Strengere eisen gemeentegarantie Steeds Instituut werkt 25 jaar aan stralenbescherming Regio stelt WV teleur Verlies sinds '79 bijna twee miljoen DE MOBIEL EN HOBBYMARKT VRIJDAG 4 NOVEMBER 1983 LEIDEN De WV in Leiden is teleurgesteld in de houding van de gemeenten in de regio, die weigeren een cent subsidie op ta fel te leggen. In het jaarverslag over 1982 wordt "de motivering van de streekgemeenten" een groot probleem genoemd. Weige ren om voor de activiteiten te be talen. maar wel van het werk van de Leidse WV profiteren - dat is het verwijt dat de vereniging de omliggende gemeenten maakt. Stad en streek staan volgens het jaarverslag "in versterkte" mate in de belangstelling van het toe ristisch publiek. Aan de balie van het VW-bureau aan het Sta tionsplein werden in 1982 door de informatrices bijna 115.000 mensen geholpen, van wie 50.000 telefonisch. Daar komen nog zo'n 2000 schriftelijke informa ties bij. Wanhoop De vele herstelwerkzaamheden in de stad Leiden gaan volgens de WV "ook toeristisch gezien ge paard met pijn". De talloze ver keersproblemen "brengen de toerist en de dagrecreant ook tot wanhoop. In combinatie met de vaste stadsbevolking, die dit wanhoopsstadium uiteraard al eerder bereikte, levert dit niet de optimale omstandigheden op voor een goed gedeiend toeris me. Nochtans gaat het daar goed mee, hetgeen nog meer doet ver wachten voor de nabije toe komst, wanneer alles eindelijk klaar is in Leiden". De grootste trekpleister van de vaste attracties in de Leidse re gio vormde in 1982 de Keuken hof in Lisse (791.441 bezoekers), daarna Duinrell in Wassenaar (750.000). Op flinke afstand volgt Avifauna in Alphen aan den Rijn met 201.602 bezoekers. De cijfers over '82 van enkele Leidse mu sea: Oudheden 92.255 bezoekers, Volkenkunde 69.566, De Laken hal 31.985, Geologie en Mineralo gie 30.643, molen De Valk 29.931, Legermuseum 25.837. Nog een jaar extra subsidie om eigen huis op te knappen LEIDEN - De gemeentelijke subsi dieregeling ten behoeve van par ticuliere woningverbetering zal met één jaar worden verlengd. Wethouder Tesselaar van volks huisvesting deelde dit gister avond mee tijdens de begrotings behandeling. Begin dit jaar be sloot de gemeenteraad, bij wijze van experiment, een aanvullen de subsidieregeling in het leven te roepen omdat de rijksbijdrage op tal van punten te kort schoot. De gemeentelijke regeling is in het bijzonder bedoeld voor het herstel van bouwtechnische ge breken zoals het vernieuwen van dakbedekking en het bestrijden van vochtgebreken. De belang stelling voor de subsidieregeling is zo groot dat het voor dit jaar uitgetrokken bedrag, 125.000 gulden voor 50 woningen, bin nen een maand was uitgegeven. Het gemeentebestuur mens de subsidieregeling in on gewijzigde vorm nog een jaar voort te zetten. Inmiddels is, per 1 juli 1983, ook de rijksregeling ten behoeve van de verbetering van particuliere woningen aan gepast. De beschikbare bijdra gen voor bijvoorbeeld fundering, bouwmuren, vloeren en kapcon structies zijn voor vooroorlogse woningen ruim verdubbeld. Ook de subsidies voor woontechni- sche verbeteringen, zoals het aanbrengen van toilet, douche en keuken zijn verhoogd, zij het in mindere mate. De Whole Body Counter radioactief besmet is. Morgen open dag in Pieterskerk LEIDEN - De gemeente Leiden zint op maatregelen om het verlenen van gemeentegaran tie bij de aankoop van bestaande woningen aan strengere eisen te binden. Opzet van de gewijzigde garantieverlening is om de koper voor financiële problemen te behoeden en de verliezen voor de gemeente te beperken. Het totale verlies uit openbare of onder handse verkoop bedraagt sinds 1979 bijna twee miljoen gulden. Verwacht wordt dat het aantal aan- men komt, betekent dat voor de vragen om gemeentegarantie gemeente een hoop administra- voor de aankoop van nieuw- tieve rompslomp, het nemen van bouwwoningen zich het komend verlies tengevolge van gedwon gen verkoop en het herhuisves ten van de in moeilijkheden ge raakte huiseigenaar. Het aantal eigenaren dat regelma tig een achterstand in de betaling van rente en aflossing heeft, is de laatste jaren gestegen tot ruim 225. Het komt steeds vaker voor dat door werkloosheid, echt scheiding of financiële oorzaken een beroep moet worden gedaan op de gemeentegarantie. Het to tale verlies uit openbare of on derhandse verkoop bedraagt sinds 1979 omgeveer f 1.934.000,-. Dit bedrag is gemiddeld een half procent van het totaal door de gemeente gegarandeerde bedrag van ruim 385 miljoen gulden in de periode van 1971 tot augustus 1983. LEIDEN - Het J.A. Cohen Insti tuut, Interuniversitair Instituut voor Radiopathologie en Stralen bescherming in Leiden, bestaat 25 jaar. Ter gelegenheid hiervan zal zaterdag in de Pieterskerk een open dag worden gehouden waar aan een ieder die daar be langstelling voor heeft, het be langrijke werk dat op het gebied van stralenbeschreming plaat- vindt, kan worden getoond. Het Interuniversitair Instituut voor Radiopathologie en Stralen bescherming (IRS), gevestigd aan de Rijnsburgerweg, werd in - 1958 opgericht binnen de Leidse universiteit. De activiteiten van het instituut bestaan uit het ge ven van cursussen op het gebied van radiopathologie, stralenbe scherming en stralingshygiëne. Ook wordt er veel onderzoek ver richt, dat nodig is voor een ver antwoord gebruik van straling, op het gebied van de geneeskun de, biologie en de behandeling van stralingsongevallen. Eén van de hoogtepunten in de 25 jaar onderzoekswerkzaamheden van het instituut vormde de ope ning in 1965 van een isolatiepa viljoen voor de behandeling van patiënten met een stralingsonge val. De Leidse hoogleraar, prof. dr. J.J. van Rood, vertelde vanmiddag in een speciale voordracht dat zich in Nederland gelukkig nog nooit ongevallen hebben voorgedaan. "Maar", waarschuwde hij zijn toehoorders in de Pieterskerk, "een ongeluk zit in een klein hoekje". Dat bleek bijvoorbeeld in 1981 toen in Deventer bij het verwis selen van een zogenaamde ko- baltbron (een bron van radoac- tieve straling) technici van het bedrijf problemen ondervonden. De beschermende buitenlaag werd te vroeg verwijderd, waar door deze mensen aan straling werden blootgesteld. Prof. Rood: "De hoeveelheid stra ling die zij kregen, tvas gelukkig zo gering, dat opname in het iso latiepaviljoen niet nodig was. Voordat we dat hadden ontdekt, stond hier de zaak al op scherp". Leukemie Het isolatiepaviljoen wordt overi gens niet alleen gebruikt patiënten met stralingsongeval len. Ook worden er patiënten op genomen voor beenmergtrans plantaties en intensieve chemo therapie. Rood maakte bekend dat van de 74 patiënten die lei den aan leukemie (kanker van de ADVERTENTIE Bezoek morgen van 10.00 tot 16.00 uur Groenoordhallen te Leiden Een leuke markt voor iedereen. Toegang slechts 2,50 p.p. DEN HAAG/ALPHEN/LEIDEN - Twee Leidenaren en twee inwo ners van Alphen zijn gisteren door de Haagse rechtbank ver oordeeld voor een serie inbraken in Leiden, Leimuiden, Nieuw- veen, Alphen en Ter Aar. Het viertal werd gevangenisstraffen van vier, zeven, twaalf en vijftien maanden opgelegd. Het had in twee maanden tijd een grote hoe veelheid waardepapieren, siera den, camera's en tv-toestellen buitgemaakt, steeds uit wonin gen. ADVERTENTIE Kom morgen tussen 10.30en 12 uur naar de feestelijke prijsuitreiking Vocnek tóndemn luchtkussen dat hebt geziei MOONWALK' Een Kilomete Op het podium in de Haarlemmer straat wordt het Spannende Sleutel Spel gespeeld. Prijswinnaars in de grote loterij van de winkeliers op en om de Haarlem merstraat zoeken er uit in welke kluis de hoofdprijs verborgen ligt! Komt u in elk geval kijken. Want ook onder het publiek zal de presen tator prijzen uitreiken! Trouwens, welke Leidenaar is 's za terdags nu niet op de Haarlemmer straat te vinden?! Aangeboden door de Leidse Spaarbank witte bloedcellen) en een been mergtransplantatie hebben on dergaan, er 35 zijn genezen. Dit resultaat werd hoopgevend ge noemd. Een ander hoogtepunt voor het Co- hen Instituut was de installatie van de whole-body-counter (WBC) in 1969. Een zeer gevoelig meetinstrument dat snel kan controleren of mensen radioac tief besmet zijn. Naast persoons meting leent de WBC zich ook uitstekend voor het onderzoek naar radioactieve straling in pre paraten en monsters van bodem, water, bouwmaterialen en voed sel. Meer informatie over het werk van het Cohen Instuut zaterdag van 10.00 tot 16.00 uur in de Pieters kerk. Op vaste tijden (10.30 uur; 11.30 uur; 14.00 uur; 15.00 uur) zullen medewerkers van het in stituut uitleg geven bij het ten toongestelde materiaal. jaar zal verdubbelen ten opzichte van 1983. Dit is voornamelijk het gevolg van het gereedkomen van nieuwe woningen (premie-A) in de Stevenshofjespolder. Het aan tal aanvragen voor de bestaande bouw zal zich het komend jaar vermoedelijk stabiliseren. De gemeente denkt er over bij de aanvraag van gemeentegarantie onderscheid te gaan maken tus sen garantieverlening voor be staande woningen en nieuw bouw omdat zich in de oudbouw de meeste gedwongen verkopen voordoen. Volgens wethouder Tesselaar van volkshuisvesting komen mensen meestal in de problemen omdat pas na de koop van een oude woning blijkt dat dure voorzieningen moeten worden getroffen om het pand in behoorlijke staat te brengen. "De mensen gaan dan persoonlijke leningen afsluiten, en komen daardoor in de problemen", meent de wethouder. Schouwrapport "Overwogen wordt in het vervolg vóór het verlenen van de ge meentegarantie een schouwrap port van een woning te laten ma ken zodat er een indicatie bestaat van de opknapkosten. De bedoe ling is alleen nog dan gemeente garantie te verlenen indien de koper een hypotheek afsluit plus een lening om het pand op te knappen. Dit is zowel in het voordeel van de koper als van de gemeente. De koper weet met een waar hij aan toe is en kan op een later tijdstip niet meer voor verrassingen komen te staan. Voor de gemeente is vooral be langrijk dat particuliere panden in de stad behoorlijk worden op geknapt", aldus Tesselaar. Aan het huidige systeem van garantieverlening zitten voor de gemeentelijke overheid eigenlijk alleen maar nadelen. Wanneer i eigenaar in betalingsproble- De huidige ontwikkeling vervult het gemeentebestuur met zorg, te meer omdat het verliespercen tage inmiddels is gestegen tot ongeveer anderhalf a twee pro cent ten opzichte van de in een jaar gegarandeerde bedragen. De bedoeling is dat verlies zoveel mogelijk te beperken. Daarbij gaat men er vanuit om, wanneer dit mogelijk is, een openbare ver koop te voorkomen, mede omdat een onderhandse verkoop een aanzienlijk lagere verliespost op levert. Het ministerie van volks huisvesting stemt met deze aanpak in. Het college van B en W beraadt zich ook nog over andere maatre gelen om de verliezen te vermin deren, bijvoorbeeld door huisei genaren die in de problemen zijn geraakt financieel te begeleiden. Techniobiel op markt te zien LEIDEN - De vroegere techmobiel van de ANWB is morgen op de mo- bielmarkt in de Groenoordhallen te zien. Met deze wagen ging de bond in 1948 de deur langs om auto's van particulieren aan huis te keuren. Na 1960 hebben 23 landelijke keuringstsations dit werk overgenomen en geldt de technobiel met meetapparatuur, waarvan er nog maar één be staat, als een 'museumstuk'. (Foto PR.) In en om de Haarlemmerstraat in Leiden Hoogleraar in geschiedenis van farmacie LEIDEN - De Amsterdamse hoog leraar in artsenijbereidkunde, Willem Stoeder, ontving in 1878 zijn eerste vrouwelijke student in de farmacie met de woorden: "Juffrouw Jacobs, ik moet u gul weg bekennen dat ik liever een dame met een breikous in de hand zie dan op mijn collegeban ken". Deze Charlotte Jacobs liet zich echter niet van de wijs bren gen. Zij legde in 1881 het apothe kersexamen af en vestigde zich het jaar daarna, als eerste vrou welijke apotheker van ons land, te Sappemeer. Het is te hopen dat prof.dr. Hen- riëtte A. Bosman-Jelgersma wat anders wordt tegemoet getreden dan Charlotte Jacobs destijds. Zij heeft vandaag haar ambt als bijzonder hoogleraar in de ge schiedenis van de farmacie aan vaard. De Leidse universiteit is hiermee de eerste universiteit in Nederland die zo'n leerstoel heeft. Volgens prof. Bosman zal de ken nis van de geschiedenis van de farmacie kunnen leiden tot ver dieping van het inzicht in de far macie en de taak van de apothe ker. "Een ogenblik stilstaan om terug te blikken naar dat, wat in het verleden werd verricht en waaruit het heden ontstond, is van grote betekenis. Al was het maar om te ervaren hoe relatief wetenschapsontwikkeling en on derwijs kunnen zijn, hoe genees middelen en geneeswijzen ko men en gaan". Redactie: Sart Jungmann Jaap Visser (oen meï Jcclcmb btadbkeeld In het vuistje (1) Aanvankelijk durft hij het niet hardop te zeggen, maar later in het gesprek merkt haringboer Kees Hartevelt met een brede grijns op: "Ik heb die heren van de Ennia mooi in m'n bin nenzak zitten". En in onver valst Katwijks voegt hij er aan toe: "Ze kanne me wat". Kees Hartevelt en zijn vaste me dewerker Hans Carree moes ten woensdagmiddag vreselijk in hun vuisten lachen toen bur gemeester Cees Goekoop het uitgebreide winkelcentrum aan het Diamantplein kwam openen. In Goekoops 'slip stream' volgden "de heren van de Ennia" die allemaal de an dere kant opkeken toen zij de ventwagen van Hartevelt pas seerden. Ennia is de eigenaar van het zo juist met 1150 vierkante meter uitgebreide winkelcentrum in de Mors. De ventwagen van Hartevelt is de verzekeringsgi gant een doorn in het oog. Er is dan ook van alles geprobeerd om Katwijkse Kees een winkel in het overdekte winkelcen trum in te drijven, maar de vis boer hield zijn poot strak en trok uiteindelijk aan het lang ste eind. Hartevelt: "Ik weet nog goed dat iemand van Ennia op één van de eerste bouwvergadering en vertelde dat er een viswinkel in het winkelcentrum moest ko men. En ik natuurlijk vragen wie daar dan in moest staan. 'Nou, u natuurlijk, meneer Hartevelt', was het antwoord, waarop ik zei dat ze dat mooi uit hun hoofd konden zetten. Ja, wat dacht je. Ze vroegen aanvankelijk 300 gulden per vierkante meter voor een win kel van zeventig vierkante me ter. Dat is dus 21.000 gulden per jaar terwijl ik hier op ge meentegrond voor nog geen tweeduizend per jaar sta". In het vuistje (2) Niet alleen dit simpele reken sommetje bracht Hartevelt tot de conclusie dat het zakelijk verstandiger was om in zijn ventwagen te blijven zitten. Het is namelijk zijn stellige overtuiging dat je haring niet in een winkel moet verkopen, maar aan de kar. Hartevelt: "Haringeters hebben winkelvrees. Bovendien: in een winkel ligt de haring van te voren klaargemaakt in de vitri ne. Da's niks. Hier krijgen de Kees Hartevelt junior en Hans Carree: "Ze kanne ons wat' mensen verse haring, van het plankje gesneden. Ik verkoop ook originele kantjesharing en da's een stuk beter dan de wal- kaakharing die ze tegenwoor dig rpet die moder schepen vangen. Dat zijn namelijk die Deense haringen en die wor den zo levend mogelijk inge vroren. Ongekaakt dus. Maar de originele kantjesharing worden meteen aan boord ge kaakt en gaan de pekel in. Dat zijn de Hollandse nieuwe dus, zogezegd". Tien jaar staat hij al met zijn ventwagen op het Diamant plein en voorlopig blijft hij minstens net zo lang staan. Bij de Ennia zijn ze er inmiddels achter dat zijn 'contract met de gemeente' niet opzegbaar is. "Dus kunnen de hoge heren me niets maken", lacht Harte velt. "Ze hebben eerst nog ge probeerd een andere visboer in het winkelcentrum te stoppen. Maar ja, wie trapt daar nou in, hè? Nee, ik sta hier prima, een halve meter van het Ennia-ter rein, veilig op gemeentegrond. En ik profiteer natuurlijk mooi mee van de grotere aantrek kingskracht van het winkel centrum. Prachtig toch? Ik moet trouwens wel zeggen dat de heren van de gemeente me geweldig gesteund hebben".- Reikhalzend ziet Kees Hartevelt uit naar de komst van zijn nieuwe ventwagen. "Die is in bestelling. Ik denk dat-ie er in maart of zo is. Een prachtding met een uitschuifbare toon bank". De zaken gaan dus goed met Hartevelt: "Jullie hoeven met mij in elk geval geen medelij den te hebben. Dat was mis schien anders geweest wan neer ik in die winkel was gaan zitten. Dan had ik misschien in de kerk om de laatste collecte moeten vragen. Ha, ha!" In het vuistje (3) Kees Hartevelt is overigens een telg uit het bekende Katwijkse 'haring-geslacht' Hartevelt. Zijn vader, Kees senior, vent nog steeds op de Brahmslaan in Zuid-West, terwijl broer Ma- nnus met zijn haringkar bij het station staat. En neef Klaas staat onder andere op de wa renmarkt in de binnenstad. Bij elkaar kruipen doen de 'Har- tevelden' met de regelmaat van de klok. "Bij elke verjaardag is het natuurlijk raak", verzekert Kees junior "Waar we dan over praten? Je mag drie keer raaien. Over vis natuurlijk. Hoewel, bij het binnenkomen wordt er niet veel gezegd hoor. En bij de koffie ook niet" Maar dat verandert rap zodra de naamgenoot uit het destilleer- wezen op tafel komt. Kees: "Na een borreltje of vier is nie mand meer te houden. Dan heeft de één nog goedkopere haring dan de ander en de één verdient nog meer dan de an der Werkelijk om je slap te la chen". Maar op de eerstvolgende ver jaardag kan Kees junior na tuurlijk alle familieleden de loef afsteken met het ijzerster- ke verhaal hoe hij er in slaagde om de "hoge heren van de En nia" in zijn binnenzak te stop pen.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3