Betrekkingen met China op het spel wt V Franse minister misleidde pers Defensienota nog dit jaar verwacht Werkgevers willen aanvulling beperken Ongehuwde bejaarden betalen voor gehuwden DE TIJD ELSEVIÈRS DONDERDAG 3 NOVEMBER Als gevolg Taiwan-order DEN HAAG (GPD) - Er is een goede kans dat de Volksrepubliek China de diplomatieke betrekkingen met Nederland volledig verbreekt indien de regering besluit opnieuw een exportvergunning af te geven voor de levering van onderzeeërs aan Taiwan, zo is gisteren in diplomatieke kring vernomen. China bracht in 1980 de diploma- tieke betrekkingen tussen beide landen terug tot het niveau van zaakgelastigde nadat het toen malige kabinet-Van Agt een ex portvergunning had verleend voor de levering van twee onder zeeboten door RSV aan Taiwan. Een volledige verbreking van de betrekkingen zou een logische stap zijn indien de regering op nieuw een dergelijk besluit zou Minister Van den Broek (buiten landse zaken) doet op het ogen blik verwoede pogingen een di plomatieke breuk met China te voorkomen. Binnenkort zullen hij en minister Van Aardenne (economische zaken) over de on derzeebootkwestie gaan praten. Wilton Fijenoord kan alleen een contract voor de onderzeeboot- levering tekenen als het ministe rie van economische zaken toe stemming heeft gegeven voor het afgeven van een exportver gunning. Tot nu toe heeft Wilton Fijenoord uit Taiwan nog slechts een zogenaamde 'letter of intent' ontvangen, een schriftelijke be vestiging van het voornemen van de Taiwan om een bestellling te plaatsen. Peking heeft gewaarschuwd voor ernstige gevolgen voor de Neder- lands-Chinese betrekkingen als nog meer onderzeeërs zouden worden geleverd. Het heeft een hernieuwde inmenging in zijn binnenlandse aangelegenheden onaanvaardbaar genoemd. China beschouwt Taiwan, het vroegere Nationalistisch China, als een van zijn provincies. Minister Van den Broek heeft naar verluidt de Chinese zaakgelastig de in Den Haag, Guo Jie, gerust gesteld en gezegd dat over de kwestie nog gepraat wordt en dat er nog geen beslissingen zijn ge- 1 t L»t>f -,V V'i ft V Super-Etendards al in Irak DEN HAAG (ANP) - De werkge verscentrales vinden dat minis ter De Koning (sociale zaken) wettelijk moet verhinderen dat de kortingen op de sociale uitke ringen automatisch leiden tot een lastenstijging voor de bedrij ven. Dat zou gebeuren als er niets wordt gedaan aan de in ca o's vastgelegde afspraak dat de uitkeringen en pensioenen tot een zeker niveau worden aange vuld (bovenwettelijke uitkerin gen). De FNV vindt "een dergelijke in breuk op de cao's" onaanvaard baar. Volgens een woordvoerder van de vakcentrale zal de FNV haar achterban in de bedrijven gaan raadplegen over acties als wordt geprobeerd de bovenwet telijke uitkeringen te verlagen. De werkgevers hebben dit voorals nog vertrouwelijke standpunt geformuleerd naar aanleiding van het advies dat minister De Koning begin oktober over de bovenwettelijke uitkeringen en pensioenen heeft gevraagd aan de Stichting van de Arbeid, het Drie weken celstraf voor ex-Alphenaar DEN HAAG - De ex-Alphenaar W.W. is gisteren door het Haagse gerechtshof veroordeeld tot een gevangenisstraf van drie weken. W. nationaal bekend vanwege de vrachtwagenverèniging Holland Duck Club en een hulptransport naar Polen, moet deze straf on dergaan voor het opzettelijk ver zwijgen van informatie en het plegen van valsheid in gèschrif- te. Als wao-er had hij zijn bijver diensten uit diverse onderne mingen niet aan de bedrijfsver eniging opgegeven. In eerste instantie was W. (die in middels is verhuisd naar Zeist) door de politierechter veroor deeld tot zes weken gevangenis straf. Die straf is dus nu in hoger beroep gehalveerd. overlegorgaan van de werkge vers- en werknemerscentrales. In die adviesaanvraag zei De Ko ning de bovenwettelijke aan spraken eventueel aan een maxi mum te willen binden. Een on derhandelingspauze zou werkge vers en bonden dan de gelegen heid moeten bieden het eens te worden over een nieuwe rege ling. Een voorbeeld van een bovenwet telijke uitkering is de bepaling in vcel^ao's dat gedurende het eer ste jaar van arbeidsongeschikt heid de wao-uitkering tot 100 procent van het laatstverdiende loon wordt aangevuld. Wordt de wao-uitkering lager, dan moet de aanvulling dus automatisch wor den verhoogd. De werkgevers zeggen dat een eventuele wettelijke maatregel zodanig moet zijn dat zij met de vakbonden de vrijheid houden om over een nieuwe regeling te onderhandelen. Volgens de werkgevers is een wettelijk op gelegde onderhandelingspauze het eenvoudigste middel automatische verhoging bovenwettelijke aanspraken als gevolg van de kortingen te voor komen. Zij zien echter minder heil in het voorstel van De Ko ning de aanspraken aan een ma ximum te binden. Volgens hen is het beter tijdens de onderhande lingspauze bij de berekening Staatssecretaris Bolkestein (econo mische zaken) voorspelde gister morgen op Schiphol bij zijn te rugkeer van een reis door het Midden-Oosten, dat China „har der zal reageren dan bij de eerste leveranties het geval was. Was de eerste reactie te vergelijken met een hors d'oeuvre, ons zal een hoofdschotel worden opgediend, als we dit avontuur aangaan, die zeer gepeperd zal zijn", aldus Bolkestein. Hij voegde er ook aan toe dat de werkgelegenheid erbij gebaat is wanneer de ex portvergunning aan Wilton Fij enoord wordt verleend. Chinese regeringsfunctionarissen hebben Rotterdams burgemees ter Bram Peper tijdens diens be zoek aan Peking ervoor gewaar schuwd dat China zijn handel met Rotterdam zal stopzetten als de onderzeeërs toch worden ge leverd aan Taiwan. De lijkkisten met de stoffelijke overschotten van de 58 Franse militairen die bij een aanslag in Beiroet werden gedood, staan opgesteld op de bin nenplaats van Les Invalides voor de begrafenisceremonie. De Franse pre sident Mitterrand spelde op elke kist een posthume onderscheiding. (Foto ANP/U PI) DEN HAAG (ANP) Een kamermeerderheid (CDA, WD en SGP) steunt het voorstel van staatssecretaris Van der Reijden (WVC) gehuw de bejaarden met een aanvullend pensioen te ontzien. Onder de huidige regeling betalen gehuwde bejaarden die een beschei den aanvullend pensioentje hebben, dit nagenoeg volledig aan het be jaardenziekenfonds. Om aan die situatie een einde te maken wil de staatssecretaris een nieuwe regeling invoeren, die garandeert dat de gehuwde 40 procent van zijn pensioen kan behouden. Dat kost 120 miljoen gulden per jaar, een bedrag dat moet worden opge bracht door een verhoging van de premie voor ongehuwde bejaarden. Zij zullen in het nieuwe stelsel ongeveer 35 procent van hun aanvullen de pensioentje moeten afstaan aan de bejaardenziekenfondsen. WD-kamerlid Linschoten stelde als eis dat de verhoging van de premie druk voor ongehuwde bejaarden niet langer dan een jaar zal duren. Evenals zijn collega's Dales (PvdA) en Groenman (D'66) had Linscho ten bedenkingen tegen de tijdelijke oplossing voor het probleem van deze groep bejaarden. Mevrouw Dales betoogde tevergeefs dat hierdoor de ongehuwde bejaar den er in sommige gevallen 8,5 procent in besteedbaar inkomen op achteruit gaan. CDA-woordvoerder Paulis zei dat voor hef te PARIJS Minister van defensie Hernu verdedigde zich vanoch tend in een radio-interview tegen de beschuldiging dat hij de Fran se pers „beduveld" had door niet openlijk te bekennen dat de vijf omstreden Super Etendard- vliegtuigen aan Irak waren afge leverd. Nadat de Iraakse vice- premier had onthuld dat de Su per-Etendards in oktober in zijn land waren aangekomen, deed minister Hernu het nu voorko men of hij het Franse publiek in het geheel niet belazerd had en verweet hij zelfs in bedekte ter men de journalisten dat ze niet beter geluisterd hadden. Hernu noemde de internationale wapenhandel die zijn land be dreef een handelwaarbij de „cliënten" recht hebben op „ver trouwen". Als dat vertrouwen wordt beschaamd worden de cliënten boos, aldus moeten de woorden van de Franse minister van defensie worden geinterpre- teerd. Gisteren had Hernu in het parle ment verklaard dat de Super- Etendards (voor Irak) zich „nu bevonden waar ze dienden te zijn" en in het radio-interview vanochtend ging de minister er prat op dat de toestellen zich hadden kunnen verplaatsen zon der dat iemand ze had gezien. De minister wees er op dat zowel president Mitterrand dezer da gen in Tunis als minister voor buitenlandse betrekkingen Cheysson kortgeleden in Rome duidelijk hadden verklaard (maar dan wel voor de goede ver staander, onder wie zich niet een enkel lid van het uitgebreide Franse pers-korps had bevon den) dat de Super-Etendards wa ren gearriveerd. In datzelfde interview verklaarde door Rudolph Bakker minister Hernu nog dat de Fran se parachutisten in Libanon geen toegevoegde politiemacht zijn die recht zouden hebben op directe controlemaatregelen door middel bijvoorbeeld van onderzoek van auto's en van per sonen. De minister verklaarde er zich in het interview dan ook een voorstander van dat de Franse troepen in Beiroet zich zouden „mengen met de Libanese troe pen", om te samen met de Liba- nezen en niet vanuit een geiso- leerd bastion voor de veiligheid te waken. Hernu zou dit onder werp met zijn Libanese ambtge noot opnemen die vandaag nog in Parijs is. EETSTAKING Twintig perso neelsleden van de zwakzinnigen inrichting Boldershof in het Gel derse Druten zijn begonnen met eetstakingen uit protest tegen het ontslag van hun chef. Het conflict is ontstaan na een brief van het personeel aan het ouderbestuur van Boldershof, waarin werd geëist dat 'n bepaal de, volgens het personeel onge gronde, klacht zou worden inge trokken. Volgens directeur An- genent van Boldershof was die brief in een verwijtende trant ge schreven. Het afdelingshoofd had bovendien verzending van het personeelsprotest tegen de klacht niet mogen goedkeuren. Dat hij dat toch deed was volgens Angenent, samen met proble men die in het verleden al rond het afdelingshoofd hebben ge speeld, genoeg voor ontslag. DEN HAAG (GPD) Staatssecre taris van defensie Van Houwelin- gen heeft de "stellige overtui ging" dat de Defensienota van het kabinet nog vóór het einde van dit jaar "zou kunnen ver schijnen". De bewindsman zei dat gisteren in een overleg met de Tweede-Kamercommissie voor defenise. de Maar dit wil nog niet zeggen dat de nota er ook vóór 1 januari is. Van Houwelingen zei dat het kabinet er in elk geval alles aan doet om dat voor elkaar te krijgen. Maar hij gaf na afloop van de vergade ring toe dat bij zijn opmerkingen zeker ook zijn persoonlijke hoop o„t0een rol heeft gespeeld. de aanvullingen uit te gaan vanj De staatssecretaris sprak in een de wettelijke so- overleg over de stand van zaken rond de vervanging van de (nu cleaire) Nike-luchtafweerraket door de (conventionele) Patriot raket. De Kamer wil inzicht heb- ciale uitkeringen respectievelijk het minimumloon per 31 decem ber 1983, inclusief eventuele aan passingen. ben in de defensieplannen op langere termijn, alvorens in te stemmen met de vervanging, waarmee bijna 1 miljard gulden is gemoeid. Premier Lubbers heeft enkele we ken geleden al laten doorsche meren dat de Defensienota mo gelijk pas in de loop van het vooijaar komt. Dat gebeurt dan onder druk van de WD die geen beslissingen over de Nederland se kernwapentaken wil voordat ook duidelijk is of de plaatsing van kruisraketten in ons land doorgaat. Aangezien de plaatsingsbeslissing niet voor 1 januari zal vallen, zal ook de Defensienota niet voor die datum kunnen verschijnen. Het lijkt er dan ook veel op dat Van Houwelingen in de commis sie meer zijn eigen wensen heeft geuit dan een voorspelling heeft gedaan. TOKIO (DPA) - Hitachi heeft een batterijtje ontwikkeld dat maar 0,035 millimeter dik is en een oppervlak van vier vier kante millimeter heeft. Vol gens het Japanse elektroni sche concern heeft het een ver mogen van tien ampère-uur per vierkante meter. Dat is vol doende om een elektronisch horloge tien dagen te laten lo pen. Dat lijkt weinig, maar het batterijtje kan tweeduizend keer worden opgeladen en heeft daardoor een levensduur van zo'n vijftig jaar. Hitachi heeft superbatterijtje Een van de voordelen van de mi nuscule energiebron is dat er geen vloeistof in zit, zodat hij niet kan lekken. Tussen twee elektroden, bestaande uit laag jes metallisch lithium en tita- niumdisulfide van respectieve lijk 0,008 en 0,02 millimeter dik, bevindt zich een vaste stof Uit grote geïntegreerde schake lingen kan met behulp van het minibatterijtje en in verbin ding met microgeheugens een zeer kleine computer worden gemaakt met zeer uitgebreide mogelijkheden, geschikt voor besturings- en regelingsmoge lijkheden, aldus Hitachi. Ook kan het batterijtje worden gé bruikt in apparatuur die op ïonne-energie werkt voor pe rioden dat er geen licht is. Hypotheekrente per 3 november 1983 Annuïteiten- hypotheken Bouwfonds Ned. Gem. Leidsche Spaarbank Nationale Nederlanden Postgiro en Rijkspostspaarbank Rabobank Leiden Westland Utrecht standaard standaard no-risk budget Leven hypotheken Centraal Beheer Levensverz. aangesl. bij N.V.L. Nationale Nederlanden variabel 2 jr 5 jr 5 jr 5 jr renterust 10 jr 10 jr 2 jr 5 jr variabel stabiel variabel stabiel 2 jr 5/10 jr 11/15 jr 5 jr variabel rentepercentages met Gem. garantie 7,82 8,69 9,24 7,71 8,43 9,17 9,35 9,34 9,34 9,66 9,46 8,31 8,85 8,31 8,96 8,38 9,01 8,98 9,87 10,32 op aanvraag zonder Gem. garantie 8,04 8,91 9,46 7,93 8,64 9,38 9,57 9,55 9,55 9,88 9,07 9,79 8,52 9,07 8,52 9,18 8,59 9.22 9,21 10,10 10.54 op aanvraag 9,87 Vrij Nederland stookt in een ogen schijnlijk goed huwelijk, dat tus sen CDA en WD. Vooral de 'truc. van Nijpels is oorzaak van een zeer slechte verstandhou ding: zodra de CDA-fractie een eigen motie in de Kamer indient, snelt Nijpels meteen toe om die mee te ondertekenen, zodat het CDA de eigen profilering verlo ren ziet gaan. WD-kamerlid Ke- ja: "Ik denk dat ze ons bij het CDA haten als de pest. Daar heb ben we het ook naar gemaakt. Lik op stuk. Ze hebben ons vaak genoeg de oren aangenaaid". Barend en Van Dorp komen op nieuw met details rond de neer gang van de Tilburgsche Hypo theekbank om aan te tonen dat de Nederlandsche Bank wel de gelijk wist wat er aan de hand was. Ook de officiële lezing over het opstappen van accountant bureau Dijker en Doornbos in 1979 en de opvolging door Van Dien en Co wordt naar het rijk der fabelen verwezen. Het ging niet om onenigheid over declara ties, maar wel degelijk over on verantwoordelijke onroerend- goedtransacties. VN diept een wanhoopskreet uit de annalen van Dijker en Doornbos: "Ik word gek van dit soort Vansac ties. Als we deze goedkeuren, ko men we allemaal nog eens in de bak". De kleuren bij lage is gewijd aan de machinaties van de Australische krantenmagnaat en Thatcher- adept Rupert Murdoch bij de Britse Times. Een voorpublicatie uit het deze week te verschijnen boek van de ontslagen hoofdre dacteur Harold Evans, die uit naam van de journalistieke onaf hankelijkheid tevergeefs strijdde tegen de zakelijke en politieke belangen van Murdoch en de Britse regeringsleidster. Verder in VN een interview met kapitein-luitenant ter zee G. Brand over het afnemende ver trouwen in de politieke leiding in marinekringen. "Wat in 1933 is gebeurd (muiterij op de Zeven Provinciën), mag nooit meer ge beuren. Dat is een schrikbeeld nog steeds. Toen zijn mensen door overheidsmaatregelen zo danig geknecht, dat ze om zich heen zijn gaan slaan". Bibeb interviewde Harry Prick, die wijlen Lodewijk van Deyssel als onderwerp van zijn levenswerk koos. w Onder de verre van opbeurende kop 'Een hele generatie wordt om zeep geholpen' wijdt HN een artikel aan de psychische gevol gen van de economische crisis, met name voor de jeugd. Twee ontwikkelingspsychologen en een voormalig hoogleraar in de sociale wijsbegeerte (de Utrecht se professor Kwant) laten hun licht schijnen over de reacties in de maatschappij op de crisis. Volgens de eerste twee is het maatschappelijke perspectief voor de jeugd 'fors verslechterd' en wordt er in psychologisch op zicht meer van haar geëist. Prof. Kwant haalt - opnieuw - 'ons baansysteem' over de hekel. Hij vindt dat er een nieuw systeem van werkverdeling moet komen waarbij de 'uitkeringswerkers' een gedeelte van het werk gaan opknappen. Ernesto Cardenal, dichter, priester en minister van cultuur in Nica ragua, noemt zichzelf in een in terview met HN een duivel in Amerikaanse ogen. Hij - het ge weten van de Nicaraguaanse re volutie - legt uit dat zijn regering internationaal zo wordt belasterd en bedreigd omdat 'ze niet willen toestaan dat christenen de revo lutie steunen. Ze weigeren in te zien dat er in onze regering meer christenen dan niet-christenen zitten'. Een aantal redactieleden van HN volgde de massale vredesbeto- ging van afgelopen zaterdag in Den Haag en maakte een sfeer- verhaal: 'De ogen van nog meer mensen zijn opengegaan'. Het blad publiceert verder een frag ment uit het eind deze week te verschijnen boek van dr. K.E.H. Oppenheimer, 'Een loflied op het huwelijk', en besteedt ook aan dacht aan de meldkamers in Am sterdam die zijn opgericht om in zicht te krijgen in de discrimina tie. Of Lubbers het CDA zal redden hangt, volgens het omslagartikel, af van de vraag of het grote ver kiezingsplan van het CDA zal aanslaan. Die partij is, volgens de cijfers, aan het afkalven. Maar daar staat tegenover dat premier Lubbers hoge ogen gooit. Zijn aanhang is inmiddels groter dan die van Dries van Agt ooit is ge weest, weet men bij het CDA op grond van peilingen. "Als men erin slaagt de populariteit van Ruud Lubbers over te brengen op het CDA zijn de problemen opgelost. Hoe simpel zijn uit zichtloze vraagstukken vaak". Er zit een probleem in het WD- gezicht van het huidige CDA, maar daar valt ook wel iets aan te doen. En dat Scholten en Dijk man bijna zeker uit de fractie wordt gestoten, past eveneens prachtig in het plan. Die heren liggen zelfs bij de linkervleugel niet zo lekker. In de serie 'de Journalist' had De Tijd een interview met de oor logscorrespondent van onder meer deze krant, Aernout van Lynden, 'de baron van de slag velden'. "Ik heb collega's die werkelijk op een oorlog tussen Israël en Syrië zaten te hopen. (-) In de kern begrijp ik het wel. ik ben ook teleurgesteld als ik naar Iran reis en er gebeurt daar niks. Omdat je moet leven. Ellende is - overdreven uitgedrukt - je werk en dat maakt je een heel klein beetje schizofreen". Verder in dit weekblad een inter view met Andropovs topadvi seur, Georgii Arbatov, die de hui dige Amerikaanse regering als de meest incompetente van de eeuw beschouwt, en een terug blik op de vredesdemonstratie van afgelopen zaterdag. MAGAZINE Elseviers Magazine signaleert een kloof tussen het CDA en de christelijke vakbond CNV. Vak bondsvoorzitter Harm van der Meulen begrijpt niets van de po litieke koers die het CDA mo menteel vaart. De steun van frac tieleider De Vries voor de 3,5 procentskorting bijvoorbeeld. 'De Vries is daarmee te ver ge gaan', meent Van der Meulen. Ondanks alle verontwaardiging over het bezuinigen op de ambte narensalarissen blijft het CNV terughoudend wat het actie voe ren betreft: model- en prikacties mogen, stakingen blijven uit den boze. De bondsman blijkt zich ook te er geren aan het koppelen van de ambtenarensalarissen en de uit keringen. 'Die koppeling moet er helemaal niet zijn. Je kan wel al les aan elkaar koppelen; aan de salarissen in Haïti of de trend in Ierland'. EM vroeg fractieleider De Vries om commentaar. Deze vertelt dat het CDA met opzet het bezuini- gingsalternatief van het CNV 1,5 procent korting voor iedereen in de Kamer niet heeft aange roerd, om het overleg in de Stich ting van de Arbeid niet 'onge loofwaardig te maken'. Verder in EM: de paniek in Hong kong rond de naderende over dracht van de Britse kroonkolo nie aan communistisch China. De stad vreest een grote leegloop en kapitaalvlucht. En een interview met Marcel van Dam: opvallend kamerlid, ge vreesd om zijn scherpe tong, geestelijke vader van Jan Splin ter en tuinman Flipse. Met zijn 'acts' wil Van Dam het 'socië- teitsgebeuren' in de Kamer af en toe doorbreken. Terzijde: de dubbele advertentie tussen de pagina's 94 en 99 is voer voor felle bestrijders van re clame waarin de vrouw als lust object wordt gepresenteerd. In HP deze week een opkomend fenomeen in de popwereld: Boy George van Culture Club. Een als punkmeisje verklede man wiens liedjes varieren van rauw excentriek tot deuntjes die de postbode ook mee kan zingen. Waarom hij er zo uitziet? "Ik ge loof dat vrouwen veel sterker zijn dan mannen, ze kunnen be ter met emoties omgaan". Ze zeggen van mij: dat lijkt wel een vrouw, maar ik voel me heel mannelijk "I'm quite aware of my parts". Norman Podhoretz, invloedrijk commentator (vroeger zeer links, nu behorend bij 'nieuw rechts') van de New York Times, gelooft niet in vredesdemonstraties. Van 29 oktober was hij in elk geval niet onder de indruk. "De zoge naamde vredesbeweging is geeri vredesbeweging maar een bewe ging voor overgave". Over de in terventie in Grenada zegt Podho retz: "Het toont aan dat Amerika weer in staat is te handelen, dat zou iedereen die afhankelijk van ons is gerust moeten stellen". De toneelschrijver Edward Albee (Who's afraid of Virginia Woolf) rookt niet, drinkt niet, maar zwemt, tennist en heft gewichten als hij niet schrijft. Hij heeft een hekel aan toneelcritici en "wacht daarom geduldig af tot ze alle maal aan longkanker zijn bezwe ken". Voorts in HP: Rietkerk en de amb tenaren: verdienen ambtenaren nou wel of niet meer dan werk- het bedrijfsleven. En (roddel)rubriek "Naar verluidt" over de ins en outs van het Haagse circuit. Deze week onder meer: het verjaar dagsfeestje van Henk Koning, al waar deze een complete com pact-disk installatie cadeau krijgt en een dineetje aan de vooravond van de uitreiking van de Erasmusprijs met de laurea ten en de koninklijke familie: Andreas Burnier mocht haar elijke partner niet meene-

Leidsch Dagblad | 1983 | | pagina 19