c Wassenaar vecht aanwijzing plek woonwagencentrum aan Behoefte aan opvang voor jonge kinderen in Leiderdorp groot Progressief Oegstgeest wil subsidie voor JAC DEN HAAG/WASSENAAR Niet de provincie, maar de gemeente Wassenaar is verantwoordelijk voor 'haar' woonwagenbewo ners. Daarop kwam het betoog van een lichtelijk gepikeerde VVD-wethou- der Cocheret de la Mori- nière van Wassenaar giste ren in het Provinciehuis neer. Hij en collega-wet houder Van der Wiel-van der Flier (WD) zaten daar bij een zitting van de com missie Arob. De gemeente Wassenaar is bij deze commissie in beroep gegaan te gen de 'dwingende uitnodiging' van Gedeputeerde Staten (het bestuur van de provincie) om aan het Ammonslaantje stand plaatsen voor woonwagens te maken. Burgemeester, drie van de vier wethouders en een nipte meerderheid van de gemeente- Stad en rand DONDERDAG 3 NOVEMBER 1983 raad van Wassenaar zijn gepi keerd over deze zogeheten plaatsaanwijzing. Zelf hebben ze in juni dit jaar vastgesteld dat het kampje aan de Ruigelaan moet blijven. Wethouder Cocheret verklaarde gisteren bij de commissie Arob niet te begrijpen waarom die dwang van hogerhand is opge legd. Wassenaar had zijns inziens bewezen de aanwezigheid van een woonwagenkampje te willen aanvaarden. Sterker nog: de woonwagenbewoners hadden al lang en breed een behoorlijk on derdak kunnen hebben als de ge meente was gesteund door de provincie. "Het is een verkeerde uitleg van de Woonwagenwet om nu met een aanwijzing te ko men", aldus de wethouder, die maar niet begreep waarom GS zonder enige uitleg of argumen tatie de Ruigelaan consequent hadden afgewezen. "Van meet af aan hebben GS gezegd dat de Ruigelaan verkeerd is. Maar waarom?", aldus een vertwijfel de wethouder ruimtelijke orde ning. De suggestie van GS om de stand plaatsen aan het Weteringpark neer te zetten wees hij zonder meer af als "financieel niet haal baar". Dat de provincie als alter natief ook de Hoge Klei noemde vond de wethouder helemaal vreemd, want op dit stuk grond rust (overigens sinds kort) een agrarische bestemming. Op hun beurt begrepen een aantal leden van de commissie Arob niet waarom een kleine meerder heid van de gemeenteraad van Wassenaar (CDA, PvdA, D'66 en de onafhankelijke Van der Heij den) vorig jaar eerst voor het Ammonslaantje had gekozen (ze ven standplaatsen, de overige vijf elders in het dorp) om nog geen jaar later (nu met een nipte meerderheid van WD en Partij Wassenaar) ineens weer voor de Ruigelaan te kiezen. Cocheret legde uit: het Ammonslaantje was zo gek nog niet, ware het niet dat, als de standplaatsen daar zouden komen, er een ge luidswal moest worden ge bouwd. En daarvoor ontbraken de financiële middelen. Boven dien was de verhouding in de ge meenteraad altijd bijna half om half geweest als het op het uitkie zen van een plaats aankwam. Uiteindelijk had een meerder heid van WD en Partij Wasse naar zich met de Ruigelaan als plek kunnen verenigen. Welis waar is de afstand naar scholen en winkels vanaf de Ruigelaan verder, maar wat alle andere punten betreft voldoet deze laan aan de voorwaarden die het mi nisterie stelt. "Bovendien", zo zei de wethouder, die werd bijgeval len door zijn collega Van der Wiel-van der Flier, "zijn de woonwagenbewoners in Wasse naar redelijk geïntegreerd in de bevolking. De contacten zijn uit stekend, de kinderen van woon wagenbewoners gaan gewoon in Wassenaar op school. Discrimi natie is er niet. En de Ruigelaan behoort tot één van de mooiste plekjes, van Wassenaar. Er is geen betere plaats denkbaar, die op zo'n korte termijn gereali seerd kan worden, en waar de be woners geen enkel bezwaar te gen een woonwagenkampje heb ben". De woonwagenbewoners hebben overigens al wel laten weten he lemaal niet zo gelukkig te zijn met de afgelegen Ruigelaan. Het Ammonslaantje is in hun ogen én in de ogen van GS een veel betere plek. De Arob-commissie zal binnen en kele weken advies uitbrengen aan Gedeputeerde Staten. Het provinciaal bestuur zal vervol gens zijn beslissing om Wasse naar 'kwaadschiks' te dwingen tot de aanleg van een kampje aan het Ammonslaantje in herover weging nemen. OEGSTGEEST - Mevrouw Van Domburg-de Wit is vandaag 102 jaar geworden. Zij is daarmee de oudste inwoonster van Oegstgeest. Burgemeester Scheenstra en zijn vrouw togen dan ook naar het verpleeghuis Van Wijckerslooth om de jarige te feliciteren. Namens het gemeentebestuur overhan digde hij een bos bloemen. (Foto Holvast) WD en CDA tegen OEGSTGEEST Het advies van het Oegstgeester gemeentebe stuur om een subsidieverzoek van het Jongeren Advies Cen trum (JAC) voor 1984 van 2500 gulden af te wijzen is bij progres sief Oegstgeest in het verkeerde keelgat geschoten. Zowel Haasnoot (PvdA) als Van Ei sen (PPR) maakten gisteravond tijdens de raadscommissieverga dering onderwijs en welzijn dui delijk dat het college van B en W de werkzaamheden van het JAC ernstig onderschat. Vooral socialist Haasnoot toonde zich zeer verontwaardigd over de afwijzing. "Ik betreur dit advies. Het JAC verdient wel degelijk een subsidie, omdat het jongeren die relatiestoornissen met ou ders hebben weet op te vangen. Andere gesubsidieerde instellin gen doen dit niet. Als wij niets doen komen die jongeren in pleegtehuizen terecht. Die kos ten drie tot vierhonderd gulden per dag". Radicaal Van Eisen kon zich ge heel bij deze woorden aanslui ten. "Behalve het feit dat ik het werk van het JAC belangrijk ge noeg acht, vind ik ook dat de mo tivering van B en W onvoldoende is", aldus Van Eisen. Hij doelde daarmee op de door het college aangevoerde argumentatie als zouden reeds voldoende hulp verlenende instellingen financië le ondersteuning ontvangen. "De activiteiten van onder andere het Boddaertcentrum of 'De Leidse Rechtswinkel' zijn niet te verge lijken met die van het JAC", zo meende Van Eisen. De beide progressieven werden in hun mening niet gesteund door het CDA-raadslid De Vroomen- den Boer en liberaal Nijholt. Me vrouw De Vroomen: "Vooral na het lezen van het jaarverslag van het JAC ben ik tot de conclusie gekomen dat kinderen te vaak aan de ouderlijke macht worden onttrokken. Ouders worden daarbij te veel de deur gewezen. Volgens onze CDA-visie blijven ouders toch de verantwoorde lijkheid houden". Nog een reden om het voorstel van B en W wél te steunen vond de chri§ten-democrate in de twijfel over de capaciteiten van de hulp bieders van het JAC. "Ik heb moeite met het werken van vrij willigers voor wie geen oplei dingseisen gelden. Daarnaast vind ik het JAC te anoniem over komen. In het rapport is het alle maal van Jan. Piet en Kees" Wethouder Blom wilde na het aan horen van de uiteenlopende standpunten toch tegemoet ko men aan de kritiek van de PvdA en de PPR. "Er zal nog dit jaar een regionaal overleg komen. We kunnen daarna alsnog het voor stel veranderen". Ook dit antwoord kon de beide progressieven niet overtuigen "Als het voorstel zo blijft dan komt er van onze kant een alter natief voorstel", zo lieten Haas noot en Van Eisen weten. Om zijn standpunt nog eens te be nadrukken voegde Haasnoot er aan toe: "We moeten het JAC helpen, hoe dan ook. Het gaat me te ver om te zeggen 'We doen het niet'. Tenslotte gaat het hier om die problemen hebben. Zij zijn belangrijker dan die zwerfkatten van de Stichting Dierentehuis waarvoor het colle ge wel een subsidie van bijna vijfeneenhalf duizend gulden geeft". Dit blijkt uit een onderzoek van twee studentes, Jane Deskin en Nellie Rekvelt, van de vakgroep psychologie van de Leidse uni versiteit. Gisteravond presen teerde de belangengroep 'Kin derdagverblijf Leiderdorp' de eerste resultaten van het onder zoek. Het onderzoek is nog niet geheel afgerond, maar de belang rijkste uitkomsten zijn alvast be kend gemaakt orftdat morgen de gemeenteraad van Leiderdorp de begroting 1984 behandelt. De belangengroep hoopt dat de ge meenteraad dan ook de beslis sing zal nemen een kinderdag verblijf op te richten. Blij De belangengroep 'Kinderdagver blijf Leiderdorp' is blij met de uitkomsten van het onderzoek. De resultaten zijn dan ook zeker verrassend te noemen. Tot nu toe leefde |oij verschillende politieke partijen het idee dat er in Leider dorp geen of weinig behoefte zou zijn aan een kinderdagverblijf. Dat idee werd gebaseerd op een Oproep die een paar jaar geleden door de gemeente in een plaatse lijk advertentieblad werd ge plaatst. De reacties daarop waren gering. Annemarie Wirtz van de belangengroep: "Het was in al de gesprekken die we met de ge meente hebben gehad steeds: 'Die behoefte? Die valt wel mee'. Nu is duidelijk aangetoond dat dat niet zo is. Er is een hele grote behoefte aan een kinderdagver blijf'. Opvallend in het onderzoek is het feit dat een groot aantal ouders nu al zeker weet gebruik te zul len maken van een kinderdag verblijf. Eenderde van de onder vraagden, 131 in totaal (ruim der tien procent van het aantal gezin nen dat een kind in de leeftijd van nul tot vier jaar heeft), zegt "zeker te weten" hun kind op een kinderdagverblijf te plaat sen. Deze groep heeft ook geen moeite met de ouderbijdrage die gekoppeld is aan het inkomen. Wachtlijst De belangengroep wil een kinder dagverblijf met 23 plaatsen stich ten. Er is echter behoefte aan een kinderdagverblijf met zeker 55 plaatsen. "Nu al kan worden ge concludeerd dat, indien er een kinderdagverblijf wordt gereali seerd in Leiderdorp, er moet worden gewerkt met wachtlij sten", schrijven de twee onder zoeksters dan ook. Die wachtlijsten zullen alleen maar groter worden als de mensen die nu nog niet zeker weten pf ze hun kind op een kinderdagver blijf zullen plaatsen dat uiteinde lijk toch doen. Dan is er namelijk een kinderdagverblijf nodig met maar liefst 116 plaatsen. Overi gens gaat het dan niet om 116 kinderen. Er zijn ouders die hun kind bijvoorbeeld slechts twee dagen op een kinderdagverblijf willen plaatsen. In feite gaat het dus om een veelvoud van 116. Er zijn overigens al twee Leider- dorpse kinderen geplaatst in een Leids kinderdagverblijf. Daar staan er ook negen op de wacht lijst. De meeste ouders kiezen voor een kinderdagverblijf omdat ze dan meer tijd hebben om een beroep uit te oefenen (zestig procent). Wassenaars graf zionist geschonden WASSENAAR (ANP) - Hel graf op de joodse begraaf plaats in Wassenaar van Ne- hemia de Lieme, in 1912 voorzitter van de Nederland se Zionisten Bond, is ge schonden. De politie van Wassenaar heeft dit beves tigd. Volgens een woordvoer der ontbreekt aan de stoffelij ke resten de schedel. De graf steen is enige dagen geleden omver gehaald. De politie on derzoekt de zaak. De grafschennis is de politie vanmorgen gemeld door een bestuurslid van de Neder lands Israëlitische gemeente van Den Haag, nadat daar in formatie was binnengeko men over vreemd bezoek op de joodse begraafplaats. De Lieme, een Zionistische ideo loog die in 1882 werd gebo ren, overleed in mei 1940, kort na de inval van de nazi's. DONDERDAG Troef - Stationsweg 32, Werkgroep Dienstweigeren, spreekuur 20-21.30 uur, inl. 149324/216180. Filmhuis LVC - 'Pixote' van Kector Ba- benco, 20 en 22.15 uur. Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'Die Freundin' van Margarethe von Trotta, 20 en 22.15 uur. Schouwburg - Gambuh-Bali, Balinese danskunst, 20.15 uur. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, soos, 21-1 uur. Oegstgeest Gemeentehuis - commissie algemene zaken, 20 uun Voorschoten Ambachtshuis - commissie openbare werken, 20 uur. Wassenaar Gemeentehuis - commissie financiën en economische zaken, 20 uur. VRIJDAG Onderzoek steunt plan kinderdagverblijf LEIDERDORP - Er is een onverwacht grote behoefte aan een kinderdagverblijf in Lei derdorp. Zo'n 55 kinderen in de leeftijd van nul tot vier jaar zouden zeker op een kinderdagverblijf worden geplaatst als die voorziening er zou zijn. Een overgrote meer derheid van de Leiderdorpse ouders, die is ondervraagd (85 procent), vindt dat er een dergelijke voorziening moet komen. Maar meer dan een kwart zou de vrijgekomen tijd gebruiken om een cursus of opleiding of om meer tijd te besteden aan vrijwil ligerswerk, hobby's of recreatie. De ondervraagde Leiderdorpers wijzen echter ook op de andere kant. Bijna de hele groep is van mening dat het verblijf op een kinderdagverblijf gunstig voor hun kind zal zijn. Het (veilig bui ten kunnen) spelen met leeftijd genootjes speelt een grote rol bij de gunstige beoordeling. De keu ze voor een kinderdagverblijf wordt dan ook mede gemaakt in het belang van het kind, zo blijkt uit het onderzoek. Buitenlanders Een dergelijk onderzoek is ook ge houden bij Turkse gezinnen. Door ziekte van de enquètrice kon tot nu toe slechts de helft van de gezinnen worden onder vraagd. Vijf van de zes gezinnen willen zeker gebruik maken van een kinderdagverblijf, maar twee daarvan denken moeite te heb ben om de ouderbijdrage te beta len. Alle Turkse gezinnen vinden het belangrijk dat er een kinder dagverblijf komt omdat dan de mogelijkheid wordt geschapen (langduriger) buitenshuis te werken. Een enquête onder de Marokkaan se gezinnen was niet mogelijk, omdat er niemand was die het Marokkaans beheerste. De belangengroep verwacht gelet op eerdere uitspraken van de ge meenteraad dat er wel een kin derdagverblijf zal komen. PvdA, PPR en D'66 steunen het initia tief in ieder geval. De WD heeft altijd betoogd een kinderdagver blijf te steunen als er een duide lijke behoefte aan zou zijn. Het CDA heeft de boot altijd wat meer afgehouden. De christen democraten vinden dat een der gelijke vorm van kinderopvang er vooral moet zijn voor kinderen die om medische redenen niet meer thuis kunnen blijven en voor kinderen van buitenlandse gezinnen. Politiek gezien lijkt er een meer derheid voor een kinderdagver blijf. Zeker nu de behoefte is aangetoond, moet dat verblijf er dan ook komen, aldus de belan gengroep. "Anders laat de poli tiek al die mensen die wel een kinderdagverblijf willen in de kou staan", aldus Annemarie Wirtz. Een goedkoper alternatief voor een kinderdagverblijf is er ook niet, vindt de belangengroep. Twee jaar geleden zette het UW op voorstel van wethouder Gehner een gastouderproject op, waarbij ouders op eikaars kinderen pas sen. Maar dat is niet voldoende. Janny Ravensbergen: "Al ben je nog zo'n goede moeder voor je ei gen kind, dat betekent nog niet per definitie dat je dat ook bent voor andere kinderen. Wanneer zulke jonge kinderen worden op gevangen moet kwaliteit gewaar borgd zijn". Kijkhuis - Vrouwenkerkkoorstraat 17, 'Die Freundin' van Margarethe von Trotta, 20 en 22.15 uur. Waaggebouw - Stichting Terre des Hommes organiseert tentoonstelling met verkoop van artikelen t.b.v. het tuinbouwproject te Gunthur, 12-18 Stadsgehoorzaal - concert Amsterdams Philharmonisch Orkest o.l.v. Jan Co- ber m.m.v. Jean-Philippe Collard, piano. Groenoordhallen - opname Nederland Muziekland van Veronica, 20-22 uur. Filmhuis LVC - 'Pixote' van Hector Ba- benco, 21.15 uur. LVC - Pop Show: Engelse groep The Cocteau Twins. Leidse Werkgroep Homoseksualiteit - Caeciliastraat 18, vrouwenavond, 21-1 Koper Girls, 20 u Leidse Balletschool - Oude Vest 33e, de monstratie electric boogie, 20-22 uur. Eethuisje Repelsteel - Spaans vegeta risch eten, 17.30-19.30 uur. Leiderdorp Gemeentehuis - gemeenteraad over de begroting 1984, 15-18 uur en vanaf 19.30 uur. APOTHEKEN De avond-, nacht- en zondagsdienst van de apotheken in de regio Leiden, wordt waargenomen van: vrijdag 28 okt tot 4 nov door: Apotheek Reyst, Steenstraat 35, Leiden, tel. 120136; Apotheek Noord-Hofland, Thorbecke- weg 3, Voorschoten, tel. 762877. WIJKVERPLEGING Leiden Interkruis, Middelweg 38, tel. ten noor den van de Rijn: 134604; tel. ten zuiden van de Ryn: 121753. Leiderdorp, Zoeterwoude Rd. Kruisgebouw, Berkenkade 7, tel. 410131, spreekuur ma t/m do van 13- 14 uur. Gezondheidscentrum, Florijn 10, tel. 896193, spreekuur ma, woe, vr van 13- 13.30 uur. Oegstgeest Interkruis, Lijtweg 7, tel. 154500. Voorschoten gezondheidscentrum, v.d. Waalslaan, tel. 4641. .1113-7/fK Rode Kruis Op de Voorschotense markt be gint morgen de actie van het Jeugd Rode Kruis ten bate van een vakantieproject voor ge handicapte kinderen. De actie behelst het verkopen van een speciale uitgave van 'Suske en Wiske' die speciaal voor het Ro de Kruis is geschreven. Het ver haal 'Beter voor Bert' handelt over de integratie tussen jonge ren met en zonder handicap. De opbrengst zal worden gebruikt om een aangepaste bus te kopen en kampeerspullen. Voor meer informatie: mevrouw Van der Hul, tel. 01717-5680. Apartheid De werkgroep 'Zoeterwoude te gen apartheid' organiseert van zaterdag 5 tot en met zaterdag 12 november een actieweek. Doel van de actieweek is de Zoeterwoudse bevolking te in formeren over de apartheids- problematiek in Zuid-Afrika. Aanstaande zaterdag is er een in fomarkt in 'Ons Huis' (Koster spad) van een tot vijfjuur en van half acht tot half elf. De jeugd kan 's middags toneelspelen, te kenen en schrijven, 's Avonds treden er een Zuidafrikaanse muziekgroep, een dichter en de KPJ-cabaretgroep op. Woensdag 9 november is er een politiek forum in 'Ons Huis'. Naast het PvdA-Tweede Kamer lid Evelien Herfkens komen CDA, VVD en FNV vertegen woordigers. Aanvang acht uur. Bovendien wordt in de actieweek op de scholen, in de kerken en de bibliotheek aandacht be steed aan de apartheid. Jazz De groep 'The Jazz Kings' treedt zondagavond op in het Leider- dorpse cultureel centrum de Hollandsche Tuyn (Hoofd straat). De vijf man sterke band speelt "op wat moderne leest geschoeide zeer swingende oude jazz", aldus de organisator, de jazzclub de Wagenschuur. Aan vang negen uur. Oude villa op tennispark in Oegstgeest in slechte staat OEGSTGEEST - Hoewel de raadscommissies voor openbare werken en financiën van Oegstgeest het opknappen van oude tennisbanen deze week hebben gesanctioneerd, kosten bijna 130.000 gulden, is voor de in verval geraakte villa op het tennispark nog geen oplossing gevonden. Het oude pand verkeert in sterk vervallen staat en moet worden opge knapt wil het niet geheel en al verloren gaan. Tennisvereniging LMHC gebruikt de villa als opslagplaats. Mogelijk dat in de komende jaren ergens geld wordt gevonden om totaal verval van het pand te voorkomen, was het enige vooruitzicht dat wet houder van financiën Kohlbeck de commissieleden kon toezeggen. In elk geval zal daarvoor verder overleg met het bestuur van OLTC nodig LEIDSCH -£l. DAGBLAD HET GROOTSTE DAGBLAD VOOR LEIDEN EN OMSTREKEN Post uitsluitend aan Postbus 54. 2300 AB LEIDEN Geen krant ontvangen tel 071-123143 tussen 18 00-19 30 uu» (nabezorging na 19 30 ui Abonnementsgelden bi| vooruitbetaling te voldoen Restitutie is n»et toegestaan Indien een maand voor het verstri|ken van de abonnementsperiode geen opzegging is ontvangen, volgt automatische verlenging Betaling van abonnementsgelden op giro 3203571 tnv Danvale Holding BV te Haarlem Kwartaalabonnement 61.25 Per post 83.60 Maandabonnement 20.59 (Aulom betaling) Losse nummers 0.85 Oirectie G Koopman Ad) dir N Quakemaat Hoofdredacteur Drs. J W E. Metselaar Ad) Hoofdredacteur R D Paauw Alg redactiechef A van Leeuwen Plv Alg redactiechef Rubnekchefs J Kroon (stad) B W T Jungman (plv) H v d Post (plv) W FJ Wirtz (bm /buit ec J Ruygrok-Hoogevr tel 071-144941. tst 219 Aangesloten bij de Gemeenschappelijke Persdienst met eigen correspondenten o a m Bonn. Brussel. Londen. Parijs. Washington. Beiroet. Rome, Madrid. Mexico

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 2