Kamer wil debat over ambtenaren 'Ontwrichtende' acties op komst Opstelling in Genève Sowjet-Unie 'spijkerhard' Mislukken overleg betreurd Betoging ambtenaren ontregelt Den Haag Minister erkent hinder door herstel autowegen Actie voor Idnderopvang DENTOFIX Vast' en zeker voor elk kunstgebit DONDERDAG 3 NOVEMBER 1983 DEN HAAG (GPD) - De PvdA wil dat de Tweede Kamer nog vandaag moet debatteren over het mislukken van het overleg tussen het kabinet en de ambtenarenbonden. Ook het CDA staat positief tegenover de gedachte om zo snel mogelijk een debat te houden. Alle fracties betreuren het misluk ken van het overleg. Daarbij vin den de regeringspartijen CDA en WD dat de ambtenarenbonden hun acties tegen de kortings maatregelen van het kabinet moeten stoppen. PvdA en D'66 staan aan de kant van de ambte narenbonden. Beide fracties ei sen dat het kabinet terugkomt op de ingeslagen weg. De coalitiepartners noemen het 'al- DEN HAAG (GPD/ANP) - Neder land staan zware weken te wach ten nu de bonden van overheids personeel en het kabinet geen akkoord hebben kunnen berei ken over de salarissen van de ambtenaren. Meteen na afloop van het mislukte overleg kondig den de bonden langdurige acties aan die voor een grondige ont wrichting van de samenleving moeten zorgen. Voor de AbvaKabo, de grootste on der de ambtenarenbonden, gaat het daarbij ook om stakingen. De andere bonden beperken zich tot model- en stiptheidsacties. Maandag zullen ze in alle hevig heid losbarsten, maar (prik)ac- ties zoals de laatste weken wer den gevoerd, zullen ook al de ko mende dagen voorkomen. De AbvaKabo doet vandaag brieven de deur uit naar diensten en overheidsbedrijven, waar ge staakt gaat worden. Acties De bond wilde nog niet zeggen om welke diensten" en bedrijven het ging. Duidelijk is echter wel, dat spoorwegen en streekvervoer een belangrijk aandeel blijven houden in de acties, terwijl het ernaar uitziet dat PTT-personeel behalve het voeren van stipt heidsacties ook in staking zal gaan. In het streekvervoer en bij de spoorwegen zijn volgende week (weer) 24-uursstakingen te ver wachten, alsmede stiptheidsac ties en verrassingsacties. De kans bestaat echter dat de rech ter morgen een stokje zal steken voor de staking bij de spoorwe gen. Dan dient een kort geding dat NS tegen de bonden heeft aangespannen. De politie zal vol gende week overgaan tot werk onderbrekingen, verkeerscon troles en het niet uitdelen van be keuringen. Ook andere ambtenaren komen in acties. Zo dreigt een actie bij de Staatsdrukkerij het werk van de Tweede Kamer te gaan frustre ren, beraden veel ambtenaren waaronder personeel van ge meentehuizen - zich nog over acties en is zelfs al een grens- blokkade aangekondigd. Barstjes Er lijken ondertussen toch wat barstjes in het eensgezihde front van de ambtenarenbonden te zijn gekomen. De voorzitter van de Centrale van Middelbare en Hogere Ambtenaren (CMHA, 30.000 leden), Van Dalen, liet na afloop weten dat met de laatste tegemoetkoming van het kabinet WEERRAPPORTEN ei d E g 1 p. 3 1 af Amsterdam zwaar bew. 16 9 0 De Bilt half bew. 15 10 0 Deelen 15 9 0 Eelde 14 9 0 Eindhoven half bew. 14 8 0.2 Den Helder 13 10 0.1 Rotterdam 15 9 0 Twente half bew. 15 9 0 Vlissingen licht bew. 15 11 0 Zd. Limburg 14 5 0.1 Aberdeen licht bew. 9 8 0 Athene 22 0 0 Barcelona 20 10 licht bew. 14 5 0 Bordeaux onbewolkt 16 7 0 Brussel licht bew. 15 •8 0.1 Frankfort 13 4 0 Genève 11 0 0.1 Helsinki onbewolkt 7 2 0 Innsbruck licht bew. 12 0 0 Klagenfurt 11 -3 0 Kopenhagen licht bew. 11 2 0 Lissabon -14 Locarno 14 4 0 Londen 15 12 2 Luxemburg geheel bew. 4 0 Madrid motregen 18 9 0 4 Malaga 22 16 7 Mallorca onbewolkt 21 7 0 München onbewolkt 12 -3 0 Nice half bew. 21 14 0 Oslo 10 0 0.2 Parijs 14 3 0.7 half bew. 18 12 0.2 Split licht bew. 21 12 0 Stockholm half bew. -1 0 onbewolkt 14 2 0 '12 0 0 Casa Blanca zwaar bew. 27 18 0 Istanbul 19 13 0 Las Palmas onbewolkt 26 19 0.6 Beiroet licht bew. 20 Tel-Aviv onbewolkt 15 Tunis licht bew. 19 9 1 wat hem betreft de deur op een kier was komen te staan. De CFO (220.000 leden), de ambte- narenorganisatie binnen het CNV, had nog een basis voor na der overleg gezien wanneer Riet kerk garanties had willen geven voor 1985 en de jaren daarna. De garantie dat ambtenaren in hun salaris van 1985 af wèl gelijk zou den worden behandeld met de werknemers in het bedrijfsleven. De bond wilde niet nog eens eeft verlaging (zoals nu met 3,5 of 3 procent) die niet voor werkne mers in het particuliere bedrijf geldt. CFO-voorzitter Ton de Jong: „Dan had ik er nog mee naar mijn achterban willen gaan om er een oordeel over te vragen. Maar we kregen de garantie niet". Ongelijk Het overleg werd om even over half één afgebroken. Toen was al duidelijk geworden dat het ge sprek was mislukt. Al op voor hand trouwens hadden de bon den de concessies van de minis ter als onvoldoende van de hand gewezen. De verlaging moest he lemaal van tafel, zo was de eis van de bonden. Het laatste bod van de regering kwam erop neer dat de salaris verlaging van 3,5 procent zou worden beperkt tot 3 procent. Bij een verlaging van het bruto loon met 3,5 procent zou een ambtenaar met een jaar-inkomen van 32.000 tot 35.000 gulden in ja nuari netto zo'n acht gulden min der ontvangen dan in december. Bij een verlaging met 3 procent zou hij in januari twee gulden meer krijgen dan in december. Rietkerk noemde dat aanvaard baar, maar de ambtenarenbon den denken er anders over. Zij maken de vergelijking met het bedrijfsleven, waar een werkne mer met hetzelfde inkomen door verschuivingen in premies en be lastingen in januari f 44,09 netto per maand meer overhoudt. Ach terwege laten van de verlaging in de bruto-overheidssalarissen zou voor de ambtenaren tot een soortgelijke uitkomst leiden. De bonden eisen dat het kabinet van de ongelijke behandeling van het overheidspersoneel af ziet. Minister Rietkerk liet eerder echter al doorschemeren dat men dan ook zou moeten op draaien voor de andere kant die de medaille van de gelijkheid heeft. Men zou dan moeten aan vaarden dat er, net als in bedrij ven die in financiële nood zitten, gedwongen ontslagen vallen. Het zou dan gaan om 30.000 tot 40.000 banen. Met de tegemoet koming van gisterochtend zou den gedwongen ontslagen nog worden voorkomen. Arbeidsplaatsen Deze berekening staat los van het inleveren van de 2 procent prijs compensatie. Ze is een gevolg van de ombuigingen die het ka binet in het uitgavenpakket van de overheid wil aanbrengen. Rietkerk bood de bonden gisteren op het vlak van de werkgelegen heid een éénmalige verlaging van de leeftijd voor vervroegd uittreden (vut) aan. Thans ligt die op 61 jaar. Ambtenaren die vol gend jaar 60 worden, zouden het dan al voor gezien mogen hou den. Daarna zou de 61-grens eventueel weer terugkeren. De daardoor, extra, vrijkomende arbeidsplaatsen zouden moge lijkheid geven om 20.000 jonge ren aan een baan te helpen. Vol gens de bonden klonk het voor stel mooier dan het was. De Ab vaKabo meent dat het niets in houdt. „Aan de ene kant wordt het aantal arbeidsplaatsen afge broken en vervolgens worden ze als onderhandelingsaanbod weer geschapen". BOMMEN - In Zeeland lag giste ren vanaf 14.00 uur alle weg-, trein- en vliegverkeer in de buurt van Arnemuiden tijdelijk stil in verband met het demonteren van twee gevonden vliegtuig bommen uit de Tweede Wereld oorlog. Dinsdag zijn in dezelfde omgeving ook twee vliegtuigbommen van elk vijfhonderd ton gevonden. Die zijn door explosieven Oprui- mings Dienst gedemonteerd. lesbehalve redelijk' (CDA) en 'buitengewoon triest' (WD) dat acties worden gevoerd worden met als doel de samenleving te ontwrichten. Beide partijen jui chen het aanbod van het kabinet toe om ambtenaren er netto niet op achteruit te laten gaan. Het CDA steunt de keuze van het ka binet om zo veel mogelijk banen te behouden bij de overheid, om dat de bestrijding van de werk loosheid centraal staat. Opmerkelijk is de eis van het CDA dat een eventuele tegemoetko ming aan de ambtenaren ook on verkort dient te gelden voor uit keringstrekkers. Dat betekent, zegt het CDA, dat als de netto ambtenarensalarissen in januari gelijk blijven, „dan kan en mag het niet zo zijn dat de uitkerings gerechtigden er netto wel op achteruit gaan". Daarmee dreigt het CDA in bot sing te komen met de WD, die er nooit een geheim van heeft ge maakt dat ambtenaren en uitke ringstrekkers best verschillend mogen worden behandeld. Het kabinet (bij monde van premier Lubbers en minister Rietkerk van binnenlandse zaken) heeft de afgelopen dagen zich niet dui delijk uitgelaten over deze kwes tie. van de Haagse brandweer. ÖEN HAAG (GPD) - Nadat eerder andere steden in Nederland ont regeld werden door actievoeren de ambtenaren, was gisteren Den Haag aan de beurt, de amb tenarenstad bij uitstek. Voor en kele uren werd het binnenstads- gebied rond het ministerie van binnenlandse zaken afgezet door 10.000 tot 20.000 ambtenaren, trendvolgers en uitkeringstrek kers. Dat zijn de groepen die, zo wil het kabinet, volgend jaar 3 procent van hun bruto-inkomen inleveren. De demonstratie was opgezet om extra druk uit te oefenen tijdens het laatste overleg tussen bon den en minister Rietkerk. Zowel de bonden als hun aanhang had den nauwelijks vertrouwen in de goede afloop. Allang voordat de onderhandelaars het gebouw uit kwamen met de boodschap dat het overleg op niets was uitgelo pen en dus verdere acties zullen volgen, schreeuwde de massa al om stakingen. Het was opvallend gisteren dat veel van de demonstranten van buiten de stad werden aange- Een aantal autowrakken werd i gestoken en met opzet niet geblust. voerd. Leeuwarder^ Arnhem en Amsterdam leken goed verte genwoordigd. De meesten had den een snipperdag opgenomen om hun hoogste baas Rietkerk duidelijk te maken dat ze gelijk behandeld willen worden als alle andere werknemers in Neder land en dat het dus niet aangaat alleen hen in te laten leveren. De demonstratie was rond het mid daguur op zijn sterkst. Dat kwam vooral omdat veel „witte-boor- den-ambtenaren" van de diverse departementen in Den Haag in hun lunchpauze nieuwsgierig kwamen kijken wat dat nou alle maal voor rommel was bij 'BIZA' de Haagse aanduiding voor bin nenlandse zaken. Soms geschokt door al te rauwe kreten van hun demonstrerende collega's (er was een spandoek met de kreet Rietkerk: grafzerk), drie in brand staande autowrakken en de dik ke laag blusschuim in de hal van het ministerie, trok dit nette deel van het rijksambtenarencorps na een ruim half uurtje zich weer achter het bureau terug. Het overgrote deel van de ambte naren die tot acties bereid zijn, lijken vooral de straat- en hand arbeiders: de stadsreinigers, de mannen van de energiebedrij ven, politieagenten, ziekenhuis personeel en dergelijke. Deze re latief laagbetaalde ambtenaren en trendvolgers zijn woedend over het kortingsvoorstel van het kabinet. „U moet niet vergeten", aldus een veelgehoorde reactie „dat wij de afgelopen jaren al fors hebben ingeleverd en als wij dit opnieuw accepteren, dan gaat r het departementsgebouw in brand (Foto ANP) er volgend jaar weer wat af en ga zo maar door". Wie de demonstranten confron teerde met berekeningen en be weringen dat ambtenaren netto veel meer overhouden van hun brutosalaris dan vergelijkbare collega's uit het vrije bedrijfsle ven, stuitte op onbegrip: „Vol gens mij lijkt het alleen maar dat wij beter af zijn", aldus bijvoor beeld een Amsterdamdse stads reiniger: „Ik weet wel dat ik de afgelopen jaren voortdurend heb ingeleverd en dan zou ik nu weer 3.5 procent moeten afstaan. Ze hebben al onze onregelmatig heidstoeslag weggehaald, ze wil len dat wij afzien van onze vuil- werktoeslag en ga zo maar door. Ik kan het niet langer verdra gen". Of een man van het Haagse ener giebedrijf: „Ik vind dat ik weinig verdien. Er zijn misschien meer die weinig verdienen in het be drijfsleven, maar moeten wij daarom 3,5 procent' inleveren? Het is dat ik bij kan klussen, an ders zou ik het met mijn gezin niet redden." DEN HAAG (GPD/ANP) - Minister Smit-Kroes (verkeer en waterstaat) geeft toe dat weggebruikers op het ogen blik veel hinder en vertragingen ondervinden door de plotselinge hausse in herstelwerkzaamheden aan auto snelwegen. Maar volgens de bewindsvrouw was voor die reparaties plotseling een bedrag van 42,5 miljoen gulden beschikbaar „en die mogelijkheden hebben we met bei de handen aangegrepen". MOSKOU (GPD) - De Nederlandse parlementaire delegatie in Mos kou is zeer somber over de moge lijkheid dat de onderhandelin gen in Genève alsnog tot een ak koord zullen leiden over de kern wapens in Europa. WD-fractie- leider Nijpels noemde de Russi sche onderhandelingspositie gis teren spijkerhard. Zijn PvdA- collega Den Uyl zei echter na drukkelijk dat hij Genève nog niet heeft afgeschreven. De Russische gesprekspartners (gisteren waren dat de hoge ge neraal Chernov en onderminister van buitenlandse zaken Kova- liov) hebben de Nederlandse ka merleden duidelijk gemaakt dat een akkoord in Genève alleen mogelijk is op basis van de jong ste Sowjet-voorstellen. Als Ame rika daar niet op ingaat, misluk ken de onderhandelingen, zei den zij. Nijpels vond de Russische opstel ling spijkerhard en stelde vast dat er geen enkele ruimte in zit. „Zolang ze vasthouden aan de eis dat de Britse en Franse kern wapens moeten worden meege teld en dat er geen nieuwe Ame rikaanse wapens in Europa moe ten komen, zie ik geen aankno pingspunten voor serieuze on derhandelingen", aldus de WD- leider. De Vries (CDA) sloot niet uit dat er aan de onderhandelingstafel de komende weken toch nog resul taten worden bereikt. Den Uyl noemde de belangen die op het spel staan zo groot, dat ook om twee minuten voor twaalf (zoals bekend, staat de plaatsing van de NAVO-raketten voor de deur) nog oplossingen mogelijk zijn. AMSTERDAM (GPD) - Vieren veertig peuters en huin moeders hebben gisteren een Amster damse tram veranderd in een rij dende crèche. Zij stapten bij het Centraal Station in lijn 24 met ballonnen, een poppenkast, een glijbaan en ander speelgoed. De tram werd met spandoeken her doopt in 'Kresj Ekspres'. De trambestuurder reageerde laco niek op deze actie. Met deze ludieke tramrit door Am sterdam heeft de vrouwenvak bond een nationale actieweek in geluid voor het behoud van kin deropvang. Gisteren zijn ook in Delft en Alkmaar vrouwen de straat opgegaan, terwijl op 9 ok tober in Leiden en 11 oktober in Eindhoven actie voor crèches wordt gevoerd. Door de bezuinigingsmaatregelen van de regering zullen de meeste gemeenten minder geld kunnen steken in de 3500 peuterspeelza len en 211 kinderdagverblijven van ons land. (Foto anp> De PvdA-aanvoerder signaleerde dat ook Amerika zich keihard opstelt in Genève. „Zolang Was hington eraan vasthoudt dat er hoe dan ook een aantal nieuwe wapens in West-Europa moet ko men, is onontkoombaar dat de onderhandelingen vastlopen", zei hij. Hij voelde zich bevestigd in zijn mening dat het een „cru ciale fout" van de NAVO is, om de Britse en Franse kernwapens buiten beschouwing te laten. De Russen verduidelijkten de re cente voorstellen van de Russi sche leider Andropov tegenover de kamerleden. Andropov bood nogmaals aan het aantal SS-20- raketten in Europa te verminde ren tot 140. Eerder was in Sow jet-voorstellen sprake van 162 ra ketten, evenveel als het aantal Franse en Britse kernraketten bij elkaar. Door vermindering tot 140 SS-20's ontstaat volgens de Russen ge lijkheid in aantallen kernkoppen over en weer. Elke SS-20 heeft drie koppen, wat een totaal van 420 oplevert. De Russen beweren dat de 162 Franse en Britse wa pens bij elkaar 434 atoomkoppen hebben. Ze komen daarbij hoger uit dan NAVO-cijfers, omdat ze de raketten op een aantal Britse onderzeeboten zes koppen toe delen in plaats van drie, zoals de de NAVO beweert. Ze zeggen daarvoor gegronde redenen te hebben. De Russen hebben niet willen zeg gen hoeveel SS-20-raketten er momenteel op West-Europa ge richt staan. Een deze week in Moskou gepubliceerde brochu re, noemt echter een aantal van 455 raketten van de types SS-20 en SS-4 bij elkaar. Van de oude SS-4's zouden er niet meer dan 200 staan, zei een Russische functionaris eerder deze week. Het aantal SS-20's zou omstreeks 250 bedragen. Samen met de 108 in Azië gestationeerde SS-20's komt dat op ruim 360, het cijfer dat ook door de NAVO wordt ge hanteerd. De minister verklaarde dit'gisteren in de Tweede Kamer bij het de bat over het Rijkswegenfonds. Zij reageerde daarmee op de kri tiek van bijna alle fracties, waar van de woordvoerders wezen op de enorme kostenverhogingen voor de weggebruikers die het gevolg zijn van de hindernissen. Zij vroegen de minister of er niet een betere planning had kunnen worden gemaakt. De minister wees erop dat de mid delen voor deze reparaties sinds juli zijn opgebracht door verho ging van de accijns op benzine. Direct daarna zijn de werkzaam heden aanbesteed. De bedoeling is dat deze werkzaamheden vóór de winter worden voltooid. Dat verklaart ook waarom op zoveel plaatsen tegelijk aan de wegen wordt getimmerd. Een extra voordeel vormden volgens de minister de „relatief lage" in schrijvingen, waardoor meer projecten onder handen konden worden genomen. Voor de komende jaren zegde de minister een gespreider planning toe. Volgend voorjaar wil zij een Kamervragen over parfum- gummetjes DEN HAAG (GPD) - Tweede- Kamerlid Van der Spek (PSP) gaat minister Brink man (WVC) vragen stellen over het zeer gevaarlijke rub ber- en plastic speelgoed dat in grote hoeveelheden te koop is. Dit naar aanleiding van het NOS-radioprogram- ma „Het gif en ik", dat deze kwestie gisteren aan de orde stelde. In dat programma zei drs. Merkz van het ministerie van WVC dat er een speciale com missie zou moeten komen die sneller dan de Keurings dienst van Waren produkten uit de handel kan nemen. Het programma stelde vooral de momenteel zeer populaire gummetjes aan de kaak. Die worden geparfumeerd en in de kleur van bijvoorbeeld aardbeien of kauwgum ver kocht. Geur en uiterlijk verleiden kin deren vaak tot het in de mond nemen van de gum metjes. Als het rubber in de maag komt, ontstaat het ge vaar. De maagsappen lossen namelijk de zogenaamde weekmakers in de gum metjes op. Wat overblijft, is een glasharde en scherpe massa kunststof, die gemak kelijk maag- of darmperfora ties kan veroorzaken. voortgangsnota voor rationeel wegonderhoud aanbieden. Maar voor PvdA-woordvoerder Rienks was dit onvoldoende. „Dat antwoord zweeft", aldus Rienks. „Het budget moet vol doende zijn en de Kamer moet de mogelijkheid hebben het te controleren". De minister weigerde overigens te gemoet te komen aan voorstellen van de oppositie (PvdA en D'66) om meer geld uit te trekken voor het onderhoud van rijkswegen. Ze noemde een voorstel van de democraat Tommei om 50 mil joen gulden over te brengen van de post aanleg naar die van on derhoud "een sigaar uit eigen doos", er aan toevoegend: "Daar op zat ik niet te wachten. Ik rook niet". Smit-Kroes liet weten dat de groot ste voorrang bij het wegwerken van knelpunten zullen krijgen de ringweg om Amsterdam (A-10); het hoefijzer om Den Haag; de wegen A-15, 16 en 20 bij Rotter dam; de verbreding van de A-12 tot tweemaal drie rijstroken tus sen Gouwe en Oudenrijn; de we gen A-27 en 28 van Amelisweerd naar Amersfoort en de wegen A- 73 en 77 tussen Nijmegen en Boxmeer. Al deze projecten moeten in 1986 worden voltooid. ADVERTENTIE. LXTRA FÓRTE Dentofix Extra Forte is speciaal ontwikkeld voor mensen die elk risico van een los zittend kunstgebit willen vermijden. Een betrouwbaar hechtmiddel met extra grote klcefkracht zonder dat het irriteert. Dentofix Regular, Forte en Extra Forte zijn bij elke apotheek en drogist verkrijgbaar.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 5