c ps§8 Werkloosheid zal drastisch stijgen OMHOOG OF OMLAAG, DAT BLUFT mDE VRAAG. '9 Ontslagen zeelui eisen weer werk bij Nedlloyd Werken het belangrijkste Accountants: orde in eigen huis aanscherpen -> NMB SANK Opvolgster Schelling? Gevaar voor 200 banen bij stukgoed Rotterdam Beroep glasboer in trek DONDERDAG 3 NOVEMBER 1983 Economie Bloemen De export van Nederlandse snij bloemen is begin deze week de grens van honderd miljoen gul den gepasseerd. Directeur ir. H. de Boon van de bloemenveiling Westland heeft dit gisteren be kendgemaakt tijdens een bezoek van 200 Amerikaanse bloemen groothandelaren aan zijn veiling. De export van snijbloemen naar de VS heeft de laatste jaren een stormachtige ontwikkeling door gemaakt. Nog maar vier jaar ge leden bedroeg de totale waarde daarvan slechts vier miljoen gul den. Unilever Unilever is bezig de mogelijkheid te bekijken om op het Europese vasteland een fabriek van gespe cialiseerde kunststofemulsies te vestigen. Als vestigingsplaats heeft het concern Geleen in ge dachten. Unilever heeft dat giste ren meegedeeld. Er zullen onge veer 25 mensen in het bedrijf kunnen werken. Volgens een woordvoerster is Uni lever in gesprek met DSM over levering van grondstoffen en over aankoop van grond van DSM om de fabriek op te bou wen. In de Verenigde Staten en Engeland worden de gespeciali seerde kunststofemulsies al ge produceerd door dochteronder nemingen van Unilever. Het con cern wil de vestiging op het vasteland om dichter bij de grote afzetgebieden te zitten. Of het plan wordt uitgevoerd hangt af van technische mogelijkheden en financiële aspecten, maar Unilever is al in gesprek met overheidsinstanties over voor waarden voor vestiging in Ge leen. Er zijn al milieuvergunnin gen aangevraagd bij Gedeputeer de Staten van Limburg. Kunststofemulsies worden ge bruikt in de papier- en textielver- werkende industrie en bij het vervaardigen van kleefstoffen en verf. Verolme Verolme IJsselmonde, de baker mat van het Verolmeconcern en ex-RSV bedrijf heeft in de afge lopen weken voor meer dan 10 miljoen aan orders geboekt. De continuiteit van het bedrijf krijgt hiermee een krachtige impuls. Reeds eind april was het bedrijf uit surséance en de herfinancie ring is nu nagenoeg afgerond. Volgens het bedrijf zijn de moei lijkheden overwonnen en is Ver olme IJsselmonde nu zelfstandig en springlevend op weg om de verloren positie terug te winnen. De geboekte opdrachten bestaan uit: een grote serie hijsblokken voor kraanschepen en Heerema, een serie van twaalf schroefasko kers met toebehoren voor Cana dese ijsbrekers en een waterzui veringsinstallatie voor de raffina derij van Kuwait Petroleum Eu ropoort. Turmac De sigarettenfabrikant Turmac in Amsterdam heeft in het per 31 maart afgesloten boekjaar 1982- 1983 een bedrijfsresultaat (be drijfswinst vóór belasting) be haald van f 16,9 miljoen. Dat is, zo staat in het woensdag versche nen jaaroverzicht, 43 procent la ger dan in het vorige boekjaar, toen het bedrijfsresultaat f 29,8 miljoen bedroeg. Volgens de directie is dat te wijten aan opeenvolgende devaluaties van in het bijzonder de Franse frank (Frankrijk is de grootste exportmarkt van Turmac) en aan het ontbreken van de vrijheid om de prijzen aan te 'passen aan de stijging van de kosten. DEN HAAG (ANP) - Bij ongewijzigd beleid zal de ontwikkeling van de werkloosheid tot het jaar 2000 desastreus zijn. Zelfs bij de optimistische veronderstelling dat de wereld handel per jaar met vier procent zal groeien zullen dan 1,8 miljoen Nederlanders werk loos zijn. Wel kan loonmatiging in combina- tie met belastingverlaging dat aantal met enkele honderddui zenden doen dalen. Ook kan ar beidsduurverkorting een belang rijke bijdrage leveren. Dat zeggen drs. G. den Broeder, dr. J.A.M. Heijke en drs. J. de Ko ning, wetenschappelijk mede werkers aan het Nederlands eco nomisch instituut van de Eras mus-universiteit in Rotterdam in het economenvakblad Econo misch Statistische Berichten van deze week. Zij komen tot hun conclusies op grond van een eco nomisch model, het AMO-K (ar beidsmarktmodel met kwalitei ten arbeid), waarin volgens hen aanzienlijk meer dan in de be- OSAKA (AFP) - Japanners in stedelijke omgeving vinden hun werk het belangrijkste aspect in hun leven. Neder landers vinden hun werk ook erg belangrijk, maar Britse arbeiders hebben andere prioriteiten. Dat blijkt uit een onderzoek van sociologen uit Japan, de Verenigde Staten, Nederland, Engeland, België en Israël. Zij hebben in een steekproef uit de stedelijke arbeiders in elk land ge vraagd welke waarde men toekent aan verschillende ac tiviteiten: recreatie, sociale contacten, werk, godsdienst en gezin. De Japanners blijken degenen die veruit de hoogste beteke nis toekennen aan hun werk, op enige afstand gevolgd door de Nederlanders, en ver volgens door de Belgen, Amerikanen en Israëliërs met de Britten als hekkeslui- ters. De belangrijkste criteria bij de beoordeling van hun werk zijn voor de ondervraagden in alle landen het salaris en de vraag of het interessant werk is. Alleen de Japanners vallen hier een beetje uit de toon. Voor hen is het salaris minder belangrijk dan de vraag of ze werk hebben dat "overeenkomt met hun be kwaamheid en hun erva ring". staande macro-economische mo dellen rekening wordt gehouden met de arbeidsmarkt. Bij een groei van de wereldhandel met vier procent herstelt de pro- duktiegroei in bedrijven zich weliwaar tot 2,5 procent per jaar, waarbij het saldo op de lopende rekening van de betalingsbalans flink oploopt, maar dat is lang niet voldoende om de enorme stijging van de werkloosheid tot staan te brengen. Dat komt, al dus de onderzoekers, door de nog altijd hogere ontwikkeling van de arbeidsproduktiviteit en het feit dat steeds meer mensen aan het arbeidsproces willen deelnemen. Het aantal arbeidsongeschikten zal in 2000 tot ruim een miljoen zijn opgelopen. De reëel beschikbare lonen blijven na een aanvankelij ke zware terugval langzaam da len. Weliswaar herstellen zich hierdoor de winsten, maar deze worden door de gedaalde koop kracht en dus beperkte binnen landse afzetmogelijkheden niet direct gebruikt voor investerin gen, aldus de onderzoekers. ROTTERDAM (ANP) - Het ac countantskantoor Moret en Lim- perg (350 accountants, omzet f200 miljoen) gaat - mede naar aanleiding van de recente ge beurtenissen rondom de Tilburg- sche Hypotheekbank en haar ac countant - de orde in eigen huis nog eens extra controleren en zo nodig aanscherpen. Hiermee wordt een speciale commissie belast die de bestaande interne regels aan een nauwgezet onder zoek zal onderwerpen. Dit maak te de heer H.J.Neeleman, voor zitter van de raad van bestuur, gisteren bekend tijdens een ont moeting met financiële journalis ten. De bijeenkomst vond plaats naar aanleiding van het honderdjarig bestaan van Moret en Limperg. De heer Neeleman en vennoot prof. dr. A.J.Bindenga gingen in op enkele actuele ontwikkelin gen rondom hun beroepsuitoefe ning. „Een accountant die een aandeelhoudersvergadering bij woont van het bedrijf waar hij controleert laadt een zware ver antwoordelijkheid op zich. In dien een directie onjuiste infor matie zou verschaffen zou de ac countant onopvallend moeten corrigeren en bij weigering van de directie de vergadering moete verlaten", zei de heer Neeleman. Een dergelijke gebeurtenis zou volgens hem echter wel een ver trouwensbreuk tussen bedrijf en accountant kunnen veroorzaken. Beide heren beklemtoonden de naar hun mening prima regeling van de tuchtrechtspraak bij de accountants. Er doen zich enkele tientallen gevallen per jaar voor waarin het tot een tuchtklacht komt. „Het aantal zaken neemt toe, ook al omdat steeds meer be drijven moeten worden gecon troleerd", aldus de heer Binden- ga. „Van kracht worden van de vierde EEG-richtlijn zal controle van aanzienlijk meer bedrijven veroorzaken. Ook waait vanuit de VS de beroepsaansprakelijk heid over, maar accountants zijn daartegen goed verzekerd". ADVERTENTIE KATWIJK AAN DEN RIJN - Groente veiling: Datum van 1 november Andijvie per kg. 1,11, Boerekool per kg. 1,00, Bospeen I 1,06-1,12, Waspeen AI per kist 6,00-9,70, BI 4,60-12,90, 4,30- 8,80, Aanvoer: 125 ton. Breekpeen BI per kist 3,00-5,30, Cl 8,60- 10,10, Schorseneren A 2,05, Uien per kg. 0,17-0,34, Peterselie (krul) 0,86- 0,90, Selderij 0,48-0,54, Bloemkool 6 per bak I 2,53-2,80, 8 I 1,87-1,90, 10 I 1,24-1,31, Aanvoer: 2290 stuks. Kapitaalmarkt- Renterekening. Rentepercentage maand november. Denkt u dat de spaarrente nog verder omhoog gaat? En wilt u verzekerd zijn van de actuele rente? Profiteer dan van een spaarvorm die de rente op de voet volgt. U kunt al meedoen vanaf f 1.000,-. En hoe langer uw geld op de rekening staat, hoe lager de opnamekosten. Praat er eens over bij de NMB. Lit NMB DENKT MET U MEE. Gratis! Als u vóór 12 november zo'n rekening opent, ontvangt u gratis een echte zilveren Juliana gulden uit de vijftiger jaren. UTRECHT (GPD) - De 28-jarige Greetje Lubbi wordt mogelijk de opvolger van Kees Schelling als voorzitter van de voedingsbond FNV. Zij wordt vandaag als een van de twee kandidaten door het bondsbestuur naar voren ge schoven. De andere kandidaat is Klaas Koornstra. De definitieve keuze valt pas in mei volgend jaar als de Voe dingsbond zijn tweejaarlijkse congres houdt. Dan ook neemt Kees Schelling afscheid. TOKIO - Parkeren is een makkie met deze nieuwe MX-02 van de Japan se autofabrikant Mazda. Zowel de voor- als de achterwielen kunnen zoals op de foto is te zien worden bewogen. De MX is een proto-type voor de ontwikkeling van een vier-wielig stuursysteem. De futuristische Mazda was te bezichtigen tijdens de jaarlijkse autoshow in Tokio. De auto is overigens niet te koop. ROTTERDAM (ANP) De directie van het stukgoedbedrijf Felshaven in Rotterdam heeft de ondernemingsraad en de vakbonden laten weten dat het bedrijf per 1 januari gesloten moet worden wegens de uitermate slechte gang van zaken. Volgens de directie is alleen redding mogelijk als de gemeente Rotterdam bereid is de opstallen van het bedrijf aan te kopen. Volgens districtsbestuurder Kees Voormeulen van de Vervoersbond FNV in Rotterdam zijn de tweehonderd personeelsleden van Felsha ven een actie begonnen om te voorkomen dat voor 1 januari goederen, die eigendom zijn van de b.v. van het terrein worden gehaald. Overi gens zegt Voormeulen de indruk te hebben dat de gemeente Rotterdam niet direct afwijzend staat tegenover aankoop van de opstallen van Felshaven. Een dergelijke manoeuvre zou volgens de FNV-bestuurder goed passen in de herstructurering van de stukgoedsector van de Rot terdamse haven, een proces waarin de gemeente Rotterdam door aan koop van terreinen en herverkaveling daarvan een belangrijke rol speelt. Als zo'n transactie doorgaat dan wil de Vervoersbond FNV spij kerharde garanties dat het geld van de gemeente Rotterdam door de directie van Felshaven inderdaad wordt gebruikt voor het voortbestaan van het bedrijf. "Het mag in ieder geval niet zo zijn dat het geld naar het bedrijf gaat en dat vervolgens de tweehonderd personeelsleden worden ontslagen", aldus Voormeulen. De voorkeur van de bond gaat uit naar het in stand houden van het bedrijf. Kan dat om een of andere reden niet dan moet gezocht worden naar een overneming van personeel en ladingpakketten door andere stukgoedbedrijven in de Rotterdamse haven. "Ontslagen zullen in geen geval mogen plaats vinden. Gebeurt dat wel dn ontstaat er een explo sieve situatie in de haven", aldus Voormeulen. Uitgangspunt is steeds geweest dat er geen gedwongen ontslagen vallen in de stukgoedsector bij deze herstructurering. Na de mededeling aan het personeel over de plannen van de directie wilde een groot aantal werknemers van Felshaven het bedrijf onmid dellijk bezetten. De Vervoersbond FNV heeft de werknemers, aldus Kees Voormeulen, van deze stap kunnen weerhouden. Wel steunt de bond de op gang gekomen actie om het leeghalen van het bedrijf te voorkomen. AMSTERDAM (GPD) - De be langstelling voor het nieuwe be roep glasboer is behoorlijk groot. Ruim 250 mensen hebben zich al bij de Vereniging Milieudefensie gemeld met verzoeken om infor matie. Van een glasboer wordt verwacht dat hij langs de huizen gaat om heel glaswerk op te ha len. Op die manier wordt voorko men dat dit in de glasbak of op de vuilnishoop belandt. Vorige maand presenteerde Mi lieudefensie de resultaten van een experiment in Friesland, waarbij glas bij de huizen werd opgehaald. Milieudefensie ziet op basis van deze proef werkge legenheid voor de glasboer. De glasboer krijgt zijn inkomen uit de verkoop van de opgehaalde glazen potten en flessen aan de voorstander van ophalen door de glasboer en sorteren en spoelen in nieuw op te richten bedrijfjes, omdat dit minder energie kost dan het omsmelten van het ge broken glaswerk uit de glasbak. Volgens Milieudefensie is de glasopbrengst van de glasboer zeker twee tot drie maal zo groot als die van de glasbak. Wim Haal- boom van Milieudefensie zegt dat de afzetmogelijkheden van het glas bij de industrie groot zijn. Milieudefensie is van plan eind no vember in iedere provincie voor lichtingsavonden voor kandi- daat-glasboeren te organiseren. Verder wordt gewerkt aan een brochure. Wim Haalboom waar schuwt dat de glasboer zorgvul dig zijn bedrijfje moet opzetten om rendabel te kunnen draaien. Haalboom schat dat van de 250 be langstellenden, van wie de mees ten op dit moment werkloos zijn, een honderdtal overblijft. Zij kunnen per week ongeveer één miljoen kilo glaswerk ophalen. Deze hoeveelheid glas biedt vol gens hem al werk aan 40 sorteer ders op vier sorteerplaatsen. Het spoelen kan vooralsnog gebeu ren in gespecialiseerde bedrijven die nu met overcapaciteit kam pen. Benzine duurder ROTTERDAM (ANP) De meeste oliemaatschappijen en houders van vrije pompen gaan met in gang van morgen de prijzen van benzine en dieselolie verhogen. Een liter superbenzine wordt twee tot 2,5 cent per liter duur der, normaal gaat een tot 1,4 cent in prijs omhoog. Dieselolie gaat twee cent per liter meer kosten. De prijsaanpassing heeft te maken met het duurder worden van de dollar. ROTTERDAM (ANP) - De door het Gewestelijk Arbeidsbureau in Rotterdam aan de Rotterdam se rederij Nedlloyd verleende vergunning voor ontslag van 203 buitenlandse, meest Spaanse en Kaapverdiaanse, zeelieden is dis criminerend en onrechtmatig. Nedlloyd had er daarom geen ge bruik van mogen maken en moet de zeelieden weer in dienst ne- Dit eisten gisteren ruim 110 van de betrokken buitenlandse zeelui in een kort geding tegen Nedlloyd, dat diende voor de vice-presi dent van de Rotterdamse recht bank. De buitenlanders zijn ont slagen omdat, aldus het concern, er voor hen geen plaats is op de ingekrompen en gemoderniseer de Nedlloyd-vloot. Het arbeidsbureau verleende eind september toestemming voor ontslag omdat, zo was de redene ring, de buitenlandse zeelieden vrijwel niet terugvallen op de Nederlandse arbeidsmarkt en de Nederlanders wel. Deze beslis sing was gebaseerd op een daags daarvoor ontworpen richtlijn van de directeur-generaal voor de arbeidszaken. De raadsman van de zeelui, mr. W.J. van den Bos, zei op de zit ting dat er sprake is van discrimi natie, omdat de woonplaats is ge kozen als grond voor ontslag. Hij wees erop dat zijn cliënten de zelfde cao hebben als hun Neder landse collega's. De verdediging betoogde dat Nedlloyd de ver kregen ontslagvergunning maar naast zich neer had moeten leg gen. Een internationaal geörien- teerd bedrijf als Nedlloyd dient zijn personeel op voet van gelijk heid te behandelen, aldus Van den Bos. De raadsman van Nedlloyd, mr. C.G. Scholtens. vond dat de zaak zich niet leent voor een kort ge ding. De opzegtermijn en de af vloeiingsregeling die de ontsla gen buitenlandse zeelieden heb ben gekregen, biedt naar zijn oordeel ruimte genoeg voor een diepergaande bodemprocedure bij de kantonrechter. De advocaat vond overigens dat Nedlloyd geen blaam treft omdat het bedrijf gebonden is aan de voorwaarden die de overheid on dermeer in een subsidie-regeling stelt. Die komen er op neer dat er zoveel mogelijk- met Nederlan ders moet worden gevaren. Dit overheidsbeleid staat volgens Scholtens nog steeds overeind, ondanks de uitspraak van de Haagse rechtbankpresident van augustus, dat de overheid enkele van de voorwaarden niet mag stellen. De staat heeft hiertegen bij het hof in Den Haag beroep aangetekend. Noteringen van donderdag 3 november 1983 (tot 12:29 uur) AANDELEN binnenland doorlopend hbg hoogovensi 770.00 780.0C beleggingsinst. leveraged 153.00 15 OBLIGATIES staatsleningen bng bgiaV«B ih 9'/2 79-87 ih 8^4 78-87 parallelmarkt officieel toegelaten VERKLARING DER TEKENS 8 bieden SK NG offoèle nol geschorst ■ii>ii(iif il'F Het Damrak heeft, na een zwak be gin van deze beursweek, vanmor gen de lijn van koersstijgingen weer opgenomen. Aangewakkerd door enig optimisme in Wall Street, warenhet vooral de banken die tot ABN was omstreeks het midda guur f 5 hoger, de Middenstands- bank I 4 en AMRO verdiende f 2 Bij de uitgevers was Elsevier f 5 in De meeste internationals boekten winsten van f 1 tot f 2. met uitzon dering van Philips. De buitenland- de algelopen weken, vooral uit de VS, bijzonder sterk is geweest, de koers tot r de hoogste notering van het jae gezakt. Boskalis lag goed in

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 9