de opwerkingsfa briek, niet alleen twee verschil lende soorten plutonium aange troffen, maar ook andere nucleai re afvalstoffen als americium, caesium en ruthenium. De bewoners van het huis hebben de aanwezigheid van de stoffen direct in verband gebracht met de dood aan kanker van enkele van hun huisdieren, en zijn van de bevindingen zo geschrokken dat zij hun huis nu te koop heb ben aangeboden. Ook andere mensen in de streek zijn ernstig verontrust geraakt. Wetenschappelijke onderzoekers van naam hebben gezegd er geen twijfel aan te hebben dat de nu cleaire stoffen, die niet alleen in het huisvuil blijken te zitten, maar ook in grasland, op stran den en in modder in de buurt van de opwerkingsfabriek, een direct gevolg zijn van de manier waar op de fabriek zich van zijn afval ontdoet. In het complex te Windscale wordt nucleaire afval uit de gehele we reld verwerkt. Er wordt pluto nium uitgehaald, maar technisch is het niet te realiseren alle pluto nium uit de afval te krijgen. Af val met daarin resten plutonium en andere radioactieve stoffen worden via een pijpleiding in de Ierse Zee geloosd. Die praktijk wordt nu al meer dan 20 jaar gevolgd. De verwachting is altijd geweest dat de radioac tieve stoffen zich in het water zouden verspreiden en zó ver dund zouden raken, dat ze geen gevaar meer opleveren. Dat is volgens de door Yorkshire TV geraadpleegde deskundigen niet het geval. Volgens hen zakt het (zware) pluto nium naar de bodem, en wordt het door stromingen en dergelij ke weer naar de kust gebracht. Gedeeltelijk blijft het daar m het zand en de modder, maar voor een ander deel verdwijnt het, met opgedroogde modderdeel- tjes. als stof in de lucht. De Britse regering heeft zeer snel gehandeld na de alarmerende be richten, en donderdag een emi nent medisch onderzoeker, Sir Douglas Black, benoemd, die een onderzoek naar de kankerge vallen rond Windscale zal doen. De maatschappij die het com plex beheert, British Nuclear Fuels, heeft inmiddels alle be schuldigingen naast zich neerge legd. Volgens de directie van British Nu clear Fuels is in de statistiek het verschijnsel van onverklaarbare zogenaamde „opeenhopingen" bekend, waarbij zich bijvoor beeld in een bepaalde streek of een bepaald dorp veel meer kan kergevallen voordoen dan statis tisch waarschijnlijk is. t TRIPOLI Een zwarte rookkolom hangt boven de Noordlibanese stad Tripoli, nadat bij zware gevechten tussen voor- en tegenstanders van PLO-leider Jasser Arafat de olieraffinaderij werd geraakt. (Foto ANP/U PI) TRIPOLI, BEIROET (UPI/Reuter/ AFP) - De laatste bolwerken van PLO-leider Jasser Arafat in de Noordlibanese stad Tripoli zijn gisteren onder vuur komen te liggen van radicale Palestijnse strijders en Syrische troepen. In een oproep aan bevriende landen gaf de PLO-leider toe steeds meer grond te verliezen en vroeg hij om hulp ter voorkoming van een bloedbad 'zoals in Sabra en Chatila'. Bij de zware artilleriege vechten zijn zeker honderd men sen gedood en 170 gewond. In een gesprek met journalisten verklaarde Arafat dat de aanval niet alleen het werk is van Sy- riërs en opstandige Palestijnse groepen. Volgens hem doen ook de Libiërs mee in deze 'open oor log' tegen de Palestijnen. Bij de gevechten in Tripoli zijn drie olietanks in brand geschoten. De Libanese premier Wazzan riep namens de Libanese regering op de strijd te beëindigen. Hij zei dat het verlies van olie voor een extra crisis kan zorgen in zijn door burgeroorlog verscheurde land. Wazzan lichtte prsident Amin Gemayel, die zich in Genè- ve bevindt voor de verzoenings conferentie, telefonisch in over de gebeurtenissen. De minister voor oliezaken en industrie liet weten dat er maatregelen wor den genomen om een tekort aan benzine te voorkomen. Er vorm den zich echter al lange rijen bij de benzinestations in Beiroet. Arafat heeft steeds meer grond on der de voeten verloren sinds ra dicalen binnen de PLO zijn ge zag aanvechten. De afgelopen twee maanden verbleef hij in het vluchtelingenkamp Baddawi, dat samen met Nahr el Bared het laatste bolwerk vormt van de Pa lestijnse strijders die Arafat trouw bleven. Het noorden en oosten van Liba non is voor het grootste deel in handen van Syrische troepen, die het buurland in 1976 binnen vielen met de bedoeling een ein de te maken aan de burgeroor log. Syrië, dat Arafat in juni dwong Damascus te verlaten, steunt de opstandelingen binnen de PLO. Syrië heeft gisteravond Arafats beschuldigingen, dat het betrokken zou zijn bij de strijd van gisteren, tegengesproken. Rumsfeld nieuwe afgezant VS in Midden-Oosten WASHINGTON (AFP/UPI/Rtr) De Amerikaanse president Reagan heeft de voormalige minister van defensie Donald Rumsfeld benoemd tot zijn speciale afgezant voor het Midden-Oosten. Tijdens een persconferentie zei Reagan gisteren dat Rumsfeld "het middelpunt" zal zijn van de voortgaande pogingen een vredesregeling voor het Mid den-Oosten te bereiken. Rumsfeld volgt Robert McFar- lane op, die, na drie maanden in functie te zijn geweest, on langs werd benoemd tot advi seur voor nationale veilig heidszaken van de president. De 51-jarige Rumsfeld, voor malig Republikeins afgevaar digde in het Congres, was mi nister van defensie van 1975 tot 1977, onder president Ford. Russisch schip in problemen voor kust VS HAMILTON, BERMUDA (RTR/ UPI/DPA) - Het Amerikaanse ministerie van defensie heeft meegedeeld dat een Amerikaans verkenningsvliegtuig voor de kust van Zuid-Carolina een Rus sische kernonderzeeër heeft waargenomen die kennelijk in moeilijkheden is. Het schip heeft niet geseind, maar duidelijk is dat het in technische moeilijkhe den verkeert. Een functionaris van het ministerie zei dat het zich zeer langzaam aan het zee oppervlak voortbeweegt, terwijl dit soort schepen gewoonlijk on der water blijft. Volgens een functionaris van de Amerikaanse marine is er een Russische treiler in de buurt van het schip. Bovendien zou een marineschip van een basis op Cuba onderweg zijn. Dat schip zal de onderzeeboot vermoede lijk naar Cuba slepen. De VS hebben geen hulp aangebo den, maar het Amerikaanse ver kenningsvliegtuig vliegt boven het gebied ten teken dat de Ame rikanen voor hulp beschikbaar zijn. Grieks schip getroffen door Iraakse raket ATHENE (Reuter) - Een Grieks transportschip dat op weg was naar de Iraanse havenstad Ban dar Chomeini is in de Perzische Golf getroffen door een Iraakse raket. Drie opvarenden raakten gewond. Zij zijn opgenomen in een ziekenhuis in Teheran. Dit hebben de eigenaars van het 10.853 ton metende schip "Avra" gisteren in Athene bekendge maakt. Een woordvoerster van de rederij zei dat de verwondingen van de drie zeelieden niet ernstig zijn en dat het drietal maandag in Athe ne wordt terugverwacht. Hoewel de rederij dinsdag al op de hoog te was van de aanval, hoorde zij gisteren pas dat er gewonden wa ren gevallen. De woordvoerster zei dat de rederij berichten heeft ontvangen waarin wordt gezegd dat het schip is getroffen door een Exocet-raket. Zij benadrukte echter dat verdere gegevens over het incident, zoals de precieze datum en de lokatie, nog ondui delijk zijn. De Avra was geladen met 10.000 ton kunstmest op weg naar Iran. Het schip bevond zich in een konvooi dat werd begeleid door Iraanse oorlogsschepen. Na de raketaanval is. het beschadigde schip naar Bandar Chomeini ge sleept en daar gelost. ADVERTENTIE GENEVE - Tijdens de derde dag van de Libanese nationale ver zoeningsconferentie is besloten president Amin Gemayel op een speciale missie naar de Verenig de Staten en een aantal Arabi sche landen te sturen, om „een door Aernout van Lynden einde te maken aan de Israëli sche bezetting" van Zuid-Liba- non. Het besluit van de conferentie in Genève komt erop neer dat de verschillende delegaties beslo ten hebben verdere discussie over de netelige kwestie van het Libanees-Israëlisch akkoord van 17 mei voorlopig uit te stellen. De conferentie, die vandaag verder gaat, zal waarschijnlijk morgen verdaagd worden tot na de terug keer van president Gemayel. Volgens de sjiietische oppositie leider Nabi Berri zal Gemayel na vijf of zes dagen alweer van zijn 'kleine wereldreis' terugkeren, en zal de conferentie dan in het Intercontinentel Hotel in Genève voortgezet worden. Dit werd echter niet door andere delega tieleiders bevestigd. Volgens hen zouden de details van de reis van Gemayel en het verdere verloop van de conferentie pas vandaag besproken en geregeld worden. In het communiqué dat gister avond laat bekend gemaakt werd, is verklaard dat „alle lei ders overeengekomen zijn de president het gezag te geven om een einde te maken aan de Israë lische bezetting", een wat vage formule. Al sinds het werkelijke begin van de conferentie, afgelo pen dinsdag, vormt het zeer om streden Libanees-Israëlische ak koord van 17 mei het belangrijk ste onderwerp van discussie. De oppositie, gesteund door de Sy rische minister van buitenlandse zaken Khaddam, die als waarne mer aan de conferentie deel neemt, heeft geëist dat het ak koord opgeheven wordt. Vol gens hen wordt de onafhanke lijkheid van Libanon door het te rugtrekkingsakkoord aangetast omdat „40 procent van Libanon dan een Israëlisch protectoraat wordt". Daarnaast weigeren de Syriërs, die zelf een derde van Li banon bezetten, hun troepen te rug te trekken, totdat het ak koord van tafel wordt geveegd. Met Amerikaanse steun hebben de christelijke delegatieleiders, die de regering van president Ge mayel steunen, getracht een compromisoplossing voor deze kwestie te vinden door het ak koord niet te ratificeren en dus te bevriezen. Volgens hen moet de oppositie eerst met een beter al ternatief voor de dag komen, voordat men het akkoord van 17 mei schrapt. Ondanks aparte besprekingen tus sen de president en de oppositie en ondanks het feit dat alleen de delegatieleiders aan de bespre kingen deelnamen, heeft men gisteren duidelijk geen overeen stemming kunnen bereiken en is toen besloten dan maar geen be sluit te nemen en verdere discus sie over het akkoord uit te stel len, zodat andere zaken aan de orde gebracht kunnen worden. Een origineel uitlaatsysteem bh/ft gewoon 't beste voor uw Citroen. Wees zeker von kwa liteit en duurzaamheid. Citroen geeft u één jaar garantie. Een kompleet achierqedeehe voor r^TTPI 2CV(Dyonel Hel gehele uitlaatsysteem 276,-. Een kompleet achtergedeelte voor GSIA) vanaf Het gehele uitlaatsysteem vanaf487, Een geheel uitlaatsysteem voor Visa 1124 cc (voor en achter!. Genoemde pn/zen zi/n mklusief m mtage, beveshgingunaterialen en 8.1 ^CITROEN Bij uw Citroën-dealer: VAN DER VELDE BV, Kennedyfaan 1J8, Leiden. Tel. 071-769322.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 7