actief in I vrije tijd Familie studeert 400 jaar onafgebroken aan Leidse universiteit Inplanten hulplever' is mogelijk Uitvoering van plan Leeuwenhoek laat nog op zich wachten aannnJ Twee dagen in Waaggebouw Tentoonstelling: beeld cultuur en leven India LEIDEN - Studeren aan de universiteit in Leiden is bij familie De Jonge een traditie geworden. In 1583 werd voor de eerste maal een lid van de familie, Bonifacius de Jonge uit Zierikzee, als student aan de literaire faculteit ingeschreven. De Leydsche Hooge- school bestond toen nog maar acht jaar. Dit voorbeeld is door alle volgende generaties zonder onderbreking gevolgd. In die vierhonderd jaar hebben liefst 67 zonen en dochters - zestien generaties - in Leiden gestudeerd. Afgelopen dinsdag werd dit opmerkelijke gebeuren herdacht in het Academiegebouw aan het Rapenburg. Ook voor de Leidse universiteit was het een mijlpaal; geen familie had dit tot dusver gepresteerd. Een verhaal over het geslacht De Jonge, het studeren, de familietradities en de dissidenten. Zestien generaties67 zonen en dochters Bij toeval werd dit 'vierhonderd ja rig studentenbestaan' ontdekt door Marinus Willem Cornells de Jonge uit Baarn, behorend tot de vijftiende generatie. Deze oud- cultureel attaché van Brussel is verzot op het verleden van zijn familie en probeert volgens zijn broers, neven en nichten van elk memorabel jaartal een feest te maken. Als er niets te vieren viel, dan ont moetten de De Jonges elkaar in elk geval op de grote reünie die om de vier jaar wordt gehouden in Zeeland, de bakermat van de eerste dertien generaties. Willem Hendrik de Jonge, advo caat in Zutphen, en zijn zoon Wil lem Adriaan, advocaat in Den Haag, hadden bij dit universitai re festijn de touwtjes in handen Deze twee vertegenwoordigers van de vijftiende en zestiende ge neratie lieten zich respectievelijk in 1939 en 1974 inschrijven aan de juridische faculteit en waren beiden lid van de studentenclub Minerva. Senior studeerde nog door Saskia Stoelinga net in de tijd dat de studenten 'heertjes' waren, die een oppas ser tot hun beschikking hadden om ze de koffie aan te reiken. "Junior daarentegen", weet va der met glinsterende ogen te ver tellen, "heeft het genoegen mo gen smaken ook meisjes op Mi nerva aan te treffen. Een waag stuk waarover in mijn jaren niet werd gedacht". Berucht Een hospita, de legendarische juf frouw Olivier, verschafte de vele De Jonges onderdak aan het Ra penburg 123. Maar er waren meer Leidenaren die de De Jon ges op afstand al herkenden. Een vrouwelijk lid van de familie, Re- née Ducoline, ook een student rechten, ging op de vooravond van de Tweede Wereldoorlog naar bakker Hulst in de Bree- straat om taartjes te kopen. Nog voordat Renée haar beursje had kunnen trekken om te betalen riep de bakkersvrouw al uit: "De rekening moet zeker naar je moe der in Zutphen? Dat doen je broers ook altijd De naam Marinus is bij De Jonge van geslacht tot geslacht in ere gehouden. In 1669 stond er reeds voor de eerste keer een Marinus de Jonge voor de poorten van de universiteit. Deze 18-jarige jon geman, die toen nog niet wist dat naar hem vele familieleden zou den worden vernoemd, doorbrak als een van de weinigen de tradi tie om rechten te gaan studeren. Hij werd filosoof. Een nog in leven zijnde kleurrijke figuur wordt wel Marinus Willem Cornelis de Jonge uit Zutphen genoemd. Als wordt gevraagd om wie het precies gaat, hoor je: "hij die in 1929 de juridische fa culteit bezocht". Deze, thans 72- jarige, meester in de rechten was nog maar pas student in Leiden of hij maakte al de sensatie van zijn leven mee, namelijk de veel Leiden beschreven stadhuisbrand. "Nog dagen daarna was ik, evenals ve le andere Leidenaren, erg ont daan. Dat was me een hele toe stand". Marinus weet zich nog goed te her inneren dat er na die tijd heel veel is gepraat over de restaura tie. Met name over de voorgevel. "Dat was inderdaad discutabel", zegt hij nu. "De nieuwe gevel wilde men namelijk weer in oude stijl optrekken met daarachter in een geheel andere stijl een nieuw gebouw. Ik ben overigens blij dat dit besluit is genomen, want deze gevel geeft sfeer aan de Breestraat". Bierbengel In de jaren voor de oorlog kon er net zolang worden gestudeerd "als de portemonnee van vader dik was". Menig studieuurtje werd dan ook zonder al te veel schuldgevoelens verruild voor een uurtje gezelligheid in de 'Spijkerbak of Bierbengel', de pleisterplaatsen van menig stu dent De Jonge. (De eerlijkheid gebiedt te vermelden dat de ge middelde studieduur niet boven de zeven jaar is uitgekomen). Ook in ieders geheugen gegrift staat de kapper aan de Klok- steeg. "Een meester in het vel tussen de haren wegscheren". Familieleden die de euvele moed hebben gehad ergens anders te gaan studeren, worden niet als dissidenten beschouwd. Zij zijn gewoon uitgenodigd voor dit feestje. Tenminste, er werd ge fluisterd dat de dierenarts uit Utrecht ook aanwezig was. 'Ach", zegt een Leidse De Jonge, "we zijn daarin niet kinderach tig". Het bewijs wordt geleverd door een man die zich voorstelt als een gepensioneerd lid van de familie De Jonge. Hoewel hij wat geheimzinnig doet over zijn voornamen en leeftijd moet hij toegeven dat de familie niet haat dragend is geweest toen hij het voornemen bekend maakte in Amsterdam economie te willen studeren. Als zijn vrouw daar over nog wat wil uitweiden, zegt hij dreigend: "Je slaat geen ket terse taal uit hoor". Het aantal mannen dat bij De Jon ges heeft mogen studeren staat in geen verhouding tot het aantal vrouwen. Nadat 51 mannen haar zijn voorgegaan, mag Caroline Henriëtte de Jonge zich in 1904 gaan bekwamen in de letteren. Zij wordt een kwart eeuw later gevolgd door Cordula de Jonge. "Zoals toen in de meeste gezin nen het geval was, gingen eerst de broers. Bleef er dan nog geld over, dan maakte je een kans. Meestal had je dan je bestem ming al gevonden", weet me vrouw A.A. Feith-de Jonge uit ei gen ervaring te melden. Me vrouw W.N.H. Rouchdy-de Jon ge heeft overigens die kans op Portret van Bonifacius, de eerste van een lange reeks De Jongesdie aan de Leidse universiteit ging stu deren. Hij liet zich in 1583 inschrij- vijftigjarige leeftijd nog gepakt. In 1971 studeerde zij - natuurlijk in Leiden - af als doctorandus in de sociale psychologie. Slechts één De Jonge - Marinus Willem Cornelis - is in Leiden blijven hangen. Hij is werkzaam als chirurg op de afdeling heel kunde van het Academisch Zie kenhuis Leiden. Gisteren liet de ze Marius een staaltje van zijn kunnen zien; hij promoveerde deze dag tot doctor in de genees kunde. Dat de studie bij de De Jonges vruchten heeft afgeworpen to nen de vele lintjes en strikjes die op de revers van de grijze en blauwe blazers prijken. De de Jonges wisten zich op allerlei ter rein te manifesteren. Zelfs ko ning Willem I was dit opgevallen. Omdat er veel generaties be stuurlijke functies hadden be kleed, verhief hij de familie in 1814 in de adelstand. Als de onvermijdelijke vraag komt of de familie voor een nieuwe ge neratie heeft gezorgd die de Leidse universiteit kan gaan be volken, kijkt een van de rechters heel streng, alsof hij zeggen wil: 'Beklaagde, wanneer u zich niet weet te gedragen, zal ik genood zaakt zijn u uit de rechtszaal te laten verwijderen'. Een gedeelte van de uitgebreide familie De Jonge bijeen. Met het noemen van namen beperken we ons tot degenen die in het verhaal voorkomen. Uiterst links (staand) Willem Adriaan, uiterst reghts (staand) zijn vader Willem Hendrik. Op de grond knielend Marinus Willem (chirurg AZL), daarachter Reneé Ducoline. Staand bij de linkerpunt van het schilderij Marinus Willem (de kleurrijke), achter hem met snor Marinus Willem, de ontdekker van de vierhonderd jaar. Naast hem (met bril) een DeJonae die het lef had om in Amsterdam te studeren. (Foto Holvast) DONDERDAG 3 NOVEMBER 1983 Leidse chirurg LEIDEN - Bij patiënten met plot selinge stoornissen aan de lever, door een ontsteking of vergifti ging, is het mogelijk een tweede lever in te planten naast de eigen zieke lever. De 'hulplever' neemt dan een deel van de taak van de zieke lever over. Tot die ontdekking is de Leidse chirurg, M.W.C. de Jonge geko men. De chirurg die werkzaam is in het Academisch Ziekenhuis Leiden, promoveerde gisteren op dit onderwerp. Het idee van de transplantatie van een extra lever, de zogenaamde auxiliaire levertransplantatie, is al bijna dertig jaar oud. Echter, door allerlei technische proble men heeft deze ingreep tot nu toe niet tot gewenste resultaat ge leid. Volgens De Jonge is uit ex perimenten met varkens geble ken dat een probleem als ruimte gebrek in de buik, oplosbaar is. Voorts heeft de promovendus met behulp van radioactief materiaal een succesvolle nieuwe methode ontwikkeld die betrouwbare in formatie geeft over afstotings verschijnselen en over de ge transplanteerde lever zelf. Voordat de transplantatie van een tweede lever kans van slagen heeft en op mensen kan worden toegepast, is er volgens de chi rurg nog veel aanvullend onder zoek nod*ig. Man verdacht van schieten met pistool LEIDEN - De Leidse politie heeft gistermiddag rond twee uur een 37-jarige bewoner van de Uiter stegracht in zijn woning aange houden. De man zou in het afge lopen weekeinde op de Nieuwe Rijn op een 20-jarige stadgenoot hebben geschoten. Bij het doorzoeken van de woning van de arrestant trof de politie een pistool en een hoeveelheid scherpe patronen aan. De 37-jari- ge Leidenaar wordt er van ver dacht in de nacht van zaterdag op zondag met dit pistool te heb ben geschoten op een 20-jarige automobilist. Deze werd bij het verlaten van zijn auto, die hij zo juist op de Nieuwe Rijn had ge parkeerd, lastig gevallen en met een pistool bedreigd door een hem onbekende man. Hij zou de onbekende met zijn auto hebben achtervolgd. Toen de bedreigde Leidenaar daar op de benen nam, werd er op hem geschoten. De man bleef on gedeerd. Andere plek LPG-station DEN HAAG/LEIDEN - Het zal afzienbare tijd meer zekerheid nog wel wat voeten in de aarde over het hoe en wat van <^e opge- hebben voordat de Leeuwen- legde verhuizing, hoek, het gebied tussen station, Plesmanlaan en Wassenaarse- V Sclg weg, is volgebouwd. Weliswaar Zekerheid was wat mr. Meijer, heeft de Leidse raad het bestem- raadsman van de drie andere re- mingsplan Leeuwenhoek al vo- clamanten, ook graag wilde heb- rig jaar augustus vastgesteld, ben. Mr. Meijer sprak namens 1 maar voorlopig kan er niet wor- het Ministerie van Qnderwijs en den begonnen met de bouw van Wetenschappen, de Rijksuniver- 2200 woningen, enkele winkels siteit Leiden en het Academisch en scholen en universiteitslabo- Ziekenhuis. Alle drie hebben zij ratoria. Dat bleek gisteren eens bezwaar tegen het bestemmings- temeer tijdens een bijeenkomst plan omdat een uitgebreid ex- bij Gedeputeerde Staten (het be- ploitatieoverzicht nog ontbreekt, stuur van de provincie). Daar Met name het AZL is bang dat werden vier bezwaarschriften tè- door de geplande woningbouw gen het bestemmingsplan inge- in de Leeuwenhoek de nieuw- diepdbouwplannen van het ziekenhuis Zo liet het Motorhuis gisteren we- in gevaar komen, ten dat er nog helemaal geen Daarop liet de gemeente Leiden overeenstemming met de ge- weten dat de onderhandelingen meente is bereikt over de nood- over grondruil - en verkoop nog zakelijke verplaatsing van het gaande zijn. De exploitatie van tankstation van het begin naar het plan is om die reden nog vaag het eind van de Plesmanlaan. en globaal. Het LPG-station moet wijken Het AZL vindt het op zich geen omdat het onaanvaardbare risi- probleem dat op zijn grond wo- co's voor de toekomstige bewo- ningbouw is gepland als die ners van Leeuwenhoek vormt. nieuwbouw maar ongestoord Het Motorhuis staat niet onwelwil- kan doorgaan. Mr. Meijer zei lend tegenover die verplaatsing, daarbij te vrezen dat van woning- maar dan moeten er wel concrete bouw op het voor het AZL be- afspraken met de gemeente wor- stemde terrein niet of nauwelijks den gemaakt. En daaraan zou het sprake kan zijn omdat de mini- nog ontbreken. Meer dan vage male afstand tussen laboratoria plannen zijn er volgens het Mo- en woningen 150 mëter moet torhuis nog niet. Zo ontbreekt zijn. Wordt er toch woningbouw voor de verplaatsing noodzake- op dat terrein gepleegd, dan lijke toestemming van Rijkswa- moeten eerste alle nieuwbouw- terstaat. Rooskleuriger bleek de plannen (ook het tweede en der gemeente Leiden de verhui- de gedeelte) definitief vaststaan, zingskwestie te bekijken. Een gemeentelijk woordvoerder ver- Ti P klaarde gisteren tegenover gede- B f-i hro o l.r 1VI puteerde Borgman dat over de ■L1UJA toekomstige vestigingsplaats van het LPG-station, de strook grond nabij de oprit van de rijks weg, wel degelijk gesprekken - _TT^xr met Rijkswaterstaat zijn ge- LEIDEN - In een woning in de voerd. Tot ieders grote verras- Lopsenstraat hebben inbrekers sing legde de woordvoerder gis- dinsdagavond een video-recor- teren zelfs een paar varianten ^er ^er waaI"de van ~800 gulden, van mogelijke plaatsen op tafel. gouden sieraden en een geldbe- Het tankstation zou bijvoorbeeld drag van 3500 gulden buitge- op de huidige oprit naar de rijks- maakt. Zij kwamen de woning weg kunnen staan. Die oprit zou tijdens afwezigheid van de bewo- - -- binnen door het verbreken Lopsenstraat ..1 dat geval verlegd worden. Het Motorhuis krijgt, kortom, binnen van een rul^ aan achterzijde. Gaia Vrouwenboekhandel Gaia aan de Pieterskerkchoorsteeg be staat zaterdag precies vijf jaar. De winkel is dan van tien tot vijf uur geopend in fesst- sfeer, met onder meer koffie met vrouwentaart, boekentop tien, boekenwedstrijd, buttons maken, expositie en 's middags rond twee uur en half vier een optreden van Stefanie en Sabi ne met luisterliedjes. Boeken- en speelgoed beurs Buurthuis Corn. Joppensz aan de Durricustraat houdt zaterdag een boeken- en speelgoedbeurs. De artikelen, die wel ineen goe de staat moeten zijn, kunnen vanavond worden ingeleverd van zeven tot acht uur. De ver koop wordt zaterdag gehouden van half elf tot twee uur waar na afgerekend kan worden. Twintig procent van de op brengst gaat naar het buurt huis. Inlichtingen telefoon 125005. Cocteau Twins In het LVC aan de Breestraat treedt morgenavond de Schotse groep Cocteau Twins op, be kend van de LP 'Garlands'. In het voorprogramma treedt de Engels-Australische groepe Dead can Dance op. De zaal gaat om negen uur opfn. Blue Murder In hel LVC aan de Breestraat treedt zaterdagavond de Am sterdamse folkpunkg roep Blue Murder op. Zaal open om ne gen uur. Bingo De majorettenvereniging 'The Koper Girls' organiseert mor gen een bingo-avond met lote rij in de aula van het scholen complex aan het Valkenpad. Aanvang acht uur, iedereen is welkom. Hegt De Zoeterwouds-Leidse formatie 'Hegt' speelt zondagmiddag in café De Uyl van Hoogland. 'Hegt' speelt 'etalage-pop'. Aanvang half vijf. Visuitslagen Viscollege 'De Ruisvoom' viste de achtste wedstrijd op de Bra sem. 1. J. de Hoed met zeven vissen van 3300 gram; 2. A. Sinteur 3-1650; 3. A. Bal 3-1400; 4. J. Nieuwenburg sr 3-1100; 5. J. Nieuwenburg jr 1-1200; 6. J. Brouwer 2-1050; 7. W. v Weizen 1-1150; 8. JR vd Berg 1-925; 9. L. Klein 1-850; 10.L.V Deventer 1-550. Visuitslagen 2 Hengelsportvereniging SOVPTT hield een wedstrijd in de Hei manswetering. l.T. de Vink 71- 5200; 2. R. Kikkert 62-3900; 3. P. vd Voort 32-2400; 4. N. Ra- vensbergen 22-1775; 5. J. Dool 35-1750; 6. M. Gnodde 28-1325; 7. W. v Klaveren 19-12258. P. vd Bogaard 18-11259. P. Kik kert 15-1000; 10. W. vd Poel 9- 850. Visuitslagen 3 Zuid-West viste de zevende wed strijd in de Ringvaart. 1. J. Boef met 61 vissen van 1215 centimeter; 2. P. Harteveldt 47- 907; 3. W. Moenen 38-869; 4. H. Moeiten 39-833; 5. A. Ruis 38- 829; 6. H. vd Laan 34-805; 7. C. Cornet 26-574; 8. J. Mazurel 30- 512; 9. D. Molenaar 20-421; 10. J. de Os 18-338. Markt In het LVC wordt zaterdagmid dag tijden het Open Café weer een markt gehouden waar alles verkocht en gekocht kan wor den. Tafels hoeven niet gereser veerd te worden. Het café is open van twee tot vijf uur. Breestraat 66. De Jonkies In scholengemeenschap De Vliet- schans wordt zaterdagmiddag een voorstelling geven door oud-spelers van De Jonkies. Dit ter gelegenheid van de voor lichtingsdag die wordt gehou den voor ouders. De voorstel ling, waarbij het medium tele visie op de korrel wordt geno men, begint om vier uur. Apol- lolaan 262. LEIDEN In De Waag is de ko mende twee dagen een 'India- tentoonstelling' te zien waarbij via foto's en tekst een beeld wordt gegeven van de cultuur en het leven van de mensen in In dia. Ook zijn er een dia-serie en video-banden over India en wor den er verschillende voorwerpen vertoond die typisch zijn voor het land en zijn bewoners. Zo zijn er onder meer kleden, inge legde doosjes, wierookhouders en beeldjes te zien. De tentoon stelling kwam tot stand door de samenwerking van Terre des Hommes en de India-werkgroep Voorschoten. Tijdens dc tentoonstelling is ook een aantal voorwerpen uit India te koop. Centraal slaat namelijk een tuinbouwproject voor een weeshuis in Guntur. Bedoeling is dat de opbrengst van de ten toonstelling ten goede komt aan dit project. Er zijn twee ossen, een ploegmat, een waterput, za den en kunstmest nodig om het tehuis wat levensmiddelen be treft geheel onafhankelijk te ma ken. Terre des Hommes, afdeling Leiden en omgeving, heeft dit project geadopteerd. De India-werkgroep Voorschoten is aanwezig met een stand over een eigen project dat in een zuidelijker deel van India plaats vindt. Dat project draait niet zo zeer op geldelijke steun vanuit Nederland, maar probeert meer om de oorzaak van de armoede in India weg te nemen. In India is er nog steeds een groot verschil tussen de rijke 'land lords' en de landlozen. De helft van de bewoners leeft onder de armoedegrens. Het Young India Project, waaraan de Voorscho- tense werkgroep steun verleent, probeert de sociale structuur aan de wortels te veranderen. Onder het motto: 'Zolang er geen her verdeling van bezit, van het land, plaatsvindt, zal er geen verande ring komen in de situatie van de De tentoonstelling in De Waag aan de Aalmarkt is morgen geopend van twaalf tot zes uur, zaterdag van tien tot vier uur. De opbrengst van de tentoonstelling komt ten goede aan een tuinbouwproject. Dit is een van de foto's die in de Waag te zien zijn.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 4