Straffere aanpak renovatieplannen Steeds 'Minder kansrijke groepen krijgen te weinig aandacht' Half miljoen voor experiment ophalen van chemisch afval "Er zijn nu te veel problemen INDOOR LEIDEN GR0EN00RDHALLEN Beton- centrale verhuist wellicht Sen niet fccfemk htadbkeefd Mishandeling DONDERDAG 3 NOVEMBER 1983 LEIDEN - De gemeente Leiden en de Federatie van Woningbouwverenigingen gaan de renovatie van woningwetwoningen in Leiden straffer aanpakken. Aanleiding daartoe zijn afspraken die de gemeente heeft gemaakt met het rijk over een som geld die Leiden van 1985 af jaarlijks ter beschikking krijgt voor de re novatie van het woningbestand. De bedoeling van de nieuwe aanpak is ook een einde te ma ken aan de voortdurende strub belingen tussen bestuurders van woningbouwverenigingen en de huurders van te renoveren wo ningen. "Er gebeuren teveel dingen die steeds weer tot problemen aan leiding geven", meent wethou der Tesselaar van volkshuisves ting. Als voorbeeld noemt de wethouder het conflict dat on langs is gerezen rond een com plex woningen van woning bouwvereniging Ons Belang aan de Willem de Zwijgerlaan. De huurprijzen van deze woningen blijkt veel hoger uit te vallen dan de bewoners was voorgespiegeld toen1 zij met het renovatieplan akkoord gingen. Dergelijke pro blemen zouden in de toekomst uitgesloten moeten worden. Er is werkgroep in het leven geroe pen die op niet al te lange termijn met voorstellen zal komen om de renovatie van woningwetwonin gen in Leiden volgens een vast stramien te laten verlopen. Aan de werkgroep wordt zowel door de gemeente als de federatie van woningbouwverenigingen deel genomen. Met de nieuwe aanpak wordt ernst gemaakt op het mo ment dat bevoegheden van het rijk aan de gemeente worden overgedragen. Leiden is namelijk door het minis terie van volkshuisvesting, ruim telijke ordening en milieubeheer aangewezen als experimenteer- gemeente in het kader van de de centralisatie van de volkshuis vesting. Dit houdt in dat de ge meente onder door het rijk te stellen voorwaarden een budget ter beschikking krijgt voor de re novatie. De gemeente wordt in staat gesteld binnen de grenzen van dit budget een renovatiepro gramma te realiseren en beslist dus zelf over welke huizen men wil aanpakken, over de kwaliteit, kosten en dus ook over de huu- ruitkomsten van renovatieplan- Naoorlogs In de periode van 1974 tot en met 1982 werden in Leiden zo'n 2350 woningwetwoningen gereno veerd. Voor 1983 worden ruim 900 opleveringen verwacht. Het betreft tot dusver in hoofdzaak vooroorlogse woningen. Na 1985 zal het voornamelijk gaan om de verbetering van het naoorlogse woningbestand. Volgens het door de gemeente ontwikkelde meerjaren- en jaarprogramma, dat ten grondslag ligt aan de budgetafspraken die met het rijk zijn gemaakt, zouden jaarlijks Ministerie blijkt enthousiast LEIDEN - De gemeente maakt een goede kans op een subsidie van een half miljoen gulden voor het zogeheten GIP A-experi ment. Een experiment met het inzamelen van chemische afval stoffen die bij huishoudelijk ge bruik overblijven, zoals lege bat terijen, verf, afvalstoffen van de amateur-fotograaf en dergelijke. De Gemeentelijke Inzameling van Probleem Afvalstoffen is een project van de reinigingsdienst. Het experiment zou erin bestaan, dat de inzameling in twee delen van de stad verschillend zou ge beuren. In de ene helft kan men zelf de stoffen inleveren, in de andere helft is een telefoontje naar de reinigingsdienst vol doende. Het spul wordt dan op gehaald. Hiervoor dient een spe ciale wagen te worden aange schaft en een tweetal deskundi gen aangesteld. Door de resulta ten van de beide stadshelften met elkaar te vergelijken, zou men kunnen bepalen of de extra kosten die met het ophalen ge moeid zijn, de moeite waard zijn. Aan\ankelijk dacht de reinigings dienst aan een bescheiden opzet van het experiment. De provin cie was bereid om een bedrag van 52.000 gulden in het project te steken. Maar, zo deelde direc teur Van Overmeire van de reini gingsdienst gistermiddag aan een zeer verraste raadscommis sie mee, het ministerie was er en thousiast over. Minister Winse- mius vond het project wel wat magertjes. Het ministerie had nog een half miljoen over, maar dan moest er wel snel beslist ADVERTENTIE Nationaal Paardensport Evenement 11 t/m 13 november 1983 TROS-NHS WINTERKAMPIOENSCHAP met springwedstrijden, dressuur, shows, demonstraties, strodorp, tentoonstelling koetsen en muzikaal entertainment Toegangskaarten a 5,- en 10,-verkrijgbaar bij VVV en Groenoordhallen. zo'n duizend naoorlogse woning wetwoningen moeten worden opgeknapt om de bestaande ach terstand in de verbetering van het woningenbestand te kunnen inlopen. Het ministerie van volkshuisves ting heeft voorgerekend dat het opknappen van een naoorlogse woningwetwoning 30.000 gulden mag kosten (thans 42.000 gul den). Voor het opknappen van duizend woningen per jaar zou de gemeente dus een budget van dertig miljoen gulden nodig heb ben. Het ministerie houdt via dat totaal budget greep op de aantal woningen dat de gemeente jaar lijks kan aanpakken. De budgetafspraken die het rijk met de gemeente maakt zullen ook maatgevend zijn voor de in spraak die bewoners kunnen le veren. Met andere woorden: het geringere bedrag dat per woning besteed mag worden, betekent dat er minder te kiezen valt. Tot een bepaald bedrag zal achter stallig onderhoud kunnen wor den uitgevoerd waar in principe geen huurverhoging tegenover staat. Wat er daarnaast aan ge- riefsverbeteringen worden uitge voerd mogen huurders zelf uit maken in de wetenschap dat dat zal doorwerken in de huurprijs. "Het zal mij een zorg zijn of bewo ners een andere keuken nemen of iets anders willen verbeteren", aldus wethouder Tesselaar. "Problemen rond het achterstal lig onderhoud, huurverhogingen en het vraagstuk of de huurders een vergoeding moeten krijgen voor zelf aangebrachte verbete ringen zullen daardoor tot het verleden gaan behoren", hoopt de wethouder. "We willen de re novatieprocedures in een vast stramien hebben zoals dat in de nieuwbouw eigenlijk al jaren het geval is. De Federatie van Wo ningbouwverenigingen en de ge meente zullen zich er samen op- storten om dat zo snel mogelijk in orde te krijgen", aldus wet houder Tesselaar. Bouw woningen op Doelenteriein begonnen LEIDEN Temidden van de uni versitaire nieuwbouw worden op het Doelenterrein 58 premiehuur woningen gebouwd. De eerste paal werd gistermiddag officieel geslagen. Voorzitter J. Coster (op de foto rechts) van woningbouw vereniging De Goede Woning en L.M. de Koning, voorzitter van de bewonersvereniging, namen dat karwei voor hun rekening. De woningbouw grenst aan de Doe lengracht. Op het terrein stond vroeger de Doelenkazerne met de militaire kokschool. De bouw heeft nogal wat voeten in de aar de gehad, omdat omwonenden, en ook de buurtvereniging Pie- ters- en Academiewijk bezwaren maakten tegen het uiterlijk van de woningen. Bezwaren echter die door de gemeenteraad wer den afgewezen en ook een verzoek aan de Raad van State, om de bouw stop te zetten, baatte niet. LEIDEN - De betonmortelcentra- le aan de Zoeterwoudseweg wordt in de toekomst wellicht verplaatst naar het industrieter rein Roomburg. Besprekingen hierover tussen gemeente en het bedrijf zullen binnenkort plaats vinden. Dat deelde Ewalt Keij- ser, hoofd van de directie econo mische zaken van de gemeente, gistermiddag mee. Omwonenden van het bedrijf kla gen al jaren over geluidsoverlast en stof. In augustus van dit jaar schreven bewoners van Lam- menschansplein en Zoeterwoud seweg nog een brief naar de ge meenteraad, waarin ze de proble men aan de orde stelden. De be woners vroegen om maatregelen om de overlast tegen te gaan. Het bedrijf zou echter - volgens de briefschrijvers niet bereid zijn om investeringen te doen die de problemen zouden verminderen. Het bedrijf zou uit zijn jasje zijn gegroeid. Kritiek PvdA op economisch beleid: LEIDEN - Waar blijft in het werk gelegenheidsbeleid van de ge meente Leiden de speciale aan dacht voor minder kansrijke groepen op de arbeidsmarkt, zo als jongeren, vrouwen, etnische minderheden en gedeeltelijk ar beidsongeschikten? Deze vraag van PvdA-raadslid Van Dongen kon door wethouder Fase (WD) niet bevredigend worden beant woord. De liberale wethouder gaf toe, dat daar weinig aan ge beurt. Het was het belangrijkste verschil van mening tussen de coalitiepartners PvdA en WD, dat in het zes uur durende begro tingsdebat over economische za ken en gemeentebedrijven naar voren kwam. De speciale aandacht voor minder kansrijke groepen is op initiatief van de PvdA opgenomen in het college-programma 1982-1986 van liberalen en sociaal-demo craten. Volgens wethouder Fase worden jongeren, vrouwen enz. wel met voorrang geholpen, maar speciaal stimulerende maatregelen voor deze groepen zijn niet genomen. Dat zou extra werk betekenen voor de ambte naren van de directie economi sche zaken en die hebben het toch al zo druk. De belangstel ling voor het beginnen van een onderneming in het bedrijfsver zamelgebouw Olga is zo groot, dat initiatiefnemers in de wacht kamer gezet zouden moeten wor den om de extra aandacht voor (nog) minder kansrijke groepen gestalte te geven, aldus Fase. Van Dongen vond nou juist, dat dat een kwestie is van politieke keuze, die niet voor niets in het college-programma is vastge legd. Zij kreeg bijval van PSP- raadslid De la Mar. Het incident mondde verder in niets uit. Er werden geen politieke conclu sies getrokken. Sanders Over het algemeen was de raads commissie redelijk tevreden over het economisch beleid van de gemeente. Enige opschud ding ontstond toen de wethou- worden. Dus zijn we vorige week voor spoedoverleg naar Den Haag gegaan, aldus een laconie ke Van Overmeire. Hij zei met de uitvoering van het project te wachten tot de kassa echt gaat rinkelen. De reinigingsdienst bereidt ook het gescheiden inzamelen van huisvuil voor. Bij wijze van expe riment wordt in één wijk het huisvuil gescheiden opgehaald, in drie categorieën: schillen en etensresten, glas/papier/metaal en overige stoffen. Dit experi ment heeft de naam REAL-plan (REcycling Afval Leiden). Vonnis voor verkrachter blijft drie jaar DEN HAAG/LEIDEN - Een 23-ja- rige Leidenaar is gisteren door het Haagse gerechtshof in hoger beroep veroordeeld tot drie jaar gevangenisstraf. Deze straf is even hoog als de rechtbank eer der dit jaar had opgelegd. H. moet drie jaar de gevangenis in voor een verkrachting, die hij tel kens is blijven ontkennen. Gezien de ernst van de zaak - de vrouw was op afschuwelijke wij ze mishandeld in haar flat in de Merenwijk - eiste de procureur- generaal tijdens de zitting, twee weken geleden, handhaving van het vonnis van de rechtbank. Op die eis ishet gerechtshof dus in gegaan. Redactie: Bart Jungmann <S Jaap Visser Uitgerookt De voordeur aan De Sitterlaan nummer 11 staat open. "Om een beetje te luchten", ver klaart F.N. de Graaf. Teveel pijp gerookt? "Ook ja", erkent De Graaf grif. De Graaf is voorzitter van De Pijpsleutels, een club waar de pijp in hoog aanzien staat. Al ruim tweeëneenhalf jaar wordt er driftig in verenigingsver band aan de pijp gelurkt en over ruim drie weken wordt er aa nde Vlietweg weer een wed strijd in 'pijproken' gehouden. "Maar het is meer een soort sa menzijn", relativeert De Graaf het wedstrijdelement. "Van rustige en tevreden mensen", voegt hij er aan toe als we vra gen wat voor mensen nu in vre desnaam lid worden van een pijpvereniging. In Leiden zijn er overigens maar een stuk of achttien die zich Pijpsleutel mogen noemen. De pijp leeft niet erg in de Leidse regio. In andere plaatsen is het ledenbestand wel wat omvang rijker. "Maar er komen wel weer meer leden bij, hoor", blijft De Graaf optimistisch. Als er een rookmatch is, gaat het er dus simpelweg om zolang mogelijk de pijp brandende te houden. "Het moet een soort stoofje worden en het is dus vooral belangrijk zo min moge lijk aan de pijp te trekken", licht de voorzitter een tipje van de rooksluier op. De reglemen ten zijn strikt: eerst vijf minu ten om de pijp te stoppen en dan een minuut om de brand er in te krijgen. Belangrijke handelingen, want De Graaf had onlangs nog in Gouda dat hij al na drie minuten uitge rookt was. "Van onderen iets te sterk aangestampt". Zijn persoonlijk record staat op 71 minuten. Gevestigd bij de 'Meisterschaft im Pfeifenlang- samrauchen' in Monschau. Dus hij kan het wel. Maar zijn pijp verbleekt bij de Italiaan Viici. Die rookte ruim drieë neenhalf uur. Da kan De Graaf niet aan tippen. Zaterdag 26 november, zal dat zeker niet lukken. Dan geeft hij de pijp aan Maarten en be perkt zich tot het in de gaten houden van de deelnemers. Want knoeien met de pijp, dat mag niet. Pijpsleutel De Graaf met zijn 'dagelijks' pijpje e pijpencollectie. Ontaard C.J. Kleijwegt uit de Evertsen- straat 74 ligt overhoop met het Leidse Aardingsbedrijf (LAB). Oorzaak is de volgens Kleij wegt "meer dan schandalige rekening" die hij in zijn brie venbus vond: 361 gulden voor het slaan van een aardingspen. "Twee keer zoveel als was af gesproken", moppert hij. Van het Energiebedrijf Rijnland (EBR) kreeg Kleijwegt onlangs bericht dat hij moest aarden. Een normale zaak omdat gelei dend bodemmateriaal als wa terleidingen zijn vervangen door plastic materiaal dat wei nig geleidt. Kleijwegt stapte vervolgens naar het EBR om te vragen of het mogelijk was als er voor hem én zijn buurman slechts één aardingspen in de grond werd geslagen. Dat kon mits de voordeuren van beide wonin gen aan elkaar grenzen. Opge lucht stapte Kleijwegt, eige naar van een particuliere wo ning, daarop naar het Leidse Aardingsbedrijf aan de Hoge Rijndijk. "Daar hebben ze me toegezegd dat er voor vier woningen in de Evertsenstraat twee pennen zouden worden geslagen", weet Kleijwegt zich te herinne ren. "Maar toen de monteur kwam, was ik niet thuis en die man heeft mijn vrouw over donderd door te zeggen dat hij voor elke woning een aparte pen ging slaan omdat hij an ders te veel breekwerk moest verrichten". Kleijwegt was furieus toen hij de volle mep, 361 gulden, moest betalen. "Ik heb meteen dat bedrijf gebeld, maar ik kon praten wat ik wilde, er was niets aan te doen. Ik vind het echt ongehoord dat ze op zo'n manier oude mensen proberen op te lichten". Directrice mevrouw Van der Pouw-Kraan van het LAB moet schamper lachen om de beschuldigingen van Kleij wegt: "Dat die ouwe baas is te leurgesteld, kan ik best begrij pen. Maar de man heeft zich blind gestaard op onze toezeg ging dat het misschién moge lijk was om voor hem en zijn buurman één pen te slaan. Maar toen onze mensen daar aan het werk gingen, bleek dus dat er zoveel moest worden weggebroken dat de bewoners is geadviseerd om maar een ei gen pen te nemen". Mevrouw Van der Pouw-Kraan maakt de indruk allerminst wakker te liggen van de Evert- senstraat-woede. "Je moet de mensen eens horen schreeu wen. De één na de ander vindt dat-ie wordt opgelicht. Alle maal onzin. Dat komt omdat de mensen absoluut niet weten waar ze over praten". Van der Pouw-Kraan geeft ver volgens een technische uiteen zetting over het indrijven van een aardingspen met een com pressor. Hoe ver zo'n ding soms de bodem in moet wor den gedreven om op voldoen de Ohmse weerstand te stui-, ten. Dat verschilt per straat. In Leiden Noord vindt mevrouw Van der Pouw-Kraan al vol doende weerstand op een diep te van negen meter terwijl zij voor haar deur aan de Hoge Rijndijk dertig meter diep heeft gespit. Geen wonder dus dat de kosten voor het laten aarden van een woning sterk kunnen verschil len. Ook 'zeeheld' Kleijwegt is het daar mee eens, maar dat neemt niet weg dat volgens hem één simpel gaatje boren voldoende was geweest om hem en zijn buurman op één pen te laten aarden. Wellicht dat de controleur van het EBR, die elke nieuwe aar ding komt controleren, zich daar eens over kan buigen. Nog beter zou natuurlijk zijn dat het EBR iedereen die moet aarden, opzoekt om te vertel len hoe er geaard moet wor den. Dan kan het contact tus sen huiseigenaar en het aar dingsbedrijf niet meer zo mak kelijk in ruzie ontaarden. J.V. der meedeelde dat de winkel ruimte in de toekomstige par keergarage Sanders tweedui zend vierkante meter zal bedra gen. Bleijie (CDA) drong aan op het doen van een distributie pla nologisch onderzoek naar de ge volgen van een zo grote uitbrei ding van winkelruimte. Dit ter bescherming van de in het cen trum gevestigde winkeliers. Bak ker (WD) wees een dergelijk on derzoek van de hand. Dat zou tijdrovend zijn en de bouw van de garage ernstig vertragen. Hij zei dat de WD niet bij voorbaat tegen elke winkelvestiging in de Sandersgarage is. Een grote zaak kan volgens Bakker een publiek strekker voor de hele regio zijn. Wethouder Fase wees erop, dat het plan Noorlander (garage met winkels) nooit de eerste keus van het college is geweest. Het ge meentelijk beleid is juist gericht op een concentratie van het win kelcentrum, terwijl - zoals PSP- raadslid De la Mar benadrukte - door dit plan het centrum nog verder uiteengerukt wordt. C A De commissie toonde zich voorts bezorgd over de gang van zaken rond de nieuwbouw van C A. De wethouder verklaarde er een groot voorstander van te zijn om de kledingfirma voor Leiden te behouden. Zij kondigde aan vol gende week met het bedrijf over leg te plegen. "Er zijn ook andere ideeën denkbaar. We moeten de zaak niet te star bekijken", zei Fase. Het riep meer vragen op, dan er beantwoord werden. PvdA-raadslid Van Dongen kon digde een motie aan, waarin haar fractie zou vragen om een fonds, waarop beginnende onderne mers een beroep kunnen doen. Zij zouden tegen aantrekkelijke voorwaarden uit het fonds moe ten kunnen lenen. Van ambtelij ke zijde werd erop gewezen, dat er al diverse mogelijkheden zijn, onder meer op grond van de Rijksgroepsregeling Zelfstandi gen. Stationsweg De verkeerssituatie op de Stations weg/Steenstraat kwam ook nog ter sprake. Staatssecretaris Van Zeil, onlangs op een spreekbeurt in Leiderdorp, zegde toe zijn consulent te sturen om in de ge ruchtmakende zaak te bemidde len. Wat is nu precies de rol van die consulent en wat heeft hij tot nu toe gedaan?, vroeg raadslid Hoekema (D'66). Fase antwoord de in niet mis te verstane be woordingen: "De rol van de con sulent is volstrekt onduidelijk. Van Zeil wist vermoedelijk zo gauw niets anders te verzinnen. Hij had groot gelijk toen hij wees op de gemeentelijke autonomie. Het is niet meer dan een aspi rientje". Fase vertelde dat de consulent een bezoek aan Lei den, gistermorgen, had afgezegd. Hij had iets belangrijkers te doen... LEIDEN - Een 18-jarige Leiderdor per heeft gisteravond aangifte gedaan van mishandeling in de Matilo-tunnel onder de Hoge Rijndijk bij de Leiderdorpse brug. De Leiderdorper reed om ongeveer twintig over negen met zijn brommer door de gloednieuwe tunnel toen een met een staaf ij zer gewapende jongen van naar schatting 18, 19 jaar hem de weg versperde en dwong te stoppen. De Leiderdorper reed door en kreeg vervolgens klappen met de ijzeren staaf op zijn helm en arm. Hij raakte niet gewond.

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 3