Uitkeringen niet achteruit in '84 Ambtenaren stuiten op verzet CNV roept op tot bezinning -c Koppeling met ambtenaren blijft 'Overheid staat te ver van burger af 4 5 6 VRIJDAG 4 NOVEMBER 1983 DEN HAAG (GPD) - De netto-bedragen van de sociale uitkeringen zullen, evenals de salarissen van ambtenaren en trendvolgers, in januari 1984 niet lager zijn dan in decem ber van dit jaar. Deze toezegging deed premier Lubbers gisteravond in het kamerdebat over de verlaging van de ambtenarensalarissen. Hij kwam daarmee tegemoet aan de eis van zijn eigen partij, het CDA. De WD vindt, dat alleen de laagste uitkeringen hoeven te worden ontzien, maar legde zich uiteindelijk wel bij de opstelling van het kabinet neer. Binnenland ARNHEM (ANP) De afstand tus sen burgers en overheid neemt in Nederland ernstige vormen aan. Veel burgers hebben in de overheid en de politiek in het al gemeen slechts weinig vertrou wen. De overheid zelf, vooral op centraal niveau, staat te weinig open voor informatie over wat onder de burgers leeft en is sterk gericht op de eigen interne pro blemen. Dit zei prof. A. Hoogerwerf van de afdeling bestuurskunde van de TH Twenthe gisteren in Arnhem tijdens een congres over voor lichting te midden van crisisma nagement en burgerlijke onge hoorzaamheid. De kloof tussen burgers en over heid komt volgens Hoogerwerf onder meer tot uiting in het feit dat de taal, de opvattingen en de informatie van overheid en bur gers vaak sterk uiteenlopen. Ook Het zogenoemde op zichzelf ge richt zijn van de overheid blijkt onder meer uit het feit dat veron derstellingen die aan het beleid ten grondslag liggen nogal eens onjuist zijn. Als voorbeeld noem de de Twentse hoogleraar het feit dat het huidige regeringsbeleid eenzijdig op vermindering van het financieringstekort van de staat is gericht en dat serieuze al ternatieven door het kabinet luchthartig zijn weggewoven. Doeleinden van overheidsbeleid worden in veel gevallen niet be reikt en belangrijke maatschap pelijke problemen blijven onop gelost. aldus Hoogerwerf. De besluitvorming is ook ondoel matig onder meer doordat de mi nister vaak meent een hele ande re richting te moeten inslaan dan zijn of haar voorganger. Als voor beelden van ondoelmatige be- leidvorming noemde Hooger werf de gang van zaken rond de reorganisatie van het binnen lands bestuur, de kaderwet spe cifiek welzijn, de organisatie van de politie en het onderwas. De afstand tussen burger en over heid en de crisis in het openbaar bestuur dragen volgens de hoog leraar bij tot politieke onver schilligheid van veel burgers, maar ook tot vandalisme, crimi naliteit. burgerlijke ongehoor zaamheid en politiek extremis- Om de afstand tussen overheid en burgers te overbruggen denkt Hoogerwerf aan democratise ring, onder meer in de vorm van decentralisatie van openbaar be stuur en een zelfbestuur van maatschappelijke organisaties. Ook kan de oplossing worden ge zocht in verhoging van de doel treffendheid en doelmatigheid van het openbaar bestuur door het beleid op meer betrouwbare en ter zake doende informatie te baseren. Lubbers becijferde de extra kosten van de tegemoetkoming aan de uitkeringsgerechtigden op onge veer 220 miljoen. Slechts een klein deel, zo'n f50 miljoen, zal moeten worden betaald door de schatkist. Het restant komt ten laste van de sociale fondsen. Vol gens Lubbers zijn de kosten hier van nog niet te berekenen, om dat de beperking van de verla ging tot gevolg heeft dat de pre mie-inkomsten zullen toenemen. Lubbers wees er verder op dat de tegemoetkoming slechts betrek king heeft op de algemene kor tingsmaatregel (die aanvankelijk neerkwam op 3,5 procent). De speciale kortingen voor bepaalde groepen gaan wel gewoon door. De minister-president noemde hierbij de extra belastingverho ging voor 'tweeverdieners', en belasting- en premiemaatrege len. Het debat was aangespannen door de oppositiepartijen PvdA en D'66, die van het kabinet ophel dering wilden hebben over het mislukken van het overleg dat minister Rietkerk (binnenlandse zaken) woensdag heeft gevoerd met de ambtenarenbonden. Doordat dit overleg is mislukt, dreigen nu in tal van openbare Premier Lubbers en minister Riet kerk weken geen centimeter van het standpunt dat het kabinet woensdag innam. Zij kregen daarbij de nadrukkelijke steun van CDA en WD. Beide fracties riepen de bonden opnieuw op om af te zien van hun acties en op korte termijn het overleg te hervatten. Ook het kabinet streeft naar een hervatting van de gesprekken. Beide bewindslieden verklaar den dat de jongste voorstellen van het kabinet (3 procent min der inkomen in plaats van 3,5 procent) nog steeds op tafel lig gen. Dit betekent dat de ambte naren er per 1 januari netto niet op achteruit zullen gaan, maar in hun koopkracht wel, zij het iets minder dan wanneer de korting van 3,5 procent zou worden toe gepast. Daar staat echter tegenover dat zij een deel van hun arbeidstijdver korting zullen moeten inleveren. In plaats van twee procent korter werken, zullen zij nu slechts één procent korter gaan werken. Hierdoor raken de ambtenaren de prijscompensatie kwijt waar op zij 1 januari recht zouden heb ben. Wel is het kabinet bereid via een voorlopig eenmalige verla ging van de vut-leeftijd een groot aantal nieuwe vacatures te scheppen, waardoor 20.000 jon geren aan de slag kunnen ko men. Deze laatste maatregel kost de overheid f200 miljoen. Onvoldoende Volgens oppositiewoordvoerder Meijer (PvdA) zijn deze toezeg gingen volstrekt onvoldoende. In een motie legde hij opnieuw de eis op tafel dat het kabinet de werknemers in het particuliere bedrijfsleven, de ambtenaren, trendvolgers en de uitkeringsge rechtigden op dezelfde manier worden behandeld. Alleen als dat gebeurt, kan het overleg uit het slop komen. De motie van Meijer werd, net als moties van D'66 en GPV, verwor pen. Beide regeringspartijen, SGP, GPV en RPF stemden te gen. Van de CDA-fractie steun den ook de dissidente leden Jan Nico Scholten en Stef Dijkman het voorstel van Meijer. De mo ties van D'66 en GPV hadden be trekking op de positie van uitke ringsgerechtigden en een verbe tering van het onderhande lingsklimaat. ADVERTENTIE DEN HAAG (ANP/GPD)- CNV- voorzitter Van der Meulen heeft gisteren AbvaKabo-voorzitter Van de Scheur opgeroepen tot bezinning. Van der Meulen wil dat de bondsbestuurder 'diep na denkt' over de vraag of diens op stelling de oplossing van het con flict dichterbij brengt. 'Je moet niet de opstelling kiezen die tot verharding van standpunten leidt', aldus Van der Meulen. Van der Meulen vond ook dat de christelijke bonden elkaar niet moeten afstraffen. Hij reageerde daarmee op een uitlating van Di- lo van Commenée, de voorzitter van de Hout- en Bouwbond CNV. Van Commenée zei in een radio-uitzending dat zijn bond geen cent zou geven, als de amb- tenarenorganisaties om steun zouden vragen. Ook de ambtena renbond van het CNV, het CFO, betreurt de uitlatingen van Van Commenée. De bond noemt ze 'een frontale aanval' op haar be leid. Onderhandelen Van de vier ambtenarencentrales die het laatste bod van minister Rietkerk (binnenlandse zaken) hebben afgewezen, willen de CCOOP en de CMHA doorgaan met onderhandelen. Dat ver klaarden de twee bonden giste ren. De bewindsman zou dan wel de garantie moeten geven dat de WEERRAPPORTEN ambtenaren in 1985 en 1986 met opnieuw moeten inleveren, ter wijl de werknemers in het be drijfsleven buiten schot blijven. Voor de ACOP, waarin de Abva Kabo, is ook het inleveren vol gend jaar onbespreekbaar. Enquete Het Nederlandse publiek heeft tot dusver weinig of geen last onder vonden van de stiptheidsacties die de afgelopen weken zijn ge voerd in het openbaar vervoer en bij de PTT. Dat is gebleken uit een enquête die tevens duidelijk maakte dat hardere acties die lei den tot een ontwrichting van de samenleving, in het algemeen niet aanvaardbaar worden geacht. De enquête die het onderzoekbu reau fntomart voor de actualitei tenrubriek van de KRO-televisie heeft gehouden, levert de organi saties van ambtenaren en trend volgers (mensen in dienst van in stellingen die betaald worden uit de overheidspot) weinig steun op. Twee op de drie Nederlan ders vinden acties die de maat schappij ontwrichten, niet toe laatbaar. Acties Bij de diverse overheidsdiensten in Amsterdam zijn gisteren sta- kings- en stiptheidsacties begon nen of verder geintensiveerd. Zo zal het personeel van het hoofd stedelijk energiebedrijf vanaf maandag een week het werk neerleggen. De staking zal geen gevolgen hebben voor de gas- en stroomvoorziening in de Amster dam. De vuilnismannen in Rotterdam en Amsterdam gaan met ingang van maandag voor onbepaalde tijd in staking; vandaag al zal in Utrecht het huisvuil niet worden opgehaald. Bij de Afvalverwer king Rijnmond worden volgende week stiptheidsacties voor onbe paalde tijd gehouden. In sommige plaatsen, zoals Lely stad en Dordrecht, hielden amb tenaren gisteren demonstraties. De Vervoersbond FNV wacht met het beraad over verdere acties bij de spoorwegen tot na het kort ge ding vandaag dat de NS-directie tegen de bonden heeft aange spannen om verdere acties te verbieden. Minister Rietkerk heeft gistermor gen enkele uren opgesloten geze ten in het Brabantse provincie huis. Ongeveer 5000 betogende ambtenaren hadden de uitgan gen met dienstvoertuigen ge blokkeerd. yywrji Hillegom Treslonghal i Inl.: 076-611680 Toegangsprjjs f 5.- CJP en 65+ paspoort f 2,50 Kinderen onder geleide gratis vrijdag zaterdag zondag november november november 19.00-22.00 u. 11.00-18.00 u. 11.00-18.00 u. ONTSNAPPING - Uit de Bijlmergevangenis in Amsterdam zijn giste ren vier gedetineerden ontsnapt. Zij sprongen van een dak in een gracht rond de gevangenis en verdwenen spoorloos. Het viertal bevond zich rond 8 uur 's avonds in de vrije-expressieruim- te op de tweede etage. Ze gooiden een draaibank door het raam en sprongen op een anderhalve meter lager gelegen dak en vandaar in de gracht. Schuldig zonder straf geëist in euthanasie-zaak AMSTERDAM (ANP) - De procu reur-generaal bij het gerechtshof in Amsterdam, mr. Schalken, heeft gisteren tegen een van eu thanasie verdachte huisarts uit Purmerend schuldigverklaring geëist zonder oplegging van straf. De arts heeft vorig jaar eu thanasie toegepast op een 95-jari- ge patiënte. "Omdat de omstandigheden waar onder het feit werd gepleegd me de zijn beïnvloed door onzeker heid of onduidelijkheid omtrent datgene wat in deze tijd al dan niet aanvaardbaar mag worden geacht, hoeft hij hiervoor geen straf te krijgen", zo motiveerde de procureur-generaal zijn eis. De arts werd op 10 mei van dit jaar door de rechtbank in Alkmaar ontslagen van rechtsvervolging. Dat was voor het eerst in de Ne derlandse rechtsgeschiedenis dat een geval van actieve eutha nasie wel bewezen, maar niet strafbaar werd geacht. J Het openbaar ministerie tekende tegen het rechtbankvonnis hoger beroep aan om op het gebied van de actieve euthanasie nieuwe ju risprudentie uit te lokken. De Alkmaarse rechtbank over woog indertijd in haar vonnis dat het echt op beëindiging van het eigen leven bij een uitzichtloos en ondragelijk lijden, maat schappelijk in steeds bredere kring wordt aanvaard. De procureur-generaal was het met het vonnis van de rechtbank niet eens. Hij vindt dat de rechtbank buiten haar boekjes is gegaan door zich niet te houden aan de wettelijke bepalingen ten aan zien van euthanasie. De recht bank heeft een oordeel uitge sproken dat staatsrechtelijk aan de wetgever toekomt, vond de procureur. Wat betreft het zelfbeschikkings recht betoogde de procureur-ge neraal dat "het niet tot de taak van de rechter behoort daaraan een zodanig gewicht toe te ken nen, dat daarmee de toepasse lijkheid van normen feitelijk haar wettelijke grondslag wordt ontnomen". De uitspraak is 17 november. Amsterdam De BUt Deelen Eelde Eindhoven Den Helder Rotterdam Twente Vlissingen Zd. Limburg Aberdeen Athene Barcelona Bordeaux Brussel Frankfort Genève Helsinki Innsbruck Klagenfurt Kopenhagen Lissabon Locarno Londen Luxemburg t X S d Si i mist 13 onbewolkt 13 onbewolkt 13 licht bew. 14 licht bew. 14 mist 12 onbewolkt 13 onbewolkt 13 onbewolkt 14 zwaar bew. 12 half bew. 22 licht bew. 20 licht bew. 13 mist 19 licht bew. 14 bew. 20 7 0 Madrid Malaga Mallorca Malta München Oslo Split Stockholm Wenen Casa Blanca Las Palmas Beiroet Tel-Aviv Tunis regen 13 regen 18 licht bew. 19 licht bew. 22 zwaar bew. 13 regen 21 half bew. 19 half bew. 21 geheel bew. 7 zwaar bew. 12 mist1 8 half bew. 26 onbewolkt 25 licht bew. 30 licht bew. 35 half bew. 20 „Van de uitkeringsgenieters moeten we afblijven. Daar moeten we actie voor voeren. Maar met de ambtenaren heb ik niet zo'n mededelijden. Die hebben het altijd nog beter dan veel mensen in het bedrijfsle ven die de afgelopen jaren bij bosjes op straat zijn komen te staan. Als je het zo bekijkt, dan hebben ambtenaren in feite nog nooit echt wat ingeleverd. Maar ja, van het woord inleve ren heeft Van de Scheur nog nooit gehoord". door Jan Harren Het is een citaat uit Zin, het blad voor de leden van de Industrie bond FNV, en het komt voor in een gesprek met een van de ve le leden die kwaad hebben ge reageerd op de acties die de ambtenaren en trendvolgers (in het bijzonder trein- en bus- personeel) voeren. In een ra diogesprek liet Dilo van Com menée, de voorzitter van de Hout- en Bouwbond CNV, evenmin twijfel bestaan over zijn opvatting: de kassen van de bouwbond zullen niet open gaan als de ambtenarenbond om steun zou vragen. De bonden van overheidsperso neel zullen het gevecht over de verlaging van de ambtenaren salarissen alléén moeten uit vechten. Dat wordt steeds dui delijker. Op solidariteit bij de bonden die werknemers uit het particuliere bedrijfsleven organiseren, hoeven ze nauwe lijks te rekenen. En zelfs in de eigen gelederen zitten duide lijk zichtbare barsten. Zo kijkt men in de wereld van het onderwijs, op zijn zachtst gezegd, enigszins verwijtend naar de ambtenarenbonden, waarmee ze toch samen m (overkoepelende) centrales voor overheidspersoneel zit ten. Onderwijspersoneel heeft, strikt genomen, niet de status van ambtenaar maar die van trendvolger. Waar het de ar beidsvoorwaarden betreft, wordt het dus wèl net zo be handeld als de ambtenaren (die rechtstreeks bij een over heidsorgaan in dienst zijn). De onderwijzers en leraren her inneren zich nog maar al te goed hoe de ambtenaren 'niet thuis' gaven, toen de minister van onderwijs vorig jaar be paalde, dat de salarissen van het onderwijzend personeel met 1,85 procent zouden wor den verlaagd. De onderwijsbonden pleitten er voor de verlaging tenminste uit te smeren over alle ambte naren. De oproep bleek tever geefs. De hele Nederlandse ge meenschap (alle belastingbeta lers) zou er maar voor moeten opdraaien, zo was de redene ring, maar daar wilde de rege ring natuurlijk niet aan. De on derwijssector kreeg de pil uit eindelijk alléén te slikken. Gebrek aan solidariteit bij de ambtenaren? Principiële stel- lingname? Voor de onderwij zer doet het er niet zo erg veel toe. Wel zag hij dat mensen, wier 'loon-trend' hij eigenlijk had te volgen, geen 1,85 pro cent hoefden in te leveren. Had men uit solidariteit de last sa men gedragen, dan was de ver laging per man of vrouw veel kleiner geweest. Solidariteit De acties die de laatste twee we ken bij het openbaar vervoer zijn gevoerd, blijken de onder linge solidariteit binnen het front van de ambtenaren en de trendvolgers ook niet buiten gewoon te hebben bevorderd. Het duidelijkst blijkt dit bij de Vervoersbond van het CNV. „Met stijgende verbazing heb ik Van de Scheur (de voorzitter van de grootste ambtenaren bond AbvaKabo) horen roe pen, dat de brieven voor de ac ties de deur uit zouden gaan. Als dat nu nog moet gebeuren, vraag ik me af waar ze al die tijd mee bezig zijn geweest", aldus een bestuurder van die bond. „Wij hebben het voortouw geno men en we hebben ons afge vraagd wanneer de ambtena ren eens achter hun gordijntje vandaan zouden komen. Een betrekkelijk kleine groep trendvolgers (die bijvoorbeeld het personeel in het streekver voer en bij de spoorwegen is) moest de kastanjes uit het vuur halen terwijl ambtenaren en andere trendvolgers op hun krent bleven zitten." „Omdat de gelijke behandeling met werknemers in het parti culiere bedrijf ons erg hoog zit, hebben we besloten toch nog één keer een 24-uursstaking uit te roepen. Daarmee gaan we ei genlijk tegen ons eigen princi pe in dat we alleen model- en stipheidsacties zouden voeren. Maar zo hoog zit het ons nu eenmaal. Maar daarmee is het wat ons betreft af. Na het weekeinde gaat bij ons in elk geval een adempauze in". Dat gebeurt dan precies op het mo ment dat de ambtenarencen trales de grote klap zouden wil len gaan uitdelen. Verwijten In de bonden die geen ambtena ren of trendvolgers in hun ge lederen hebben, zijn de verwij ten van een andere orde, maar ze zijn zeker zo hard. Een bestuurder van de Bouw- en Houtbond FNV zei onlangs dat de ambtenaren nog wel wat van de bouw kunnen leren als het om inleveren gaat. „Met tienduizenden zijn mensen in de bouw op straat komen te staan, terwijl ambtenaren op hun plek konden blijven zit ten. Reken eens uit wat die werkloos geworden bouwvak kers hebben ingeleverd: eerst terug naar 80 procent van de ww, daarna naar 75 procent van de wwv. En ten slotte: de bijstand.. Over gelijke behan deling gesproken." „En het is het enige niet. Kijk maar eens om je heen. Tegen welke lenen wordt er tegen woordig in de bouw gewerkt? Daar zitten die bedragen van jaren geleden niet meer bij. Je komt ze zelfs steeds meer te gen die genoegen nemen met een loon dat lager ligt dan de cao voorschrijft." „Natuurlijk mag dat niet, maar het gebeurt. En kun je het die bouwvakker kwalijk nemen, dat hij voor een baan kiest - als hij die al kan krijgen - ook al gebeurt dat eigenlijk tegen een te laag loon? Het zal altijd meer opleveren dan een uitkering, maar dat hoeft nog niet eens het belangrijkste te zijn. Het is. zeker in de bouw, heel veel waard om je in de kijkerd te werken". „In de praktijk zijn door deze ontwikkelingen de lonen die in de bouw worden verdiend, fors omlaag gegaan. Maar je vindt dat niet terug in de loonscha len van de cao. Daardoor heeft de feitelijke verlaging die heeft plaats gevonden, geen door werking gekregen in de ambte narensalarissen." Trend Die ambtenarensalarissen zijn echter wel steeds mee omhoog gegaan, wanneer de lonen in het bedrijfsleven stegen. Dat gebeurde op grond van het 'trendbeleid' dat indertijd is af gesproken: ambtenarensalaris sen werden verhoogd met een percentage gelijk aan een ge middelde van de stijging in een groot aantal met name ge noemde sectoren in het be drijfsleven. Dat blijkt nu toch ook weer wat oud zeer los te maken. Ambte naren hebben zich in die 'trendperiode' in feite nooit erg druk hoeven te maken over hun lonen. Als bouwvakkers of- mensen in de metaal de barri caden op gingen om hoger loon af te dwingen, werkte dat via het trendmechanisme van zelf door in de lonen bij de overheid. „Ze konden bij wijze van spre ken met hun armen over elkaar gaan zitten wachten op wat de stakers in het bedrijfsleven er uit sleepten. Maar waar bleven ze, toen wij in de bouw een aantal toeslagen in de basisio nen opgenomen wilden zien. Dat zou leiden tot een verho ging van de bedragen die in de cao-tabellen voorkwamen. De mensen in de bouw werden er in hun loonzak geen cent beter van. Maar omdat de cao-bedra gen stegen, eisten de ambtena ren wel dat die verhoging in hun trendsalarissen zou door werken. Waardoor zij er wel beter van zouden worden Nog wat citaten uit Zin. „Vroe ger op verjaardagsfeestjes hoorden wij altijd dat wij in de bedrijven het beter hadden dan de ambtenaren. Want wij kregen een deling in de winst. Dat "kenden zij niet. Nou, wij inmiddels ook al jaren niet meer". En: „Moeten wij nu so lidair zijn met de ambtenaren? Maar waar was de AbvaKabo toen wij actie voerden? En waar waren ze in al die jaren dat de afbraak van de industrie al gaande was. Toen hoorde ik Van de Scheur niet". 'Niet eerlijk' Dick Visser, opvolger van Arie Groenevelt als voorzitter van de Industriebond FNV, heeft in hetzelfde nummer van Zin een korte reactie geschreven. Hij zegt: „Over het verschil in inkomsten tussen ambtenaren en werknemers in het bedrijfs leven bestaan, op z'n zachtst gezegd, nogal onduidelykhe- den. Wij vinden dat daar wat aan moet gebeuren. Maar het is niet eerfijk om nu. nu de amb tenaren een conflict hebben met hun werkgever, ze in de rug aan te vallen." „Wel vind ik dat er snel een on derzoek moet komen naar de werkelijke verschillen tussen het salaris van ambtenaren en dat van mensen in de bedrij ven. En mochten die verschil len er zyn, dan moet daar snel wat aan gedaan worden". DEN BOSCH - Minister Rietkerk kreeg gisteren tijdens een bezoek aangeboden van boze ambtenaren. Op de kaart staat aangegeven t gevoerd. Den Bosch een kaart van Bra bant r in de komende dagen actie xrrdt (Fo.o ANP».

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5